TANGO J Sir Barry Jackson, een zeventig-jarige pionier Moore's School De naar Westerling overgelopenen zitten thans op het eiland Onrust De radio geeft Vrijdag DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Amerikaanse wapens worden gelost, zegt dr. Drees tot de Communisten PANDA EN DE MEESTEIDMUZIKANT Wereldnieuws Donderdag 16 Februari 1950 2 Zijn Birmingham Repertory Theatre komt weldra „The importance of Being Earnest" opvoeren Het Genootschap Nederland-Engeland (sinds 1946 verenigd met de English Asso ciation in Holland) bestaat op 24 April dertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum maakt het gezelschap van het Bir mingham Repertory Theatre, zoals wij reeds eerder meedeelden, een tournee van circa twee weken door het gehele land met het blijspel „The Importance of Being Earnest" van Oscar Wilde, dat bij ons als „De Ernst van Ernst"' bekend staat. Dit wordt de eerste keer na de bevrijding dat een Engels gezelschap ook in de provincie zal optreden, De première heeft plaats op 21 Februari te Alkmaar, de opvoering te Haarlem is vastgesteld op 2 Maart. Boven dien worden er schoolvoorstellingen ge geven te Arnhem, Groningen en 's-Gra- venhage. Een scène uit The Importance of Being Earnest" door het Birmingham Repertory Theatre met (van links naar rechts) John Neville als Lord Worthing, Jacqueline Squire els Gwendolen Fairfax en Lally Bowers als Lady Bracknell. Deze foto geeft een aardig beeld van de fraaie postuums. Het Birmingham Repertory Theatre werd in 1913 opgericht door en staat nog steeds onder leiding van de thans zeventig jarige sir Barry Jackson, wiens doelstelling onveranderd is gebleven: het theater in dienst te stellen van de kunst en niet in de eerste plaats van zakelijke belangen. Zijn streven is gericht op creatieve arbeid, dat wil zeggen het levend houden van de klas sieken, het ter kennismaking opvoeren van moderne stukken en het aanmoedigen van jonge artisten. Daardoor neemt sir Barry Jackson in het Engelse toneelleven een upieke positie in. Eén van zijn meestbe- tekenende experimenten was het verto nen van Shakespeare in hedendaags cos- tuum, waardoor hij bij het 'publiek meer begrip voor deze meesterwerken uitlokte, omdat het oog nu eenmaal sneller reageert dan het oor. De belangrijkste winst van deze proefnemingen was dan ook een nieuwe wijze van benaderen van de stof en het werpen van nieuw licht op aller hande situaties. Sir Barry Jackson hoopt gelegenheid te vinden in 'de naaste toe komst ook ons land zijn Hamlèt-in-modern- costuuin- te laten zien. Zijn theater is slechts klein het be vat nog geen vijfhonderd zitplaatsen maar voor de ontwikkeling van het toneel en de toneelspeelkunst van de grootste betekenis. Thans, na ruim 35 jaar, heeft het gemeente-bestuur van Birmingham het bewijs geleverd deze verdiensten ook te willen honoreren door het verlenen van een subsidie. Tot dusver werkte men ge heel op eigen kracht. Costuums en décors worden in eigen ateliers vervaardigd. Ieder stuk loopt drie weken en wordt dan door een ander vervangen. „The Importance of Being Earnest" beleeft nu de achtste re prise. Na afloop van de serie vertoningen blijft het zeker tien jaar fusten al speelt men deze geestige comedie ook nog zo gaarne. Sir Barry Jackson werkte behalve in Bir mingham tevens geruime tijd als regis seur in Londen, is sedert 1946 artistiek leider van het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford en was de grondleg ger van het, aanvankelijk alleen aan wer ken van Shaw gewijde Malvern Festival. Leerschool van sterren Talrijke thans beroemde acteurs en ac trices begonnen hun loopbaan in zijn leerschool. Wij noemen slechts: sir Lau rence Olivier, dame Edith Evans, John Gielgud, Gwen Ffrangcon-Daviés, sir Ce- Repetitie cursussen Engels-Frans-Duits-Ned.-Boekhouden Juni Examen der Associatie FRANS HALSSTRAAT 1 - TEL. 14624 drie Hardwicke, Ralph Richardson en de nieuwe ontdekkingen MargaretLeighton en Paul Scofield. Ook de filmsterren Greer Garson en Errol Flynn maakten hun debuut in Birmingham. „Ik zie al na twee of drie minuten of iemand talent heeft", vertelde Sir Jackson, toen wij Dinsdag ken nis met hem maakten. „The Impoi'tance of Being Earnest" wordt gespeeld door jonge mensen, De jongste medewerker is 25, de oudste 35 jaar. Re gisseur is Michael Langham, die op. slag beroemd werd door zijn enscenering' van „Rouw past Electra" met Beatrix Lehman in een van de hoofdrollen. Op het Shakes peare Festival zal hij deze zomer de op voering van „Julius Caesar" leiden. Hij is dertig jaar en zette zijn eerste schreden in het theater toen zijn familie veronder stelde dat hij in Londen rechten studeerde. In de oorlog werd hij door' de Duitsers ge vangen genomen in het Saargebied en trad hij veel op in kampen met lotgenoten. K.L.M. vliegt voor de Jaarbeurs van Leipzig De K.L.M. zal begin Maart gedurende een week op Leipzig vliegen ter gelegen heid van de Jaarbeurs van Leipzig, die van 6 tot en met 11 Maart wordt gehou den. Het is voor de eerste keer sinds de oor log, dat vliegtuigen van een burgerlucht vaartmaatschappij van West-Duitsland uit een verbinding zullen onderhouden met het in de Sovjetzöne gelegen Leipzig. Er- zullen op bepaalde dagen rechtstreekse verbindingen Amsterdafn-Düsseldorf-Leip zig, Amsterdam-Frankfort-Leipzig en Am sterdam-Hamburg-Leipzig worden onder houden. Noorse matroos viel in tien meter diep ruim Woensdagmorgen is de zeventien-jarige matroos J. Erikven uit Stavanger, die aan boord van de Noorse „Havorn", in de Rot terdamse haven, de electrische contacten aan het smeren was, misgestapt en in het tien meter diepe ruim gevallen. Met ern stige wonden werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Prof. M. ten Bosch overleden Na een korte, ernstige ziekte is te Zürich overleden prof. Maurits ten Bosch, oud-hoogleraar aan de „Eidgenössische Technische Hochschule". Prof. ten Bosch, Nederlander van af komst, werd 4 Juli 18S3 geboren. Later ging hij naar Zwitserland, waar hij aan de Technische Hogeschool te Zürich do ceerde. Voor zijn hoogleraarschap was Ten Bosch als ingenieur werkzaam in Zwitser land en Duitsland. Zes jaar voor het neerschieten van twee Joodse Nederlanders De Bijzondere strafkamer' van de Rot terdamse rechtbank veroordeelde de 51- jarige sportleraar A. A. Schwarze uit Telgte (Duitsland) tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Schwarze werd ervan beschuldigd in de nacht van de 13de April 194o nabij de haven van Elburg twee Joodse Nederlan ders te hebben neergeschoten. Tegen verdachte, die veertien dagen ge leden terechtstond, was een gevangenis straf van tien jaar met aftrek geëist. De Engelse politic-kruiser „Plover" liep gisteren voor een kort bezoek aan Nederland de haven van Rotterdam binnen. TWEEDE KAMER De resultaten van het gerechtelijk onderzoek worden openbaar gemaakt (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag liep er in de Tweede Kamer oen en ander in het honderd. De voorzitter had er op gerekend dat men gisteren de agenda zou kunnen afwerken. Daarom was aan mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) gelegenheid ge geven in plaats van op het gebruikelijke Donderdagmiddaguür Woensdag monde linge vragen te stellen. Zij betroffen de actie-Westerling. Uit de beantwoording van minister Dreesbleek nog eens, dat vrijwel alle, destijds- naar Westerling overgelopenen, waren gearres teerd en binnen 24 uur weer op het juiste pad waren teruggebracht en dat de arres taties- vande deserteurs, onder -Nederlandse leiding en verantwoordelijkheid zijn 'ge schied. Bedoelde lieden zitten .thans op 'hét eiland „Onrust" in afwachting van het ge rechtelijk onderzoek, aan welks afloop openbaarheid zal worden gegeven. Natuur lijk kon de minister omtrent kwesties, die niet meer dan geruchten waren, niets van betekenis mededelen. Uit zijn antwoorden viel nog op te maken dat destijds dr. Lovink, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, een uitzetting van Westerling waarop Hatta en de Sultan van Djocja in een op 23 December met de H.V.K. ge voerd gesprek hadden aangedrongen niet juist had geoordeeld, zolang men alleen met geruchten en niet met concrete feiten te maken had. Het intermezzo waarvoor mr. Van der Goes van Naters had gezorgd, duurde slechts kort. Dit was dan ook geenszins de oorzaak, dat de Kamer tenslotte zo weirii; opschoot, dat de voorzitter, nadat hem duidelijk was gemaakt, dat men niet bij verrassing een avondvergadering wilde houden, er wel lo'e over moest gaan nu ook op Donderdag te laten vergaderen. Dan wordt het reeds begonnen debat over de inmiddels al lang verouderde Deviezennota voortgezet. Voor men dat onderwerp kon aansnijden, was eerst het wetsontwerp in zake tijdelijke verhoging van de uitkerin gen tengevolge van de Noodwet Ouder domsvoorziening opnieuw ter tafel ge weest. Veertien dagen geleden was de Kamer er in blijven steken, doordat toen te onvolledig was om w.èl aangekon digde, maar niet ingediende amendementen nog aan de orde gesteld te krijgen. Nu kwamen de communisten wel heel laat en de heer Van Lienden (Arbeid) nog iets later met wijzigingsvoorstellen voor de dag. Ofschoon de inhoud daarvan niet zulke grote verrassingen vormde en minis ter Joekes indertijd al had voorgerekend hoeveel dat alles wel zou kosten, bleek de bewindsman thans eerst nog weer de HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sopraan en piano. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Amusementsorkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Om roeporkest en solist. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.45 Koor. 15.00 Schoolradio 15.30 Piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 7.45 Promenade orkest en soliste. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20,05 De gewone man. 20.12 Gevarieerde muziek. 20.30 Klankbeeld. 21.30 Concertgebouw orkest-, 22.35 Actualiteiten. 22,45 Causerie. 93.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 4-15.5 M. 7,00 Nieuws, 7.18 Platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Orgel, 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 ..Thuis", 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas en piano. 11.05 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.33 Sport, 12.45 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14,00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan, alt en piano. 14.40 Causerie en voordracht. 15.00 Kamerorkest en solist. 16.00 Filmprogramma, 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitatie. 18.35 Dansorkest. I9.G0 Denk om de bocht, 19.15 Kwartet. 19.30 „Gelovige mensen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.30 Klankbeeld. 21.00 „Faust", opera. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524,00 Platen. Emigranten door de lucht naar Canada Gistermiddag vertrok van Schiphol een groep Nederlanders naar Canada. Zij waren de eerste landgenoten die dit jaar door de lucht naar het land van hun toekomst gingen. De luchtreis is vanmiddag beëin digd. Dan begint voor sommigen een trein reis, anderen stappen in een autobus en over een paar dagen is ieder in dat deel van Canada waarvan hij voor zich en de zijnen meer verwacht dan hij in het vader land meende te kunnen bereiken. Dertig volwassenen, negen kinderen tussen de ïwee en zes jaar en drie babies hebben dan hun eerste wereldreis achter de rug. De landgenoten die nu zijn vertrokken komen voor het grootste deel uit Noord holland en Friesland. Het vorige jaar zijn hun driehonderd vijftig Nederlanders door de lucht vooruitgegaan en bij de KLM, die dit transport in charter uitvoerde, verwacht men dat dit vervoer steeds grotere vormen zal gaan aannemen. Drie arrestaties wegens verboden effectenhandel Naar de politie te Amsterdam mede deelt zijn wegens overtreding van het Besluit Herstel Rechtsverkeer (het ver handelen van effecten buiten regelmatig beursverlceer om op een tijdstip, dat elke handeling met effecten verboden was), drie personen aangehouden. Deze arresta ties houden verband met de zaak tegen de enige tijd geleden aangehouden direc teur ener hoofdstedelijke bankinstelling, die volgens de politie in oorlogstijd "en ook daarna „zwarte" effecten had verkocht aan de toenmalige directeur van de Oudewa- terse Bank. Nieuwe Eerste Kamerleden Doordat dr. F. Wibaut ontslag heeft ge nomen als lid der Eerste Kamer en we gens het overlijden van dr. S. E. B. Biere- ma, zal het centraal stembureau twee nieuwe leden van dit college moeten be noemd verklaren. Voor benoemdverklaring in de vacature- Wibaüt komt in aanmerking mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft; in de vacature-Bierema de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, Ulrum. breedvoerig door de heren Hoogcarspel en Gortzak verdedigde amendementen en de. gevolgen van eventuele aanneming te moe ten gaan bestuderen. Begrijpelijkerwijze toonde de heer Sta pelkamp (AR) zich over deze gang van zaken bij een wets ontwerp waflrvan gezegd was, dat het met spoed tot stand moest komen, allesbehalve geslicht. De minister zelf was zichtbaar met het geval verlegen. Het eind van het lied was echter opnieuw schorsing van dé beraadslagingen. Ook het begin van de vergadering lever de een teleurstelling op. Het bleek name lijk dat minister Wijers niet bereid was tot medewerking om een in de Beneluxlahden gelijkluidende wettelijke regeling op het gebied van liet internationala privaatrecht tot stand te brengen na onderling contact tussen 'commissies uit de parlementén der 'drie landen. Terecht stuurde m r. Burger (Arbeid) er op aan, de weg voor zulle een methode nog vrij te houden. Overigens kon men uit de mededeling van de Kamervoor zitter, dat de van de minister van Justitie ontvangen vertrouwelijke brief „nog in beraad" is, wel opmaken, dat ook president Kortenhorst het er nog niet helemaal bij wjl laten zitten. Voorshands kreeg men de indruk, dat minister Wijers een slechte beurt had gemaakt. Mijnenveegoperaties bij Borkum Met ingang vari 15 Februari is de mij nenveger „Douwe Aukes" met een aantal eenheden van het zesde en vierde flottille mijnenvegers voor enkele weken gestation- neerd geworden op het. Duitse eiland Bor kum ten behoeve van veegoperaties in het zeegebied aldaar. De „Douwe Aukes" treedt op als moederschip. Moeder en kinderen sprongen uit raam van brandend huis Een politie-agent ontdekte Woensdag morgen een begin van brand in een café aan de Hpgebrugstraat in Wijk-Maastricht. De bewoners die op de étage boven het café woonden, zagen zich door de brand iedere uitgang versperd. Een moeder met twee kinderen .alsmede een cafébezoeker konden zich slechts redden door uit een raam van de eerste verdieping in een ge ïmproviseerd springzeil te springen, dat door buren werd opgehouden. De café houder zelf had daartoe geen gelegenheid meer en moest zich op de dakgoot in vei ligheid brengen. Met een ladder is hij cloor de brandweer van het dek gehaald. De brand werd spoedig geblust. Aanvang speciale Tango, en Rumbacursus volgende week. 8 lessen f 10.Inschrijving dagelijks, Passagierslijst van de Johan van Oldenbarnevelt On onze kantoren ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- schip Johan van Oldenbarnevelt"dat j met ongeveer 2000 militairen op 27 j Januari uit Tandjong Priok is vertrok- i ken. Het schip wordt omstreeks 21 i Februari in Amsterdam verioacht. Generale Synode behandelde vrije tijd en eredienst Maandag kwam de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk te Driebergen bijeen. De praeses, ds. H. J. F. Wesselöijk, stelde aan de orde het rapport over de vrije-tijdsbesteding. Namens de commissie ter bestudering van dit vraagstuk waren ter synode aanwezig de voorzitter ds. S. H. Spanjaard en de secretaris de heer O. Rees, secretaris van de Raad voor kerk en gezin. Het rapport wijst een extreem puritanisme af en poogt een weg te vinden tussen een farizeese en een libertinistische Zondags viering. Ten aanzien van de film verwerpt het rapport het isolement van een aparte Christelijke organisatie. De synode discus sieerde uitvoerig over de Zondagsviering en de film. Er werd gevraagd naar een meer Bijbels-theologische fundering dei- Zondagsviering. Bij de beantwoording dei- gestelde vragen en opmerkingen deelde de commissie mee, dat het rapport in feite nog in de grondverf staat. De synode be sloot het rapport niet te publiceren, maar voor nader advies te zenden 'aan de ver schillende raden, die zich met het probleem der vrije-tijdsbesteding bezighouden en wier adviezen in een nieuw rapport dienen te worden verwerkt. In de avondzitting kwam aan de orde de vaststelling van een proeve van beschrij ving van de Hervormde kerkdienst. Deze proeve is het resultaat van de arbeid van de Raad voor kerk en eredienst, die van de synode opdracht ontving zich te verdiepen in het wezen van de reformatorische kerk dienst. De stellingen werden toegelicht door prof. dr. K. H. Miskotte, dr. A. F. N. Dekkerkerker en ds. W. A. Zeydner. Vele synode-leden bleken de tekst van het ge- bodene wel zeer moeilijk te vinden en drongen aan op eenvoudiger redactie, een wens, die niet gemakkelijk te verwezen lijken bleek aangezien een strakke formu lering nodig' is om de kern zo nauwkeurig mogelijk uit te drukken. Na geringe amen dering' werd het gehele stuk aanvaard. Nader beraad over de wijze waarop het aan de Kerk zal worden aangeboden zal volgen. De zitting van Dinsdag in het „Eijkman- huis" te Driebergen, werd geheel besteed aan de behandeling van de orden van dienst uit het aan de kerk aangeboden dienstboek. Dit ontwerp werd samenge steld door de raad voor kerk en eredienst, welks voorzitter, ds. W. A. Zeydner, een inleidende toelichting gaf op het ontwerp. Daarin herinnerde hij eraan, 'dat er gedu-, rende eeuwen binnen het gereformeerd protestantisme weinig aandacht is geweest voor de liturgie. Bij de ^samenstelling van het ontwerp is men te rade gegaan bij de gereformeerde traditie van Geneve en Straatsburg. De orden yari dienst werden met zes stemmen tegen aanvaard, tie Sy node nam voorts na korte discussie de orde voor leesdiensten aan. EERSTE KAMER Ook de premier heeft moeite met het invullen van zijn belastingbiljet (Van onze parlementaire redacteur) De vastberaden overtuiging, dat allen, die voor behoud van geestelijke vrijheid, van wezenlijke volksinvloed en van vrije ontplooiing der persoonlijkheid zijn, het hunne hebben bij te dragen tot geestelijk verweer en tot afweer tegen hen, die het daarop gemunt hebben, kenmerkte het ge deelte van minister Drees' betoog tegen wat de communist Schalker in het midden had gebracht. Diens voorstelling van zaken als ware Rusland de vreedzame volksdemo cratie en als zou het Westen oorlogszuchtig imperialistisch zijn ingesteld, raakte, naai de bewindsman betoogde, kant noch wal en kwam neer op een volkomen omdraaien der feiten. In dit opzicht weerlegde de minister ook de bewering, dat de Ameri- 'kaanse wapenleveringen, o.m. aan Neder land, een misdaad zouden zijn. En op het dreigement van de heer Schalker, dat de arbeiders die zendingen niet zouden lossen later volgde er nog een interruptie- stroom, welke de voorzitter slechts met heel veel moeite wist in te dammen gaf de premier te kennen, zich door zulke woorden heus niet te laten afschrikken. „Die wapens zullen worden gelost of de communisten hoog of laag springen; wij 34. Men moet weten, dat Flodder Fiedel- dum, die fijne musicus, het Scherzando van Brachhoven beschouwde als een van zijn beste nummers en het xoas dan ook met een forse streek dat hij deze melodie aan hief. De gierende gillen stoven uit zijn snaren en vulden het hele circus, zodat het publiek, dat nèl nog zatte lachen, plotseling door rillingen bevangen werd. Nadat enkele dames flauw waren gevallen ging er een geloei van protest op, waar Fiedeldum zich natuurlijk niets van aan trok omdat hij geheel verdiept was-in zijn kunst, en zich niet voor kon stellen dal- iemand het minder mooi zou vinden. Maar het ontging Joris, daar boven in dat touw, niet, dat de gevolgen ernstig konden zijn. „Ik zal in moeten grijpen!" prevelde hij. „Dit wordt een ramp! De gustibus dispu- tandem est, herinner ik mij uit de mond myner leermeesters„Ach laat hem nu maar!" smeekte Panda medelijdend. „Hij heeft al zoveel doorgemaakt!" Maar intussen was het de vraag, of Joris Goed- bloed nog de gelegenheid zou krijgen om in te grijpen, want het publiek kwam nu in opstand. Gekweld door de snerpende halen van Fiedeld/um's vioolkwamen de onvrijwillige toehoorders brullend over eind, en begonnen met lege bierflesjes, vruchten en andere meegebrachte voor- werpen te gooien. Het valt ons op, dat er in deze algemene uitbarsting van veront waardiging één heer onder het publiek roas, die niet aan de algemene gooierij meedeed. Dat was de heer Kraaksma, wiens beeltenis hierboven aan te treffen is. Een opvallende verschijning, niet waar? Prent hem goed in het geheugen, want hij zal nog een belangrijke rol spelen in onze geschiedenis! zullen voor hun terreur niet bukken." Al dus klonk het vastberaden. En nu het optimisme, dat men in het be toog van de bewindsman kon beluisteren. Voor de schaduwzijden van de organisa tie van de Verenigde Volken was hij geens zins blind. Hij wees op sommige goede kan ten, die het zeker wenselijk maken, dat wij ook daar in internationaal verband blijven samenwerken. Ten aanzien van de Benelux verklaarde hij: ongetwijfeld bestaan er op het pad naar de economische unie nog moeilijkheden, doch inmiddels maakt men vorderingen. Vervolgens stipte minister Drees in zijn uiteenzettingen aan, welke gunstige ver schijnselen er ten onzent op sociaal-econo misch gebied (vooruitgang in de posite van onze betalingsbalans, gunstigere verhou ding tussen m- en uitvoer, belangrijke ver hoging van de productiviteit, behoud van bijkans nog volle werkgelegenheid) alsook ■op financieel terrein vallen waar te nemen. Wat dit laatste betreft, somde hij, na warme hulde aan de minister van Finan ciën te hebben gebracht, een reeks van maatregelen op, waardoor wij een goed eind verder gekomen zijn zonder dat we langs de veel wildere weg van inflatie be hoefden te gaan. Dr. Drees schetste meteen de moeilijke positie van zijn ambtgenoot van Financiën. Enerzijds heet het dat hij te royaal is, dan weer klaagt men er over, dat hij zijn col lega's veel te kort houdt. In dit opzicht is hij altijd reeds de zwarte Piet, klonk het onder luid gelach, mede van minister Lief- tinck zelf. Natuurlijk voelt minister Drees eveneens alles voor het hoog houden van de rechts staat en voor een zo goed mogelijke, zowel leesbare als niet te veel omvattende wet geving. Maar menigmaal wil juist het par lement weer allerlei in een wet opgenomen krijgen, dat volgens de regering misschien beter bij algemene maatregel van bestuur had kunnen worden vastgesteld. Maar dan wordt er geklaagd over te weinig zorg voor de rechtszekerheid. Van ingewikkelde wetten moet hij ook niet veel hebben en als hij zijn belastingbiljet moet invullen dan slaakt hij wel eens een verzuchting! Minister Drees keerde zich tegen de critiek op „reislustige ministers", die waar lijk niet voor hun genoegen, doch ten koste van heel wat offers en inspanning 's lands belang er op uittrekken. Zwak was zijn betoog over het vraagstuk van de staatssecretarissen. Bij zijn dupliek maakte hij er iets meer van, maar dit kon de in druk niet wegnemen, dat de in onze senaat geuite critiek op dit punt in menig opzicht gegrond genoemd mag worden. Tot besluit zij nog vermeld, dat de minis ter-president aankondigde dat spoedig de samenstelling bekend zal worden van een door minister Van Schaik te presideren staatscommissie ter voorbereiding van de Grondwetsherziening. Tan Kah Tee Ananas. De Ghineese mil- lionnair en voormalige ananas-koning Tan Kah Tee heeft in de millionnairs- club te Singapore na een tocht van tien maanden door China verklaard, dat hij van mening was, dat het Chinese volk gelukkiger is onder de nieuwe regering dan onder de nationalisten. Het gokken, de prostitutie en de bedelarij zijn ten Noorden van Kanton reec'ls verdwenen, zo zei hij'. Op een vraag, of hij commu nist was, antwoordde hij: „ik ben geen lid van de communistische partij". Goedkoper. De Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson, heeft bekend gemaakt, dat de 45.000 ton metende „Missouri", het énige Amerikaanse slag schip in actieve dienst, dat onlangs enige weken aan de grond zat, tot op leidingsschip zal worden gemaakt. Vol gens Johnson zouden hierdoor de jaar lijkse bedrijfskosten van het schip 6.700.000 dollar gehalveerd worden. Dure bom. Amerikaanse atoom-deskundi gen hebben de Congres-commissie voor de atoom-energie meegedeeld, dat zij tachtig millioen dollar nodig zullen heb ben om met het werk aan de waterstof bom te kunnen beginnen. Dit bedrag zou voornamelijk voor nieuwe laboratorium- uitrusting gébruikt worden. Wensen. De West-Duitse minister van Ver keer heeft verklaard, dat het Duitsland moet worden toegestaan internationale luchttransportdiensten te onderhouden. Hij zei voorts dat men Duitsland ook niet mag dwingen altijd buitenlandse zeeschepen te gebruiken. Kom binnen. Er is een vervolging ingesteld tegen de hoofdredacteur en de tekenaar van de in Johannesburg verschijnende „Sunday Express". Dit blad publiceerde een spotprent onder de titel „Kom bin nen", waarop men de premier van Zuid- Afrika, dr. Malan, uitnodigend een deur ziet open 'houden voor een naturel,- waarachter een blanke een andere natu rel aan het mishandelen is. Misdaad. De „Internationale unie voor be scherming van het kind", die haar zetel in Genève heeft, heeft uiting gegeven aan haar verontwaardiging over 't weg voeren van Griekse kinderen naar lan den achter het IJzeren Gordijn. De unie noemt dit „een misdaad, die een schen ding betelcent van elk begrip van mo raal". De unie zal alles in het werk stellen om de kinderen naar Grieken land terug te brengen, opdat' deze „schandvlek op onze huidige bescha ving" wordt uitgewist. Klachten. Het officiële Russische blad in Berlijn, de „Tagliche Rundschau" heeft brieven van zijn lezers gepubliceerd, waarin dezen zich beklagen over de kwaliteit van schoenen en onderkleding, die door genationaliseerde fabrieken in Oost-Duitsland zijn geleverd. Een lezer uit Dresden schreef dat zijn lange onder broeken na één maal gewassen te zijn, van zijn enkels tot boven zijn knieën gekrompen waren en een lezer uit G'otha was niet té spreken óver het feit dat de zolen van zijn schoenen van.een of ander zonderling' materiaal warén ge- maakt, dat tussen twee .dunne plakjes leer was gelijmd. Limousine. De Ford-fabrieken hebben voor .president Truman een- limousine ge- bouwd.met ..een. dajk dat .za.hoogXs, dat .men er 'met een liogé 'hoed op in kan '.zitten. 'De auto. heeft vérder speciale treeplanken vooï detectives en èen met goud beslagen bagage-het. Storing. De Engelse sterrèwachten hebben een grote zonnevlek waargenomen, die op 21, 22 en 23 Februari de radio-ont vangst vermoedelijk Vi"ij. hevig zal storen. Explosie.. Door een gas-ontploffing.'in een restaurant te Portland (Indiana —V. S.) zijn drie mensen om het leven gekomen. Zes anderen werden ernstig gewond. Hulp. In Perzië waar een typhus-epidemie is uitgebroken, heeft men gebrek aan vaccin. De K.L.M. heeft besloten, een hoeveelheid vaccin voor. 2500 personen beschikbaar te stellen. Dit vaccin wordt morgen naar de hoofdstad Teheran gevlogen. Vliegramp. Een Superfort (B-29) van dé Amerikaanse luchtmacht is gisteren kort na het opstijgen uit Great Falls (Mon tana) neergestort en in brand gevlogen. Van de 15 inzittenden konden er .7 wor den gered. Geen pessimist. Volgens de New York Times heeft David Lilienthal, die giste ren is afgetreden als voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, verklaard, clat hij het niet eens is met de voorspellingen omtrent het naderende einde van de wereld. Lilien- thal's aftreden zou allerminst inhouden dat hij het niet eens zou zijn met de atoom-politiek van Truman, schrijft het blad. Beeld. Volgens de Tagliche Rundschau zal de Romeinse zegekar op het Branden burger Tor in Berlijn, die toch niet veel meer is dan een hoop verwrongen me taal, worden gesloopt. Er zou een Grieks beeld, dat de va-ede voorstelt, voor. in de plaats komen. Voor de zoveelste maal. De plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, hebben gisteren' besloten de onderhandelingen over het Oostenrijkse staatsverdrag te verdagen tot 1 Maart. De bijeenkomst die zij 'gis teren hielden, de 250ste in totaal, ein digde weer in een volslagen impasse. Snellere civiele procedure in voorbereiding Naar wij vernemen wordt bij het minis terie van Justitie een regeling voorbereid voor de wijziging van bepaalde onderdelen van de civiele procedure, zoals die in het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering is vastgelegd en voor de wijziging van sommige punten van onze wetgeving op de rechterlijke organisatie. IJselmeer nog niet ijsvrij Dinsdag heeft de „Jan Nieveen" van de Groninger-Lemmer Stoombootmaat schappij voor het eerst na de ijsperio- de de normale route gevaren van de Lemmer naar Amsterdam over het IJsel meer. Het schip ontmoette even buiten de Lemmer een strook ijs ter breedte van drie tot vier kilometer, die een vertraging van ongeveer twee uur opleverde. In een garage aan de Geestbrugweg te Rijswijk heeft Woensdagmiddag een hevige bi-and gewoed. De werkplaats en enkele auto's werden een prooi der vlammen. Een belendende wolwinkel brandde eveneens to$ de grond toe af.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2