MÉ Fotograaf krijgt zes weken en boete voor dollar-smokkelarij Opgetogen^ Spgslucht LAXEER-AKKERTJES Vijftiende „Boekenweek" staat voor de deur De kleine wereld Donderdag 16 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Eis lot onmiddellijke gevangenneming van J. Th. in vonnis bevestigd De 44-jarige directeur van het foto- téchnisch laboratorium te Baiuloeng, J. Th., is gisteren door de economische rech ter in Haarlem wegens deviezensmökkc- larij, conform de eis, tot zes weken ge vangenisstraf en vijfhonderd en één gul den boete veroordeeld. De rechter, mr. G. C. Bijleveld, honoreerde tevens mr. J. Wiarda's eis tot onmiddellijke gevangen neming. Wanneer de tallozen die op de publieke tribune van hun belangstelling voor deze zaak getuigden, gehoopt hadden dat er hier een tipje van de sluier die over de zaak-Westerling hangt zou worden opge licht, dan kwamen zij bedrogen uit. De naam van „De Turk" van wie Th. een persoonlijk vriend zou zijn, werd zelfs niet genoemd. Th. gaf de hem tenlaste- gelegde deviezen-overtredingen overigens volmondig toe. Deze bestonden uit het clandestien per brief uitvoeren van 305 dollar en een biljet van 1000 gulden in Indonesisch geld in September van het vorig jaar en het willen uitvoeren van 300 dollar, tachtig Nederlandse en 1080 Indo nesische guldens in Februari van dit jaar. Bij deze laatste gelegenheid werd Th. op Schiphol gearresteerd. Voorts werd hij be schuldigd van het zonder vergunning in ontvangst nemen van deze gelden en het willen uitvoeren van een microscoop met projector, Tenslotte was hem ten laste ge legd, dat hij de eerste partij dollars (voor de devaluatie) voor 3,20 per stuk en de tweede partij (na de devaluatie) voor 4,20 per stuk zou hebben gekocht. De eerste partij zou hij hebben gekocht van een onbekende Amerikaan in een hotel in Den Haag en de tweede op het Damrak in Amsterdam. Ter zitting verklaarde Th. nog', dat de microscoop als monster diende voor een partij van 1500 stuks, die hij in Zuid- Oost-Azië zou plaatsen. Geen politieke motieven? De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, zei in zijn requisitoir, dat een ontwikkeld man als verdachte moest weten, dat hij strafbare handelingen had verricht. Hij achtte het een feit van behoorlijke om vang, temeer daar het hier harde valuta betrof. Uit een brief die verdachte aan zijn vrouw heeft geschreven blijkt, dat het geld bestemd was op de zwarte markt in Djakarta te worden verkocht, waar één dollar twintig gulden opbrengt. Uit dit dossier zei mr. Wiarda en hij legde de klemtoon op het woordje „dit" blijkt niets van politieke motieven voor deze transactie, zodat aangenomen moet wor den, dat hier alleen persoonlijk belang speelde. Hij eiste zes weken gevangenis straf en vijfhonderd gulden boete voor het geldsmokkelen en een boete van één gul den voor de microscoop. Voorts requi- reeerde hij onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van de inbeslag genomen gelden en goederen. De verdediger, mr. J. Floor uit Utrecht, zei van mening te zijn, dat de officier dit vergrijp wel erg zwaar opvatte. Verdach te is geen echte smokkelaar en hét gaat maai* om kleine bedragen. Verdachte had de eerste partij dollars naar zijn vrouw ge stuurd, omdat hij als vertegenwoordiger van Nederlandse groepen in Indonesië in September naar Nederland was gekomen en daar geheel belangeloos hun interessen had bepleit. Daardoor waren zijn eigen zaken achteropgelcomen en zat zijn vrouw zonder geld. De tweede partij had hij mee. willen nemen omdat hij onderweg nog zakelijke besprekingen te voeren had. Hij wees op verdachtes verdiensten voor de Nederlandse zaak in Indonesië en vroeg of deze zaak niet met een boete of ten hoogste een voorwaardelijke straf zou kunnen worden afgedaan. Hij vroeg de rechter voorts af te zien van onmiddel- Zes maanden wegens meineed Bij een getuigenverhoor voor de rechter commissaris in een echtscheidingsprocedure had de vijf en twintigjarige los arbeider J. W. onder ede verklaard geen relatie te hebben onderhouden met de vrouw, over wie de procedure ging. Verdacht van mein eed werd hij in arrest gesteld. Vandaag veroordeelde de Haarlemse rechtbank W. overeenkomstig de eis tot een gevangenis straf van zes maanden. Vonnis tegen magnetiseur in hoger beroep bevestigd De Haarlemse rechtbank heeft het vonnis Van de kantonrechter .tegen de drie en zes tigjarige magnetiseur E. H. B. uit Haarlem, die in beroep was gegaan, bevestigd. De kantonrechter had hem in twee gevallen van onbevoegd uitoefenen der geneeskunst veroordeeld tot twee geldboetes van drie honderd gulden, subsidiair twee maal zestig dagen hechtenis. Houd Uw wol als nieuw! 1 Wit wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe fleur. v\ Wes Uw wol veilig in A L KA II V R IJ 1 VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN Ageoda vooi9 Haarlem DONDERDAG 16 FEBRUARI Frans Hals: „Virginia". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Met heilig geweld", alle leert., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De rat", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Geen groter zonde". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De strijd in de Birma-jungle", 18 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Tahia, de ontembare", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 17 FEBRUARI Christelijk Lyceum: Lezing dr. A. Melchior over „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika", 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Kerk en Vrede, spreker dr. J. de Graaf, a uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. lijke gevangenneming. In zijn laatste woord wees verdachte erop dat de valuta- handel in Indonesië heel gewoon in het openbaar geschiedt. Hij beloofde op zijn ere-woord niet de benen te zullen nemen voor het geval hij later zijn straf zou mo gen uitzitten. De economische rechter ver oordeelde hem nochtans conform de eis. Magnetiseuse werd verdacht van oplichting De negen en dertigjarige magnetiseuse A. K.H., die er van beschuldigd werd de echtgenote van de vroegere deurwaarder D. G. van W. voor twee tot drie duizend gulden te hebben opgelicht, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van vooran-est. Directeur Vervoermaatschappij vrijgesproken Overeenkomstig de eis van de officier van justitie is de heer J. J. Jurrissen, direc teur van de Noord-Zuidhollandse Vervoer maatschappij, vrijgesproken. Hij was in beroep gegaan van het vonnis van de kan tonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot een geldboete van 150, omdat de remmen van een autobus, welke de verbinding tus sen Haarlem en Spaarndam onderhield, niet in orde geweest zouden zijn. Wereldburgerconcert in Haarlem Het „Internationale Legioen der We reldburgers", dal zich ten doel stelt in de ruimste zin actie te voeren voor het tot stand komen van een federale wereldrege ring en in het bijzonder zich richt op het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een grondwetgevende vergadering voor de wereld, organiseert in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem op Dinsdag avond 21 Februari het eerste wereld burger-concert. De actie in het nieuwe jaar wordt in Haarlem ingezet, omdat daar gebleken is op overtuigende wijze belangstelling te bestaan voor de wereld-federale gedachte. In de zomermaanden van 1949 werd in Haarlem een proefstemming gehouden voor de tot slandkoming van een wereld- grondwetgevende vergadering, waaraan door ruim 40.000 ingezetenen werd deel genomen. H.O.V.-CONCERT MET DICK DE REUS Op Vrijdag 17 Februari geeft de H.O.V. haar achtste concert in de serie C, dat onder leiding staat van Toon Verhey. Ge opend wordt met de ouverture „De ver kochte bruid" van Smetana, waarna de solist van deze avond, de begaafde violist Dick de Reus, het Vioolconcert van Alexander Glazounow zal vertolken. Het programma eindigt met de Derde Sym phonic (de zogenaamde Eroica) van Beet hoven. na het gebruik van tegen verstopping De hertenkamp te Haarlem heejt dezer dagen t.u .i eerste voorjaarsbode begroet: een zwart lammetje dat door moeder Bob ter wereld gebracht is. „De zaak Beukenoot" als traditioneel geschenk Voor de vijftiende keer heeft de commis sie voor de propaganda van het Nederlandse boek een zogenaamde Boekenweek georga niseerd, die van 25 Februari tot 4 Maart gehouden zal worden. Iedereen, die gedu rende deze periode een bepaald bedrag in de erkende boekhandel besteed voor de aankoop van Nederlandse boeken, krijgt een geschenk uitgereikt: een novelle, resul taat van de traditionele letterkundige prijs vraag. Er waren hiervoor 27 manuscripten ingezonden. Uit deze werd „De zaak Beuke noot" bekroond door een jury. die bestond uit Emmy van Lokhorst, Hella S. Haasse, Victor E. van Vriesland, Adriaan van dei- Veen en ae leden der commissie: Chr. Leef- lang, F. Z. Dupont en P. Bergmans. Omslag en illustraties werden vervaardigd door de tekenaar C. J. Kelfkens. De novelle wordt verspreid in een oplage van 130.000 exem plaren. Er is hieraan een prijsvraag voor het publiek verbonden. Door het vinden van de naam van de niet bekend gemaakte schrijver of schrijfster kan men meedingen naar enige boeken-prijzen. De jeugduitgave Voor de jeugd van 14 tot 18 jaar is dit jaar een bundel gedichten beschikbaar, handelende over de reislust, de reisangst, de uitreis en de thuisreis, benevens over de reiziger zelf. De bloemlezing werd samen gesteld, voorzien van een inleiding, van aantekeningen en van biografische gegevens over de dichters, door Victor E. van Vries land en Han G. Hoekstra en draagt de naam „De muze op reis". H. D. Voss knipte silhoutten, waarmee de bundel werd ver lucht. Voor jonge kinderen heeft de commissie door Rein van Looy een fouten-tekening laten maken, voorstellende het interieur van een boekwinkel, waarin veertig on juistheden voorkomen. Er zijn prijzen voor de beste oplossingen. Schouwburg-avonden De Boekenweek zal als gebruikelijk te Amsterdam worden geopend met een gala avond op 24 Februari in de Stadsschouw burg. Vertoond wordt het toneelstuk „Ar mada" van Jef Heydendael, door het gezel schap Comedia onder regie van Cor Her mus. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. zal eën korte rede uitspre ken. De avond wordt besloten met het tra ditionele schrijversbal in de door Metten Koornstra versierde zalen van dat theater. Ter afwisseling zullen de cabaretière Hetty Blok en de zakkenroller Borra optreden. In de Haarlemse Schouwburg wordt op Tunnelmotie weer ingetrokken De door de A.R. ingediende motie over de bespoediging der Velsense tunnelbouw is Woensdagmiddag weer ingetrokken na dat de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint in zijn repliek op de algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting voor 1950 te kennen had gegeven, dat er thans „achter de schermen" meer in de goede richting gedaan kan worden dan door middel Vctn een openbare pressie. Maandag 27 Februari door amateurs onder regie van Henk Bakker een opvoering ge geven van het historische spel „Koning van Holland" door A. J. Zoetmulder, voorafge gaan door bekendmaking van de winnaars der door de Haarlemse Boekverkopers vereniging uitgeschreven prijsvraag. Er zijn ongeveer negentig inzendingen aan de jury ter beoordeling voorgelegd. Meer goedkope boeken De belangstelling voor het boek is, aldus de commissie voor de propaganda, niet ge daald. Wel is een teruggang van de con junctuur te constateren in de geringere ver koop van duurdere uitgaven, vooral wat betreft het kunstboek met zijn kostbare reproducties. Tegen de concurrentie van de voornamelijk Engelse en Amerikaanse goedkope edities meent de commissie het uitgeven van goedkope Nederlandse boeken te moeten stimuleren. Zij vindt de terug houdendheid van de schrijvers in deze kort. zichtig, omdat de grotere oplagen voor com pensatie van het geringere honorarium per exemplaar zorgen. Middag voor de jeugd Het ligt in het voornemen van de com missie om in de toekomst ook een kinder boekenweek te organiseren, met lezingen op scholen enzovoorts. Te Haarlem wordt reeds dit jaar, namelijk op Woensdag 1 Maart, een speciale jeugdmiddag gehouden in het gebouw St. Bavo. Daar zal tevens de uitslag bekend worden gemaakt van de on der leerlingen van middelbare scholen uit geschreven prijsvraag, waarop ongeveer 140 antwoorden zijn binnengekomen. Als sprekers zullen optreden Bert de Ruiter en Jan Weersma. die gaan vertellen van de avonturen die zij hebben beschreven in hun zeer binnenkort te verschijnen boek: „Met vijf gulden op zak Europa door". Wielrijder sloeg over de kop Een negentienjarige clectricien uit Am sterdam reed Woensdagmiddag met een 'linke gang op een racefiets op de Koudenhom. achter een vrachtauto. Dit voertuig ging bij de Nieuwe Gracht links af en de wielrijder vervolgde zijn weg. Hij bemerkte te laat, dat van de Hooimarkt een auto naderde. De bestuurder remde krachtig en stond na anderhalve meter stil. De wielrijder botste tegen de auto. sloeg over de kop en kwam achter de auto op straat. Militairen hebben hem naar de kazerne op de Koudenham gebracht en daar bleek, dat de Amsterdam mer een paar schaafwonden had opgelopen. Een dubbel jubilé Op 29 Februari zal de heer H. J. Koolmees de dag herdenken, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad als drukker bij de N.V. Rotter damse Boek- en Kunstdrukkerij te Haarlem. Dit jubileum is wel bijzonder vermeldens waardig. omdat de jubilaris op die dag tevens 25 jaar als chef der drukkerij werkzaam is. Ook heeft hij zich verdienstelijk gemaakt als examinator bij de leerlingenopleiding en organisator van leerlingenwedstrijden." Ver der was hij bestuurslid der A.N.T.B. afdeling Rotterdam en bestuurslid van de vereniging „Onze Gezondheid" voor t.b.e.-bestrijding in de typografie. Haarlemse Postfanfare Concert en cabaret De Haarlemse Postfanfare gaf Woensdag avond een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal en had daarbij een vijftigtal oudén van dagen uitgenodigd. De voorzit ter. de heer Van Delden, drukte zijn spijt er over uit. dat er zovelen moesten worden teleurgesteld die ook graag van de uitnodi ging gebruik hadden Willen maken. Hij stelde echter in het vooruitzicht aan hun wensen eerlang tegemoet te kunnen komen. Verder bracht de voorzitter dank aan hen die de.I-Iaarlemsc Postfanfare in het afge lopen jaar steunden, waardoor het mogelijk was diverse instrumenten te vernieuwen. Tenslotte deelde hij mede. dat het twintig jarig bestaan van het korps dit jaar zal worden gevierd, waarvoor extra-steun zeer op prijs zal worden gesteld. De bezetting van de Postfanfare is op hel ogenblik rijk aan klein scherp koper. Dit kwam het effect der uitvoering van het symphonisch gedicht „Volhyni" van Vilette ten goede. Dit goed geschreven en kundig geharmoniseerde stuk. dat nu en dan Wag neriaanse allures aanneemt, kan nog al wat stridente klank verdragen. De dirigent, de heer A. Nieman. verkreeg een Vrij correcte uitvoering, die energiek gerythmeerd werd en menig fraai dynamisch effect liet horen. De tenor-melcdie viel gunstig op en waar de middenpartijen op de voorgrond moch ten treden, leverden zij goed werk. Lichte inzinkingen kwamen slechts voor in zach tere nuances; in het forti bleef de spanning er in en was de stemming voortreffelijk. .,Finlandia" van Sibelius, het populaire symphonische gedicht, dat dezer dagen 50 jaar oud werd. stond als tweede hoofd nummer op het programma. Het is al sinds jaren een geliefd nummer in transcriptie voor blazers-orkest. Maar het is en blijft een lastige opgave, zeker voor fanfare. Dit was dan ook deze avond in enkele passages goed merkbaar. Een verkeerde inzet bracht bovendien een hachelijk moment- teweeg. Maar er warén ook gedeelten die zeer ver dienstelijk klonken, bijvoorbeeld de volks melodie in de discantligging en ook het thema in het kleinè koper, na de aanvangs- maten, die nota bene wel wat rustiger en daardoor positiever gespeeld hadden kunnen worden. De twee volgende programmanummers brachten operctteklanken. In dit genre is dirigent Nieman uitstekend thuis: hij weet aan deze muziek de charme en de pétillante stuwing te geven die haar toekomt. Opval lend was in de selectie uit „De Vogelkoop man" de melodie voor bariton, tuba met piston en de fraaie zangerige discant in het laatste driekwarts-gedeelte. En wat de tweede selectie betreft, die deed als geheel de „Wiener Operettenklassiker" alle eer aan. Een goed rhythmisch en klankschoon ensemble werd mede bereikt in de geestige „March-Fantasia Colonel Bogey on Parade" van Alford. Die Engelsen hebben er toch maar'slag van iedere instrumentale groep zinrijk aan het woord te laten komen. Het tweede deel van de avond werd ver zorgd door de Wama's, die een non-stop cabaret-programma ten beste gaven. JOS. DE KLERK. Haarlemse geschied-filosoof ontdekt Kamnefaten-beelden De Haarlemse geschied filosoof E. Smedes heeft een theorie opgesteld, die de Sant- poortse forensen voortaan met wat meer ontzag zal doen kijken naar het stenen beeld, dat op het trottoir vlak voor de overweg bij het Santpoortse station staat en dat tot nu toe voornamelijk als sta-in- de-weg werd gezien. Volgens de heer Sme des is het beeld namelijk afkomstig uit de eerste of tweede eeuw na Christus en zou het vervaardigd zijn door de geromani seerde Kaninifaten, voor wie Santpoort 'en Velserbeek pelgrimsplaatsen waren. Het beeld stelt cle god Pan voor, die voorzien De heer Smedes bij het beeld- van Pan is van geitenoren. Waarschijnlijk is hel beeld nogal eens heen en weer gesleept én mogelijk is het zelfs als hekpilaar voor een villa gebruikt, maar waar het de god van de „panische" schrik is. staat het bij de overweg nog zo slecht niet. De heer Smedes heeft nog een tweede Kaninefaten-beeid ontdekt dat op 'n heuvel in het burgemeester Rijkens-park te Sant- pooi-t staat, vlak bij ae ingang aan de Olga v. Götschlaan. Dit beeld stelt de maagd Sybille voor, die de naam had de toekomst te kunnen voorspellen. Haar .benen zijn voorgesteld als in elkaar gekron kelde slangen. Beide beelden zijn nogal zwaar beschadigd en de heer Smedes is van mening dat de eerste Christenen, die op dergelijke heidense zaken weinig ge steld waren, dit op hun geweten hebben. Geen tandheelkundigen, maar tandtechnici In verslagen over rechtbankzittingen te Amsterdam inzake onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde, werd gesproken over tandheelkundigen. Dit is onjuist. Evenals tandartsen kunnen tandheelkundigen niet wegens onbevoegde uitoefening" terecht staan, omdat zij bevoegd zijn. De titel is bij de wet beschermd en dus voor onbevoegden verboden. De mensen die terecht stonden waren tandtechnici, die clandestien een tandheel kundige praktijk houden. In hel gebouw van de Speeltuinvereni ging D.V.S. aan de Vondelweg houdt q< internationale vereniging „Bellamy" oo 2? terdagavond aanstaande een bijeenkomst, waarop de heer C. Oderkerk uit Santpoort zal spreken over „Waarom Bellamy"? B.B.B.i Geneesmiddel tegen s huidaandoeningen. I ''Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Vastenavondfeest van de R.K. Middenstandsvereniging In de drie grote zalen van café-restaurant Brinkmann is gisteravond het traditionele vastenavondfeest van cle Haarlemse R.K. Middenstandsvereniging gevierd Ondanks het feit dat meer dan achthonderd mensen nog tweehonderd meer dan vorig jaar op uitbundige wijze aan het feest deelna men, verliep alles vlot en werd er geen enkele wanklank gehoord, een resultaat waarop zowel de feest- en organisatiecom missies als de ceremoniemeester-balleider, de heer W. S. Schroder, en niet in de laatste plaats ook het bedienend personeel prat mogen gaan. Drie orkesten, het geheel on der leiding van Brian Gramberg, zorgden vrijwel non-stop voor beschaafde dansmuziek, het duo Dip cn Dop en de K.J.M.V.-girls zongen aardige liedjes en Harry Moors nam mei zijn vlotte conferen ce de danspauzes voor zijn rekening. Ver schillende andere leuke attracties maakten dat ook de niet-dansers zich geen ogenblik behoefden te vervelen. De meeste bijval oogstte de Dansgroep Schroder, vier gecos- tumeercle paren die een charmante vertol king gaven van de „Quadrille" en cle „Lan ders" uit overgrootmoeders tijd. gevolgd door de al even sierlijke „Frühlingsboten" uit een jonger verleden. Daarna was de beurt weer aan de dans- lustigen, die tot lang na middernacht hun hart hebben kunnen ophalen; de goede, ge zellige stemming bleef tot aan de laatste pas van de slot-promenade over allen vaardig. Burgemeester Cremers, die nog steeds rust moet houden en deswege niet aanwe zig kon zijn, werd bedacht met een fruit mand en een telegrafische wens voor een spoedig herstel. BBHBBBBEISBEEBBHHEaBKI Voor LOEMPIA'S, BAMI, g NASSI en SATé HET speciaal adres v* STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 g ■■aBKBHBBBBBBBËiESSSISS (Adv.) Hoe staat Nederland er economisch voor? Over het onderwerp „Hoe staan wij er economisch in Nederland voor?" sprak de heer D. Roemers, directeur van het Wetenschappelijk bureau van liet Neder lands Vak-Verbond, te Haarlem in restau rant Brinkmann op een bijeenkomst van hel kader van de bij de Haarlemse Be- stuurdersbond aangesloten organisaties. In zijn inleiding herinnerde spreker aan de nota, welke het N.V.V. aan de regering en het parlement over de economische ont wikkeling heeft gezonden. Het is van groot belang, dat er een welvarende arbeiders stand is. Dat is immers een bewijs, dat het goed gaat met de productie. Uitvoerig be handelde spreker de plaats, welke ons land op dit ogenblik in economisch opzicht in neemt er. ging na hoe het met de productie gesteld is. In de industrie, welke de belangrijkste is van alle bedrijfstakken, vindt 36 procent van de bevolking een bestaan. Dit deel verdient 38 procent van het nationale in komen. Op het ogenblik werkt er 40 pro cent van de arbeiders meer ln de industrie dan in 1938. Gelukkig is men er in ge slaagd de werkloosheid op (e vangen en een groot aantal arbeiders aan het werk te zetten. De productie per arbeider is echter in de laatste tien jaar verminderd tot 85 procent van het vooroorlogse ge middelde. Als oorzaken noemde spreker grondstoffen van mindere kwaliteit, minder goede machines en hier cn daar geringere prestaties van de arbeiders. In de bouw nijverheid werkt 7 procent van de bevol king; in de landbouw 22 procent; in de dienstverlening 9 procent en in maatschap pelijke diensten 10 procent. Na een beschouwing te hebben gegeven over de productie in deze takken van het bedrijfsleven ging de heer Roemers na, met welke moeilijkheden Nederland te kampen heeft. Daarbij moet in het bijzonder gelet worden op de betalingsbalans. Deze wijst tekorten aan, doch sedert de periode van kort na de bevrijding is er ook in dit op zicht verbetering gekomen. Dat stemt tot voldoening. Tevreden kan Nederland nog lang niet zijn, zeide spreker. De bevolking is sedert 1938 gegroeid en dal houdt in, dat meer inwoners gevoed en gekleed moeten worden. Volgens mededelingen van de regering zorgde Indonesië vroeger voor 15 procent van het nationale inkomen. Het wegvallen hiervan betekent een groot na deel. Naar Duitsland kon de eerste jaren na de oorlog weinig geëxporteerd worden in tegenstelling met vroeger, toen machines ingevoerd werden en agrarische producten uitgevoerd. In de laatste maanden is hierin verbetering gekomen. Een belangrijke, ongunstige factor is, dat in de tijd, dat West-Europa afgesloten was, elders in de wereld industrieën gevestigd zijn. Voorts heeft ons land nog de materiële oorlogs schade te betalen; het bedrag hiervoor is ongeveer vier en een half milliard gulden. Tenslotte ging de heer Roemers na, welke de doeleinden van ons land zijn, om economisch weer „boven op" te komen. Hij weidde uit over de mogelijkheden tot het op peil brengen van de betalingsbalans en het scheppen van werkgelegenheid voor het Nederlandse volk. Andere punten, onder andere hét streven naar economische medezeggenschap door werknemers, zal spreker behandelen op Woensdag 22 Maart, wanneer hij voor de tweede keer zal spreken en dan in het bijzonder het natio nale inkomen aan de orde zal stellen. De heer Roemers betoogde nog, dat bet N.V.V. meewerkt, om de productie te v hogen en zette zijn standpunt over de in dustrialisatie uiteen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer G. K. Janssen, die mededelingen deed over enkele bijeenkomsten, welke in Februari en Maart gehouden zullen worden. Het concert van de H.O.V. voor de vakbe weging is een groot succes geworden en getracht zal worden op 18 April een tweede concert te geven. Vastenavond De kinderen hebben bij het rommelen op zolder een raar geval gevonden in een oude klerenkist: Een kleurig costuum van fluweel en satinette, met een geborduurde sjerp en rode laarzen erbij. En een hals doek zoals Zigeuners die dragen. Het is als een sprookje dat vergeten was en op nieuw verteld wordt. Er komt een geschit ter van kleuren cn een gerinkel van koper uit die kist als de kinderen het costuum voorzichtig omhoog tillen en er met grote ogen naar kijken. Dc honderden blinkende koperen muntjes tingcltangelen vrolijk aan de kraag en dc broekspijpen, dat moet een opzichtige Zigeuner geweest zijn die in deze dos langs 's Heren wegen trok. Het was ook een opzichtige Zigeuner, het was een jongeman die fluitend van vrolijkheid naar een Vastenavond-bal ging, zegt hun vader als zij met het pak be neden komen. Het was uw vader, zegt hij, en ge weet niet wat een kist vol herinne ringen ge daar gevonden hebt. Ge moet niet denken dat uw vader in zijn jonge t:jd een Klaas-van-koekdeeg geweest is. Ilij was een beetje Zigeuner van aanleg, daar kunt ge staat op maken. En op dat Vasten avondbal heeft hij als een echte vagebond zijn slag geslagen cn een vrouw gercofd. Een vrouw dat was uw moeder. Hang dat costuum over een stoel en luister: Dan zal ik eens vertellen hoe ik dat aan de steel gestoken heb. ,Het is een vrolijkheid dat horen en zien vergaan, zo een Vastenavondbal waar dwaasheid de hoogste wijsheid is. Daar zwieren en. zwaaien de vreemdste en schoonste figuren uit alle tijden en landen in het rond in de sneeuw van confetti en de storm van muziek, het is geen lucht meer die ge daar ademt doch 'n mengseltje van kleuren en lawaai, met wat gelach en gelonk erdoor voor de hartigheid. Daar voelt ge u thuis als Zigeuner zijnde. Ge kunt er met uw fluwelen sjerp en uw klak kende laarzen een goed figuur slaan en de rinkelende munten aan uw jas cn uw broek geven uw dans een plezierige mu ziek apart. Wat denkt ge dat een Zigeuner doet als hij het voor het zeggen heeft? Hij rekt eens zijn hals om te zien of er ook Zigeu nerinnen zijn. Hij ziet alle vrouwen uit de geschiedenis rondom, hofdames uit de pruikentijd, kortgerokte gemzen uit de Hooglanden, blonde waardinnen uit Ober- Bayern, Maria's Stuart bij dozijnen tege lijk. die vanavond misschien haar hoofd gaarne zullen verliezen. Hij ziet de statige Jacoba van Beieren een walsje maken mei een Arabier en zij denkt aan geen Kabel jauwse twist vandaag. En hij ziet een Zigeunerin. Een zwarte, plezierige, rinkelende rakker van de poesta of hoe die veldjes ook heten mogen. En hij danst met deze levende tamboerijn tot hij er eksterogen van krijgt in zijn enge laar zen. Zo gaat dat bij de Zigeuners op Vas tenavond. Die horen bij elkander en laten elkaar niet los als het op leve de leut aan komt. En zij beloven elkander trouw op z'n Zigeuners. Als het feest is uitgeflakkerd heeft de Zigeuner zijn afspraak. Hij zal zijn zwarte poes-ta naar haar woonwagen leiden, ook al zou die in Japan of daaromtrent zijn neergezet. En hij wacht bij de garderobe tot zij komt, als een echte Zigeuner". De kinderen vinden dat een machtige geschiedenis, zij hadden dat niet achter hun vader gezocht. Hij zal toen zij haren nog wèl en zijn buikje nog niét gehad hebben, maar het is toch een schoon verhaal. En zü willen weten waar het Zigeunercostuum van hun moeder geborgen is. Kinderen, zegt vader en hij kucht er eens tussendoor, ge moet begrijpen dal uw moeder nimmer een Zigeunercostuum gedragen heeft zover ik weet. Want toen ik wachtte by de garderobe en die zwarte rinkelmadam mij wachten liet tot ik ster ren zag, ben ik als honderdduizend Zigeu ners tegelijk zo verliefd geworden op de garderobejuffrouw, die met hongerige ogen en gevouwen handen de ganse avond door een kier van de deur naar dat wrieme lende feest gekeken had van haar hokje uit. Een engel in een hokje! Zij was geen dame uit de pruikentijd en geen opgedirkte Beierin, zij was zichzelve. En toen ik haar zag had ik haar al niet meer willep ruilen, voor zelfs twintig Zigeunerinnen niet. Hetgeen ik dan ook nooit gedaan heb, kinderen, zoals ge ziet, want zij is uw moeder. En denk eraan dat ge u nooit, ook op Vastenavond niet, door een schoon costuum cn wat muziek in de luren laat leggen. Want dan zoudt ge met een Maria Stuart thuiskomen die naderhand blijkt nooit een hoofd gehad te hebben. Of met een herderin die zelf een schaap is. En leg nu dat costuum weer in de ki?t waar het hoort. Misschien dat de motten er Vastenavond mee willen vieren. J. L. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Februari 1950 ONDERTROUWD: 15 Febr., L. G. de Graaff en IJ. C. Witteveen; R. A. Aschoff cn C. van der Gaast; W. Groot cn E. Pol; T. H. Drost en L. W. Landman; H. J. W. Groeneveld en G. Huijboom: J. W. Munter en H. Ammer- laan; C. J. Verdam cn S. W. F. Kaagman; A. J. T. Stiphout cn P. J. van Rooden; J. J. Smit en E. H, H. M. Rogier: B. A. van Veen cn C. Vrolijk: J. C. Rozenhart cn J. Jochemsz; W. van den Bosch en D. M. Vinck: S. Kaper en G. van Dam; H. L. G. Busé en S. van Andel; M. Klink en M. J. Osenga: H. M. Arxhoek cn A. Schrijvershof; J. H. Marwitz cn E. K. Lïgtenbcrg. GEHUWD: 15 Febr., J. Laan en H. J. Mor tens; A. J. ae Jong en M. H. ae Haan; G, Noom en C. A. Zegwaart; J. J. van Rossum en R. M. Drost; T. W. P. van Hees en C. van der Linden; C. A. Haast en J. M. Winter; M. A. M. Brouwer en E. J. C. Dumont; S. G. Groot en M. Kruiswijk: J. Bot cn M. G. Goossens; F. Baanders en M. M. Mosch; G. Treffers en L. J. Kloek: P. C. Schouten en B. van Wooning: W. J. Willemse en M. J. Verhallen: W. J. A. Vosse cn A. M. Kok: P. H. J. van Lierop cn W. M. Voss; P. W. Ass- msnn en J. van der Plas; N. Silvis cn II. II. M. van den Bosch; J. A. Levder Havenstroom en H. W. II. Halsema: H. Vrolijk en P. J. Cuijon; J. G. J. Plas en A. L. Timmer, BEVALLEN van een zoon: 14 Febr., M. Dejckervan Leerdam; 15 Febr. A. Buis Asjes; M. A, van der LandenVogels. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr. J. A. van Woensel—Fransen; 14 Febr., M. KreuleHeer es; J. Seijsenerde Rooij; P. A. JaDssen—van der Zwet; 15 Febr.. C. S. van der Westen—Blei; M. J. Lukkien—van Leuven; P. A. Aerts—Dubbelman; E Bik— Sep. OVERLEDEN: 14 Febr.. J. H. Nieuwenhui- zen, 62 j.. Altenastraat; A. Talsma—Mulder. 74 j., Ramplaan: C. C. VeensiraRiezouw, 69 j., J. v. Campenstraat. Prof. dr. B. Schendstok. waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van financiën, zal 28 Februari in restaurant Brinkmann voor de R.K. Middens;;>nds- vereniging spreken over „Belastingen on rechtvaardigheid". Belastingdeskundigen zijn uitgenooigd met dc inleider van gedachten te wisselen over „rechtvaardigheid der hui dige belastingen".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5