Haarlems Dagblad Belasting op dagbladen Vrijspraak van de nationalist Hedler wekt grote beroering in West-Duitsland Truman acht.de tijd voor een vredesmissie nog niet gekomen Communistische stakingscampagne in Frankrijk hedenmorgen begonnen 64e Jaargang No. 19479 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 17 Februari 19.40 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. cn <0prccl}tc tjaaricmsrtje Courant (anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE STAAT heft omzetbelasting op cle verkoop van dagbladen. Dit achten wij zowel in beginsel als in zijn practische uit werking verkeerd. Ik geloof dat de lezer daarmee zal instemmen, want het schaadt zowel de verspreiding van dagbladen in het algemeen als zijn persoonlijk belang. Maar dit vereist eerst de nodige toelichting Toen Nederland twee jaar geleden de Grcyidwet van 1848 herdacht, is ook veel aandacht gewijd aan artikel 7, dat voor het eerst dé persvrijheid afdoend regelde. Er werd wel aan toegevoegd, dat pas 21 jaar later (in 1869 dus) de belemmering werd opgeheven die bleef verhinderen dat het dagblad de bevolking in al haar lagen bereikte. Die belemmering was het dagbladzegel, dat op ieder exemplaar moest voorkomen en de la-anten zo duur maakte, dat slechts een klein deel der bevolking abonnementen betalen kon. Hetzelfde gold trouwens voor de advertentietarieven, die eveneens zwaar waren belast. Er ontstond verzet tegen: in 1867 werd. het Anti-Dagbladzegel Verbond opgericht, dat na twee jaar actie zijn strijd won. De regering betoogde dat zij de zeven ton, die de negentigduizend abonnés (in totaal) cn de advertenties van de weinige dagbladen opbrachten, niet kon missen. Maar dit argument baatte niet; het bleek overigens vrij gemakkelijk weerlegbaar, want men vond de zeven ton tenslotte uit een verhoging van de accijns op het gedis tilleerd, zodat de fiscalé last op de borrel werd overgeheveld. I-Iet wetsontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel werd in Tweede en Eerste Kamer aangenomen en voor het eerst was de krant van kluisters bevrijd. De gevolgen waren groot en deden zich snel gelden. Maar van die tijd pas, nu één-en-tachtig jaar geleden, dateert in ons land de opkomst van het moderne dagblad. Wij waren laat, evenals wij laat waren geweest met de verschijning van ons eerste dagblad. En in 1869 beseften vele Kamer leden dat wel, want het Voorlopig Verslag bevatte deze uiting: „Verscheidene leden merken op, dat het onredelijk en verkeerd is in een beschaafd land de vrije uiting dei- gedachte, de mededeling aan het publiek van hetgeen wetenswaard is, door belasting te belemmeren of onmogelijk te maken. In alle waarlijk Constitutionele Staten heeft men dit gevoeld. Nederland zal onder de bedoelde Staten de laatste zijn, die de on vermijdelijke stap doet." „Te belemmeren of onmogelijk te ma ken". zei het Voorlopig Verslag in 1869. En omdat de meerderheid van het parle ment inzag dat ook belemmeren niet toe laatbaar was, verminderde men de zegel- belasting niet, maar schafte haar radicaal ah Men dacht ongetwijfeld: voorgoed. Geen belasting op dagbladen meer. Maar daarin vergiste men zich. Zeker, toen in 1933 de Omzetbelasting werd ingevoerd vielen de dagbladen er nog buiten, met vele andere artikelen. Maar in 1940 werden zij er, tegelijk met de meeste eerst vrijgestelde producten, in betrokken. Sindsdien zijn al weer vele van die goede ren vrijgesteld. Een nieuw wijzigings-ont- werp is nu aanhangig, waarin er nog meer voor in aanmerking gebracht worden. Maai de dagbladen zijn daar niet bij. De Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers heeft zich nu tot de Tweede Kamer gericht met. het verzoek ze van.omzetbelasting te ont heffen. Zij zelf zullen zich bij deze actie van hun organisatie niet onbetuigd laten. De vangst van de fiscus is nu heel wat groter dan in 1869. Terwijl de belasting per' krant zoveel lager is dan toen (zij is nu zes procent van de verkoop-prijs) brengt zij geen zeven ton maar ongeveer 2% mil- lioen per jaar op. Het aantal van 90.000 abonnés, van een-en-tachtig jaar geleden, is gestegen tot bijna 2% millioen, hetgeen enige honderdduizenden meer is dan het totale aantal gezinnen in ons land. Het dag blad is in die 81 jaar een noodzakelijke levensbehoefte geworden. De mensen kun- "nen er niet meer buiten. Dit blijkt uit de resultaten. Waarom kan het niet worden vrijgesteld van omzetbelasting als zelfs wel wordt voorgesteld havermout, stroop, jam, peperkoek en peulvruchten vrij te stellen? Als u meent dat het bedrag van 2\f> mil lioen. dat gij met u allen aan de Staat ver schaft door uw abonnementen op kranten, toch wel heel moeilijk door minister Lief- tinck gemist zal kunnen worden, zult u snel van mening veranderen als u verneemt dat het nog geen derde procent van de totale opbrengst der Omzetbelasting is. Die op brengst beliep verleden jaar bijna 847 mil lioen. Onlangs is op deze plaats de aandacht van de particuliere belastingbetaler geves tigd op het feit, dat het bedrijfsleven in Nederland zo zwaar belast is, dat dit de noodzakelijke vernieuwing van machines in gevaar brengt en de ontplooiing der indu strie belemmert. Ge begrijpt dat de dag bladbedrijven hun volle aandeel in die be lasting dragen. Wij worden daarin overi- gëns naar dezelfde maatstaf als anderen beoordeeld. Hetgeen wij evenwel een on rechtvaardigheid achten tegenover onze lezers en onze taak- is de omzetbelasting op de dagbladen. Die heffing steekt en hindert als een on recht. Niemand kan erbij ontkennen dat zij historisch een achteruitgang betekent: het terugkomen op een gezond, beginsel dat de negentiende eeuw had erkend en aan vaard. En dat niet omdat men het beginsel nu verwerpen zou. maar alleen omdat cle terugtocht blijkbaar financieel als een handige oplossing wordt beschouwd. Het zou mij verwonderen als Kamerleden voor deze argumenten niet vatbaar bleken. De abonnementsprijzen der dagbladen in ons land zijn laag. In vergelijking met de vooroorlogse zijn zij procentsgewijze min der gestegen, dan die van - verreweg de meeste artikelen. Als bij de huidige con junctuur het voortduren van de omzet belasting tot verhoging van de abonne mentsprijs zou nopen, zou dit het lezen van dagbladen ongunstig beïnvloeden. In een vrije samenleving behoeft de mens nieuws en voorlichting. De feiten bewijzen hoe groot belang verder de advertentie-rubriek in het economisch verkeer heeft. Welnu! Wij zien het Voorlopig Verslag over het aanhangige wetsontwerp (dat reeds ver leden week verschenen zou zijn, maar blijk baar vertraagd is) met grote belangstelling tegemoet. R. P. Koningin Juliana heeft een bedrag be schikbaar gesteld voor het fonds tot finan- ciering van. de bouw van een nieuw Diaco- nessenhuis te Breda. Morgen is het weer feest op Soestdijk, ditmaal ter ere van ons jongste prinsesje, Marijkedie dan ook al drie kaarsjes op haar verjaardagstaart krijgt. Opgewonden protesten in de Bondsdag BONN, 16. Februari (Reuier) Onder luide uitroepen van afkeuring van'de zijde der regeringsbanken heeft de sociaal democratische afgevaardigde Erich Ollen- hauer in de West-Duitse Bondsdag heden de bestraffing geëist van de „schuldige rechter", die Wolfgang Hedler, voormalig lid van de „Duitse partij" in de Bondsdag, heeft vrijgesproken van de beschuldiging anti-semietische uitlatingen te hebben ge daan. Dr. Kurt Kiesinger zei namens de chris ten-democratische partij-, dat zijn -partij de verklaringen van Hedler afkeurde, maar inwilliging' van Ollenhauer's eis zou een ernstige schending van de constitutie be tekenen. Dr. Hans von Merlcatz van de „Duitse Partij" lokte uitroepen als „nazi, nazi" van linkse zijde uit, toen hij verklaarde, dat de mensen hun hoed moesten afnemen voor rechters, die genoeg moed hebben om een impopulair vonnis te wijzen. Er werd geen besluit genomen ten aan zien van de sociaal-democratische eis. Te Kiel protesteerden 6000 personen tegen de vrijspraak van Hedler. Heinrich Steinfeldt, voorzitter van de vakbond van Sleeswijly'Holstein, verklaarde, dat dit een politiek en juridisch schandaal was. De meeste winkeliers te Kiel gaven vandaag gehoor aan het verzoek van de vakbond om hun winkels tijdens de demonstratie te sluiten. Fabrieksarbeiders legden het werk neer om zich bij de demonsti-anten te voegen. Een dergelijke demonstralie te Neumün- ster, waar het proces werd gehouden, werd door Hedler's aanhangers, die de sprekers uitjouwden, verstoord. De openbare aanklager te Flensburg (Sleeswijk-Holstein) deelde vandaag mee, dat een soortgelijk proces als dat van Hedler op 23 Februari zal beginnen. Hugo Koevel zal terechtstaan op dezelfde be schuldigingen als Hedler belediging van Duitse politici en belastering van Duitse verzetsstrijders. Koevel is lid van het be stuur van de radicaal-socialistische partij •te Kiel. Koningin vertrekt Maandag naar Sankt Anton Oudste drie prinsesj'es gaan mee De Koningin hoopt de vacantiereis naar Sankt Anton in Oostenrijk Maandag te kunnen aanvaarden. De prinsesjes Beatrix, Irene erf Margriet zullen haar moeder ver gezellen. Tijdens de afwezigheid zal prin ses Wilhelmina zich met het toezicht op haar jongste kleinkind, prinses Marijke, belasten. De Koningin is voornemens half Maart naar Nederland terug te keren ten einde Prins Bernhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. De heen- en terugreis zullen per koninklijke trein worden afgelegd. Gedurende het verblijf buitenlands van de Koningin kunnen requesten en andere verzoeken op de gebruikelijke wijze ge adresseerd worden aan het paleis Soestdijk. Zondag 26 Februari wordt prof. mr. dr. N. W. Posthumus 70 jaar. Prof. Posthumus promoveerde in 1908 te Amsterdam tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen. Sedert 1922 doceert hij economische en sociale en gedurende de laatste jaren ook politieke geschiedenis aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam. Prof. Posthumus is lid van het curatorium van het Instituut voor de Perswetenschap aan de Amsterdamse univer siteit en voorzitter van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. De Joodse gemeenschap te Berlijn ver klaarde vandaag in een telegram aan prof. Heuss, de West-Duitse president, en aan bondskanselier Adenauer: „Het is een dui delijk teken van het ernstig gevaar, dat de Joodse overlevenden in Duitsland opnieuw bedreigt." De socialistische pers noemt de mogelijke binnenlandse politieke gevolgen van de vrijspraak onoverzienbaar en de indruk in het buitenland hoogst schadelijk. De socia listische fractie in de Bondsdag te Bonn heeft een wetsontwerp ontworpen, waarin zware straffen worden geëist tegen anti democratische elementen en zij zal dit wetsontwerp naar aanleiding van deze vrij spraak herzien. Nederlands verzoek om vrijlating van militairen DJAKARTA, 16 Februari. (Reuter). In betrouwbare kring werd heden te Dja karta medegedeeld, dat dr. Hirschfeld heeft verzocht om vrijlating van verscheidene Nederlandse militairen, die door Indonesi sche strijdkrachten in Djakarta en Ban doeng gearresteerd werden. Men meent, dat de soldaten betrokken waren bij de opstand van Westerling. In ingelichte Ne derlandse kringen werd medegedeeld, dat ongeveer 17 militairen van de Nederlandse strijdkrachten, van wie 5 Europeanen, werden vastgehouden. Verscheidene van de nipt-Europese soldaten zouden ernstig geslagen zijn om hen aan het spreken te krijgen. Een afschrift van het Nederlandse ver zoek is gezonden naar de UNO-commissie. Voorts zou het Nederlandse officieren niet zijn toegestaan de gearresteerden te bezoeken. In diplomatieke kringen werd Reuter medegedeeld, dat een verzoek van de UNO-commissie om faciliteiten voor de militaire waarnemers, teneinde zich vrij in Indonesië te bewegen, werd verworpen door het Indonesische leger, dat niet wil, dat zij zich buiten de gebieden, waar de 'Nederlandse soldaten geconcentreerd zijn, begeven. Het Indonesische commando ver klaart, dat de commissie geen algemene militaire waarneming meer nodig heeft. „Conferentie met Stalin zou in Washington moeten plaats hebben" WASHINGTON, 16 Februari. (Reuter). President Truman heeft heden verklaard, dat Amerika-steeds de deur openzet voor vredesonderhandelingen, doch dat een vol gende conferentie met maarschalk Stalin te Washington zou moeten worden gehou den. Truman, die dit op een persconferentie verklaarde, weigerde elk commentaar op Churchills suggestie, dat een nieuwe be spreking met Stalin een einde aan de kou de oorlog zou kunnen maken. De president merkte op, dat de Ameri kaanse ambassadeurs over de gehele we reld altijd bereid zijn ieder vraagstuk te bespreken met iedere staat, die besprekin gen wil beginnen. „De Verenigde Staten zijn nooit uit een vergadering weggelojpen cn hebben in de UNO nooit gebruik gemaakt van hun veto recht", zo voegde Truman hieraan toe. Hij achtte de tijd niet gekomen om een speciale missie naar Moskou te zenden, zoals hij in 1948 had overwogen. Er vielen scherpe woorden, toen de cor respondenten Truman kapittelden over het exclusieve interview, dat hij aan de New York Times had toegestaan. Zij achtten het onjuist, dat de president belangrijke verklaringen over het regeringsbeleid aan één krant meedeelde inplaats van aan de correspondenten bij het Witte Huis geza menlijk. Hierop antwoordde Truman enigs zins geërgerd, dat de president vrij was te handelen, zoals hem dat goed dacht. Bevin repliceert nogmaals De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, verklaarde Donderdag op een verkiezingsbijeenkomst van mening te zijn, „dat onze methode om de raad van ministers van Buitenlands Zaken te ge bruiken, die op zijn beurt aan de regerin gen «verslag uitbrengt, de veiligste manier is om de vrede te behouden". Bevin zeide dit tegen iemand, die hem vroeg of het niet een goed idee zou zijn om Churchill te laten proberen tot een vergelijk met Rusland te komen. „Ik geloof, dat Chur chill een grote figuur is", aldus Bevin, „maar ik geloof niet, dat hij groter is dan wij allen, president Truman inbegrepen. President Truman en ik, Dean Acheson en de Franse regering hebben allen ge tracht dit vraagstuk op te lossen". Na te hebben opgemerkt, dat hij als lid van het Britse kabinet verantwoordelijkheid nam voor besluiten, verklaarde Bevin: „Er wer den heel wat besluiten in Moskou, Teheran en Yalta genomen, die ik nu niet graag zou willen verdedigen". Op de vraag, of hij het juist vond toe te staan, dat Amerikaanse „atoombom- menwerpers" in Engeland werden gesta- tionneerd, antwoordde Bevin: „Wij hebben deze bommenwerpers niet. Amerika heeft geen jagers. Daarom ruilen wij". Hij voeg de er aan toe: „Wij moeten onze verdedi ging zo opbouwen, dat wij inspectie van atoombedrijvcn en overeenstemming over de vrede met Rusland krijgen. Rusland is een totaal gesloten boek. Er kan vrede zijn als een ieder het licht wil binnen laten". Clement Davies, de leider van de Britse liberale partij, heeft zich met het voorstel van Winston Churchill om een bijeen komst van de grote drie te beleggen ter bespreking van het atoomvraagstuk, eens verklaard. Davies heeft er evenwel aan toegevoegd, dat de Britse regering vooraf overleg diende te plegen met de eerste ministers van het gemenebest en met president Truman. Harry Pollitt, de leider van de Britse communistische partij, heeft heden in een verkiezingsredevoering verklaard, dat zijn Vier doden bij overval op onderneming bij Buitenzorg BUITENZORG, 16 Februari. (Aneta). Vier personen werden gedood en één zwaar gewond, toen Woensdag in de rub bertuinen van de gouvernements-rubber- onderneming „Vada" ten Noorden van Tjiandjoer een jeep van een hinderlaag uit werd beschoten. De slachtoffers zijn de planter Gans, een mandoer en twee onder- nemingsfwachters. De toedracht der zaak is nog duister. De heer Gans had zich in de vroege ochtend naar de rubbertuinen begeven, toen de jeep plotseling onder vuur werd genomen door een bende, waar van de sterkte onbekend is gebleven. Twee dagen eerder was een employé van dezelf de onderneming eveneens van een hinder laag uit beschoten, doch werd niet getrof fen. De heer Gans is heden begraven. partij is voor onderhandelingen tussen Amerika, Frankrijk, China, de Sovjet-Unie en Engeland over een permanent vredes verdrag. Zij «wil het Atlantische „oorloos- pact" verwerpen en de vervaardiging van atoom- en waterstofbommen verbieden. „Het zijn niet de Russen die de oorlog willen", zo zeide Pollitt. „Zij hebben ze ven millioen man in de oorlog verloren. De in paniek verkerende Amerikaanse millionnairs willen oorlog". Churchills aankondiging dat hij nieuwe toenadering tot Rusland zou zoeken, noem de Pollitt „een dolkstoot in de rug" voor premier Attlee door de gewezen oorlogslei der „wiens rede te Fulton in 1946 de bal aan het rollen bracht voor een nieuwe oorlog tegen de Sovjet-Unie". Heemstede haalt zijn nieuwe burgemeester in In stralend voorjaarsweer heeft Heem stede. dat er met zijn vlaggen, die fleurig afstaken tegen de blauwe hemel, nog eens zo zonnig uitzag als anders, vandaag zijn nieuwe cn lang-verwachte burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. inge haald. Om precies kwart over één naderde de auto van de burgemeester, geëscorteerd door de Heemsteedse motorpolitie, de grens van Heemstede en Bennebroek bij de Glip- hoeve. Daar stond reeds een ontvangst comité opgesteld, bestaande uit de wethou ders mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, E. J. van Lent en H. Disselkoen en de ge meente-secretaris, de heer N. Vos. Maar ook vele inwoners van de buurtschap De Glip waren uitgelopen om de nieuwe bur gervader te begroeten. Toen de burgemeester en zijn vrouw wa ren uitgestapt, bood een dochter van de heer Van Lent mevrouw Van Rappard een bos rose anjers aan en nadat men zich nog even onderhouden had, zette de stoet, die inmiddels versterkt was met de auto's van het ontvangst-comité, zich in beweging voor een korte rondrit door de gemeente. Overal hingen de vlaggen uit en overal stonden cle Heemstedenaren langs de weg om burge meester Van Rappard blijk te geven van hun vreugde over zijn komst. In de Molen laan werd even gestopt voor de ambts woning van de burgemeester en daarna werd de rijtoer voortgezet, die zo'n stralend begin werd van de taak die de burgemees ter wacht De gemeenteraad van Zaandijk heeft na een geheime zitting besloten over te gaan lot aankoop van de molen „De Zoeker". Hiervoor werd een crediet van f7000 toe gestaan. Hef woord is aan.:... Ebner-Eschenbach: De mensen hij wie verstand en gemoed elkaar in evenwicht hou den, komen laat tot rijpheid. Minister Van Maarseveen uit Indonesië terug „Vertrouwen en tact aan beide zijden noodzakelijk" Mr. J. H. van Maarseveen, minister van Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijks delen, is Donderdagmiddag in zijn woon plaats Utrecht aangekomen. Het laatste deel van zijn reis van Indonesië naar het vader land. namelijk van Brussel naar Utrecht, maakte de minister per auto. Het eerste deel maakte hij met het m.s. „Willem Ruys", dat hij in Suez verliet met de bedoeling van Cairo uit per K.L.M. te vliegen. De K.L.M.- machine had echter oponthoud en zodoende reisde minister Van Maarseveen per Bel gisch Sabena-vliegtuig van Egypte naar Brussel. In Nice moest een tussenlanding worden gemaakt als gevolg van motor storing. „Wat mij het meest heeft getroffen," zo verklaarde de minister, „is de ernst waar mede de Indonesische regering tracht van de jonge staat een ordelijk, welvarend en modern land te maken. Zij ondervindt bij het vervullen van deze taak vele moeilijk heden. Alle begin is moeilijk, maar ik heb het vaste vertrouwen na mijn verblijf in Djakarta en na de gesprekken, die ik met velen mocht voeren, dat zij in de vervulling van die taak zal slagen wanneer in Indo nesië het volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht zal begrij pen en men z.ich eendrachtig achter de re gering zal scharen. Nederland is als unie partner bereid aan Indonesië bij de oplos sing van de bestaande moeilijkheden alle hulp te verlenen die Nederland redelijker wijze kan verschaffen. Van beide zijden moeten in het onderling verkeer vertrou wen en tact een overwegende rol spelen. Ik heb dit." zo vervolgde de minister, „in Djakarta steeds ondervonden en ik geloof, dat op die basis de toekomst voor een goede onderlinge verhouding tussen Indonesië en Nederland grote mogelijkheden in zich sluit." Van de actie-Westerling zeide minister Van Maarseveen: „Deze actie is schadelijk en zal geen enkel nut voor wie clan ook afwerpen. De gebeurtenissen in Bandoeng zijn mij door een alleszins daartoe bevoegde Nederlandse waarnemer beschreven als een brute en zinloze moordpartij." West-Europese militaire autoriteiten bijeen in Londen LONDEN, 16 Februari. (ANP) Mill- taire leiders van de vijf landen van de West-Europese Alliantie zijn Donderdag in Londen bijeengekomen om de plannen voor de verdediging van West-Europa ver- deV te bespreken. „Generale repetitie" voor een grote actie tegen Amerikaanse wapen-verschepingen In Nice aan de Franse Rivièra hebben zich relletjes voorgedaan nadat communistische havenarbeiders de voor Joegoslavië bestemde goederen die aldaar uit een trein in een Joegoslavisch schip overgeladen moesten wordenin zee geworpen hadden. Daarbij kwam het tot een handgemeen tussen de kadewerkers en politie, waarbij verschillende personen ernstige kwetsuren opliepen. Pas nadat troepenversterkingen hulp kwamen bieden gelukte het de orde te herstellen en de kade af te zetten. PARIJS, 17 Februari (United Press). De onder communistische leiding staande CGT heeft de spoorwegarbeiders en de mijnwerkers van Noord-Frankrijk vandaag opgeroepen tot een staking, die zowel voor de regering als voor de communisten als een „krachtproef" kan gelden. In het gehele land staat de politie op haar post om in te grijpen wanneer het tot gewelddaden of sabotage mocht komen. De spoorwegarbeiders van de CGT lrg- den om zeven uur het werk voor een perio de van twee uur neer. De mijnwerkers in de Noordelijke departementen en aan het nauw van Calais staken 24»uur. Een half uur na het begin van de spoor wegstaking werd vernomen dat op alle zes grote stations van Parijs de treinen op cle normale wijze binnen kwamen. Weer een half uur later scheen het clat de sta king te Parijs voor ongeveer de helft al gemeen was. De Force Ouvrière en het christelijk vakverbond, na de CGT de grootste vak verbonden in Frankrijk, doen niet aan de staking mee en hebben hun leden opge dragen aan het werk te blijven. Op de grote stations in de Franse hoofd stad hadden reeds lang voordat de staking een aanvang nam afdelingen politie post gevat. In de Vroege ochtenduren arriveren hier dagelijks tienduizenden personen uit de voorsteden die zich naar hun werk in Parijs begeven. Onder normale omstandig heden rijden hier op de spitsuren vijfhon derd passagierstreinen af en aan. De CGT heeft aan zijn „stoottroepen" de opdracht gegeven op de spoorbanen de treinen tot stoppen te dwingen. Men beschouwt de spoorwegstaking als een „generale repetitie" voor de actie, die de communisten naderhand denken te voeren tegen de ontscheping van Ameri kaans oorlogsmateriaal. De communisten beweren, dat aan de staking in de mijnen, die voor 24 uur is afgekondigd, 180.000 arbeiders zullen deel nemen, hoewel de andere vakverbonden ook in dit geval geen medewerking ver lenen. De communisten beheersen 75 a 80 procent van het totale aantal mijnwerkers, De bedoeling van de staking is kracht bij te zetten aan de eis tot hogere minimum lonen en een loonbijslag van 3000 francs wegens de hoge kosten van levensonder houd, met terugwerkende kracht tot December. Zowel de regering als bevoegde waarnemers zien in deze actie een nieuwe poging van de communisten om verwarring te stichten en sabotages te plegen in ver band met de aanstaande Amerikaanse wapcnleveranties. Men verwacht dan ook dat de campagne haar hoogtepunt zal be reiken ten tijde van de aankomst van het eerste materiaal, volgens de bestaande plannen in het begin van de volgende maand. De minister van. Binnenlandse Zaken Henri Queuille heeft de acht hoogste pre fecten ontboden om hen de nodige instruc ties te geven voor het handhaven van de orde in de departementen, waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Bovendien confereerde Bidault gister avond met Queuille en andere kabinet- ministers over de maatregelen die de rege ring kan nemen om het hoofd te bieden aan de communistische campagne. Prins Bernhard krijgt hoogste Braziliaanse onderscheiding Pins Bernhard, die Woensdagavond te Rio de Janeiro aankwam, heeft Donderdag met de Braziliaanse president de lunch ge bruikt in diens zomerverblijf Petropolis. Prins Bernhard deelde mede dat de Ko ningin de president het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw had ver leend. De president benoemde de Prins lot Grootkruis in de Zuiderkruis-orde, cle hoogste Braziliaanse onderscheiding. Te voren had de Prins een krans gelegd bij het monument van Hertog Caxias, de stichter van het Braziliaanse leger. Bij zijn terugkeer van Petropolis woonde de Prins een ontvangst van de Nederlandse kolonie op de legatie bij. Des avonds was de Prins de gast van de heer Raimundo Castro, die nauw betrokken is bij de pas opgerichte olieraffinaderijen in Brazilië. Donderdagavond zat de Prins aan bij een diner, dat door de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken werd gegeven. VOORJAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en nog overwegend zonnig weer met een matige wind uit Zuidelijke richtingen. Overdag zeer zacht voor de tijd van het jaar. 18 Februari: Zon op 7.50 uur. onder 17.59 uur Maan op 8.38 uur, onder 19.50 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 Februari: Hoog water: 4.23 en 16.33 uur. Laag water: 12.19 en 00.00 uur. Zaterdag 18 Februari: Hoog water: 4.58 en 17.06 uur. Laag water: 0.36 en 12.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1