c Ex-politieke delinquente verduisterde f22.000. Fris Uw kamers ©p BAKKER 'S BEHANG De radio geeft Zaterdag STOFZUIGERS H. J. MAERTENS Wereldnieuws J PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Vrijdag 17 Februari 1950 2 HAARLEMSE RECHTBANK :-chauffeur van Mussert maakte het op Van een pharmaceutische groothandel in Haarlem werd in dertien maanden tijds 22.000 verduisterd. Tijdens de zitting van ie Haarlemse rechtbank gisterochtend •verd het duidelijk, waar dat geld is ge lieven. Het werd opgemaakt aan reisjes ;aar Milaan en Brussel en Zuid-Limburg, :an een nieuwe auto en aan allerlei soor- :en kostbare uitstapjes in Amsterdam. De wee verdachten in deze zaak kwamen ichter elkaar voor. Mevrouw S. W. S.V., vier echtgenoot nog in politieke detentie :it, werkte als chef de bureau bij de groot handel en had daar een vrije toegang tot alle financiën van de firma; haar vriend K. de ex-chauffeur van Mussert had al het geld van haar gekregen en dit met grote vaardigheid weer uitgegeven. In zijn requisitoir wees mr. Van der Valk Bouman er op, dat naar zijn mening J. A. K. als hoofdschuldige moest worden be schouwd. Hij kwalificeerde zijn houding als zeef afkeurenswaard, tëmeer daar K.'s vrouw en baby onder zeer armelijke om standigheden in Soest wonen. De officier eiste een gevangenisstraf Van twee en een half jaar met aftrek. Tegen de vrouwelijke verdachte, die naar het oordeel van mr. Van der Valk Bouman volledig onder in vloed van K. had gestaan, eiste hij vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hét bleek een lang verhaal, dat de ver dachte S.V. ter veiklaring van haar daden moest vertellen. Ook zij had kort na de oorlog enige tijd als politiek delinquente gezeten, maar was al spoedig vrij gelaten. Haar echtgenoot werd echter nog vastge houden. Pas in 1948 werd hij vrijgelatèn; hij solliciteerde bij de groothandel en werd aangenomen, doch kort daarop werd hij opnieuw' gearresteerd. Zijn vrouw nam toen zijn plaats in. Een niet onbelangrijke plaats, die haar de bevoegdheid gaf alle soorten uitgaven voor het bedrijf te doen. En al spoedig had zij om K. uit zijn zakelijke moeilijkheden te halen een bedrag van twaalfhonderd gulden verduisterd en naar Amsterdam waar K. zijn kantoor had gestuurd. Dat was het begin geweest van een hele rij malversaties. Valse boekingen, gefingeerde betalingen en gegoochel met giro-rekeningen hadden de bedragen steeds meer doen oplopen. Haar laatste zending voor de zaak werd ontdekt bedroeg maar ljefst 5500/ Tezamen hadden de beide verdachten er lustig op los geleefd. Gebrek aan geld was er nimmer ^en steeds drong K. er op aan, dat zij meer geld zou sturen. En zelfs zo vertelde op de zitting mevrouw S.V. had hij haar soms bedreigd, als zij niets meer wilde sturen. In September van het vorig jaar werd dit alles ontdekt. Het totaal bedrag bleek hoger te zijn, dan de beide verdachten zich hadden gerealiseerd. De heer J. H. Witte, directeur van de groothandel, had in eerste instantie de bedoeling de politie er niet bij te halen en K. tekende in tegenwoordigheid van mr. O. H. van Wijk een schuldbeken tenis aan de heer Witte, dat hij het ver duisterde bedrag zou terug betalen. En dat hij de algehele verantwoording daarvóór op zijn' schouders nam. Ter zitting ontkende K. echter ooit ge-' weten te hebben, dat dit geld van verduis tering afkomstig was. Hij had het be schouwd als een erfenis, waar mevrouw S.V. de besehikking over had. Het geld had hij nodig gehad om zijn failliete zaak weer op de been te brengen. Verscheidene getuigen verklaarden echter, dat zij tijdens de bespreking met mr. Van Wijk sterk de indruk hadden gekregen, dat K. alles van deze zaak had af geweten. En ook getuige mr. Van Wijk bevestigde dit. Niettemin bleef K. ontkennen ooit de gedachte aan verduisterd geld te hebben gehad. K.'s verdediger, mr. J. de Jong uit Am sterdam, twijfelde aan de oprechtheid van verdachte S.V., die in de zaak tegen K. als getuige optrad. „Het komt er niet op aan", aldus pleiter, „hier de morele kwali teiten van deze verdachte te bepalen, maar zijn schuld aan deze zaak." En die trok mr. De Jong in twijfel. De verdediger vroeg K. in elk geval geen hoger straf te geven, dan zijn mede-verdachte. Mr. L. Hartkamp uit Amsterdam legde de nadruk op het feit, dat naar zijn oordeel zijn cliënte sterk onder de slechte invloed van K. had gestaan en wees bovendien op het zeer gunstige reclasseringsrapport, dat over mevrouw S.V. was uitgebracht. Pleiter vroeg een gecombineerde straf. Op 2 Maart zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doen. Zes jaar geëist tegen jongeman die zijn ex-verloofde doodschoot Het Arnhemse gerechtshof 'heeft in hoger beroep behandeld de zaak tegen de 30- jarige fabrieksarbeider G. B., die op 2 Juni 1949 in het park Sonsbeek zijn vroe gere verloofde door revolverschoten heeft gedood. Hij was door de rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zonder een reden op te geven had het meisje de verloving uitgemaakt, na eerst het spaargeld van B. te hebben opgemaakt. Volgens een mede pensiongast van ver dachte, een parketwachter, en de hospita, was verdachte een keurige jongeman, die echter door de moeilijkheden met het meisje volkomen uit zijn doen was geraakt. Met de revolver van de parketwachter, die hij ongemerkt uit diens kamer had weg genomen, schoot hij het meisje dood. De procureur-generaal wilde gezien de gunstige antecedenten van verdachte, een lagere straf requireren dan het vonnis van de rechtbank. Hij eiste zes jaar gevangenis straf met aftrek. Naar aanleiding van het verzoek' van Engelse zijde om afstand te doen van zijn rechten op het opperhoofdschap over de Bamavgxoato stam, is Seretse Khama per vliegboot naar Engeland gekomen. Seretse Kahma, die in Oxford rechten heeft ge studeerd, huwde anderhalf jaar geleden een Londense typiste, Hoewel enige stam hoofden sterk tegen dit huwelijk waren, werd Seretse Khama bij stemming toch tot opperhoofd gekozen. Thans zal hij in Engeland zijn rechten bespreken met Noel Baker. Zijn echtgenote, die eerst met hem zou meereizen, verkoos bij nader inzien in Afrika te blijven tot de conferentie is afgelopen. met een nieuw behang! Reeds vanaf 45 cent per rol. GEN. CUONJ6STKAAT 135 Vakkundige behangers- - TEL/. 11657 beschikbaar. (Adv.) Overal in het land zijn weer de affiches verschenen van de Utrechtse Voorjaars- beurs, die van 21—30 Maart zal worden gehouden. De ontwerper heeft ditmaal een zeer attractieve plaat ontworpen, die door haar felle kleurcontrasten en sterke lijn- werking reeds van verre de blik vangt. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15. Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed.8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.03 Amuse mentsorkest. 13.00 Nieuws. 3.20 Pianoduo. 13.35 Kamermuziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.15 Kroniek van letteren, en kuns ten, 15.50 Kamerkoor. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Koperkwartet. 18.15 Reportage. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.25 Parlementaire causerie. 19.45 Regerings uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Gewone man, 20.15 ..Lichtbaken" 20.40 Platen, 21.00 Ge varieerd programma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.35 Commentaar uit de Benelux. 22.45 Avond-gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 415.5 M, 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor arbeiders. 11.40 Viool en piano. 12.00 Accor- deonmuziek. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Melropole orkest, 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Politiekapel. 14.50 Streekuitzen- ding. 15.15 Kamerorkest en soliste. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Reportage, 17.00 Platen. 17.30 .Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbellezing. 19.4o Passepartout", causerie. 20,00 Nieuws. 20.15 Weense muziek 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dans muziek. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. Vader mishandelde baby van enkele maanden Kindje overleed aan hersenbloeding Voor de Rotterdamse Rechtbank stond een 31-jarige liole'nwerker P. uit-Rotter dam terecht. Wie ten lasten was gelegd, dat hij in 1944 zijn toen enkele maanden oude zoontje heeft geslagen, tengevolge waarvan het kind zwaar lichamelijk letsel heeft bekomen een bloeding in de her senen en een gebroken sleutelbeen zo dat het korte tijd later is overleden. Uit de verklaringen van de getuigen, een arts van het kinderziekenhuis en de huis arts van verdachte, bleek dat verdachtes vrouw in Augustus 1944 met het kindje bij -de huisarts was gekomen, die na ge constateerd te hebben dat de baby slecht at en moeilijk ademde tot opneming' in het ziekenhuis adviseerde. Daar stelde men vast, dat het jongetje een bloeding in de schedel had. Nadat het kindje enige tijd later het ziekenhuis' had verlaten, her haalde zich de geschiedenis en nu bleek, dat de baby een bloedgezwel van oor tot oor in het halsje had en een breuk in het linkersleutelbeen.. Na de behandeling kon het kindje wederom hersteld het zieken huis verlaten. Ongeveer een week daarna op 15 November 1944 overleed het ventje en de huisarts stelde na kennis van alle feiten te hebben genomen als doods oorzaak vast: bloeding in de hersenen. De verdachte, die een en ander snikkend had aangehoord, verklaarde dat het huilen van de baby op zijn zenuwen had gewerkt. In de nacht, voor de eerste opneming in het ziekenhuis, had hij het kind een klap op het hoofd gegeven. Ook voor de tv/eede opneming had hij het kind geslagen, nu op de schouders en het halsje. De huisars meende dat het kind, nadat het voor de tweede maal uit het ziekenhuis kwam, weer geslagen moet zijn, hetgeen door verdachte werd ontkend. Het psychiatrische rapport bevond ver dachte minder toerekeningsvatbaar en het reclasseringsrapport noemde hem een ner veus mens, die een zwakke wil heeft en zich door zijn gevoelens laat meeslepen. De Officier merkt in zijn requisitoir op, dat het in 1944, door gebrek aan ambte naren niet tot een onderzoek was gekomen. Hij eiste tegen P. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek, met de bepaling, dat deze straf in een bijzondere strafgevangenis zal worden doorgebracht. Verdachtes raadsman betoogde in zijn pleidooi dat het causaal verband tussen het lichamelijk letsel en de dood niet is vast komen te staan en drong aan op cle mentie. Uitspraak over veertien dagen. Meubelmaker stak vrouw met glasscherf dood Anderhalf jaar gevangenis straf geëist De Officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen de 60-jarige meubelmaker I. T. uit Amsterdam wegens mishandeling, de dood ten gevolge heb bende, een gevangenisstraf geëist van an derhalf jaar. De meubelmaker erkende ter zitting schuldig te.zijn aan de dood van de 10 jaar oudere vrouw A. de R.t met wie hij 30 jaar had samengewoond. Hij was in de nacht van Zaterdag 21 op Zóndag 22- Mei van verleden jaar onder de invloed van sterke drank thuis gekomen. Er ontstond een hooglopende ruzie, waarbij de meubelma ker een glazen lampekamp met zijn hand stuk sloeg. Hij greep een lange scherf en bracht in blinde woede de vrouw een steek in de borst toe. De scherf had tussen twee ribben door het hart getroffen. De 54-jarige dochter van het slachtoffer, die gehoord werd als getuige a décharge, beschreef haar moeder als een vrouw met een moeilijk karakter, die steeds met ieder een ruzie zocht en die het de man, die 30 jaar met haar had samengewoond, uiterst moeilijk had gemaakt. De Officier van Justitie achtte de pri mair ter. laste gelegde opzettelijke zware mishandeling, de dood ten gevolge heb bende, niet bewezen, maar wel de gewone mishandeling. „De verdachte staat als een rustig en gunstig persoon bekend", aldus de offi cier. Gezien zijn leeftijd verzoek ik de rechtbank hem niet al te zwaar te straffen. Ik eis derhalve 'anderhalf jaar gevange nisstraf". 'De verdediger, mr. W. G. J. M. Schutte, was van mening, dat men een man,'die nog' nimmer met de justitie in aanraking is geweest en- die op 60-jarig-e leeftijd, in dronkenschap een misdrijf pleegt, bij wijze van proef een voorwaardelijke straf zou kunnen opleggen. De rechtbank zal op 2 Maart uitspraak doen. Vragen over de overeenkomst tussen N.S. en Bovag De overeenkomst tussen de Nederlandse Spoorwegen en de Bovag over het verhu ren van auto's zonder chauffeur aan be paalde stations ten dienste van treinreizi gers heeft het lid van de Tweede Kamer Verkerk genoopt tot het stellen van enige vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Hij vraagt onder meer of de minister niet van oordeel is, dat een der gelijke regeling, gelet op de geschiedenis van het vervoerwezen, consequenties moet meebrengen, die een normale ontwikke ling der coördinatiegedachte belemmeren en of de bewindsman bereid is in overleg met de bedrijfsgroep wegvervoer maatre gelen te treffen tegen deze doorkruising van de coördinatiegedachte. Twee jonge Nederlanders op zoek naar de ark Zoals men zich herinnert was de heer A. J. Smith uit Greensboro (N. Carolina), vorig jaar voornemens .met een aantal medewerkers een onderzoek in te stellen op de berg Ararat naar eventuele over blijfselen van de ark van Noach. Tenge volge van moeilijkheden bij het verkrij gen van een vergunning om het betrokken gebied, dat dicht bij de Russische grens gelegen is, te betreden, verliep de gunstig ste periode voor een bestijging. Naar wij vernemen zal de heer Smith dit voorjaar een nieuwe poging onderne men. Van zijn gezelschap zal deel kunnen uitmaken de 21-jarige R: B. Noorbergen uit Groningen, die een jaar théologie stu deerde aan het La Sierra college in Califor- nië en toen in contact kwam met de orga nisatoren van de onderneming. Indien hij met zijn voorbereidingen slaagt, is hij voornemens zich einde April of begin Mei per motor naar Ankara te begeven om zich daar bij de expeditie te voegen. Vernomen wordt, dat ook de jonge Hans Roozen uit Den Haag, weer vooi'nemens is met de expeditie mee te gaan. E.CA. organiseert affiche-wedstrijd De E.C.A.-missie in Nederland kondigde de.officiële opening aan van een internatio nale affichewedstrijd, waaraan ook andere landen onder het plan-Marshall zullen deelnemen. Van de affiches die de inter-Europese samenwerking dienen uit te beelden zullen de beste 25 voor geld prijzen in aanmerking komen, welker to tale waarde in landelijke valuta gelijk zal staan aan 6.100 dollar. De wedstrijd zal aanvankelijk op lande lijke basis zijn geschoeid, waarbij het to taal aan prijzen voor de beste acht Neder landse affiches tweeduizend gulden zal bedragen. Deze acht prijswinnaars, alsmede die deelnemers, aan wier ontwerp een eer volle vermelding werd toegekend, zullen met de winnaars uit de andere landen wed ijveren om de Europese prijzen. In Nederland is de openingsdatum ge steld op 15'Februari 1950, terwijl de slui tingsdatum 25 Maart zal zijn. - De affiches dienen te worden gezonden aan de E.C.A.-missie in Nederland, Infor mation office, Benoordenhoutseweg 6, Den Haag. Verdachte kwam onmiddellijk op vrije voeten Fout in de dagvaarding bleek beslissend Hoewel de Haarlemse bakkersknecht J. L. pas 21 is, heeft hij al een drietal jaren van zijn leven in de gevangenis doorge bracht. Hij zal wel niet vermoed hebben, toen hij gisterochtend de zaal van de Haar lemse Rechtbank werd binnengeleid, dat de behandeling van zijn zaak zou eindigen met een onmiddellijke invrijheidsstelling. Hij werd verdacht van een inbraak in de bakkerszaak, waar hij werkte. De bakker had daar 's nachts gerucht gehoord en was de bakkerij ingegaan. Hij had het licht op gedaan en daar, naar zijn zeggen L. gezien, die hem echter met een revolver weer naar het huis terugdreef. L. ontkende echter ten sterkste die avond in de bakkerij te zijn geweest. Hij zou die avond een bezoekje aan de bioscoop heb ben gebracht en daarna naar bed zijn ge gaan. Een stukje, bewijs tegen hem was echter het feit, dat in de bakkerij afdruk ken van een schoenhak waren gevonden op een moëilijk bereikbare plaats onder het raam, die klopten met de echter zeer algemeen in gebruik zijnde soort hak- leen als verdachte die droeg. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eiste een gevangenisstraf van een jaar. Doch vóór de rechtbank deze eis in over weging kon nemen, vroeg L.'s verdediger mr. A. A. Th. Boender de nietigverklaring van de dagvaarding en onmiddellijke in vrijheidsstelling van de verdachte op groncl van het feit, dat deze was gedagvaard te verschijnen voor de politierechter. Nu stond hij echter terecht voor de meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank en ook het bijzondere reglement vermeldde geen politierechter-zitting op Donderdag. De rechtbank ging in raadkamer en bij na een half uur daarna bracht zij haar be slissing: het verzoek van mr. Boender werd ingewilligd en de verdachte onmiddellijk in vrijheid gesteld. DAMES! HAMEA-6ELEI maakt Uw handen zacht als zij 20 st. 80 et. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg Nederlandse lening in Zwitserland Vólgens de „ëciiWeizérische 'Handëlszéi-1 tung" worden thans onderhandelingen ge voerd tussen Nederland en Zwitserland over het plaatsen van een lening in Zwit serland, ten behoeve van Nederland. Het zou een lening betreffen van 50 millioen Zwitserse francs met een looptijd van 10 jaar. Dè lening zou bestemd zijn voor de aflossing van eerder door Nederland in Zwitserland opgenomenbankcredieten. Morgen komen twee troepenschepen agn Het troepenschip „Cheshire" wordt mor gen, Zaterdag 18 Februari, met repa triërende militairen uit Indonesië in Rot terdam verwacht. De ontscheping van de „Cheshire"- be gint des morgens om. acht uur. Het tróepenschip „Zuiderkruis" wordt in de loop van Zaterdagmorgen eveneens in de haven van Rotterdam verwacht. Het tijdstip van ontscheping van de „Zuiderkruis" is voorlopig vastgesteld op Zaterdagmorgen elf uur. Dronken autobestuurder reed twee kinderen dood Het Arnhemse gerechtshof bevestigde het vonnis tegen de kolenhandelaar H. P. uit. Berg en Dal, die op 28 Augustus van het vorig jaar, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, te Ubbergen met zijn auto twee kinderen had doodgereden. P. werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 9 maanden en drie maanden hechtenis. Voorts werd hem de bevoegd- heid tot het besturen van een auto ontno men voor de tijd van een jaar. Nederlandse officieren in Heidelberg Zes 'Nederlandse', óöïcieren zijnin het Europese hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Heidelberg aangekomen voor een bezoek van een week. Het be zoek vindt plaats, nadat generaal Kruis de wens had uitgesproken zijn stafofficieren de gelegenheid te geven inzicht te krijgen in de werkwijze van de generale staf der Amerikaanse troepen en in het systeem van de opleiding van het personeel van de technische diensten. Met het bestuderen van de werkwijze van de generale staf zijn belast majoor C. J. Vermeulen, ma joor H. L. T. Ubbink en kapitein F. C. Vrins. De opleiding van de technische diensten wordt bestudeerd door majoor M. P. Feith, majoor F. J, Boudewijn en kapi tein J. L. A. Haase. Slagroombeek Een vrachtauto van een Roermondse melkinrichting is in de omgeving van Schaik (N.Br.) gekanteld. De wagen was geladen met 5000 liter slagroom, bestemd voor Luxemburg. Auto en lading beland den in een beekje, dat in een oogwenk veranderde in een zacht kabbelende stroom van slagroom. De schade wordt door verzekering gedekt. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Reden. De autoriteiten in Praag hebben bekend gemaakt dat van alle open-bare gebouwen de bordjes „Verboden voor landlopers en bedelaars" verwijderd moeten worden. Zij voegen daaraan toe, dat de bordjes overbodig zijn gewor den, aangezien er dank zij het nieuwe régime in heel Tsjechoslowakije geen bedelaars en landlopers meer te vinden zijn. Benauwd moment. Een man die bij de -kust van Algiers met een harpoengeweer aan het vissen was, verraste een inkt vis in zijn hol in een rots, die hem prompt aanviel. Omklemd door de vangarmen van het dier, wist de man nochtans de kust te bereiken, waar zijn vrienden het beest afmaakten. Geen eetlust. De Lappen in Noorwegen hebben een methode gevonden om hun rendieren voor aanvallen van wolven te vi'ijwaren. Zij smeren de dieren in met een substantie die zo kwalijk ruikt, dat zij zelfs wolven de eetlust ontneemt. Ondergrondse.Clarence Bolds, de Ameri kaanse provinciale commissaris in Beie ren, heeft verklaard dat er een onder grondse neo-n-azistische beweging in München bestaat. De organisatie van deze beweging zou identiek zijn met die van de oude NSDAP en zou geleid worden door gewezen Gestapo-functio- narlssen en een aantal uitgevers van voormalige partij-bladen. De vogelpest in Oost-België breidt zich snel uit. De ziektekiemen worden over gebracht door duiven, kraaien en ek sters. De ziekte blijkt echter weinig vat te 'hebben op kippen en ander pluimvee. Redding. Twaalf Indonesiërs, wier zeil boot in Straat Soen-da verging, hebben drie dagen lang onder een brandende zon op een klein geïmproviseerd vlot rondgedreven in de Java-zee waar -het wemelt van haaien. Zij hadden geen voedsel en water en hadden zich aan het vlot vastgebonden om niet wegge spoeld te worden. Zij werden tenslotte gevonden door de Noorse tanker „Elise" die hen naar Freemantle (Australië) bracht. Gedurende de laatste uren op het vlot dronk zelfs de scheepskat zee water. Hitlers plannen. De laatste nazi-ambassa deur in Italië, Rudolf Rahn, heeft ver klaard dat Hitler in 1943 na de Italiaan se capitulatie opdracht gaf om het Va- ticaan weg te vegen, omdat het een „nest van geallieerde spionnen" was. In de winter van 1944 zou Hitier opnieuw bevel hebben gegeven het Vaticaan door een bombardement te verwoesten. Beide malen zou Rahn echter hebben weten te voorkomen dat het bevel ten uitvoer werd gebracht. Vliegtuigen. Inwoners van de Zweedse stad Malmö hebben eergisteravond vliegtuigen boven de stad gehoord. Op dat ogenblik waren geen Zweedse of Deense militaire of burgervliegtuigen itn de-lucht. In Denemarken deden eer- - gisteren soortgelijke geruchten de ronde. Kleine misdadigers. Op het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur is bekend ge maakt dat 100 Japanners, die door Ne derlandse militaire tribunalen in Indo nesië waren veroordeeld wegens kleine oorlogsmisdaden, deze week iin Tokio zullen worden vrijgelaten. Zij hebben geprofiteerd van een regeling, volgens welke hun straftijd door goed gedrag bekort kon worden. Bekentenis. Dr. Ifwame Nkrümah, leider van de nationalistische volkspartij in West-Afrika, die terecht staat in Accra wegens het aanzetten tot opstand, heeft bekend dat hij van plan was om een West-Afrikaanse Sovjet-republiek te stichten. Verder bekende hij de vorige maand te. hebben aangezet tot staking en boycott van Britse goederen. Moordverhaal. Volgens persberichten is de Siciliaanse bandiet Sa-lvaitore Giuliano voornemens binnenkort zijn mémoires in de Verenigde Staten te publicéren. Zij zouden 7.000 geschreven pagina's omvatten en uit Italië zijn gesmokkeld. Gesaneerd. Radio-Leipzig meldt dat Otto Grotewohl, de premier van Oost-Duits- land, zijn verblijf in de Sovjët-Unie voor herstel van gezondheid heeft be ëindigd. Hij is er zes weken geweest. Bij een bezoek aan. Moskou heeft hij een krans gelegd op het graf van Lenin, aldus de radio. Franse Ford heeft panne. Zevenduizend ar beiders en bedienden van de Ford fabrieken te Poissy in Frankrijk,, die reeds Woensdag het werk hadden neer gelegd, hebben Donderdagochtend be sloten voor onbepaalde tijd in stalling te gaan. Zij protesteren tegen het Voor genomen ontslag van 180 arbeiders en eisen een bonus van 3.000 francs. Mond dicht. De voormalige generaal-ma- joor Otto Remer die het complot tegen Hi'Üer in 1944 verijdelde, is door de regering van Sleeswijk-Holstein ver boden in deze staat te spreken. Ook zijn vergaderingen van de „socialistische rijkspartij" waarop Remer als toehoor der aanwezig zou zijn, verboden. ADVERTENTIE VOELT ZICH PIJNLIJK? Een scheut hier, dan weer daar, in de armen, in de benen, in de schouders. Vermoedelijk hebt U kou gevat, waartegen U beter direct maatregelen kunt nemen. Togal zal U daarbij helpen. Togal verdrijft de pijnen uit Uw lichaam. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist, f 0.83. Mr. A. H. van de Veen geïnstalleerd Nadat de Haarlemse rechtbank gisteren een aantal uitsprakenhad gedaan, werd een ogenblik gepauzeerd in de rechtspraak teneinde de nieuw-benoemde rechter- plaatsvervanger mr. A. H. van de Veen te ms'AcSrdeo'nmmiek. 23,00 Nieuws. 23,15 installeren. Na de installatie werd de zit- Farijs programma. 23,25—24.00 Platen. I ting normaal voortgezet. Voor de rechtbank 35. Neen het concert van maestro Fiedeldum was beslist geen succes! Het publiekjoelde en jouwde en smeet met alles weit maar los en vast was; een tijd lang werd er druk „Bah!" „Boeh!" en „Bèh!" geroepenen toen dat niet hielp maakte zich een kreet los uit de menigte: „We moeten ons geld terug!" „We moeten ons geld teru'g! Onmiddellijk! En anders breken we de tent af!" Joris, hangend aan zijn touw temidden van een bombardement van ledige flesjes, verbleekte van schrik toen hij dat hoorde. ..Geld terug! Geld terug!" schreeuwde het publi.elc. „Wij bre ken alles af! Wij slaan alles kapot! Geld terug!" „Kalmeer toch, goede lieden!" riep Joris, van bovenaf. Natuurlijk kunt ge uw geld terug krijgen! Met nog iets er bij voor de moeite zelfs! Natuurlijk! Niets zal mij meer genoegen doen! Ik kom onmid dellijk om u te betalen! Doe mij slechts het genoegen, mijn nederig tenteke niet af te breken, want wat zoudt ge daar nu aan hebben? Wanneer iedereen zich kalm naar de uitgang begeeft, zal ik u allen daar volgaarne uw geld weer geven!" En werkelijk, nu keerde de rust terug. Het publiek begaf zich in drommen naar bui ten, om daar in een rij voor de kassa te gaan staan, en Joris liet zich langs het touw naar beneden glijden om hel geld terug te gaan geven, en toen kon ook Panda de begane grond op zoeken om. te gaan zien hoe het met zijn vriend, maestro Fiedeldum stond. Nu, dat was ronduit slecht. De delicate musicus was door ver schillende lege bierflesjes en een aantal appelen getroffen, en het was tot hem doorgedrongen, dat men niet van zijn spel had genoten. Gebroken en schreiend zat hij op de grond. „Ach trek het u niet aan, mijnheer Fiedeldum," zei Panda ■troostend. „Ze zijn misschien te dom. voor u." „Je bent een brave jongen, leerling," snikte Fiedeldum. „Vergeef me dat ik je aan het schrikken maaktesnikje had gelijk; met opzitten en pootjes-geven oogst men meer bijval dan met de heer lijke, vrije kunst,.., snik....". Jules Verne en Ali-Khan „Als ik nu, voor een paar tientjes de juwelen van Ali Khan had kunnen over nemen, dan was het de moeite waard ge weest", zei de verdachte, „maar voor zo'n mazzeltje als dit....". En hij snoof min achtend, om aan te duiden, dat hij de aan koop van een vulpen voor 25,niet de moeite waard oordeelde om er opzettelijk de wet voor te overtreden. Want een wets overtreding was het. Hij had de fraaie pen gekocht van een jongeman onder de acht- tien lentes. De goede gewoonte om naar een legitimatie te vra'gen had hij wel vol gehouden, doch hij had het bewijsstuk, dat de jongeman hem overhandigde niet inge keken. Bovendien was de vulpen niet het eigendom van de Haagse jongen, maar had deze het ding gevonden. De onjuiste inscripties in de pen had de aanbieder trachten te verklaren door een fraai verhaal over zijn grootmoeder, die in West Indië woonde en hem deze pen had gestuurd. Dat vertelde gisteren althans de verdachte op de zitting van de Haarlemse rechtbank. „Die jongen heeft een fantasie als Jules Verne, edelachtbare", voegde hij er nog aan toe. De verdachte was in hoger beroep ge komen tegen een vonnis van de Kanton rechter van twee maanden hechtenis. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte deze straf ook wel een beetje hoog en eiste veertien dagen. Zulks met een waarschuwing aan het adres van de verdachte, dat opkoper een ge vaarlijk beroep is. Over veertien dagen uitspraak.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2