S^J r t-, i Minister Lieftinck. komt aan wensen van de Kamerleden tegemoet aan Rekening van Openluchttheater sloot over'49 met een batig saldo Vertind. „Coveline" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Vrijdag 17 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 TWEEDE KAMER Overleg met het parlement inzake de besteding der Marshall-gelden Nieuwe deviezennota vóór 1 Mei (Van onze parlementaire redacteur) De deviezennota is een geschiedkundig stuk. Als zodanig heeft het misschien waarde, maar men kan er niet uit aflezen, hoe onze deviezenpolitiek is, noch hoe het staat met de ontwikkeling van de deviezen- cijfers. zo klaagde de heer Weiter (Nat. Kath.), waarbij hij, wat de opmer king over de louter historische betekenis betrof, de bijval kreeg van de communist Hoogcarspel. Vervolgens kwam de heer Schouten (A.R.), sprekende namens de vaste Kamercommissie voor de handels politiek, het koor Van de critici versterken. Men treft in hel stuk niets omtrent de toe komst aan. De gegevens zijn sterk ver ouderd en verder is het document, dat voor het hele volk bestemd hoort te zijn, eigen lijk alleen voor deskundigen leesbaar. Voorts had de Anti-Revolutionnaire frac tieaanvoerder nog iets anders op het hart, toen hij gelijk trouwens vóór hem reeds andere sprekers hadden gedaan er over klaagde, dat de regering het parlement met betrekking tot de besteding van de gul denstegenwaarde van de Marshallschen- kingen voor voldongen feiten plaatst door na te laten de volksvertegenwoordiging in die aangelegenheid te kennen alvorens met de Amerikanen daarover te onderhandelen. Minister Lieftinck toonde voor rede en voor overleg vatbaar te zijn. Ver- blijdend was zijn verklaring, dat hij bereid] was om op korte termijn met de vaste Ka mercommissie voor de handelspolitiek samen te komen voor beraad over de vraag hoe het beste een gedachten wisseling met de Kamer over algemene gezichtspunten inzake besteding der hier' bedoelde gelden voor te bereiden zou zijn. Zulk een debat zou minister Lieftinck wel degelijk op prijs stellen. Eerst had. hij gemeend, dat men telkens, voordat er met de Amerikanen ge praat moet worden, de Kamer het hare wenste te laten zeggen. Nu bleek dat de verlangens daarop niet gericht waren, doch alleen óp een contact als door hem om schreven, kon de bewindsman ons Lager huis in dat opzicht bevredigen. Dit deed hij eveneens ten aanzien van de wensen om tijdiger actueler cijfers voor gelegd te krijgen en dan in een ook voor leken begrijpelijk stuk. Vóór 1 Mei hoopt hij de vijfde deviezennota in zee te kunnen laten gaan, die dan meteen de gewenste voorlichting omtrent onze betalingsbalans over 1949 zal bevatten. Bovendien zullen zijn ambtenaren hun technisch „jargon in een voor elkeen verstaanbare vorm „vertalen". Ten aanzien van het verwijt, dat de nota te veel naar het verleden, te weinig naar de toekomst keek, verklaarde prof. Lieftinck, dat de aard van het docu ment was en moest zijn die van een jaar verslag en dat het niet op zijn weg, doch op die van het Centraal Planbureau lag om zich met prognoses bezig te houdèn. Sprekende over onze betalingsbalans in het algemeen verheugde minister Lieftinck zich over een zichtbare verbetering, onder meer blijkende uit het feit, dat in 1947 het tekort 1,6 milliard gulden had bedragen en in 1949 „slechts"' 0,6 milliard, waar schijnlijk nog een stuk minder. Hier zijn we dus op de goede weg, al dient men wel ,te bedenken, dat indien we ons welvaarts peil hebben kunnen behouden, dit in be langrijke mate een gevolg is van de Marshallhulp, waarvoor we Amerika dan ook ten zeerste dank verschuldigd zijn. Een ander gunstig verschijnsel deed, zich voor met ons dollartekort, dat in 1949 ver geleken bij een jaar te voren de helft daar van was, te weten een half milliard. Hadden met de heer Nederhorst (Arbeid) verschillende afgevaardigden ge klaagd over misbruiken met betrekking tot de exportpremie van 10 procent vrije dollars, de minister scheen hierover min der somber te denken, hetgeen de heer Hofstra (Arbeid) bij de replieken deed opmerken, dat de minister in die zaak heus een te optimistische kijk had. Ten aanzien van het probleem van het herstel van overdraagbaarheid en in wissel baarheid 'van de valuta's, verklaarde de minister, dat de regering streeft zowel naar vrijer betalings- als handelsverkeer. Eerst kreeg men te horen, wat er zich op dit gebied aan ontwikkeling der dingen voordoet door bilaterale regelingen. In dat opzicht gewaagde minister Lieftinck van de gunstige resultaten der met West-Duits- land gevoerde onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag. De eenzijdige vrij making van liet handelsverkeer met onze Oostelijke buren wordt in een tweezijdige vrijmaking veranderd. De overeenkomst behoeft nog de bekrachtiging van de West- Duitse regering en van de Geallieerden. In vele opzichten sturen Nederland en België zij aan zij op een oplossing van het zoëven genoemde probleem aan. In Finebei zag de minister niet veel. Daarentegen voelde hij wel voor het nieuwe plan van de O.EJE.3. om van bilaterale naar multilaterale rege lingen over te gaan. Intussen zal volgens hem een volledige economische samen- groeiïng en samenwerking van Europa nog veel inspanning en geduld, misschien van meer dan een geslacht eisen. Van de verder behandelde agendapunten zij alleen nog vermeld de aanneming van het wetsontwerp inzake de consolidatie- lening van 200 millioen gulden, een vol gens de minister dit in antwoord aan de heer v. d. Wetering (C.H.) nog niet zo'n gering bedrag, als men bedenkt, dat het deel van de vlottende schuld, dat voor consolidatie in aanmerking komt, minder dan een milliard bedraagt. WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in UW ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, liet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Xeem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLET.IES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en 'stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Hen plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) Nazorg in het afgelopen jaa Verschenen is het jaarverslag 1949 van het hoofd der Nazorg voor verstandelijk- lichamelijk misdeelden, waarin wordt mee gedeeld, dat in de loop van 1949 in de Ha lemse Werkinrichting vijftien mannen zes vrouwen werden geplaatst en dat aan het einde de inrichting bezocht werd door zes en veertig mannen en drie en twintig vrou wen. Voorts waren acht blinden te werk gesteld. De verkoop leverde f3410,8 (in 1948 1 2.877) op. Het tuinbedrijf. dat in de loop van 1949 werd geopend, leverde f3122 op Nu het voorbereidende werk voltooid is, wordt met belangstelling naar betere resul taten uitgezien. Aan B. en W. is een plan ingediend voor een tweede Nazorg-complex, speciaal voor tuindersmatten. Dan ontstaat een afgerond tuinbedrijf en er komt in de arbeidsinriclitingen aan de Botermarkt en de Kamperstraat ruimte voor uitbreiding. De steun van particuliere zijde is onmisbaar. Vandaar is de verbandscommissie begonnen met een actie, om te komen tot een gebou wenfonds, dat op de duur de beschikking moet hebben over f 100.000. In het afgelopen jaar werd uit het fonds f 1000 beschikbaar gesteld voor het eerste paviljoen. KAT noch MUIS ontsnapt kat onweerstaanbare (Adv.i RAAD VAN BLOEMENDAAL &ei iekJwi&te, vniddeJL tegen, vexhoud&eid 30 cent per JOO gram .Ag©itada voor Haarlem VRIJDAG 17 FEBRUARI Doopsgezinde Kerk: „Kerk en Vrede", spre ker ds. J. de Graaf, 8 u. Christelijk Lyceum: voordracht dr. A. Melchior over „Schoon heid en bijgeloof in Oost-Afrika", 8 uur. Palace: „Dat gaat ons allen aan", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zegluister 'ns even", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Apache", 14 j., 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verdoolde jeugd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lulu Belle", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie muske tiers". 14 j., 2, 4.15, 7 en ,9.15 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: Gala-voorstelling „De held van het Westen" (Comedia), 8.15 uur. Krelagehuis: Jazz-show Vic Lewis, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De leden van de gemeenteraad van Bloemendaal hadden van B. en W. een nota ontvangen over de vacantieregeling voor het geeentepcrsoneel.*' De bedoeling van B. en W. was de nota in de Donder dagmiddag gehouden vergadering van de raad aan de orde te stellen, doch na enige discussie werd op voorstel van de heer Schulz (Arbeid) met 12 tegen 4 stem men besloten de zaak eens in de commissie voor het georganiseerd overleg aan de orde te stellen. Bij het voorstel van B. cn W., om de gasprijs met een halve cent te verhogen gaf ir. DeVassy (Arbeid) in overweging de verhoging voor de kleine verbruikers (tot en met 25 m3. per maand) niet toe te passen: De voorzitter, burgemeester jhr. 'mr. C. J. A. den Tex, Verwachtte, dat hiervan niet de minder-draagkrachtigen zouden profite ren, maar zij, die electrisch koken en af en toe gas gebruiken. Het voorstel van ir. De Vassy werd ver worpen met 13 tegen 3 stemmen en dat van B. en W. aanvaard. Voor de raadsleden was de rekening over 1949 van de Stichting- Openluchttheater ter inzage golegd. De heer Van Holten vroeg of de rekening, evenals dé raadsvoorstellen aan de leden toegezonden kon worden. Wethouder Van Gel lik (VVD) zeide als voorzitter der Stichting' hiertegen be zwaren te hebben en meende, dat de raads leden vertrouwen moeten stellen in het bestuur. De heren Schulz en mr. W i 1 d t Meyboom (VVD) merkten op, dat het geen kwestie 'van wantrouwen is. Laatst genoemde vervolgde, dat zij, die de reke ning bestudeerd hebben, lof hebben voor het bestuur, dat zo uitzonderlijke prestaties bereikt heeft. De rekening strekt tot sie raad. In het afgelopen jaar waren er 130.000 bezoekers en dit is de moeite waard uit te dragen, niet alleen aan" de Bloemen dalers, maar aan allen in Nederland. Dit is een goede reclame. Aan het bestuur bracht spreker hulde. Wethouder Van Geluk toonde zich dankbaar woor de hulde en deelde mee, die over te brengen aan het bestuur. Als er reclame gemaakt moet worden doet het bestuur het liever zelf De rekening en. bescheiden zijn door B.. en W. en de afde ling financiën gecontroleerd. Wanneer de raad een exemplaar van de rekening wenst te ontvangen dan dient dit eerst aan het stichtingsbestuur gevraagd te worden. De rekening werd daarna goedgekeurd.^ B. en W. deelden vervolgens mee, dat de rekening over 1949 met een batig saldo sluit; daardoor beschikt de stichting tijde lijk over een vrij groot bedrag aan kas gelden. Aangezien zij de gelden gaarne bij de gemeente-ontvanger in rekening-cou rant zou willen storten, stelden B. en W. voor met de stichting een rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 50.000. De rentevergoe ding bedraagt een half procent per jaar. Het voorstel werd aanvaard. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Voorstel tot toekenning van 5 procent loonsverhoging aan het gemeenteperso- neel; voorstel tot in beroep gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot onthouding van goedkeu ring aan het partiële uitbreidingsplan Zee weg nabij de Watertoren; verzoek om machtiging de gasleveringsovereenkomst met Haarlem te beëindigen; voorstel de Verordening tot toekenning van wachtgeld Tien maanden geëist wegens verduistering van motoren Voor de Haarlemse rechtbank stond gisteren de monteur A. J. terecht aan wie verduistering van twee motorfietsen ten laste was gelegd, In beide gevallen had hij de motorfiets (volgens de getuigen) in. commissie gekregen, maar hij verklaarde ter zitting, dat hij de motorfieten gekocht en alleen nog niet betaald had. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman noemde verdachte een fantast, die al meer van dergelijke misdrijven op zijn geweten heeft en eiste tien maanden ge vangenisstraf. De raadsman", mr. F. A. Bij- voel, achtte op juridische gronden het bewijs allerminst wettig en overtuigend, omdat tegenover verdachtes verklaringen slechts vrij zwakke getuigen-verklaringen stonden. Hij vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen en de uitspraak be paald op Donderdag over een week. aan onderwijzers, zoals deze tijdens de be zetting is vastgesteld, ongewijzigd te hand haven; voorstel tot aanvulling en wijzi ging der Bouwverordening in verband met woningsplitsing en bouw van zogenaamde duplex-woningen; vaststelling verorde ning tot wijziging der Bcbouwingsvoor- schriften in verband .met woningsplitsing en bouw van zogenaamde duplex-wonin gen; vaststelling partiële- herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de gronden aan de Donkerelaan; voorstel tot verkoop van een" strook grond aan de Hoge Duin en Daal'scweg aan de heer J. H. A. Kruimel; voorstel het waterbedrijf te doen' toetreden als aandeelhouder van de N.V. Keuringsinstituut voor Waterlei dingartikelen; voorstel tot vaststelling van: a. het aantal uren, dat in 1950 aan de openbare scholen vakonderwijs zal worden gegeven; b. het verschot op de vergoe ding, bedoeld in artikel lOlbis der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1950; vaststelling van het bedrag per leerling, bedoeld in artikel 55bis der Lager Onder wijswet 1920, voor het jaar 1950 op 32,33 voor het gewoon lager onderwijs en op 53,64 voor het uitgebreid lager onder wijs; ontheffing van: a. artikel 2 der Be bouwingsvoorschriften werd verleend ten behoeve van: 1. C. F. Kaandorp te Bloe mendaal; 2. W. J. J. van Pampus te Over- veen; b. artikel 4 der Bebouwingsvoor schriften ten behoeve van: 1. C. Keur te Aerdenhout; 2. J. H. Stoel te Bloemendaal. Mr. N. S. Blom staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Bij Koninklijk Besluit is mr, N. S. Blom benoemd tot staatssecretaris van Buiten landse Zaken. Hij zal speciaal belast wor den met Indonesische zaken. Gisteren heeft de Koningin nu*. Blom ten paleize Soestdijk ter beëdiging ontvangen. Oudt Haerlemsche Standtverven Oud recept. Speciaal voor buiten GED. OUDE GRACHT 95 - le EMMASTR. 16 HAARLEM - TEL. 16507 (Adv.) Interscholair Jeugdtournooi voor muziek en declamatie Er werden vele eervolle vermeldingen toegekend Gisteravond omstreeks elf uur maakte dr. J. R. H. de Smiót op het podium van de stampvolle Concertzaal de uitslag bekend van het Interscholair Jeugdïournooi voor wat betreft de afdelingen muziek cn decla matie. Daar het hier geen wedstrijd gold, maar een demonstratie, wilde de jury niet spreken van eerste en tweede prijzen, doch slechts bijzondere vermeldingen toekennen. Wel heeft de jury gemeend een groepsge wijze onderverdeling van het programma te moeten toepassen, om daardoor ook het niveauverschil tussen de gekozen werken duidelijker aan het licht te laten treden. De prestaties van vrijwel alle deelnefner aan het vocale en instrumentale gedeelte stonden op een hoog peil. doch enkelen staken daar nog boven uit. Dat waren: Viool: Els Hondius van het Montessoci Lyceum (eeyste deel van de Vierde Sonate van Handel, begeleid door Mariet Kwint) en Jan Müller van het Kennemer Lyceum (met het eerste deel van het Concert No. IX van De Bériol). Piano: Meta de Zwart van de Klaas de Vriesschool (met Andante van Mozart). Tineke Visser van hel eerste Christelijk Lyceum (met de 2de Arabesque van De bussy) en Harry Stuit van de A. H. Ger- hardschool (met de Fantaisie Impromptu van Chopin). Klein ensemble (bij voorbeeld duet, trio of kwartet): Theo van Wezelenburg, Mar tha van Wezelenburg cn Atie van Oosterom van het Stedelijk Gymnasium (Trio-sonate in e-mineur voor 2 violen en piano van Vi valdi). Koor met begeleiding: het koor van het tweede Christelijk Lyceum (met Franse en Duitse volksliederen). Een eervolle vermel ding werd bovendien toegekend aan de begeleidster van de Christelijke Dreefschool Ankie Lijnzaad. Koor a capella: het koor van de Rijks kweekschool (met werken van Lotti. Prac- torius en Frederici) en het koor van de Da Costa-kweekschool (met o.a. Adoramus van O. Lassus). Orkest: het orkest van het Kennemer en Montessori Lyceum (met de aan dit en semble opgedragen Serenade van Sas Bunge).- Het optreden' van Paula Sluyter van de Haarlemse Huishoudschool, die een Landler danste, verdiende een eervolle vermelding. De afdeling voordrachtkunst was gesplitst in twee leeftijdsgroepen. Bij de jongeren (beneden de vijftien jaar) blonken uit Ottie Ballot van het eerste Christelijk Lyceum (met „Het oude huis" van M. Nijhoff) en Jeanne de Vries van het lyceum Sancta Maria (met Ego Flos van Guido Gezelle). Van» de oudere leerlingen onderscheidden zich vooral Andries Roest van het tweede Christelijk Lyceum (met „Twee meeuwen" van Marsman, ondanks een geheugenstoor nis bij het tweede optreden) en verder Meta van Gelderen van het Stedelijk Gym nasium (met „De beroemde vrouw" van Godfried Bomans), Jeanne Braakman van het eerste Christelijk Lyceum (met „Davos" van Anthonie Donker) en Noor Wolfson van de H.B.S. B (met de rei uit het eerste bedrijf van „Lucifer" door Joost van den Vondel). De jury kon bij dit laatste drietal niet tot voorkeur besluiten, mede door de 'erregaande ongelijksoortigheid van het ;ekozene. Aangedrongen werd op méér proza in de toekomst. Het was jammer dat het jeugdige publiek zich veel onrustiger gedroeg dan op de eer ste avond en een gedeelte daarvan eenmaal zelfs tamelijk onwellevend. Maar over het geheel genomen kan men niet anders dan met vreugde en voldoening aan deze de monstratie-avonden terugdenken. Weder om was de organisatie perfect geregeld. DE INTERNATIONALE ZANGWEDSTRIJD VAN GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA" De voorbereidingen van de internationale zangwedstrijd ter gelegenheid van het vijf tig-jarig bestaan van het gemengd koor „Polyhymnia" te Haarlem naderen hun vol tooiing. De verenigingen die tot heden nog niet reageerden op de uitnodiging tot deel neming aan de wedstrijd, hebben de laatste oproep ontvangen. Deze maand wordt de in schrijving gesloten. Polyhymnia mag tevre den zijn want in de hoogste ere-afdelingen zullen vele binnenlandse en buitenlandse koren kun krachten meten. BBffBSIiafB38BnG£SBE: snaait 31 g DL CLOU van uw kinderfeestje 01 g E3 paitijije is een IJSTAART x van de cr STATIONSPLEIN 6 - 9SBBISESBaiQB{ saBsaaei (Adv „Zeg, luister 'ns even" van Noël Noël Nederlandse tekst door Cor Ruys Gedeputeerden accoord met loterij van „Haarlems Bloed' Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Haarlemse gemeenteraad een bedrag van veertigduizend gulden ter beschikking te stellen van de stichting „Haarlems Bloei", van welk bedrag een landhuisje in het Zuiden van Haarlem hoofdprijs in een door „Haarlems Bloei" te organiseren loterij zal worden gebouwd. Zoals men weet zijn de architecten K. J. Aanstoot. C. Brakel. ir. W. Th. van Harrc- veld, prof. C-. H. Holt en M. J. Muylaerl uitgenodigd een ontwerp le maken, dal vóór 20 Maart gereed moet. zijn. Een jury bestaande uit de heren B. J. J. M. Stevens. H. Tuninga en H. W. van Kempen, die zich bovendien zal laten adviseren door de dames J. van NispenVan Wely. R. v. d. Noord-Magré en M. C. D. Wesslra-Mackay zal uit de inzendingen het project aanwij zen dat voor verwezenlijking in aanmer king komt. Met de bouw zal uiterlijk in Mei worden begonnen. „Haarlems Bloei" heeft deze loterij ge organiseerd om voor zijn werk in de ko mende jaren een betere financiële basis te verkrijgen dan tot nu toe het geval was. De Haarlemse gemeenteraad aanvaardde dit voorstel met een zeer geringe meerder heid. De minderheid vijftien leden was van oordeel dat het risico voor de ge meente te groot is en dat bovendien op on geoorloofde wijze gespeculeerd wordt op de benarde toestand waarin velen, vooral min der financieel-draagkrachtigen zich door ae heersende woningnood bevinden. Bloemendaal schakelt over op de wire-r recorder DE BLOEMENDAALSE VROEDEN heb ben er gistermiddag zender debat over beslist: de wijze woorden in dit col lege gesproken zullen voor het nageslacht niet meer door een tacho-tvpiste worden vastgelegd, maar door een koele en onbe wogen wire-recorder, die magnetische wonderdraad die het bestaat de in de mi crofoon gesproken of gezongen of anders zins geproduceerde geluiden te registreren tot het ogenblik dat men besluit deze tril lingen uit te wissen. PREDIKBEURTEN Kerkgenootschap der Zcvende-Dags Ad ventisten, in de Remonstrantse Kerk. Wil- helminastraat. Zaterdag 10-11 uur: Bijbel studie. 11-12 uur: Predikatie. Dhr. D. Vink. hulpprediker. Het Ballet der Lage Landen, onder ar tistieke leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weenie, geeft op 24 Februari een voor stelling in de Haarlemse Schouwburg, welke in de plaats komt van het aanvan kelijk aangekondigde optreden van de solo-danser Harald Kreutzberg, die we gens ziekte van zijn begeleider zijn tour- née door Europa heeft moeten stopzetten. Het programma wordt geopend met de reeds in het Bloemendaalse Openlucht theater met veel succes vertoonde choreo grafische variaties in rococo-stijl onder de titel „Les'petits riens" door Peter Leoneff op muziek van Mozart. Na een piano-in termezzo (Alborada del Gracioso van Ra- vel, gespeeld door Wolfgang Wijdeveld) volgt het ballet „Cascade" door Max Dooyes naar een gegeven van Raoul Stucky met impressies van het circusleven. Jan Bons ontwierp de décors. Op de bij deze aankondiging geplaatste afbeelding ziet men een scène uit het eerste deel van' dit werk. Het eerste nummer na de pauze is de enigszins fantastische, landelijke idylle „Familieleven" naar een scenario van Al- bert Bocai op muziek van Katsjatoerian in choreografische zetting van Max Dooyes. Décor en costuums zijn van Ge rard Hordijk. Fragmenten uit de beroemde suite „Les Sylphides" van Michel Fokine (uitgevoerd door Hanny Bouman en Cor van Muijden), op muziek van Chopin en een reprise van „Het Bruidsboeket" van Pieter van der Sloot besluiten het pro gramma. Mevrouw Van Bemmel-Van Os: driehon derd lettergrepen per minuut. Overigens heeft de Bloemendaalse raad met dit besluit niets onvriendelijks in de zin gehad jegens mevrouw Van Bemmel die nu vier jaar geleden als mejuffrouw Van Os als zwijgzame maar uiterst belang rijke getuige in de vergaderingen haar in trede deed. Wanneer we haar decoratieve gestalte in de hoek van de raadzaal niet meer zullen zien en haar bescheiden ge tokkel op het toetsenbord van haar onaf scheidelijk instrument niet meer zullen horen, dan is dat louter en alleen het ge volg van het feit dal de huisvrouwelijke en de moederlijke plichten bij mevrouw Van Bemmel de overhand hebben behaald op ae attracties van de Bloemendaalse raadsvergaderingen. Of. zoals zij het ons gisteren in het babbeltje dat wij met haar maakten voordat burgemeester Den Tex de hamer liet vallen, toevertrouwde: „De vergaderingen gaan me te lang duren". Nu, da,t is niet alleen de ervaring vat\ me vrouw Van Bemmel, het is zelfs de alge mene tendenz van allen die in dit land, tot het bijwonen van vergaderingen zijn gedoemd. Overigens zal ze aan de Bloe mendaalse raad de beste herinneringen be waren, want ze heeft de discussies, omdat ze altijd op een behoorlijk mveau staan, met veel pleizier opgetekend. Dat was in Huizen, waar ze ook lange tijd niet haar tacho-typemachïne aanwezig was. we! eens anders. De moeilijkste zaken om te ver slaan waren trouwens naar haar mening de processen, omdat zij dan nooit de ge legenheid had zich tevoren te oriënteren door de stukken te raadplegen. Ze gunt haai- electrische opvolger alle goeds, al is ze wel bevre^d, dat de wire- recorder op de duur een aantal stenogra fen brodeloos zal maken. Het heeft haar anders wel verwonderd dat het tachotype- systeem niet meer ingang heeft gevonden. Zelf behoorde zij tot de eersten in den lande die dit stelsel toepaste en zij heeft er nooit spijt van gehad. Het uitwerken van het getypte stenogram gaat heel wat vlugger en bovendien kun je het zo ncdig een weekje laten liggen zonder dat het dan onbegrijpelijk wordt. Mevrouw Van Bem mel haalt op de toetsen van haar doosje de aanschaffing kost een paar honderd gulden, maar die brengen hun geld ruim schoots op driehonderd lettergrepen per minuut: een snelheid die overigens geen enkel Bloemendaals raadslid noodza- keliik maakt. Die zullen trouwens de ge duldige stencgrafe wel eens missen, bij voorbeeld wanneer zij midden in de alge mene beschouwingen moeten pauzeren om de operatoren van de wire-recorder gele genheid te geven een nieuwe spoel op te zetten. En zij zullen ook rekening moeten hou den met de verraderlijke microfoon die ook hun niet voor de openbare beraad slagingen bestemde woorden onbaj'mhartig zal vastleggen.... In het Luxor-thcaler nen vandaag de vertonir waardig-ori'gir.ele Franst casse-pieds" van de regis (teve lem begin- i de merk- itasie ..Les in Dréville :i rij ver) Nocl-Noël, die de Nederlandse titel „Zeg luister 'ns even" heeft meegekregen. Wij gaven hiervan reeds een voorbespreking ten tijde van het laatste Holland Festival, waarop enige grote fragmenten werden gedraaid onder de aardig gevonden en meerzeggende benaming „Parade van de verloren tijd". Bij die gelegenheid kenschetsten wij deze rolprent als een hoogst vermakelijk relaas van de niet gemeende onhebbelijkheden, waarmee een ieder zo nu en dan verveeld wordt door een bepaald slag mensen, waar voor m het Frans allerlei uitdrukkingen bestaan, die men zou kunnen vertalen met brekebenen, lastposten, zeurpieten, klets kousen. klitten, zwamneuzen enzovoorts. Neem bijvoorbeeld de juffrouw, die als u haastig iemand moet opbellen om een drin- Noël Noël gendc reden, de telefooncel gebruikt om een half uur met een vriendin over een nieuwe hoed te kwebbelen; de ongewenste bezoekeivdie binnen komt vallen als u juist een bijzondere gast verwachtde opper vlakkige kennis, die u op straat aan de praat houdt met onbenullige verhalen over zichzelf; kortom alle lieden, die hel rhythme van uw'dagindeling in de war sturen door hun overigens geenszins kwaad bedoelde tussenkomst, die men op critiekc ogenblik ken het liefst van de aarde zou willen weg kijken zonder deze gevoelens 'te mogen laten blijken. Noël-Noël schreef de dialogen en vervult nu en dan een rolletje in deze serie episo den. die tezamen een indruk willen geven van hetgeen een iegelijk in dit opzicht aan onaangename ontmoetingen kan overkomen. Bovendien is hij de spreker van de ver bindende tekst, die zogenaamd een cursus geeft in de psychologie en het maatschap pelijk voorkomen van deze vervelende, andermans tijd vermorsende mensen. Bij dit kwasi-wetenschnppeljjke betoog geeft hij een reeks amusante toelichtingen met behulp van allerhande instrumenten: het magische tekenbord cn de moderne film camera, de ouderwetse toverlantaarn en het telévisie-apparaat. de poppenkast, het schimmenspel en de gramofoonplaat. Het gebruik van a! deze media geschiedt vaak buitengewoon geestig en vindingrijk. Men lette maar eens op dc scène van de man die met roerende onhandigheid telkens te vergeefs probeert een menselijke tegenlig ger te ontwijken. De film „Zeg, luister 'ns even" is eigen lijk een aaneenschakeling van aardige vondsten. De beste scène vinden wij die waarin de „leukerd" een bescheiden illegale werker in levensgevaar brengt door hem onder de ogen van enige Duitse officieren grapjes oyer Hitler in het oor te fluisteren. Maar er zijn nog vele andere figuren, waar aan men zich kan ergeren totdat de zacht aardige humor bevrijding komt brengen: de onbesuisde vrouw aan het stuur, de man die vergeet de liftdeur te sluiten, de rate lende huisvriend en de niet tot bedaren te brengen coloratuursopraan. Noül-Noël ging bij zijn beschrijvingen uit van de voorbeel den, die uit de satirieke pen van Molière zijn gevloeid en paste deze aan bij de hedendaagse samenleving, zodat njen die gedragingen te zien krijgt, welke deze blijspeldichter r.iet heeft kunnen voorzien. Het is alleen jammer dat men de dramati sche vorm liet varen en zich bepaalde tot het samensmelten van losse episoden, waar door de uitwerking veel geringer blijft en dit per saldo misschien net iets te gemoede lijke hekelvers in vele coupletten de aan dacht slechts incidenteel weet te boeien. Desondanks- kan het .niet verwonderen dat deze fantasie werd bekroond als de beste Franse film van het vorig jaar en met de prijs voor het beste scenario op het festival in Knocke. Kostelijk is het verrassende slottafereel waarin Noël-Noël zichzelf te kijk zet als behorende tot dezelfde soort praatgrage lieden, die hij zelf zo juist heeft bespot. Men zou wel eens willen weten hoeveel men sen niet alleen hun naaste, maar ook zichzelf op het drukbevolkte witte doek herkennen. Om het bezwaar van de langdurige con férence te ondervangen heeft men aan Po lygoon -Profilti een nasynchronisatie opge dragen. De Nederlandse tekst werd uitge sproken door Cor Ruys die zich, na een moeilijk verstaanbaar begin, voortreffelijk kweet van deze lastige taak, zodat men al spoedig de stem en dc uiterlijke verschij ning kan vereenzelvigen. Zijn enigszins raillerende toon, met berustende ironie ge mengd, doet het uitstekend. Deze film-van- de-maand moet men niet overslaan. D. K. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Een juffrouw uit Rotterdam, die enige tijd in betrekking was geweest bij een Bredase familie, zocht in een aantal winkels goederen uit en liet deze op rekening zetten van haar vroegere mevrouw. Toen de win keliers zich met de rekening bij deze laatste vervoegden, wist deze natuurlijk van niets Een partijtje goederen had de juffrouw in bewaring gegeven bij een bedehuis in Breda. De politie wist dat en toen het meisje om haar spulletjes kwam. kreeg zij die niet mee. „Dan ga ik naar de politic", zei ze. en ze d«>ed het ook. Het gevolg was. dat zij naar de cel verhuisde.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5