Een druk programma van reizen en onderhandelen in vooruitzicht Directoires en Camisoles Amsterdamse Beurs Kort en Bondig De verdwenen formules Vrijdag 17 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Opreelite Haarlemsche Courant 4 UNO-commissaris Peit vertelt over Libië (Van onze correspondent te Rome) Op een divan in zijn kamer in hotel Excelsior te Rome zit onze landgenoot de heer A. Pelt, die als Commissaris der UNO Afrika tot leidsman moet dienen op de weg naar onafhankelijkheid en démocratie. Een zestigtal journalisten, Italianen, Brit ten, Amerikanen, Fransen, Zweden, Neder landers, stellen hem vragen, afwisselend in het Frans en Engels. De UNO-commis saris 'antwoordt kort en zakelijk, maar weinig sensationeels krijgen onze Italiaan se collegas te horen, De communist, die zonder direct te vragen, toch zo graag zou willen weten, hoe het met de communisti sche propaganda in Libië is gesteld en dus zinspeelt op partijen, die door de En gelse bezetters of door de emir van Cyre- naica verboden zouden zijn, krijgt ten ant woord dat geen enkele partij verboden werd. Een arbeiderspartij? Ja, er is een arbeiderspartij, die tegelijk de vakbonden vertegenwoordigt. Waarom verhinderen de Engelsen de terugkeer van de Italiaanse boeren en ar beiders? Ze worden niet geweerd, er kun nen zich evenveel Italianen komen vestigen in Tripolitanië als er vertrekken. Het getal blijft voorlopig steeds gelijk, ongeveer 45.000. De schermutseling tussen de heer Pelt en Ciccio Longo, een der bekendste communistische verslaggevers, die tegen over deze vreemdeling echter probeert zijn politiek credo te verbergen, is opwindend, we genieten er allen van. De heer Pelt, die nu drie weken in Libië heeft rondgekeken, en een eerste indruk heeft gekregen van toestanden en proble men, gaat thans achtereenvolgens de lan den bezoeken, die het nauwst bij de schep ping van de nieuwe Libische staat betrok ken zijn: Egypte, Italië, Frankrijk en Engeland. Wanneer hij eenmaal weet wat de regeringen dier landen en die van Ame rika en Pakistan, die ook zitting hebben in de commissie voor Libië, beogen, zal hij zijn eigen werkprogramma beter kunnen omlijnen. Uit Londen gaat de commissaris naar Washington en wanneer hij dan half Maart in Libië terugkeert, hoopt hij daar reeds onmiddellijk de raad voor Libië te kunnen vormen, waarin behalve een lid voor ieder der zes genoemde landen, nog vier Libiërs zitting zuilen nemen en wel oen voor Tripolitanië (thans onder Britse administratie), een voor Cyrenaica (semi- onafhankelijk onder de Senussi), een voer Fezzan (Franse administratie) en een over bruggende voor geheel Libië. De leiders- der politieke partijen stelden hem ^n uit- Dreigende catastrofe in IJmuidens trawlbedrijf De resultaten van de reizen, die de IJmuidense trawlers naar de Noordzee maakten nadat weer een gering deel van de vloot door de reders in de vaart werd ge bracht, zijn zo slecht, dat er in reders- kringen sterk over gedacht wordt, om bij voortduring dezer situatie de vloot defini tief op te leggen. De directeur van de op een na grootste der IJmuidense rederijen, de heer D. J. Krijger van de „Petten" ver klaarde ons, dat de gang van zaken op dit moment ruïneus genoemd moet worden: de „Bergen" besorr.de slechts 16.ÜÜ0,na een reis van 16 da^fen, de Bloemendaal' maakte voor een mooi schip vis 11.000,—, de Claes Compaen besomde 19.000,en de grote moderne VIOS bracht Donderdag ochtend slechts 1600C,op. De geboorte van een tweeling is in de meeste gevallen een. verras sing. Ket wordt een dubbele verrassing wanneer ge Uw BABY-UITZET ge kocht hebt bij v. WEERT. Ziet hiervoor onze étalage. VOOR DE BABy Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Februari 1950 ONDERTROUWD: 16 Febr. H. B. J. Seelen en C. T. Kabel; R. van Rees Vèllinga en C. Fibbe. GEHUWD: 16 Febr. A. J. A. Vos en W. M. Lips; IJ. Koopman en C. A. ter Reehorst; J. J. Schmitt en A. van Alphen. BEVALLEN van een zoon: 15 Febr., M. J. Snoek—Kobes; 16 Febr., P. Stek—Verboven; A. VermeerGoergens. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr, K. HïrsDijkstra; H. Jansenvan Woerkom. OVERLEDEN: 15 Febr., J. J. Hiemensz, 1 m., Waarderpolder; J, Bokhorst, 11 m., Gast- huisvest; J. Hofma, 47 j., Hazepaterslaan. zicht dat zij het voor zijn terugkeer eens zouden kunnen worden over de vier can didates Niemand in Libië wil de vóor-oorlogse toestand terug. Sommigen verlangen een federatie van drie staten, andere wensen de Libische eenheid hetzij onder Senussi, hetzij op andere wijze. Dit zijn zaken, die de bevolking zelf tot een oplossing moet brengen. Er is twee jaar tijd. Als we vertrekken zien we in de hall van het hotel prins Abdullah Abed Senussi, wiens bezoek reeds werd aangekondigd op het ogenblik, dat de heer Pelt de journa listen ontving. Een Frans collega wilde heel graag weten of het bezoek van de Arabi sche prins aan Rome verband -houdt met dat van de commissaris. „Zijn reis beoogt het tot stand brengen van handelsbetrek kingen, voorzover ik ben ingelicht", luidde het antwoord. „Maar", ging de Fransman door, „ik zou zo graag weten waarover hij met u komt praten". „Ik ook", zei de heer Pelt. Hij heeft het geweten, zeer kort na ons vertrek. We zagen de statige figuur nog juist in de lift verdwijnen. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk RAOSO PHILIPS ERRES - WALDORP Betaling in overleg (Adv.) Kerkconcert met werken van Dr. John Blow Dank zij de organist Dolf Hendrikse en koordirigent Jan D. Boeke met zijn Am sterdams Kamerkoor hebben wij Donder dagavond in de Nieuwe Kerk te Haarlem kunnen kennis maken met epige werken van de nagenoeg vergeten Engelse compo nist Dr. John Blow, die in de tweede helft van de zeventiende eeuw leefde. Verleden week hebben wij een extra-artikel aan hem gewijd en daarin gewezen op zijn ar tistieke verwantschap met Henry Purcell, zijn geniale leerling, wiens beroemdheid zijn bekendheid en doordringen blijkbaar in de weg gestaan heeft. Wij hebben deze avond kunnen ervaren, dat Blow, niet minder dan zijn leerling, een kunstenaar was, die, met een rijke faAtasie begaafd, durvend en wagend naar nieuwe wegen zocht; een echte - „Sturm und Drang"-figuur. Dolf Hendrikse speel de van hem onder meer een „Voluntary for two Diapasons and Flute" in C, die buitengewoon belangrijk van. vorm en in houd was. Tevens hoorden wij een brillant en geestdriftig Preludium, dat in zijn tijd wellicht erg: gewaagd zal hebben geklon ken, maar ons nu een sterk boeiende kracht openbaart. Ook ëen „Voluntary for ye Cornet stop" bleek hoogst belangwek kend als combinatie voor een soloregister met een gefungeerd spel op het „single orgaan" (het kleine- of bovenklavier), dat als het ware ongemoeid zijn eigen gang gaat. Dezelfde veelzijdigheid was ook te con stateren in de koor-composities welke Boeke met zijn ..Amsterdams Kamerkoor" ten gehore bracht. Wat een tegenstelling bijvoorbeeld tussen' de milde a cappella- zang van zijn „Magnificat" en de Anthem met orgelbegeleiding „I was in the spirit", een- werk dat men om «zijn licht aanspre kende thema's en zijn afwisseling van soli en koor een populaire geestelijke cantate zou kunnen noemen, met een effect dat op Handel vooruitloopt. Zo zouden meer con trasten te citeren zijn, want Blow gebruik te allerhande middelen om zijn doel te be reiken; hij schreef homophoon en poly- .phoon, liet psalmodiëren, zocht naar-, het effect van de nuance, alles naar het hem uitkwam en het resultaat werd een boeien de, levendige muziek, die waard is weer in tel te komen. De prestaties van orgel en koor waren voortreffelijk verzorgd. JOS. DE KLERK. Thans 14 jaar geëist tegen ex-hoofd van Haags ANP-kantoor De officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer der Haagse rechtbank heeft veertien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 62-jarige dr. I-I. W. van der V. S., die van 1940 tot 1942 hoofd is geweest van hei- Haagse A.N.P.-kantoor. Hem was ten laste gelegd.dat hij werkzaam is geweest in na- tionaal-socialistische en pro-Duitse zin, dat hij propaganda-redevoeringen voor de radio heeft gehouden en in verschillende bladen artikelen met een nationaal-socialistische strekking heeft geschreven. Het Bijzondere Hof .te Amsterdam had hem tot negen jaar veroordeeld. De Bij zondere Raad van Cassatie verwees de zaak terug naar de Bijzondere Strafkamer in Den Plaag. 560© STUKS wegens zeer kleine foutjes voor de export afgekeurd. 25% PRIJSVERLAGING DIRECTOIRES Fantasie weefsel 1.69 Zwaar interlock 2.35 CAMISOLES Fantasie weefsel 1.59 Zwaar interlock 2.25 Textieftiuis a 0 GEN. CRONJé E# STEAAT 62-64 hoek Kloosterstraat TELEFOON 11748 HAARLEM (Adv.) Van het kind voor het kind Morgen school-collecte voor de oorlogsslachtoffertjes Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke, houdt de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" morgen door het ge hele land een collecte op alle lagere en middelbare scholen. Iedere leerling wordt verzocht om vijf cent mee te brengen en daardoor bij te dragen aan de leniging van het leed, dat door dé oorlog over duizen den Nederlandse kinderen is gebracht. De Stichting heeft tot doel o,m de kin deren wier vaders in de oorlog zijn geval len of invalide zijn geworden, een pret tige vacantie te bezorgen en hen daardoor een deel van de levensvreugde te ver schaffen, waarop zij recht hebben. Tot nu toe heeft men ruim dertienduizend kinde ren een heerlijke vacantie kunnen Ver schaffen in kampen in de mooiste gedeel ten van ons land, iets wat mede tot stand is gebracht, door de volkomen belange loze medewerking van studenten, jeugd leiders, verpleegsters, leerlingen van kweekscholen en anderen die zich het lot van deze kinderen hebben aangetrokken De Stichting is nu van mening dat alle Nederlandse kinderen mee zullen willen helpen om het lot van die kinderen van ons volk, die in een zoveel minder bevoor rechte positie verkeren, wat lichter te ma ken. Zij wendt zich 'daarom morgen met een dringend beroep tot alle scholieren om dat ene stuivertje af te staan. Samen zullen die vele stuivertjes eén groot bedrag ma ken, waardoor weer. duizenden oorlogs slachtoffertjes van een heerlijke vacantie kunnen genieten. De collecte wordt aan bevolen door de -minister van Onderwijs en door het Haarlemse gemeentebestuur. „Cremer" brengt première van Nederlands stuk De Haarlemse letterlievende vereniging „J. J. Cremer" geeft op Donderdag 23 Fe bruari in de Stadsschouwburg de px-ëmière voor Nederland van het stuk „Koning van Holland" van A. J. Zoetmulder. Dit stuk, oorspronkelijk „De tragedie van een Koningschap" geheten, werd in de prijs vraag voor het beste nationale spel in 1945 uitgeschreven door „Het lekenspel" te Bus- sum, met de eerste prijs bekroond. Het be handelt de tx-agedie van koning Lodewijk Napoleon. Óp 27 Februari geeft „Cremer" een reprise in het kader van de Boekenweek. Op 5 Mei .volgen dan nog twee voorstellingen die op uitnodiging van het Centrumcomité „Ko ninginnedag" worden gegeven ter gelegen heid van de viering van de Bevrijdingsdag. „Alberdingk Thijm" behaalde successen op toneel-concours Op het deze en de vorige maand gehouden toneel-concours te Schoonhoven, georgani seerd door de St. Joseph-vereniging in sa menwerking met de R. A. C. van het plaat selijk garnizoen, behaalde de R.K. Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm met de opvoering van „Naar het Volle Leven" van Henk Assmann de tweede prijs. De prijs voor de beste hoofdrol is toegekend aan Joop Kruijver voor zijn vertolking van de blinde Martien Duifaar. Vervolgens is aan deze Haarlemse vereniging ten deel geval len een regieprijs en een onderscheiding voor Miep Beyk wegens haar rol als Sjaantje. Met gering puntenverschli werd de eerste prijs toegekend aan de vereniging „De Speelwaage" uit Den Haag, welke in het concours uitkwam met een opvoering van „De Vrek" van Molière. Er waren tien deel nemende amateur-gezelschappen. De prijs uitreiking had gisteravond plaats. Koningin woonde gala-concert in Utrecht bij Het galaconcert, dat Donderdagavond ten bate van het Roode Kruis in Tivoli te Utrecht gegeven werd en waar voor het eerst sinds de oorlog het Amsterdams Con certgebouworkest in Utrecht optrad, werd bijgewoond door de Koningin. Achtereen volgens werd ten gehore gebracht Sympho- nietta, een werk 'van de jonge Utrechtse componist Jurriaan Andriëssen; het viool concert van Brahms, gespeeld door de violist Thomas Magyar, en de vijfde sym- phonie van Tsjaikofski. Het orkest stond onder leiding van Hein Jordans. In de pauze werd Thomas Magyar aan de Koningin voorgesteld. Wedstrijd in theorie van reddingsbrigades Ten einde de theoretische kennis, ver bonden aan de exameneiseri voor de diplo ma's van de Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen, te bevorderen heeft het bestuur van het district Noordholland van de NBRD een wedstrijd uitgeschreven, waaraan iedere Brigade met een ploeg van acht personen kan deelnemen. Het district Noordholland is in drie rayons verdeeld: Alkmaar, Amsterdam en Haarlem. De als één geplaatste ploegen in deze rayons komen later in de eindstrijd. Gisteravond is in hotel „Royal" te Haar lem de eerste ontmoeting gehouden onder leiding van de Haarlemse Reddingsbrigade. Nadat de voorzitter van het district, de heer J. L. Kattestaart, een kort inleidend woord had gesproken bonden de ploegen van de Reddingsbrigades uit Bloemendaal, Haarlem en IJmuiden de strijd aan. In totaal moest iedere ploeg zes en dertig vragen beant woorden. Het resultaat was, dat Haarlem óp de eerste plaats kwam met 33 punten, ge volgd door Bloemendaal met 32 punten en IJmuiden met 29 punten. Na afloop van de wedstrijd heeft de heer Joh. M. Schmidt een film' vertoond over alle watersporten. IJshockey Nederland wint VierlanderHournooi Zege van 7—3 op Italië Het üshockey-tournooi, waaraan deel namen Nederland, België, Frankrijk en Italië, is door de Nederlandse ijshockeyploeg gewonnen. Gisteravond zijn gespeeld België Frankrijk 54; Nederland—Italië 7—3. Het eindklassement luidt: 1. Nederland ..3 2 1 0 5- 18—11 2. Frankrijk ..3 1 1 1 3 13—11 3. Italië 3 1 0 2 2 13—17 4. België 3 1 0 2 2 14^19 In de wedstrijd van de Nederlandse ijs hockeyploeg was Van Heeswijk topscorer met vier doelpunten. Verder viel op het uitstekende verdedigen der achterhoede met als uitblinkers Taconis en doelman Van der Heyden. Ondanks het uitmuntende aanvals- werk der Italianen onder aanvoering van Federici, die het de Nederlandse verdediging herhaaldelijk zeer moeilijk maakte, slaagden zij er slechts drie maal in te doelpunten. Him combinatiespel werd te ver doorge voerd en gaf de Nederlandse achterhoede telkenmale gelegenheid tot ingrijpen. Direct na het begin klopte het in de Ne derlandse voorhoede goed en reeds de eërste -aanval bracht succes toen Van Heeswijk met een fraai schot de score opende (1—0). In de tweede periode bleef de wedstrijd uitermate snel en wederom zette Federici doelman Van der Heyden aan het werk. Het overwicht der Italianen werd niet in doel punten uitgedrukt. De Nederlanders maak ten van de scoringskanseri gebruik. Eerst doelpuntte Schwencke, die een voorzet van de uitstekend spelende Loeit inschoot en na dat Agazzi voor de Italianen zeer verdiend tegenscoorde, plaatste Van Heeswijk ander maal de puck achter de -Italiaanse doelman. De laatste periode begon met een ware doelpuntenregën. Van Heeswijk zette zijn- serie voort (4—*1)Federici antwoordde met een tegendoelpunt (4—2); Feenstra doel puntte uit een voorzet van Van Heeswijk (5—2); Agazzi bracht de stand op 5—3, Even leek het of de gasten nog een beter resul taat zouden kunnen bereiken, doch doel punten van Schwencke .(uit een zeer moei lijke positie) en van Van Heeswijk brachten de Nederlandse zege definitief in veilig heid (7—3). Voetbal Delft zegevierde in Nijmegen De uitslagen van de wedstrijden gespeeld op de laatste dag van het inter-universitair voetbaltournooi' te Nijmegen. Verliezersronde: Nijjnegen—Wageningen 100; GroningenVrije Universiteit, Arm sterdam 20: TilburgUtrecht 40; Nijme genGroningen 01. Finale: Tilburg—Groningen 1—0. Winnaarsronde: LeidenRotterdam 4—0; AmsterdamDelft 01. Finale: DelftLeiden 10. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. IIoll.Amerika Lijn Deli Maatschappij 1-1. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 292 293% 226% 230 229 —i 18014 - =B=] 133^ i i 303 286 Vi 116% - 154% 155% 158 145% 144% 156 155% 147% 14714 161% 102 277% Zaal van Hervormd Jeugdhuis in gebruik genomen Onder zeer grote belangstelling is Don derdagmiddag de nieuwe zaal van het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg in ge bruik genomen. Onder de aanwezigen was de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent. Ds. H. Bartlema bracht dank aan het gemeentebestuur van Heemstede voor de zeer grote medewerking, welke van deze zijde ondervonden is en aan architect Pie- terse uit Aerdenhout. Dank zij de mede-- werking van alle kanten kon deze-zaal, op getrokken uit Zandvoorts puin, tot stand komen en spreker memoreerde, dat. een jeugdig mannelijk lid met zijn zusje 165 uur aan het stenen bikken is geweest. Hem werd een oorkonde aangeboden. De heer E. J'. van Lent bracht namens het gemeentebestuur hulde aan de grote activiteit, welke de Hervormde Jeugdraad bij de bouw van de zaal aan de dag heeft gelegd en hoopte dat de zaal aan de ver wachtingen zal voldoen. Nadat nog' enkele aanwezigen het woord hadden gevoerd verscheen een groepje jeugdige leden, gekleed in een gewaad waaraan tal van zakdoekjes bevestigd wa ren. De bezoekers (sters) werden in de gelegenheid gesteld een zakdoekje te ko pen. De opbrengst bedroeg f 138.29. Tijdens de bijeenkomst wei-den nog ge schenken aangeboden ter verfraaiing van de zaal. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE - OndertrouwdT. van Kesteren en L. Kribke. Getrouwd: G. van Beem en H. Stolwijk. •J. P. D, .van Vastenhoven en A. O. O. Berk hout. R. Sweerts en I. M Kramer J. C. I-Iogeboom en F. J. Swinkels. A. van'Zijl en M M. Janmaat. F. G. C. Reijmerink en K. J. Jager. Geboren: Maria Wilhelmina Agnes, d. v. L. M. J. van der Weiden en J. M. C. Opdam. Franciscus Christiaan. z. v. J. J. 'Groenland en C. Meenboom. Olga Johanna, d. v. A. J. van der Meer en M; T. Konijnenberg. An- tonius, z. v. P. A. A. M. van de Laar en A. M. Duivenvoorden. Josetta Maria en Isetta Maria drs. v. R. Kolkman en S. L. Swinkels. Maria Margaretha d. v. K. Kooren en M. M. de Koning. Overleden: M. van Pel, 84 j. A. C. J. Putker, 74 j. HAARLEM EN OMGEVING Ds. M. Holtrop, Chr. Gei-ef. predikant te Haarlem-C., heeft een beroep ontvangen naar Scheveningen. De heer H. J. Koolmees viert niet op 29 Februari, zoals gemeld is, de dag, waarop hij veertig jaar -werkzaam is bij de N.V. Rot terdamse Boek- en Kunstdrukkei'ij, maar op Maandag 20 Febi-uari. Ter deelneming aan de Wereldgebedsdag voor vrouwen heeft Vrijdag 24 Februari een gebedssamenkomst in de Begijnhofkapel plaats. De leiding zal berusten bij mevrouw F, C. van Styrum-baronesse Mulex-t en mevrouw A. J. Schoutenvan Asperen. De Antirev. Party dag in de Haarlem mermeer wordt Woensdag 1 Maart gehouden in de Beux-s te Haarlemmermeer. In de mid dagvergadering' spreken de heren dr. Bx-uins Slot en Algra leden der Tweede Kamer, in de avondvergadering het Tweede Kamerlid ds. J. Fokkema uit Delft. Het Prot. Interk. Thuisfront zal op Dinsdag 21 Februari in het Krelagehuis een begroetingsavond beleggen voor alle gede- mobiliseei-de militaren uit Indonesië, welke na Juli 1948 zijn texnxggekeex-d. Ook de fa milieleden zijn welkom. In deze samenkomst hoopt aanwezig te zijn de oud-commandant der 7-Decem'oer-divisie, de generaal-majoor H. W. W. J. Dürst Britt. Medewerking vex-- leent het Chr. Fanfarecorps „Arti et Reli gion!". Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economie de heer P. G. M. Reckman te Haarlem. De heer E. Oomen zal a.s. Maandag 40 jaar in dienst zijn bij Van der Storm's limonadefabrieken te Haarlem. De toneelgroep „Jan Carapert" geeft op Woensdagavond 22 Februari in de Stads schouwburg een opvoering van het Ameri- lcaanse blijspel „De man in bui'ger" onder regie van Frans van Emmerik. De entré-acte- muziek wordt verzorgd door het symphonie- ensemble „Orpheus" onder leiding van H. Th. Lindebom. Heemstede Geest feezwaa? legen v©@r nar. Ridder van Rsppard Gedeputeex-de Staten hebben Heemsteeds nieuwe burgemeester niet langer in on zekerheid willen laten omtrent zijntoe komstige huisvesting'. Heden kwam de goedkeuring op het besluit van de ge meenteraad vaix Heemstede, die zich Dins- T dag voor do behandeling van de begroting Ittt ?8° Gibraltar. had;'uitgesproken voor de aankoop van d,e ■- - villa Molenlaan 4, af. Door dit vlotte en elegante optreden der betrokken bestuurs colleges blijven de heer en mevrouw Van Rappard in ieder geval de pijnlijke zorgen om een passend onderdak bespaard, het geen de Heemstedenaren hun zo lang ver beide magistraat van harte zullen gunnen. SCHEEPVAART Aalsdijk, 15 te Baltimore v. Philadelphia. Aalsum, 16 te Caltutta v. R'dam. Agatha (t), 15 v. Billiton n. Pladju. Algovab, 15 v. R. n. Buenos Aires. Almdijk, pass. 15 Key West. Alvvaki, 15 va Philadelphia n. N. York. Alphard, 15 te R'dam v. Antw. Annenkerk, pass. 15 Khoryamorya. Atlantis, 15 540 m. O.ZO Guardafui, Averdijk, 15 te R'dam v. Anwerpen. Akkrum, 15 30 m. N. Flores. Alderamin. 15 180 m. ZW. Finisterre. Alhena, 15 135 m. NW--Burlings. Amstelstad, 15 410 m. N.NO. Flores. Arkeldyk, 15 verw. te N. York v. R'dam. AJgenib, 15 265 m. W.ZW. Ouessant. Adinda (t), 10 te Pladju v, Soerabaja. Alkaid, 16 v. Rio Gx'ande. Alphacca, ppss. 16 Kp. Frio. Aletta (t), 16 v. Saigon n. Pladju. Baud, 15 v. Soerabaja n. Semarang. Beriage,'14 v. Bandjermassin xx. Makassar. Bengkalis. 15 te Khorramshar Boniekoe, 15 v. Makassar n. Mënado. Boskoop, 15 620 m. NO. Guadaloupe. Breda: 15 500 m. NO. Flores. Brxtsum, 15 780 m. Oost Bermuda. Bacchus, 15 v. N. Orleans n. Puerto Cabello, Bali, 16' v. Soerabaja verw. 18 Pladju. Beverwijk. 16 v. Sete n. Setubal. Blitar, 16 te Aden. Bonaire, pass. 16, Ouessant. Bloemfontein, pass 10 Ouessant. Castóx-, 15 v. Santiago de Cuba n. N, York. Chama Ct), 15 to R'dam v. Rotman, Cei-am, 15 90 m. Z. Marseille'. Corilla (t),. 15 340 m. W.t.Z. eif. Palma. Cottica, 16 verw. te Ponta Delgada. Cheshire, 17 22 u. Hoek v. Holland, verw. Colytto; pass. 15 Kp. St. Vincent. Ceronia (t), 16 v. Singapore n. Colombo. Cleodora (,t), pass. 16 Finisterre. Cronenburgh, 16 v. Boulogne n. R'dam. Dorsetshire, pass. 16 Algiers. Delfshaven, 15 300 m. N.t.O. St.. Vincent (kv). Daje Bohmer, 14 v. Havre n. Tonger. Danae. 15 v. Genua n. Napels; Eendracht, 15 anker. Panama. Erinna (t), 16 te Pladju n. Miri. Esso Den Haag (t.)pass.' Saint Croix. Eemland, pass. 16 Eoavista. Esso Rotterdam (t). 15 315 m. NO. Sanmiguel. Eemdijk. 17 v. Horta te R'dam Eendracht 16 Panamakanaal. Ena (t), 16 Guadaloupe. Farmsum, pass. 16 Beachy Head. Friesland, 16 in Straat Gibraltar. Gaasterkerk, 16 te Durban. Gouwe. 15 v. Hull n. Cardiff. Ganymedes, 15„ 600 ni. Z.ZO Bermuda. Gordias, pass. 16 Finisterre. Grootekerk, pass. 16 Gibraltar. Hector. 15 v. Haifa n. Tëthien (Turkije), Hoogkerk, 16 te Aden. Hydra, 16 te Antw. v. Port au Prince. Hest'ia, 15 10 m. Z. Sanmiguel. Hugo de Groot, 15 480 m. O. St. Helena. Haarlem, 13 v. Cristobal' n. A'dam. Hector, 16 bij eil. Rhodos. Heemskerk, 16 v. Yokohama n. Nagoya. Indrapoera, verw. 17 v. Makassar n. d. Oosthoek Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Gibraltar. Japara, 15 275 m. O ZO. Malta. Karsik, 15 rede Semarang v. Soerabaja. Klipfontein, 15 v. Beira n. Durban, Kamerlingh Onnes. 16 v. Belawan. Kedoe, 17 te Belawan. Kelbergen, pass. 16 Kp. Villano. Kota Infen, 16 v. Djakarta n. R'dam. Lekkerkerk, 15 v. Madras n. Colombo, Lutterkerk, pass. 15 Perim. Larenberg, 15 200 m. W.NW. Finisterre. Laurenskerk, verw. 15 te Antw. v. Hamburg. Leerdam. 15 840 m. O. Kp. Race. Leersum, 15 dwars Tradetown (Liberia). Lixxdekex-k, 15 te Basran.. La'ngkoeas, verw. 18 v. Djakarta n. Cheribon. Lievevrouwekerk. 16 v. Dubai xx. Muscat. Lissekerk, 16 v. Genua. Lombok, 16 rede Belawan n. Kaapstad. Loppersum, pass. 16 Gibraltar, Laertes, 14 te Djakarta v. R'dam. Loenerkerk, 16 te Suez. Madoera, 16 te Makassar. Melampus, 15 v. Suez. Mentor, pass. 15 Kp. St. Vincent. Muiderkerk, 15 te Hamburg v. A'dam. Marken, 15 630 m. O.NO. Bermuda. Merwede, 15 te Lome Her lit Lome. M.odjokerto, verw. 18 v. Djakarta n. Cheribon. MaSs, 16 te Antwerpen. Maaskerk, 16 te Las Palmas. Malvina (t), v. Bombay n. Fahaheel. Mitra (t), v. Liverpool n. Ardrossan. Mirza (t), v. Miri ïx. Singapore (dok). Murena, (t), 15 v. Aden. Nestor, 15 v. Constanza n. Bourgas. Nieuw Amsterdam, 15 v. B.a'lbao n. Gallao. Nijmegen, 15 v. Genua n. I-Iuelva Nigerstroom, 15 75 m. O.t.Z. Kp. Palmas. Prins Alexander, 15 240 m. NW. Flores. Omala (t), 14 v. Singapore n. Calcutta. Ondina (t), 16 te Cëbu. O'vuïa (t), 16 v. Miri n. Pladju. Oveïajsel, 16 v. Djakarta n. Singapore (R'dam). Orion, 15 v. Paulia n. Calamata. Oberon, 16 v. New York n. Aruba. Ophir, 17 te Semarang. Oranjefontein, 16 v. Antwerpen. Pasteur, 17 te Suez. Poelau Laut, .15 v. Suez. Prins Freüerik Hendrik, 15 v. Piraeus n. Tel Aviv. Prins Willem van Oranje, 15 te Santander v. Londonderry. Prins Philip Willem, 16 v. St. John n. Hamburg. Prins Willem V, ass. 15 Dover. Pygmalion, 16 v. Genua n. Port of Spain. Prins Willem III, 15 te Izmir v. Mersina n. Tunis. Prins Willem IV, IC te A'dam v. Hamburg. Prins Willem Friso. 14 v. Haifa n. R'dam. Fhrontis, 16 v. Hamburg n. Liverpool. Plancius, 16 v. Belawan. n. Singapore. Reyniersz, 15 v. Sox-ong n. Djakarta. Radja, ass. 15 Dondrahead. Rufina (t), 16 te Port au Prince. Randkerls, 16 v. Kaapstad. t. Rémpahg, pass. 16 Kp. Tciiez'. Rid.derkerk, 16 v. Alexandra® :Riouxv, 17 te Belawan. •- 'tr Rotti, 17 te New Orleans v. Houston. Rijn, pass, 16 Madeira. Ruys, 16 v. Kobe n. Hongkong. Roebiah, 17 v. Suez. Sarpedon, 15 v. Puerto Plata n. N. York. Sommeldijk, 15 v. Djakarta n. Soerabaja, Stad Arnhem, pass. 15 Ouessant. Stad Breda, 15 te Pt. Elizabeth v. Kaapstad. Stad Haarlem'. 16 te Casablanca v. Gibraltar. Stad Leiden, 16 v. Philadelphia xx. N. Yorlt. Stad Maastricht, pass. 15 Lissabon. Stentor, pass. 15 Beachy Head. Schiedijk, 15 450 m W.t.Z, Fayal. Stad Allemaal', pass. 15 Casquets. Stuyvesant, 15 300 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Sunetta (t), 15 75 m. N. Tunis. Stentor, 15 Diuxgeness n. Patras. Sibajak, 16 v. Djakarta n. Rotterdam. Sinabang, 16 te Kalianget verw. Tatbinta, pass. 16 Ouessant. Titus. 16 v. Gibraltar n. Hamb.-Brenxen-A'dam. Tankhaven II (t), 14 v. Pt,. Swettenham naar Palembang. Tegelberg, 15 v. Port Elizabeth. Tarakan, verw. 16 te Djakarta. Tiba, 15 270 m. Z.t.O. Pt. Praya. Triton, verw. 16 le Cüragao v. Carupano. Tern ate, 14 te Singapore. Trompenburgh, 15 v. Hamburg n. R'dam. Tiberius pass. 15 grand Cayman. Van Riemsdijk, 16 v. Djakarta n. Singapore. Viilcanus, 15 dwars Goodwin.. Véendam, 16 te Nassau. Vrijburgh, 15 te Bordeaux. Weltevreden, 15 v. Penang. Waal, 16 v. Maracaibo n. Port au Prince, Waterland, 16 te Montevideo. Westland, 15 550 m. N.NO. St. Paulsrock. Winsum, 15 200 m. Zuid Fayal. Winterswijk, pass. 15 Kp. Espichel. Woensdrecht (t), 15 440 nx. ZW. Scilly. Willem Ruijs, 23 2 u. te R'dam. Zeeland, verw. 15 v. Makassar n. Kohsichang. Zuiderkruis, 18 7 u. Hoek v. Holland. Zijpenberg, 16 v. Casablanca n. A'dam. KLEINE VAART Beta, 15 v. Middlesbro te New Burgh. Claes Compaen, 15 bij Dungeness schuiL Coi'nelia, 15 v. Paulina n. Cardif. Corona, 15 v. Pasajes n. Liverpool. Matax-, 16 v. Casablanca n. Mogador. Merak, 16 v. Casablanca n. Marseille. Meike, 15 v. Oporto lx. Rotterdam. Mix-fak, 15 v. Bordeaux te Gent, Mizar, 13 v. Saffï 'n. Nantcs. Oranje, 15 v. Bremen n. R'dam. Sirius, 15 v. R'dam te Londen. Speedwell 14 v. Barcelona n. Valencia. Spes, verw. 16 v. Antw. n. R'dam. Zeeland, 16 te Blyth v. A'dam, Zeemeeuw verw. 16 v. Goole n. R'dam. SLEEPBOOT-BEDRIJVFN Poolzee, 15 v. Colombo xx. Bombay. Rode Zee, 15 v. Port Said n. Aden. Thames met Eemdijk, pass. 15 Wight. FEUILLETON door Mevr, I. M. C. Bijleveld-Gelinck 41) Ze sliep niet. Ze had net een jongen aan het raam gehad. Wist u dat niet, juf frouw Kurkmans? Dus tóchtoch Dacht u dan dat er iemand zou zijn? Ja. Waarom? Van 't briefje. Ik zag 's middags dat ze een briefje in de zalc van haar schort frommelde. O goedheid.... ik.... ik mot effe zitte Dit was geen comedie, zag hij, en schoof haar zelf een stoel toe naast de \vas4obbe. Ze zakte neer en wreef wezenloos over haar voorhoofd met haar natte zeepsop hand. En dan staarde ze voor zich uit met zulk een wanhoop in haar ogen, dat hij toch waarlijk medelijden met haar voelde. Dit onaantrekkelijke vrouwspersoon mocht dan een „karonje" zijn, ze was toch diep beklagenswaardig op dit vreselijke ogen blik. En dan zond hij, met een enkel woord, zijn rechercheur naar de binnenplaats terug en verzocht hem de keukendeur te sluiten. Vertel me nu alles zei hij zacht. U zag dat ze een briefje in haar zak from melde. En dat briefje hebt u gelezen? Ja. En wat stond er in?, 't Was van een vreemde knul. Sjors heette hij. Hij zei dat hij om elf uur 's avonds aan haar raam zou komme. Was dat een kennis die Betsie op straat gemaakt had? Ja dat mot wel. Is er al eens meer zoiets gebeurd? Ja. Betsie is een erge jongensgek, niet waar? Ja. Erg. Ze is.... geen fessoendelijk meissie. Ja, hij had werkelijk medelijden met haar, zoals ze daar met diep-gebogen hoofd bekende dat haar dochter geen fessoende lijk meissie was. Het was tragisch. Hij leunde nu tegen het aanrecht schuin ach ter haar, zodat ze hem niet hoefde te zien en vei-volgde: Wilt u mij nu vertellen wat er verder precies is gebeux-d, juffrouw Kurkmans? Want u hebt de professor op zijn hoofd geslagen, is het niet? Omdat u dacht dat hij clie jongen was! En Gozewina, ineens, gooide eruit: Ik zei niks tege Betsie, maar ik dacht: die jonge wil ik straks as-ie komt, eens vertelle wat ik ervan denk. van zo'n smerige manier van doen! En ik bleef op, veel later dan anders. En ik stuurde me man om elf uur met de koppies koffie naar bove om hem uit de weg te hebbe. Hij is altijd veel te goëïg en ik wou zelf met de jonge prate. En toen hoorde ik hem om elf uur binnenkomme, en door de gang lope en, de achterdeur uitgaan. En toen ik effe later me hoofd uit de lceuke- deur stak. zag ik hem voor het raam van me dochter staan. Hij klopte er tege'aan. En toen werd ik opeens zó razend, toen ik hem daar zo bij me dochter zag kloppe, toen liep het bloed zó naar me gezicht dat ik xxiet meer wist wat ik dee. En ik greep meteen een blok hout en mèpte hem daarmee van achtere tege ze kop. Maar ik wist niet dat het de professor was, ik wist het eerlijk niet. Ik wist het nog geen eens toen hij gevonde werd, want ik dacht nog altijd aan die jonge en die had ik na de slag nog met Betsie hore prate. Ik dacht nog: hij zal zeker alleen een buil op ze kop hebbe. Heb ik nog geeneens hard ge noeg gemept! Ja, dat dacht ik, meneer! Het was goed dat hij achter haar rug tegen het aanrecht leunde, want hij moest nu toch even lachen! Had ze nog niet hard genoeg gemept! Maar het was alles toch volkomen begrijpelijk. Hij vroeg verder:. En daarom ging u Betsïe's kamer binnen? Ja. Maar er was niks. Ze sliep. Dat dacht ik tenminste. Was die jonge er dan tóch? Nee, die was weg. Én wanneer be greep u dan dat het niet die jongen, maar de professor geweest was die u geslagen had? Veel later, meneer. Midde in de nacht toen die agent Van Beek zei, dat de pro fessor met een blok hout geslage was. Toen begreep ik dat ik het gedaan had o goedheid.en ik morste me koffie over me tafelkleed.... En die Betsie zat ook alweer met die Van Beek te ginne- gappe.ik heb er altijd tege gevochte. altijd. maar ze wil niet luistere.en nou heb ze mijn in het gevang gebracht. En wie moet er nu verder voor haar zorge? Juffrouw Kurkmans gaf een snik, maai er kwamen geen tranen. En dan zat zé daar zwijgend, de handen op de knieën, in een stomme wanhoop voor zich uitsta rend. Een beklagenswaardig beeld. Het goed in de tobbe, gedrenkt in het zeepsop, dat langzaam verschraalde, wasemde nog steeds. De keuken was vol van een lauwe damp. "De politieman, nadenkend, zag naar de roei-Ioze gestalte vóór zich, dan boog hij zich naar haar over en legde een hand op haar schouder. Juffrouw Kurkmans, begon hij nu moet u eens goed luisteren. Dit is een ernstig geval, een heel ernstig geval, dat zult u wel begrijpen, en er is natuurlijk een kans dat u hiervoor de gevangenis in gaat. Maar er zijn ook veel „verzachtende omstandigheden" zoals dat heet, en ik wil alles doen wat ik kan om u in deze zaak te helpen. De oorzaak van alles is het ge drag van Betsie, en daarom zal ik voor stellen om haar onder speciaal toezicht te stellen, zodat er beter op haar gelet wordt dan u het zelf kunt doen. Ook voor het geval, dat u éen tijd weg zoudt moeten, weet u dan dat er voor haar gezorgd wordt. En nu u zelf. U moet met mij mee naar het bureau, waar ik uw verklaringen moet 'opschrijven, maar ik kan ervoor zorgen, dat dat zo onopvallend mogelijk gebeurt. U kleedt u netjes aan, met hoed en mantel, en u gaat mee met mijn rechercheur Van den Berg. Niemand kan aan hem zien dat hij van de.politie is. Ik ga apart terug en dan zal ik de Officier van Justitie te spre ken vragen. Hij moet beslissen of u ge vangen wordt genomen of niet, maar ik zal hem de hele zaak uitleggen en hem precies vertellen hoe alles is--gebeurd. Misschien. valt het nog mee en ik zal in ieder geval mijn best doen. Dan gaat u zich nu klaarmaken. Wil ik het geval aan uw man gaan vertellen? Ze gehoorzaamde als een slaapwande laarster.- De politieman bracht de goede Jodocus op de hoogte van het geval, die. niet anders reageerde dan met een open mond van verbazing. Hij ging mee naai de keuken om goedendag te zeggen. En daar zag hij de dampende wastobbe staan, en zijn vrouw met hoed en mantal gereed om het huis te verlaten. Nu drong de om-» vang der catastrofe toch wel tot hem door, Ga je nou meteen weg, Gozewina? vroeg hij. Ken je nou niet effe je was-* sie ophange? Nee, zei zijn vrouw. En dat, alles door die meid! Ik heb je wel gezegd dat het nog eens herrie zou geve! En nou zitte we met de wasJk heb het je wel gezegd, Goze wina! Ja, zei ze weer, gedwee. Dat is waar. Je hebt het wel gezegd. Je hebt gelijk gehad, Jodocus. Wil u het nou wèl gelave, wendde zich de echtgenoot triomfantelijk tot de inspecteur, dat heb ze nou nog nóóit tege me gezegd. En we zijn nou toch al een goeie twintig jaar getrouwd, 't Is sterk, hoor! Ja, 't is sterk! bevestigde de politie man. (Wordt vervolgdt)\

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6