Haarlems Dagblad Mademoiselle „Opzet der communisten mislukt" Engelsman en Amerikaan voor een Hongaarse rechtbank gedaagd Weerbericht 64e Jaargang No. 19480 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterrlag 18 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs pèr week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <$pcet!jte 'Ifjaactatisdjc' «Courant (Inno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom OP EEN TENTOONSTELLING van portretten van historische figuren, die te Parijs wordt gehouden en grote belang stelling trekt omdat zij zoveel grote werken der schilderkunst verenigt, lag verleden week een bouquet onder het portret van Mademoiselle de Biron. Het is een schep ping van de Franse schilder Fantin Latour en het beeldt, in de wonderlijke bekoring van kleur en intimiteit die het oeuvre van die schilder kenmerkt, eer aristocratisch jong meisje uit. Zij behoorde tot de oude Franse adel, tot een hertoge lijke familie welker hoofd, de Due dé Lau- zun, in de Franse revolutie onder de guil lotine viel. Mademoiselle de Biron, geboren in 1850, verscheen als jong meisje aan het hoi' van Napoleon III' wiens Tweede Kei zerrijk in 187.0 door de Duitse overwinning in de slag bij Sedan ten val werd gebracht. Zij was dus toen twintig jaar; zij werd door haar huwelijk markiezin d'Harcourt. Dat alles is heel lang geleden. Niemand denkt meer aan de vele merkwaardige, soms fantastische persoonlijkheden van het romantische Tweede Keizerrijk. Wie ervan leest krijgt de indruk van een oud toneel stuk, in een zonderlinge mengeling' van brillante praal en trieste gasverlichting, met een afwisseling van glorierijke over winningen en naargeestige mislukkingen, opgevoerd in een tijd die eeuwen van ons verwijderd schijnt. Het is tachtig jaar ge leden dat deze laatste Franse monarchie bezweek. Talrijk waren de grote beelden de kunstenaars van die tijd; Fantin Latour, een van hen, stierf in 1904, achten zestig jaar oud. Er kwamen verleden week mensen op die Parijse schilderijen-tentoonstelling, die zich verwonderden over de bouquet die onder het portret van Mademoiselle de Biron lag. Waarom juist onder dit portret uit een ver verleden? vroegen zij en kregen het verrassende antwoord: Zij is vandaag, te Fontainebleau, honderd jaar geworden. Zij die dat slanke, schone jonge meisje aan het pralende hof van de som bere, zwijgzame Napoleon III is geweest leeft nog. Zij heeft onlangs, de hertog van Windsor ontvangen en hem urenlang ver teld van zijn grootvader Edward VII, de veelbesproken Prins van Wales der negen tiende eeuw, en van zijn overgrootmoeder Koningin Victoria. Haar geheugen schijnt feilloos te zijn; deze oude markiezin is gebleven om nog immer te getuigen van een vreemde, verre romantiek van het ver leden, van een pracht die tot stof is Ver gaan. En ge zoudt, als ge tot degenen behoort wie de historie onweerstaanbaar kan boeien, zelf urenlang naar deze herin neringen willen luisteren. Mademoiselle de Biron is niet de' enige der figuren van het Tweede Keizerrijk, wie een zeer lang leven beschoren'is geweest. Andere vrouwen waren er die heel lang bleven. Napoleon's keizerin, de Spaanse keizerin: Eugénie de Montijo, gravin van Teba, stierf in 1920. Zij was toen 94 jaar oud. Zij kwam nog telleen jare naar Parijs en vertoefde er in het hotel Continental, aan de rue de Rivoli, waar haar kamer uit zicht böod op de Jardin des Tuileries, her innering aan haar gloriejaren. En in een klein kasteel ergens in een Belgisch dorp leefde zelfs nog jaren langer de krank zinnige oude vrouw, di'e keizerin van Mexico was geweest. Zij, prinses Charlotte van België, de enige dochter van België's eerste koning Leopold I, werd als zeven tienjarige gemalin van aartshertog' Maxi- miliaan 'van Oostenrijk. Dat huwelijk begon in de stralende, zonnige blijdschap van het kasteel Miramare aan de Adriati- tische Zee. Binnen tien jaren ging het jonge paar in de tragedie van Mexico ten onder. Napoleon Ill's avontuurlijke geest deed hen als keizer en keizerin naar dat verre, door opstanden geteisterde land trekken. Een Frans leger onder maarschalk Bazaine steunde hen een paar jaar, tot het Duitse gevaarNapoleon noopte het terug te roepen. De zesentwintigjarige keizerin Charlotte reisde alleen naar Europa om hem te smeken, dit besluit niet uit te voe ren. Hij en keizerin Eugéme ontvingen haar op St. Cloud, maar het antwoord kon alleen een weigering zijn. In wanhoop reisde zij naar Rome; tijdens een audiëntie bij de Paus uitte zich het eerst de ver standsverbijstering, die haar voor immer in de ban zou' houden. En toen in 191'4, achtenveertig jaar later, de eerste Wereld oorlog uitbarstte en .de Duitsers België overvielen hield een Duits bataljon bij het vallen van de avond halt voor een klein kasteel, waarop tot verbazing van de com manderende officier de Oostenrijkse vlag was gehesen. Een oude bediende verscheen en schudde het hoofd toen de Duitser vroeg of hij hier troepen kon inkwartieren. Toen höorde die officier voor het eerst in zijn leven van de keizerin van Mexico een titel die klonk als die van een fantastische roman. De ex-keizerin Charlotte stierf in Januari 1927. Aan deze en" andere episodes uit een romantisch verleden roept dat kleine be richt uit Parijs, met de typisch-Franse bij zonderheid dat men een bouquet bij het schilderij gelegd heeft, de herinnering op.... nu blijkt dat Mademoiselle de Biron, jeugdige schoonheid aan het hof van Napoleon III, nog leeft en nog weet. En het stemt 'even tot overpeinzing in deze tijd van zoveel grover, luidruchtiger, geens zins brillante en steeds maar geweldige gebeurtenissen, R. P. Spoorrails voor China nu geen strategisch materiaal meer Ambtenaren van de. geallieerde Hoge Commissie in West-Duitslancl hebben ver klaard, dat cle Westelijke geallieerden zijn teruggekomen van hun standpunt ten aan zien van het accepteren door Duitse fabrie ken van orders voor spoorrails, geplaatst door de communistische regering in China. De contracten zijn vorig jaar door het 'Joint Import Export Agency verboden omdat de Amerikanen van mening waren, dat rails tot de „strategische materialen" behoorden, waarvan de levering aan com munistische landen strijdig was met de Amerikaanse wet op de hulp aan het bui tenland (het plan-Marshall). Naar vernomen wordt, zou de Duitse staalindustrie voorlopig machtiging krij gen een order van 12.500 ton rails te accepteren. Franse regering meldt: Stakingsoproepen hadden weinig effect PARIJS, 17 Februari (United Press) Communistische pogingen om de Franse spoorwegen en de Noord-Franse mijnen lam te leggen, welke actie was bedoeld als „generale repetitie" voor voorgenomen stakingen van grotere omvang, is op een mislukking uitgelopen, want het merendeel van de arbeiders heeft de stakingsoproepen genegeerd en is gewoon aan het werk ge gaan. De staking had alle spoorwegverkeer in het gehele land gedurende twee uren van acht tot tien uur Vrijdagmorgen tot stilstand moeten brengen en het Noord- Franse mijngebied, waar cle communisten een sterke positie innemen, geheel lam moeten leggen. De spoorwegstaking zou het bewijs, heb ben moeten leveren dat de communisten kracht zouden kunnen bijzetten aan hun campagne tegen de aanvoer, van Ameri kaanse wapens. De regering was op onge regeldheden voorbereid en had versterkin gen naar „bedreigde punten" gezonden die opdracht hadden krachtig op te treden tegen saboteurs. In de loop van de morgen kwamen ech ter uit alle delen van het land berichten binnen welke lieten uitkomen dat op enkele uitzonderingen na overal de treinenloop normaal was en dat in het Noord-Franse koleng'ebiéd 68 procent van de arbeider, niet aan cle staking deelnam. Mededelingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van corresponden ten van United Press in geheel Frankrijk gaven echter het volgende beeld van de situatie: Spoorwegen: Het electrische spoor wegnet in de buitenwijken van Parijs heeft maar een half uur stilgelegen en function- neercle daarna weer normaal. Sommige treinen naar Zuid-Frankrijk werden door stakers, die zich buiten het station Auster- litz op cle rails hadden opgesteld, een uur tegengehouden. Bij het station St. Lazare kwam het tot een korte schermutseling tussen politie en stakers. Vier stakers wer den gearresteerd, maar later weer vrijge laten. In cle rest van het land was de trei nenloop zo goed als normaal. Mijnen: In het gehele. Noorcl-Franse Het Amerikaanse spoorwegverkeer onder vindt de terugslag van de staking in de kolenmijnen. In Pittsburg en andere ste den zijn véle treinen wegens gebrek aan kolen „opgelegd". Lewis herhaalt zijn bevel tof werkhervatting Spoorwegstaking aangekondigd De Amerikaanse vakbondsleider John Lewis heeft de stakende mijnwerkers in de V.S. Vrijdag opnieuw opdracht gegeven het werk te heiwatten, nadat regeringsbemid delaars hadden aangedrongen op een snelle beëindiging van cle staking van 370.000 arbeiders in de vetkoolmijnen. Lewis heeft alle leden vxan cle United Mine Workers Union doen weten, dat zij het werk onmiddellijk moeten hervatten „voor de bescherming en liet welzijn van onze bond en al zijn leden". Twee vakverenigingen van spoorweg personeel in de Verenigde Staten hebben 27 Februari vastgesteld als datum van een staking, waaraan door het gehele land 250.000 leden zullen deelnemen, zo is van de zijde der vakverenigingen meegedeeld. De vakverenigingen eisen een 40-urige werkweek, zonder loonsverlaging, voor ongeveer 85.000 man personeel van goede- renemplacemeriten, en betere arbeidscon tracten voor treinstewards en andere arbeiders. Morrison waarschijnlijk premier bij Labour-overwinning In politieke kringen te Londen wordt voorspeld dat Herbert Morrison, de tegen woordige vice-premier, minister-president zal worden als de Labourpartij in de ver kiezingen de overwinning behaalt. Att-lee's leiderschap in de partij worclt niet aangetast, doch men gelooft, dat hij er niet veel voor zou voelen opnieuw vijf jaar het kabinet te leiden. Attlee heeft tien jaar achtereen in het kabinet gezeten en thans is hij 67. Morrison wordt zijn waarschijnlijkste opvolger genoemd. Evenals' de meerderheid van de tegen woordige kabinetministers behoort Morri son tot- de .„rechtervleugel" der Labour partij, doch zijn bekwaamheden zouden hem een zeer grote reputatie ook bij de linkervleugel hebben verschaft. mijnengebied heeft minder dan 40 procent van de arbeiders gevolg gegeven aan de stakingsoproep van de C..G.T. Het .hoogste stakingspercentage werd gemeld uit Valen ciennes en omstreken, waar naar schatting 53 procent het werk heeft neergelegd. In het gebied rond Bethune staakte slechts 21 procent en in Bruay en omstreken slechts 19 procent. Volgens het ministerie van Financiën moet de opzet van' cle C.G.T. als volkomen mislukt worden beschouwd. HecJIer komt voor een zuiveringshof HAMBURG, 17 Februari (Reuter) Wolfgang Healer, de voormalige afgevaar digde van de Duitse Partij in de West- Duitse Bondsdag, wiens vrijspraak door een Duits hof een storm van protesten heeft doen ontstaan, zal thans op 24 Februari voor een zuiveringshof moeten verschijnen. Het departement van Binnenlandse Zaken van Sleeswijk-Holstein, clat dit bekend maakte, verklaarde, dat Hedler beschul digd wordt van onjuiste invulling van een denazificatieformulier en van het propa geren van nationaal-socialistische denk beelden na de oorlog. In het vragenformulier had Hedler ver klaard, dat hij in 1932 lid van. de nazi partij was geworden. In werkelijkheid was hij een zogenaamde „Alte Kampfer" van 1931, zoals voor het gerechtshof te Kiel bleek. Het openbaar ministerie van Sleeswijk- Holstein zou ook een verklaring bezitten van een vroegere collega van Hedler, dat Hedler in 1938 in het Beriijnse district Neu- kölln districtleider van cle nazi-partij is geweest. Kanselier Konrad Adenauers coalitie kabinet is heclen eenstemmig tot de con clusie gekomen, dat het proces tegen Hedler correct, objectief en nauwgezet is gevoerd en dat er geen reden is de rechter ver wijten te maken. Voorts was het kabinet van mening, dat de gerechtelijke actie nog •niet voltooid is, daar de aanklager beroep aangetekend heeft. Commentaar was daar om nog niet mogelijk. Er werd op gewezen, dat Hedler is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en niet ontslagen van rechts vervolging. De protesten tegen de uitspraak van cle rechter zijn ook heclen niet bedaard. De arbeiders van de Continental rubber fabrie ken en Hanomag 'autofabrieken te Hann over hebben een proteststaking van een uur gehouden. De Joodse gemeenschap te Ham burg heeft tegen de uitspraak in een tele gram aan de West-Duitse regering ge protesteerd. Treinramp bij New York NEW YORK, 18 Februari (Reuter) Aan cle Zuidkust van Long Island, onge veer 32 kilometer ten Oosten van Manhat tan, is een trein door onveilig sein heen gereden en op een andere trein ingereden. Volgens officieuze schatting kwamen 19 personen om het leven, meer dan 100 wer den gewond. Een begin van brand werd snel bedwongen. De voorste wagens van beide treinen ontspoorden, maar kantelden niet. Een van de wagons werd aan de zij kant geheel opengereten door de hevige botsing, die ver in de omtrek gehoord werd. Een aantal wagons schoof in elkaar. De lijken werden tijdelijk geborgen in een kerk. die 30 meter van het terrein van de ramp staat'. De politie schat, clat zich ongeveer 400 passagiers in de twee elec trische treinen bevonden. Acetyleenbran der werclen gebruikt om de weg vrij te maken door de wrakstukken heen naar de beknelde passagiers. Duizenden stroom den uit de voorstad Rockville samen om de reddingswerkzaamheden gade te slaan. Veiligheidswetten in West-Duitsland voorbereid Het West-Duitse federale departement van Justitie heeft heden bekend gemaakt, dat het begonnen is met het ontwerpen van wetten voor de „beveiliging van de staat" om cle gaping, die door het eïncle van het derde rijk op dit gebied in de wetten is ontstaan, te vullen. De wetten, clie nog aan het kabinet moe ten worden voorgelegd, slaan op hoogver raad, aanslagen op het leven van rege ringspersonen, belastering van de staat door staats-o^ganen en symbolen in discre- diet te brengen, het lidmaatschap van staatsvijandige organisaties en ophitsing tot haat, in het bijzonder tot klassen- en rassenhaat. Nog minder vrijheid voor buiten landse diplomaten in Moskou Sir David Kelly, de Engelse ambassadeur in de Sovjet-Unie, die thans met verlof en voor besorekingen in Engeland vertoeft, heeft het Engelse ministerie van buiten landse zaken gemeld, dat de laatste maan den nieuwe strenge beperkingen zijn op gelegd aan cle bewegingsvrijheid van bui tenlandse diplomaten in Moskou. De be perking zou betrekking hebben op de uit Moskou leidende wegen, die de buitenland se diplomaten met hun auto mogen be rijden, en verder zouden alle tweedehands „Westelijke" boeken uit de. circulatie zijn genomen. Buitenlandse boeken kan men nu alleen in Sovjet-Russische uitgave ko pen. Ook zou het contact tussen buiten landse diplomaten en Sovjet-Russische zakenlieden thans verder beperkt zijn. Levensmiddelen, die een paar maanden geleden van Russen aan cle deur gekocht konden worden, moeten nu via de speciale winkel voor buitenlandse diplomaten be trokken worden. Beide beschuldigden leggen bekentenis af BOEDAPEST, 17 Februari (Reuter). De Britse zakenman Edg'ar Sanders heeft voor een rechtbank te Boedapest verklaard zich schuldig te hebben gemaakt aan spion- nage en sabotage tegen Hongarije. Hij staat met de Amerikaan Robert Vogeler terecht wegens het organiseren van „economische sabotage" en het gebruik van diplomatieke kanalen om spionnageberichten uit Hon garije te krijgen. Sanders is vertegenwoordiger van de Standard Electric Company. Vijf Honga ren, onder wie een vrouw, zijn met hem in staat van beschuldiging gesteld, twee hunner hadden al schuld bekend voor Sanders aan de beurt kwam. Zij beiden en Sanders noemden Vogeler cle controleur van hun spion nagewerk en zeiden dat er een spionnageg'roep in Hongarije werkte op instructies van de Amerikaanse gehei me dienst. Vogeler is vice-president van de Inter national Telegraph Company te New York. Sanders zei, dat hij in 1940 bij de Britse geheime dienst is gekomen en sedertdien 'in verschillende landen heeft gewerkt. Hij had opdracht gekregen in Hongarije ge gevens over militaire aangelegenheden te verzamelen en „een ondergrondse" op te bouwen. Zowelde Amerikaanse kantoren als het kantoor te Londen van de „Stan dard Electric" hadden instructies gegeven om de productie van de Hongaarse doch termaatschappij te verminderen. Sanders gaf toe, dat hij zijn orders van Vogeler ontving. Zijn betrekking bij de Standard Electric in Hongarije diende slechts als dekmantel. De eerste Hongaarse beklaagde die het woord kreeg, was Imre Geiger, oud-direc teur van de Standard Electric in Honga rije. Hij gaf toe schuldig te zijn aan spion- nage en economische sabotage. Voor dit laatste had hij opdrachten ontvangen van de Amerikaanse legatie. De tweede Hongaar was Zoltan Rado, oud-deparlementshoofd bij het ministerie voor zware industrie. Hij gaf toe, dat hij voor de Britse geheime dienst werkte en later voor de Amerikaanse. Vogeler had hem oncler meer gevraagd bijzonderheden te weten te komen over vertrouwelijke contracten .tussen de Nederlandse Philips- maatschappij en maatschappijen in Hon garije. De drie andere Hongaarse beklaagden zijn een fabrieksdirecteur, een katholieke geestelijke en een gravin, die voor haar arrestatie als buffetjuffrouw in een club te Boedapest werkte. Het proces wordt morgen voortgezet. Chinese leiders uif Moskou vertrokken Radio-Moskou meldde vanochtend vroeg, dat Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai Vrij dag uit Moskou naar China zijn terugge keerd. Zij werden uitgeleide gedaan door Molotof en andere Russische leiders. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering Hongarije er van heeft beschuldigd dat het de belofte om Sanders en Vogeler „een eerlijk proces toe te staan, heeft geschonden". Een Brits pro test tegen de behandeling van Sanders is door de Hongaarse regering venvorpen. Ook Robert Vogeler, de Amerkaanse be schuldigde heeft schuld erkend. i Passagierslijst van „Pasteur" en „Atlantis" Van Maandag af ligt op onze kan- toren ter inzage de gecombineerde pas- sagierslijst van de- troepentransport- schepen „Pasteur" en „Atlantis", die respectievelijk op 7 en 6 Februari uit r Tandjong Prïok naar Amsterdam zijn vertrokken. 5 De „Pasteur" brengt niet minder 5 dan 3500 militairen naar het vaderland terug. Dit snelle Franse schip wordt S reeds op 25 Februari in Amsterdam verwacht. I De „Atlantis" heeft ongeveer duizend repatriërende militairen aan boord. Dit schip arriveert waarschijnlijk 3 Maart. Amerikaanse export naar Marshall-landen gestegen In een rapport van het. Amerikaanse departement van handel wordt gezegd, dat de Amerikaanse export naar de landen van het- plan-Marshall in December aan zienlijk is gestegen in het bijzonder' naar Italië, Nederland, Engeland en Grieken land. De uitvoer steeg van een waarde van 271.400.000 dollar in November tot een waarde van 320.600.000 dollar. Dit bedrag ligt echter nog beneden het maandelijkse gemiddelde voor het gehele jaar, van 339.300.000 dollar, dat voortvloeit uit de grote uitvoer in de eerste helft van het jaar. De waarde van de invoer uit de landen van het plan-Marshall daalde in December tot 76.500.000 dollar, tegen 78.400.000 dol lar in de voorafgaande maand, hoewel de totale Amerikaanse invoer in December een stijging vertoonde. Het cijfer voor- De cember lag echter nog boven het maan delijks gemiddelde voor 1949. Communistische actie in Belgische havens De Brusselse politie heeft een aantal pamfletten in beslag genomen, die door de Belgische communistische partij aan de havenarbeiders werden uitgereikt. In deze vlugschriften worden de arbeiders aange spoord het lossen van de schepen, die Amerikaanse wapens en munitie aanvoe ren, te weigeren. Debat over de ramp met de Franeker in Indiase parlement NEW DELHI, ]7 Februari (Reuter) Choersjed Lal, de Indiase onderminister van Verkeer, heeft heden in het Indiase parlement verklaard, dat de officiële com missie van onderzoek naar cle K.L.M.- vliegramp bij Bombay ongetwijfeld juist was in haar slotsom, dat de vliegenier in de eerste plaats voor het ongeluk verant woordelijk was. Choersjed Lal zeide dit in antwoord op een debat, dat door de afgevaardigde van de Congrespartij H. V. Kamath over het rapport der commissie uitgelokt was. Het ongeluk had plaats met de Constel lation Franeker. De elf leden van de be manning en 34 passagiers, onder wie 13 Amerikaanse journalisten, vonden de dood, toen het vliegtuig bij zeer slecht v/eer tegen een heuvel vloog. Kamath verklaarde, dat de autoriteiten van het Bombayse vliegveld Santa Cruz er in het rapport niet zonder kleerscheuren waren afgekomen en hij stelde voor, dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar „de zorgeloosheid, nalatigheid of onacht zaamheid" dergenen, die ten tijde van het. ongeluk op het vliegveld de controle functies hadden waargenomen. Kamath zeide, dat de chef der afdeling „operations" van de K.L.M. in een «inter view in Den Haag had verklaard, dat de K.L.M. de bevinding van de commissie, dat een fout van de piloot de directe oor zaak van het ongeluk was, niet kon aan vaarden. (A.N.P.) Volgens All India Radio ant woordde Choersjed Lal, dat het rapport was opgelegd in overleg met de directeur generaal voor burgerluchtvaart in Neder land en dat het document in zijn geheel door de Nederlandse autoriteiten was aan vaard. Tenslotte kondigde hij aan, dat in de loop van het komende begrotingsjaar enkele belangrijke verbeteringen in de landingsfaciliteiten van het vliegveld Bom bay zullen worden aangebracht. Explosie aan Noors-Russische grens In berichten uit Kirkenes, aan de Varan- ger Fjord wordt melding gemaakt van een hevige explosie, die zich Dinsdag j.l. heeft voorgedaan aan de Russische kant van de grens met Noord-Noorwégen. De ontploffing deed zich voor in „Nik- kelstad", zo genoemd naar de rijkdom aan nikkel, die aan de Russische kant ligt van een meer nabij Svanvik, in de provincie Zuid-Varanger. Tot ver op Noors gebied was de ontplof fing waarneembaar. Volgens inwoners van Svanvik zijn alle lichten van „Nikkelstad" 30 uur na de explosie gedoofd geweest. De eigenlijke naam- van „Nikkelstad" is vermoedelijk Salmijarvi. Voorstel tot Amerikaanse wapenhulp aan Azië WASHINGTON. -17 Februari (Reuter) De gezamenlijke stafchefs van de Verenig de Staten hebben voorgesteld, dat militaire hulp wordt verstrekt aan een aantal Zuid- Oost-Aziatische landen om het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar voor com munistische aggressie, zo verneemt Reuter. Volgens functionarissen van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie zijn plannen in overweging om wapens en munitie beschikbaar te stellen voor Indo china, Birma, Thailand en Indonesië. Zij wijzen er op, dat de president kan beschik ken over 75 millioen dollar, die reeds door het congres zijn toegewezen voor gebruik „in het Chinese gebied". Bijeenkomst van Amsterdams „Havenvredescomité" In de Diamantbeurs te Amsterdam heeft het „Havenvredescomité" in de hoofdstad Vrijdagavond een bijeenkomst gehouden. Een der sprekers, de voorzitter van de Eenheidsvakcentrale, B. Blokzijl, zeide onder andere: „Laat u geen zand in de ogen strooien door berichten, dat de wa penzendingen enige tijd zullen worden uit gesteld. Wij gaan geen millimeter terug. Dat wapenmateriaal komt niet in Neder land". Aan het slot van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin staat: „Ar beiders in demonstratieve vergadering bijeen hebben kennis genomen van de op roep van het Havenvredescomité aan de havenarbeiders om geen oorlogsmateriaal te lossen of té verladen; spreken zich uit deze havenarbeiders in hun strijd voor de vrede met alle ten dienste staande midde len zowel moreel als financieel te zullen ondersteunen". De heer Klant door een leeuw aangevallen Wij hebben onlangs een reportage ge geven over het bedrijf van de heer Klant, die in zijn dierenpark op de Paauwberg in Valkenburg (L) leeuwen- en berenlem mers opleidt. Vrijdag is de heer Klant, terwijl hij bezig was met het dresséren van zijn nieuwe leeuwengroep, bestemd voor circus Strassburger en beslaande uit zeven leeuwen, door een der dieren aan gevallen. De leeuw Mila, een anders rus tig dier, sloeg plotseling zijn rechterklauw uit en hoewel de heer Klant nog zo ver mogelijk achteruit sprong, werd hij aan de linkerhand geraakt, zodat een pees ernstig beschadigd werd. Desondanks bracht de heer Klant het nummer ten ein de. Hij verliet daarna de kooi om zich onder medische behandeling te stellen. Voor de heer Klant, die nu niet werken kan, is dit ongeval een grote tegenslag, omdat hij zich naar Carré in Amsterdam wilde begeven om daar enige dagen de temmer, zijn eerste leerling Jean Michon, te vervangen, die een ernstige ontsteking aan het oog heeft, waardoor hij bemoei lijkt wordt bij het optreden met zijn leeuwen. Het aantal verkeersongevallen in Den Haag loopt vergeleken bij vóór de oorlog, terug, hoewel de intensiteit van het ver keer in belangrijke mate is toegenomen, Vergeleken echter bij 1947 is er weer een stijging waar te nemen, In 1947 deden zich namelijk 5489 ongevallen voor, waarbij 33 personen werden gedood en 414 ernstig ge wond! Voor 1948 waren deze cijfers respec tievelijk 6345, 32 en 397 en voor het afgelo pen jaar 7560, 36 en 467. Hel woord is aan Ebner-Eschenbach: Een kenmerk van hoogstaande mensen is, dat zij aan anderen veel geringer eisen stellen dan aan zichzelf. Prins Bernhard op 2 Maart naar de Verenigde Staten Prins Bernhard zal op 2 Maart in de Verenigde Staten aankomen voor een reis van een week langs de Westkust. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur, mr. Van Klef fens, Vrijdag meegedeeld. De Prins zal waarschijnlijk vliegtuigfabrieken in Californië bezoeken en daarna twee dagen naar Washington gaan. Verwacht wordt, dat cle Prins president Truman en minister Acheson zal bezoeken. Het bezoek aan Washington valt op 8 en 9 Maart. De Prins is voorstander van een federatief Europa Tijdens een persconferentie te Rio de Janeiro heeft Prins Bernhard zich voor- .s tand er verklaard van een federatief Euro pa, van het nemen van alle maatregelen tot het zoveel mogelijk bevorderen van de uitwisseling van goederen en de geldcir culatie en voorts van het verlagen van de douane-tarieven. Vervolgens de voornaamste politieke ge beurtenissen aanroerend, verklaarde de Prins, dat hij niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog gelooft. Voorts zeide hij, dat de aan Indonesië verleende onaf hankelijkheid zekere verliezen ten aanzien van de Nederlandse economie heeft ver-, oorzaakt. Prins Bernhard deelde mede. dat de Ne derlandse productie reeds bijna het voor oorlogse peil heeft bereikt. „De industriële productie bedraagt omstreeks 90 procent der vooroorlogse, maar zij zou tot boven de' 100 procent kunnen worden gebracht, wanneer de ontreddering, veroorzaakt dooi de oorlog, dit niet verhinderde. Onze fa- briekinslallaties zijn verouderd en moeten vervangen worden". Toen men de Prins een vraag stelde over de mogelijkheid van Nederlandse immi gratie in Brazilië, gaf hij een uiteenzetting over het vraagstuk der overbevolking in Nederland en voegde ■er aan toe: „Wij moe ten beslist ergens heen, maar dan naar landen, waar wij ons het gemakkelijkst kunnen vestigen en werk vinden". De Prins nam de pers voor zich in met opgewekte antwoorden in het Engels, Frans en Portugees, clie hij op het kruis vuur van vragen gaf. Toen de verslagge vers vernamen, dal' de jongste dochter van de Prins vandaag jarig is, stelden zij een dronk in op Marijke. Morgen ontscheping van de „Tabinta" Het troepenschip „Tabinta" wordt he denmiddag met repatriërende militairen uit Indonesië in cle haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping van cle opvarenden be gint Zondagmorgen om negen uur. Staking bij de Bataviase verkeersmaatschappij Bij de Bataviase Verkeersmaatschappij zijn Vrijdag 1100 van de 2000 man perso neel in staking gegaan, naar aanleiding van het ontslag van 16 conducteurs, wier plichtsbetrachting volgens de directie te wensen overliet. Zij werden met inacht neming van cle wettelijke termijn ont slagen. Tot het middaguur reden alleen bussen. Daarna werd ook hel verkeer per bus stil gelegd. Namens de Vakorganisatie werd aan Aneta medegedeeld, dat werd overeenge komen cle mogelijkheid van een collectieve arbeidsovereenkomst, te onderzoeken. De directie heeft tevens toegestemd bij ont slagen voortaan de vakorganisatie te raad plegen. Warmste dag in Februari sedert 1899 Het K.N.M.I. deplt med Vrijdagmiddag zijn in ons land temperaturen gemeten als maar zelclen zo vroég in het jaar voorko men. De hoogste temperatuur bedroeg 17 graden en werd op het vliegveld van Zuid- Limburg genoteerd. Het koudst was het in Den Helder, waar de temperatuur niet bo ven 9 graden kwam. In de Bilt werd 15,9 graden bereikt, een waarde, die in de laat ste 100 jaar slechts'eenmaal is overtroffen, namelijk in 1899, toen op 10 Februari een temperatuur van .8,5 grader werd gere gistreerd. In deze eeuw is in Februari te De Bilt nog nooit zo een hoge temperatuur genoteerd. Wel werd zowel in 1948 als in 1949 in Februari een temperatuur van 15 graden bereikt. MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De BiU, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind. Meer bewolking met. in de Noordwestelijke helft van het land kans op enige lichte regen. Overdag lagere temperaturen. 19 Februari: 7-48 uur, onder lo.OO uur 8.48 uur, onder 21.03 uur 20 Februari: 7.46 uur, onder 18.02 uur 8.57 uur, onder 22.14 uur Zon op Maan op Zon op Maan op Hoog ei i laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Februari: Hoog water: 4.58 en 17.06 uur. Laag water: 0.36 en 12.57 uur. Zondag 19 Februari: Hoog watér: 5.31 en 17.38 uur. Laag water: 1.11 en 13.30 uur. Maandag 20 Februari: 1-Ioog water: 6.02 en 18.12 uur. Laag water: 1.42 en 14.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1