Goed geborgen Heemsteeds nieuwe burgemeester aanvaardde op stralende voorjaarsdag zijn taak Hartelijke installatie-plechtigheid tatió C.V. Fris - Keiler Macdonald Zaterdag 18 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant DIENEN IN EENVOUD De ambtsperiode van mr. A. G. A. Ridder van Rappard als burgemeester van Heem stede is gisteren onder de beste voortekenen begonnen. Een stralende voorjaarszon als voorbode van een rijke zomer bescheen de dieven en lanen van het feestelijk vlaggende dorp en in de intieme raadzaal, waar net voldoende toefen bloemen waren aangebracht om dit vertrek zijn waardigheid als vergaderzaal voor het hoogste bestuurscollege van de gemeente te doen behouden en toch een fleurige sfeer te laten heersen, zaten de meer dan honderd genodigden in afwachting van de hamer- klop, waarmee loco-burgemeester Van Lent de bijeenkomst zou openen. Aan de warmte van de natuur paarde zich weldra die van de vele hartelijke woorden die ter verwelkoming van de nieuwe magistraat en zijn echtgenote werden gesproken, vooral ook die van de toewijding die uit de installatierede van mr. Van Rappard opklonk. De eerste schreden op Heemsteeds gebied. Mejuffrouw Elly van Lent overhandigt mevrouw Van Rappard een fraaie bouquet anjers. Van links naar rechts: loco-burge meester E. J. van Lent, wethouder mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Willem Ridder van Rappard, mevrouw Van Rap- pard=Mundt, gemeente-secretaris N. Vos, mejuffrouw Van Lent, wethouder Dissel koen en mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Nadat mevrouw Van Rappard met de druk babbelende vierjarige stamhouder Willem gezeten was en de heer Van Lent dë vergadering met het ambtsgebed had geopend, kreeg de Commissie van ontvangst bestaande uit de gémeentesecretaris, de heer N. Vos en het oudste en het jongste raadslid, respectievelijk de heren Reynders en Van Hees, gelegenheid de nieuwbe noemde in te halen. Vervolgens deed de secretaris voorlezing van het benoemings besluit en van de mededeling van de Com missaris der Koningin omtrent deeeds aflegging. „Vol verwachting klopt ons hart" De loco-burgemeester herinnerde in zijn installatierede aan de zeven maanden, dat het hart van Heemstede vol verwachting had geklopt, hoe 'het uitblijven van de be noeming zelfs de gemeenteraad to revolu- tionnaire neigingen aanleiding had gegeven. Teleurstelling die er wellicht 'hier of daar geweest was, omdat de burgemeester niet juist uit de groepering was voortgekomen die men gaarne gewenst had, was reeds spoedig overwonnen toen men besefte met een ambitieus mens te doen te hebben die zich' ten volle wilde geven aan zijn taak, zo vervolgde de heer Van Lent. „Een lot uit de loterij" had de heer Van Rappard zijn nieuwe standplaats genoemd en de loco-burgemeester specificeerde die uitdrukking nader: royale wegen, schone plantsoenen, een rijke natuur, enkele kilo meters van de zee en de grote cultuur centra, een boscomplex van tachtig hecta ren, moderne scholen, een groot sportpark en fraaie zwemvijvers in aanleg en een begraafplaats, waar het, zoals iemand eens zei: „goed rusten is". Desondanks bleef de financiële positie van de gemeente kerngezond en men weet elkaar steeds in een uitstekende geest- te vinden: men denke slechts aan de gecombi neerde neutrale en Rooms-Katholieke lees zaal. En niet alleen is er in de raad en B. en W. een prettige samenwerking, ook krijgt burgemeester Van Rappard de be schikking over een bekwaam ambtenaren-, werklieden- en politiecorps, waarbij de heer Van Lent er niet aan twijfelde, of de gemeentesecretaris, thans nog ter linker hand van mr. Van Rappard gezeten, zou spoedig diens rechterhand zijn. Nog genoeg te doen Met vreugde kon spreker gewagen van de spoedige bekrachtiging door Gedepu teerde Staten van de door de gemeenteraad besloten aankoop van een ambtswoning, zodat deze moeilijke zaak ook zonder dwang of vordering was verlopen. Al met al hoopte de heer Van Lent, dat mr. Van Rappard niet alleen kon zeggen dat hij een lot uit de loterij had getrokken, doch ook dat er een prijs op was gevallen. Toch is er allerminst reden voor de nieuwe burgemeester om op de lauweren van zijn voorgangei's te gaan rusten: het huisvestingsprobleem blijft nijpend, er zijn te weinig scholen en het nieuwe uitbrei dingsplan ligt reeds acht maanden op zijn komst te wachten. Vele belangrijke kapi taalsuitgaven zullen in de toekomst moeten worden gedaan. Wethouder Van Lent kondigde een plan voor woningbouw aan, waarbij de eisen lager gesteld zullen: worden dan tot nu toe in Heemstede het geval was. Voor nog twee zaken vroeg spreker de speciale aandacht van de nieuwe burger vader, omdat deze het politieke testament van jhr. Van Doorn hadden uitgemaakt. In de eerste plaats de zorg voor de jeugd, in het bijzonder wat betreft ontspannings gelegenheden en ten tweede de bestendiging van de geest van samenwerking, die de heer Van Lent overigens uitgebreid wilde zien tot de buurgemeenten. Behartiging ook van de streekbelangen is het beste middel om annexatie overbodig te maken. De heer Van 'Lent sprak tenslotte de wens uit, dat het mr. Van Rappard gegeven mag zijn mede te werken tot de nog grotere bloei van Heemstede. Mr. Van Rappard spreekt Mr. Van Rappard begon zijn rede, nadat hem het teken van zijn waardigheid was omhangen, met een woord van dank jegens VITRAGE Vitrage per meterf 1.30 Marquisette per meter f 1.35 Moderne Filet per meter f 1.65 Prachtige Marquisette met kant per meter f 3.25 jP. Schoen - Meubilering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 Februari 1950 ONDERTROUWD: 17 Febr. C. Eruijnes en N. Wagemans. BEVALLEN van een zoon: 12 Febr., J. van Oojjende Zwart; 16 Febr., M. C. Ooms —Vissers; R. van HeesHage; E. van Damme Barnhoorn; 17 Febr., H. A. de VosRuijse- naars; M. H. ZonderhuisEvers; E. C. C. den BaasBoots. BEVALLEN van een dochter: 15 Febr. L. M. ZonneveldDriessen; 16 Febr., E. T. L. van EmmerikKoch; A. NoortDaim; M. M. B, RikoWinn-ubst; C. M. van der Velde Kuchler; 17 Febr., I. G. B. Mohr—Tantow. OVERLEDEN: 14 Febr., B. M. van Rijs wijk; 77 j., Hazepaterslaan; 15 Febr W. A, van Dam, 77 j.. Kamperlaan; 16 Febr., J. Kroon, 87 j., Dr. Leijdsstraat; W. F. J. de Graaf, 67 j., Schutterstraat, de Koningin, 'de minister van Binnen landse Zaken en de Commissarissen der Kopingin in Overijsel en Noordhollai sprak de hoop uit het hem gesch' vertrouwen met Gods hulp waardig te kun nen maken. „Hoe inhoudsloos zou dit ambt zijn, in dien de drager zich bepaalde tot de for mele uitoefening van het gezag en de daar aan verbonden functies," riep mr. Van Rap pard uit, die vervolgens memoreerde hoe Olst voor hem een leerschool was geweest waar hij gerijpt war tot sociaal voelend mens, waar zijn karakter gevormd was, waar hij een diep besef had gekregen van de waarde van het burgemeesterschap, waarvan dë juiste vervulling de hele mens eist, een in eenvoud dienen van de gemeen schap, zonder machtsbegeerte, omdat men zich dienen als levensdoel heeft gesteld. Bevordering van de burgerzin De burgemeester zeide het zich dan ook tot een taak te rekenen 'de burger- en gemeenschapszin te bevorderen en het ver enigingsleven te stimuleren, met een open oog en open hart voor de noden onder de bevolking. „Maar," zo vroeg mr. Van Rappard zich af, „zal ik ooit mijn voorganger kunnen vervangen; zal ik, plattelandsburgemeester, ooit kunnen overschakelen op een zo anders geaarde gemeente als Heemstede? Ook hier zal de liefde voor mijn taak alles mogelijk maken, aan die liefde zal het mij niet ont breken. In het vervullen van die taak ont moet ik," zo ging spreker verder, „aller eerst de raad, die in al zijn geledingen in zijn geheel de belangen van alle ingezete nen voorstaat en behartigt, als voorzitter zal ik trachten de vergaderingen objectief en onpartijdig te leiden. gebruiken en voorts de vooruitstrevend heid, de voortvarendheid en het doorzet tingsvermogen van het College van B. en W. roemde, daarna vertolkte de gemeente secretaris, ae heer N- Vos, de toewijding waarmee het ambtenarencorps is bezield. Burgemeester mr. H. W. Bloemers van Deventer, met velen van zijn ambtgenoten uit die streek overgekomen, herinnerde aan de bijzondere plaats die de heer Van Rappard in' de kring der burgemeesters daar had ingenomen en aan' de originele wijze waarop hij vaak van zijn standpunt blijk gaf. Stem uit Olst „Maar," zo zei de heer Bloemers, „het wapen van Heemstede met zijn zeven een den zal u ongetwijfeld aan onze burge meesterskring blijven herinneren", op welke vergelijking mr. Van Rappard on middellijk inging door de „opperwoerd" van Deventer erop te wijzen, dat dit geen eenden, maar Canetten waren. De loco-burgemeester van Olst, de heer Vlaskamp, bracht de moeilijke oorlogsjaren in herinnering toen mr. Van Rappard van geen toegeven jegens de Duitsers wist en zelfs kans zag te verhinderen dat Winter- De nieuwe burgemeester tijdens het uit spreken van zijn rede. Van de Eensgezindheid in het College van B. en W. had ik reeds vernomen voor dat ik hier kwam en gij zijt me met zoveel sympathie tegemoet getreden, uw ervaring en kennis van zaken zullen voor mij van onschatbare waarde zijn," zo richtte de bur gemeester zich tot de wethouders, waarvan hij in het bijzonder, de loco-burgemeester Van Lent dankte voor de voortreffelijke wijze waarop deze het interregnum van zeven maanden had waargenomen. Mr. Van Rappard deed vervolgens een beroep op de „stille werkers achter de schermen", de ambtenaren en de werklie den der gemeente en gaf de gemeentepolitie de verzekering dat zij altijd op zijn steun kan rekenen waar het gaat om de hand having van orde, rust en veiligheid. Vaak wordt door het publiek te weinig beseft welke onschatbare diensten door een goed functionnerend politie-apparaat aan de gemeenschap worden bewezen. Vaak staart men zich blind op de hoge kosten of dure uitrusting en deze criticasters willen niet inzien, nog afgezien van de heilzame preventieve werking van de politie op schier ieder gebied, dat de waarde van de politiedienst, niet afgemeten kan worden naar de daaraan bestede kosten, maar veeleer naar de mate van orde, rust en veiligheid, die door haar optreden worden gewaarborgd. De burgemeester besloot: „In het nieuwe, in het onbekende ligt voor mij een bezie lend element. Iets dat lichaam en geest verkwikt en culmineert in dat ééne grote verlangen, een goed burgemeester te zijn, mij volkomen te geven aan deze mij toe vertrouwde taak. Naast mij staat mijn vrouw, met wie ik spoedig herenigd onder u hoop te wonen. Zij beseft ten volle dat ook van haar als burgemeestersvrouw veel zal worden gevraagd. Ik weet, dat zij eigen lijk niets liever wil. Wij beiden danken u allen voor al de blijken van sympathie die ons op deze dag worden toegebracht. Deze versterken ons in ons voornemen voor Heemstede veel, heel veel over te hebben. In de hoop dat het mij onder Gods zegen gegeven zij tientallen jaren in uw midden werkzaam te zijn en dat mijn arbeid moge bijdragen tot de groei en de bloei van de gemeente Heemstede, verklaar ik hierbij het ambt van burgemeester dezer gemeente te aanvaarden." Overige sprekers Vervolgens spraken verscheidene aan wezigen een kort woord van welkom. Al lereerst de nestor van de raad, de heer W. J. Reijnders, die met blijdschap de burge meester het -woord burgerzin had horen hulp ook maar een voet aan de grond kreeg. „U heeft bewezen te kunnen regeren, Uw stuurmanskunt zal ook Heemstede doen koersen naar vrijheid, blijheid, vrede en welvaart." Jhr. mr. C. J. A. den Tex sprak namens de omringende gemeenten, waarbij hij, die ook in een Overijselse gemeente had ge staan, aanknoopte de Sallandse traditie van de „noaberrechten". De werkzaamheid van zijn ambtgenoot zou- in hoge mate beïn vloed worden door de samenwerking met de buurgemeenten; wat Bloemendaal nu aangaat, zou er reden zijn om naar een oude Engelse traditie een vet varken uit te wisselen. Tenslotte voerde nog oud-burgemeester Van Doorn het woord. Weliswaar zeide deze liever in de schaduw te zijn gebleven, doch hij was zo in het zonnetje gezet in de voorafgaande toespraken, dat hem dit on mogelijk was. Hij herinnerde er aan dat Heemstede ten tijde van zijn ambtsaanvaarding reeds een parel aan de kroon van Kenneinerland was, doch sindsdien is uitgegroeid tot een groot kleinood. Hij kon zijn opvolger de ver zekering geven, dat het een geluk en een genoegen is in Heemstede burgemeester te zijn en besloot met de kreet: „Le roi est mort: vive le roi". Vervolgens werden de raadsleden aan mr. Van Rappard voorgesteld. Alvorens de receptie voor de genodigden een aanvang nam, hebben de heer en me vrouw Van Rappard, tezamen met de drie wethouders en de gemeentesecretaris in. alle stilte een krans gelegd aan de voet van het monument voor de Heemsteedse geval lenen aan de Vrijheidsdreef. Op het lint stonden de woorden „Weet dat ik Uw offer niet vergeten zal". «4- TWEE KNIP- EN NAAILESSEN als U deze annonce stuurt aan: INSTITUUT MIEP OLFF-VAN BOVEN HILVERSUM Zef Uw naam en adres op de enveloppe. De treinverbinding met Zandvoort Deze zomer nog geen dubbel spoor Het is bekend dat de Duitsers de rails en de bovenleiding tussen Overveen en Zand voort hebben afgebroken. Na de bevrijding kon slechts één der twee banen hersteld worden. Voor een intensief verkeer op de lijn is herstel van dé oude toestand gewenst. Er is daarop door het gemeentebestuur van Zandvoort bij de directie der Nederlandse Spoorwegen aangedrongen. Enige tijd ge leden kwam zelfs uit Zandvoort de mede deling, dat er gegronde hoop bestond, dat de tweede baan reeds deze zomer in ge bruik genomen zou kunnen worden. In Utrecht vernamen wij evenwel, dat men in Zandvoort te optimistisch is ge weest. De N. S. zullen de tweede lijn wel in orde maken, maar het is onmogelijk dit op zo'n korte termijn te doen. Het zal in elk geval moeten wachten tot het badseizoen van 1951. Wat het treinverkeer AmsterdamZand voort aangaat, vernamen wij, dat het moei lijk is extra diensten in te leggen die op de dienstregelingen zijn aangegeven. Het heeft immers alleen zin de extra treinen te laten rijden als het mooi weer is. De moeilijk heden worden nu aldus opgelost: Er zal materiaal in Amsterdam beschikbaar zijn, opdat er, als het mooi weer is, extra treinen naar Zandvoort kunnen worden ingelegd. Het publiek kan er op rekenen dat als zee en strand lokken, de N. S. er voor zorgt, dat er voldoende vervoerscapaciteit is. JANSWEG 42 HAARLEM LEVERING VAN RADIOTOESTELLEN uit ruime voorraad Radioreparaties snel èn voordelig door moderne test- en meetapparaten. Geluidsinstallaties - Luidsprekende telefoons (Adv.) De familie Van Rappard betreedt het raadhuis. Buschauffeur raakte onwel Vrijdag moest een bestuurder van een autobus van de Noord-Zuidhollandse Ver voersmaatschappij op het Stationsplein onverwacht remmen voor een dame, die nog voor de bus de weg overstak. De be stuurder botste met zijn hoofd tegen de achterruit in de cabine. Hij reed door, maar stopte bij het Kennemerplein, omdat hij zich minder prettig voelde. Later werd hij onwel en is naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Huldiging Marie Faassen Op de Vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg gegeven voorstelling van „Op Hoop van Zegen" door het Nederlands Volkstoneel is de thans 78-jarige actrice Marie Faassen gehuldigd wegens haar zestig-jarige staat van dienst op de plan ken. Van de vele sprekers noemen wij wet houder A. de Roos, Ben Groeneveld (in de plaats van de voorzitter van het ere- comité, Jan Musch, die verhinderd was), Edwin Thomas, Piet Kohier, Piet Bakker, Johan Elsensohn en tenslotte Rika Hopper, die haar „een lieve jeugdige veteraan" noemde. Burgemeester d'Ailly woonde dé voorstelling bij. Er waren veel bloemen en telegrammen. Nachtdienst apotheken HAARLEM: Firma Duym en Keur, Kei zerstraat 6. telefoon 10378; Apotheek Bege- mann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, telefoon I 23525. HEEMSTEDE: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout- apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772, BLOEMENDAAL: Santpoorter-apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. Santport-Sta tion; Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. ,,De drie zusters" - Menselijkheid met een hoofdletter De schrijver Michael MacLiammoir heeft eens de theorie verkondigd dat al leen reeds de inrichting van het toneel de aard van ieder stuk duidelijk kenbaar maakt. „Plaats rond een tafel in een helder verlichte kamer een half d-ozijn mensen, die niets anders te doen hebben dan te praten en het resultaat is Shaw of wat daar op lijkt. Zet men ze echter in een tuin, waar langzaam de herfstbladeren vallen en mu ziek in de verte klinkt, dan krijgt men iets a la Tsjechof". Deze overdrijving be rust op een kern van waarheid, die kan dienen als uitgangspunt voor het onder staande betoog ter inleiding van 'de Maan dag door Comedia in de Haarlemse Schouwburg te geven première van het spel „De drie zusters" van de laatstge noemde. Want inderdaad: de vele en eigenlijk allemaal even belangrijke, met dezelfde objectiviteit getekende personen, die in de stukken van Tsjechof voorkomen, verrich ten nauwelijks enige dramatische hande ling in de geijkte zin van het woord. Ze praten voortdurend over het leven en over de ziel, zijn vervuld van nostalgische her inneringen en verlangend naar een betere wereld. „Het drama voltrekt zich in het in nerlijk van de mens, de uiterlijke mani festaties berusten op toevalligheden", luidde een uitspraak van hem. Doordat et- zo weinig gebeurt men zou moeten zeg gen: door de afwezigheid van schokken teweeg brengende actie staan velen vaak afwijzend tegenover deze eigenaar dige, impressionistische vorm van toneel, althans wanneer de voorstelling om welke reden dan ook niet aan de eisen voldoet. Dit laatste bleek bijvoorbeeld sterk bij de ontoereikende opvoering van „De Meeuw" door de Haagse Comedie, enkele weken geleden. Menigeen verveelde zich en gaf daarvan de schuld aan het stuk in plaats van aan de overigens te goeder trouw be doelde vertolking. Men mag verwachten, al zal met Hol landse acteurs nooit aan het ideaal voldaan kunnen worden, dat de vertoning door Comedia onder leiding van professor Sja- rof een overtuigender pleidooi voor de kunst van Tsjechof gaat leveren. Deze re gisseur immers, die bijna alle mannenrol len in „De drie zusters" heeft gespeeld en nog mocht profiteren van de aanwijzingen van Stanislawski en van de schrijver zelf. is volkomen vertrouwd met de Russische gewoonten en geestesgesteldheid uit de da gen waarheen de toeschouwers worden verplaatst. Dan zal men bemerken dat Tsjechof, die leefde van 1860 tot .1904, nu moderner is dan ooit te voren. Dit klinkt misschien onwaarschijnlijk, omdat deze Rus (zoals de criticus Lynton Hudson het eens kernachtig formuleerde) schreef voor een Russisch publiek over een nauw be grensde burgerlijke klasse, die men alleen in de provinciesteden van het Tsaristische Rusland aantrof, waar verhoudingen heer sten die sinds enige tientallen jaren tot het verleden behoren. Niettemin stijgt zijn po pulariteit in het Westen voortdurend. „Als we maar wisten" Men heeft de verklaring daarvan gezocht in zijn schildering van de futiliteit van het menselijk streven zonder wortels, zon der bestemming, zönder richting zelfs. „Als wij maar wisten waarom wij leven. Als wij maar wisten waarom wij lijden. Als we dat maar wisten...." Dit zijn de laatste zinsneden van „De drie zusters". Zijn thea ter laat geen heroïsche strijd zien en even min een verlossende boodschap weerklin ken. De enige hoop is een vage bespiege ling: misschien ziet de wereld er over twee of drie eeuwen rooskleuriger uit, ongelo felijk mooi en vredig. Êr heerst tegelijkertijd een sfeer van onverschilligheid, belichaamd in een oude legerdokter, die niets anders weet te doen dan binnensmonds „Tara-ra-boem-di-jee" te zingen, omdat niets er voor hem meer op aankomt. Tsjechof houdt de maatschap pij van onze tijd een spiegel voor. Men ziet daarin echter niet alleen een zinloze, doelverloren ontreddering, doch tevens een hogere werkelijkheid, die gevoect wordt door dromen en illusies, te schoon om niet De vaste Raadscommissies in Haarlem Een gouden jubilé Het is 50 jaar geleden dat de Haarlemse Raad een belangrijk besluit nam, namelijk over de instelling van vaste raadscommis sies. In 1900 werd daaraan behoefte ge voeld, zowel door het college van B. en W. als door de Raad. Interessant is het na te lezen in de offi ciële raadsverslagen hoe onder burgemees ter jhr. mr. J. W. G. Boreel van Iiogelan- den de taak dezer commissies vast omlijnd werd. Hun taak kon, ingevolge de Ge meentewet, nooit besturen zijn, want het bestuur ener gemeente is opgedragen aan de Raad en aan het college van B. en W. Maar B. en W. voelen wel behoefte zo werd verklaard aan het instellen van vaste raadscommissies waarmee B. en W. kunnen overleggen als er belangrijke za ken aan de orde zijn. En die waren er in dat jaar, want toen werd immers besloten tot het oprichten van een gasfabriek, een electrische centrale en een Openbaar Slachthuis. (Er was alleen nog slechts .het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf) De vaste commissies hebben in de Haar lemse Raad in de loop dezer 50 jaar het bestaansrecht bewezen. Alle belangrijke aangelegenheden die de bedrijven aangaan, worden voor zij in de Raad komen, in de desbetreffende commissie behandeld. Voorts zijn er nog vele andere commissies, o.a. voor juridische aangelegenheden, de Hout en de Plantsoenen, Onderwijs, de Gemeente-financiën, Openbare Werken, pensioenen, sociale zaken. Met zorg wor den die commissies elk jaar opnieuw sa mengesteld, waarbij getracht wordt de verschillende stromingen in de raad ook in de samenstelling dei' commissies tot uit drukking te brengen. Dit werken in de commissies is een be langrijk deel geworden van de taak die de raadsleden op zich genomen hebben. Naar buiten komt dit niet tot uitdrukking, maar van belang is het ongetwijfeld. Ten onrechte verdacht In September werd door ons aan het politierapport ontleend, dat mevrouw B, in Spaardam verdacht werd van diefstal van zeep bij V. en D. te Haarlem. Spaarn- dammers hebben sindsdien uitgemaakt dat dit mevrouw A. L. Berk-Bonkerk, wonen de aan de Pol, moet zijn. Evenwel ten onrechte. De politie heeft de zaak onder zocht en aan haar een verklaring gegeven dat zij geheel daarbuiten staat. Om aan de dorpspraat een eind te maken, verzocht mevrouw Berk-Bonkerk ons daarvan mededeling te doen. te proberen ze waar te maken. Het geloof in opgang en redding doorstraalt het geheel. Dit is intussen slechts één kant van zijn betekenis, ongeacht bovendien zijn diep gaande vormvernieuwing, die neerkomt op een vergeestelijkt realisme. Men moet niet denken dat op zijn toneel alles even som ber en neerslachtig toegaat. Integendeel: Tsjechof was een geboren humorist, we zenlijk blijmoedig en vaak zeer vrolijk, al overheerst vooral in zijn latere werk die ondefinieerbare stemming van delicaat geschakeerde melancholie. De werkelijke tragiek, die er uit spreekt en het zo bij zonder actueel maakt, schuilt in het be wustzijn dat de mens nimmer de vol maaktheid zal bereiken waartoe hij zich voortdurend gedrongen voelt te streven. Tsjechof werd geleid door een dichterlijk idealisme. Zijn personen zijn zonder uit zondering toegerust met alle goede eigen schappen, die nun een kans op geluk bie den, al staan zij nu nog hulpeloos tegen over een onnoemelijk noodlot. Maar de drang tot het nobele, het verhevene, laat hen nooit in de steek. Daardoor schenkt speciaal „De drie zus ters" zoveel ontroering en zo'n diep gevoel van geluk. Het is te hopen dat de voor stelling van dit meesterwerk van Mense lijkheid met een hoofdletter, zoals Stanis lawski zei, aan onze gespannen verwach tingen voldoet. Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel vervullen de ti telrollen. Andere medewerkers zijn onder meer: Mies Versteeg, Han Bentz van den Berg, Ko van Dijk, Tons Rademakers en Henk Rigters. DAVID KONING. is Uw wagen in onze garages. Per 1 Maart komen weer enkele 6tallingplaatsen vrij bij Autogarages OHESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika Dr. Melchior over zijn erva ringen in het zwarte wereld deel In de aula van het Christelijk Lyceum, die tot aan de laatste plaats bezet was, heeft de bekende Haarlemse medicus dr. A. Melchior gisteravond een interessante lezing gehouden over „Schoonheid en bij geloof in Oost-Azië". Dr. Melchior, die on langs in deze streken van het „zwarte werelddeel" enkele maanden de gast was van een groep missionarissen, had daar allerminst een utopia gevonden. Belasting perikelen, woningnood en vele andere „zegeningen" der beschaving, zijn de negers natuurlijk onbekend, doch inplaats daar van leven zij van de wieg tot aan het graf onder de ban van het bijgeloof. Al hun denken en handelen wordt beheerst door de angst voor de oppermachtige geesten, die volgens hun primitieve geloof de be- werkstelligers zijn zowel van de kleinste tegenspoeden als van alle calamiteiten, natuurrampen, misoogsten en epidemieën. Deze alles dominerende vrees wordt dooi de tovenaars en medicijnmannen met niets-ontziende, soms zeer wrede prak tijken, aangewakkerd en geëxploiteerd. Spreker had zelfs gevallen meegemaakt, dat gekerstende negerjongens, die dank zij het missieonderwijs een ontwikkelings peil van vierde klas H.B.S.-ers bereikt hadden, bij het louter noemen van het woord „boze geest" in panische schrik weg vluchtten. Ook de huwelijksgebruiken, het geboorteceremonieel, de dodenritus en alle andere zeden en gewoonten zijn volkomen onderworpen aan de strenge en wrede dic tatuur van de angst die zelfs dikwijls, zo als dr. Melchior met vele voorbeelden illustreerde, tot gruwelijke moordpartijen leidt. Zending, missie en burgerlijk be stuur boeken incidenteel wel succes in de strijd tegen dergelijke barbaarse excessen, maar met wortel en tak is de heerschappij van de tovenaars en de toverdokters naar sprekers Aliening alleen uit te roeien door er adequate medische controle, vuorlich- ting en verzorging tegenover te stellen, waaraan thans, naar hem gebleken was, nog vrijwel alles ontbrak. Een belangwekkende, door dr. Melchior tijdens zijn verblijf in Oost-Afrika ge maakte smalfilm, completeerde de avond, aan welks slot het dankbaar gehoor de inleider een kleine ovatie bracht. De baten van de avond komen ten goede aan het jeugdwerk in Heemstede. l Adv.) Velsense begroting goedgekeurd Met de aantekening dat de tot twee man geslonken communistische raadsfractie be schouwd wilde worden te hebben tegenge stemd, zijn de Velsense gemeentebegro tingen Vrijdagavond goedgekeurd. Het voorstel van het college om het vermenig- vuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing met een half te verminderen werd na lang durige discussies aangenomen en het voor stel tot verbouwing van het gymnasium „Velserbeek" is tot een volgende vergade ring uitgesteld. Reeds Maandagavond is de Velsense raad met de algemene beschou wingen over de begrotingen begonnen. In de loop der besprekingen bleek dat het college niet van zins is zijn standpunt over de industrialisatie van oud-IJmuiden te laten varen en ook de critiek op de hoog bouw nabij het nieuwe raadhuis, waar de middenstand bezwaren tegen aanvoert, werd terzijde gelegd. Ds. J. van Buuren, Geref. predikant te IJmuiden staat op het tweetal te Amsterdam met ds. G. Toornvliet te Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7