Haarlems Dagblad Bij de negers Frankrijks binnenlandse politiek ondervindt er de weerslag van Candidaten „canvassen" hun district Deens schip raakte in brand bij de Westkust van Zweden Weerbericht 64e Jaargang No. 19482 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <%ced3te Ifjaaclcmsfeljc Courant (3t«tio 165-6) Dinsdag 21 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Daniiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peerebooni ER ZIJN MENSEN, die bepeinzen naar welk oord ter wereld zij zich zullen begeven dat geen aantrekkingskracht voor bommen heeft. Het is een voor de hand liggende gedachte, al zijn. er maar weinigen die haar kunnen uitvoeren. Die moeten vooral niet naar de Belgische Congo gaan. Het leek daar al niet zo veilig meer, sinds ze er .uranium hebben gevonden dat Ame rika tegen goede prijs koopt. Dat is het nadeel van ontginningen. Het doet mij denken aan die hoge zwarte overheidsper soon van een onafhankelijke negerstaat, eveneens in Afrika, die zeide: „Ons land is niet ontgonnen. Maar het gaat ons goed.' Hij peinsde even en opperde toen: „Mis schien gaat het ons wel zo goed omdat ons land niet ontgonnen is." De negers in de Belgische Congo zullen nu het nieuws moet u geboeid hebben de verdere uitwerking van ontginningen gaan ondervinden. Er komen sterke mili taire 'oases, met een kern ten Zuiden van Kamina, hetwelk een negerdorp is tussen Port Francqui en Elisabethstad. Daar legt men een groot vliegveld aan niet start banen ter lengte van zes kilometer. Er komt een modern ingerichte pilotenschool met een technische opleidings-school voor de negers. Zij kunnen daar technicus wor den en misschien ook wel piloot, en waar nemer. Wie weet. Er zullen dan schiet- en bombardements-oefeningen worden gehou den, die in een dichtbevolkt land als België gevaar zouden opleveren. Het militaire steunpunt Kamina zal een kerk krijgen, een depót voor bommen en granaten, sportter reinen, een ziekenhuis, een watertoren, een kerkhof, een zwembad, êen elee.tri.sche cen trale (die al ten dele gereed is), een tele fooncentrale en een station. Het lijkt een nogal kleurige opsomming, maar kunnen wij ons daarover verbazen? en wie zou willen beweren dat een militaire basis iets van dit alles missen kan? Dat een en ander 750 millioeii Belgische francs zal- -kosten wordt alleen volledigheidshalve vermeld; niemand verwondert zich meer over zulke getallen en als men aan de koers van de franc denkt lijkt dit niet eens veel. Maar ik heb mij wel even afgevraagd wat de negers van Kamina en van de andere dorpen van dit alles denken. Zij denken ongetwijfeld, anders zou men hen niet tot technici willen opleiden. Hebben zij daar eigenlijk lust in? Ik ben volstrekt niet ge neigd de Belgen hun koloniaal bezit te mis gunnen, maar hebben de negers van Kami na zin in dit alles? Verheugt hen de ge dachte aan schiet- en bombardementsoefe ningen, omdat die by hen zo veilig gehou den kunnen worden? Zo niet, achten zij deze teleurstelling dan voldoende vergoed door een kerk, scholen, een ziekenhuis, een zwembad, een kerkhof en een watertoren. om nu maar niet verder uit te weiden over dié andere aantrekkelijkheid: het bommen- en granaten-depót? De kans lijkt mij groot dat de negers van Kamina, wier land het dan toch maar eigenlijk is, er allesbehalve mee ingenomen zijn. Ongetwijfeld zullen zij evenals die mensen, die ik in de aanvang bedoelde, gaan peinzen over enig oord ter 1 wereld (waarheen zij zich gaarne zouden begeven) dat geen aantrekkingskracht voor bommen heeft, omdat het onontgonnen is. Zij'zullen zich ook verbazen over de wijze, waarop de blanken hun korte mensenleven besteden. Dit wellicht nog meer, als zij hen over behoud van de vrede horen spreken. Ge moet verontschuldigen dat zij maar primitieve mensen zijn, die arme lieden (die toch al zo zwart zijn ook) en er daarom een zonderlinge rechtlijnige manier van denken op nahouden. Daarom zullen zij menen dat het aanmaken van strijdmidde len, steeds geweldiger strijdmiddelen, niet de goede manier is om de vrede te ver zekeren. Het is jammer voor hen. Het is jammer voor hen, bedoel ik, dat al die bases met bommen en zwembaden, ziekenhuizen en veilige ontploffingen daar nu in hun land gemaakt zullen worden. Ik geloof dat- men zich in hun gedachten, en gevoelens had moeten verplaatsen, omdat zij toch de.oor spronkelijke bewoners van het land zijn.. Zij houden er zeker meer van dan de Bel gen en zouden er gaarne him eigen leven willen leiden: primitief weliswaar en een beetje duister on-verlicht door de won deren der techniek maar op hun manier gelukkig. Dergelijke mensen plegen te denken dat men moet pogen, gelukkig te leven. Daarom hebben zij ook zo'n moeite om het bommen-beleid van de -blanken te begrijpen. Hun verstand staat erbij stil. Nu is het waar dat de Bosnegers in Suriname Prins Bernhard om een kanon hebben gevraagd. Maar dat is maar één oud, aftands kanon en ze willen hqt alleen maar gebruiken o.m er lawaai mee te ma ken bij hun feesten. Wij hebben daar nog wel iets" geschikts voor: ik herinner mij uit mijn diensttijd vesting-geschut, waarvan men verzekerde dat het net de overkant van de gracht haalde met zijn salvo's. En zelfs dat hoéft niet, want de Bosnegers van Ganzee zullen alleen maar met losse flod ders paffen. Rumoer is genoeg voor hun doel; omdat zij geen vuurwerk hebben en niet weten wat hossen is, zullen-zij zich met geboem behelpen. Nu weet ik wel zeker dat de Afrikaanse negers van Kamina ook graag zo'n oud pret-kanon met losse flodders hadden ge had. Maar dan ook niets meer dan dat; Asjeblieft niets meer. Nu zij zoveel meer krijgen zullen zij, als zij van Ganzee moch ten horen, ongetwijfeld gaarne daarheen willen gaan. Om plezier in hun leven te houden. Maar de blanken zullen dat niet begrijpen en het zal niet mogen. R. P. Amerikaanse vliegtuigen voor Spanje Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje met een Amerikaanse vliegtuigfabriek een con tract van 25 millioen gulden heeft gesloten voor aankoop van militaire oefenvlieg tuigen. Staking bij Renault in Parijs Vier afdelingen van de Parijse Renault- fabrieken, waar normaal 6000 van de 25.000 arbeiders van déze genationaliseerde onder neming werken, zijn Maandag gesloten ge bleven, doordat de vakbondscentrales ge weigerd hebben de door de directie voor gestelde loonsverhoging van 5 te aan vaarden. Het voltallige personeel is door de stakers verzocht zijn mening over een even tuele algemene staking kenbaar te maken. Hef „schandaal der generaals Ex-Gesfapo-agenf was „cher ami" van de stafchef (Van onze correspondent te Parijs). Plet begint er steeds meer op te lijken, dat de affaire der Franse generaals, waar bij oorspronkelijk voornamelijk de vroegere stafchef Revers en zijn protégé generaal Mast betrokken schenen te zijn, in werke lijkheid zo wijd in regeringskringen is ver takt, dat dit schandaal in de volgende maanden de hele Franse binnenlandse poli tiek zal gaan beheersen. Premier Bidault deed, nadat de pers zich uitvoerig met de zaak had ingelaten, tijdens een Kamerzitting het voorstel een parle mentaire enquête-commissie in te stellen, waarin alle partijen, mét inbegrip van Gaullisten en communisten, zouden zijn vertegenwoordigd, en die klaarheid moest scheppen in het warnet van mysteries en geruchten dat deze onverkwikkelijke affaire omgaf. Die commissie functionneert nu al sedert enkele weken, maar het einde van het onderzoek is nog niet in zicht. Het was oorspronkelijk de bedoeling slechts de con clusies aan het slot openbaar te maken en de zittingen zelf achter gesloten deuren plaats te doen vinden. Toen echter het com munistische commissie-lid, dat tevens re dacteur is van „Iiumanité", zijn lezers elke morgen op een serie détails tracteerde, be sloot men in het vervolg" de stenografische verslagen der verhoren dagelijks voor publicatie vrij te geven. Hieruit krijgt het publiek ontstellende onthullingen, die een indruk geven van de politieke en commer ciële knoeierijen inzake Indochina. Politiek gesproken leidt deze openhartigheid van de commissie bovendien nog tot een verbreding van de kloof tussen de vroegere partijen van de derde macht. Want het wordt dage lijks duidelijker dat achter de hoofdperso nen Mast en Revers 'die beiden als „linkse generaals" stonden aangeschreven enorme politieke en commerciële belan gen schuil gaan, die thans niet meer te ver doezelen zijn. De socialistische ex-minister van Oorlog. Ramadier, heeft indertijd nog gepoogd het schandaal in de doofpot te stoppen. Voor de commissie is hem dat door zijn vroegere, katholieke, collega van Kolo niën, Coste-Floret, publiekelijk aangewre ven.- In politieke kringen wordt nu open lijk verband gelegd tussen het generaais- schandaal en het vertrek der socialistische, ministers uit het kabinet-Bidault. Zeker is Requisitoir in het spionnage- proces te Boedapest De Hongaarse openbare aanklager Gyula Alapi heeft tegen de Britse zakenman Edgar Sanders en de Amerikaanse ver tegenwoordiger der International Telegraph Company Vogeler „bestraffing overeen stemmend met hun misdaden" doch niet de doodstraf geëist. Tegen twee der vijf te recht staande Hongaren eiste hij de dood straf „wegens spionnage en economische sabotage". De vonnissen zullen heden uit gesproken worden. Alapi noemde Vogeler „een spion, die het spel verloren heeft en ontmaskerd is". „Het proces heeft de werkelijke rol onthuld van sommige Britse en Amerikaanse di plomatieke ambtenaren in Oost-Europa". Voorts deed de openbare aanklager een aanval op de activiteit van de Brits-Ame- fikaanse geheime dienst. Vogeler zeide, dat hij zijn eerder afge legde verklaring wenste te bevestigen en hij zijn „daden tegen de Hongaarse volks republiek" betreurt. „Ilc weet, dat ik ge straft moet worden, doch ik hoop, dat het hof mijn verdoek om clementie in over weging zal nemen". Ook Sanders- liet zich in deze geest uit. Hij verklaarde de ernst van zijn daden in te zien. Hij hoopte iets goed gemaakt te hebben door het geven van volledige in lichtingen. Ook hij verzocht om clementie. Alapi, die ook openbare aanklager was in het proces tegen kardinaal Mindszenty en de gewezen Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Rajk zeide, dat de rechtszitting een beeld had gegeven van twee werelden: Een wereld van vooruit gang en vrede en een wereld van spion nage, vernietiging en oorlog. De twee Hongaren tegen wie de dood straf werd geëist zijn Imre Geiger en Zoltan Rado. Zij zeiden op cynische en koudbloedige wijze door de Amerikanen gebruikt te zijn. Men had zich niet over hun Jot bekommerd voor het geval zij gearresteerd zouden worden. Geiger ver zocht het Hongaarse volk om vergiffenis. Alle beschuldigden verzochten clementie. in elk geval dat de onthullingen van cTe enquête-commissie de eventuele terugkeer der socialisten in een volgende regering zeker niet zullen vergemakkelijken. Bovendien is er een ander element dat in de publieke opinie nog aanmerkelijk meer ongerustheid heeft verwekt. Dat element betreft de allesoverheersende rol, die de sinistere Roger Peyré heeft gespeeld. Dank zij de bemiddeling van hooggeplaat ste autoriteiten heeft Peyré tijdig de wijk naar Zuid-Amerika kunnen nemen en thans zegt hij door een acute maagkwaal verhin derd te worden terug te keren naar" Parijs om ook zijn duit in 't zakje van de enquête commissie te werpen. Een duit, die door velen met klaarblijkelijke angst wordt ge schuwd. Niettemin is het duidelijk dat de zaak nu zover uit de doeken is, dat ook het aandeel van Peyré niet langer meer geheim kan worden gehouden. Wie is Peyré? Deze avonturier, oud-Gestapo-agent, had zijn relaties in alle politieke kringen, zowel te Parijs, waar hij kind aan huis was bij verschillende departementen, als in Indo china, waar hij zow"el door de hoge ver tegenwoordiger werd ontvangen als door de rebellen-generaal Ho Sji Minh. Uit de gepubliceerde correspondentie blijkt bovendien dat Peyré op uiterst vriendschappelijke voet stond met Franse opper-offieierèn en speciaal met stafchef Revers, die door hem met „mon cher ami" werd aangesproken. Wanneer Revers, naar Washington moest om besprekingen te voe ren, liet hij zijn reis politiek door Peyré voorbereiden en als er een belangrijke be slissing moest worden genomen, dan vroeg hij deze spion om raad. Daarnaast wist Peyré de stafchef regelmatig haarfijn te vertellen wat er tijdens de laatste minister raad al zo besproken was.' Deze politieke, commerciële en militaire transacties hadden plaats terwijl in Indo china, het strijdtoneel dat de achtergrond vormt van het hele schandaal, Franse jon gemannen hun bloed vergoten voor het vaderland. Dit schandaal werpt inderdaad wel een wonderlijk licht op de verhoudin gen en de geestelijke mentaliteit in de hoogste règionen der Franse vierde repu bliek. Graag zou men als tegenwicht voor deze monstrueuze vormen van verx-aad op willen merken, dat het democratisch régime dan toch maar de gelegenheid heeft geschapen deze schandalen uit de windselen te doen daarmee een bewijs van innerlijke kracht geboden heeft. Maar helaas kan niet vergeten worden, dat eerst verscheidene pogingen zijn aangewend om de zaak te verkleinen. Vrijwillig werd dit eventuele bewijs van morele moed dus helaas niet geleverd. tige omgeving van St. Anton waar de Koningin en de oudste prinsesjes vandaag aankomen voor een kort vacuntieverblijf. Het woord is aan Wynaendts Francken: Bij een kort verblijf in het buiten land mijdt men zijn landgenoten, bij een lang verblijf zoekt men ze op. Onruststokers in het gebied van Tegal overrompeld SEMARANG, 21 Februari. T.N.I. en politie hebben dezer dagen in Lampeni in het gebied van Tegal 700 onruststokers overrompeld, aldus verneemt Aneta van militaire zijde. Na verwoede gevechten, die tot de volgende morgen duurden, werden vele bendeleden gearresteerd. De overigen vluchtten in de bossen en naar de bergen, doch vei-zamelden zich weer tot een sterke eenheid. In drie plaatsen raakte de bende wederom slaags met de achtervolgende T.N.I. en politietroepen. Te Djatibarang ten Zuiden van Tegal werden zuiverings acties ondernomen, waarbij een broeinest in Desa Klimpang werd schoongeveegd. Te Klampok ten Westen van Tegal troffen T.N.I. en politie 70 mishandelde bewoners aan. Hier werd de bexil van de Daroel Is lam neergeschoten. Te Tegal werden zes leden van de Daroel Islam gearresteerd. Aan. de zijde van de T.N.I. en de politie werden twee personen gedood. Koningin en prinsesjes in Sankt Anton Koningin Juliana en de prinsesjes Bea- trix, Irene en Margriet zijn hedenmox-gen om half twaalf in Sankt Anton aangeko men. Op het stationnetje was staatssecre taris Klaster ski aanwezig, die de Koningin en de prinsesjes namens de Oostenrijkse bondskanselier, dr. Karl Renner, welkom heette. Van Zeeland kondigt oplossing aan van Europees betalingsvraagstuk De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, heeft te Bx-ussel op een persconferentie verklaard, dat men waarschijnlijk binnen enkele weken een oplossing tegemoet mag zien van het pro bleem der inter-Europese betalingen. Als gevolg van de inspanningen der Organisatie van Europese Economische Samenwexking kan er dit jaar een grotere samenwerking op monetair gebied in Europa verwacht worden, zo zeide hij. Insluiper DJAKARTA21 Februari (ANP). j Hedenmorgen ontstond tijdens de ver- gadering van het parlement der Repoe- i blik Indonesia Serikat enige opschud- ding wegens de aanwezigheid van iemand, die geen presentielijst tekende en zelfs geen geloofsbrieven bezat. Het j was de baby van het vrouwelijk parle- j mentslid Moedigdo, die bij zijn móeder 02J schoot zat. ENGELSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Spanning over de uitslag stijgt Alle passagiers en bemanningsleden in veiligheid KOPENHAGEN, 20 Februari (United Press) Aan boord van het Deense pas sagiersschip „Kronprins Olav" dat op weg was van Oslo naar Kopenhagen is bx-and uitgebroken, toen het schip zich op tvVaalf mijl ten' Noord-Westen van Kullen aan de Zweedse Westkust bevond. De 115 passagiers die zich aan boord bevonden krégen allen opdracht zich on- verwijld in de reddingboten te begeven. De noodseinen wei-den opgevangen, door een schip van de Zweedse lijndienst op de Verenigde Staten, de „Stockholm", die on middellijk na het ontvangen van het nood signaal ter assistentie voer. Aan boord van het brandende schip brak geen paniek uit, waardoor ongetwijfeld een grote ramp voorkomen werd. Bijna vier uur te laat arriveerde- de „Stockholm" in de haven van Kopenhagen met de geredde passagiers en 35 leden der bemanning van de „Kron prins Olav" aan boord. De -officieren en het overige deel van de bemanning was op de „Kronprins Olav" achtergebleven. Het was guur en mistig, toen de gered den het grote witte Zweedse passagiers- Vijf der beklaagden in het Boedapester spionnage-proces tussen hun bewakers in de rechtszaal. Van links naar rechts: Imre Geigerex-directeur van de Britse Standard Electric-fabriek in Hongarije. Zoltan Rado, hoofdambtenaar van het ministerie voor de lichte industrie in Boedapest, de Amerikaan Robert Vogeler, de Brit Edgar Sanders (vertegenwoordiger van de Standard Electric in Hongarije) en Kelemen Dononkos, fabrieksdirecteur,. Zoals gemeld is, hebben de Engelsman en de Amerikaan inmiddels formeel bekendschuldig te zijn aan de hun ten laste gelegde spionnage en sabotage. schip verlieten en aan wal gingen. De meesten hunner "waren gekleed in nacht gewaad met een jas daar haastig overheen geslagen. Schoenen en kousen hadden zij ontvangen van de passagiers van de „Stockholm". Inmiddels berichtte het hoofdbureau van de Deense verenigde stoomvaartmaat schappijen dat men het vuur aan boord van de „Kronpi-ins Olav" meester was. Het was echter nodig gebleken het vaar tuig met drie sleepboten naar de Deense haven Elseneur op het eiland Seeland te slepen. Aan boord bevinden zich nog twintig leden der bemanning onder wie de gezagvoerder kapitein E. J. Olsen. De „Kronprins Olav" bevond zich op zijn normale reis van Oslo naar Kopen hagen, toen de brand ontdekt werd. Het vuur verspreidde zich met zulk een snel heid, dat men er eerst niet in slaagde de radiohut te bereiken. Tenslotte gelukte het de eerste marconist M. Erlandsson in de hut te komen en noodseinen uit te zenden. De S.O.S.-seinen werden opge vangen door de „Stockholm", die een half uur tevoren de „Kronprins Olav" was ge passeerd. Het Zweedse schip wendde on middellijk de steven en koerste met volle snelheid naar de plaats van de ramp. De gezagvoerder van de Zweedse stomer ver telde, dat het Deense schip midscheeps in lichte laaie stond toen men ter plaatse ar riveerde. Alle reddingboten van de „Kronprins Olav" waren reeds gestreken. De „Stockholm" zette zelf een motorsloep uit en tien minuten later lagen alle sloepen langszij. De zee was kalm en naar de Zweedse gezagvoerder verklaarde, was men op deze wijze zonder veel moeite in staat de opvarenden aan boord te nemen. De „Stockholm" stuurde haar boeg ver volgens zo dicht mogelijk bij het Deense schip en begon met vijf brandslangen in de vuurzee te spuiten. Dit duurde voort totdat de „Stockholm" afgelost werd door een ander vaartuig van de Deense ver enigde stoomvaax-tmaatschappij, de „Hans Broge", die op weg was van Aarhuus naar Kopenhagen. De „Hans Broge" bleef ter plaatse voor het verlenen van assistentie, maar volgens de gezagvoerder van de „Stockholm" had men te dien tijde het vuur reeds in bedwang. Geen olie op de golven De besprekingen tussen vertegenwoordi gers van de Britse regering en van Ameri- gaanse oliemaatschappijen te Washington over het geschil, ontstaan 'door de Britse beperking van de invoer van aardolie uit het dollargebied, zijn Maandag beëindigd, zonder dat overeenstemming kon worden bereikt, aldus wordt van officiële zijde vernomen. (Van onze verslaggever) De 'Engelse verkiezingscampagne heeft vele factoren, die de Hollander vreemd voorkomen. „Canvassing" is er een van. In ieder district gaan de candidaat en enkele vrijwillige helpers langs alle huizen en bellen aan om te Vragen hoe de bewoner zal gaan stemmen. Dat is het enige wat hen interesseert. Het gaat hun er niet om de mensen te „bekeren" tot de eigen partij (daar is de propaganda-afdeling voor, zeg gen zij); zij maken alleen notities op af schriften van de officiële stemmingslijst, hoe de stemgerechtigden zullen kiezen.Want op de stemmingsdag aanstaande Donder dag zullen zij al die mensen, die gezegd hebben op hun bepaalde partij te .stemmen, nogmaals gaan bezoeken en hen opwarmen toch vooral te gaan stemmen. Want zij weten, dat elke stem belangrijk is en beslis send kan zijn. Wij zijn in Bloomsbux-y aan het „canvas sen" geweest. Bloomsbux-y, in het hart van Londen, is een middelmatig welgestelde wijk van voornamelijk studenten en hotels en pensions. Verder wonen er ook nog vrij wat kleine ambtenaren en lager kantoor personeel. De Labpur-aanhanger, die het werk zou doen, had Doughty-Street als arbeidsterrein aangewezen gekregen. Een brede, geasfalteerde straat met aan weers zijden hoge, vuilgekleurde huizen, zoals ex- zoveel zijn in Londen. In de meeste van die huizen wonen drie, vier of vijf gezinnen'. Vaak zijn er op de benedenverdiepingen kantoren. Van zeven uur tót half tien 's avonds heb ben we 76 mensen gesproken. De meest' uiteenlopende typen van mensen. En het resultaat was, dat van die 76 mensen 36 verklaarden op Labour te zullen stemmen, 18 op de Conservatieven en 8 op de Libera len; veertien van hen twijfelden nog. Dat was de „score" in een deel van Doughty- Street; een resultaat, waar natuurlijk geen enkele conclusie uit is te maken. Het is alleen te beschoxiwen als het resultaat van bijna drie uur van deur naar deur sjouwen, tx-ap op, trap af, met een zaklantaarn zoe ken naar huisnummers en namen en de bel. Dan bellen en .wachtèn tot het de bewoner schikt naar beneden te komen of zijn hoofd uit het raam te steken. Om die deur en dat raam soms weer met een hax-de Map dicht te gooien als het duidelijk wordt, dat dit de canvassing-actie van Labour is. Sommige .mét-socialisten proberen het gewone trucje, dat in geheel Engeland op gang maakt. Zij trachten de Labour-can vasser in een debat te lokken, nodigen hem uit binnen te komen en zo een kwartier of eeix half uur van zijn steeds kostbaarder wordende tijd te ontnemen. Want de tijd voor de mensen ter stembus zullen trekken is nog maar kort. Het aantal politieke toe spraken op straat neemt toe. Steeds meer verschijnen voor de ramen kleine recht hoekige papiertjes met de naam van een van de drie belangrijkste candidaten er op. Er komt ook uiterlijk iets meer l'even in de Engelse verkiezingscampagne. Maar de canvasser gaat rustig verder langs de deui-en. De bewoner van nummer 41 gaat een beetje wijdbeens staan, haalt de handen uit zijn zakken en vx-aagt op on- plezierig-dreigende toon, of deze stemming niet geheim is. „Natuurlijk", verzekert hem de Labour-man, „maar ik had gehoopt, dat u misschien in vertrouwen zoudt willen zeggen, hoe u zich voorstelt te stemmen." De man gromt, zegt „neen", doet de handen weer in de zakken, maar blijft toch staan. Misschien .is het.een truc om de canvasser tijd te laten verliezen, mogelijk is hij alleen maar nieuwsgierig. Maar de canvasser laat zich niet ophouden. „Dank u", zegt hij. .goedenavond". De bewoner van nummer 41 wordt aangemerkt als „twijfelachtig". Bij nummer 43 gaat boven een raam open. „Wij komen van de Labour-party", zegt mijn metgezel, „wij.maar boven is het raam al met een harde klap dicht gegaan. Nummer 48 is een bijzonder huis, want daar woonde Charles Dickens. Wij behoeven er niet te bollen. Het huis is een museum geworden en op het raam van de conciex-ge zijn blauwe papiertjes met de De „Willem Ruys" komt Donderdag in Rotterdam aan Dondex-dag wordt de. „Willem Ruys", het vlaggeschip vaxx de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd, om 2 uur in de nacht met bijna 1000 passagiers uit Djakarta in Rotterdam verwacht. Onder de passagiers bevinden zich 244 kinderen, van wie 33 zuigelingen, benevens een aantal KNIL-militairen, deels met gezin en een aantal repatriërende ver- pleegstex-s. De ontscheping zal Donderdag morgen om 8 uur beginnen. naam van de Conservatieve candidaat ge plakt. En zo gaat dat door. Zo zijn er duizen den en duizenden mensen over heel Enge land bezig te „canvassen", in hun district. Niet om reeds van te voren een idee te krij gen van de einduitslag en niet om de men sen om te praten tot de naar het oordeel van de canvasser beste partij, maar alleen om övennorgen de aanhangers van de eigen partij naar het stemmingsbureau te krijgen. Want dan bellen de canvassers alleen aan de deui-en van de kiezers voor eigen partij om hun aan de stemplicht te herinneren. Ook Harry Lime is niet buiten deze ver kiezingscampagne gebleven. Het fascine rende cifcher-liedje uit de „Third Man" is in Southwark (Middlesex) een rol gaan spelen op alle bijeenkomsten van de Libe rale candidaat, Lionel Fowler. Mi*. Fowler heeft daar speciale toestemming voor ge kregen van zijn partij-bestuur. Maar het is twijfelachtig of zelfs dit hem zal helpen in een distiict, waar Labour in 1945 een over weldigende meerdex-heid behaalde. Attlee, Churchill en Davies, de leiders van.de grootste drie partijen menen het zonder Harry Lime ook wel af te kunnen. Attlee en Churchill zyn beiden overtuigd van hun ov ei-winning en ook de Liberale advocaat Davies ziet reeds bij voorbaat zijn '.partij eindelijk weer eens in een belang rijker positie. Inmiddels wordt de spanning zowel als de onzekerheid groter. Het publiek durft niet, "zoals zijn politieke leiders dat met ogenschijnlijk grote zekerheid doen, de af loop te voorspellen. Het wacht in spanning op Donderdagavond, als de meeste en be langrijkste uitslagen wel bekend zullen worden, nadat om negen uur 's avonds de stembussen zijn gesloten. Pas dan zal blijken, welke uitwerking de propaganda heeft gehad. De Liberalen met afschaffing van de dienstplicht, de Conser vatieven met opheffing van de distributie en grotere vrijheid voor de handel en La bour met de trots over alles wat in de af gelopen vier en een half jaar al is bereikt. Spervuur van „ja's" en „neens" in België In België is een hevige „affiche-oorlog" uitgebroken als voorbereiding op de volks raadpleging over de terugkeer van Koning Leopold. Op 12 Maart zullen 5 y2 millioen Belgen met „ja" of „neen" moeten antwoorden op de vx-aag: „zijt gij van mening, dat Koning Leopold zijn grondwettelijke rechten weer moet opnemen?" De ,,fronttx"oepen in deze affiche-oor log" zijn de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische propagandacentra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplakbiljetten legen de terugkeer van de koning. De Christelijke Volkspar tij bood daai-op de jeugd een reep choco lade voor het aanplakken van 20 affiches, waarop de socialisten hun bod verhoog den tot 2 i-epen voor 50 aanplakbiljetten. De fronttx-oepen strijden onvervaard. In het centrum van Brussel kan geen auto langer dan 10 minuten parkeren, zonder dat men haar met verschillende biljetten beplakt terugvindt. De socialistische zijn hel rood met alleen het woprd „non" (neen) erop. Die van de Christelijke Volkspartij, die geel zijn, dragen het woord „oui" (ja). KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Gedurende de nacht flinke opklarin gen, verder afnemende Noordelijke wind. Op verschillende plaatsen tem peratuur even beneden het vriespunt. Morgen in de loop van de dag geleide lijk weer toenemende bewolking, voornamelijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke' tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 22 Februari: Zon op 7-42 uur. onder 18.06 uur Maan op 9.17 uur. onder uur Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 21 Februari: Hoog water: 6.32 en 18.42 uur. Laag water: 2.11 en 14.29 uur. Woensdag 22 Februari: Hoog water: 7.03 en 19.15 uur. Laag water: 2.36 en 14.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1