Koningin en prinsesjes hartelijk verwelkomd in Sankt Anton Sombere het over en optimistische geluiden financieel beleid „Ontslagregeling betekent armoede" Stadsvuil tot mest verwerkt Woensdag 22 Februari 1950 3 SANKT ANTON, 21 Februari. —'Het was half elf precies vanochtend toen de Bazel-express het grensstation Buchs aan de Zwitsers-Oostenrijkse grens binnenreed met onmiddellijk daarachter een locomo tief en twee koninglijke rijtuigen. De drie prinsesjes gluurden nieuwsgierig uit het venster en wezen naar de besneeuwde toppen van de bergen. Een miezerige regen viel ook gestadig neer. Er waren maar weinig mensen op het grensstation, mis schien een dozijn Zwitsers, die de Koningin en de prinsesjes toewuifden. Daar de trein met 40 minuten vertraging was binnenge lopen, duurde het oponthoud in Buchs slechts tien minuten. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Franse bezet tingsmacht maakten hun opwachting bij de Koningin en daarna ging het in snelle vaart door naar Sankt Anton. Onderweg in de trein hoorden we nog een paar bijzon derheden van de treinreis, de eerste, die leden van de koninklijke familie met deze -wagens naar het buitenland maken. De Koningin was opgetogen over het comfort van de wagens, die behalve een salon en slaapgelegenheden, drie 'werkkamers be vatten. Een van deze werkkamers zal de Koningin elke dag gebruiken om staats stukken te bestuderen en te tekenen. De tweede werkkamer is voor de prinsessen Beatrix en Irene, die er haar huiswerk zullen maken, geholpen door mevrouw Penning. De derde werkkamer wordt ge bruikt door prinses Margriet en Eleonore van Maasdijk, het dochtertje van de al gemeen secretaris van het Koninklijk Huis, die de reis met de trein heeft meege maakt. In Bazel had de Nederlandse consul de Koningin een telegram overhandigd van Prins Bernhard, die zijn beste wensen voor een voorspoedige reis zond. Prinses Beatrix had tijdens de reis een officiële taak vervuld. Dat was in Visé, waar zij van de stationschef een bouquet anjers in ontvangst nam, bestemd voor haar moeder, die juist enige ogenblikken rust genoot. In Luxemburg hebben de Koningin' en de prinsesjes even in de frisse lucht ver toefd. De lunch heeft de koninklijke familie onderweg gebruikt temidden van de an dere reizigers in de restauratiewagen, die achter de koninklijke wagons was gekop peld. In Bazel kwam de directeur van het stationsrestaurant de Koningin en prinses sen enige bussen „Baseier Lekkerli" aan bieden. In Bazel, na het ontbijt, tekende de Ko ningin reeds de eerste staatsstukken, die haar werden overhandigd door de heer Dijckmeester van het kabinet van de Ko ningin, die ook in Sankt-Anton aanwezig zal zijn. Aankomst in Sankt Anton Plet kleine stationnetje in Sankt Anton puilde uit van de mensen, toen de trein cm kwart voor twaalf binnenreed, na een rit van twaalf minuten door de tunnel van REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Daders van overval op boerenleenbank berecht Op 14 September werd 's avonds een overval gepleegd op het kantoor van de Boerenleenbank te IJsselmonde. Vier mannen, de 30-jarige werkman C. P. van den B., de. 30-jarige bediende van de grote vaart J. J. L., de 48-jarige koopman J. van O. en de 41-jarige kellner A. J. van M., allen uit Rotterdam, hadden zich Dinsdagmorgen als verdacht van deze overval voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden. Verder stonden nog terecht de 26-jarige chauffeur J. B. v. R., de 38-jarige bedrijfsleider J. C. v. d, B. en de 27-jarige kaasmaker J. W. S., allen uit Rotterdam. De eerste werd ervan be schuldigd de auto, waarmede men naar IJsselmonde kwam, te hebben bestuurd. Van den B. zou tweë pistolen en valse nummerborden hebben geleverd. De derde had als „tipgever" gefungeerd. De zeven verdachten bekenden. Vier mannen, van wie twee met een pistool gewapend, drongen het kantoor binnen. Om zich onherkenbaar te maken hadden ze dameskousen over het hoofd getrokken. De kassier werd gedwongen 8300.uit de kas af te geven, waarna hij in de kluis werd opgesloten. De mannen hadden gedacht een ton te vinden. Een der verdachten zei, dat als hij geweten had dat er slechts 8300. was, hij niet had meegedaan. De verdachte J. C. v. d. B. verklaarde, dat hij de tas met zijn aandeel, groot 750.—, in de Maashaven had geworpen. De officier van justitie zei in zijn requi- sitoir dat vijf van de verdachten een verre van blanco strafregister hadden. Hij eiste tegen C. P. v. d. B. en J. J. L. een ge vangenisstraf van drie-en-een-half jaar tegen J. van O. en A. J. van M. drie jaar; tegen J. C. v. d. B. en J B. van R. ander half jaar en tegen J. W. S. één jaar. de Arlbergpas. Amerikaanse, Engelse, Franse, Oostenrijkse en Nederlandse wel- lcomstkreten weerklonken, toen de Ko ningin en de prinsesjes, omstuwd door een dichte menigte, het smalle weggetje af liepen, dat naar hotel Post leidt. Nadat het dorpsmuziekkorps een wel komstmars had geblazen, trad de 13-jarige Elisabeth Tchol, het dochtertje van de ski leraar van de prinsesjes, naar voren, die tot de Koningin zei: „grüss Gott in unsere Tal. Recht viel guten Schnee und viel Freude. Dass es Ihnen in Sankt Anton gut gefallt". In de hal van het hötel maakten nog enige autoriteiten hun opwachting. De Koningin begaf zich vervolgens met de prinsesjes naar haar appartementen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Nederlandse ploeg in Newcastle Dinsdagmiddag zijn de Nederlandse voet ballers en de officials te Newcastle gearri veerd, Daarna werd een bezoek aan het terrein gebracht. Toevallig was ook de Engelse ploeg, die van Maandag af in een nabijgelegen badplaats vertoeft, op het ter rein aanwezig. Gisteravond bracht het gezelschap een be zoek aan het Empire theatre. Voor de wedstrijd bestaat veel belangstel ling. Men rekent op ongeveer 40.000 toeschouwers. Nieuwsgierig kijken de prinsesjes uit hun coupé raampje van de Konink lijke wagon hij het pas seren van de Zwitsers- Oostenrijkse grens. Van links naar rechts Prin ses Irene, Prinses Mar griet, Prinses Beatrix en Eleonore van Maasdijk, het dochtertje van de al gemeen secretaris van het Koninklijk Huis. EERSTE KAMER Voetbal Kleine zege voor Rode Duivels (Van onze parlementaire redacteur) Er was een kort voorspel bij de behan deling van de begroting van Algemene Zaken. Mr. Wendelaar (V.V.D.) was er niet over te spreken, dat de regering te veel zeggenschap ten opzichte van de be stuurssamenstelling van de „Hoge Veluwe" heeft gekregen, waarna prof. Beaufort (K.V.P.) er op aandrong ook van Neder landse zijde ten behoeve van de Arabische vluchtelingen een extra bijdrage te storten. Wat het eerste betreft gaf minister D r e e s te kennen, dat het landgoed op de Veluwe heus geen staatseigendom is geworden en dat overigens de regering, sinds omtrent deze aangelegenheid een rechterlijke beslis sing is gevallen, harerzijds een.oplossing wil bevorderen als mr. Wendelaar bepleitte, al moést hij, er bij zeggen, dat zij zelf eigen lijk in deze niet hét eerste en hoogste woord te 'spreken heeft. Prof. Beaufort kreeg de verklaring dat het kabinet bereid is het door hem aangeroerde punt nog. eens te bekijken, al moest hij er meteen op wijzen dat de door het parlement verlangde be- zuinigingspolitiek zulk een uitgave niet gedoogt. Hierna kon de senaat met het algemeen financieel debat beginnen. Mr. P o 11 e m a (C.H.) vond, dat we op een vulkaan dansen en dat voor enig optimistisch geluid niet de geringste reden beslaat. Hij stond vervol gens lang stil bij de betekenis van tegen slagen als de devaluatie en de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie. „Wat had de tand des tijds sinds hertog Albreeht bijkans zes eeuwen geleden aan de gulden geknaagd! Oud en arm, tengevolge van een uitgeholde valuta, was het door ■deze senator bespeurde vooruitzicht. Grote benauwenis vervulde zijn fractie. De mi nister, die mr. Pollema wegens zijn werk kracht en toewijding prees, stond voor een schier onmogelijke taak. Hij betwijfelde of de Benelux-gedachte ooit werkelijkheid zal worden. In tegenstelling tot België, dat jaar in, jaar uit aan de gezondmaking van zijn betaalmiddel werkt, schijnt Nederland niet ongaarne de slepende ziekte van zijn gulden gaande te houden. De geblokkeerde Mar shall-guldens, die we voor aflossing aan de Nederlandse Bank moesten besteden, ge bruiken wij voor industrie-investering. Overigens was de Tweede Kamer onlangs terecht opgekomen -voor parlementaire medezeggenschap ten aanzien van de be steding dier guldens. Verademend was bet betoog van mr. Regout (K.V.P.)die wel een vraagteken plaatste bij de belasting- politiek en zich afvroeg of het bedrijfsleven hierbij niet te zeer het kind van de rekening wordt. Maar over het algemeen kon hij met het gevoerde financieel beleid instemmen. Prof. Molenaar (V.V.D.) besefte ten J—rADEM! v ademhalingsorganen z\jn r taai slym verstopt. Los lastige en gevaarlijke slijm op! Neem nog vandaag verzachtende, slijmop- lossende en krachtig ingrijpende AKKER'S Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 FEBRUARI Palace: „Dat gaat ons allen aan", 14 j., 2, 4.15, 7 én 9.15 uur. Luxor: „Zegluister 'ns even", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Apache", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Verdoolde jeugd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lulu Belle", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie muske tiers", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 23 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Mr. dr. W. M. Westerman bij auto-ongeluk omgekomen Dinsdagmiddag om drie uur is op de rijksweg UtrechtDen Haag, ter hoogte van Bodegraven, een personenauto, be stuurd door de 57-jarige Haagse advocaat mr. dr. W. M. Westerman, bij een aanrijding met een vrachtauto, over de kop geslagen. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, liep hierbij zulk ernstig letsel op, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Gouda is overleden. Mr. Westerman, die van een bezoek aan Duitsland naar Den Haag terugkeerde, heeft na een vrachtauto te zijn gepasseerd een voor deze rijdende vrachtauto van ach teren aangereden. De wagen van mr. Wesr terman sloeg daarna over de kop. De beide vrachtauto's reden op ongeveer veertig meter afstand van elkaar. De mogelijkheid bestaat, dat mr. Westerman door het zon licht verblind is geweest. Mr. dr. W. M. Westerman is in 1892 te Kisaran op Sumatra geboren. Hij studeerde rechten aan de Leidse universiteit, waar hij in 1914 promoveerde. Hij is directeur ge weest van de Bank voor Nederlands Indië te Batavia en van de Rotterdamse Banlc- vereniging, verder vice-voorzitter van de vereniging „Nederland in den Vreemde", voorzitter van de vereniging „Nederland Joegoslavië", chef van het kabinet van de burgemeester van Den Haag, lid van de Tweede Kamer en lid van de Haagse ge meenteraad. Van 194.1 tot 1946 was hij raad adviseur bij het departement van Justitie. volle, dat het perspectief nog niet fraai is en dat na de devaluatie het sluitend maken van de begroting een der moeilijkheden zal zijn. Maar hij gaf tenminste blijk, waar dering voor de geslaagde geldzuivering en haar gunstige gevolgen, zoals voorkoming van inflatie en behoud van de arbeidsvrede, te hebben. In de avondvergadering, critiseerde prof. Molenaar het aanbod van liquidateuren van de „Vermögens-Verwaltung-Sarphatistraat" Als dit de mogelijkheid inhield, dat de regering er nog een voordeel uit zou be halen, zou hij dat hoogst onfatsoenlijk vin den. De minister zou veel sterker staan als er een door de Kamer goedgekeurd voor stel kwam,- De heer Van de Kieft (Arbeid) die wel enige critiek op de ontworpen regeling had, wees er intussen op, dat de belang hebbenden toch vrij bleven het aanbod af te wijzen. Mr. Pollema's pessimisme achtte hij te sterk. Zeker, vroeger hadden ook prof. Van den Brink en mr. Stikker wel soortgelijke geluiden laten horen. Maar toen zij minister waren geworden stonden zij er anders tegenover. Wellicht ware het wel goed als mr. Pollema een tijdje lid van het kabinet werd! Nadat de heer Van Santen (Comm.) betoogd had dat Europa een semi-koloniaal gebied van Amerika was geworden, hield mr. Vixseboxse (C.H.) zich met enige belastingvraagstuk ken bezig. Daarna werd de vergadering verdaagd. Vijftien jaar geëist tegen staten loze die voor de Duitsers werkte Voor de Bijzondere Strafkamer van de Bossche rechtbank is de zaak behandeld tegen de 41-jarige C. J. A. V. uit Rijswijk (Z.H.) aan wie ten laste was gelegd in 1944 spionnagediensten te hebben verricht ten behoeve van de Duitsers. V., die staten- loos is wegens dienstneming in het Franse vreemdelingenlegioen in 1936, was tijdens de bezetting in dienst van een afdeling van de Duitse contra-spionnage. Wegens desertie uit het legioen was hij door de Fransen veroordeeld maar werd na de bezetting van Frankrijk door een Duitse officier uit de gevangenis gehaald op voor waarde dat hij dienst nam bij de „Abwehr". Als spion heeft hij werk verricht in Noord- Frankrijk en België. Hij werd door Hitier begiftigd met het „gouden oorlogskruis van verdienste met de zwaarden". In Oc tober 1944 heeft hij gepoogd spionnage- werk te verrichten in het door de gealli eerden bevrijde gebied bij Eindhoven. Hij werd echter door de Canadezen gearres teerd. Zijn zwager, die voor de illegaliteit werkte, had hij aan de S.D. overgeleverd. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van vijftien jaar. Met ingang van 1 Maart wordt in het postverkeer met Polen de verzending van brieven met aangegeven waarde hervat. Het maximumbedrag der aangegeven waarde is bepaald op 1250 gulden. In de wedstrijd te Gent tegen de Zaluwen liepen de Rode Duivels, in overeenstem ming met de traditie, hard van stapel. Kort na de aftrap zetten zij een aanval op, welke met een doelpunt naar later blijken zou het enige van de wedstrijd bekroond werd. De rechtshalf De Buck van „Een dracht" plaatste de bal naar zijn midvoor Annicq; deze zag dat de linksbuiten Himpe ongedekt stond, speelde hem prompt de bal toe en Himpe maakte dankbaar gebruik van de kans (1-0). De Rode Duivels handhaafden hun druk en het duurde wel een minuut of tien voor dat de Zwaluwen wat ingespeeld waren en op hun beurt het doel van Seghers konden bedreigen. Toch hadden de Belgische aan vallen een verrassender en gevaarlijker karakter en vooral de rechtsbinnen Van Steenlandt liet zich geducht gelden. Een hoekschop op het Belgische doel, goed genomen door Heyster, werd door Meyer uitstekend opgevangen. Zijn schot ging juist over de lat. Even later drongen Meyer en Drager zuiver combinerend ver op, maar doelman Seghers greep resoluut in op het critieke ogenblik. Daarna zag men een serie Belgische aanvallen, oordeel kundig geleid door Freddy Chaves die als linksbinnen iets achter de voorhoede j opereerde. Boomkamp en Smulders, die een hecht verdediging'sblok vormden, lieten zich echter niet passeren. De rust kwam met een voorsprong van 1-0 voor de Rode Duivels. In de twepde helft was Himpe wegens een blessure vervangen door De Clercq van Kortrijk Sport. Deze spil bracht er op de linkervleugel weinig of niets van terecht. Ook De Buck, die vermoeid scheen, trad minder op de voorgrond. De Zwaluwen waren nu sterk in de meerderheid en brachten met series aanvallen de Belgische verdediging danig in het- nauw. Een voor zet van Heyster werd door Seghers onder schept, maar de Gentenaar kon niet be hoorlijk wegwerken en plaatste de bal voor de voeten van Meyer, die een unieke kans kreeg om gelijk te maken. Hij maakte er geen gebruik van en het leer vloog over de lat. De terugkeer van Annicq, die uit gevallen was, leek het evenwicht te zullen herstellen. De Belgen drongen gevaarlijk op, maar De Clercq, die de aanval moest afwerken, faalde volkomen. Toen namen de Zwaluwen het heft weer in handen en hielden het spel geruime tijd op de Belgische helft". In het laatste kwartier ontworstelden de Belgen zich aan de druk en een hard schot "van Van Steenlandt scheerde de paal. Het einde kwam met een kleine Belgische zege. Noodkreet van het politiepersoneel Grote protestvergadering in Den Haag In de Dierentuin te 's-Gravenhage werd gistermiddag een door duizend politieman nen bijgewoond congres gehouden ter be spreking van het pensionneringsvraagstuk voor het politiepersoneel. De bijeenkomst was belegd door het bestuur van de Cen trale van politieorganisaties, waarbij zijn aangesloten de R.K. politiebond „St. Mi chael", de Nederlandse politiebond en de Bond van Christelijke politieambtenaren. In zijn openingswoord verklaarde de congresvoorzitter, de heer A. Leewis.-dat de inkrimpingsmaatregelen bij de politie, die in het najaar van 1949 werden be kend gemaakt, onder het politiepersoneel grote onrust hebben veroorzaakt. De gemeentepolitie zal dit jaar met dui zend man worden ingekrompen, de rijks politie met vijfhonderd, hetgeen zal ge schieden door 55-jarigen en ouderen ont slag te geven. Deze maatregelen zijn on verwacht gekomen zeide spreker. De po litiemensen wisten weliswaar, dat bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd de mo gelijkheid van ontslag bestond en dat van deze mogelijkheid onder bepaalde om standigheden gebruik kon worden ge maakt, doch een dergelijk ontslag was voorheen zeker geen regel. Ook de mi nister van Binnenlandse Zaken heeft, aldus spreker blijk gegeven, dat het zonder meer ontslaan op 55-jarige leeftijd door hem niet op prijs werd gesteld, een standpunt, dat blijkens een ingesteld onderzoek werd gedeeld door de Commissarissen der Ko ningin en de burgemeesters. Maatschappelijke degradatie „Vroeger adjudant van politie, thans rij wielbewaarder", aldus kenschetste de heer G. van Netten, voorzitter van dé Bond van Christelijke politieambtenaren, de ge volgen van het ontslag op 55-jarige leef tijd. Spreker zette uiteen, dat in de hui dige omstandigheden een politieman slechts dertig dienstjaren kan bereiken. Gezien het feit, dat men vroeger 2 pensioen per dienstjaar kreeg, waardoor de inkomsten van een gepensionneerde politieambtenaar bij 35 dienstjaren 70 van het genoten salaris bedroegen en het pensioen thans is vastgesteld op 1% per dienstjaar, ontvangt het politiepersoneel, dat nu op 55-jarige leeftijd wordt ontslagen, een pen sioen, dat ongeveer 50 minder is dan voorheen. Door deze vermindering van inkomsten zijn de gepensionneerden ge dwongen allerlei betrekkingen te aan vaarden, die het aanzien der politie scha den. De heer Van Netten verklaarde, dat Zeekasteel maakt laatste reis. Zes-en-dertig jaar lang heeft het 45.000 ton metende Engelse passagiersschip „Aquitania" de wereldzeeën bevaren. Het schip heeft in totaal 3.000.000 mijl gevaren en 1.200.000 passagiers vervoerd. Thans maakt de „grand old lady of the Atlantic" haar laatste reis: naar de sloper. Bij haar vertrek uit Southampton werd zij door talrijken nagewuifd. het standpunt van de minister van Justitie, volgens wie pensionnering op 55-jarige leeftijd mede aanbeveling verdient, om dat men op die leeftijd gemakkelijker een baantje kan vinden, zeer veel ontstem ming heel't gewekt. Spreker was van oordeel, dat de pen sioengerechtigde leeftijd van 55 naar 60 jaar moest worden verlegd, terwijl bij ver vroegd pensioen niet meer 1 doch 2 pensioen per dienstjaar toegekend zou moeten worden. De heer Van Netten stelde vérder voor deze aangelegenheid voor te leggen aan de Centrale raad van beroep, teneinde een principiële uitspraak te verkrijgen. Arbeidsvreugde verloren „De arbeidslust en arbeidsvreugde gaan teloor by deze regeling", aldus verklaarde de volgende spreker de lieer J. Körner, voorzitter van „St. Michael", wiens rede herhaaldelijk door luid applaus werd on derbroken. Hij noemde de ontslagrege ling bij 55-jarige leeftijd „onsociaal" en „onchristelijk". Aan de hand van tal van voorbeelden toonde hij aan, dat het politie personeel thans aan de armoede wordt prijsgegeven". Vaderschap vacant „Minister-president Drees", zo besloot spreker, „heeft terecht de erenaam van vader van de ouden van dagen verworven. Bij ons echter is het vaderschap nog vacant, wij bieden daarom aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie het ere- predicaat aan van vader van het oude po litiepersoneel". Het congres nam hierna met algemene stemmen een resolutie aan waarin gevraagd werd voor het bereiken van het 61-ste levensjaar alleen dan ont slag te verlenen als de betrokkene ten minste 35 voor pensioen geldende dienst jaren heeft of als hijzelf tegen ontslag geen bezwaar heeft en verder bij pensionnering toekenning van tenminste 2 van de pen sioengrondslag per dienstjaar. Hazardspel met steungeld De politie heeft in Zwijndrecht een in val gedaan in een huis, waar gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van een hazardspel. De spelers werden gearres teerd en naar het politiebureau overge bracht. Onder de spelers bevonden zich mensen, die speelden van het geld, dat hun door maatschappelijk hulpbetoon voor hun gezinsuitgaven was verstrekt. Zwemcompetitie kring Haarlem Na de vierde ontmoeting in de zwem competitie van de kring Haarlem van de KNZB zijn de standen: Dames: DWR 1351.6 punten; DWT 1396.5 punten: Haarlem 1434,6 punten: HVGB 1455.6 punten:. HPC 1484,1 punten en VZV 1625 punten. Heren junioren: Haarlem 551,5 punten: HVGB 554,9 punten; DWR 586.1 punten; HPC 593,5 punten; DWT 617,2 punten; VZV 661,6 punten. Jongens. Eindstand: HVGB 388,3 punten; Haarlem 413,6 punten; DWT 429,1 punten; DWR 466,1 punten; HPC 466,1 punten en VZV 481.9 punten. Antwerpse zesdaagse In de vroege morgenuren van Woensdag zag het klassement van de Antwerpse zes daagse er als volgt uit: 1. Dekuysscher Arnold (België/Australië) 91 pnt.; 2. Schulte Peters (Nederland) 49 pnt.: 3. Lapébie Bruyland (België) 43 pnt.: 4. OckersGillen (België) 36 pnt.; 5. RijckaertDecorte (België) 29 pnt. Op een ronde: 10. Van VlietPellenaars (Nederland) 96 pnt.; 13. Van Est—Boeyen (Nederland) 15 pnt. Sport in 't kort DAMCLUB „KIJK UIT". Ter gelegen heid van 'haar twaalf en halfjarig bestaan houdt de damclub „Kijk Uit" Donderdag avond een receptie in haar clublokaal, café „Du Noi'ö", Rijksstraatweg, Haarlem-Noord. DONNER SPEELT REMISE TEGEN EUWE. Te 's Gravenhage werd de derde partij gespeeld van de schaakwedstrijd DormerEuwe. Donner speelde met zwart en Euwe met wit. Na de 25e zet eindigde de partij in remise. De stand is thans Euwe twee punten en Donner één punt. De V.A.M. als schakel tussen de gemeenten die het vuil kwijt willen en de land- en tuinbouwers die de compost op prijs stellen Vele gemeenten in ons land zitten met het probleem van de vuilafvoer. Amster dam heeft zijn vuilverbranding, Den Haag vervoert zijn vuil naar Wijster in Drente waar het tot mest verwerkt wordt, terwijl vele andere gemeenten het vuil laten gebruiken om moerasgronden op te hogen. Aanvankelijk was gedacht dat het- in de toekomst, naar het voorbeeld van Am- misch indien er in de omgeving van de plaats waar het vuil opgehaald wordt, moe rassen liggen die daarvoor in aanmerking komen. De V(uil) A (f voer) M(aatschappij). waarmee Den Haag een contract gesloten heeft, is een semi-overheidsbedrijf. Wij hebben de vuilverwerkingsinrichting in Wijster gezien en daar met belangstelling sterdam, in het bijzonder in verbranding kennis genomen van de manier waarop het gezocht zou worden, maar daarvan komt men meer en meer terug. De praktijk heeft aangetoond, dat het vuil uitstekend tot mest verwerkt kan worden, zodat het in econo misch opzicht onjhist is iets in de oven te vernietigen, dat nog bruikbaar is. Land winning door vuilstorting is alleen econo- Dcze quasi-Griekse zuilen, die aan de kant van de weg staan tussen Stuttgart-Bad Cannstatt en Miinsterwerden in 1939 in opdracht van de nazi's voor een of ander monument in Berlijn vervaardigdmaar nooit gebruikt. Nu is het wachten op iemand, die ze voor een prikje wil overnemen. vuil omgezet wordt in compost. De land en tuinbouwers nemen deze meststof graag af, omdat die de eigenschap heeft 'dat zij door langdurige teelt uitgemergelde zand gronden weer de oude groeikracht geeft. Niemand heeft de verwachting dat deze compost ooit de natuurlijke of de kunstmest verdringen zal, 'maar het is van belang de compost naast andere meststoffen te ge bruiken om de groeikracht van de grond steeds op peil te houden. De V.A.M. is met verschillende gemeen ten in onderhandeling om ook contracten af te sluiten om het vuil af te nemen. Daarbij werkt de omstandigheid dat de inrichting'in Wijster nadat ook nog een overeenkomst gesloten was met Gronin gen, Bellen en Zandvoort „vol" is, remmend. Als er nieuwe overeenkomsten gesloten worden, moeten er ook nieuwe vuilverwerkingsinvichtingen komen. Daar bij komt dan onmiddellijk om de hoek kijken de vraag waar die moeten komen. Om de transportkosten van 't vuil zo laag mogelijk te houden, dienen zij zo dicht mogelijk te komen bij plaatsen waar het vuil verzameld wordt. Maar ook is van belang, dat de inrichting gebouwd wordt in de nabijheid van de plaatsen waar de boeren en tuinders de mest willen kopen. Nu is het een uitgemaakte zaak dat in lichtingen als in Wijster niet gevestigd kunnen worden in de nabijheid van de ste den. Men moet daarvoor immers grote ter reinen hebben waar het gestorte vuil maan denlang ligt te „broeien". Zulke terreinen in de omgeving van een stad zijn veelal duur en bovendien is het uit welstandsover wegingen minder gewenst die op zo'n plaats te maken. Maar er is ook een inrichting mogelijk waar het vuil onmiddellijk na aankomst verwerkt wordt. Daartegen kun nen dus uit hygiënisch oogpunt geen be zwaren bestaan. De mest die dan verkre gen wordt is van een ander gehalte, doch niet minder bruikbaar. Zelfs is zij, naar algemeen aangenomen wordt, beter dan de compost van Wijster geschikt voor de tuinderij. Daarom zal thans in Schiedam een inrich ting gebouwd worden waar proeven geno men zullen worden met de verwerking van vers vuil. De mest die daar gemaakt wordt zal evenwel nauwelijks voldoende zijn om de tuinders van het Westland van meststof te voorzien. In het Westen van het land bestaat alge meen ook wel belangstelling zowel van tuinders, boeren als bloembollenkwekers voor de compost van Wijster, maar het transport is te duur. De V.A.M, heeft onderhandelingen ge voerd met de gemeenten Haarlem en Lei-, den, maar een resultaat werd daarbij nog niet bereik, Aanvankelijk is men bij de onderhande lingen met Haarlem van de veronderstel ling uitgegaan, dat er op het terrein van de Reiniging een inrichting zou gebouwd moe ten worden, om het vuil, dat niet auto's wordt aangevoerd, te storten in spoorweg wagens (de V.A.M. heeft hiervoor speciaal gebouwde gesloten spoorwagens). Met de bouw daarvan zou een bedrag van 3 a 4 ton gemoeid zijn. Heel anders wordt de opzet evenwel als er in de omgeving van Haarlem een vuilver- werkingsinrichting zou worden gebouwd. Dan konden de vuilnisauto's onmiddellijk naar die plaats rijden, Ook gemeenten in de nabijheid van Haar lem zitten met het vuilafvoer-probleem, zoals Bioemendaal en Heemstede. Het ligt op de weg van de betrokken gemeente besturen om in deze 'tot samenwerking te besluiten. Misschien zou liet mogelijk zijn de v ui lverwerkin-gsin rich ting tussen Haar lem en Leiden te bouwen, opdat alle ge meenten in die streek zich daarbij kunnen aansluiten. Zoals de zaken in de omgeving van Haar lem en Leiden liggen, zullen zij ongetwij feld ook in vele andere gewesten van het land gevonden worden. Door samenwerking is in deze veel te bereiken. Het vuilprobleem in Haarlem is nog niet nijpend, want het is nog wel mogelijk ge durende 6 jaar het vuil in Leimuiden te storten. In Haarlem wordt per week ongeveer 2000 nU vuil opgehaald.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5