Haarlems Dagblad en €>picccl?tc t^aacterac^e Courant GXnno 165-6) Brieven President Truman signaleert het gevaar van het communisme Vandaag valt de beslissing De verschuivingen in hef Britse parlement Weerbericht 64e jaargang No. 19484 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 23 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De VOLLEDIGE TEKST van de ant woorden, door West-Europese politieke leiders gezonden aan Donovan, de voorzit ter van het Amerikaanse Comité voor een Verenigd Europa, hebben wij reeds ontvan gen. Lezing van die brieven het zijn er niet minder dan één-en-vijftig heeft de indruk van de 'hier gisteren besproken Amerikaanse samenvatting wel bevestigd. Maar er valt het een en ander aan toe te voegen. Het verrast enigszins dat de Italia nen meer reserve tonen dan de Fransen, die met de Belgen eigenlijk wel de meest ener gieke toon doen horen. Er kan geen twijfel bestaan aan Italië's grote belangen bij een vereniging van West-Europa en de Italiaan se belangstelling is dan ook telkens naar voren gekomen. Maar van Franse zijde toont men zioh sterker bewust van het feit, dat de tijd dringt. Dit komt bijvoorbeeld scherp tot uiting in de verklaring van de oud-minister Henri Frenay, waaruit ik hier een aantal markante passages vertaal: „Het jaar 1950 zal het beslissende voor Europa zijn. In de komende maanden zal het zijn wil, om tot eenheid te komen, moe ten bewijzen. Het zal daarmee in 1952 zijn onafhankelijkheid, d.w.z. zijn economisch evenwicht, zo niet bereikt dan toch dicht benaderd moeten hebben. Wij. hebben twee iaar voor ons om dit te verwezenlijken. Twee jaar is een korte tijd om zulk een zware taak te volbrengen. De strijd voor Europa is daarom vooral een race tegen het horloge. Het is deze kamp die gewonnen moet worden. Als wij de eeuwigheid voor ons hadden zou ik bereid zijn mij te ver enigen met het beleid van voorzichtigheid, dat ons als een deugd wordt voorgehouden. In de politiek geldt zulk een eenzijdige op vatting niet. Nu eens blijkt de wijsheid in voorzichtigheid te liggen, dan weer in durf. Als wij nu niet durven zullen wij Europa's kans laten voorbijgaan. Zullen de Europea nen zich daarvan bewust blijken? Dat is de kern van de kwestie. Als wij haar overlaten aan de experts, die ik overigens achting toedraag, zijn wij verloren. De experts zien alleen de ingewikkeldheid der problemen; zij veronachtzamen de factor Tijd, want die telt voor hen niet mee. Het horloge is geen gereedschap van de expert maar van de politicus. Hij is het die de snelheid van de Tijd op de juiste waarde kan schatten, en de verantwoordelijkheid voor een verkeer de diagnose van het ontwikkelings-tempo der gebeurtenissen ligt bij hem. Wij leven niet in een starre en abstracte wereld, maar in een wereld die beweegt en verandert in een tempo, dat wij sneller zien worden. Voor de politici is de tijd gekomen om hun verantwoordelijkheden te aanvaarden en de nodige maatregelen te nemen om een nieüw Europa te maken. Wij willen Europa omdat wij onafhanke lijk willen zijn. Om onafhankelijk te zijn moet men souverein over zijn lot kunnen beslissen. Bij de huidige staat van zaken heeft elke afzonderlijke Staat van de Oude Wereld van zijn souvereiniteit niets meer behouden dan de juridische illusie. Wij staan niet voor het feit dat wij deze reeds overleden souvereiniteit moeten opgeven, maar integendeel voor de noodzaak haar tot nieuw leven te brengen waar dit te ver wezenlijken is, dat wil zeggen: in Europese eenheid". Ge ziet dat Frenay zich kort, puntig en klaar uitdrukt. Hij onderschat nochtans de moeilijkheden niet. Hij ziet.de verschillende inzichten én met elkaar strijdige belangen, die verenigd moeten worden. „Voor een •dictator zou dat eenvoudig zijn, voor demo craten is het werk ingewikkelder, want zij hebben een bewilliging nodig die vaak het aanvaarden van offers zal betekenen. De democratie aanvaardt het offer niet grif, tenzij bij dreigend gevaar. Dat is zeker aanwezig, maar al zo lang, dat men er ver trouwd mee is geraakt en er geen afkeer meer van voelt. Het gevaar woont bij de Europeanen in, het is zijn commensaal. Succes hangt nu af van het verantwoorde lijkheidsgevoel dat de leiders der openbare mening en van de verschillende maatschap pelijke lagen zullen tonen." De Franse oud-primier Léon Blum waar schuwt eveneens tegen het trager beleid van de gewoonte en de routine. En hij doet een voorstel. Hij voert aan dat niets belet om, in afwachting van conclusie in een tech nisch rapport, nu reeds de hoofdlijnen en de kenmerken vast te stellen van een stel sel, dat experts daarna kunnen bijvijlen. Eerst overeenstemming in principe, daarna zo spoedig mogelijk de definitieve formu lering, raadt Blum en de juistheid van zijn standpunt schijnt moeilijk aanvechtbaar. Wat zou, inderdaad, zulk een werkwijze kunnen beletten? Hij voegt er evenwel aan toe dat het noodzakelijk zal zijn in de eer ste plaats zekere overeenstemming met Groot-Brittannië te bereiken. Europese or ganisatie zonder Groot-Brittannië lijkt hem uitgesloten. Wellicht zal het resultaat der Britse ver kiezingen, die vandaag plaatshebben, ons weldra wat meer licht omtrent de Britse houding ten opzichte van Europese eenheid geven. De Engelse brieven aan Donovan tonen geen grote toewijding. Natuurlijk betoogt Bevin, zoals steeds, dat hij al zoveel voor Europa heeft gedaan en dat Straatsburg toch al zo'n vooruitgang is. Churchill, in een zeer korte verklaring, zegt dat iedereen nu wel weet hoezeer hij Europa voor staat en dat dit doel van zijn politiek zal blijven. Hij gaat evenwel niet in op Dono van's vraag, wat men moet doen als ver schillende opvattingen bij de Europese sta ten op een verschil in het tempo van ver wezenlijking der eenheid duiden. Na de verkiezingen zal hij wellicht duidelijker worden, vooral als hij dan nog in de oppo sitie blijkt te zijn. En de Labour Party zal actiever voor Europese eenheid zijn als zij in de oppositie mocht belandenBij het lezen van al die brieven was het verschil tussen ministers en opposanten in de ver schillende landen wel heel duidelijk waar neembaar. Als Donovan eerst de mening alleen van ministers en (jaarna alleen van oppositie-leiders had gevraagd, had hij twee overzichten van sterk-verschillende toon kunnen geven. Uit de Noordelijke landen hebben vooral de Denen zich krachtig doen horen: in de eerste plaats Ole Björn Kraft, leider der conservatieven en vice-president van de Raad van Europa: Spaak's plaatsvervanger te Straatsburg. Ook de oud-minister van Financiën Thorkif Kristensen laat zich in die geest uit. Kraft gebruikt ten aanzien van eenheid der Europese volken de term „to. be or not to be" en spreekt van een rampzalige tegenstelling tot de moderne Acht Duitse politici kregen gisteren op het gemeentehuis in Battersea, Engeland, een stembiljet en verdwenen daarmee in een hokjevulden een vakje in en deponeerden hun stem volgens alle regelen der kunst in een officiële Britse slembus, ten overstaan van het voltallige stembureau-comité, plus de burgemeester (compleet met ambts keten)! Natuurlijk was het slechts een grajjje: de Duitsers vertoeven in Engeland om, er de practijk van de democratische instellingen te bestuderen en hun stem biljetten (die van te voren ongeldig gemaakt waren) zijn na de „demonstratie" uiteraard direct vernietigd. „Een instrument van gewapend imperialisme, dat zijn invloed met geweld blijkt te vergroten" ALEXANDRIA, Virginia, 22 Februari (Reuter). President Truman heeft hier vandaag in een rede verklaard, dat elk systeem van controle op atoomwapens zon der internationale inspectie die Rusland verworpen heeft een „schijnovereen- komst" zou zijn. De Verenigde Staten zul len elke mogelijkheid om tot een doel treffende controle te komen blijven be studeren, aldus de president. Truman sprak ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld van George Washington. Over het communisme zei Truman: „Het communisme schijnt de mensen er toe te brengen hun vrijheid te geven door valse beloften van een beter leven, maar het grote gevaar van het communisme ligt niet in zijn valse beloften. Het ligt in het feit, dat het een instrument is van een gewa pend imperialisme, dat zijn invloed met geweld blijkt te vergroten". De president herhaalde, dat Amerika alles zou doen om de verschrikking van een nieuwe oor log te voorkomen. „Wij geloven, aldus Truman, dat de UNO het juiste apparaat is om tot een doeltreffende controle op de wapens voor massavernietiging te komen". Truman betoogde de noodzakelijkheid óm het Europees herstelprogram te vol tooien. „West-Europa heeft wat de produc tie betreft reeds grote vorderingen ge maakt, maar er moet meer worden gedaan alvorens de hechte basis van economische zelfhulp, essentieel voor de handhaving der democratie, is bereikt". Het in de UNO uitgewerkte plan voor beheer van de atoomenergie, goedgekeurd door de overgrote meerderheid der UNO- leden, zou volgens Truman doeltreffend zijn. „Onze taak is in de grond dezelfde als die van president Washington", zeide Tru man, die er daarbij op wees, dat Washing ton er altijd naar gestreefd heeft de demo cratische instellingen een meer effectief karakter te geven. „Washington wist, dat men deze moest verdedigen, dat er ogen blikken waren, dat het gebruik van ge weld om de democratie te verdedigen niet vermeden kon worden". Truman ver klaarde met nadruk, dat de hoop van de mensheid op vrede afhankelijk is van weerstand aan de communistische aggressie en van de controle op de atoomenergie. De president noemde vier punten als „een practische weg naar de vrede": Het Atlantisch verdrag en het hulppro gram voor dc wederzijdse verdediging; voltooiing van het plan-Marshall en aan vaarding van zijn program voor onvol doende ontwikkelde gebieden; verminde ring van de handelsbarrières door middel van het program van wederkerige han delsovereenkomsten en oprichting van een internationale handelsorganisatie ter ver groting van de wereldhandel. (Te Havanna hebben in 1949 54 landen een handels handvest getekend waarin een internatio nale handelsorganisatie wordt voorgesteld). Tenslotte zeide de president: „Wij probe ren niet aan deze minder ontwikkelde ge bieden auto's en televisie-appax'aten te ver kopen, maar wij willen ze helpen meer voedsel te verbouwen, het onderwijs op hoger peil te brengen en tot gezonder levensomstandigheden te komen. De volken van Azië, het Verre Oosten, Afrika en het Midden-Oosten zullen het communisme al- ontwikkeling van zaken als zij niet mocht worden verwezenlijkt. Europa zou. dan tot verarming gedoemd zijn. Zal het slechts een randgebied voor Rusland-Azië en dus wel licht een bruggehoofd voor 'het Westen zijn of in vrijheid zijn plaats als gelijke tussen de grote mogendheden van Oost en West innemen, in nauwe relatie met Amerika? vraagt deze Deen, die aandringt op politieke bevoegdheid voor Straatsburg. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Sadak acht, evenals de Fransen, dit jaar beslissend voor Europa. Het zal nu moeten kiezen tussen redding en ondergang. Misschien is het voornaamste nut van de publicatie van een aantal dezer briefen in Europa wel, dat zij vele mensen zullen doen ontwaken tot besef van de grote kwestie, die in het geding is. R. P. leen afwijzen, als zij er van overtuigd zijn dat democratie het beste middel is om in hun dringende behoeften te voorzien." - „Conferentie op neutraal gebied" De leidende republikeinse staatsman Harold Stassen, die twee jaar geleden een conferentie met Stalin had, heeft heden verklaard, dat de door hem voorgestelde conferentie tussen Truman en Stalin op neutraal gebied, bij voorbeeld in Wenen, Stockholm of Helsinki "moest worden ge houden. Hij verklaarde, dat zijn voorstel om een dergelijke conferentie over de waterstof bom in Azië te houden een overweldigende weerklank gevonden heeft. Stassen zeide. dat de Amerikaanse dele gatie uit de twee partijen moest worden samengesteld en dat ook de U.N.O., Enge land en Frankrijk op de conferentie moe ten zijn vertegenwoordigd. „Elk woord, dat op de conferentie zou worden gesproken, moet worden vastgelegd en gepubliceerd", aldus Stassen. Clementis maakt balans op Dr. Vladimir Clementis, .de Tsjechoslo- waakse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een vergadering van het parlement ter bespreking van de „vredesresoluties' die in de laatste weken op bijeenkomsten door het gehele land zijn aangenomen, een „balans" opgemaakt van de successen, die Oost en West in de „koude oorlog" hebben behaald, waarbij die van Oost uiteraard van verpletterend gewicht bleken. Clementis hield zijn eerste rede na zijn terugkeer uit de V. S„ waar hij de delegatie van zijn land bij de Assemblée van de UNO leidde. Hij zei nog, dat Amerika's „hysteri sche en cynische atoombompropaganda'" een mislukking is in de Oostelijke democra tieën. Het Amerikaanse volle wil geen oor log, maar „de Amerikaanse leiders hebben een naieve en gevaarlijke leer van de we reldhegemonie tot de hunne gemaakt." Geen gehoor in Brussel voor delegatie wereld-vredescongres De voorzitters van de Belgische Kamer en Senaat hebben Woensdag geweigerd een delegatie te ontvangen van het wereld congres voor de vrede. De delegatie werd gevormd door de Deense schrijfster Olsen, de Nederlandse musicus Haakon Stotijn, de katholieke Franse geestelijke Boulier en de algemene secretaris van de Italiaanse socialistische partij Eliott Bassom. De delegatie wenste de voorzitters van het Belgische parlement de vredesvoorstel len voor te leggen, welke door het wereld congres voor de vrede werden uitgewerkt. Reactie van Moskou op ChurchiiIs suggestie Radio-Moskou heeft Woensdag voor de eerste maal gereageerd op Churchill's re cente voorstel tot belegging van een confe rentie van de Grote Drie over de kwestie van de atoomwapens. Commentator Fedo- roff legde verband tussen dat in Edinburgh bekend gemaakte voorstel en de rede die Churchill vier jaar geleden heeft gehouden te Fulton in Missouri. In laatstgenoemde rede riep Churchill, zoals men zich herin nert, de wereld op tot eenheid tegen Rus land. Fedoroff zei dat het voorstel van Churchill meer is dan enkel een verkie zingsmanoeuvre. Hij meende er een bewijs in te zien voor zijn stelling dat Churchills politiek van streven naar broederlijke vér- houdingen tussen de Verenigde Staten en Engeland „bankroet" is. (United Press.) Wettelijke grondslag voor crematie in voorbereiding Een wetsontwerp tot wijziging der Be grafeniswet, waardoor- aan crematie een wettelijke grondslag zal worden verleend onder bepaalde waarborgen, zal binnen kort het ministerie van Binnenlandse Za ken verlaten en om advies aan de Raad van State gezonden worden. De nieuwe permanente zetel van de UNO in New York City tussen de 42ste straat en East River nadertzijn voltooiing. Dit is de achterkant van het reusachtige gebouw dat loei door zijn afmetingen imponeertmaar overigens weinig tot ver fraaiing van het stadsbeeld bijdraagt. Koninklijk Paar naar Frankrijk Van 23 tot 26 Mei De Koningin en Prins Bernhard hebben het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de president der Franse Re publiek. Het Koninklijk paar zal op 23 Mei in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad verlaten. Het woord is aan Bodenstedt: Hoe komt het toch dat rijk met verstand begaafde mensen zo scheef kunnen denken? Men kan zich de hersenen verstuiken even als men een been verstuikt. ENGELSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Ruim 34 millioen kiezers gaan ter stembus (Van onze verslaggever) LONDEN. Tegenover ons zit een grote zwaargebouwde man van ongeveer vijftig jaar, Cyril W. Black, de conservatieve candidaat voor het district Wimbledon. Hij zien er vermoeid uit, hetgeen nauwelüks verwondering wekt, als hij vertelt gedurende de laatste weken een gemiddelde van twee tot drie redevoeringen per dag te hebben gemaakt en verder vele honderden kiezers persoonlijk te hebben bezocht. Hij kijkt op zijn horloge. „Nog 36 uur", zegt hij, „dan zijn de verkiezingen voorbij". Dan schijnt hij zich iets te herinneren, kijkt weer op zijn horloge en zegt: „Maakt u het niet tel lang. Over drie kwartier moet ik een toespraak houden in Coombe, een klein plaatsje in mijn district; ik heb één van de zes grootste districten van Engeland, 77.000 kiezers". Lachend voegt hij ,er aan toe: „Het is soms zo'n ontmoedigend idee, dat Mr. Chur chill met één radiotoespraak veel meel mensen in mijn district bereiken kan, dan ik in drie weken campagne. Het is uitgeslo ten dat ik mondeling contact zou hebben met alle kiezers in mijn district. Als ik 20% van hen persoonlijk kan spreken zal ik heel tevreden zijn. Ik schat, dat ik met mijn openbare toespraken ruim 10.000 kiezers heb bereikt." Wij zitten te praten in het achterste deel van een kleine winkel in de hoofdstraat van Wimbledon, waar candidaat Black tijdelijk zijn verkiezings-hoofdkwartler heeft ge ïnstalleerd. Overal hangen aanplakbiljetten aan de muur, lange tafels zijn bedekt met propaganda-lectuur en telkens komen men sen de winkel binnen. Sommigen om hun hulp bij het laatste deel van de campagne aan te bieden, anderen alleen maar om hun favoriete candidaat het beste toe te wensen en hem te vertellen, dat hij naar hun me ning zo'n goede kans maakt. En daar is hij zelf ook van overtuigd, want Wimbledon is een van die plaatsen, waar vrijwel zeker een Conservatief de meerderheid zal be halen. Enthousiast sprak de heer Black over een nauwer contact tussen de West-Europese landen, maar hij betreurde het dat hij, om de belangrijke reden, dat hij de sympathie en het vertrouwen van zijn kiezers moet winnen, dit onderwerp slechts zelden heeft kunnen aanroeren. Niet dat de kiezers er tegen zijn, maar, aldus Mr. Black, „de man in de straat wil weten hoe het met zijn Met het oog op de Engelse verkiezin gen van heden ge ven wij in deze kaart 'n overzicht van de verschui vingen die sedert 1900 in het Britse parlement hebben plaats gehad. Verblijfplaats van Westerling is onzeker DJAKARTA, 22 Februari (Reuter). Naar aanleiding van het bericht, dat Wes terling naar Singapore is gevlucht, heeft de regering der RIS aan Groot-Brittannië om hulp verzocht, aldus vernam „Antara" uit officiële kringen. Functionarissen van de Britse ambassade te Djakarta deelden naar aanleiding hiervan mede, dal aan de RIS is medegedeeld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens gezin is ont dekt. In welingelichte kringen werd ge zegd, dat het nog steeds niet zeker is, of Westerling Indonesië heeft verlaten. Tanks, troepen en politie bewaakten de haven van Nice totdat het vrachtschip „Capiiaine Jean Do.'o" (op dc achtergrond) dat geladen was met oorlogsmateriaal voor de strijd in Indochina, de haven verlaten had. Vorige week gooiden communisten, na de kadewerkers die het schip laadden, overmand te hebben, een deel van het oorlogstuig in het water. Britse liberalen stellen voor waarde voor eventuele coalitie LONDEN, 22 Februari (Reuter) De Britse liberale partijleiding heeft ver klaard, dat zij bereid is een socialistische minderheidsregering te steunen (wanneer de socialisten na de verkiezing niet in staat zouden zijn om zonder steun van de libe ralen een regering te vormen) op voor waarde dat Labour de nationalisatie van de industrie opgeeft. Zonodig zouden de liberalen niet voor de verantwoordelijkheid terugschrikken zelf een minderheidsregering te vormen. Woesteling richtte bloedbad aan in Italiaans dorp Het dorp Filottrano bij Ancona leek Dinsdagavond een slagveld. Ambulances van het Rode Kruis vex-voerden doden en gewonden naar de ziekenhuizen en troepen carabinieri trokken door de straten, waar de ramen geblindeerd waren. Zestien uur lang werdexx de bewoners namelijk geterro riseerd door de 23-jarige boer Cetullio Lil- lini. Eerst had hij in het huis van zijn ver loofde Maria Mammoli op korte afstand zes schoten op haar gelost, waarna hij naar buiten rende en twee buren doodschoot, die hem tegen wilden hoxiden. Maria's moeder en haar 7-jarig bx-oertje die in paniek uit het huis vluchtten, werden onder vuur ge- nomexx eix vielen ernstig gewond neer. De gehele nacht raasde Lillini als een wilde man door de straten en schoot hij op Ieder, die zich buitenshuis waagde of door de lui ken naar buiten durfde kijken. Drie cara binieri trachtten hem te arresteren. Stuk voor stuk rekende hij met hen af en zwaar gewond bleven zij in een sloot liggen.Totaal werden 23 personen gewond, van wie ver scheidene waarschijnlijk dodelijk. In de vroege ochtend hing hij in de dox-psstraat het volgende biljet op: „Ik ben gedwongen dit te doen. Het spijt mij, indien onschuldi- gen lijden. Maar ik kan er niets aan doen." Sindsdien heeft men niets meer van de woesteling gemerkt. Gewapende politie trekt thans behoedzaam in gevechtsformatie op van de dennenbossen uit. In 1945 waren van de uitgebrachte c stemmen 4S procent Labour, 40 procent Conservatief. Het corresponderende f aantal zetels was echter tengevolge van jl het kiesstelsel: Labour 61 procent, Con servatieven 33 procent. Het aantal Lagerhuiszetels en derhalve 5 ook het aantal kiesdistricten is sinds 1945 van 640 tot 625 teruggebracht. Bij 8 de ontbinding van het Lagerhuis was g de partijverhouding als volgt: Labour 381, vacante Labourzetels Conservatieven 202. National Liberal (met conservatieven nauw verbonden) 13, Liberalen 10, Onafhankelijken c (waartoe geroyeerde Labourleden be koren) 16, Communisten 2, overige 9. i salax-is zal gaan en de woningnood en de nationalisatie, en dan heeft hij misschien nog wel belangstelling voor de atoombom, maar de buitenlandse politiek die op het ogenblik zo belangrijk is voor ons allen interesseert hem nauwelijks." De candidaat voor Wimbledon dacht niet dat de Liberalen veel nieuwe zetels zouden behalen en ook de Communisten meende hij als factor te kunnen uitschakelen. Maar Churchill of Attlee? Daar liet hij zich niet over uit en hij had beide handen dan ook al vol met de tegenstelling BlackDeacon, de Labour-candidaat van Wimbledon. De stemming in de Engelse hoofdstad be gon zich gisteren reeds veel meer dan te voren aan te passen aan de verkiezingen. Niet dat er door het publiek in trein of bus of restaurant veel over gesproken werd, maar toch voelde men de spanning stijgen; want al laat het Engelse, volk ook waar het verkiezingen betreft zijn emotie niet gauw blijken, uit alles spx-ak het feit dat men wist hoe belangrijk deze verkiezingen voor de toekomst van het land zijn. Hier en daar réden felbeschildevde luid spreker-auto's door de stad, de lof verkon digend van een van de drie grootste par tijen. Men zag „canvassers" haastig hun laatste ronde maken, iedereen aansporend toch vooral te gaan stemmen. Want er be staat wel stemrecht, maar geen stemplicht. En vooral in „zekere conservatieve" of „zekere socialistische" districten bestaat het risico dat de aanhangers van de grootste partij niet zullen gaan stemmen, omdat „we toch wel winnen". Zijn er veel van zulke mensen, dan kan dat beslissend zijn voor de uitslag. Al wordt er dan uiterlijk weinig aandacht aan de gebeurtenissen van Donderdag ge schonken, ieder leefde daar gisteren naar toe, naar vanavond als om tien of elf uur de eerste xiitslagen bekend zullen worden, als de dure restaurants tot diep in de nacht nog veel duurdere verkiezingsdiners zullen géven en voortdurend uitslagen bekend maken; als de „pups" in plaats van om elf uur 's avonds pas tegen het opgaan van de zon zullen sluiten en als de bioscopen de gehele nacht zullen doordraaien, tussen de films in telkens de laatste verkiezingsresul taten projecterend. Vanavond, als iedereen zijn stem heeft uitgebracht, zal Engeland voor het eerst in eeix verkiezingsx-oes zijn, zal het „Britse nachtleveix" dat als regel om elf uur 's avonds een einde neemt doorgaan tot vroeg in de ochtend. Engeland wacht in spanning. En eigen lijk wacht de gehele wereld in spanning. Misschien beseffen de 34.410.306 kiezers dat niet volcloende en zien zij niet hoe belang rijk dat kruisje, dat zij op het wille papier tje hebben gezet, eigenlijk is. In de Prinsestraat te 's Gravenhage reed een driewielige bestelauto een 58- jarige wielrijder aan. Deze kreeg een hersen schudding en werd overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. waar hij later is over- leden. De chauffeur van de bestelaxito had geen voorrang verleend. DEPRESSIES IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot ma tige, later aan de kust vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. 24 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uur Maan op 9.48 uur, onder 1.54 uur Hoog en laag water in IJrauideu Donderdag 23 Februari: Hoog water: 7.34 en 19.51 uur. Laag water: 3.05 en 15:26 uur. Vrijdag 24 Februari: Hoog water: 8.10 en 20.29 uur. Laag water: 3.33 en 15.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1