c J Oostenrijks economisch potentieel wordt onvoldoende geëxploiteerd De radio geeft Vrijdag „Militaire samenwerking met de RIS beslissend voor coöperatie op elk terrein" PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT Wereldnieuws J gen- Donderdag 23 Februari 1950 2 Maar nieuwe inzichten breken zich baan Zo oucl als het uiteenspatten van de dubbel-monarchie, zo oud is de vraag over de levensmogelijkheden, die Oostenrijk in economisch opzicht gelaten zijn. Zij is ook thans weer hoogst actueel, vooral daar de erfenis van de Hitlerperiode en de moderne opvattingen, die via het Marshall-plan binnendringen, geheel nieuwe en voor velen onverwacht gekomen argumenten in het geding brengen. In Oostenrijk leeft een onuitroeibare eerbied voor de traditie, die vaak zover gaat, dat delen van het volk nog niet geheel uit de dromen van een groot verleden ontwaakt zijn. Het af breken van de ambtelijke burcht, die uit dit verleden stamt, kost hef land zware zorgen. Het uitroeien van het bij velen ingewortelde idee, dat dit Oostenrijk geen redelijke kansen heeft zich lot zelfvoor ziening- op te werken, eveneens. De thans in Londen werkzame Oostenrijkse professor Friedrich Hayek heeft onlangs in een voordracht te Wenen gewezen op het grote gevaar, dat de geestelijke houding van Oostenrijk bepaald wordt door het feit, dat de sedert 1918 vrijwel ononderbroken genoten buitenlandse ondersteuning als een natuurlijke zaak beschouwd wordt. Et breken zich thans in het land in dit opzicht nieuwe en zeer gezonde gedachten baan. Men gaat meer en meer inzien, dat de economische armoede van het land eerder een gevolg is van het falen der pogingen cm de zalcen radicaal om te schakelen, na dat de rompstaat eenmaal uit een groot en evenwichtig economisch geheel was weg gerukt, en in mindere mate te wijten is aan ongunstige natuurlijke grondslagen. Wan neer men de potentiële mogelijkheden van het land vergelijkt met die" van het buur land Zwitserland, dan. vallen zij onmis kenbaar in het voordeel van Oostenrijk uit. Gunstige cijfers Het land kan zich in normale tijden voor 75 zelf met voedsel voorzien, terwijl de Zwitserse eigen verzorgingsbasis nog geen 50 bedraagt. De houtproductie van het land laat een zodanige export toe, dat daarmee het tekort aan levensmiddelen betaald kan worden. Zwitserland daaren tegen moet hout invoeren. In tegenstelling tot zijn buurland heeft Oostenrijk voorts een reeks van waardevolle bodemschatten. De olievelden van Zisterdorf mogen voor eerst nog Russisch domein zijn, zij ver tegenwoordigen in elk geval een rijk po tentieel en leveren ook op dit ogenblik het grootste deel van het eigen verbruik. In Stiermarken en Karinthië heeft men ijzererts, dat een voldoende basis vormt voor ae uit de nazi-peridoe geërfde staal- productie. Lood en zink heeft Oostenrijk voldoende voor eigen gebruik en zijn mag nesium en zout zijn waardevolle export artikelen. Voor zijn kolenvoorziening is het land aangewezen op het Ruhrgebied en Polen, doch de ontsluiting van bruinkool- velden is nu zover gevorderd, dat daaruit het vijfde deel van de behoefte gedekt kan worden. Bovendien bezit Oostenrijk ook ih dit opzicht een waardevol tegenwicht in zijn rijkdom aan waterkracht, die ge taxeerd wordt op een jaarlijkse capaciteit van 30 millioen KWH. In het gunstigste geval kan het land daarvan zelf de helft verbruiken, de rest behoort tot de latente export-capaciteit, die wellicht in een iets verdere toekomst met de hulp van buiten landse credieten effectief kan worden ge maakt. Tenslotte is de schoonheid van het land een hoogst belangrijke actiefpost en als toeristenland kan Oostenrijk een grote plaats gaan innemen. Het is na de devalu atie reeds bezig een belangrijk deel der Zwitserse gasten over te nemen. Kapitaal nodig Het grote probleem van de Oostenrijkse economen is het aantrekken van kapitalen om de rijkdommen te ontginnen Er moeten stuwdammen en hotels worden gebouwd FANTASIE OVERGORDIJN STOF beige, groen, terra M. 120 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 HILVERSUM I 301.5 m.: 7.00 Nieuws; 7.15 gymnastiek; 7.30 platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 De Engelse verkiezingen; 8,22 Gewijde Mu ziek; 8.45 'Platen; 9.15 Voor zieken; 9.30 Pla ten; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluit en plano; 11.30 Platen; 12.00 Koor; 12.30 Weerbericht; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Harp-ensem- ble; 13.35 Promenade-orkest; 14.10 Viool en cello; 14.40 Voordracht; 15.00 Kwartet; 15.30 Platen; 15.40 Voordracht; 16.00 Volksmelo dieën; 16.30 Kamerkoor; 17.00 Kamermuziek; 17.30 Friese uitzending; 17.45 Causerie over fotografie; 18.00 Gemengd koor; 18.15 „Demo cratie en welvart", causerie; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending; 10.35 Platen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Platen; 20.15 „Youth for Christ-rullye"; 21.15 Radio-philharmonisch- orkest, koor en solist; 22.15 Orgel; 22.45 Over denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. HILVERSUM II, 416 m.: 7,00 Nieuws; 7.15 Platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Koor; 11.05 Voordracht; 11.25 Accordeon-orkest; 12.00 Orgel; 12.30 Weerbericht; 12.33 Sport- praatje; 12.45 Reportage; 12.55 Platen; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Platen; 14.00 Voor de vrouw; 14 20 Platen; 14.35 Viool en piano; 15.00 Boekbespreking; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Dansorkest; 16.30 Voor ie jeugd; 17.00 Platen; 17.20 Muzikale cau serie: 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.35 Lichte muziek; '19.00 Denk om de bocht; .9.15 Kwartet; 19.30 „Gelovige mensen"; 19.45 „Een radiokrabbel"; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Strijkkwartet; 20.30 „Mensen aan het werk"; 21.00 Verzoekpro gramma; 21.25 „Aetherforum"; 21.55 Buiten lands overzicht; 2,10 Theaterorkest, koor en solisten; 22.40 ..Vandaag"; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen. en er moet nieuw materiaal worden aan geschaft om de tot dusverre onbereik bare bossen te kappen. Maar dit kapitaal is dn Oostenrijk zelf niet te vinden. De oorlog en zijn nasleep hebben dertig tot veertig procent van het volksvermogen opgeslokt, voor een belangrijk deel door de ontmantelingen van fabrieken, die door de Russische bezetting in het Oosten van het land zijn toegepast. Deze ontmante- I lingen hebben zich overigens niet beperkt tot fabrieksinstallaties, doch hebben bij voorbeeld ook publieke werken, onder Duits regiem uitgevoerd, omvat. In de Duitse periode is met de ontwikkeling dei- industriële mogelijkheden een flink begin gemaakt. Al mogen de investeringen toen geheel zijn afgestemd geweest op de „Duitse ruimtei" en al mogen zij gedeelte lijk verloren zijn gegaan, toch is er nog altijd een restant, dat de nieuwe ontwik keling ten goede zal komen. Zo wordt reeds nu uit waterkracht zestig procent meer stroom gewonnen dan in 1937. De Linzer staalfabrieken stellen het land in staat tot grote staalexporten en staal is thans naast hout het voornaamste pro duet in de uitvoer. Agrarische mogelijkheden Ook op agrarisch gebied zijn er moge lijkheden, die verre boven de huidige productie uitgaan. De opbrengst is zo sterk gezonken, dat het land thans nog maar 55 van zijn voeding zelf produceert. De landbouw is dus de volslagen ontredde ring van het eerste na-oorlogse jaar nog niet geheel te boven gekomen. De stroom van landarbeiders naar de fabrieken heeft érnstige moeilijkheden veroorzaakt, die men door middel van mecbnisatie van het landbouwbedrijf wil trachten te onder vangen. Voorwaarde voor zulk een mecha nisatie is weer de dringende noodzaak te komen tot een meer effectieve verdeling van het bodembezit. De ruilverkaveling wordt thans gepropageerd als middel om Hoeioel de oorlog reeds vijf jaar voorbij is leven er altijd nog Nederlanders in bunkers. Een dezer holbewoonsters op Westkappelle, die nu echter binnenkort weer een normale woning zal kunnen betrekken. een einde te maken aan de vergaande mate van versnippering der landerijen. Ook voor de landbouw resteert er evenwel uit de Duitse periode tenminste een voordeel: de in Opper-Oostenrijk (Linz) gebouwde stikstóffenfabrieken maken een voldoende verzorging met kunstmest mogelijk. Bin nen twee jaren hopen Oostenrijkse land- bouwexperts de productie weer tot het vooroorlogse peil te hebben opgevoerd en een omschakeling naar het veredelings- bedrijf te hebben voltrokken, die een ex port van boter en andere zuivelproducten mogelijk zal maken. De Marshall-hulp is ook voor Oostenrijk eon belangrijk hulpmiddel om de nieuwe oriëntatie van zijn economie te verwezen lijken. Hoezeer deze en de eraan vooraf gaande Amerikaanse hulpverlening bij dragen aan het in stand houden van een dragelijke levensstandaard in deze moei lijke periode blijkt uit het feit, dat Oosten rijk thans nog slechts de helft van zijn invoer uit eigen middelen kan betalen. STAATSSECRETARIS MOORMAN: Marine wachten nog vete taken bij opbouw van Indonesië's defensie De minister van marine mr. W. F. Schokking, de chef vair de marinestaf vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe en talrijke hoge marine-officieren waren gistermid dag om één uur op het platform van Schiphol verzameld ter verwelkoming van de staatssecretaris voor marine, schout bij-nacht H. C. W. Moorman, die na een verblijf van ongeveer een maand in- In donesië ter regeling van problemen, de lamenwerking op marinegebied tussen Nederland en Indonesië betreffende, is teruggekeerd. De heer Moorman was zeer tevreden- over de resultaten, die hij had kunnen bereiken. „Wij zijn" zo zeide hij „tot overeenstemming gekomen betreffende de jehele organisatie, het materiaal, het per soneel en de financiën. Ook de problemen, ontstaan door de verandering van de taken van de Koninklijke Marine in de nieuwe verhoudingen, zijn opgelost. De samen werking tussen de Nederlandse marine officieren en de officieren van de Alris (de marine van de Verenigde Staten van Indonesië) is bijzonder goed en geldt als een voorbeeld voor de wijze, waarop sa mengewerkt moet worden. Staatssecreta ris Moorman prees de stemming bij de Nederlandse marinemannen, van wie er op het ogenblik nog ongeveer 5000 in de tropen zijn. De marine-luchtvaartdienst heeft nabij Hollandia reeds een basis en ook technisch personeel van de marine is daar aanwezig. Een van de belangrijke taken van de Koninklijke Nederlandse Marine blijft nog steeds de bestrijding van de inten sieve smokkelhandel. Dit geschiedt in sa menwerking met de dienst scheepvaart, de vroegere gouvernementsmarine en de Alris. „Ik meen te hebben geconstateerd, dat in de kringen van de regering van de RIS gevoeld wordt, dat de samenwerking in de militaire sector beslissend zal zijn voor de samenwerking op ieder gebied en dat beschouw ik als de reden, waarom ik bijzonder hartelijk ben ontvangen en over al volledige medewerking heb gevonden. Tijdens een ontmoeting met president Soekarno druïde hij tegenover mij zo zeide de heer Moorman zijn persoonlijke voldoening uit over de samenwerking, die er bestaat tussen de Koninklijke Marine en de Alris". Over de maatregelen in de toekomst ter verdediging van Indonesië door de marine kon de heer Moorman ons nog niets zeg gen. Wel is bij de Alris .het begrip geko men, dat het niet eenvoudig is in korte tijd een oorlogsvloot op te bouwen. Er zal dus nog wel geruime tijd op dit gebied zeer nauwe samenwerking tussen Neder land en Indonesië moeten zijn, maar hoe deze zal worden, is eveneens een zaak, die op de conferentie van de Unie-ministers zal moeten worden beslist. Urk krijgt er een stuk van de Noordoostpolder bij De gemeenteraad van Urk heeft zich tot de Kroon gewend met het verzoek te bevorderen, dat het grondgebied der ge meente, door wijziging van de grens met de Noordoostelijke Polder, wordt uitge breid. Van de oppervlakte van het voormalige eiland Urk, in totaal ruim 80 ha., wordt 15 ha. ingenomen door de bebouwde kom en ruim 60 ha. door het daarbuiten gelegen grasland, bij de Ürker veehouders in ge bruik. De bevolking van Urk is sedert 1930 met ruim 1500 personen toegenomen en omvat thans ongeveer 4600 inwoners. De bevolkingsdichtheid is zeer hoog: over de gehele oppervlakte der gemeente gere kend ruim 54 per ha. en in de bebouwde kom zelfs ruim 300 per ha. De woningen, grillig en zeer dicht opeen gebouwd, zijn vrijwel zonder uitzondering uiterst klein. Desondanks komen op grote schaal samenwoningen van twee of meer gezin nen voor. Vooral als gevolg hiervan zijn de hygiënische toestanden zeer ongunstig. De t.b.c. heerst in sterke mate. Sanering van deze toestand is dringend nodig. Een stedebouwkundig verantwoord uit breidingsplan kan binnen de bestaande grenzen niet tot stand worden gebracht. Uitbreiding' van het grondgebied van Urk is, naar het oordeel van de minister van Binnenlandse Zaken dan ook dringend nodig. Hij heeft daarom een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in toevoeging van een bescheiden gebied van de Noordoost polder aan Urk ter grootte van ongeveer 90 ha. Dit gebied bevat 10 woningen en 4 noodwoningen, met in totaal 61 inwo ners. De voorgestelde uitbreiding van Urk maakt het mogelijk, tot een logische en duidelijke begrenzing te komen, welke aan Urk de ontwikkelingsmogelijkheden biedt, die deze gemeente behoeft. Groningen krijgt nieuwe academische kliniek Huidige kliniek voor inwen dige geneeskunde verouderd B. en W. van Groningen hebben aan de gemeenteraad voorgesteld, de kosten van de bouw en de inrichting van een nieuwe kliniek voor de inwendige geneeskunde aan het Academisch Ziekenhuis te Groningen voor een vierde gedeelte voor rekening der gemeente te nemen, mits het rijk en de provincie respectievelijk de helft en een vierde gedeelte in deze kosten bijdragen. Voorlopig wordt aangenomen, dat de kosten in totaal rond zes millioen zullen bedragen. De huidige kliniek voor inwen dige geneeskunde is geheel verouderd. In verband met de in 1940 ingetreden oorlogs omstandigheden moest de bouw van een nieuwe kliniek echter worden uitgesteld. Het ontworpen plan omvat, naast de eigenlijke kliniek en de ruimten voor on derwijs, een uitgebreide polikliniek en om vangrijke ruimten voor onderzoek en be handeling van patiënten en een onderdeel voor physio-therapeutische behandeling. Het lcliniek-gedeelte voorzietin ongeveer 180 bedden. Aan de nieuwe kliniek zal worden verbonden een laboratorium voor bacteriologie, waarvan de kosten ge'heel door het rijk zullen worden gedragen. Verminderde bijdrage voor woningwetbouw Op het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is een groot aantal plan nen ingediend, waarvoor in navolging van het z.g. plan-Bouma met een lagere jaar lijkse bijdrage per woning kan worden vol staan. Ten aanzien van deze goedkope woningbouw, voor zover 'deze ter hand wordt genomen door woningbouwvereni gingen en gemeenten, is in de Staatscourant een financiële regeling verschenen, waarin de bijdragen zijn vastgelegd. Deze bijdragen zijn gebaseerd op de Woningwet en het Woningbesluit. In het algemeen zullen de voorwaarden gelden, welkevoor normale woningbouw van kracht zijn. Evenals voor deze laatsten het geval is, zullen de huren zich moeten bewegen op een peil van 130% der huren, welke op 31 December 1949 gol den, voor soortgelijke voor 27 December 1940 tot stand gekomen woningen. De exploitatiekosten zullen eveneens niet hoger mogen zijn dan het bedrag dat deze huren opbrengen, vermeerderd met de gefixeerde bedragen. Deze bijdrage is in een bijlage bij de ministeriële beschikking aangegeven en varieert van 80.tot 130.afhankelijk van type en grootte der woningen. Voor de door particulieren te bouwen woningen zal op soortgelijke wijze een af zonderlijke maatregel worden getroffen binnen het kader der algemeen geldende regelen voor de financiering van particu liere woningbouw. Mr. J. E. VAN HOOGSTRATEN KOMT NAAR NEDERLAND De algemeenvertegenwoordiger van de stichting „Vertegenwoordiging in Indone sië van de Nederlandse Industrie", mr. J. E. van Hoogstraten, komt op 2 Maart uit Djakarta in Nederland aan. Hij zal twee maanden in Nederland blijven, teneinde besprekingen tevoeren met personen uit het Nederlandse bedrijfsleven. I Lekker en vol van smaak, -smeltend op de tong. Ongenode voorganger Een man met lange baard, die zich „wachter Zions" noemt, tracht sinds enige weken het woord te verkrijgen in open bare godsdienstoefeningen te Rotterdam en omstreken, meldt de N.R.C. Twee we ken achtereen heeft hij daartoe pogingen aangewend in de Ned. Hervormde kerk te IJsselmonde, en Zondagmorgen vertoonde hij zich in de eerste dienst in de Prinse- kerk te Rotterdam. De man meent éen opdracht te hebben om het woord te voe ren in de kerken, waartoe hij-zich beroept op I Corinthen 14 30: „Doch indien een ander die daar zit iets geopenbaard is, dat de eerste zwijge". Na het gebed van de predikant wilde hij zich op de kansel be geven. Hij werd rustig uit de kerk verwij derd voor hij aan dit voornemen gevolg kon geven, doch niet alvorens nog enige woorden te hebben gesproken: blijkbaar de tekst, waarop hij zich beroept om het woord te kunnen voeren. De man deelde de koster voor zijn vertrek mede, dat hij de volgende week terug zou komen en gaf, toen hij wegging, deze zijn zegen. Het incident was zo snel voorbij, dat het velen ontging^ wat er precies gebeurde. Papieren mobilisatieoefening der marine Dezer dagen zullen verschillende niet onder de wapenen zijnde dienstplichtigen van de Koninklijke Marine een opdracht krijgen van het ministerie van Marine om een speciaal toegezonden kaart volgens daarbij gevoegde aanwijzingen in te zen den. Het betreft hier een oefening waar bij geen dienstplichtigen zullen worden opgeroepen. De bedoeling is alleen te con troleren of het systeem van oproepen in de praktijk voldoet. VERBOD TOT HET BEWERKEN VAN ZANDSTEEN. De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf (be staande uit: de Algemene, de R.K. en de Chr. bouwarbeidersbond) heeft alle leden van deze drie bonden verboden zandsteen te bewerken of te verwerken aan restau raties of nieuwe werken. Alle thans in uitvoering zijnde restauraties of nieuwe werken zullen normaal doorgang vinden. Het verbod zal pas worden opgeheven, als de Silicose-wet en het op grond van deze wet af te kondigen Zandsteenbesluit van kracht zijn geworden. 40. Dat was nu wel het allerlaatstewat Panda en maestro Fiedeldum verwacht hadden! Op het ogenblik, dat zij hun ont slag uit het circus wilden nemen, gaf Joris Goedbloed het hun helemaal cadeau! Ze begrepen er niets van.maar ze wisten dan ook niet, dat Joris heel veel geld in zijn zak had doordat hij Fiedeldum's viool had verkocht! De maestro zonk geheel van streek op de grond en steunde: „Ik begrijp het niet.ik moet mijn gedachten ver strooien. geef mij mijn viool, opdat ik iets kan spelen!" „Viool??? vroeg Panda. Eerst toen merkten zij, dat het instrument verdwenen was. „Ach ja bijna vergat ik dat nog!" riep Joris, die zich al op enige afstand bevond. „Uw viool! Ja. ja, ik wilde u nog een laatste weldaad bewijzenIk heb dat goedkope, ouderwetse jammerhout verruild tot iets beters, iets moderners, om u een genoegen te doen. Zoals ge ziet is me niets te veel voor een goed vriend!" En daarbij wierp hij de van schrik ver stomde Fiedeldum een mondharmonica toe, waarna hij zich met snelle schreden ver wijderde. „Eeneen.een dit!" stot terde Fiedeldum, geheel overstuur. „Mijn viool voor eeneenDIT!" „Dat is toch aardig?" vroeg Panda, die niet alles begreep. Een DIT!" kreet de maestro, ter wijl hij het kleine instrumentje vol afschuw bekeek.... Olievlekken op de Noordzee niet van verongelukte Dakota Woensdagmorgen is de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uitgevaren om nasporingen te doen naai de onlangs in de Noordzee verongelukte K.L.M.-Dakota, omdat vliegtuigen olie vlekken op zee hadden gezien. Tevens was een vliegtuig van Schiphol opgestegen om de reddingboot behulpzaam te zijn. Op de Noordzee trof men vele olie vlekken aan, doch de K.L.M.-deskundige, die zich aan boord van de „President Jan Leis" bevond, heeft geconstateerd dat de olie niet van het verongelukte vliegtuig afkomstig kan zijn. Exportgroep Verf gaaf proce deren tegen Duitse Bondsstaat De ledenvergadering der Exportgroep Verf heeft het bestuur gemachtigd een proces aan te gaan tegen de Duitse Bonds staat over vergoeding der aan de belan gen der Nederlandse verfindustrie toege brachte schade, door het belemmeren van de export van Nederlandse verf. Vele leden gaven tijdens de te Amster dam gehouden vergadering lucht aan hun verontwaardiging over de houding der Duitsers. Jachtvliegtuig maakte noodlanding Woensdagmiddag omstreeks drie uur maakte een éénmotorig' De Havilland- jachtvliegtuig uit Gilze-Rijen in de uiter waard van de Maas onder de gemeente Overasselt een noodlanding wegens motor storing. De bestuurder, de tweede luite nant' Hassel, bleef ongedeerd. Het toestel werd aan luchtschroef en landingsgestel licht beschadigd. Nieuw Zeeland zal gedemobiliseerden toelaten In Nieuw Zeeland zullen zich 470 onge huwde Nederlanders (370 mannen en 100 vrouwen), die bij de Nederlandse strijd krachten in Indonesië dienst hebben ge daan, kunnen vestigen, aldus heeft de minister van immigratie, Sullivan, bekend gemaakt. Nog 1000 verplaatste persdeen uit Europa zullen dit jaar door bemidde ling van de International Refugee Orga nisation in het land worden toegelaten. By de Tweede Kamer is nu spoedig de indiening te verwachten van een wetsont werp tot technische herziening van de sala rissen van de rechterlijke macht. Leuk om te doen. Pierre Moeurs, een 36- jarige Franse landarbeider, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het stichten van negen bosbranden in de vorige zomer. Hij had het gedaan, omdat hij het „zo'n aardig gezicht" vond. Gevaar. Drie en twintig Japanse typhus- lijders zijn uit hun barakken ontsnapt. Alle treinen in Japan worded daarom streng gecontroleerd. Broers. Twee broers van Peter Gabor, de chef van de Hongaarse geheime politie, zijn niet-hun gezinnen uit Hongarije naar Oostenrijk gevlucht. Belachelijk. Vlasta Burian, een van de be kendste komieken van Tsjechoslowakije, die zich in de oorlog onledig hield met het beledigen van wijlen Benesj en Ma- saryk voor de Duitse radio, heeft zijn vakvereniging kwijtschelding van zijn straf gevraagd met het oog op zijn pro letarische afkomst. „Ik zal het volk weer vreugde schenken", zei hij. De vakver eniging heeft het verzoek ingewilligd, omdat „de staat met de ene hand straft doch met de andere hand hen die blijk geven van goede wil in staat stelt hun fouten weer goed te maken." Na vijf jaar. De 31-jarige Fransman Ca- mille Bacquet is na een verblijf van vijf jaar in het Oost-Duitse concentratie kamp Buchenwald in Berlijn aangeko men. Hij werd in 1945, na een gedwon gen tewerkstelling in Duitsland, door de Russen wegens „spionnag'e" gearres teerd. Het kamp is thans dooi' de Rus sen opgeheven. „Voor onze vrijlating", zei Bacquet, werden wij volgestopt met eten en kregen nieuwe kleren en schoe nen. Om ons een beetje dikker te laten lijken gaf men ons voorts wat gist". Grappenmaker. Alan Kirk, de Amerikaan se ambassadeur in Moskou, gaat een .vakantiereis van een maand door het Midden-Oosten maken. „Deze reis staat niet in verband met de conferentie van Amerikaanse ambassadeurs uit het Midden-Oosten, die in Caïro vergaderen, terwijl ik in Egypte ben", zo zei Kirk. Geen grap! De Amerikaanse Senaat heeft een resolutie goedgekeurd waarin een onderzoek wordt bevolen naar de door de republikeinse senator McCarthy ge uite beschuldiging dat in het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken een communistische spionnage-ben- de aan het werk is. Het onderzoek zal worden ingesteld door de senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkin gen. Antwoord. In een commentaar op Chur chill's voorstel om besprekingen op hoog niveau met de "Russische leiders, heeft radio-Moskou verklaard: „Churchill er kent hiermee het fiasco van de politiek, die door hem zelf in zijn rede van vier jaar geleden te Fulton, werd geformu leerd." Concurrentie. Weerkundigen van de Har- vard-universite.it zullen meewerken aan de pogingen om regen te verwekken en daarmee een einde te maken aan1 -het nijpend watertekort van de stad New York. Inmiddels wordt van de New Yorkse plannen al druk gebruik ge maakt door de candidaten voor de Congres-verkiezingen. Een candldaat in New Jersey zei dat wanneer hij ge kozen zou worden, het plan niet door zal gaan. „Er zouden wolken naar New York worden getrokken die vb or ons bestemd zijn," zei hij verontwaardigd. Brand. In het hötel Towers te Gless Falls (V. S.) heeft een felle brand gewoed. Negen personen werden gewond. Er worden nog twee gasten vermist. Luchttaxi. Op. het dak van een der grootste gebouwen van de industrie-tentoonstel- ling'in Milaan wordt een landingsplaats gemaakt voor hélicoptères, die een ge regelde dienst'met'de stad zullen onder houden, om bezoekerszo hel mogelijk van en naaf dé tentoonstelling te bren- Succes. In de Antwerpse haven is het Griekse stoomschip „Agios Spiridon" in aanvaring gekomen met de Nederlandse lichter „Succes" uit HansweerL De lichter is gezonken, maar de schipper, zijn vróuw en zijn zoon konden gered worden. Panda dood. Pien Ho, de reuzen-panda van de Londense dierentuin, een van de' weinige die men tot nog toe in gevan genschap in leven had kunnen houden, is gestorven. Tijdens de ziekte van het dier werd door vele belangstellenden van overal uit Engeland speciaal voed sel voor de patiënt gezonden. Pien Ho werd in 1946 door de Chinese regering aan .de Zoo ten geschenke gegeven, ter vervanging van „Ming", die de. eerste reuzen-panda in Engeland was. Glazen huis. Het' Sovjet-Russische rege ringsblad Iswestia noemt de Amerikaan se federale recherche „de Amerikaanse Gestapo" en zegt zonder blikken of blo zen: „Arrestaties zonder bevel tot in hechtenisneming, ijzeren handboeien, huiszoekingen, die programs gelijken en het spoorloos verdwijnen van mensen zijn dagelijks voorkomende gebeurte nissen geworden in iedere staat, stad en bewoonde plaats in de Verenigde Staten. Het terroristische politierégime ontmoet de energiekste protesten van het groot ste deel der bevolking". i leuwe itMaven Als ik Koning was, gedichten van ^Michel van der Plas; Uitg. Foreholte, Voor-hout. De Boer in de Groninger Letteren, door K. ter Laan; Engelhard, Van Embden Co., Amsterdam. Parzival's Graaltocht, Een vrije bewerking naar het middeleeuwsche epos van Wolfram von Eschenbach, door dr. F. C, J. Los; Uitg. A. Voorhoeve, Rotterdam; 2de druk, 1949. Robin I-Iood, De Engelse Vrijbuiter, naar de oude balladen en andere bronnen, vrij bewerkt door P. J. Schepers; Uitg. De Sleu tel, Haarlem, Anne—Rie Verhulst, door Mimi van den Heuvel, boek voor jonge meisjes, Uitg, De Sleutel, Haarlem. Regen op Pinkstermaandag, door Gina van Weeden; geïll. door Rie Kooyman; A. Voor hoeve, Uitgever, Rotterdam. Bengels van het dorp, door Nanda, geïll. door Nans van Leeuwen, leeftijd 9—11 jaar; uitg. De Sleutel, Haarlem. De Nederlandse Schilderkunst in Vogel vlucht, door Cornelis Veth; Uitg. Mij. Ad. Donker N.V., Rotterdam. Klopsymfonie, De roman van een „On muzikale", door Gerard van Eckeren; Uitg. Hollandia, Baarn. Zon en Vlagen, Schetsen van de hoeve, door H. C. Steketee—Hoogvliet, Firma G. W. den Boer, Middelburg; 1949, Op en om de Noordzee-Boulevard, Schet sen van de waterkant, door L. A. Stoflcoper; Firma G W. den Boer, Middelburg; 1949; 5dë druk. De mannen Beekman, door Toon Kortooms, Brabantse Roman, 2de deel; Uitg. J, H. Gott- ■mer, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2