Haarlems Dagblad Engeland Uitslag in 335 districten Labour honderd een en negentig zetels; honderd drie en veertig voor Conservatieven Liberale verwachtingen tot nu toe niet vervuld: één zetel „De meesters van het Kremlin zijn niet tot zelfmoord geneigd De „Pasteur" door enorme menigte verwelkomd Weerbericht 64e Jam-gang No. 19485 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 24 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feëstdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. ett Dpcctijtc tfjaarlcmaftfje Courant (3tnno i6<r6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DIE ENGELSEN zijn toch minder haastig dan wij. Op een verkiezingsdag moet :nen hun veel meer tijd gunnen om hun item te gaan uitbrengen de stembureaux blijven voor hen tot negen uur 's avonds ipèn en dan komen er nog veel pas op iet laatste ogenblik. Eén minuut voor legenhet herinnert aan Phileas Fogg, Jules Verne's reiziger om de wereld, die een •ecord wilde vestigen en niettemin op ieder station, bij ieder schip pas op het laatste ogenblik verscheen. Waarbij het mooie na tuurlijk zijn doodbedaardheid was. Met het 'ellen van de stemmen haasten de Engelsen zich ook volstrekt niet. Gisteren hebben zij gestemd, vanmiddag om halféén was er ïog steeds niet meer bekend dan de resul taten van 265 stedelijke districten, die gisteravond waren uitgerekend. In de iverige 360 had men zich bedaard te bedde begeven en vanmorgen om tien uur, uitge slapen zijnde en rustig ontbeten hebbende, zou men wel eens met die vervelende tel- lerij beginnen. En toch, nadat ik indertijd iarenlang temidden van hen gewoond heb, gejoof ik nog'steeds niet dat zij „flegmati- scher" zijn dan wij. Ondanks Phileas Fogg, die zoveel gedaan heeft om deze mening in ons land post te doen vatten. De eerste de beste voetbalwedstrijd in Engeland getuigt van het tegendeel: het publiek maakt tïèn- maal meer lawaai dan hier en leeft veel sterker met het spel mee. Dat beroemde flegma is meer in het bijzonder een gevolg van de opvoeding der „upper classes" en zelfs bij hen meer aangeleerd dan wezen lijk. Misschien beogen ze in Engeland met bun trage stemmen-tellerij vooral, de span ning over de uitslag wat langer te laten duren. Dat kan goed gezien zijn. Missch'en zit er iets in en zouden wij er ons vooraeel mee kunnen doen. Verbeteringen in ons kiesstelsel,.waarop men zich weer eens zit te beraden, zouden vooral psychologische overwegingen ten grondslag moeten heb ben met het doel: hoe prikkelen wij het kiezerscorps tot groter belangstelling' en tot- algemeen bewustzijn, dat men op zo'n dag deelneemt aan een belangrijke beslissing en met slechts een „stemplicht" vervult. Maar ik vrees dat neiging tot het overwegen van zulke factoren in ons land gering is. Misschien hebben sommigen zich erover verwonderd dat het Britse parlement zoveel meer leden telt dan het onze: 625 'tegenover de slechts 100 leden van onze Tweede Kamer. Dat grote aantal hangt in zoverre samen met het districten-stelsel, dat een Lagerhuislid niet alleen als volksvertegen woordiger maar ook als afgevaardigde van zijn district optreedt: in die zin, dat de kie zers uit die plaats persoonlijk contact met hem kunnen onderhouden en hun wensen en grieven aan hem'kenbaar maken. Daar plegen zij geen gering' gebruik van te ma ken. Wie het Lagerhuis tijdens een zitting bezoekt, zal in de hallen van het parle mentsgebouw altijd een menigte vinden, die tot zijn verwondering er grotendeels provinciaal uitziet. Als hij niet op dè hoogte is zal hij allicht denken dat dit mensen zijn die eens een uurtje naar het debat-komen luisteren. Maar dat is hun doel niet: zij komen om hun M. P. (Member of Parlia ment parlementslid) over een of ander onderwerp te spreken. Zij komen uit alle delen des lands. Zijnerzijds laat hun M. P. diet na, op geregelde tijdstippen zijn district te bezoeken en ook daardoorhet contact met zijn-„constituents" te onderhouden. Dit alles heeft het grote voordeel dat hij niet alleen in een kring buiten het dage lijks leven van de gewone man verkeert, maar telkens ook in dat dagelijks leven komt. Het geeft hem de kans te begrijpen welke noden er heersen en welke verlan gens sich doen gelden. En het is een goed ding dat hij nooit op een veilige plaats op «en lijst kan belanden, maar telkenmale als een verkiezing nadert in onzekerheid Verkeert of hij het wel halen zal: De kiezer Is voor hem te allen tijde iemand, met wie /lij rekening moet houden; een feit dat zijn activiteit én belangstelling alleen maar be vorderen lean. Op het moment waarop dit geschreven t/ordt is nog niet de helft der Engelse ver- iciezings-resultaten bekend en aangezien dit bekende deel bijna geheel uit stedelijke xitslagen bestaat, kan men er ook nog geen voorspeiling bij maken. De wiskundig- ionderh'nge uilwerking' van het Engelse kiesstelsel is-alweer gebleken. Toen de eerste 265 uitslagen bekend waren had La bour 162 zetels veroverd tegen de Conser vatieven 102 en de Liberalen 1, ofschoon op de twee laatste partijen meer stemmen waren uitgebracht dan op de Labour Party. Nog sterker: de liberalen hadden met aan merkelijk meer dan een millioen stemmen maar één zetel verworven. Geen wonder dat deze partij, die zoiets al eerder ervaren heeft, omdat zij allang'nummer drie is, in voering van Evenredige Vertegenwoordi ging' voorstaat. De grote partijen voelen daar weinig voor. Hun bezwaar is niet in de eerste plaats dat het hen een beperkt aantal zetels aan de liberalen zou doen verliezen, maar wel dat zoveel belangrijke voordelen van het districten-stelsel teloor zouden gaan. Enige daarvan heb ik hier boven genoemd. De Engelse aard is trouwens niet zeer wiskundig aangelegd niet sterk op logica in de practijk des levens gebrand. Als ten slotte ook in Engeland de meerderheid (van het aantal zetels) over de vraag beslist, wie er regeren zal, blijft de gemiddelde. Engels man zich er toch altijd van bewust dat men deze maatstaf alleen toepast omdat men geen betere heeft. Waarom zou de meer derheid gelijk hebben? Het herinnert aan de man die in een vergadering uitriep: „Meneer de Voorzitter, zelfs een minderheid heeft niet altijd gelijk" R. P. Gedeserteerde soldaten geholpen Twee dienstplichtige soldaten -die zonder verlof hup onderdeel hadden verlaten, werden door de 46-jarige kapper M. J. V. uit Rotterdam in Juni 1949 'in de gelegen heid gesteld in de kelder van zijn woning huil uniformen voor burgerkleren te ver wisselen, De kapper stond thans voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Hij gaf het ten laste gelegde toe en betuigde zijn spijt. Hij had de consequenties van zijn daad niet overzien en niet het oogmerk gehad, hiermee de soldaten van hun plicht in In donesië te weerhouden, zei hij. De officier van justitie eist tegen hem een gevangenisstraf van drie maanden, .OEBRITSE VERKIEZINGEN VAN 1945 Gedurende vrijwel de gehele nacht en ook vandaag" overdag hebben dichte menigten mensen zich verdrongen op de grootste pleinen van Londen: Trafalgar Square en Piccadilly Circus. Telkens kwamen nieuwe uitslagen binnen en onmiddellijk werden dan op de enorme, verlichte borden de cijfers verwisseld. Soms twee of drie tegelijk voor een van de twee grootste partijen, waarop een gejuich of afkeurend „boe"- geroep uit de menigte opsteeg. Gedurende de nacht kwamen alleen de uitslagen van de stadsdistricten binnen. Zij gaven een vrij grote voorsprong voor Labour aan en een volstrekt falen van de Liberalen. Labour had toen 163 zetels, de Conservatieven 102 en de Liberalen 1. Bij het ter perse gaan van ons blad waren 335 districten geteld. Het resultaat daarvan was: Labour 191 zetels, Conservatieven 143 zetels. Liberalen één zetel. De overige partijen behaalden nog geen zetel. Er is bij deze verkiezingen zeer veel ge stemd. Zoals wij reeds meldden bestaat in Engeland wel stemrecht maar geen stem plicht. Niettemin is gisteren ongeveer 84 procent van het geregistreerde kiezerscorps ter stembus getrokken. Vooral na vijf uui- 's middags stonden in vele districten lange queues voor de stembureaux. In de indu strie-stad Coventry werd zelfs zo druk ge stemd, dat de stembiljetten opraakten en enkele kiezers moesten worden teleurge steld met de mededeling, dat ze hun stem niet konden uitbrengen. Om negen uur-gingen de zwarte stembus sen dicht en in de steden begon men te tellen. Zo snel te tellen, dat kort na midder nacht de eerste uitslagen al bekend waren en verder de ganse nacht door nieuwe cijfers van de steden bleven komen. Be halve van één district: Moss Side, een van de negen districten van Manchester, waar enkele dagen geleden de conservatieve can- didaat E. L. Fleming overleed en de ver kiezingen pas op 9 Maart zullen worden gehouden. Om half vijf in de ochtend was- de stand 146 zetels voor Labour en 84 voor de Con servatieven: een verschil van 62. zetels. Veertien Labourleden in het oude Lager huis hebben hun zetels aan de Conserva tieven verloren. Drie can.didaten van de vijf man sterke onafhankelijke Labour-groep in het „oude huis" hebben hun zetels aan officiële La- bour-candidaten verloren. Het waren Lester Hutchinson, D. N Pritt en John Platts- Mills. De laatste was uit de Labourpartij gestoten wegens mede-ondertekening van een telegram aan de pro-communistische Italiaanse socialisten-leider Nenni. Een andere Labour-,.rebel" Edwards, die tiaar de Conservatieven was overgegaan omdat hij het niet eens was met de plannen van zijn partij tot nationalisatie van de staalindustrie, werd overweldigend versla gen door Labour. Tot dusver heeft Labour 31 zetels, die het in 1945 op de Conservatieven veroverde', behouden; de Conservatieven hebben vijf zetels, die zij toen verloren hebben, terug gewonnen. Tot 4.30 uur was er nog geen communist gekozen. Piratin, een der beide communis tische leden van het oude Lagerhuis, werd in zijn district door Labour met een meer derheid van ruim 27 duizend stemmen ver slagen. In de districten, waar de communis ten candidaten gesteld hadden, behaalden zij zeer weinig' stemmen en in de meeste gevallen verloren zij hun borgsom van 150 pond sterling, omdat zij minder dan een achtste van de in hun kiesdistrict uitge brachte stemmen hadden verworven. De zwaarste klappen kregen eehter de Liberalen, die door het stellen van 475 can didaten trachtten hun oude glorie te her winnen. Vanochtend hadden zij nog' slechts één zetel; in vele districten verloren zij hun borgsom. Tien Labour-ministers, onder wie premier Attlee, vice-premier Morrison, minister van Buitenlandse Zaken Bevin, Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën en Aneu- rin Bevan, de minister van Gezondheid, behielden hun zetels. De minister van Koloniën Creech Jonés zag zijn zetel in het district West-Riding" en Slipley echter ver loren gaan. Randolph Churchill verslageti Randolph Churchill, de zoon van de Con servatieve leider, werd in zijn district Devonport-Plymouth door Labour versla gen. Te Blackley was de eindstand van beide partijen zo weinig verschillend, dat er opnieuw zal moeten worden geteld. Lady Pakenham, de echtgenote van de minister van Luchtvaart verspeelde haar Oxford-zetel aan de Conservatieve candi- daat Hogg. De jongste vrouwelijke candidaat, de 22- jarige June Pritchard (Liberaal) verloor te Liverpool haar borgsom. D'e eerste Liberale overwinning was Hud- dersfield West, een nieuw kiesdistrict, waar de Liberale candidaat, Wade, een meerder heid. van slechts 119 stemmen behaalde. Dr. Hill, de „radiodokter", die op verzoek van Churchill, ook een propagandarede voor de Conservatieve partij had gehouden, won in zijn district van Labour. De communist Harry Politl heeft in zijn district Rhondda-East zijn zetel moeten af staan aan de Labour-candidaat, die ruim 22.000 stemmen méér kreeg. Londensc perscommentaren Twee van de drie Londense avondbladen achten de uitslagen van de nacht em och tend een voorbode van een nieuwe Labour- regering. Slechts de ültra-C.cnservatieve „Evening Standard" van Lord Beaverbrook meent, dat men verstandig' doet eerst de resteren de uitslagen af te wachten, alvorens uit te maken of Labour opnieuw een meerder heid krijgt, waarmee valt te werken. De Liberale „Star" verklaart, dat de Labourpartij weer op weg is naar de macht dat de socialistische voorsprong te groot is om nog te worden ingehaald. „De kie zers schijnen voor het merendeel van me ning te zijn, dat_ de regering hen goed heeft gediend". De Conservatieve „Evening News" vindt de uitslag nog niet duidelijk, doch acht een Labouroverwinning waarschijnlijk. Naar het oordeel van het blad zijn er in Enge lland thans slechts twee partijen overge bleven: de socialisten en de Conservatie ven. De „Evening News" acht de Liberale candidaten in vele kiesdistricten de beslis sende factor voor de verkiezing der socia listen, en acht het raadzaam, dat de Libe ralen zich bij de volgende verkiezingen er over beraden of „dit fiasco ooit moet worden herhaald". Telefoneren mef geheel Duitsland mogelijk Het telefoonverkeer tussen Nederland en Oost-Duitsland is thans geopend onder dezelfde beperkende bepalingen als van toepassing zijn in het verkeer met West- Duitsland. De aan verschillende telefoon- abonné's reeds verstrekte vergunningen tot het voeren van gesprekken met West- Duitsland en Berlijn worden geacht voor het telefoneren met geheel Duitsland van kracht te zijn. De in de toekomst te ver lenen vergunningen gelden eveneens voor geheel Duitsland. Het tarief is hetzelfde als voor gesprekken met West-Duitsland. De Duitser F. W. H. heeft op 26 Augus tus zijn verloofde; H. S., eveneens uit Duits land afkomstig, met. wie hij zich in dc bossen in Noord-Brabant schuil hield, met enkele pistoolschoten gedood, maar hij ver klaarde op verzoek van het meisje. De officier van justitie bij de Bossche recht bank heeft thans acht jaar tegen hem geëist. Hierboven ziet men de stemmenverhouding in de verkiezingen 1945. Het Engelse ver kiezingsstelsel maakt het onmogelijk daar uit de zetelverhouding af te leiden. Deze zetelverhouding was: labour 390 conservatieven 203 liberalen 10 nationaal-liberalen 13 communisten 2 onafhankelijken11 overigen 11 totaal640 zetels Abdoel Malik zdl mandaat teruggeven aan R.I.S. DJAKARTA, 24 Februari. (ANP) De wali negara van Zuid-Sumatra, Abdoel Malik, zal Zaterdag zijn mandaat aan de regering der Repoeblik Indonesia Serikat teruggeven, aldus deelde hij in de zitting van de raad van Zuid-Sumatra mede, waarin de resolutie tot ontbinding van de negara, die reeds op een vroegere vergade ring' werd ingediend, werd gehandhaafd. Zij werd aangenomen met 25 stemmen, terwijl twee leden blanco stemden. Thans wordt gewacht op nadere maatregelen van de regering der R.I.S. Hongarije zendt nota's aan Britse en Amerikaanse legaties BOEDAPEST, 23 Februari (Reuter). De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de Vere nigde Staten te Boedapest geëist, dat het diplomatieke personeel te Boedapest van beide landen wordt ingekrompen en dat de Britse en Amerikaanse functionarissen, die genoemd zijn in het spionnageproces tegen Vogeler en Sanders, worden terug geroepen. De beide landen moesten „de logische conclusie" trekken uit het noe men tijdens het proces van een aantal namen, zo werd verklaard. DE „DORSETSHIRE" AANGEKOMEN. Het Engelse passagiersschip „Doi-setshire' is uit Indonesië in de haven van Amster dam aangekomen met 550 passagiers. Ook enige tientallen militairen met hun gezin nen repatrieerden met dit schip. Botsing op Java Nederlands soldaat gedood DJAKARTA, 24 Februari (Reuter). In een Nederlands legercommuniqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, op 48 kilometer van Djakarta, een gewa pende botsing heeft voorgedaan tussen een Nederlands gewapend convooi en een een heid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is gedood en verscheidenen zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. De verzoeningscommissie van de UNO heeft een onderzoek naar het incident in gesteld. Onlusten in Asmara kostten tot nu toe 41 levens Britse troepen met tanks kwamen heden in actie en drongen gebouwen te Asmara m Eritrea binnen, waar oproerkraaiers ver borgen waven. De botsingen tussen christe nen en moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 personen om gekomen. In de loop van de dag had men de toe stand niet in handen, doch tegen de avond beheersten de Britse .troepen de situatie. Nederland neemt ontheemden en vluchtelingen cp Bij de besprekingen, welke de directeur- generaal van de I.R.O. (International Re fugee Organisation) met enige Neder landse ministers had, heeft de regering zich bereid verklaard haar oorspronkelijke toezegging, om een groep ontheemden, ouden van dagen, in ons land op te nemen, gestand te doen. Zulks mits van de zijde der kerken en particuliere organisaties de garantie wordt gegeven, dat door haar de verzorging dezer groep op zich genomen wordt. De Nederlandse regering heeft voorts toestemming, verleend voor het opnemen van 25 oorlogsslachtoffers, die in de in dustrie werkzaam zullen worden gesteld. Het troepenschip „Volendam" is op 22 Februari met 2040 militairen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich de onderdelen der Koninklijke Landmacht: 4-5 R.I., 4-7 R.I., 4-8 R.I., 5de eskadron pantserwagens en 17 A.A.T. Hef woord is aan Wijnaendts Francken: Wie druk bezig is heeft geen tijd om zich bezig te houden met zich- zelven of door ontleding zijner gevoelens het levensgeluk zich te vergallen. Want wie handelt voelt zijn kracht en wie zijn kracht voeltvoelt zich gelukkig. Demonstratie tegen Amerikaanse missie in België BRUSSEL, 23 Februari (ANP). Een delegatie van het Belgische comité ter ver dediging 'van de vrede, bestaande uit ma joor Dusesoi, vice-president van 't comité, Bob Claesen, algemeen secretaris en Mar tha Huysmans, dochter van Kamiel Huys- mans, heeft hedenmorgen op de Ameri kaanse ambassade aan ambassadeur Mur phy en de Amerikaanse generaal Lanham een nota overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse militaire missie in België. De ambassadeur ontving de delegatie en deelde haar mede de nota aan de Ameri kaanse regering te zullen overmaken. De delegatie begaf zich hierop naai" het minis terie van Defensie, waar de nota, bij ont stentenis van minister Deveze, werd over handigd aan diens kabinetschef. Intussen hadden de leden van de Belgi sche unie ter verdediging van de vrede postgevat voor de Amerikaanse ambassa de, waar zij spreekkoren aanhieven met als slagzinnen: „keer terug naar Amerika, generaal Lanham", en „wij wensen vrede". Tegelijkertijd werden op grote schaal pam fletten verspreid mét de opschriften: „De Belgische havenarbeiders zullen de Ame rikaanse wapenen niet lossen", en „geen wapenen, geen generaals, doch vrede". De manifestanten droegen kartonnen borden, waarop in de beide landstalen te lezen stond „vrede". Na ongeveer een half uur voor de Amerikaanse ambassade gedemon streerd te hebben, waarbij een drietal per sonen door de politie werd opgebracht, be gaven zij zich, met aan het hoofd het com munistische kamerlid Dispy, naar het ministerie van Landsverdediging. Nabij', het ministeriegebouw drong de rijkswacht, die in grote getale hier aanwezig was, de manifestanten evenwel 'terug. Om ongeveer 1 uur was de rust weergekeerd. ,fRassische aanval onwaarschijnlijk", zegt Kennan Truman ziet geen teken dat wijst op Russische toenadering gingen hebben geen enkel resultaat opge leverd. Nederlands standpunt inzake Finebei gewijzigd? PARIJS, 23 Februari (United Press.) Aan de regeringen van Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg is van daag een gedetailleerd voorstel voor een economisch verbond (Finebei) tussen deze vijf landen voorgelegd. Aldus delen wel ingelichte diplomatieke bronnen mede. Het voorstel is ontworpen door de deskundigen van de vijf landen na een driedaagse be spreking in Parijs, welke op 21 Januari in een impasse eindigde. Gehoopt wordt, dat het voorstel voor de Finebei zal leiden tot een conferentie van de ministers van Finan ciën. Vorige maand was het niet mogelijk om één plan op te stellen, vooral omdat Nederland bleef vasthouden aan de opne ming van West-Duitsland in het verbond. Nederland zou thans zijn standpunt ver zacht hebben. t VIERDUIZEND THUISVAARDERS Niet alleen het grootste, maar ook het „blijste" schip dat IJmuiden ooit zag Drie, vier glundere gezichten staken tegelijk uit vele patrijspoorten van de „Pasteur", toen dit door de Neder landse regering gecharterde Franse passagiersschip vanmorgen de neve lige haven van IJmuiden binnenge trokken werd. Vierduizendzeventien mannenharten heb ben blij geklopt toen om kwart over tien de eerste streep vaderlandse grond in zicht kwam, grond waar duizenden en nog eens duizenden waren samengestroomd om dit grote repatriëringstransport van ganser harte te verwelkomen. Ondanks de lange wachttijd was de stemming op de Noorder- sluis puik: al tegen achten was er haast geen doorkomen meer aan en een wagen park met" alle voorradige Nederlandse nummerborden werd uitgestrooid over de v/ijde omgeving van het sluizencomplex. Met de Nederlandse vlag aan de voor mast en de Franse tricolore als tegenhan ger boven het achterdek is de „Pasteur" door vier sleepboten de ruime kolk bin nengehaald waar een golf van ontroering door de verzamelde menigte sloeg: overal herkenningen, wuivende mensen, langs het hele kanaal vlaggen, een enkel spandoek en veel, heel veel opgewonden vreugde. De meesten der Pasteur-passagiers ko men uit Kerinemerland en het radiopro gramma voor de Nederlandse strijdkrach ten heeft gisteravond meegedeeld, dat van avond nog begonnen zal worden met de ontscheping' van de Noordhollanders, zo dat de 24e Februari een kostbare dag wordt voor tenminste 4017 families. De moord te Loosduinen De 28-jarige J. W. van der A. die Dins dagmorgen vroeg te Loosduinen zijn vrouw heeft vermoord en later, na een mislukte zelfmoordpoging, werd gearresteei'd, is op nieuw verhoord in het ziekenhuis. Hij heeft vier gebroken ribben. Aan de politie heeft hij verklaard, dat hij niet het voornemen heeft gehad zijn vrouw van het leven te beroven. De bijl, die bij het misdrijf werd gebruikt, had hij uit de tuin meegenomen, omdat hij moeilijkheden vreesde met zijn schoonoudei's. Het mes waarmee hij zijn vrouw heeft gestoken was een padvinders- dolk, die hij steeds hij zich had. Tijdens het twistgesprek met zijn wouw geraakte Van- der A., volgens zijn verklaringen aan de politie, zo buiten zich zelf, dat hij haar met de bijl de slagen heeft toegebracht. Hij verklaarde niet geweten te hebben, dat hij zijn vrouw van het leven had beroofd. WASHINGTON, 24 Februari. (Reuter). „Het is vrij onwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie een spoedige militaire aanval op de Westelijke wereld beraamt", aldus schrijft George Kennan, vooraanstaand adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op het .gebied van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, in „Readers Digest". „De lei ders te Moskou menen dat de ondergang van het kapitalisme onvermijdelijk is, zij zullen de veiligheid van de wereldcitadel van het communisme niet in groot gevaar willen brengen", aldus Kennan. „Een to tale oorlog draagt tegenwoordig de ken merken van zelfmoord en in tegenstelling met Hitler en de Japanners zijn de mees ters van het Kremlin niet tot zelfmoord geneigd". Truman ziet geen reden Op een Dinsdag gehouden, persconfe rentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen reden ziet voor een nieuw rechtstreeks beroep op de Sovjet-Unie, om een einde te maken aan de „koude oorlog", daar hij geen enkel teken ziet dat zou duiden op Russische geneigdheid tot be ëindiging van de huidige situatie. President Truman zeide dit in antwoord op een vraag om commentaar te willen leveren op een verklaring in het Congres, volgens welke een nieuwe toenaderings poging, met het doel overeenstemming met de Sovjet-Unie te verkrijgen over het'in stellen van internationale controle op het gebruik van de atoom-energie, gevaarlijk zou kunnen zijn. Truman verklaarde verder nog, dat de Verenigde Staten alles in het werk hebben gesteld om, via de UNO en ook door middel van de bestaande diplomatieke kanalen, tot een of andere overeenkomst met de Sovjet-Unie. te komen, doch al deze po- Volgens de president verwachten de voorstanders van een rechtstreeks Ame rikaans-Sovjet-Russisch contact dat hieruit een zeer dramatische ontwikkeling zou volg'en en dat men op sterk spectaculaire wijze overeenstemming tussen beide lan den zou kunnen bereiken. ,Jïk ben echter van mening, dat dit niet zo kan worden gedaan. Ik heb dit zeer duidelijk ver klaard in de toespraak over de Amerikaan se politiek, dié ik gisteren te Alexandria (in de staat Virginia) heb gehouden", aldus Truman. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft in de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard, dat naar zijn mening bet Russisch bezit van de atoombom geen wijziging heeft gebracht in de Amerikaanse betrekkingen met Europa. Hij voegde daaraan toe: „Het vergroot uiteraard de moeilijkheden, omdat elke versterking van het militaire potentieel van Rusland een zeer belangrijke factor is". De commissie voor buitenlandse betrek kingen is bezig met de audities betreffende de Marshal]-hulp voor het derde jaar ten bedrage van 2.950 millioen dollar. Atoomaccoord nadelig voor de V.S. Het zou voor de Verenigde Staten ge vaarlijk zijn hun voorsprong op het gebied van de atoombom te laten varen zonder een redelijke overeenkomst om de con ventionele wapenen te beperken tot een „absoluut minimum", aldus heeft senator Millard Tydings, lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie, in de Senaat verklaard. Wanneer er geen overeenstemming komt over wereldont wapening, moeten de V.S. hun pogingen tot verbod van atoom- en waterstofbommen staken, zo betoogde Tydings. Het bezit van een groter voorraad atoombommen is het énige punt, v/aarin de V.S. de Sovjet-Unie op militair gebied overtreffen. Indien de Sovjet-Unie de hangende Amerikaanse voorstellen in de UNO tot verbod van deze bommen aanvaardt, zou dit een enorme vermindering van cle militaire macht der V.S. betekenen zonder dat deze door een vermindering van de militaire macht der Sovjet-Unie wordt gecompenseerd", aljlus Tydings. Ook tijdens hun vacantie in de Oostenrijkse bergen moeten de prinsesjes dagelijks enkele uren aan studie en huiswerk besteden, waarbij zij geholpen worden door mevrouw Pennink. Hier zijn Beatrix en .Irene onder haar toezicht ijverig aan hun dagtaak bezig in een tijdelijk tot studeerkamer gepromoveerde coupé van de koninklijke wagen op het stations- emplacement van Sankt Anton. (Telegrafisch overgebrachte foto). KOUDEFRONT OVER ONS LAND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht "bij het vriespunt. Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Meest zwakke ver anderlijke wind. Iets kouder. 25 Februari: Zon op 7.36 uur, onder 18.12 uur Maan op 10.13 uur. onder 3.03 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 24 Februari: Hoog water: 8.10 en 20.29 uur. Laag water: 3.33 en 15.57 uur. Zaterdag 25 Februari: Haog water: 8.53 en. 21.24 uur. .Laag water: 4.10 en 10.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1