c 3 Spanning tussen repoebiik Djokja en de regering der RIS INFRAPHIL H. J. MAERTENS De radio geeft Zaterdag Gaat U verhuizen? Burgemeesters pleiten voor gemeentelijke autonomie ff Commissie voor de Perszuivering behandelde de zaak-Meyer Schwencke PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT Wereldnieuws U: Vrijdag 24 Februari 1950 2 De ontwikkelingen ten aanzien van Madoera zijn tekenend DJAKARTA, (A.N.P.) De politieke correspondent van het ANP te Djakarta meldt: Reeds ongeveer een maand geleden werd door het parlement van Madoera (dat door middel van algemene getrapte verkiezin gen was gekozen) een resolutie aangeno men tot directe plaatsing van het eiland Madoera onder het gezag van de regering der RIS. In de resolutie werd tot de wali negara liet verzoek gericht, zijn mandaat over te dragen aan cle regering der RIS. De wali negara antwoordde echter dat hij niet bereid was, zijn."mandaat over te dra gen aan de regering der RIS, doch alleen aan het parlement, waarvan hij destijds zijn bevoegdheden had ontvangen. Op 8 Februari bracht de minister van Binnenlandse Zaken der RIS een bezoek aan Madoera en pleegde overleg met het parlement, de wali negara en de politieke partijen op het eiland. Na terugkeer van minister Anak Agoeng werd de commis saris in algemene dienst der RIS, mr. In- drakoesuma, die reeds als commissaris der RIS in Oost-Java optrad," belast met de waarneming van de zaken op Madoera. Op 17 Februari had toen de bekende demonstratie plaats door politieke partijen en groeperingen, waarbij bleek, dat de de monstranten Madoera wilden maken tot een residentie van de eenheidsstaat In donesia. Opgemerkt zij hierbij, diat in de eerste resolutie vair het parlement niet was ge vraagd. om een aansluiting van Madoera bij de republiek Indonesia (Djokja), waar na thans cle demonstranten wel eisten, dat het eiland een residentie van de deelstaat republiek Indonesië zou zijn. Als bijzonderheid vernam de politieke correspondent van het ANP uit een oog getuige verslag van de demonstratie, dat de wali negara moedig optrad, doordat hij een commissaris van politie, die tegen de demonstranten wilde optreden, verbood, zelfs om de menigte uiteen te drijven of van zijn erf af te houden, zeggend: „Ik wil niet, dart er bloed vloeit". De demonstranten hoorden toen van de regent van Pamekasan, de heer Zainal- fatah, dat hij optrad als resident van de republiek Indonesia en trokken juiohend weg. Intussen blijft de regering der RIS op het standpunt staan, dat de wali negara en het parlement van Madoera niet buiten functie zijn en dat alleen de centrale rege ring bevoegd is, in deze kwestie duidelijk heid te scheppen. De procedure voor de vaststelling van de status der deelstaten is vastgelegd in het reeds ingediende wets ontwerp, waarvan de centrale regering niet kan afwijken. „De toetreding van Madoera en Oost- Java tot de republiek Indonesia is overi gens slechts een kwestie van tijd", aldus luidt de mening van mr. Indrakoesuma. De politieke correspondent van het ANP tekent'hierbij aan, dat deze gehele kwestie symptomatisch is voor de spanningen, die er op het stuk van de toewijzing der ge bieden, die volgens artikel 1 van de over eenkomst van Linggadjati tot de republiek Indonesië behoren, bestaan tussen Djokja karta en de centrale regering". Met span ning zien de politieke waarnemers daarom uit naai' de behandeling van genoemd wets ontwerp in het parlement, .welke behande ling naai' verwacht wordt de volgende week zal plaats hebben. Tenslotte zijn in verband met de kwestie- Maidoera twee reacties uit Djokja belaing- rijk: De minister van Voorlichting van de Ruim een kwart ton verduisterd De 50-jarige H. G. uit Rotterdam, die van 1944 tot 1947 als kassier in dienst was bij een firma die isolatiewerken uit voert, stond voor de Rotterdamse recht bank terecht, verdacht van verduistering van 24.286. Bovendien had hij volgens de dagvaarding valse declaraties tot een totaal bedrag van 2500 uitgeschreven en te eigen bate aangewend. Na bekentenis van verdachte eiste de officier van justitie zes maanden gevan genisstraf. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Dansorkest. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Radio-philharmonisch Or kest. 11.00 Voor zieken. 11.45 Muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Politie muziek korps. 14.20 Engelse les. 14.40 Utrechts Ste delijk Orkest en soliste. 15.15 Letteren en kunsten. 15.50 Symphonette-orkest. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor kinderen. 18.00 Saxo- phoon en piano. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 West-Indisch commentaar. 19-25 Parlemen taire causerie. 19.35 Platen. 19.45 Regerings- uitzenidng. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op. lieren!". 21.00 Orkesten-parade. 21.30 „Kon Tiki", hoorspel. 21.55 Orkest-parade. 22.25 Puzzle. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor ar beiders in continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. (12.30 Weerbericht). 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuzielc. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Kon, Mil. KapeL 14.50 Platen. 15.00 Literair overzicht. 15.20 Kamerorkest met solist. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 10.15 Platen. 16.45 Sport- praatje. 17.00 „Het agrarisch congres van de P. v. d. A.". 17.15 Platen. 17.30 4 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 „Waarom en hoe?". 18.20 Populaire muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.80 Bijbellezing. 19.45 „Passé partout. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Tiroolse muziek. 20.45 Ge varieerd programma. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Sectet. 22.25 „Onder de pan nen". 22.40 Hawaiïan-muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.35 Platen. regering te Djokja heeft medegedeeld, dat de minister van Binnenlandse Zaken der RIS een „vertragingspolitiek" voert inzake de oplossing van de kwesties van Madoera, Oost- en West-Java. Voorts werd een officiële verklaring van de regering te Djokja uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de regei'ing der republiek Indonesia „de overdracht van het bestuur over Madoera, op aandrang ran het volk aan de regent van Pamekasan namens en voor de republiek Indonesia aanvaardt". Volgens dezelf de mededeling wordt over wogen, Zainalfatah officieel te benoemen t.ot resident van de republiek ïndoneisa. Hiermede aldus besluit de politieke correspondent van het ANP zijn overzicht is het bewijs voor genoemde spannin gen opnieuw duidelijk geleverd. „TEMPO" staat voor U klaar! Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie en Besteldienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - HAARLEM (Adv.) ADVERTENTIE Duizenden mensen op zoek naar levensgeluk! Ook gij, die deze regels leest zult een grote steun hebben aan „DE KUNST VAN HET OUD WORDEN" door John Cowper Powys- Een bijzonder boek, voor U geschreven. Uw boekverkoper heeft nog een exemplaar voor U. Nationaal Veiligheidscongres In de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, het negende Nationale Veiligheidseongres geopend. De voorzitter van het congres, prof.- ir. D. Dresden, had tevoren mr. J. Th. Bon nerman, secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, ir. R. A. Gorter, oud-direc teur van het Veiligheidsmuseum, de heer A. Greenhough, sociaal attaché vair de Britse Ambassade in Den 1-Iaag, de heer J. I-Iertsens, inspecteur-generaal voor de veiligheid in België, de attaché van de Argentijnse legatie, de heer B. Lara en de heer J. van Groningen, sociaal attaché van de Nederlandse ambassade te Brussel, welkom geheten. De heer F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij, hield een causerie over het on derwerp: „Nut en betekenis van intern veiligheidstoezicht in fabrieken". De heer J. C. Blankert, secretaris van de stichting Bevordering Wegenbouw, sprak over „bet veiligheidswerk in de stichting Bevorde ring Wegenbouw". Tot slot hield de heer H. Groeneweg'en, veiligheidstechnieus van de K.L.M., een causerie over: „De dagelijkse taak van de veiligheidstechnicus in fabrieken". Donderdag xverd op het Wee sper plein te Amsterdam een monumentonthuld ter nagedachtenis van het werk van het Nederlandse volk ten behoeve van zijn Joodse landgenoten gedurende de oorlog. Burgemeester d'Ailly aanvaardde het monument namens de gemeente. EERSTE KAMER Rapporf-Langemeyer over de organisatie van de politie wordt binnenkort gepubliceerd (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken van mr. Teulings die in zijn Dinsdag voort te zetten rede in her innering bracht hoe hij eens op de banken der senatoren zat en nu zijn beleid als mi nister van Binnenlandse Zaken tegenover zijn vroegere medeleden heeft te verdedi gen, maakte de tongen vain verschillende Eerste-Kaimerleden los. Vooral de burge meesters onder hen. zoals rhr. Kalfscho- ten (K.V.P.), T j alma (A.-R.), De Dreu (Arbeid) enReyers (C.-H.) gre pen de gelegenheid aan om lansen te bre ken voor de gemeentelijke autonomie, voor een onder Binnenlandse Zaken ressorte rende gemeentepolitie en voor de finan ciële belangen van de gemeenten. Nu de Ondernemingsbelasting gaat verdwijnen, althans wanneer het desbetreffende rege ringsvoorstel zal zijn aangenomen, is, zo gaf onder meer de heer Tjalma te ken nen, hiervoor een compensatie nodig, wani, anders komt die maatregel de gemeenten al te duur te staan, gezien haar groot aan deel in de opbrengst dier belasting. Mi nister Teulings 'kon de heren op dit punt gerust stellen. Hij zou aan hurl verlangens tegemoet komen. Ook in ander opzicht trachtte hij enige van de sprekers te be vredigen door te verklaren, dat ér heus reeds heel wat in de commissariale,molen voldoende fijn gemalen is om als wetsont werp te worden ingediend. Wat de oom- missie-Langemeyer betreft, die zioh met het vraagstuk van de organisatie van de politie bezig houdt, haar rapport zal ver moedelijk binnen een paar weken open baar worden. Tot de gisteren door enige van de afge vaardigden aangeroerde punten behoorde het feiit, dat de Burgerlijke Veiligheids dienst op een geheim Koninklijk Besluit berust, hetgeen de heer Reyers (C.-H.) in het bijzonder laakte. Ook was hij slecht te spreken over het ingrijpen van rege ringswege. waardoor het Nationaal Jonge ren Verbond een tijdens de Ronde Tafel conferentie belegde bijeenkomst niet in het Kurhaus te Soheveningen had kunnen houden. Ook mr. Wendelaar (V.V.D.) vond het in dat opzicht gevoerde beleid niet gelukkig, maar hij behandelde heel het geval op een geestige manier en gaf te kennen, dat men destijds met „kanonvuur op konijnen had geschoten!" Mr. Witteman (K.V.P.) nam het op voor hen, aan wie bij de overigens zijns inziens in het algemeen goed geregelde procedure voor de zuivering van hogere ambtenaren, toch hetgeen incidenteel wel was gebeuaxl onrecht was aange daan. Voor dergelijke gevallen bepleitte hij het scheppen van gelegenheid tot. herzie ning van onrechtvaardige beslissingen en tevens tot verzachting van het door de be- trokkenen ondervonden financieel nadeel. De enige afgevaardigde, die bepaald boze woorden liet horen was de heer Van Santen (Comm.) Hij had in de Memorie van Antwoord een paar zinnen ontdekt, die in zijn ogen de communisten ervan be schuldigden geen middel onbeproefd te willen laten om onze staatsinstellingen om ver te werpen en hiervoor buitenlandse ondersteuning te vinden. „Het is niet waar", zei de heer Van Santen. „Wij zijn geen samenzweerders, geen terroristen en geen spionnen; wij doen alles openlijk. De minister neme dus, als hij zijn bewering niet met bewijzen kan staven en dat kan hij niet in het openbaar zijn beschuldi gingen terug". Aldus 's heren Van Samten's eis, waarop de volgende week minister Teulings zal hebben te antwoorden. ADVERTENTIE De witte hei een aards paradijs! Een idealistische jonge dokter trekt met zijn moedige vrouw naar de Pool-Eskimo's en vindt daar het ware geluk. Deze prachtige, rijk geïllustreerde dokters roman „DE NOORDELIJKSTE DOKTER TER WERELD" van Aage Gilberg is het ge sprek van de dag. Tof twintig jaar uitsluiting uit de journalistiek geconcludeerd Na een uitvoerig getuigenverhoor, dat twee dagen in beslag nam, heeft de des kundige bij de Commissie voor de Pers zuivering, cle heer A. L. Govers, tegen A. Meyer Schwencke, journalist, uitgever en drukker te Den Haag, geconcludeerd tot twintig jaar uitsluiting uit enige journa listieke of leidende niet-journalistieke functie in de Nederlandse pers. Tal van daden van Meyer Schwencke werden in de getuigenverhoren belicht. Personeel van zijn boekhandel en uitgeverij verklaarde, dat tal van werken van natio- naal-socialistische strekking bij „Dc Schouw" verschenen. De uitgeverij „Delta" was speciaal voor „Wehrmaehtsboekjes" ingericht. De drukkerij van M. S., de „.Ver enigde Grafische Bedrijven" werkte voor het Duitse „Peter Kaiser Verlag". Tal van andere uitgaven zijn door M. S„ zoals uit de getuigenverklaringen bleek, op naam van andere uitgevers uitgegeven. M. S. was overal, in Berlijn, waar hij. zich bemoeide met Nederlandse uitzendingen voor Radio Bremen, in alle mogelijke „sfe ren" van politieke aard hier en in Duits land, in de uitgeverij, de journalistenorga nisatie, het persbureauwezen, „Rultur"- organisaties, het reclamevak en het druk- kersbedrijf. Dit wercl door de getuigen ver teld. Uit het archief van de „Sicherheits- dienst" te Den Haag zijn door hem ver strekte gegevens te voorschijn gekomen. Hij zou ook, naar hij beweert* in Den Plaag „Het Parool" hebben laten drukken. W. Janice en H. Hushahn, de vroegere „Presse- referenten" van het rijkscommissariaat, leg den verklaringen af over de samenwerking tussen M. S. en de Duitsers. .Totdat cle grote krach kwam", zoals een der getuigen zei. M. S. kon na enige tijd nergens meer goed doen, omdat, hij van oplichting werd verdacht. Hij zou Duitse en Nederlandse instanties A'eel te hoge prijzen hebben berekend. Derhalve werden zijn bedrijven onder „Verwaltung" gesteld. Des ondanks kwam hij in het begin nog geregeld ,de lade lichten", zoals hij 'het ledigen dei- kassen zelf placht te noemen. Op zijn druk kerij zou hij voordien al een ton geleend hebben. Tenslotte ging hij in Gorssel wonen, waar hij een boomkwekerij begon. Volgens een der getuigen heeft hij zich toen „uit teleur stelling" naar de illegale kant gewend. Hij Joodse erkentelijkheid voor hulp in bezettingstijd Monument onthuld in de hoofdstad Op liet Weesperplein te Amsterdam is Donderdag het monument van Joodse er kentelijkheid voor de hulp die gedurende de bezetting aan de Jood'se landgenoten werd verleend, onthuld .en door burgemees ter d'Ailly namens het gemeentebestuur aanvaard. Dr. M. de Hartogh, voorzitter van het .comité tot stichting van het gedenkteken, zèide dat men op' deze wijze uiting heeft willen geven aan de dankbaarheid van de 20.000 overgebleven Joden. ,Het ware heldendom", zo zeide dr. De Hartogh, „is niet in de eerste plaats doods verachting, doch plichtsb etxachting in ge hoorzaamheid aan de hoogste goddelijke en menselijke wetten. Dit heldendom be zaten zij, die wij in dit monument willen eren en wiêr daden wij hierdoor aan de vergetelheid willen ontrukken. Wij hebben dit bescheiden monument gesticht om onze beschermers en bescherm sters te eren, wier namen, wij nimmer allé zullen kennen en die er voor een zeer groot deel niet eens prijs .op stellen persoonlijk geëerd te worden, aan wie duizenden van de overgebleven Joden hun leven te dan ken hebben". Burgemeester d'Ailly zei het gedenkte ken te aanvaarden met trots, omdat velen zo veel voor hun'medeburgers hebben ge daan en geriskeerd, ook met enige be schaamdheid omdat velen ei' aan zullen worden herinnerd, dat zij tekort geschoten zijn, en ook met dankbaarheid omdat door dit monument de deugd van de hoogste be schaving wordt geëerd en het een aanspo ring' zal zijn steeds op te komen voor men selijkheid en te reageren op onrecht. Bij de onthulling waren vertegenwoor digers van de minister-president en de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland, de consul van Israel en andere leden van het Corps Consulaire. Plet monument is ontworpen door de beeldhouwer Joh. G. Wertheim, winnaar van de Prix de Rome 1926. Zijn grondge dachte is geweest, om in de vijf symboli sche reliëfs, waarmee het is versierd, enige dier meest karakteristieke aspecten uit te beelden van houding en verhouding, zowel geestelijk als naar het gevoel, vaar de Joodse en niet-Joodse bevolking geduren de de bezettingsjaren. Zo ontstonden de figuren: Berusting, Afweer, Bescherming, Weerstand en Rouw. was in contact gekomen met de Parool- groep. Over zijn daarin gespeelde rol legde de heer W. van Norden, directeur van Het Parool, uitvoerige verklaringen af. Hij zeide, dat Meyer Schwenke ten behoeve van de Paroolgroep uiterst belangrijke gegevens bij de Sicherheitsdienst heeft weten los te krijgen. Toen 25 leden van de groep gear resteerd waren, ging een der arrestanten doorslaan. M. S. kwam te weten, dat deze man zou worden losgelaten om de S.D. op het spoor van de Parool-hoofdlieden te brengen. Dit geschiedde inderdaad. Men heeft de man laten onderduiken, waardoor de Duitsers hun belangrijkste getuige kwijt- waren. Hierdoor liep deze- zaak voor vele arrestanten nog vrij goed af. Ook een waar schuwing voor „Je Maintiendrai-Christo- foor" kwam van M. S. Hij zorgde, voor vergaderruimte voor de Paroolgroep en andere organisaties. Hij waarschuwde voor het oprollen van „De Vrije Kunstenaar". „In het algemeen," aldus de heer Van Nor den, „leerden wij via M. S. werkwijze, dienstverdeling, personen en plannen van de S. D. beter kennen, waardoor wij de illegale strijdtechniek aanzienlijk konden verbeteren." Na de bevrijding heeft M. S. de leiding gehad bij de technische verzorging van Parool-uitgaven in het Oosten des lands. Nadien heeft hij geen contact meer met het dagblad „Het Parool" gehad. In Mei 1945 reed M. S., gezeten op een Canadese tank, als oorlogsverslaggever dei- geallieerden Den Haag binnen en korte tijd daarna had hij een functie bij het bureau Nationale Veiligheid. Lang is hij daarna niet meer op vrije voeten geweest. Prins Bernhard in Mexico Hoge onderscheiding voor Koningin Juliana Prins Bernhard is Donderdag met de Dakota, die hij zelf bestuurde, van Curacao naar Mexico gevlogen. De Prins maakte een korte tussenlanding op Jamaica, waar hij de lunch gebruikte.'In Mexico landde het vliegtuig op het vliegveld van Merida, de hoofdstad van de provincie Yucatan. Het officiële bezoek aan de Mexicaanse hoofd stad Mexico-City, waartoe president dr. Miguel Aleman de Prins heeft uitgenodigd, zal drie dagen duren. Daarna zal Prins Bernhard nog een bezoek brengen aan de provincie Michoacan. In Mexico-City werd gisteren bekend ge maakt dat de president van México aan Koningin Juliana de grote keten van de Mexicaanse orde van de Azteekse Adelaar verleent, als bewijs van de gevoelens van grote vriendschap van de president jegens Hare Majesteit, alsmede van dé hartelijke betrekkingen, welke tussen de regeringen en de volken van beide landen bestaan. De grote keten van de Azteekse Adelaar is de hoogste rang van de Mexicaanse Orde en wordt alleen aan regerende vorstelijke personen en staatshoofden verleend. Woning met handgranaat verdedigd Iemand had in de Zandstraat in de ge meente Halsteren een woning betrokken zonder daartoe de vereiste vergunning te hebben verkregen. Hem werd dan ook ge last de woning te verlaten, maar daaraan gaf hij geen gehoor, zodat tot ontruiming der woning moest worden besloten. Toen echter twee leden van de rijkspolitie, een gemeente-opzichter en twee gemeente werklieden, ter plaatse verschenen, dreig de bewoner met een handgranaat. De po litiemannen wisten hem het gevaarlijke wapen afhandig te maken. Daarna werd tot ontruiming van het huis overgegaan. 41. Nadat Joris Goedbloed hun een circus en een mondharmonica had cadeau gedaan en daarna weggewandeld was, bewaarden zowel Panda als maestro Flodder Fiedel- dum nog 'enige tijd een diep stilzwijgen wat te verklaren is uit hun verbazing over al die onverwachte omstandigheden. Maar toen sprong Fiedeldum plotseling met een gehuil van woede overeind. De dief! De schurk! De oplichter!" kreet hij. „Dat stuk ongeluk! Die ellendige bedrieger!" „Wie bedoelt'u wat bedoelt u?" vroeg Panda verschrikt, want die begreep werkelijk niet wat er zo erg was. „U bedoelt toch niet Joris Goedbloed? Ik vond het nu net zo aardig, dat hij ons zo-maar een circus en een mond-orgel cadeau deed!" „Een mond orgel! Het vernederendste, laagst-bij de grondse muziek-instrument dat zich laat denken! En daarvoor heeft hij mijn heer lijke viool gestolen!" Weer werd de woede hem te machtig. Woest huilde hij „Viool! Viool!" en zo stormde hij in de richting, waarin Joris verdwenen was. „Kalm nu toch, kalm. nu toch. Maestro, suste Panda, die zo snel als hij kon achter hem aan kwam. „Kalm! Viool! Viool! Ik zal hem achtervolgen tot aan het einde van de wereld!" schreeuwde Fiedeldum hees. Dat voornemen kon hij evenwel voorlopig nog niet ten uitvoer leggen. Al spoedig beland den zij namelijk in een warnet van kleine straatjes, waarin het onmogelijk was Joris verder te achtervolgen, zodat Fiedeldum aarzelend bleef staan. „Dit is toch nog niet het einde van de wereld?" vroeg' Panda verlegen. „We zijn hem kxuijt," zuchtte de musicus vermoeid. Explosie. Twee arbeiders van de bonds- munitiefabriek in Thun (Zwitserland) werden dodelijk gewond ten gevolge van een ontploffing' die zich gisteren voor deed bij schietoefeningen met een nieuw type raket. Brand. Gistermiddag brak brand uit in de kraaminrichting' „Suzanne Lunay" te Henin Lietard (Frankrijk). Veertig moeders met. hun pasgeboren kinderen moesten door de redders uit het bran dende gebouw worden gehaald. De brand is te wijten, aan kortsluiting. Vlaggestokzitter. De 30-jarige Amerikaanse parachutist, Odell Smith is van plan om negen maanden lang op een klein plat form boven op een 20-meter hoge vlag- gestok te gaan zitten, teneinde het record dat voor deze zonderlinge bezigheid bestaat, te breken. Hij neemt papier mee om een boek te schrijven. Hij heeft tot nu toe nog nooit op een vlaggestok ge zeten en nog nooit een boek geschreven. Weel-van-niets. De 21-jarige Audrey Pe ters, een danseres uit Hollywood, heeft bekend gemaakt dat zij met wereldbur ger Garry Davis in het huwelijk gaat treden. Zij hadden elkaar per brief leren kennen, vertelde zij, maar zij hoopte hem binnenkort in levende lijve te ont moeten. Toen Davis dit bericht hoorde, was hij zeer verbaasd. „Ilc heb alleen over de wereldregering een paar brie ven met haar gewisseld", zei 'hij, alvo rens aan te kondigen dat hij een paar dagen met vacantie ging. Volhouder. Een 63-jarige .inwoner van het dorpje Montoir (Frankrijk), Vincent Gaston, treft op het ogenblik voorberei dingen om voor de achtste maal in het huwelijk te treden. Gaston, die door zijn vrienden Don Juan wordt genoemd, heeft een paar maanden gevangen ge zeten, daar hij verdacht werd van moord op zijn zevende vrouw, niaar hij moest worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Moord. Een dertienjarige tandartszoon uit Oo^t-Berlijn, Aribert Oswald, heeft een ruzie met een speelkameraadje beslecht, door zijn vriendje te vermoorden. Hij onthoofdde de jongen en gooide daarna het lichaam op straat. De moord gebeur de 's avonds, toen de tandarts en zijn vrouw naaf de opera waren. De jongen ontkende eerst, maar zijn kleren zaten, onder het bloed. Vliegende schotels. De Amerikaanse kapi tein MacLaughlin heeft in het tijdschrift „True" de theorie gelanceerd, dat de „vliegende schotels" die enige tijd ge leden zoveel opschudding' veroorzaakten, luchtschepen afkomstig van een andere planeet zouden zijn, bestuurd door met rede begaafde wezens. Hij zou hébben vastgesteld dat de schotels een door snede van 35 meter hadden en zich voortbewogen met een snelheid van acht kilometer per seconde. Dure brand. In Wenen is de grote leder- fabriek Stadlauer door brand verwoest, Men-raamt de schade op 1.250.000 gul den. Men gelooft dat; het hier een geval van brandstichting betreft. Afbraak. De Chinese nationalistische lucht macht maakte Donderdag bekend dat bommenwerpers, die opgestegen waren van Hainan, voltreffers geplaatst heb ben op de grootste spoorbrug van het Chinese vasteland die Kanton en Kou- loön verbindt. (United Press.) CRETONNE 80 breed 380 HANDWEEF TAFELKLEED k WOLLEN BEDKLEEDJE 11.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 itg aven „Robin Hood", P. J. Schepei's; uit geverij De Sleutel, Haai'lem-Ant- wérpen. Er is nogal wat literaire bedrevenheid voor nodig om een tot nationale held verheven figuur als de Engelse vrijbuiter Robin Hood in een jongensboek te geven wat hem toe komt: de romantiek die het nageslacht deze markante zoon van een bezadigd volk heeft omhangen verleidt de verteller gauw tot een verheerlijking en hij zal er dus goed aan doen de voeten zoveel mogelijk aan de grond te houden. Wat op zichzelf weer tot 't. andere uiterste kan leiden waar Schep ere' boek ken nelijk aan laboreert. Dit is hem te vergeven want er speelt althans een sterke wil tot historische objectivering uit, al hebben wij zelden zulke droge kost verwerkt als de aan loop tot Robin's avontuurlijk leven, waar nu juistde kansen opgeschept lagen om deze Robin Hood uit de felle kleurigheid van zijn tijd te laten treden en hem bij voorbaat van de sympathie der jonge lezers te verzekeren, Nee: „Robin.was de enige, die uit de bran dende puinhopen had kunnen vluchten. Tot het laatste ogenblik had hij aaix de zijde van zijn vader gestreden en menige aanvaller was door Robin's'pijlen gedood". De auteur kan zich het hele verhaal door nauwelijks aan een zekere zakelijkheid ontworstelen en dat heeft dit boek geen goed gedaan, evenmin als de vele stijlfouten, waarop de opmei'kzame lezer hem zal betrappen. „Zo bracht Robin de eerste nacht van zijn leven in het woud door" is er één van en de door nen der Germanismen („als" voor „toen") plus de talloze gemeenplaatsten maken het bouquet weinig aanlokkelijk. Desondanks nemen wij gaarne aan dat de avonturen van Robin Hood om hun zeiver wille een flinke schare belangstellenden zullen trekken. J. F. Gezond Lager Onderwijs, Een halve eeuw venieuwing, critisch-opbouwende beschou wing voor onderwijzers en ouders door B. J. Douwes; Uitg. H. J. Paris, Amsterdam; 1950. La Familie Forestier, par Marguei'ite Rey- nier et Geox-ges Bouquet;.. Le pet.it roman; deuxième Parlie; bewerkt door dr. J. de Graaf en H. de Lange; J. B. Wolters' Uitg. Mij N.V., Groningen; 1949. Buiten waait de zomerwind, door Jeanna Oterdahl, vertaald, door N. BasenauGoe» mans; J. M. Meulenhoff, Axnsterdam; 4de druk.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2