VOELT 0 PIJN IN OE BENEN M. STRIJLAND Jan van der Pigge STiENS Taxi? Bel 1.2=3=4.5 Vrijdag 24 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een scène uit het laatste bedrijf van A. J. Zoetmulders historische spel .Koning van Holland" met van links naar rechts de heren C. J. Crombouw (ais staatsraad Reuvens), Wim Rijke (als Lodewijk Napoleon) en Johan van Doorn (als generaal Krayenhoff). Het décor laat de werkkamer van de koning in het Paviljoen te Haarlem zien. Paviljoen te Haarlem, waar Lodewijk Na poleon bij voorkeur resideerde". Na afloop van deze première werd de schrijver voor het voetlicht geroepen om een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. De heer Schuil, het woord voerend als ere lid van de vereniging, complimenteerde zijn vriend Zoetmulder met het behaalde succes. „Koning van Holland" Maandag volgt herhaling tér opening van de Boekenweek pe letterlievende vereniging „J. J. Cre- mer" voor deze bijzondere gelegenheid versterkt met enige leden van andere ama teurgezelschappen gaf gisteren voor haar donateurs de eerste voorstelling in ons land van het historische toneelstuk „Koning van Holland" door A. J. Zoetmul der, dat op Maandagavond 27 Februari wederom in de Haarlemse Schouwburg vertoond zal worden, dan echter ter ope ning van de Boekenweek. Het stukspeelt in de laatste maanden voor de troonsafstand van koning Lode wijk Napoleon (in feite niet meer dan een aan zijn machtige broer, de keizer, onder geschikte stadhouder), dus kort voor de periode der inlijving van ons land bij Frankrijk, die in 1810 begon. Oorspronke lijk heette het „De tragedie van een ko ningschap", welke titel de opzet van de schrijver zuiverder nabij kwam, omdat deze inderdaad heeft gepoogd de tragiek uit te beelden van een middelmatig man die, geleid door .de beste bedoelingen, meende het te kunnen opnemen tegen een genie. Wij zullen de volgende week nagaan in hoeverre hij daarin geslaagd is en dan tevens een beoordeling geven van de pres taties van de medewerkenden, die tot de beste dilettanten uit onze omgeving ge rekend mogen worden. Zoals reeds eerder werd vermeld kreeg dit stuk in de prijsvraag voor het beste nationale spel, in 1945 uitgeschreven dooi de stichting „Het Lekenspel" te Bussum, de eerste prijs met onderscheiding van de jury. De heer J. B. Schuil schrijft ter in leiding van de voorstellingen in het pro gramma onder meer: „Het opmerkelijke en knappe van Zoetmulders toneelspel is, dat naast Lodewijk Napoleon de keizer hoofdpersoon is, zonder zelf ook maar één ogenblik ten tonele te verschijnen. Napoleon is de allesbeheersende figuur in dit spel, enkel door de schaduw die hij over alles en allen werpt". En verder: „Ik zou weinig historische stukken kunnen noemen waarin de schrijver zich zo aan de geschiedenis heeft gehouden als Zoetmul der in zijn „Koning van Holland". Niet alleen, dat alle in dit spel optredende per sonen historische figuren zijn, ook de han deling volgt vrij nauwkeurig de loop dei- feiten op de voet. Voor het Haarlemse pu bliek is het een aparte bekoring dat drie van de vier bedrijven zich afspelen in het GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk ft A B •PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling ih overleg (Adv.) Wie ontwerpt een fleurig Zandvoorts zomercostuum? Prijsvraag van „Touring Zandvoort" De Stichting Touring Zandvoort heeft, om Zandvoort voor het zomerseizoen nog meer bekendheid te geven, een prijsvraag uitgeschreven. Overleg met diverse plaat selijke organisaties heeft uitgewezen dat er groot enthousiasme voor deze prijs vraag bestaat. Gevraagd wordt, een fleurig damescostuum samen te stellen, bestaande uit losse onderdelen, en wel: blouse, rok, shawl, bolero (of jasje) en hoed (of muts). Het costuum zal vooral fleurig en prac- tisch moeten zijn en geheel gericht op toeristische publiciteit voor Zandvoort. Het bekroonde ontwerp zal door iedereen gebruikt en nagemaakt mogen worden. Ook mag het vrij gecopieerd worden voor reproductie op en in allerlei artikelen. Iedereen in Zandvoort mag aan de prijsvraag deelnemen. Uiterlijk Zaterdag .1 April dient een volledige beschrijving van het costuum in een gesloten enveloppe bij het bureau van de Stichting (Ons Huis, Dorpsplein) ingekomen te zijn. Op deze enveloppe vermelden: „Prijsvraag Zomer costuum" benevens een motto. Tezelfdertijd moet een tweede enve loppe ingediend worden. Daarop moet hetzelfde motto voorkomen, terwijl in de gesloten enveloppe de naam van inzender of inzendster genoemd wordt. Op Dinsdag 4 April wordt in „Monopole" een avond georganiseerd waar alle deel nemende costuums gedemonstreerd zullen worden. Men kan dus niet deelnemen met een tekening of beschrijving alleen. Er dient een costuum gemaakt te worden. Een jury zal de inzendingen beoordelen en tot het toekennen van de geld- en an dere prijzen, die nader bekend gemaakt zullen worden, overgaan. Het bekroonde ontwerp zal in een Zand- voortse etalage tentoongesteld worden. naar L0OSJESir.de BOEKENWEEK 'Tien nieuwe delen in de ATLAS reeks Keurig gebonden, slechts 1-95 GR. HOUTSTRAAT 100 TEL. 13060 Vrij Evangelisch Zangkoor „Asaf" hield wijdingsavond Het Vrij Evangelisch Zangkoor „Asaf" (dirigent J. Scheffer) herdacht Donderdag in de Begijnhofkapel zijn. 15-jarig bestaan met een wijdingsavond, waaraan ook het mannenkoor „Haarlems Zanggenot" mee werkte. Met mejuffrouw M. A. N. Barbas aan het orgel zong de gemeente Ps. 146 1, waarna ds. D. J. D. du Fossé sprak over gebed en lied, als twee levensuitingen van de Christen. „Asaf" had voor deze avond een pas send pyogramma, dat, hoewel onderling nog al zwevend, over het algemeen zonder ontsporingen werd uitgevoerd. De zwevin gen zaten vooral in de baspartij, die bo vendien de klaarte van zuivere vocalen miste. Dit is een veelvuldig voorkomend euvel bij onze dilettant-zangers, althans bij de heren; de dames hebben daar min der last van. Het is nodig bij koorzang aan de klankvorming veel aandacht te beste den, ten einde een zuiver vocaal geheel te verkrijgen; bovendien zal een klank die goed zit, niet zo gauw wankel worden in zake de toonhoogte. Veel verdienstelijks was er onderlussen in de vertolking van een motet van P. Brakman, waarvan de dirigent het stem- menweefsel duidelijk wist te houden. Een lichte neiging tot" zakken bij de dames kwam voor in „O, Heer, geef steun", maar dat was dan ook de enige keer dat van die kant gevaar dreigde. „Psalm 100" van Oskam slaagde goed; dit werd van alle programmanummers van „Asaf' de beste prestatie. Vondels Harpzang „D'Almachtige "is mijn herder en gelaide" op muziek ge zet door Leo Mens, vermocht geen over tuigende indruk te wekken; het is ook moeilijk om van deze compositie wat goeds te maken. Heel wat beter ging het met „Troost nu mijn volk" van Pijlman, be houdens de wat ruwe klank van de bassen. De dames gaven veel uitdrukking aan het fraaie lied „Wanneer redt Gij de volken1 van ds. Hasper en P. J. Bakker. Een goed stuk was ook „Lofzegging" van Joh. Wa genaar. „Haarlems Zanggenot" begint weer aar dig op de been te komen, onder leiding van P. Potgieser, een koordirigent die er slag van heeft om licht en lenig te laten zingen. Met koortjes als „O bone Jesu" van Palestrina en vooral >,0 Jesu Christe" van Renatus van Melle werden opmerkelijke resultaten bereikt. Dat „Domme salvum fac" van Giezen losser gezongen werd be tekent nog niet dat het daarom beter klonk. Na de dankzegging werd met orgelbege leiding door de aanwezigen Gezang 280 1 gezongen. De organiste, meuffrouw M. A. N. Barbas, ontving bloemen. JOS. DE KLERK. Grote keuze KARPETTEN en LOPERS v. DUIVENBODEN GED. OUDE GRACHT 108-110 - HAARLEM (Adv.) RECHTBANK Zand erover Het was een rancuneus mannetje wiens wieg in Oude Pekela had gestaan en thans in Oostzaan een kruidenierswinkel dreef, die zich gisteren voor de arrondisse mentsrechtbank kwam beklagen over de boete die de Zaandamse kantonrechter hem. had opgelegd. Volgens de tenlaste legging had hij zand van openbare werken gebruikt om enige oneffenheden op zijn erf te nivelleren. De verdachte ontkende dat met klem. Volgens zijn zeggen had hij alleen de belangen van de gemeente ge diend, door met overtollig zand een aantal losgeraakte stenen wederom te bevesti gen, Het was eigenlijk echt een mannetje dat twijfel deed rijzen omtrent de wense lijkheid van algemeen kiesrecht, want hij deed allemaal rare dingen. Hij beschul digde ene Klapmuts van sabotage, die tot doel zou hebben zijn zaak te ruïneren en had „de Koninchin" van deze bedenke lijke stand van zaken telegrafisch op de hoogte gebracht, Het was dan ook een hele opluchting toen de man die welgemoed naar de naam Adam Klapmuts luisterde, voor het ge- tuigenhekje verscheen om de zaken recht te zetten, al deed hij dat met een stemge luid dat ten sterkste het vermoeden deed rijzen dat er een ganse maaltijd capucijners in zijn ademhalingsorganen had postge vat. Deze getuige had de leiding gehad van de rioleringswerkzaamheden, die en dat mag gerust een witte raaf heten tezelf dertijd waren geschied met de repai-atie van de straat. Uit hoofde van deze positie had hij in alle rust kunnen waarnemen dat de Oude Pekelaar met zand van de gemeente een gat op zijn erf had gedicht. Dit bracht de verdachte in een lelijk parket en daarom adviseerde hij de recht bank om geen overmatige haast te be trachten en eerst het onderzoek door H.M. de Koningin eens af te wachten. Ten b.e- wijzë dat er een onderzoek op handen was, legde hij een schrijven over van de vol gende inhoud, dat door de president met gepaste ernst werd voorgedragen: In antwoord op uw telegram deel ik u mede dat uw zaak ter behandeling is door gegeven aan hel; kabinet van H.M. de Koningin. w.g. Baron van Heekeren van Molencate. Zelfs de verklaring van getuige Klap muts dat verdachte ook de legerleiding om militaire versterkingen had verzocht, ver mocht de Officier van Justitie echter niet te weerhouden van het nemen van re quisitoir en hij eiste kort en bondig be vestiging van het vonnis. Voor en aleer de president echter de uit spraak op vandaag over veertien dagen bepaalde, maakte verdachte op imposante wijze gebruik van zijn recht op het laatste woord. Met een gezicht waarop duidelijk de overtuiging te lezen lag", dat het recht uiteindelijk zou zegevieren, verklaarde hij bewogen: „Ik verzoek de hele rechtbank om bij mij ter plaatse een onderzoek in de riool te komen instellen. Mijn zaak is vernietigd. Klapmuts heeft mijn riool ver stopt en daarom ben ik brodeloos. Maar nu heeft gelukkig de Koninchin ingegrepen". ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (6 Maart); naar de Antillen s.s. „Stuyvesant" (25 Febr.) en m.s. „Hydra" (2 Maart). Naar Suriname s.s. „Cottica" (1 Mgart). TWEE GEDETINEERDEN ONTVLUCHT. Twee gedetineerden uit bet internerings kamp Carel Coenraadpolder te Finsterwol- de hebben kans gezien te ontvluchten. Eén der gedetineerden was afkomstig uit En schedé, de andere uit Leek, PREDIKBEURTEN Kerkgenootschap der Zevende-Dags Ad ventisten, in de Remonstr. Kerk. Wilhelmi- nastraat. Zaterdag 10-11 uur: Bijbelstudie. 1-112 uur: Predikatie. Spr, Dhr. D. Vink. hulpprediker. ADVERTENTIE Vermoedelijk hebt U kou gevat en is die pijn in de benen het eerste teken van een op komende griep. Neemt direct Togal om de ontwikkeling daarvan zo veel mogelijk tegen te gaan. Het kan U veel narigheid besparen. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08. Hef paard wordt steeds meer verdrongen In Haarlem geen trouw- koetsjes meer Het paard wordt steeds meer uit het stadsbeeld verdrongen, het kan de strijd tegen de auto niet volhouden. Een halve eeuw geleden waren er in Haarlem verscheidene stalhouderijen. Het paard bracht niet alleen alle paartjes naar het stadhuis om te trouwen, maar ook alle Haarlemmers die de levensstrijd volbracht hadden, werden door de trouwe viervoeter naar hun laatste rustplaats gebracht. De dokters, die niet over eigen gerij be schikten, hadden overeenkomsten met stal houders, waardoor het mogelijk was, dat zij in het coupétje naar hun patiënten reden. Aan het station stonden de „aapjes". Wie het betalen kon liet zich ook per rijtuig naar een concert brengen en halen. Toen kwam de auto en overwon. De ene stalhouderij na de andere gaf de strijd op. De laatste jaren was er nog slechts één overgebleven. Het bedrijf van de familie Feije in de Ravelingsteeg, dat nog trouw en rouwkoetsen had. Dit bedrijf zal nu, doordat de eigenaar onlangs overleed, worden gereorganiseerd. De nieuwe eigenaar zal naast het autobe drijf alleen de paarden aanhouden voor de rouwkoetsen. De trouwkoetsen zullen evenwel op 7 Maart in veiling gebracht worden. Deze tak van het bedrijf leverde reeds jaren een verliespost op. Het is niet te verwachten dat iemand de rijtuigen die geveild zullen wor den, zal kopen om dit bedrijf te Haarlem voort te zetten. Dat wil dan zeggen, dat men zich in het vervolg niet meer naar het stadhuis kan laten rijden door het paard om in de echt' verbonden te worden. Daarvoor is men dan uitsluitend aangewezen op de auto. Daarmee verdwijnt een traditie! Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Februari 1950 GEHUWD: 23 Febr., W. Verdel en J. H. Woortman; H. J. Kraaij en G. C. Luikel; H. J. Tijsma en J. H. van Norden; G. J. van dei- Peet en M. C. van der Kroft; W. F. Wilgen kamp en E. F. Sluiter. BEVALLEN van een Zoon: 22 Febr., M. VerdonkGebe; H. J. M. Hulseboschvan Eekelen. BEVALLEN van een dochter: 21 Febr., M. A. K. Gringhuisde Vries; 22 Febr., J. Rijp- mavan Keijzerswaard; 23 Febr., J. E. MeurkesWeel. OVERLEDEN: 21 Febr., H. Fiege—Sebens, 76 j., Voortingstraat; F. J. Rumbing, 63 j., Stuijvesantplein; A. Aarssen, 64 j.. Kamper laan; H. J. Peper, 83 j.. Schouwtjeslaan. Heemsteeds buiten „Bosbeek" te koop aangeboden Het zes hectaren grote landgoed „Bosbeek" aan de Glipperweg in Heemslede, dat op het ogenblik een Rooms-Katholieke Medisch-opvoed- kundige inrichting voor jongens her bergt, is te koop aangeboden, Het complex omvat behalve het hoofd gebouw enkele bijgebouwen en verder park- en bosaanleg en vormt een enclave in het gemeentelijk bosbezit van Heemste de sinds „Grcenendaal" en „Meerenberg" een wandelpark is. Deze omstandigheid wettigt de veronderstelling dat de gemeen te belangstelling voor „Bosbeek" koestert teneinde haar bezit af te ronden. In de koop is evenwel het huis begre pen en dat verkeert niet bepaald in een beste staal. De broeder-overste van de congregatie, die sinds April van het vorige jaar het buiten voor haar observatiecen trum voor moeilijke kinderen gebruikt, vertelde ons, dat zijn staf heel wat kosten en nog veel meer moeite aan het opknap pen van het huis heeft ten koste gelegd, Doch indien de inrichting de zekerheid verkrijgt, dat zij op „Bosbeek" kan blijven de congregatie zal ook pogen in het be zit van het landgoed te komen dan zul len er nog veel grotere offers om duur zame bewoonbaarheid t<? verkrijgen moe ten worden gebracht. De binnenmuren, de vloeren, de ramen en deuren, de dakgoten, alles is verweerd en vérsleten en vereist spoedige voorzie ning. Het is daarom de vraag of het. complex Heemstede erg veel waard zal zijn. omdat NESTLERS tekenmachmes 100'150 cm tekenmachines voor A2-A3 rek en linialen - systeem Reit/. - Darmstadt, Electro Scheikun de - Beton. RICHTER en LOT7ER passerdozen, precisie kwaliteit. Techn. tekenmaterialen Kantoorartike-len, -meubels en machines SCHOTERWEG 5-7 - TELEFOON 15411 VJ men het risico loopt dal „Bosbeek" even moeilijk een andere bestemming zal vin den als de nabijgelegen Oranjerie van „Meerenberg". Ook het bos is zwaar ge havend: Tijdens de oorlog sneuvelden niet minder dan 350 bomen. De Duitse militai ren die hier waren gelegerd, lieten van de oude luister niet veel over en ook na de bevrijding, toen het vroegere lustoord po litieke delinquenten tot verblijf diende, werd het iJtebouw en zijn omgeving niet bijzonder ontzien. Men moet de breeders bewonderen die er in betrekkelijk korte tijd in slaagden het pand althans een toonbaar uiterlijk en in nerlijk te geven en tegelijkertijd hun zor gen moesten wijden aan de ruim vijftig jongens die onder hun hoede zijn gesteld. Wij'berichten de ontvangst van het nieuwe merk ..LAS PALMAS'". Een zeer goede sigaar met Sumatra Zandblad dek. 25 stuks 4.50. Wij brengen in iedere prijsklasse Betere Kwaliteiten! Hoogachtend, Gr. Houtstraat 81 Japanners willen verloren posities herwinnen Voor het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield gistermiddag de heer W. T. Kroese, directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomweverij in Nijverdal, een causerie waarin hij enige indrukken weergaf die hij tijdens een verblijf van zeven weken in Japan had opgedaan. Door de Amerikaanse macht was de heer Kroese in s.taat gesteld ten dienste van de Nederlandse textielindustrie zich te oriën teren omtrent de stand van zaken in Japan. Spreker herinnerde eraan, dat de Neder landse en Japanse belangen reeds vóór de oorlog in Indonesië botsten en hij voorzag een herhaling daarvan in de toekomst. De Amerikanen hadden de heer Kroese gemachtigd alle inlichtingen omtrent de technische, sociale en economische factoren waaronder de Japanse textielindustrie werkt te verkrijgen, waarbij hij door de ervaringen tijdens de bezetting van Neder land-op zijn qui vive kon zijn tegen mis leiding door de Japanners. Hem was de zeer ver doorgevoerde concentratie opgevallen van de Japanse katoenspinnerijen, tezamen met een capaciteit van vier millioen spin dels, de helft van het vooroorlogse aantal. In Nederland werken op dit ogenblik 1.4 millioen spindels. De weverijen zijn veel minder geconcentreerd. Het werk geschiedt voor het overgrote deel door meisjes van 14 tot 22 jaar. Er wordt in twee ploegen- stelsels gewerkt gedurende zes dagen per week. De ene dag dat er geen electriciteit wordt geleverd „stopday" wordt „Zondag" gehouden. De lonen bedragen met inbegrip van de sociale lasten ongeveer 52 gulden per maand. De lonen liggen dus op een derde van het Europese loonpeil, de arbeidsefficiency op iets meer dan de helft. De Japanse textielindustrie heeft op het ogenblik in vergelijking met voor de oorlog met de volgende moeilijkheden te kampen: duurdere machines, hogere lonen, grond- stoffenschaarste, daar India de katoen nodig heeft voor de eigen industrie en de Ameri kaanse importen niet langer gedekt worden door de zijde-uitvoer invloed van de nylons en tenslotte vermindering van de afzetgebieden, waarvan alleen Indonesië is overgebleven. Zoals altijd en overal zal ook daar de textielindustrie de eerste stoot van de Japanse concurrentie moeten opvangen. De heer Kroese zag daarbij de factor ar beid als de kern van het probleem. Niet zozeer hun lage lonen, dan wel het fantas tische tempo waarin wordt gewerkt, vormt hun kracht. Het Japanse volk is sterk col lectivistisch van aard, is geheel doortrokken van de voorouderverering en gaat gaarne op in de idee van een Groot-Japan. Over de Amerikaanse bezettingstaktiek merkte spreker op, dat inzonderheid Mac Arthur alles doet om het land in korte tijd een Westers stempel op te drukken, door de macht der concerns te breken hetgeen overigens meer in naam is gebeurd de boeren vrij te maken en de arbeiders mas saal in vakverenigingen te organiseren. In STOFZUIGERS 'n zaak van verlrouweri Koop daarom 'n le klas merk bij: J. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT! SMEDESTR. 7 Prijzen v.a. f 107.— (Adv.) GR. HOUTSTR. 131 Bet. in overleg. Een Finse school in Haarlem-Noord Nu de gemeente de beschikking heeft gekregen over een 8-klassige Finse school, hebben B. en W. uitgezien naar een ge schikte plaats voor deze school. Zij menen deze te hebben gevonden op de in het uit breidingsplan „Noord" begrepen grond aan de Tesselschadestraat. Deze grond had de bestemming van bebouwing met wonin gen, openbare weg en openbaar gazon. Daar de gronden door hun ligging bij uit stek geschikt zijn voor schoolbouw, stel len B. en W. de Raad voor, deze bestem ming in het uitbreidingsplan te wijzigen. Ouderavond Dreefschool In „Dreefzicht" werd gisteravond een drukbezochte ouderavond gehouden van de afdeling Lager Onderwijs van de Dreef school. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer P. Kooy op de toeneming van het aantal leerlingen en de uitbreiding die de school had gekregen en nog zal krijgen. Het hoofd der school, de-heer F. van Woerden, sprak daarna nog over „Het ner veuze kind", op welk onderwerp een zeer geanimeerde gedachtenwisseling volgde. SNEL LEVERT UW BRIL GIERSTRAAT 37 Lever. a. Z.fondsen (Adv.) hun sentimentaliteit en dilettantisme zien ze evenwel voorbij, dat de gedachte aan een Groot-Japan bij het volk lang niet dood is en dat de liefde voor de keizer eerder is ioe- dan afgenomen. Vandaar ook de ge weldige activiteit der Japanners om zo snel mogelijk de oude positie te herwinnen, het geen de Amerikanen in zoverre te stade komt, dat zij dan van de zware bezetüngs- kosten af zullen zijn en anderzijds de voor waarden hebben geschapen dat het land niet zo snel tot het communisme zal over gaan. Echter, zo besloot de heer Kroese zijn causerie, daarmee wordt de Marshallhulp die in West-Europa wordt gegeven, gedeel telijk te niet gedaan, omdat de West-Euro- pese landen die exporteren willen en moe ten, dan in hun historische afzetgebieden zullen worden bedreigd. Het buiten Bosbeek Hef gemeentelijk Energie bedrijf te Haarlem De stoomomvormer-installatie kost f 460.500 De kosten voor de aanschaffing van een stoomomvormer-installatie voor liet ge meentelijk Energiebedrijf blijken hoger te zijn dan het crediet dat daarvoor verleend is. Er blijkt in totaal nodig tc zijn ƒ460.500, waardoor liet-crediet met 95.000 verhoogd moet worden. Ondanks de hogere kosten adviseren B. en W. aan de Raad de installatie toch aan te schaffen, omdat daardoor een belang rijke besparing van kosten is te bereiken. Er worden huizen gebouwd B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor verschillende bouwterreinen te verkopen. Aan W. en J. Voet te Haarlem, tegen 12 per M2, 685 M2. aan de N.zijde van de Gray en esterlaan, om daarop een dubbel woonhuis te .bouwen. Aan E. F. Slijper te Amsterdam, legen 12 per M2, 325 M2. aan de N.zijde van de Frederik Hendriklaan, om daarop één woonhuis te zetten. Parklaan (Westzijde) wordt opiïieuw bestraat De Parklaan tussen de Kruisweg en het Kenaupark zal in de week van 27 Februari tot en met Zaterdag 4 Maart bestraat wor den. In die dagen zal de Parklaan voor alle verkeer afgesloten zijn. De haltes van de autobussen zijn verplaatst naar hel Kenau park en de Nieuwe Gracht (Zuidzijde). AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Onderwijs te. Haarlem Voor tijdelijk vakonderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs wordt door B. en W. van Haarlem aanbevolen de heer D. de Groot te Haarlem. Voorts wordt aan de Raad voorgesteld Dr. A. Meesters, leraar in de plant- en dierkunde, over te plaatsen van het Gym nasium naar het Coornhertlyceum. WEEK-EINDE IN DE SCHOUWBURG. „Het Vrije Toneel" van Cor en Anton Ruys geeft Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg een wedervertoning van het Engelse blijspel „Zomer in December", waaraan medewerken de dames Kitty Kluppell. Nell Koppen. Anny de Lange, Kitty Knappert, Henny Orri en de heren Cor Ruys, Gijsbert Tersteeg, Wim van den Brink, Eric van Ingen (die ook de vervaling verzorgde) en Ben Hulsman. Zondagavond heeft de laatste opvoering plaats van „De Zilveren fluit" met Cor Ruys, Nell Koppen, Anny de Lange, Wim van den Brink, Gijsbert Tersteeg en vele anderen. Cruys Voorbergh voerde de regi< Het Amsterdams Jeugdtoneel vertoont Zondagmiddag op veelvuldig verzoek nog maals het sprookjesspel „Assepoes en de betoverde katuil" door Jaap Hoogstra. Dinsdag kan men Cor van der Lugt Melsert en Annie van Ees weer eens samen zien optreden en wel in het bekende blijspel „Lastige Mannen" van Frederic Lonsdale. Sport in 't kort IJSVOGELS Hinjc 8—2. De return wedstrijd voor het kampioenschap van Ne derland tussen de Amsterdamse Ijsvogels en het Haagse HHIJC is in een 8—2 over winning voor de Amsterdammers geëindigd. IV10LTON OESCEMS mooie kwaliteit eflen wit 125 bij 180 4.85 Fa. VAN VASTENHQVEN v. OSTADESTRAAT 4-6 Tel. 10413 (Adv.) De jeugd besprak haar problemen melde Koningin Enige weken geleden gaf Koningin Juli ana de wens te kennen graag eens contact te willen hebben met jonge mensen, in de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar, om in een persoonlij li gesprek te horen, wat er in deze jeugd leeft aan toekomst verwach tingen voor henzelf en voor ons gehele volk en welke hun moeilijkheden zijn. Een drietal gesprekmlddagen met ieder ongeveer 15 deelnemers/sters werd geor ganiseerd op het paleis Soesldijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine dorpen en vertegenwoordigde dus het platte land. De tweede groep was samen gesteld uit „grote-stadsjeugd", zowel uit jeugdorganisaties als ongeorganiseerde jeugd. De derde groep bestond uit stu denten. De gesprekken waren zeer geanimeerd. Tal van vragen betreffende het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, zowel in sociaal als cultureel opzicht, kwamen aan de orde. Bij het bespreken van emigratie- mogelijkheden bleek dat meisjes hier zeer weinig voor voelen, in tegenstelling met jongens. Met de studenten werden hoofdzake lijk vragen over de huidige universitaire opleiding besproken, onder andere de zeer gespecialiseerde normen, waarbij de vor ming tot mens in de gemeenschap wel zeer in het gedrang te komen. In de kringen der jongeren is dit con tact met de Koningin bijzonder op prijs gesteld. Mishandelingen in karnp Westerbork Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen vier verdachten, die veertien dagen geleden hadden terecht gestaan wegens mishan delingen van politieke delinquenten in het kamp te Westerbork. De 25-jarige landarbeider A. O. uit Schoterbrug werd gestraft met drie maanden gevangenis. Hij had een oude man, die te ziek was om te kunnen arbeiden, met een gummistok ge slagen. Daags daarna was de man dood. De 44-jarige verpleegster F. II. C. ten B. uit Utrecht werd gestraft met 200 boete wegens het als straf toedienen van een braakmiddel aan twee zieke gedetineer den. Twee verdachten werden vrijgespro ken. Geen schending van graven te Solo 's-GRAVENHAGE, 23 Februari. De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „In een deel van de pers is dezer dagen het gerucht gepubliceerd, als zouden rampokkers het ere-veld der gesneuvelde Nederlandse militairen te Solo hebben ge schonden. Blijkens inlichtingen, welke de Leger voorlichtingsdienst ontving van het hoofd van de legergravendienst in Indonesië, mist dit gerucht elke grond. Alle militaire gra ven in Midden- en Oost-Java zijn namelijk overgebracht naar de erevelden te Sema- rang en Soerabaja, zodat zich te Solo geen enkel graf van een Nederlands militair meer bevindt en 'er dus van schending der graven geen'sprake kan zijn." Te Groningen is in de leeftijd van 57 jaar overleden dr. F. F. Hazelhoff, zenuw arts te Groningen'.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5