Uitrit bij Van Merlelaan wordt verbeterd INTERLOCK DAMES DIRECTOIRES 2.60 2.90 3.15 3Ï5 3.75 4J5 Ï30 j. TH. KORT Zomerstoffen Een aanwinst voor de Anegang Amsterdamse Beurs Kort en Bondig j Paviljoen Paradis Vrijdag 24 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Ilaarïemsche Courant 4 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Burgemeester mr. A, G. A. Ridder van Rappard leidde Donderdagmiddag voor het eerst een gewone vergadering van de ge meenteraadvan Heemstede. Hij deelde mee, dat de heren Kamerbeek en Zegwaart we gens ziekte afwezig waren en wenste bei den een spoedig herstel toe. De heer Van Houten, die reeds enkele weken ziek is, gaat goed vooruit. Bij de ingekomen stukken wag een brief van de Vereniging tot bestrijding van het alcoholisme, waarin gevraagd wordt het maximum-aantal verloven te verlagen. Be sloten werd hierop afwijzend te beschikken, omdat er geen behoefte is het aantal te verlagen. De raad benoemde de burgemeester tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Goedgekeurd werden de volgende punten: Vaststelling getal wekelijkse lesuren vak onderwijs aan openbare scholen; beschik baarstelling bedrag per leerling voor open baar onderwijs 111 1950; beschikbaarstelling vergoeding over 1950 voor bijzonder voort gezet gewoon lager onderwijs; uitkerings- besluit eerste kwartaal 1950; aankoop grond verbetering van Kitzema Boskade; crediet plaatsing urinoir omgeving Wagner- kade. Bij het voorstel tot verbetering van de uitrit van de Van Merlelaan bij de Heren weg vroeg mevrouw V a n N i s p e nV a n We ly (V.V.D.) of het niet mogelijk is het hek op de hoek weer wit te schilderen, zoals vroeger en mr. Van Wijk (Prot. groep) noemde een aantal andere gevaarlijke pun ten in de gemeente. Door houtgewas te ver wijderen kan veel verbeterd worden. Wethouder Van Lent (K.V.P.) deelde mee, dat nagegaan zal worden of het hek weer wit geschilderd kan worden. Voorts zullen B. en W. aandacht besteden aan de opmerking van mr. Van Wijk. Bij de rondvraag informeerde de heer Hopstaken (K.V.P.) naar sterfgevallen in de hertenkamp. Wethouder Van Lent antwoordde dat twee herten door het eten van beschimmeld brood of vergiftigd voedsel overleden zijn. Spreker vermoedt niet, dat er opzet in het spel is. Daarom zal een bord geplaatst wor den, waarop het verzoek vermeld staat goed voedsel te verstrekken. De burgemeester voegde hieraan toe, dat dezer dagen ook een jonge lama gestorven is, hetgeen hij zeer betreurde. Mr. Pliester (Prot. groep) deelde mee, dat het hulppostkantoor in de Jan van Goyenstraat opgeheven is, zeer ten onge rieve van de buurtbewoners. De voorzitter antwoordde vernomen te hebben, dat er naar een ander adres ge zocht wordt. Zo nodig zal het gemeente bestuur bij de autoriteiten der posterijen Bloemendaal Raad van Bloemendaal behandelt Donderdag a.s. de begroting De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdag 2 Maart bijeen voor de be handeling' van de gemeentebegroting 1950. De financiële commissie heeft de begro ting behandeld en een aantal opmerkingen ■gemaakt. Een der leden achtte het gewenst dat. leden, van stembureaux presentiegel den ontvangen. B. en W. delen mee, dat de minister van Binnenlandse 'Zaken op 25 Januari 1946 een brief heeft gezonden, waarin deze opmerkte, dat wegens de zeer benarde financiële omstandigheden van het rijk en de gemeenten een beroep op' de leden van de stembureaux zou moeten worden gedaan om hun werkzaamheden als zodanig uit burgerzin te verrichten. De raad besloot in April 1946 voortaan geen presentiegelden uit te keren. Volgens B. en W. is er geen reden op dit raadsbesluit terug te komen. Op een vraag over de verbetei'ing van wegen delen B. en W. mee, dat de Voge- lenzangseweg en de Margrietenlaan een oppervlakte-behandeling zullen onder gaan. Thysse's hof De commissie zou er voor kunnen ge voelen de bijdrage in de onderhoudskos- kosten van „Thysse's Hof", thans groot ƒ750,weer te verhogen tot 1500, mits van particuliere zijde een gelijk be drag wordt ontvangen. B. en W. antwoord den, dat zij niet gevoelen voor een verho ging van de vaste bijdrage. Wel zijn zij bereid bij te dragen in de kosten van ver nieuwingen van het hekwerk, mits het bestuur van „Thysse's Hof" daartegen over de nodige stappen doet ter verkrijging van meer inkomsten. Meegedeeld wordt, dat het openbaar voorbereidend lager onderwijs gevolgd wordt door 209 leerlingen, waarvan 62 leerlingen afkomstig zijn uit een andere gemeente. Het bijzonder voorbereidend lager onderwijs wordt gevolgd door 745 leerlingen, waarvan 426 leerlingen afkom stig zijn uit een andere gemeente. B. en W. stellen voor de post „190 op centen op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen" met 1.400 te verhogen, de post „150 opcenten op de hoofdsom der personele belasting" met 10.000 en de post „110 opcenten op hoofdsom der grondbelasting op de onge bouwde eigendommen" te verlagen met 100. de aandacht vestigen op het belang van een hulppostkantoor. Mr. dr. Van Bruggen (Prot. groep) gaf in overweging een maquette te laten maken van het nieuwe uitbreidingsplan en die voor de inwoners ten toon tè stellen. Wethouder Van Lent antwoordde, dat B. en W. de suggestie onder ogen zullen zien. Het maken van een maquette is ech ter niet goedkoop. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. R. Martinsen en C. A. Mingels. GETROUWD: A. H. Massa en A. M. Prins. GEBOREN: Paulus Franciscus Alphonsus, z. van P. A. M. Cedee en C. van der Monde; Bernard Eduard. z. van T. M. H. van Dijk en S. H. Nieuwenhuis; Anna! Margaretha Cornelia Maria. d. van P. Caspers en H. W. J. Hoogervorst; Dirk Jan, z. van I. K. Bak ker en M, S. Visser; Elisabeth, d. van B. Silvis en E. J. K. van Ewijk; Anthonius Josenhus, z. van A. J. Braam en A. M. Nieu- wendijk; Gerardus Franciscus. z. van J, Steenbrink en G. Wesseling; Paulus, z. van H. L. M. Divendal en H. E. Belinfante. OVERLEDEN: B, Grijmans, 82 j.; F. Tol lenaar, 52 j.; N. HijlkemaNegenman, 80 j. ADVERTENTIE Het huis met de groene boom Dr. P. H. Ritter Jr.: „Een verfrissende af wisseling tussen de vele psychopatische romans, die ons worden voorgezet. Een pracht werk!" Uw boekverkoper is enthou siast.. Minister Stikker te Bonn BONN, 23 Februari. (Van de correspon dent van het ANP). Na een tweedaags bezoek aan de Duitse hoofdstad is minister Slikker hedenavond per auto naar Den Haag vertrokken. Mr. Stikker heeft op de Petersberg be sprekingen gevoerd met de plaatsvervan gende Britse Hoge commissaris, Steel en met de Amerikaanse Hoge Commissaris, MacCloy. De Franse Hoge Commissaris had hij reeds gisteren ontmoet. Voorts heeft hij heden nog een onderhoud gehad met de minister van Economische Zaken, prol Erhard, waarna hem door vice-kan- selier Blücher een lunch werd aangebo den. De besprekingen wei-den volgens een communiqué in een zeer openhartige toon gevoerd en de inlichtingen, die mr. Stik ker met hel oog op zijn aanstaand bezoek aan Washington wenste, werden hem met grote bereidwilligheid verstrekt. In verband met het vertrouwelijke ka rakter van zijn functie heeft minister Stik ker gemeend in dit eerste stadium van zijn optreden als politiek bemiddelaar ervan te moeten afzien aan de pers nadere mede delingen over de resultaten van zijn bezoek te verstrekken. Hij heeft zich beperkt tot- een korte verklaring, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat het streven naar Europese samenwerking tot dusverre vele bevredigende resultaten heeft opgeleverd. „Nadat dit streven aanvankelijk uitsluitend op economisch gebied lag, brengt de ver wezenlijking van de samenwerking met zich, dat steeds meer ook politieke aspec ten in acht genomen moeten worden", zeide mr. Stikker, Hij voegde er aan toe, dat hij thans bezig is zichzelf te oriënteren over politieke factoren, die daarbij in ver schillende landen een rol spelen. Pas na het verzamelen der in de verschillende landen heersende meningen zou hij in staat zijn zich een oordeel te vormen. Mr. Stikker gelooft dat de Verenigde Staten de initiatieven aan Europa zelf wil len verlaten, terwijl zij er zich toe zullen be palen deze initiatieven te onderzoeken en te coördineren. met boordje PRIMA KWALITEIT 9 40 42 44 46 48 50 52 De overval in de Meer Bevestiging gevraagd van vonnis tegen T. C. Verdachte ging in hoger beroep Hedenmorgen heeft de procureur-gene raal voor het Amsterdamse Gerechtshof bevestiging gevraagd van het vonnis dat door de Haarlemse rechtbank was uitge sproken over de bedrijver van de-roofover val op de bejaarde Piet en Niesje de Haan, in hun cafétje in de Haarlemmermeer op 5 September van het vorig jaar, de 28-ja- rige landarbeider T. G. Zoals men zich zal herinneren had G. de maximum-straf van 12 jaar gekregen. Op de zitting die onder presidium stond van jhr. mr. H. van der Does de Willebois kwam nog eens het afschuwelijke misdrijf naar voren, dat op die bewuste Maandag avond was gepleegd. De verdachte, die evenals bij de vorige behandeling het hem tenlastegelegde bekende, werd door de president aan een scherp verhoor onder worpen over het hoe en waarom van zijn misdaad. Zo kwam naar voren, dat nadat verdachte Piet en Niesje de Haan had neer geslagen met zijn hamer en het zware giet ijzeren kacheldeksel, hij buiten gerucht hoorde. Hij ging even naar buiten, maar toen hij bemerkte, dat alles veilig was, kwam hij terug om zijn diefstal te volvoe ren en sloeg de slachtoffers, die nog bewo gen weer met het kacheldeksel op het hoofd. Toen hij het geld binnen had, zag hij Niesje de Haan opstaan en ging haar daarop weer te lijf. Ter zitting zei de ver dachte, dat hij alles in zijn zenuwen had gedaan, maar de president zei: „Ik heb sterk de indruk dat u hen voor goed het zwijgen wilde opleggen". Het feit dat verdachte zich niet had ont zien om nog de portemonnaie van de ziel togende Piet de Haan te stelen, achtte de president eveneens zeer ernstig. Als getuigen verschenen de wachtmees ter Bosman, die met zoveel succes het on derzoek in deze zaak leidde en de oude Piet de Haan zelf, die een stoeltje kreeg om wat meer op zijn gemak de zaak te kunnen vertellen. Deze flinke grijsaard verhaalde nog eens hoe hij gedurende twintig minuten met zijn overvaller aan het „bakkeleien" was geweest. „Ik wist waar het om ging", zei hij. Hij verklaarde voorts dat er naar zijn mening ruim dui zend gulden verdwenen waren, hoewel verdachte slechts de diefstal van vierhon derd gulden toegeeft, die trouwens gevon den zijn. „Waarom bent u eigenlijk in hoger be roep gegaan?" vroeg de president de ver dachte. Deze zeide dat dit denkbeeld eigen lijk van zijn advocaat afkomstig was, doch dat ook hij zijn straf wel erg hoog vond. De president gaf daarna als zijn mening te kennen, dat G. zijn misdrijf zorgvuldig had voorbereid. Hij durfde niet „gewoon" in te breken, omdat hij wist dat De Haan een pistool had. In het psychiatrisch rap port wordt verdachte gekenschetst als „een gevoelsarme psychopaat met hysterische trekken, die echter volkomen voor zijn daad verantwoordelijk gesteld kan wor den". Hij was 's avonds na het misdrijf naar een feestje bij zijn jarige vader ge weest en er was niets van een bezwaard geweten bij hem gebleken. De procureur-generaal mr. J. Hoeffel- man, eiste tegen deze man, .die twee be jaarde mensen aan de rand van de dood bracht, omdat hij zo graag een woonwagen wilde hebben, twaalf jaar gevangenisstraf REPARATïE MATRASSEN 'e morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Eerst even kijken bij Barteljorisstraat 27 Koop nu Uw tegen zeer lage prijs GEBLOEMDS LAVABLE 90 cm breed Grote keuzo voor de tropen (Adv.) met aftrek. De raadsman, mr. R. J. Beks, hoopte dat de rechtbank deze zaak los van alle ongetwijfeld gruwelijk aandoende dé tails zou willen bezien. De maximum straf houdt in, dat een misdrijf het zwaar ste in zijn categorie moet zijn. Bij dit mis drijf g'eldt de opzet slechts voor het bui ten gevecht stellen van Piet de Haan. Toen dat niet zo gemakkelijk ging, durfde ver dachte niet terug. Waar het rapport toch in ieder geval over een psychopaat spreekt, bepleitte hij clementie. ADVERTENTIE Wie gisteren in de Anegang kwam, werd ge troffen door enkele moderne étalages bij Kantoorboekhandel De Rooy. Deze étalages zijn zojuist geheel gemoderniseerd en zullen werkelijk een trekpleister blijken voor het publiek. Een ieder wordt dan ook aangeraden deze étalages te gaan bekijken. „Hef dier in huis en hof" De vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omgeving hield Donderdagavond in gebouw „Sint Bavo" voor leden en belangstellenden een bijeenkomst. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. F. D. van Daelen, hield de heer J. Nieuwenhuizen, directeur van het bureau der Nederlandse Vereni ging van dierenmishandeling, een rede. waarin hij de bezoekers opwekte mee te werken de dieren te beschermen. Vertoond werd de film „Het dier in huis en hof", welke een prachtig beeld gaf van een aantal huisdieren. Na de pauze kreeg het publiek nog te zien de films „Kat en Hond" en „het leven der roofvogels". Ook is een aanvullend crediet van f 4677,50 nodig, omdat het crediet van f 10.000, dat de Raad van Haarlem beschikbaar stelde voor de aanschaffing van een rioolmachine voor Openbare Werken, te laag is gebleken, Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 291 229% 231 179% 133% 300 289 116% 152% 158 145% 155% 148% 161% 102 283 Openings koersen 293 227% 109% 144% 154% 147% De Franse oceaanreus Pasteurdie vanmorgen 4017 militairen uit Indonesië terugbracht vaart de IJmuidense sluizen binnen. HAARLEM EN OMGEVING De Ned. Herv. Kerk op het Wilhelmina- plein te Heemstede en de Kapel Nieuw Vre- denhof hebben ieder een- nieuwe luidlclok gekregen. De luidkloklcen zullen Zondag voor het eerst zich doen horen. De klok voor de kerk aan het Wilhelminaplein draagt het opschrift: „O land, land, land, hoor des Heren Woord". Zij weegt circa 250 kg. De klok voor de Kapel heeft het opschrift: „Vrede zij U en hoort Gods Woord". Zij weegt 200 kg. Dr. A. F. J. Portieljc houdt op Zondag ochtend in het Rembrandt Theater weer een causerie bij de films, die hij met de heer H. C. Verkruysen maakte. Er zullen verschei dene nieuwe opnamen vertoond worden o.a. de broedbiologie der zilvermeeuwen, lepelaars, casuarls. Uitheemse runderen, zo als zebra, karbouw, gayal, bison en wisent. De credicten van f 8875 en f 2200 voor de aanschaffing van een tractor met 3 aanhang- maaimachines en een motormaaimachine voor de dienst van de Hout en de Plantsoe nen, moeten, naar B, en W. aan de Raad mededelen, verhoogd worden met f900. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart houdt Donderdag 2 Maart een bijeenkomst in gebouw Sint Bavo, waarop majoor-vlieger J. L. Flinterman, ir. H. Doppenberg (zweefvlieger) en luitenant ter zee E. C. Senger (helicoptervlieger) het woord zullen voeren. Ook zullen luchtvaart films worden vertoond. De Raad van Haarlem verleende onlangs.een crediet van f38.000 aan de regenten van het St. Elizabeths Gasthuis voor verbouwingen in het perceel G. Heilig land 4. Nader blijkt dat de kosten f42.111,48 hebben bedragen, zodat een aanvullend cre diet van f4111,38 wordt gevraagd. Aanbesteed is het herstellen en ver breden van de verkeersweg Nijmegen Groesbeelc en het verbeteren van de ver bindingsweg naar de Canadese begraafplaats. Er waren 25 inschrijvingen. Hoogste in schrijf ster was de N.V. Geruisloze Weg te Heemstede met f224.000; laagste was de fir ma K, van Barneveld te Zeist met f 169.860. Door de Stads-bibliotheek en Leeszaal van Haarlem werden in Januari 1950 aan de Prinsenhofbibliotheek uitgeleend 12.238 wer ken. aan het filiaal 4377 werken, tezamen 16.615 werken (v. j. 17,020), waarvan 728 van de Muziekbibliotheek. De instellingen wer den bezocht door 5591 en 601 bezoekers en bezoeksters, tezamen 6192 (v. j. 5663). ADVERTENTIE De wereldmacht van het Witte Huis De sensationele onthullingen van de geheime documenten' van Harry Hopkins, vele malen bekroond. Volgens de Nederlandse pers: „Een machtig, rijk geïllustreerd standaardwerk van grote historische waarde, ook voor de toekomst." Tandheelkundig instituut in het ongelijk gesteld De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkun de tegen de Staat dei- Nederlanden. De in specteur in algemene dienst bij het staats toezicht op de volksgezondheid dir. Spoo- renberg had stelling genomen tegen het narcotische middel „Evipan", dat de Rot terdamse inrichting gebruikt en dat in ad vertenties weird aanbevolen. De eisende partij had gevorderd dat ambtenaren in staatsdienst zich zullen ont houden van uitlatingen waarin medische instellingen en hun methoden worden ge laakt, aangezien de Medische Tuchtraad over het ongeoorloofd toepassen van de geneeskunde een oordeel kan uitspreken. De president van de Haagse rechtbank verklaarde echter in zijn uitspraak de Rot terdamse inrichting niet ontvankelijk. Hij deelde niet het standpunt van eiseresse, dat de staat geen aanmerkingen zou mogen maken op advertenties of publicaties van geneeskundige inrichtingen, omdat het. Me disch Tuchtcollege hiervoor zorg zou kun nen dragen. Het Medisch Tuchtcollege kan zich in het onderhavige geval niet uitspreken, daar niet bewezen is, dat aan de inrichting voor tandheelkunde een arts of tandarts verbon den is. De eisende partij heeft namelijk geweigerd namen te noemen. Een pracht collectie behang, reeds v.a. 45 cent per rol, vindt U bij BARKER'S BEHANG GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Wij snijden de randjes kaarsrecht voor U af a 5 cent per rol (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het ballet der lage landed", 8 uur. Gemeentelijk Concertge bouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Luxor: „Wet zonder' recht", 18 j., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. City: „Mariandel", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De macht om Wyo ming", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het brandende vraagstuk". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie musketiers", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tragische jacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Zomer in December" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Haarlems Muziek Instituut, twaalfde lerarenconcert, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. SCHEEPVAART Aalsdijk, 22 v. New York n. Antw. en R'dam. Alamak, 22 v. Rastanura te Koweit. Alblasserclijk, pass. 22 Start Point. Alcor, 22 v. Fiorianapolis-Rio Grande. Aldebaran, 22 420 m. West Bermuda. Algorab, pass. 22 Finisterrè. Arendsdijk, 23 v. New York te Buenos Aires. Amstelland, 23 te Rio de Janeiro. Armilla (t), 23 v. Haiphong te Pladju. Aardijk, 22 100 m. N.t.O. Bermuda. Alphacca, 22 670 m. N.NW. Fortaleze. Arkeldijk, 23 te Norfolk v. Baltimore. Antonia (t), 21 v. Balikpapan n. Davao. Abbekerlc, 23 te Marseille Aldabi. 23 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Annenkerk, 23 v. Bombay n. Cochin. Arendskerk, 23 v. Marseille n. Genua. Abbedijk, 22 v. New York te Boston. Alpherat, 23 v. Santos. Amsteldijk, 23 v. New York n. Boston. Amstelkerk, 26 verw. v. Duala n, Lagos. Ariadne, 22 te Haifa. Atlantis, 24 v. Port Said 7 Maart verw A'dam Bengkalis, 22 nog te Basrah. Bonaire, 22 400 m. W.ZW. Madeira. Bantam, 22 250 m. O.ZO. Malta. Blommersdijk, 22 750 m. Z.ZW. Guardafui. Bennekom, 23 te Callao. Berlage, 20 te Soerabaja v. Yokohama. Breda, 22 te A'dam n. Curasao. Bantam, pass. 23 Pantellaria. Beverwijk, pass. 23 Oporto. Blitar, 23 v. Colombo. Boissevain, 23 v. Zanzibar n. Tamatave. Bacchus, 24 te Puerto Cabello v. N. Orleans, Boskoop, 23 te Aruba v. Curasao. Celebes, pass, 23 Sabang. Cleodora (t), pass. 23 Kp, Bon. Ceram, 23 v. Alexandrië. Cistula (t) 24 te Saltend v. R'dam. Dorsetshire, pass. 22 Wight. Drente, 23 v. Calcutta te Penang. Delft, 22 140 m. W.t.Z, Finisterre. Duivendijk, 22 v. Portland, head verw. Dalerdijk, 23 v. Atnw. n. Londen. Delf shaven, pass. 23 Ouessant. Delfland, 23 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Eendracht, pass. 22 Iriagua eil. Ena (t), pass. 22 Sombrero eil. Esso Den Haag (t), pass. 22 Fayal, Etrema (t), 23 v. Mirl.to Pladju. Edam, 28 v. New York te Londen verw. Eemland, pass, 23 Finisterre. Enggano, pass. 22 Ostende. Erinna (t), 22 v. Miri n. Singapore. Friesland, pass. 22 Stromboll. Friesland, pass. 22 13 u. Kp. de Larmi. Garoet, 23 v. Djakarta te K'dam. Glessula (t), 18 v. Liverpool tc Curasao. Grootekerk. 23 v. Genua n. Port Said. Groote Beer, pass. 23 Malta. Gadiia, pass. 23 Le Havre. Gordias, pass. 23 Malta. Gouwc. 23 v. Cardiff n. Konakry. Hoogkerk, pass. 22 Ceylon. Hector, puss. 22 eil. Siklnos Hcolsum, 22 75 m. N. San Miguel. Helena. 22 770 m. O.NO. Barbados. Hera. 23 v. Curacao te Baraxona. Hercules. 22 in Dorochar.nel. Hestia, 22 400 m. NO. Guadaloupe. Hugo de Goot, 22 130 m. Z.t.W. Freetown. Helicon, 22 v. George Town n. Port au Prince. Hydra, 23 te A'dam v. West Indië, Hersilia, 23 v. Paramaribo n. Demerara. Hecuba, 23 v. Antwerpen. Joost v. d. Vondel, 22 480 m. W. ZW. Ouessant. Jaarstroom, 23 v. Antwerpen. Java, 23 v. Antwerpen Japara, 23 v Aden. Jacob Cats, 2-1 v. Manchester n. Narvik. Helbergen, 23 v. R'dam te Spezzia. Klipfontein, 23 v. East London n. Pt. Elizabeth Kedoe, 22 te Djakarta v. R'dam. Laurenskerk, pass, 22 Ouessant. Lawak, 23 v. Manilla te Olo. Leopoldskerk, 24 te R'dam v. Abadan. Loenerkerk, 22 v. Tunis n, Genua. Langkoeas, 23 v. Cheribon te Semarang. Lekkerkerlc, 22 380 m. N.NW. Cochin. Lissekerlc, 23 v. Suez. Loppersum, pass. 23 Lissabon. Loosdrecht, 24 te R'dam v. Londen. Laurenskerk, pass, 24 Finisterre. Leerdam, 24 v. R'dam n. New York via Antw. Marken, 22 470 m. W. Gibraltar. Macoma (t), 22 210 m. W. Sabang. Mapia, 23 v. Cheribon 11. Semarang. Merwede, 23 v. Lome te Lagos. Mentor, 23 v. Malta te Piraeus. Mitra (t), 22 350 m. NW. Finisterre. Mijdrecht (t). 22 320 m. W. Kp. Cross. Molenlterk, 22 v. Bremen n. Hamburg. Nigerstroom, pass. 22 Kp. Blanco. Nestor, 23 v. Istanboel te Burriana verw. Ossendrecht, 23 v. Saffi te Fredericia. Oranje Fontein, pass. 23 Dakar. Oberon, 22 v. Curasao n. Maracaibo, Orestes, 22 v. Laguaira n. Puerto Cabello, Orion, 22 v. Messina n. Tunis. Ossendrecht, pass. 22 17.30 u. Holtenau. Oranje, pass. 23 Malta, Prins Joh. Willem Frlso, pass. 23 Finisterre. Prins Philip Willem, 22 780 m. O. Kp. Race. Prins Willem II, 22 500 m. W.ZW. Ouessant. Prins Willem III, 22 Kp. Carbon. Pygmalion 23 v. Aux Cayes, Poseidon, 23 v. Puerto Cabello n. Laguaira. Prins Maurits 22 425 m. W. Ouessant Poelau Laut 22 640 m. W. Minicoy. Prins W. v. Oranje 22 v. Malaga n. Barcelona. Polyphemus, 20 te Soerabaja v. Semarang. Papendrecht (t), 23 v. Abadan n. Landsend. Prins Willem IV, 23 v. Antw. n. Frederickstad. Ridderkerk, pass. 23 Kp. San Antonio, Roebiah, pass. 22 Gibraltar. Ri, 22 v. Bathurst te Sharpness. Reale, n. Biak 22 50 m. N. Hollandia. Riouw, 22 200 m, O. Dondrahead. Rotti, 23 te Baltimore v. New Orleans. Rijnkerlc, 23 te Marseille. Rondo, 23 v. ICohsichang te Bandong (Slain). Ruys, 23 v. Hongkong, n. Manilla. Radja, 22 te Singapore v, Manilla. Schiedijk, 24 te Alexandrië. Sibajak, 22 v. Colombo. Soestdijk; 23 v. Colombo. Sommelsdijk, 23 v. Singapore n. Kantang» Stad Breda, 24 te Lorenzo Marques. Sunetta Salland, Sibigo, pass. 22 Kp. de Gata. Stontor, pass. 22 Pantellaria. Straat Soenda, 22 440 m, NW. Tristan da Cunha. Stad Haarlem, 23 16 u. a. Hoek v. Holland. Stad Schiedam, pass, 23 Finisterre. Salatiga. 18 te Honoloeloe, Salawati, 23 v. Belawan. SloterdijJc, 24 te Houston v. Halifax. Tarakan, 22 te Semarang. Tawali,23 te Cabadelo. Tjibesar, 23 op 220 N. Singapore. Tjikampek, 22 v. Penang ri, Mombassa. Triton, 22 v. Turkseiland n. New York. Tegelberg, 22 600 m. NW. Tristan da Cunha. Tiba, pass. 23 Kp. Frio. Thedens, 23 te Djakarta verw. Tjisadane, pass. 22 Hainan. Telamon, 22 v. Aruba n. New York. Ternate, 24 verw. Beiawan. Tiberius, 20 v. Modile n. Houston. Tero, 23 v. Rosarfo n. Buenos Aires. Utrecht, 22 v. Kaapstad n. Lapleta rivier. Van Ostade, 23 v. Trinidad te Carupano. Venus, 23 v. Port Said, n. Beixouth. Veendam, 23 v. Bermuda. Valerius, 23 v. Singapore n. Yokohama. Volendam, 22 v. Djakarta n, R'dam, Vulcanus, 22 v. Lissabon. Willem Ruys, 23 v. Djakarta te R'dam. Waibalong, 22 v. Palenibang n. Belawan. Waiwerang, 22 v. Singapore n. Djakarta. Waterman, 22 290 m. ZO. Dondrahead. Weltevreden, 25 v. Djakarta n. Cheribon. Westland, 23 te Rio de Janeiro, Westerdam, 23 600 m. O. Kp. Race. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks De kaartclub rumoert er in de avond tot de nacht toe. Dat is een lawaai alsof er gevochten zal worden. Stommen- achterover, gij hebt er weer naast ge speeld. Waarom hebt ge dat niet gedaan, dan had ik dat kunnen doen en dan wa- rij we er geweest. Ja, ja, dan waren we er geweest. Waarom speelt ge geen kla veren bij? Omdat ik speel wat ik wil en niet wat gij wilt. En zo snauwen en grau wen ze tegen elkaar en als het spel gedaan is zitten ze vriendelijk en mui-melend na te praten over hoe goed de kaarten vielen en wat een geluk het was dat' ze de negen of de dame bewaard hadden. En Van der Giczen vraagt; Wat zal het 2ijn? Er is daar iets gaande op de betonweg. Daar wordt gebouwd en getimmeftl aan de overkant van het Meiboompje, daar komt een pracht van een huis, met een veranda en een grote zaal er achter. Van der Giezen zijn hart wordt weer een erwt als hij er het eerst van hoort. Daar komt een café. Een restaurant om zo te zeggen, een grote zaak met een dancing en een terras. Een rijke brouwer heeft dat op gezet om er zijn centen in te beleggen. Dat kan wat worden aan deze drukke weg. Er komt een orkest van acht man op het podium. De zaak wordt feestelijk geopend en het loopt er druk de eerste avond. Ge zit daar lekker in fauteuils en ge kunt er in een box zitten, waar niemand u' stoort. Dat is wat voor de paartjes. En achter in de zaal is het een gewriemel en geweld onder de gekleurde guirlandes en de flonkerende lampen. Daar wordt gedanst, het is een prima vloer zeggen de kenners. Zij zwieren er op de maat van het electrische orgel, dat de nieuwste deuntjes gelijk een waterval uit giet en niet van ophouden weet. Er staan dure glanzende auto's buiten in de rij. De mensen uit de stad hebben ervan gehoord. Daar moet een gezellig zaakje geopend zijn. Dat is nog eens wat anders, zo buiten en achteraf. Daar moeten we naar toe. Hier in de stad is toch ook niet veel bij zonders te vinden. Als ge er op het terras zit, kijkt ge uit over de korenvelden en hoort ge de vogels, als tenminste de mu ziek even stil wil zijn. Van der Giezen staat in het gat van zijn deur dat aan te zien. Hij heeft zijn kaarters en biljarters, maar het was te merken vandaag. De jonge mensen vinden dat gedoe aardig. En zij kunnen er alles krijgen. Van der Giezen schenkt het volle, ronde bier en de klare, hij heeft wat flesjes van de Hero en wat ranja. Ook kogel flesjes zijn er in zijn kelder. Maar wat is sherry en crème de cacao? Van der Giezen schenkt dat niet. Hij kan dat niet allemaal in voorraad hebben, hij heeft daar geen kapitaal voor. Het Meiboompje is een een voudige herberg, ge kunt er die flauwitei ten niet krijgen, dan moet ge maar naar de overkant gaan. Zo wordt het Meiboompje een boeren- cafeetje, een grauw en doods zaakje in de schaduw van „Paviljoen Paradis". Dat is een buitenlandse naam, dat moet men te genwoordig hebben. Op de ruitjes van Van der Giezen staat: Herberg het Meiboompje, P. van der Giezen, vergunning. Daarmee is alles gezegd wat Van der Giezen te zeg gen heeft. Hij houdt niet van tierlantijn- tjes. Hij heeft het hard genoeg te halen in zijn kleine herberg met zijn negen opeters. De toeristen van de betonweg stappen af in „Paviljoen Paradis". Dat grootsegedoe lokt hen, zij kunnen er eten ook, deftig met een servet en een fepjjskaart. „Menu, a la carte''. Zie, dat is een plezierige af wisseling op uw tocht. Maar Van der Gie zen blijft met zijn grenadine zitten. Kijk, hij pakt dat verkeerd aan. Hij wordt er somber en bleek onder. Ge moet u dat niet aantrekken, zeggen de oude klanten. Zet er uw Zondagse gezicht bij en laat ze stikken daar. Maar Van der Giezen denkt aan zijn negen veulens; hij is zo klein van stuk. Gij' kunt dat gemak kelijk zeggen, zet er uw Zondagse gezicht bij. En ik moet mij dat maar niet aantrek ken. Weet ge wat er nodig is om negen monden open te houden, en weet ge wat het kost om die mannen en meisjes pront gekleed te laten gaan? Ik zit er alleen voor, vergeet dat niet. Maar hij pakt dat verkeerd aan. De biljarters zien niet graag zo'n gezicht van ouwe. lappen boven de toog uit, als ze om een biertje wenken. En in „Paviljoen Pa radis" hebben ze drie splinternieuwe groene tafels in een apart zaaltje. Daar kunt ge spelen dat het liefhebberij is. Van der Giezen zijn ballen zijn niet glad meer. Het is zo primitief, we kunnen beter naai de Paradis gaan, zo praten de biljarters. Daar blijven de kaarters over. Zij gaan niet verhuizen. Zij zijn vastgegroeid op Van der Giezen zijn Oirschotse stoelen en zij trekken zich geen zier aan van dat sombere gezicht, dat de kastelein staat te laten zien van achter zijn buffet. Maar wat is er aan die kaarters verdiend. Zij worstelen en schelden en rabauwen drie kwartier over een spelletje en dan moet er een het rondje betalen. Wat zal het zijn. Vier potten bier. Van der Giezen is gauw uitgeteld in zijn buffetla. Daar kan ik er geen negen van groot brengen, denkt hij. De kinderen beginnen het te merken. Zij zeggen er niets van, zij kijken alleen naar hun vader. Negen paar ogen. Daar kan Van der Giezen inwendig om schreeu wen. Het had zo mooi kunnen gaan, het had zo goed kunnen lukken. Als die don derstenen met hun Paviljoen Paradis een twintig kilometer verder waren gaan zit ten. Ze komen me hier vlak voor mijn deur judassen. Het had zo mooi kunnen gaan. En nu gaat het zo slecht. Dat gaat hard de slechte kant op. Van der Giezen heeft al onbetaalde rekeningen en onte vreden leveranciers. Wij zitten ook voor onze lasten, zeggen ze, het kan wel zijn dat ge er zwaar voor zit, maar de spullen die ge koopt moet ge kunnen betalen. An ders is uw zaak geen zaak maar een val kuil, voor u en uw gezin. Maar ge moet binnenkort toch zorgen dat ge betaalt. Want anders moeten er andere maatregelen genomen worden. Ik zeg het u eerlijk, ge zult nog moe ten wachten, zegt Van der Giezen. Mijn kinderen gaan voor. Het zijn er negen. En ik heb nog twee dwangbevelen. De oudste kinderen gaan er eindelijk over spreken. Zij willen het hun vader gemakkelijk maken. Zij zeggen: Wij zullen van school gaan, we zijn er oud genoeg voor. We zullen gaan werken. Ons Marietje kan een dienst krijgen bij de twee dametjes Savelberg, zij willen haar graag hebben. En ons Dien wil zien dat ze bij de stoomwasserij komt. De jongens zouden naar de fabriek willen, zij zien daar wel wat in. Iedere dag met de bus heen en weer, de fabriek betaalt dat, want zij ko men jongens tekort. Zie, zo zal er dan een bom vallen mid den in het gezin, dat uiteen zal springen naar alle kanten. Dat schone gezin, waarin gezelligheid en liefde heersten en waar de een wat "over had voor de ander, omdat ze wisten hoe moeilijk het anders zijn zou om de boel aan het draaien te houden. Van der Giezen zijn trots valt aan stukken uiteen zijn trots dat hij negen kinderen zonder moeder op hun goede bestemming zou kunnen brengen. Zijn dromen wie weet ér iets van zijn dromen, die hij bouw de na een zware dag, als hij de negen vei lig en warm in hun bedden wist. Die dro men bouwde hij in zijn fier geluk, te vroeg, te schielijk, omdat hij nog een lange weg te gaan had. Nu is hij uitgedroomd. Hij had zijn zonen gezien als flinke werkers, die een goed ambacht hadden geleerd en hun weetje wisten, kerels die vooruit konden in de wereld omdat zij wat in hun mars hadden. Hij had zijn dochters zien lopen in vroli.jke jurkjes, gearmd op weg naai de huishoudschool, om ferme en nippige huismoeders te worden. Zo had Van der Giezen zijn hovaardij gehód. En nu is hij neergetuimeld van de hoogte af, waarop hij zich had verheven.' (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6