:aflukin-c ft Zijn er nog meer dan 800 a 900 Haarlemmers in Duitsland overleden? SLEUTEL WEG 2 De vestigingen én het woningtekort te Haarlem 'n Betrouwbaarheidsrif Zaterdag 25 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Het werk van het opmaken van overlijdensacten vordert Reeds enige keren hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat er een wette lijke regeling gemaakt is voor het opma ken van overlijdensakten van personen waarvan met gegronde redenen kan wor den aangenomen, dat zij in de periode van 5 Mei 19401 Juni 1945 overleden zijn. Dit zijn dus de Nederlanders die in de oorlogsjaren door de Duitsers naar het buitenland zijn getransporteerd of vrij willig daarheen vertrokken zijn. Ook zee lieden vallen er onder. In Den Haag zetelt de commissie die de betrokken gevallen onderzoekt. Zij be schikt over alle gegevens die op dat gebied bestaan, de opgaven van het Rode Kruis, het Afwikkelingsbureau Concentratiekam pen, lijsten die in Duitse kampen gevon den zijn, enzovoort. Daarnaast kunnen ook nabestaanden aangiften doen van. ver miste personen. Indien de commissie van oordeel is, dat er voldoende termen aanwezig zijn om het overlijden aan te nemen, wordt daarvan aan de Burgerlijke Stand van de gemeen te waar de persoon voor zijn vertrek was ingeschreven, kennis gegeven. De namen van de betrokkenen worden ook in de Staatscourant gepubliceerd. De nabestaan den krijgen gedurende 3 maanden de ge legenheid om bezwaren in te brengen. Eerst daarna wordt de overlijdensakte in geschreven. Omdat de meeste nabestaanden niet in de gelegenheid zijn kennis te nemen van de publicatie in de Staatscourant, waar schuwt de Burgerlijke Stand te Haarlem, als zij opgaven uit den Haag ontvangt, de familieleden. Dit is natuurlijk alleen mo gelijk als de nabestaanden bekend zijn. De commissie is in het najaar van 1949 met haar werk begonnen. De verwachting is dat het enige jaren zal duren voor het werk voltooid is. Enige tijd geleden deelden wij mede, dat men op het bureau van de Burgerlijke Stand te Haarlem veronderstelde, dat er 800 a 900 Haarlemmers zijn waarvoor een overlijdensakte zal moeten worden opge maakt. Daaronder zijn 500 Joodse land genoten. Wij vernamen thans dat er 87 overlij densakten van Haarlemmers zijn inge schreven. Er zijn 137 aangiften voor een overlijdensakte ingekomen. In totaal ont ving men in Haarlem nog 400 namen van personen waarvan de bescheiden in bewerking zijn. Tot heden is te zeggen dat onder de in gekomen stukken geen verrassingen wa ren voor de betrokken ambtenaar aie zich speciaal aan dit werk wijdt. Alle geval len waarvan nu de stukken uit Den Ka$g gekomen zijn, waren hier bekend. Er hebben zich tot nu toe weinig moei lijkheden voorgedaan bij het opmaken dei- akten. Er is slechts één geval waarin geen akte kon worden opgemaakt omdat van de betrokken man alleen is komen vast te staan, dat hij het laatst in een havenplaats in Duitsland gezien is. Het kan natuur lijk heel goed zijn, dat hij daarna door oorlogsgeweld daar is overleden, maar de mogelijkheid blijft bestaan, dat h'ij nog leeft. Hij kan in Duitsland of elders op de aardbol zijn, zonder dat hij er toe komt enig teken van leven te geven. Er kunnen alleen overlijdensakten op- BALLPOINTS gfeA (Zwitsers fabrikaat) Beschermde punt. Reserve-vullingen 1.20. M. STRIJLAND Kantoorartikelen Techn. Tekenmaterialen Schoterweg 5-7 Telefoon 15444 "N De H.O.V. met Géza Anda een pianistisch fenoneem Op het vijfde concert van serie B der H.O.V. liet de tegenwoordig in Zwitserland wonende Hongaarse pianist Géza Anda zich Vrijdagavond voor het eerst te Haar lem horen. Anda heeft met dit optreden de indruk nagelaten van een zeldzaam be gaafd kunstenaar, ik durf gerust zeggen: van een pianistisch fenomeen. Deze tengere jonge man van even der tig wordt, onder de impuls van de mu zikale krachten die in hem werken, krach tig als een reus, onwrikbaar sterk in zijn felle rhythmische plastiek, maar hij weet daarnaast ook gezond lyrisch, lenig en vederlicht spel te geven, 't Is allemaal ge zond muzikaal en het manifesteert zich als een natuurkracht. Zijn techniek is van een virtuose klaarte en zekerheid, maar men denkt bij zijn spel niet aan de virtuoos, doch aan de smaakvolle muzikant, die de muziek leven en bezieling weet mee te geven en als herschepper de componist naar geweten en met overtuiging dient. Typerend voor dit alles was, dat, Géza Anda niet de weg van de minste weer stand koos, maar zijn opwachting maakte met het zware Tweede Concert van Brahms, het concert der werkelijk grote pianisten, onder welke categorie ook hij gerekend mag worden. Zelden is ons de schoonheid van deze belangrijke composi tie zo sterk geopenbaard als door deze heerlijke interpretatie van Géza Anda en het mag er in één adem bijgevoegd wor den door de orkestrale omlijsting, on der leiding van Marïnus Adam, die deze avond de stok voerde. Een speciaal com pliment verdient tevens de solo-cellist Eduard Biele, voor zijn delicaat obligaat- spel In het Andante. Het publiek beloonde de solist met een ovatie, zoals men die zelden in onze concertzaal beleeft. Waarna Géza Anda als toegift het zeer'poëtische Intermezzo van Brahms op een Schots lied-thema vertolkte. Géza Anda. Lezer, onthoudt die naam: hij is een van de grote pianisten van deze tijd! Adam had de avond geopend met de zeer uitgebreide ouverture „Roméo en Julia" van Tsjaikofsky; het stuk kreeg een verklanking waarin veel moois te beluiste ren was. Maar een hogere troef speelde de dirigent uit met een bijzonder goed ver zorgde en gelukkig geslaagde uitvoering van de Achtste van Beethoven, de sym- phonie der spontane blijheid en van de sprankelende levenslust. Wat Adam be reikte aan puntig, delicaat samenspel in het geestige Allegretto Scherzando eigenlijk een grap op de uitvinder van de metronoom, Malzer was zeer opmerke lijk, doch met de Finale was het meer dan dat; het kon wel een model-uitvoering heten. JOS DE KLERK gemaakt worden als er goede gronden aanwezig zijn om het overlijden aan te nemen. De commissie handelt eerst de ge vallen af die geen moeilijkheden geven. Daarna komen pas de zaken die bijzondere moeilijkheden opleveren. In de oorlogsjaren zijn in Haarlem in totaal 1200 personen uit het Bevolkings register afgeschreven. Er werd aangeno men, dat een deel daarvan de oorlog heeft overleed, maar niet in Nederland terug gekeerd is. Vandaar dat men indertijd tot een schatting van 800 a 900 oorlogslacht offers kwam. Eerst als de commissie haar taak geheel voltooid heeft, kan blijken of die schatting van Haarlem met de feiten overeenkomt. Er is reden uit de ervarin gen die men nu heeft opgedaan, te hopen dat die schatting niet te optimistisch is geweest, maar er is toch wel aanleiding om te veronderstellen dat het totaal bo ven de 900 zal komen. Haarlemse cineasten weer naar Antillen en Suriname In 1947 heeft in opdracht van de film stichting „West-Indië" een filméquipe van 'Profilti op de Nederlandse Antillen en in Suriname fiims opgenomen ter voorlichting van het bioscoopbezoekende publiek in Ne derland. De fïlmstichting „West-Indië" heeft nu be sloten om tot een nieuwe productie over te gaan, teneinde na deze eerste kennismaking de grote massa van de Nederlandse bevolking te confronteren met een aantal diepergaande aspecten van het leven in de West. Zij is er in geslaagd de aanzienlijke fondsen daarvoor bijeen te brengen, zonder dat bij dragen uit de Antillen of Suriname nodig waren. De stichting ging ervan uit, dat de eerste serie films mede door aanzienlijke bij dragen van het gouvernement der Neder landse Antillen en de Kamer van Koophan del van Suriname was mogelijk gemaakt en dat zij moest zic-n te vermijden, dat ten tweede male deze voorlichting van de West offers zou vragen. Dezer dagen is de nieuwe opdracht aan Profilti verleend en heden Zaterdag 25 Fe bruari vertrekt een équipe per K.L.M. naar de West. Er zullen korte filmverhalen ge maakt worden over ,.Het leven van een brug" (waarbij het dagelijkse sociaal-econo mische bestaan van Curagao wordt behan- derd): „De strijd om de bodem van Suri name" (De strijd tegen het water); „De sociale' en maatschappelijke zorg op de An tillen"; „De loop van ^het welvaartfonds „Aruba in de overgang". De équipe wordt gevormd door de Haar lemse cineasten L. J. A. van Dijk, die ook de vorige filmopnamen hééft geleid en J. Blansjaar als cameraman, terwijl P. Buis, die in 1947 bij de verfilming betrokken was, aan de voorbereiding en de'montage in Neder land zijn medewerking verleent Het bestuur der filmstïchtmg „West-Indie bestaat uit vertegenwoordigers van enkele grote bedrijven, van enkele Nederlandse ministeries, van de Nederlandse Antillen, van Suriname en van de Stichting voor de cul turele samenwerking. Teraardebestelling J. J. C. Ophuysen Groot was Vrijdagmiddag de belangstel ling uit kringen van de post en van het speeltuinwerk voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer J. J. C. Ophuysen, ambtenaar van het post kantoor en secretaris van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen. Ook waren aanwezig de heren D. J. A. Geluk en W. F. Happé, wethouders van Haarlem; F. Smit, oud-directeur van het postkantoor; M. H.. Maas, directeur van Openbare Wer ken en J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plantsoenen. Voorafgegaan door het jeugdtrommelcorps van de Speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" reed de stoet op de begraafplaats naar de aula van het mausoleum. Daar sp^ak eerst de heer C. Bakker, directeur van het postkantoor een afscheidswoord. Hij schetste de overledene als een ambte naar met een zeer hoge plichtsbetrachting en als mens, die zeer veel voor anderen heeft gedaan. Hij had liefde voor dp kin deren en wist door zijn werk ouders geluk kig te maken. Voor zijn levenshouding had een ieder bewondering. De heer D. J. A. Geluk zeide, dat het gemeentebestuur grote waardering had voor hetgeen de overledene voor Haarlem tot stand heeft gebracht. Vijf en twintig jaar geleden heeft hij het initiatief genomen een speeltuinvereniging op te richten. Het sneeltuinwerk heeft hem nooit los gelaten. Hij zag in, dat toen de stad vol gebouwd werd, er voor de kinderen op straat geen plaats overbleef om zich aan het spel te wijden. Door zijn toedoen is het werk ge groeid. „Met Ophuysen is een der beste burgers heen gegaan, die voor het nage slacht een voorbeeld zal blijven wat men kan betekenen voor zijn stad en zijn mede mensen" besloot spreker. De heer C, van der Velden sprak namens Haarlems Postaal Mannenkoor, waarvan de overledene lid was, woorden van dank voor de steun, welke deze aan het koor heeft verleend. De heren De Ruiter, bestuurslid van de Speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier", Blauw, voorzitter van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, W. Kla ren en een vertegenwoordiger van de Ne derlandse Unie van Speeltuinverenigingen en van de Amsterdamse speeltuinbeweging herdachten het vele werk, dat de heer Op huysen voor de speeltuinen heeft ver richt. De verzekering werd gegeven, dat zijn werk zal worden voortgezet. Namens de afdeling Haarlem van de Bond van Postambtenaren, aangesloten bij het N.V.V. noemde de heer H. Meyer de overledene een goed en trouw medewerker, die zijn collega's steeds ter zijde stond. Een neef van de overledene sloot de rij van sprekers in de aula, waarna de baar grafwaarts werd gedragen. Toen de kist ïn de groeve was neergelaten zong Postaal Mannenkoor, onder leiding van de heer P. M. Germes „Ecce quo moritur" van Men delssohn. Een broer van de overledene sprak een afscheidswoord, dankte voor de blijken van deelneming en 'bad het Onze Vader. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Ballet der Lage Landen met nieuwe werken Bekoord in hoofdzaak door de tinte lende muziek en door de frisse aankleding van het toneel hebben de niet zo erg tal rijke bezoekers gisteravond in de Haar lemse Schouwburg het optreden van het Ballet der Lage Landen beloond met een langdurig en hartelijk applaus. Het grootste gedeelte van het programma schonk als schouwspel dan ook inderdaad wel een zekere voldoening. Dat de verrichtingen op het gebied van de zuivere danskunst per slot van rekening niet veel meer dan een bijkomstigheid vormden, moet echter een bedenkelijk verschijnsel worden ge noemd. Vooral in technisch opzicht schiet dit ensemble, dat onder de moeilijkst denk bare omstandigheden moet werken, maar niettemin blijk geeft van een bemoedigend doorzettingsvermogen en zelfs van een teveel aan ondernemingslust, nog veel te kort. Bepaald noodlottig werd dit voor de vertolking van enige delen uit de Chopin- suite „Les Sylphides" (wals, mazurka en duet) in de vermaarde choreografie van Michel Fokine, uitgevoerd door Hanny Bouman en Cor van der Muijden, waarbij de uiteraard onmisbare sfeer volkomen ontbrak. Het geheel verbrokkelde tot een serie losstaande figuren. Van een vloeiende frasering was helaas geen sprake. De avond werd geopend met de choreo grafische variaties in rococo-stijl speels maar onbeduidend op muziek van Mo zart door Peter Leoneff, die daarin zelf een ontoelaatbaar slechte solopartij danste. Het hoofdnummer was het tweedelige cir cusballet „Cascade" naar een gegeven en op muziek van de (naar ik meen Zwitserse) componist Raoul Stucky in een sterk onder invloed van buitenlandse voorbeelden ge concipieerde zetting van Max Dooyes, te langdradig om voortdurend te boeien. Het streven om het ballet vrij te houden van acrobatische toeren en trucage leidde tot het merkwaardige gevolg, dat er allerlei aanstalten werden gemaakt, waaruit geen enkel resultaat voortkwam. Men denke aan de zinledige omigang met hoepels en stoel. In het na de pauze volgende „Familie leven (scenario van Albert Bocai, choreo grafie van Mex Dooyes) werden, evenmin als in het hiervoor genoemde werk, de mo gelijkheden van de zeer „dansbare" muziek van Aram Katsjatoerian ditmaal, vol doende uitgebuit. Er was vooral een gemis aan innerlijke spanning, waardoor vele bewegingen zonder betekenis bleven, zo wel wat betreft de ontwikkeling van het verhaal als (wat belangrijker is) in dienst van de nagejaagde illusie. De costuums en vooral de décors van Gerard Hordijk droe gen veel bij tot liet succes. Het program ma werd besloten met een reprise van „Het Bruidsboeket" door Pieter van dei- Sloot, een pretentieloos divertissement, aardig van opzet en sluitend tot in alle onderdelen afgewerkt, waarvoor ook de executanten hulde verdienen. Gelukkig bleken de gelederen weer te zijn uitgebreid met enige jonge mensen, die weliswaar nog veel, om niet te zeggen alles te leren hebben, doch het onschat bare- voordeel van hun jeugdige verschij ning meebrachten. Wat onze dansers meer dan wat ook ter wereld nodig hebben is een eigen academie onder deskundige leiding. Een soliste als Hanny Bouman beschikt over waarlijk niet geringe mogelijkheden, maar er blijft teveel voor verbetering vat baar. De meest opvallende tekortkomingen schuilden in armen en schouders. Het zou niet genoeg te betreuren zijn als de onont beerlijke steun van overheidswege uit bleef. De gezindheid van het publiek is vriendelijk genoeg, de ernstige wil van de dansers buiten kijf. DAVID KONING Cultuurcentrum „De stompe toren" In Mei weer geopend Het cultuurcentrum „De stompe toren" te Spaarnwoude zal op 6 Mei weer geopend worden met een recital van de zanger Lau rens Bogtman. Bovendien zal aan het pro gramma nog het optreden van een jonge kunstenaar worden toegevoegd. Voor de andere kunstavonden in het zomerseizoen zijn onder meer het Haarlems Trio en het duo Frans Vester, fluit en Miep van Luin, piano, aangezocht. Vandaag vierden twee conducteurs op de tramlijn AmsterdamZandvoorf hun zilveren jubileum. Het zijn de heren J. N. Jore en J. G. Sandberg. OVERGO RDM N STOFFEN Moderne gordijnstoffen in diverse tinten per meter f 3.05, 3.60, 3.75, 4.16 en 4.70 Prachtige dubbele gordijnvelours per meter f 13.75 P. Schoen - Meubilering SPAARNWOUDERSTRAAT 130 Wij deelden enige weken geleden reeds mede d'ait er in 1949 meer mensen uit Haarlem naai- elders vertrokken, dan er uit andere gemeenten hier binnenkwamen. De cijfers waren: vertrokken 7818, in gekomen 7064, wat dus een vestigingstekort betekent van 754. Thans beschikken wij over de vestigings- cijfers van Amsterdam en van de gemeen ten in de naaste omgeving van Haarlem. Deze statistiek geeft aan: 5 al c ïl si SS 1948 1949 Uit Amsterdam 1018 918 Naar Amsterdam 958 60 905 Uit Bloemendaal 566 565 Naar Bloemendaal 465 101 454 Uit Heemstede 341 394 Naar Heemstede 329 356 227 12 184 302 75 519 Uit Bennebróek 18 20 Naar Bennebróek 23 5 25 Uit Haarlemmerllede 28 49 Naar Haarlemmerliede 43 15 41 Hieruit ziet men dat er zowel in 1948 als in 1949 meer Bloemendalers naar Haar lem verhuisden, dan er Haarlemmers naar Bloemendaal vertrokken. In 1948 was het verschil 101 en in 1949 111. De uitwisseling met Heemstede was ge let op de woningnood daarentegen iets gun stiger voor Haarlem.. In 1948 kwamen er 12 Heemstenaars meer naar Haarlem, dan er Haarlemmers naar Heemstede gingen, maai- in 1949 was het andersom. Toen gaf de uitwisseling tussen beide gemeenten een vestigingstekort voor Haarlem van 38. De verhuizerij tussen Haarlemmers en Velsenaars moet in Haarlem heel wat woonruimte vrij gemaakt hebben. In 1948 trokken er 75 Haarlemmers meer naar Velsen dan er uit Velsen naar -Haarlem verhuisden en in 1949 zelfs 335. Haarlem profiteert er dus van dat er in Velsen in de laatste tijd veel huizen ge bouwd worden. Een deel daarvan wordt beschikbaar gesteld voor Velsenaars die, in de oorlogsjaren naar Haarlem evacueerden GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS f 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ (Adv.) Nachtdienst apotheken HAARLEM: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange. Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. BLOEMENDAAL: Bloemendaal.se apotheek, Bloemendaalseweg 65, Bloemendaal. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. zoudt U kunnen maken met een bij ons ge- hum-de wagen. Wij verhuren uitsluitend per K.M., alléén eerste klas materiaal, dat onder voortdurende en strenge controle staat. OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 112 - TELEF. 12403 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon: 22 Febr., A. M. T. RoodKoopman; 23 Febr., A. Mittemeijer van Cainpen; L, J. Kokvan de Bogaèrde; A. J. M. DukkerRose; N. Boudewijns van Keimpema; C. Moeke—Flikkema; O. Grentius—Wunsch; 24 Febr., P. E. Speelman Haagen: L. H. Peetersvan Calsteren. BEVALLEN van een dochter: 21 Febr., I. I. PanhuijzenMönch; 23 Febr., E. Duin Stam; A. J. E. Biemansvan Heems; M. W. HandgraafBlokker. OVERLEDEN: 21 Febr,, C. P. Geluk, 1 d„ Kamperlaan; 22 Febr., A. Vos, 56 j„ Zaanen- laan; 23 Febr., J. C. F. MüllerHoogland, 70 j., Kamperlaan; C. J. de Kup, 81 j., Kleine Houtweg; T. PottersJonkvorst, 86 j„ Ke naupark; H. L. F. Geuzebroek, 3 d., van Zeggelenstraat; E. M. W. Hofmande Vos, 84 j.P Kamperlaan. en aan mensen die in Velsen wenken, maar in Haarlem wonen. De verhuizingen tussen Amsterdammers en Haarlemmers gaven een surplus aan AmsterdammersIn 1948 kwamen er 60 Am sterdammers meer naar Haarlem, dan er Haarlemmers naar Amsterdam trokken. In 1948 was dit aantal slechts 16. Bennebróek gaf zowel in 1948 als in 1949 een vestigingstekort van 5 voor Haarlem. In 1948 was er wat de verhuizerij met Haarlemmerliede aangaat een vestigings tekort van 15, maar in 1949 was er weer een vestigingsoverschot van 8. Onverklaarbaar is, dart er, niettegen staande het grote woningtekort in Haar lem nog steeds meer Bloemendalers naar Haarlem komen, dan er Haarlemmers naar Bloemendaal trekken. Het is jammer dat er geen gegevens zijn of dit veelal gezinnen of alleen-wonende personen zijn. Dit maakt natuurlijk een groot verschil. Een Berlijnse carrosseriefabriek heeft een nieuwe „caravan"-combinatie ontworpen die zich door haar reusachtige afmetingen en luxueuze interieur reeds de bijnaam van rijdend herenhuis" verworven heeft. De aanhangwagen bevat een keuken, een badkamer en een ruime zitslaapkamer. De fabrikanten verwachten dat er in de Verenigde Staten voor hun product veel belangstelling zal zijn. Vroege weerberichten op Zondag Het K.N.M.I. deelt mede: „Met ingang van 1 Maart zal de vroege uitzending van weerberichten, (op werkdagen om 5.45) die gedurende de maanden November tot en met Februari werd gestaakt, weer wor den hervat. Deze uitzending, clie evenals die van 6.45, rechtstreeks van het K.N.M.I. uit wordt verzorgd, is destijds ingesteld in hoofdzaak in het belang van land- en tuin bouw. Het is echter gebleken dat er ook in an dere leringen grote belangstelling bestaat voor dit uitgebreide weerbericht. Op veler verzoek zullen de vroege uitzendingen nu ook op Zon- en feestdagen worden ge houden. De uitzending van 6.45 zal, te beginnen met Zondag 5 Maart, in het vervolg ook op Zon- en feestdagen geschieden. In het tijd vak van 1 Mei tot 1 September, waarin velen er op Zondagen al vroeg op uit trek ken, zal oolc om 5.45 het volledige, uitge breide weerbericht op Zon- en feestdagen worden uitgesproken. De uitzendingen van 5.45 geschieden alleen over de zender Hil versum I (301 m.), de uitzendingen van 6.45 over beide zenders. Voor zover het technisch mogelijk is zul len ook de radiocentrales bij deze uitzen dingen worden ingeschakeld. Aan de uit zending van het dagelijkse weerpraatje, dat gegeven wordt aan het einde van het nieuws van 19 uur, zullen met ingang van 1 Maart op speciaal verzoek van land- en tuinbouw, enkele belangrijke berichten, welke meestal reeds om 12.30 werden om geroepen, worden toegevoegd". Hef leven vein Gauguin Voor „Les conférences francaises" sprak gisteravond in 'het Frans Halsmuseum de heer Robert Rey over bet leven van de Franse schilder Paul Gauguin. Zelf aan vankelijk de school van het impressionisme toegedaan, kwam Gauguin tenslotte in op stand tegen de a-cerebrale weergave van de natuur, de impressionisten eigen. Er van uitgaande dat hij zijn eigen intelligentie niet had gekregen om haar terzijde te schuiven, kwam hij tot de opvatting dat men de natuur moet weergeven zoals men haar persoonlijk ondergaat en zo ontketen^ de de man, die aanvankelijk een grote be wondering voor het impressionisme koesterde een revolutie in de schilderkunst, die haar in diametraal tegenovergestelde richting zou meeslepen. De heer Rey gaf een diepgaande analyse van het karakter van deze schilder, dat tal van vreemde atavistische trekken vertoon de. Gauguin, een man die alles kon, die zich overal bij aan kon passen, die aan de andere kant een verscheurde ziel bezat, gekweld door het ongeluk dat hem en allen die met hem in aanraking kwamen, scheen te vervolgen, heeft eens1 van zichzelf ge zegd: „Ik ben een wilde en een kind". Deze Gauguin, die met zijn wonderlijke en veel zijdige begaafdheid op de beurs net zoveel geld verdiende als hij wilde, zette zich in 1884 aan het schilderen, dart hij voordien alleen in zijn vrije tijd beoefende. Hij ver trok naar Denemarken waar de moeilijk heden die zijn verdere leven zouden blijven beheersen, begonnen. Hij liet er zijn vrouw in de steek en keerde naar Parijs terug, waar hij in de grootste materiële nood ver der werkte. Het was in die tijd, dart hij schreef: „Een kunstenaar moet de ellende kennen, maar in te grote doses wordt zij dodelijk". Hij vertrok daarna naar Bre- tagne, omdat naar hij zeide, het leven daar goedkoper was en stichtte er zijn eigen groep. Maar ongedurig als hij was, wilde hij weer verder en ging naar Martinique waar hij een tijd later doodziek van terug kwam. Daarna woonde hij bij Vincent van Gogh, maar de eindeloze ruzies en hevige conflicten, die in zijn stormachtige en on verdraagzame natuur een rijke voedings bodem vonden, deden ook die korte vriend schap eindigen. Hij ging weer terug naar Breaagne en toen het was omstreeks 1890 begonnen zijn werken in avant- gardistische kringen in Parijs de erken ning te vinden, die zij verdienden. Die er kenning kwam tot uiting toen zijn wens om naar Tahiti te gaan werkelijkheid werd door een royaal gebaad- van de Franse re gering. Uit Tahiti stammen vele van de doeken die Gauguin beroemd hebben ge maakt. Maar ook daar duurden de eeuwige conflicten voort. Hij bespotte het bestuur, schreef klaagbrieven naar zijn vrienden in Frankrijk en kreeg het eindelijk gedaan dat hij weer een gratis overtocht naar Frankrijk kreeg. Daarna volgde een wilde tijd in Parijs, waar hij in een straatgevecht een gebroken been opliep, dat tenslotte omdat het nooit geheel wilde genezen mede de oorzaak was van zijn dood. En deze schilder, die het zelf nog beleefde dat zijn werk erkend en gekocht werd, ging ziek en verlaten terug naar Tahiti. Op een eiland je in de Stille Zuidzee is hij tenslotte on der de ellendigste omstandigheden aan zijn einde' gekomen. De heer Rey besloot zijn lezing met een aantal projecties van de werken van Gauguin. Koninklijke Militaire Kapel gaat naar Amerika De Koninklijke Militaire Kapel zal in April met de „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika vertrekken om enige luister bij te zetten aan de „Holland-Fair", die in Philadelphia zal worden gehouden. In dien de Koningin haar toestemming ver leent, zal de kapel het bekende ceremo niële tenue op deze reis meenemen. BINNENLAND Het plan bestaat om van Overloon het centraal oorlogsmuseum voor Nederland te maken. De bestaande inrichting zal worden uitgebreid Men hoopt door bemiddeling van de Amerikanen in Duitsland de collectie grote en kleine Amerikaanse wapens aan zienlijk uit te breiden. Bij restauratiewerken in de onder grondse gangen van de z.g. Bossche fronten te Maastricht zijn overblijfselen gevonden van het bastion Orleans, dat tot de zware versterkingen van de vestingstad Maas- ticht behoorde, Het dateert uit de jaren 1673 tot 1678 en werd gebouwd door de Fransen. De minister van Economische Zaken, prof, dr. J. R. M. van den Brink, opende Vrijdag in Eindhoven een nieuwe Philips- glasfabriek. In de nieuwe (derde)' glasfabriek is de mechanische ballonblazerij gevestigd. Met ingang van 1 Maart zal het moge lijk ziin gedrukte stukken, akten en monsters naar Birma te verzenden. Ook zullen lucht-, postpakketten verzonden kunnen worden, naar Iran Donderdag a.s. wordt in liet „Wapen van Heemskerk" in Alkmaar een vergadering gehouden van de afdeling Noordholland van de Christelijke Emigratie Centrale. Daar zal de heer P. J. II. de Bruin, adjunct-secreta ris van de vereniging spreken over „Zo is Canada" en nu-. J. S. Biesheuvel over „Emigratie-mogelijkheden in Zuid-Amerika". Er zullen films worden vertoond. Deze ver gadering is openbaar. De rechtstreekse radiotelefoonverbin ding AmsterdamParamaribo is thans op werkdagen geopend van 13.30 tot 14.30 en van 20.00 tot 22.00 uur Nederlandse tijd. De officier van Justitie bij de Bijzon dere Strafkamer van de Arnhemse Recht bank heeft twee jaar geëist tegen de Duit-ser Zelger. die in de winter van' 1944/45 te Arnhem optrad als ambtenaar in dienst van de „Beauftragte" en medewerkte aan de plundering van Arnhem door de Duitsers. In de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het overlijden van dr. S. E. B. Bierema is benoemd verklaard de heer R. Zegering Hadders te Emmen. De heer Zege- ring Hadders heef' voor de V.V.D, zitting in de Tweede Kamer. De burgemeester van Hamburg. Max Brauer, zal op 28 Maart een bezoek aan Rotterdam brengen. Minister Stikker vertrekt Zondagmid dag van Schiphol naar Washington. Me vrouw Stikker zal haar echtgenoot op zijn reis vergezellen. Met de minister, die reist in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de O.E.E.C., gaan voorts mede de heren R. Tak, hoofd van het bureau Westelijke Samenwerking van het departement en mr. J. H. Boomstra, die aan de minister toe gevoegd is als medewerker van O.E.E.C.- zaken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten dit jaar de candidate» voor de staatsexamens hogere burgerschool A en B, die niet in het Westen van het land wonen, ter besparing van hun reis- en verblijfkosten, in de gelegenheid te stellen het schriftelijk gedeelte van de examens af te leggen aan openbare hogere burgerscholen of lycea in hun woonplaats of in de nabijheid ervan. De Nederlandse walvisvaarder „Wil lem Barendsz" zal omstreeks 20 Maart uit het Zuidpoolgebied naar Nederland terugkeren. Op de Donderdagse markt te Gouda is de „margarineoorlog" voortgezet, waardoor de prijs van een pakje margarine tenslotte daalde tot 18 cent per pakje. Vier .jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de in Polen geboren Wres- zynski, aan wie oplichting, meermalen ge pleegd, ten laste was gelegd. Tijdens de bezetting heeft hij van verscheidene perso nen bedragen van tienduizenden guldens los weten te krijgen onder voorspiegeling dat hij hun door de Duitsers gearresteerde familieleden vrij zou kunnen krijgen. De Amsterdamse rechtbank veroordeel de de 23-jarige Amsterdamse glazenwasser H. M. en zijn 19-jarige broer J. M.,'schilder, die op 28 September de roofoverval pleeg den op het bijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Ceintuur baan en daarbij f8000 buitmaakten. respec tievelijk tot een gevangenisstraf van 2% j aai en 2 jaar. tegen beiden was drie jaar geëist. Op de Koninklijke Militaire Academie te Breda werd de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uitgereikt aan sergeant J. Mulder. Had de minister niet gunstig be schikt op het verzoek van de heer Mulder, zijn diensttijd met 23 dagen te verlengen, dan had de uitreiking niet kunnen geschie den, want 23 dagen geleden bereikte de heer Mulder de 60-jarige leeftijd en de militaire wetten schrijven voor, dat 'men dan 'skonings wapenrok moet inleveren. Te Rijswijk reed de 26-jarige Pool S. S, wonende in Den Haag, met zijn motorfiets tegen de neergelaten afsluitboom van. de Hoornbrug. De man werd op slag gedood. Maandag- viert Hengelo's oudste twee ling, de heren Jan en Bernard Taken, hun tachtigste verjaardag. Jan en Bernard doen nog dagelijks hun werk in de tuinderij en op de boerderij. Te Baam is in de ouderdom van 76 jaar overleden de heer E. S. Einthoven, oud ge delegeerd commissaris der Deli Maatschappij en oud-voorzitter van de Raad van Bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maat schappij. In 1918 was hij lid van de commis sie van toezicht van het Rijksbureau voor Tabak. In 1918 maakte hij déél uit van de staatscommissie ter herziening van de Tabakswet. In Straatsburg werd een 39-jarige Ne derlander aangehouden omdat zijn paspoort verlopen was. Bij onderzoek bleek dat de man door de Haagse politie werd gezocht wegens diefstal van negen fototoestellen ter waarde van f 650. Oud-minister mr. J. Meynen heeft te Huis ter Heide in huize Beukbergen het centrum voor de geestelijke verzorging van militairen namens het bestuur van de Stich ting tot Steun aan de Protestants-Christelijke Verzorging der Kon. Landmacht overgedra gen aan de legerautoriteiten. Het echtpaar A. van MiddendorpVan den Hoorn te Garderen (gemeente Barne- veld) werd verblijd met de geboorte van een drieling, drie meisjes. De kleur van de frankeerzegels van 45 cent, die tot dusver oranje was, is om prac- tische redenen veranderd in vioïet-grijs. Sinds enige tjjd is het niet meer mo gelijk om de frankeerkosten van niet» periodieke, bij abonnement gefrankeerde gedrukte stukken en monsters, het port voor ongeadresseerde stukken alsmede de bedra gen betaald wegens busrecht, gedurende de tijdvakken waarin bijzondere frankeer zegels met toeslag op de postkantoren wor den verkocht, door middel van deze zegels te doen verantwoorden. HAARLEM EN OMGEVING Het Nederlandse Rode Kruis heeft on langs aan de heer N. Schrier te Haarlem opdracht gegeven een gebrandschildei-d glas in lood-raam te vervaardigen, dat geplaatst zal worden in de hal van het gemeentehuis te Vught. Het Rode Kruis wil hiermede uit drukking geven aan zijn dankbaarheid voor de hulp, die tijdens de Duitse bezetting aan de gevangenen in het concentratiekamp Vught werd geboden. Op 4 Maart zal dit raam officieel worden onthuld en over gedragen. De jaarlijkse algemene vergadering van de Ver. van Chr. ónderwijzei-s zal in de Pinksterweek te Haarlem gehouden worden. De adjunct-referendaris der P.T.T. de heer P, Rolff te Haarlem is met ingang van 1 Maart benoemd tot referendaris 2e ltlasse.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10