Haarlems Dagblad Meerderheid der Britse socialisten op het nippertje gehandhaafd Wankel Attlee heeft het voornemen een nieuwe socialistische regering te vormen Vele waarnemers verwachten nieuwe verkiezingen binnen het jaar Weerbericht 64e Jaargang No. 19486 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 25 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. ctt «Dprcthtc 'ijaarlemscbc «Sourant C3ünno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE UITSLAG van de met zo grote be langstelling verwachte Britse verkie zingen betekent, dat een wankele toestand in het bewind is ontstaan. Onder de West- Europese landen verkeerde Groot-Brittan- nië sinds de oorlog dn de bijzondere positie, dat één partij met grote meerderheid kon regeren: geen coalities, geen min of meer kunstmatige compromissen waren daar no dig geweest. Het gevolg was dat de Labour Party een socialistische binnenlandse poli tiek kon voeren, die'het land o.a. ver op de weg der nationalisatie gebracht had. Labour heeft opnieuw gewonnen bij deze verkie zingen. Maar van zijn grote meerderheid in het Lagerhuis heeft het maar zo'n klein restant overgehouden, dat van een „wor king majority", een meerderheid waarmee men werken kan eigenlijk niet meer ge sproken kan worden. Als men in het vorige Lagerhuis de groep Nationaal-liberalen (die de Conservatieven steunden en die 13 in getal waren) bij deze partij telde had zij 216 zetels. Zij is nu, met een winst van'78, tot 294 gestegen. Labour is gezakt van 390, van een meerderheid van 174 dus tegenover de Conservatieve Partij, tot 314, hetgeen 76 zetels verlies aangeeft. Wat is er overge bleven' van het overwicht? In het nieuwe Lagerhuis, dat 625 zetels telt, is de volstrekte meerderheid 313. Labour heeft nu 314 zetels, dus maar één meer. Resultaten van zes districten moeten nog binnenkomen; verwacht wordt evenwel dat die bijna alle aan de Conservatieven ten deel zullen vallen, zódat de benauwde meerderheid vain twintig, die Labour nu over de Conservatieven heeft, zelfs nog wat kleiner zal -worden-. Bovendien vindt La bour op de weg van voortgezette nationa lisatie ook nog de acht gekozen liberalen tegenover zich'. De liberale partij heeft im mers vlak voor de verkiezing doen weten, dat als zij op „dc wip" mocht belanden zij bereid zou zijn Labour te steunen, maar niet bij verdere nationalisatie. In deze omstandigheden kan men niet anders verwachten dan dat Labour aan merkelijk zal moeten inbinden cn zijn re gering bovendien voortdurend in een wan kele positie in het Huis verkeren. Er is nu «wel gesproken over „ijzeren discipline bij stemmingen", maar zelfs als men die tot het uiterste zou doorvoeren raakt men al in gevaar bij afwezigheid van enige leden wegens ziekte. Men raakt in een ware gevaars-periode als zich een paar sterfge vallen voordoen, waardoor vacatures ont staan, die tot tussentijdse verkiezingen no pen en dus niet binnen een paar dagen vervuld kunnen worden. Wat de partij discipline betreft komt men voor de extra moeilijkheid te staan, dat in Engeland de leden der regering tevens leden van het Lagerhuis zijn (en moeten zijn). Niet meer dan vijftien of zestien ministers vormen het kabinet; Maar dat is alleen maar de kern. De regering, ook als men haar samenstel ling nu herziet, zal zeker een zestigtal leden tellen. Haar arbeid zal in de practijk zwaar belemmerd worden als al die ministers en onder-staatssecretarissen om de haverklap, naar het Lagerhuis moeten rennen om hun stem uit te brengen. Dit alles illustreert het feit, dat in de practijk stabiel bewind met een zo nietige meerderheid in het Huis niet mogelijk is. Tegenover de Conservatieve Partij is de meerderheid al te klein, tegenover de op positie-als-geheel is zij nietig. Vandaag of morgen zal Attlee, als leider der grootste partij in het nieuwe Lagerhuis, wel bij de Koning geroepen worden en de opdracht tot kabinets-formatie krijgen. Blijkens de berichten uit Londen zal zulk een opdracht worden aanvaard. Maar als de nieuwe regering er is zullen de moeilijks- heden zich meteen doen gelden. Het wets ontwerp tot nationalisatie van de staalin dustrie is indertijd wel aangenomen, maar op voorstel van Labour zelf is de vaststel ling van een datum voor- de uitvoering van dit besluit tot na de verkiezingen uitgesteld. Conservatieven en liberalen hebben zich fel tegen de nationalisatie der staalindustrie verzet. Zal Labour nu nog pogen de wet uitgevoerd te krijgen? Het lijkt moeilijk denkbaar, des te moeilijker omdat tegen over de 13.200.000 stemmen, in den lande op Labour uitgebracht, er 15.000.000 staan die de oppositie op zich heeft verenigd. Dit beslist weliswaar niet over de toekenning van zetels, maar het is een omstandigheid die haar uitwerking op de openbare mening doet gelden als het zulk een ingrijpende maatregel betreft. Het offensief dér liberalen is mislukt. Hun kleine fractie is van 10 tot 8 zetels gedaald, ofschoon zij enige honderdduizen den stemmen meer hebben behaald dan bij de vorige verkiezingen. Met 2.600.000 stem men heeft de partij maar acht zetels. Als Evenredige Vertegenwoordiging in Enge land bestond zou de kiesdeler 44.800 zijn geworden en zou zij 58 zetels hebben be haald. Zelfs de communisten, die nu geheel uit het Huis verdwenen zijn, zouden dan met hun 90.000 stemmen net hun twee zetels hebben behouden. Maar dit zijn alleen maar statistische berekeningen, die van geen practisch belang zijn. Het is in elk geval gebleken dat in Engeland het communisme geen aanhang van enige be tekenis heeft. Als geheel bewijst het resultaat dat het Britse volk op dit ogenblik aarzelend tus sen socialisme en conservatief beleid staat. Geen der partijen kan tevreden met het resultaat zijn. De kans op nieuwe verkie zingen binnen korte tijd lijkt niet gering. Of het zou misschien, na een jaar bijvoor beeld, op een Nationale Regering kunnen uitlopen. R. P. Vriend van Vogeler dood gevonden WENEN, 24 Februari. (Reuter). De Amerikaanse autoriteiten stellen een on derzoek in naar de dood van de marine kapitein Eugène Karp, een attaché aan de Amerikaanse ambassade te Boekarest. Het verminkte lijk van Karps werd gisteren gevonden in een tunnel bij Salzburg (Oostenrijk). Karp was een intieme vriend van Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die te Boedapest tot 15 jaar veroordeeld is „wegens spionnage". Karp was op reis van Boekarest naar Parijs. Het zag er naar uit, dat Karp uit zijn slaapcoupé was gevallen. Het diplomatieke paspoort was niet te vinden. Officieus wordt medege deeld, dat Karp Woensdag een bezoek aan Vogelers echtgenote in Wenen had ge bracht. LABOUR ONTSPRONG DE DANS Grote winst der Conservatieven; Liberalen krijgen slechts 8zetels Vrijdagavond om half tien konden de stemmentellers in Londen de spanning, die van de vroege middag onafgebroken had geduurd, verbreken met de mededeling, dat de Labourpartij de 313 zetels, vereist voor de absolute meerderheid in het Lagerhuis, had behaald. Nadat de voor sprong van Labour, die na de telling der stedelijke districten uiteraard aanzienlijk was, in een soms verrassend tempo was teruggelopen, zo zelfs dat het verschil tusen "de zetelaantallen der twee grootste partijen op zeker moment slechts twee bedroeg, kwam de Labourzetel 313 binnen en daarmede was het zeker geworden, dat in het nieuwe Lagerhuis de helft plus een zetels door Labourcandidaten zouden worden bezet. Op dat moment moesten nog zestien districten geteld worden en de Conserva tieven hadden toen 288 zetels veroverd. De Liberale débaele, die zich reeds vroeg op de dag had afgetekend, was toen volkomen duidelijk: Yan de grote winst die deze partij verwacht en aangekondigd had tijdens de verkiezingscampagne, was niets gekomen en slechts acht van de 475 Liberale candidaten wisten een zetel te veroveren. De communisten werden met een verlies van twee zetels uit het parlement geveegd en de andere kleine partijen moesten met twee zetels in totaal tevreden zijn. De uitslagen van de verkiezingen in zes kiesdistricten zijn thans nog onbekend. Die van Inverness, de Westelijke eilandjes, Argyle en Orkney and Shetland zullen niet voor Maandag bekend zijn in verband met de moeilijkheden bij de telling dei- stemmen in de verspreide gemeenschap pen. Tenslotte zullen die van Moss (Man chester) pas op 9 Maart bekend worden, daar de verkiezingen werden uitgesteld in verband met het overlijden van de con servatieve candidaat voor de verkiezingen. De verhouding der aantallen stemmen is: Labour 13.209.400 Conservatieven met aanhang 12.408.808 Liberalen 2.610.276 Engelse verzekeringsmaatschappijen heb ben 250.000 gulden verloren,, doordat ver zekerde liberale candidaten hun borgsom hebben verspeeld. In totaal hebben 440 candidaten hun borgsom verspeeld. De liberalen verloren deze in ruim 330 gevallen, de communisten in ruim negentig gevallen. Daar de indeling van Groöt-Brittannië in kiesdistricten voor deze verkiezing gron dig is gewijzigd, opdat zij zou worden aan gepast aan de gewijzigde situatie, ont staan door de verschuivingen in de Britse bevolking in de afgelopen oorlog, is het niet mogelijk een volledige vergelijking te trekken tussen de resultaten van deze en de uitslag van de in 1945, gehouden verkie zingen. Met dè eliminatie van dé kleinere par tijen is het land thans in twee gelijke kam pen verdeeld. Aan de ene zijde staan de arbeiders, die hün vertrouwén in het so cialisme en de welvaartsstaat handhaven eri aan de andere kant staat de zwaar be laste middenstand, die vastbesloten schijnt de Labourregering te bestrijden. De opvallendste feiten van deze verkie zingsuitslag zijn: Het falen van de grootse poging der Li berale partij om met 475 candidaten haar oude glorie te herwinnen. Honderden libe ralen, die nog geen achtste van de in hun stemdistrict uitgebrachte stemmen konden behalen, verloren hierdoor hun borgsom van 1500 gulden. De totale eclips van de communisten en de met hen sympathiserenden. De enige Défails der'Britse verkiezingen De uitslagen der Engelse verkiezingen wijzen uit, dat 85 procent van de kiezers hebben gestemd. Dit is 10 procent meer dan in 1945. In Londen won Labour "31 zetels en de Conservatieven 12. De Conservatieven ver overden 3 nieuwe zetels, wat minder was dan zij hadden verwacht. Hore Belisha (Conservatief), die in het begin van de oorlog minister van Vervoer was, werd te Zuid-Coventry door zijn La- bour-opponente, Miss Burton, verslagen. Minister Strachey van Voedselvoorzie ning behield zijn zetel te Dundee. Ook de vroegere Conservatieve minister van Buitenlandse Zaken Eden, werd her kozen, ofschoon zijn meerderheid van 17.634 tot 8.814 stemmen verminderd werd. Duncan Sandys, Churchills schoonzoon en een van de leiders der Europese Be weging, zal ook deel uitmaken van het nieuwe Lagerhuis. Hij werd als conserva tieve candidaat voor het Londense district Streatham gekozen. Zilliacus, de bekendste „rebel" tegen Be- vins buitenlandse politiek, die zich zeer pro-Russisch toonde, doch de laatste.tijd door Moskou fel wordt aangevallen als „Titoist", heeft ook zijn zetel aan een offi ciële Labourcandidaat moeten afstaan. Hij verwierf 5.000 tegen Labour 15.000 stem men. Alle vijf linkse Labour-rebellen zijn door officiële Labourcandidaten verslagen. De minister van Oorlog' Emanuel Shin- well, die voor zijn falen als minister van Brandstof en energie in de strenge winter van 1947-48 werd afgezet, vergrootte zijn meerderheid van 1945 tot 29.395 stemmen. Temidden van het bekendmaken der met spanning verwachte verkiezingsuitslagen annonceerde de minister van Voedsel voorziening, Strachey, een verhoging van het snoeprantsoen met 14 gram per week. Het nieuwe Lagerhuis zal achttien vrou wen tellen. Zoals gemeld, is het communistische La gerhuislid William Gallacher niet herko zen. Gallacher had het kiesdistrict, waarin hij thans niet is herkozen, gedurende twin tig achtereenvolgende jaren in het Lager huis vertegenwoordigd. Vrijdagavond verklaarde Gallacher: „Persoonlijk raakt het mij niet erg, dat ik niet ben herkozen. Ik was volksmenner, voor ik tot lid van het Lagerhuis werd ge kozen. Als Lagerhuislid ben ik volksmen ner gebleven en nu ik niet ben hei-kozen, blijf ik in elk geval toch volksmenner". twee communisten in het oude Lagerhuis Gallacher en Piratin, behaalden ieder min der stemmen dan hun tegen candidates De vijf „rebellen" tegen Bevins buiten landse politiek, die uit de partij waren ge royeerd, werden thans door de kiezers uit het parlement gebannen. De „grote vier" van dc Labourpartij, Attlee, Morrison, Cripps en Bevin, kwa men onmiddellijk na dc bekendmaking van het resultaat bijeen om over hun toekom stig beleid te beslissen. Zij hebben de volgende keuze: Een nieuwe Labourregering met of zon der steun van de liberalen te vormen. De Koning verzoeken het parlement te ontbinden, omdat Labour geen „working majority" heeft. Dit moet tot nieuwe ver kiezingen leiden. Een coalitie met de Conservatieven, wat weinig waarschijnlijk is. Politieke deskundigen achten de eerste weg de waarschijnlijkste. Hef incident te Bekas DJAKARTA, 25 Februari. (Aneta). De dienst voor legercontacten geeft de vol gende lezing van het incident te Belcasi: Een convooi stopte voor de brug van Be- kasi om de TNI-post gelegenheid voor controle te geven. De papieren waren in orde en het convooi reed de brug op, maai de laatste wagen had de brug nog niet ver laten, toen een post in de nabijheid van de brug een schot loste en met de arm wuifde. Hierop openden alle TNI-posten in de om geving met automatische wapens het vuur op het convooi. De Nederlanders hebben het vuur niet beantwoord. Het hevig schie ten noodzaakte de Nederlanders dekking te zoeken. De commandant van het convooi ging onder het. schieten door naar de wo ning van de TNI-kapitein Asmara, die ver klaarde geen opdracht tot vuren te hebben gegeven en bevel gaf dit te staken. Het duurde echter een kwartier. Toen"gevraagd werd of 't voor militairen van de TNI, ge woonte was zonder opdracht te schieten, werd geantwoord, dat het vuren geopend werd, omdat de post nabij de brug had geschoten. „Indien een ónzer schiet, schie ten wij allen". De wapens van de Neder landse militairen toonden aan, dat van Ne derlandse zijde niet gevuurd werd met uitzondering van de stengun van een kor poraal, die deze laden wilde, doch tenge volge van nervositeit vijf 'schoten in de lucht loste. Dit jaar wereldlandbouwtelling Naar het ANP verneemt zal dit jaar een wereldlandbouwtelling worden gehouden, waaraan ook door de Beifcluxlanden zal worden deelgenomen. Spaans vliegtuig verongelukt Een toestel van de Spaanse luchtmacht is nabij Lorqui in Spanje te pletter gestort. De piloot is om het leven gekomen en een andere inzittende zwaar gewond. In Januari was 7 proeent der Amerikaanse arbeiders werkloos Ongeveer zeven percent van de Ameri kaanse arbeiders waren vorige maand zon der werk, toen het aantal werklozen in de Verenigde Staten zijn na-oorlogs hoogte punt van 41/2 millioen bereikte, aldus deelt het Amerikaanse departement van Arbeid mee. In Januari 1949, dus een jaar geleden, was 4.5 percent werkloos. Het departement verklaart echter, dat de tekenen wijzen op een minder sterke stijging van de werk loosheid in de nabije toekomst. Het woord is aan Jane Porter Altijd als ik op een man of vrouw veel hoorde afgeven kreeg ik de neiging te denken dat hij of zij nog zo kwaad niet was en om minder gunstig te denken over degeen, die er een behagen in scheen te scheppen de gebreken van een medemens in het licht te stellen. Voorlopige uitslag Engelse verkiezingen Labourpartij 314 zetels (390) 13.209.400 stemmen (11.941.501) Conservatieven 294 zetels (216) 12.408.808 stemmen 9.836.453) Liberalen 8 zetels 10) 2.610.276 stemmen 2.221.145) Kleinere partijen 2 zetels 24) 193.491 stemmen 951.135) Speaker 1 zetel 1) Er ontbreken nog de uitslagen van 6 districten. Tussen haakjes de resultaten-der verkiezingen in 1945. Discipline der Labourleden zal verrassende nederlagen der regering moeten voorkomen Ondanks de geringe meerderheid van zijn partij in het nieuwe Lager huis heeft Attlee, volgens gezagheb bende Londense kringen,'het voorne men een socialistische regering te vor men. Men verheelt zich niet dat de positie van zo een regering bij de hui dige stand van zaken een zeer moei lijke zal zijn. Het ontijreken van La gerhuisleden der partij op de zittingen waar beslissingen worden genomen, brengt het risico mede. dat de regering verrassende nederlagen zal lijden. Het is nog niet te zeggen of Labour plan nen heeft om zich van de steun van de acht gekozen Liberale leden te ver zekeren. De'eis der Liberalen tot stop zetting der nationalisaties zal daarbij vermoedelijk gehandhaafd blijven. Heden is het Britse kabinet in een spe ciale zitting bijeengekomen. Daar zijn partij nog steeds over een meerderheid in het Lagerhuis beschikt kan Attlee, over eenkomstig de bepalingen van de Grond wet, in functie blijven. Zoals de stand van zaken thans is, zal Attlee vermoedelijk 'het parlement op de normale wijze op 1 Maart, wanneer het nieuw gekozen Lagerhuis voor de eerste maal bijeenkomt, ervan in kennis stellen dat hij aan het bewind zal blijven, Nog steeds -zijn van enkele kiesdistricten de uitslagen nog niet bekend. Hierom en om andere redenen is het mogelijk, dat het nog enige dagen zal duren voordat Attlee, die eerst moet beraadslagen met zijn „kern-kabinet" 'en met de socialistische partijleiders, een definitieve beslissing zal nemen. Een van de moeilijkheden, waarvoor de regering zich ziet gesteld, is dat in de allernaaste toekomst verschillende finan ciële voorzieningen moeten worden getrof- Kapitein Westerling naar Singapore ontkomen In kringen te Djakarta is verklaard, dat kapitein Westerling Woensdag per vlieg tuig' uit Indonesië naar Singapore is ver trokken. Zijn vrouw, die met de kinderen Donderdagavond uit Indonesië vertrok, heeft aan Charles Stuart van de Nieuw- zeelandse radio meegedeeld, dat hoge Ne derlandse officieren hem hielpen ontsnap pen. Stuart zegt dat de familie Westerling zich acht dagen te Djakarta heeft schuil gehouden. Mevrouw Westerling was zijn gast onder de naam „mevrouw Peters" en hij vernam haar ware naam pas bij haar vertrek. De politie heeft alle vertrekkende sche pen en vliegtuigen gecontroleerd zonder dat een spoor van de vluchtèlihgen werd gevonden. fen voor de lopende regeringszaken, waar onder uitgaven voor de strijdkrachten. Deze uitgaven moeten door het Lagerhuis worden goedgekeurd en een regering met een sterk verzwakte meerderheid in het parlement zou wel eens grote moeilijkhe den kunnen ondervinden met het verkrij gen van de parlementaire sanctie. Indien er een socialistische regering wordt gevormd, zullen de leiders van de sociaal-democratische Lagerhuis-fractie een stevige discipline onder hun volge lingen moeten handhaven om te voorko men dat, ëls gevolg van het ontbreken van slechts enkele regeringsaanhangers, het kabinet bij verrassing een parlemen taire nederlaag zou lijden. De socialisten gevoelen niet erg veel voor samenwerking met de andere partijen. Zij hebben dit, in 1924 en van 1929 tot 1931, reeds eerder bij de hand gehad en zij heb ben bittere herinneringen bewaard aan de ervaringen, welke toen door de socialisti sche minderheidsregeringen zijn opgedaan. De Labour-partij heeft een kleine overwinning behaald. Maar premier Clement Attlee persoonlijk behaalde in zijn district Walthamstow een overweldigende zege op de conservatieve candidaat Paul. Even kon Attlee de spannende situatie, waar zijn gehele partij op dat ogenblik nog in verkeerdevergeten en lachend drukte hij de hand van zijn partijgenoot H. W. Wallace, die in Walthamstow-East had gewonnen. Reacties op Labour-overwinning Amerikaanse republikeinen teleurgesteld Zodra de definitieve uitslag' van de En gelse verkiezingen bekend was. stroomden van alle kanten van de wereld, die in span ning had zitten wachten, de commentaren binnen. In de eerste plaats natuurlijk van de Engelse pers: „Een hachelijke situatie", aldus kan sa menvattend het commentaar van de heden ochtend verschenen Britse dagbladen op de verkiezingsuitslag worden genoemd. De bladen Schrijven over. een situatie, waarin partijen elkaar vrijwel in evenwicht hou den, en over „een onbevredigende verkie zingsuitslag." De commentaren stemmen hierin overeen, dat de overzichtschrijvers algemeen van mening zijn, dat- er binnen niet te lange, tijd een enkel blad spreekt van „voor het einde van dit jaar" nieu we verkiezingen zullen moeten worden ge houden: De „Daily Worker", het communistische blad, klaagt erover dat de schaarste-econo- mie van de socialistische regering zal wor den voortgezet. „Binnen enkele maanden zal de arbeidersklasse de gevolgen van een nieuwe, op nog drastischer" beperkingen geschoolde, begroting óndervinden. De levensstandaard van de arbeider zal nog meer worden verslechterd", aldus het of ficiële Britse communistische dagblad. Zowel politici als bladen voorspellen ernstige politieke moeilijkheden voor En geland op een ogenblik, dat belangrijke kwesties, zowel op nationaal als inter nationaal terrein, op een spoedige beslissing wachten. Amerika In officiële kringen te Washington is men teleurgesteld over het niet-beslissende re sultaat en over het vooruitzicht van even tuele nieuwe verkiezingen. Men zag lievèr een regering met een meerderheid, welke groot genoeg is om „stoutmoedige en ver beeldingsrijke Engels-Amerikaanse beslui ten" te steunen, welke beogen het hoofd te bieden aan 'de huidige toestand, zonder dat gevreesd hoeft te worden voor de uitspraak van het parlement. Amerikaanse regeringsfunctionarissen en zakenlieden twijfelden er aan of de kleine meerderheid der socialisten de regering- Attlee in staat zal stellen nog lange tijd Op het Londense Picca dilly Circus verdrong zich een grote menigte belangstellenden, die urenlang de uitslagen bleven volgen op het reusachtige „scoring- bord", dat hoog tegen de huizenmuren was opge richt. Op het moment, dat deze foto werd ge nomen, hadden de Con servatieven juist enige zetels gewonnen. Links prijkt het portret van Churchill; maar vaak moest dit plaats maken voor de beeltenis van Attlee. aan het bewind te blijven. Vele Amerikanen voorspellen dat er binnenkort nieuwe ver kiezingen in Groot-Brittannie zullen wor den gehouden. Senator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, verklaarde: „De socialistische over winning komt niet onverwachts. De geringe socialistische meerderheid vormt een aan wijzing dat het Britse volk prikkelbaar be gint te worden door de toenemende natio nalisaties van de Britse industriële bedrij ven." Het zijn vooral de republikeinse congres leden, die zich teleurgesteld tonen over de uitslag. Zij hadden reeds aangenomen dat Groot-Brittannië het door Nieuw-Zeeland en'Australië'gegeven voorbeeld'zou hebben gevolgd en dat het Britse kiezerscorps zich duidelijk voor een rechts bewind zou uit spreien. Minister Achesón werd van minuut tot minuut op de hoogte gehouden van de resultaten der Britse verkiezingen. Het „Congress qf Industrial Organisation" (de C.I.O.), de grote federatie van Ameri kaanse vakbonden, waarbij zes millioen ar beiders zijn aangesloten, gaf te Washington een verklaring uit, waarin onder meer wordt gezegd dat „de verpletterende neder laag, welke de Britse communisten hebben geleden, een verheugend bewijs vormt van het goede onderscheidingsvermogen van de Britse arbeiders, die zeer duidelijk verschil weten te maken tussen echte en namaak- democraten". Duitsland „De Labourpartij heeft een overwinning behaald op het Europees kapitalisme. Deze overwinning was Hzakelijk voor cle ont plooiing van het locratische socialisme in de gehele were Ij. verklaarde dr. Schu macher, de leider van de West-Duitse so cialisten. „De Labouroverwinning is een waarschuwing voor de promotors van de vrije economie. Zij ontmaskert de leugen propaganda van de Duitse profeten van het economisch liberalisme", zeide hij nog, Van achter het gordijn Radio-Praag zei naar aanleiding van de nederlaag van de Britse communist Piratin. dat delen van zijn kiesdistrict, een nieuw gevormd in Stepney (Londen), waren afge sneden en toegevoegd aan aangrenzende districten, „waar veel Katholieken wonen". Radio-Moskou critiseerde de organisato ren der verkiezingen wegens het niet aan geven van partij-aansluiting van candida ten op de stemformulieren. Als voorbeeld noemt de radio „een vrouw, die wist aan welke partij zij haar stem wilde geven, maar niet de naam van de candidaat ken de". Radio-Moskou verklaarde verder, dat „de Katholieke kerk alle Katholieken, die op de communistische partij zouden stem men met excommunicatie bedreigde." KOUDER Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan regen- of sneeuwbuien, Meest matige wind draaiend naar Noordelijke rich tingen- Geleidelijk kouder, eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. 2G Februari: 7.34 uur, onder 18.13 uur 10.50 uur. onder 4.18 uur 27 Februari: 7.32 uur, onder 18.15 uur 11.42 uur, onder 5.19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 Februari: Hoog water: 8.53 en 21.24 uur. Laag water: 4.10 en 16.38 uur. Zondag 26 Februari: Hoog water: 9.54 en 22.36 uur. Laag water: 4 57 en 17.39 uur. Maandag 27 Februari: Hoog water: 11.17 en 00,00 uur. Laag water: 6.14 en 19.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1