In Heemstede plaatselijke ontmoeting RCH-EDO Paviljoen Paradis Zaterdag 25 Februari 1950 4 Effecten- en Sombere en hoopvolle geluiden Geldmarkt over onze economie Wanneer men de debatten volgt, welke dezer dagen in de Eerste Kamer gehouden zijn, wordt het voor de gewone sterveling wel uiterst moeilijk zich vancde toestand en de toekomst van de Nederlandse econo mie een juiste voorstelling te vormen. Ter wijl mr. Pollema daarvan een zo somber mogelijk beeld ophangt en meent dat we hier op een vulkaan leven, ziet minister Lieftinck geen reden tot pessimisme, ook al is thans het evenwicht op de begroting voor 19501 verbroken. De devaluatie, de loonsverhoging, het verlies van een belangrijke vordering op Indonesië bracht een nadeel van 440 mil- lioen, dat voor 220 millioen door een hogere opbrengst van belastingen zal wor den gedekt, zodat eenzelfde bedrag over blijft, waarvoor de minister de ""dekkings middelen nog niet hfceft gevonden. Hij acht een wanverhouding tussen de geldcircula tie en het nationale inkomen niet aanwezig, beschouwt de devaluatie als te zijn van deflationistisch karakter en troost zich met de dekking van het tekort op de betalings balans door de Marshallhulp. Maar dan volgt een ministeriële opmerking, waardoor men geneigd is achter zijn optimisme een vraagteken te plaatsen. Zijne Excellentie zegt namelijk dat de wees voor inflatie hoofdzakelijk nog schuilt' in het gevaar, dat de beweging van lonen en prijzen zal ge- 'raken in de beruchte spiraal, waarin beide beurtelings worden opgedreven en ter be strijding waarvan de regering moet voort gaan begrotingstekorten voor alles te ver mijden. Maar hier wringt nu juist de schoen. We hebben nu de derde loonronde achter de rug en men zou er vrede mee kunnen heb ben wanneer hiermee de .cirkelgang van lonen en prijzen tot staan zou-zijn. gekomen. Maar juist hieromtrent bestaat geen zeker heid en ook minister Lieftinck heeft die niet kunnen verschaffen. Want als daartoe be grotingstekorten moeten worden voorko men, betekent het thans opnieuw verbro ken begrotingsevenwicht dat het gevaar voor een voortgaande spiraalbeweging juist niet verdwenen is. Het betekent dat we als natie ook thans nog altijd meer consumeren dan produceren en dat de Marshallhulp niet onze vermogenspositie, maar onze inko menspositie ten goede komt. De heer Pol lema wil de Marshallhulp gebruiken tot af lossing van nationale schuld, de minister wil' ze reserveren voor het uitvoeren van openbare werken, als onverhoopt grote werkloosheid optreedt. Waarbij men zou kunnen opmerken, dat het weinig verschil maakt of men (wanneer het toch in de bedoeling ligt de werkloosheid met de uit voering van openbare werken te bestrij den) nu-de Marshallhulp reserveert en die later uitgeeft, dan wel eerst de staatsschuld met de Marshallsteun vermindert en haar daarna weer met de kosten der werkloos heidsbestrijding verhoogt. Van meer belang is daarom, dat, zolang de Marshallhulp nog voortduurt, alles "in het werk wordt gesteld om de grondslagen van ons economisch leven zodanig te ver beteren dat werkloosheid op grote schaal kan worden voorkomen. Zoals men weet, loopt de Marshallhulp geleidelijk af. Juist is door Paul Hoffman voorgesteld de hulp voor 't jaar 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951 op rond 192 millioen dollar te bepalen. Dat is ruim 100 millioen dollar minder dan in het voorgaande jaar. Dat het guldensbedrag wegens de devaluatie nu hoger is dan toen, speelt natuurlijk bij de hoeveelheid goedei-en, welke we voor de dollars kunnen invoeren, geen rol, doch wel wordt daardoor het bedrag, waarover de Staat bij de Nederlandse Bank kan be schikken, groter. Waar het echter op aan komt is dit, dat aan het Nederlandse bedrijfsleven de mo gelijkheden worden gegund om aan de toe nemende concurrentie het hoofd te bieden, zodat de export kan worden uitgebreid. In dit opzicht kan als een hoopvol verschijnsel De violist lierman Krebbers verleent medeiverking aan het extra concert door de H.O.V. op Dinsdag 28 Februari onder leiding van Toon Verhéy. Het programma vermeldt een drietal graag gehoorde iver- ken: de ouverture ..Der Freischütz" van Carl Maria, von Weber, het Vioolconcert van Max Bruch en de Symphonie in d kleine terts van César Franck. worden gewezen op het feit, dat door de krachtige ontwikkeling van de handel met West-Duitsland, de nog altijd zeer omvang rijke invoer uit de Verenigde Staten ver moedelijk zal kunnen worden beperkt. Het is wel gebleken dat de pogingen om ons dollartekort door een grotere uitvoer naar de Verenigde Staten te verminderen, weinig succes hebben. We zullen het dus in een verminderde import moeten zoeken, welke mogelijk is door een grotere import uit Duitsland. Sinds de tot standkoming van het handelsverdrag in September heb ben we voor 270 millioen meer naar West- Duitsland uitgevoerd dan ingevoerd, zodat we de eerste acht maanden belangrijk meer zullen kunnen importeren zonder onze ex port op te voeren. Voor tal van Nederland se bedrijven zal dit een zwaardere concur rentie betekenen, omdat de Duitse prijzen in vele gevallen belangrijk lager liggen dan die van de U.S.A. en van ons. De Duitse arbeider moet harder werken en krijgt min der loon. Hier staat tegenover dat het be- drijfsapparaat in Duitsland, vooi; een deel althans, nog meer verouderd is dan ten onzent en in de concurrentie op de wereld markt zal Nederland het dan ook in de eerste plaats in een voortgaande rationa lisatie en mechanisatie moeten zoeken, ten opzichte waarvan het thans reeds op Duits land enige voorsprong heeft. De zorgvuldig heid en perfectie in de vervaardiging en afwerking onzer industriële producten is steeds de kracht van de Nederlandse indu strie geweest, doch zonder een verhoging van de arbeidsproductiviteit harder werken voor hetzelfde loon zullen we ex- zeker niet komen. Hierover zijn' ook de heer Pollema en minister Lieftinck het eens. Een onzer grote banken heeft in haar jaarverslag de scheve situatie in ons land De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. TJ. Stikker die in zijn kwaliteit vo,n politiek bemiddelaar van de O.E.E.C. een bezoek aan Bonn brengt, heeft daar besprekingen gevoerd met de president Th. Heuss, de kanselier dr. Konrad Adenauer en de vice-kanselier Franz Blücher. Minister Stikker (links) in gesprek met de heer Blücher over de vrijmaking van de Europese handel en de vorming van een Europese clearing-unie. scherp getypeerd door de simpele opmer king. dat de Nedex-landse arbeid geen huis kan bouwen, dat de arbeider bewonen kan. Dat wil zeggen, hij kan de .normale huur er van niet opbrengen. Hetgeen hier op neei-komt, dat hij en niet alleen hij, maar het Nederlandse volk in zijn geheel meer consumeert dan produceert. En om daar nu verandering in te brengen! Levens- en gezinsmoeilijkheden Dé werking van het bureau te Haarlem In Mei 1949 is in Haarlem een Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden op gericht. Elke week houdt Mr. A. Bouman uit Amsterdam in het perceel Wilhelmina- straat 3, een uur zitting.- Tot nu toe zijn er 96 bezoekers gekomen. Voor de begin periode wordt dit bevredigend geacht. Van bestuurszijde wordt ons verder me degedeeld: In 43 gevallen wendde men zich tot het bureau met huwelijksmoeilijkheden, waar bij scheiding of kinderrëgeling een grote plaats innamen. Het stemt tot verheuging, dat nog zovelen bij ernstige huwelijkscon flicten het uiterste., willen.beproeven om te komen tot een overeenstemming, waar bij men elkaar, trouw, blijft. Helaas'echter komen velen pas tot een spreken met een vertrouwenspei'soon, wanneer de twee spalt of ontwrichting van het huwelijk ernstige omvang heeft aangenomen. Het is dan niet altijd gemakkelijk om de „wede'r- partij" tot medewerking te krijgen. De overige gevallen hadden voorname lijk betrekking op sexuele moeilijkheden (12), moeilijkheden tussen ouders en kin deren (10), algemene aanpassingsmoeilijk heden (8) en verloving (7). Er kwamen ook enkele personen die medewerking vroegen in rechtskwesties, ax-beidsbemid- deling en materiële steun, waax-voor het bureau niet het aangewezen adres is. Dat er in breder kring belangstelling was voor de arbeid van het bureau blijkt wel uit het aantal lezingen (8), dat Mr. A. Bouman van Amsterdam, naar aanlei- dixxg van zijn werk in Haai-lem en omlig- gexxde plaatsen heeft gehouden, op uitno diging "van kex-keri en verenigingen. De helft van het aantal bezoekers komt uit zich zelf, de overigen zijn door de lezingen of aanbevelingen van px-edikanten, maat schappelijke werk(st)ers, artsen en advo caten op het bureau attent gemaakt. Het bestuur van het bureau bestaat uit: Ds. G. W. van Deth, voorzitter; Mevr. Ir. M. Waardenburg—Lindeij er, Mej. Dr. F. Westerveld, penn. en Mej. P. J. C. van Herwerden, secretaresse. In het Comité van Aanbeveling hebben zitting: Ds. J. A. van Arkel, Ger. pred., Ds. C. H. Brandt, Ev. Luth. pred., Dr. L. M. van Dis, P. Floor, arts, Chr. de Jong, arts, P. J. Kapteijn, J. J. Koningsberger, arts, J. L. Munnik, Dr. W. R. M. Noordhoff, Rem. pred., H. Piccardt, zenuwarts, Mr. H. E. Prinsen Geerligs, Dr. C. Spoelder, D. H. Suerink, Mr. E. J. W. Top, Dr. R. Vedder, zenuwarts. Molestverzekering voor het verkeer De minister van Financiën heeft een commissie geïnstalleerd, die advies zal uit brengen over het vraagstuk van de molest verzekering voor het vex-keer. Deze commissie heeft tot taak na te .gaan en de regering te adviseren in hoe verre ter instandhouding van de ver keersmiddelen en het vervoer te water of door de lucht, zowel binnenlands als over zee^ het bedrijfsleven voor dekking van molestrisieo is aangewezen op van over heidswege te treffen maatregelen en op welke wijze eventueel de fondsen ter financiering dier overheidsmaatregelen zullen worden bijeengebracht. De toekomstige status van Nieuw Guinea Standpunt der regering is niet gewijzigd Óp vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.II.) naar aanleiding van de uitlatingen van ir. Soekarno, president van de Verenigde Staten van Indonesië, ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw-Guinea, heeft minister-president Dr Drees het volgende geantwoord: „Ofschoon de regering gaarne zou heb ben gezien, dat in afwachting van de tus sen de Unie-partners te voeren besprekin gen wederzijds zou zijn afgezien van open bare uitingen ter zake van Niexrw-Guinea, is zij van oordeel, dat beide pax-tijen vrij- blijven te doen blijken van haar standpunt. Derhalve behoeven de uitlatingen van pre sident Soekarno niet in strijd te worden geacht met het charter van de souvereinx- teitsoverdracht. Zij kunnen uiteraard slechts wensen met betrekking tot Nieuw- Guinea tot uitdrukking brengen en niet vooruitlopen op de uitslag van de onder handelingen, die nog gehouden moeten worden. De regering meent te kunnen volstaan met de mededeling, dat haar standpxmt ten opzichte van de status van Nieuw-Guinea niet is gewijzigd. Gestadige uitbreiding van personeel der Holland-Nautic Ook opdrachten uit Haïti? De gezant van Haïti te Brussel, de heer Eamond Sylvain, heeft Vx-ijdag een bezoek gebracht aan de wèrf van de Holland- Nautic te Haarlem. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht, dat de Holland- Nautic, die de laatste tijd veel opdrachten zowel uit binnen- als buitenland heeft ge kregen, ook uit Haïti-orders, kan verwach ten. In het najaar bij de toen noodzakelijk geachte reorganisatie was het personeel der Holland-Nautic gedaald tot 215 man, nu is het aantal weer gestegen tot 300. Ge regeld worden ex-, al is het ook in een langzaam tempo, nieuwe wex-kkrachten aangenomen. Weinig belangstelling voor Graziani's proces Gisteren heeft een militaire rechtbank te Rome het proces geopend tegen ex-maar schalk Rodolfo Graziani, die wordt beschul digd van oorlogsmisdaden en collaboratie met de nazi's. De voorlezing van de aan klacht nam een uxxr in beslag. Toen voor de opening van het proces de fototoestellen op hem gericht werden* trok hij zijn jas uit om een militaire uniformjas te laten zien met vijf rijen medailles. Toen de president van het gerechtshof met vijf andere rech ters, allen generaals, binnentrad, zette Gra ziani een monocle in zijn linkeroog. Voordat het hof de zitting korte tijd ver daagde, stond Graziani op, leunde zwaar op een leuning van zijn stoel en verklaarde: „Niet waar, alles niet waar, ik ben een sol daat. Ik heb met deze dingexx niets van doen." Nadat hij was gaan zitten, sprong hij weer op en zei: „mijn woorden zullen in de geschiedboeken vermeld worden." Te Rome is maar weinig publieke be langstelling voor het proces. Dammen Kampioenschap van Nederland Vrijdagavond zijn in restaurant „De Kroon" te Amsterdam tijdens de voortzet ting van het persoonlijk damkampioenschap van Nedex-land twee pax-tijeix gespeeld. De uitslagen luiden: Vijfde ronde: W. RustenburgH. de Jong 0—2. Zesde ronde: G. E. van DijkC. Suyk 2—0. In hotel „De Poort van Kleef" te Utrecht werden de voorwedstrijden om het persoon lijk kampioenschap 1951 vooi-tgezet De uit slagen van de partijen uit de 6e ronde wa ren: H. OnninlcA. Jurg 11; M. J. Haas donkO. Doornbos 11. Taak van een jeugdleider is zeer belangrijk „De verantwoordelijkheid van de jeugd leider" was het onderwerp, dat de heer A. J. van Leusen uit Velsen in restaurant Brinkman, Plein besprak op een bijeen komst van jeugdleiders van voetbalclubs, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. In zijn inleiding mei-kte hij op, dat de jeugd leider een belangrijke taak heeft te ver vullen. Hij komt in aanraking met een jongen, die in de groeiperiode verkeert en bijzonder gevoelig is voor indrukken, Het is daarom van groot belang de jeugd met een goed hax-t en begrip tegemoet te treden. Paedagogiek treedt daarbij minder op de voorgrond. De jóngen denkt, dat hij een persoonlijkheid is, docli hij is lid" van een club, welke een gemeenschap vormt. Er is dus van een tegenstelling sprake. De jeugdleider kan reddend werk ver richten, vervolgde spreker door zelfvertrou wen te wekken en jongens, die achteruit gesteld worden, naar voren te brengen. Sluit hij zich bij de meerdei-heid aan, die zich tegen 'n jongen keert, dan betekent dit dat zijn optreden grenst aan het misdadige. De jeugd moet kunnen rekenen op de steun en de kracht van de leidex-. Spreker- zeide. dat de massa-jeugd zich ^aansluit 'bij een voetbalclub. Die jongens '-■'komen, uit allerlei lagen ,van de bevolking. Velen willen zich-bij het voetballen uitleven. De jeugdleider heeft dus een belangrijke taak en gerust kan gezegd worden, dat dé voetbalbeweging een grote sociale taaie te vervullen heeft. De jeugdleider krijgt daarbij de kans in te grijpen in het leven van een jongen en kan het beter doen dan de ouders. Volgens spreker is de jeugdcommissie, wel ke vaak achtergesteld wordt bij een be- stuux-slid of een lid van de elftalcommissie, een zeer belangrijke afdeling van een voet balclub. Tenslotte besprak de heer Van Leusen de kwestie van 't amateurisme en hij verwachtte' dat de jeugdleiders zullen meewerken, dat de jongens niet aangelokt worden door be roepsvoetbal. De glorie van een voetballer duurt slechts korte tijd en is die periode achter de rug, dan zal het moeilijk zijn een geschikte baan te vinden. J, L. VERSTEEG 40 JAREN LID DER HAARLEMSE DAMCLUB. Maandagavond zal in het clublokaal der Haarlemse Dam club de heer J. L. Versteeg, lid van ver dienste der Haarlemse Damclub, wegens diens veertig-jarig lidmaatschap dezer ver eniging gehuldigd worden. De heer Ver steeg heeft de H.D.C. een reeks van jaren in het bestuur gediend en neemt nog steeds als actief speler deel aan de wedstrijden. Sport op Zondag Voor Zondag zijn inhaalwedstrijden van1 de KNVB vastgesteld. Dat betekent een klein aantal ontmoetingen voor de eerste en tweede klassers en een uitgebreid program ma voor de lagere klassen. In het Heemsteedse Sportpark komen EDO en RCH tegenover elkaar. Beide ploe gen kunnen nog enige punten gebruiken, om definitief veilig te zijn. Daardoor is het te verwachten, dat er fel gestreden zal worden. EDO telt nog enkele invallers en zal het het moeilijkst krijgen. Na deze ont moeting moet RCH nog naar Xerxes (12 Maai-t) en krijgt bezoek van DWS (19 Maax-t). EDO speelt op 12 Maart op eigen tex-rein tegen Neptunus en besluit het sei zoen op 19 Maart tegen 't Gooi in Hilversum. Wij veronderstellen, dat de Haarlemse clubs zich zullen handhaven. Haarlem en ADO hebben een kans op de vierde plaats in de eerste klas van West I te eindigen. De ploegen ontmoeten elkaar in Den Haag. Wij vermoeden, dat er goed spel vex-toond zal worden, nu er geen bijzondere belangen op het spel staan. In de dei-de klas speelt Schoten in Am sterdam tegen RKVVA en moet winnen, om een kans te behouden. HFC trekt naar RKAVV in Leidschendam en zal wel geen veer laten. De ontmoeting HBCRooden- burg is uitgesteld. TYBB speelt in Gouda tegen GSV dat nog niet veilig is. Wij ver- onderstellen, dat de Haarlemmers met een overwinning terugkeren. Zware taak voor de Haarlemse twaalftallen. De Haarlemse eerste klasser Oosterkwar tier heeft nog twee uitwedstrijden tegen Koog Zaandijk en Archipel te spelen. Voor Zondag is ArchipelOosterkwartier vast gesteld. Dat is geen gemakkelijke wedstrijd voor de Haarlemmers, daar de Amsterdam mers op eigen veld heel wat mans zijn. Feitelijk behoorde deze wedstx-ijd uit gesteld te worden, daar de medegegadigde voor de onderste plaats. SVK, nog wedstrij den achterstallig is; er bestaat dus nog een kans. dat de wedstrijd ter elfder ure wordt afgelast. Aurora ontvangt de verxnoedelijke kam pioen Swift, zodat deze wedstrijd weinig resultaat voor de Haarlemmers zal opleveren. Sport Vereent gaat naar Landïust, waar van reeds te Santpoort met 43 wex-d ver loren. Wordt ook nu weer verloren, dan zal Spox-t Vereent wel een beslissingswedstrijd om het behoud van het tweede klasserschap dienen te spelen. Animo Ready ontvangt ook de aanstaande kampioen, te wéten Amstelodamum. zo dat liet reeds een goede prestatie zou wezen, indien een gelijk spel werd behaald. Tenslotte zijn nog vastgesteld Blauw Wit 3- —Sport Vereent 2 en Aurora 2Oostér- kwartier 2. Handbalcompetitie Wegens de technische dag, waarop de dames- en heren -bondsploegen in het veld komen tegen respectievelijk Zeeburg, Am sterdam en het Noordelijk elftal is er maar een beperkt programma voor district West-A vastgesteld. Doch dat doet niets af aan de 'belangrijkheid hiervan. Zowel in de eerste als in de tweede klasse A en B heren gaat het sportieve duel om de eretitel in onverminderde mate voort. In- de eerste klas worden overwinningen verwacht van de leidende ploegen. Attila zal geen moeite hebben de punten bij Achilles vandaan te halen en ook Aalsmeer achten wij in staat APGS te - bedwingen. Opstellingen R.C.H.—E.D.O. RCH verschijnt als volgt: Doel: Van der Vliet. Achter: Willemink, Lasschuxt. Midden. Heyerman, Vos, Van Zanten. Voor: Koster, De Wette, Van Rheenen, Biesbrouck, Couwenhoven. EDO komt uit met: Doel: Van den Berg. Achter: Vrenegoor, D. Joppe. Midden: Karper. J. Schildwacht, N. N. Voor: Verdam, Van der Ham, Roodselaar, J. Koning, Steendam. Wandelsport Opening wandelseizoen De Noordhollandse Wandelsportbond opent het wandelseizoen evenals vorige jaren met propaganda-wandeltochten. De -deelname is open voor personen van tien tot met elf jaar 10 Km., van twalf jaar en ouder 10 of 20 Km. Vorig jaar werd een record aantal deelnemers geboekt, ook voor dit jaar wordt een grote belangstelling ver wacht. Gestart wordt op Zaterdag 4 Maart tussen twee en drie uur en Zondag 5 Maart tussen tien en twaalf uur, beide dagen van gebouw Rosehaghe, Hoofdmanstraat 12. 20 st. 80 ct. (Adv.) Concordia ontvangt de laatste der ranglijst en bedriegen wij ons niet, dan ziet het. er voor Sport Vereent somber uit. De Haar lemmers hebben nog altijd een rekening -r- het onverdiende gelijke spel bij de uitwed strijd te presenteren. Het is moeilijk zich, wat de tweede klas A bétreft, aan voorspel lingen te wagen. Maar toch achten wij de kans groot, dat de beslissing gaat vallen. In de eerste plaats kan1 HOC van Animo win- nen. Dan speelt zijn enige concurrent, die nog is overgebleven, Turno, tegen het wat wisselvallige HAV. Laatstgenoemde hééft bewezen met verrassingen uit de hoek te kunnen komen, waarvan Turno wel eens het slachtoffer kon worden, natuurlijk zeer ten gerieve van HOC. In elk geval is er span ning genoeg. In eenzelfde positie als HOC in A, verkeert Rapiditas in de afdeling B. Zelf ontvangt de ploeg de Catchers, welk elftal zwakker is. terwijl de grootste mede dinger, Zeebxu-g, Aalsmeer 2 ontvangt. Wel iswaar zo.u het verliezen van Zeeburg niet onmiddellijk de beslissing betekenen, doch juist in deze slotphase van de strijd zijn dé punten kostbaarder dan ooit. Persstemmen over Engeland B—Nederland De leider van het gezelschap, de secretaris penningmeester van de KNVB de heer L. Brunt, verklaarde tegenover de Engelse pei's, dat het resultaat Van de wedstrijd Engeland bNederlands elftal niet in over eenstemming was met de verwachtingen. „Wij hadden gerekend op een nederlaag met zeker drie doelpunten verschil. De spelers hebben zich uitstekend geweerd. Naar mijn mening is het spel in korte tijd aanmerkelijk vei-beterd, vooral wat het teamwork be treft", aldus de heer Brunt. Wij laten hieronder in het kort enkele punten uit de commentaren der Engelse bladen volgen: De Daily Telegraph ïxoemt de zege van Engeland b een morele, ovex-winning voor Nederland. Het beste voetbal van de ontmoeting werd in de eerste helft door Nederland vertoond. De beste speler uit het oi'anje-team was Kraak. Bij de Britten was aanvoerder Dickinson de uitblinker. De Daily Herald is minder enthou siast over de prestaties van de Nedeidandse ploeg en zelfs zeer ontevreden over de ver richtingen der Engelsen. Een overwinning met dubbele cijfers was zeer wel mogelijk geweest. De 10 is voor Nedex-land niet te danken aan de verdediging, doch voor Engeland te wijten aan het falen van de Bx-itse voorwaartsen. De schaarse Neder landse aanvallen bestonden alle uit een lange trap door het midden naai- vox-en, waar Roosenburg dan achteraan rende. Stopper Leuty wist wel raad met dit spelletje. De Times is van mening, dat het team work der Nederlanders beter Was dan dat van de Britse profs. Dickinson en Eckersley waren de beste spelers, Bij de Nederlanders traden Stoffelen en Rijvers het meest op de voorgrond. Volgens de D a i 1 y Mail heeft de invoe ring van het stopperspilsysteem na de 8—2 nederlaag te Huddersfield het Nederlands voetbal, onmiskenbaar op een hoger plan gebracht. Van alle coixtinentale ploegen, die wij ooit zagen staat het spel van dit Neder lands elftal het dichtst bij het Engelse. Het leek of de oranje bal, die na de hervatting wex-d gebruikt, de Britse voox-hoede totaal van schot bracht. Mannion en Dickixxson waren de beste spelers van de Engelse b-ploeg. Het Nederlands elftal had in Kraak een uiterst betrouwbaar en intelligent doel man. Stoffelen en Roosenburg waren de andere op de voorgrond tredende Neder landers. De Daily Express vindt de betiteling b-elftal wel wat te hoog voor dit elftal. Als ploeg was het Nederlandse elftal zeker beter dan het Engelse. De beste Nederlanders wa ren Kraak, Terlouw, Rijvers en Clavan. Bridge Competitie in het district Kennemerland De damesparen-competitie in het district Kenenmreland van de Nederlandse Bridge bond is nu afgelopen. De laatste zitting had een zeer spannend verloop en bijna waren diverse kaïhpioënen verslagen. Geplaatst werden voor de eindwedstrijden voor het kampioenschap van Nederland, welke op 22 en 29 Maart te Utrecht verspeeld zullen wor den, in de hoofdklasse de dames Van Hool- werff en Tuinder van de Oefenclub, in de eerste klasse de dames "Wafelaar en Van Hees van de B.C. Boekenrode en in de twee de klasse de dames Waalewijn-Martens van B.C. Bloemendaal, Knuyt-Sprokkreef van H.N.B.B. en Culp-Daniëls van de B.C. Boe kenrode. In de gemengde paren-wedstrijden werden alsnog geplaatst in de hoofdklasse de heren Philippo-Van der Laan van de B.C. 1940 en in de tweede klasse de fimilie Brakel van B.C. Haax'lem; de heren Faase-Braak van de 'R.K. B.C. Haarlem en de paren Korsman- Hamers en echtpaar Groen van de B.C. Never Dov^i uit Beverwijk. Boksen Wedstrijd met dodelijke afloop Gisteravond moest de vier en twintig jarige middengewicht Laverne Roach uit Plainview, Texas, na afloop van zijn partij tegen Geox-ge Small, die hij door k.o. had verloren, in een ziekenhuis worden opge nomen aangezien hij niet bij kennis kwam en men voor een bloeduitstorting in de her senen vreesde. Later is de ongelukkige bokser aan de gevolgen van de knock out overleden. In de loop van het vorig jaar zijn in totaal over de hele wereld zestién boksers, profs en amateui's, gestorven aan de gevolgen van ontvangen stoten, in de ring of tijdens de training. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 4) Zijn zonen zullen zij aan zij zitten met de sjappigste lamzakken van hef°dorp, die te lui zijn om een vak te leren en zich naar de fabriek laten rijden om daar de god ganse dag een klein moertje op een prut- serig schroefje te dx'aaien. Zij zeggen: Dat is wei'k, daar kan ik bij slapen. Daar hoef ik niet bij te denken, en aan denken zou ik kunneix doodgaan. En ik kan blijven 2itten. Wie ka» er met zitten een goed weekgeld verdienen? Kijk, dat kan ik. Van der Giezen weet wat er op die fabrieken te koop is. Hij hoort dat in zijn café vex-tellen. Daar in die grote montage lokalen zitten jongens en meisjes door el kaar, zij willen flink zijn en zich filet laten kennen. En dan wordt er grapjasserij ver- kocht en smerigheid. Wat voor jongens zal ik terugkrijgen van die fabriek? Zij zijn zo eerlijk en open. Zij zijn goed tot in de grond van hun hart. Ik had ze een eerlijk en zuiver vak willen meegeven. Moeder zaliger zal er nog om moeten htiilen al is ze in de hemel. Ik kan het nog een tijdje aanzien, denkt Van der Giezen. Maar hij weet, dat het niet lang meer zal zijn. Hij zegt tegen zijn kinderen die hem stil en ernstig aanho ren dat zij met zijn tienen nog eens moeten proberen om er boven op te komen. Dan kunnen ze nog zien met die fabriek en die wassei-ij en die dametjes Savelberg. Ze moeten maar goed bidden. En samen eens naar het graf van moeder gaan. Er zal toch wel uitkomst zijn. Ze moeten de moed niet opgeven. Kijk naar uw vader, zegt Van der Giezen met een lachje, dat hij uit zijn schoenen omhoog moet wringen, kijk naar uw vader, die lisudt er de moed ook in, als is hij kleiner dan gij; met zijn negenen zijt ge, ge moet met zijn negenen uw vader helpen om er door te komen. Dat zegt de kleine kastelein, maar zijn hart is als een olienootje zo klein. En hij kan niet slapen als hij denkt aan de ge tallen van de dwangbevelen en de nota's. In zijn bed ligt hij te peinzen op de mensen, die hij om hulp zou kunnen vra gen. Hij vindt er geen. Hij heeft er de aanleg niet voor om te vragen. Dan denkt hij aan tante Jans. De tante van zijn dode vrouw, die stil zit te wonen in haai- burgerhuisje in Zaltbommel. Ze zit boven op haar centen, ze is zuinig en mager van de soberheid. In haar onge trouwde staat is ze verzuurd tot een ver- rimpelde augui-k, zij mag de Van der Gie- zens niet, zij mag niemand. Eens in het jaar stuurt zij een mandje mét kersen, zo omtrent Juli, een mandje uit de Betuwe, daar kunt ge u met de kinderen eens tegoed aan doen. Zij stuurt ze als de zwarte glinsterende vruchten het goedkoopst zijn; Van der Giezen kan ze op zijn dorp zoveel kopen als hij wil voor een niemandalletje. Maar tante Jans schrijft er bij: het is niet zozeer om de gift, maar opdat ge Aveet dat ge hier in Zaltbommel nog familie hebt, die het goed met u meent, al hebt ge dat niet vei'diend. Van der Giezen heeft die kersen niet verdiend, ze woi'den hem geschonken als een blijk van grootmoedige vergeving zij ner misdaden. Tante Jans heeft hem bij de dood van zijn vrouw in het gezicht gezegd, hoe zij over hem dacht. Gij hebt haar ver- mooi'd, gij met uw negen kinderen. Zij was een zwakke vrouw, zij kon dat niet bolwerken. Jullie mannen denken daar niet aan, ge leeft voor u zeiven. Gij hebt er wat moois mee voor elkaar gebracht. Nu zit ge zonder vrouw. Had er maar eerder erg in gehad, dat zij er aan ten onder ging. Zo sprak de verzuurde, vinnige tante Jans op de dag van de begrafenis. Zij meent dat niet zo erg, had Van der Giezen gedacht, ik zal er maar niet op antwoor den. Zij is een humeurige vrouw, die geen geluk heeft gekend en daarom een ander zijn geluk ook niet begrijpt. Van der Giezen zou zijn vrouw vermoord hebben! Hij wist wfcl betei". Hij droeg nog en tot in der eeuwigheid dat gloeiende, samengesmolten geluk mee, dat zij en hij in hun ferme kinders hadden gevonden. Zijn vrouw had hem iedere keer als het zover weer was en zij het zeker wist, de armen om zijn hals geslagen en zachtkens in zijn oor gezegd: Wij gaan weer een kind hebben. Wij worden rijk gezegend. Alweer een steeix aan ons huis. Wij zullen er weer blij mee zijn. Alweer een steen aan ons huis. Dat wilde zeggexx: Alweer een stuk van onszelf, dat leven zal als wij er niet meer zijn. Een steen aan het huis, dat twee mensen samen bouwen om het leven zelf erin te laten wonen. Van der Giezen denkt aan tante Jans en aan haar centen. Maar hij denkt nog meer aan haar gele spitse gezicht en haar stekende kraalogen. En aan haar kersen, die hij niet verdiend heeft. Zal ik naar Zaltbommel gaan? Dat zal dan een bee-weg worden, die me heugen zal. Maar ik moet er wat voor over heb ben om mijn nest en mijn jongen bij elkaar te houden. En er stevige, vlugge vogels van te maken. Tante Jans is zo kwaad niet. Zij meent dat niet allemaal, wat zij zegt. Ik zal wat van haar lenen in Gods naam. Het is voor een goed doel. Met de bus rijdt Van der Giezen in de vroege morgen het dorp uit. Zijn oudste kinderen staan in het deurgat en zwaaien naar hem. Hij zit door het achterruitje met zijn hand te bewegen, en te lachen. Zij zien hem niet gaarne gaan, want zij weten wat een grote en felle beproeving dit weer voor hun vader is. Te moeten vragen. En dat nog wel bij tante Jans. Als een der kleinen stout is, zeggen ze: Pas op, of ik bx"eng u naar tante Jans. En vlak daarop is de druiloor zo zoetjes en braafjes als het maar kan. Zie, dat bete kent hoe ze op tante Jans gesteld zijn. Maar Van der Giezen rijdt moedig en met veel verwachting naar Zaltbommel. Want het is voor zijn negen. Daar,moet men wat voor over hebben. Daar moet men voor kunnen lachen, als ge graag zoudt willen huilen. Daar moet men voor op bedevaart kunnen gaan. Wat zal hij tegen tante Jans zeggen? Onder het rijden, als bomen en huizen achter hem wegsuizen en hij zit te dan sen op de maat van de verende wielen, dan houdt hij generale repetitie. Dag tante Jans, hè, dat ik daar nu zo onver wacht bij u in huis kom gevallen. Ja, dat is om een heel bizondere zaak. Dat is niet zo in een paar woorden verteld. Het is om zo te zeggen een bidweg. Ik zal u vertellen dat ik liever naar Scherpenheu- vel ging met rauwe erwten in mijn schoe nen, dan dat ik bij u kom met deze bood schap. Maar ik ben aan het eind. Ik kom uw hulp vragen aan mijn kinderen. Gij weet dat het een hele toer is, om al die monden te vullen. En wat dat allemaal niet kost als ze wat groter worden. En nu kom ik u vragen, of ge misschien zo goed zoudt willen zijn.... Van der Giezen rijdt met een droge mond en pijn in zijn maag Zaltbommel binnen. HOOFDSTUK III. Aan de binnenkant vaix de dijk, onder de nevelen van de rivier, woont tante Jans in een smal krom stx'aatje, een net straatje, ge kunt er van de stenen eten De heldere stoepstenen zijn blozend geschrobd, de gx-oeven ertussen zijn diep uitgespoeld van de vele emmers water, die de vrouwen er hebben over gekletst. En de deurknoppen van geel koper blinken als zonnetjes, de goi'dijnen zijn bleek gesteven en strak van de reinheid. Het is een soort Oud-Hollands geveltje waarachter tante Jans haar kleine rustige huishoudentje voert. Haar gang is wit en blauw betegeld, er ligt een bruine pluche loper met nog een rieten mat erover om de slijtage tegen te gaan. Daar zal die loper niet gauw van verslijten, dat tante Jans er drie maal per dag voorzichtig en licht als een poes over naar de voordeur loopt. Een maal voor de melk, een maal voor het brood en een maal om te zien of de krant al in de bus zit. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6