Enorme snelheden in de toekomst D.V. Fris - Keiler Macdonald Radio Moors Nederlandse verliezen in Indonesië 'n bril varc Webermet duurder wet secuurder! Het kost minder Predikbeurten Zaterdag 25 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Atoomenergie voor vredesdoeleinden (Van een speciale medewerker) De atoomenergie is in een nieuw stadium van actualiteit gekomen, waarbij de H-bom het middelpunt vormt, maar waarbij ook de atoomenergie als krachtbron voor sche pen en vliegtuigen ter sprake komt. Sinds enkele jaren wordt er in Amerika ook aan gewerkt de atoomkracht dienstbaar te maken aan de voortstuwing van vliegtui gen. De instantie die zich hiermede bezig houdt en waarin enkele bekende vliegtuig fabrieken vertegenwoordigd zijn, heet de NEP A (Nuclear Energy for the Propulsion of Aircraft) en staat onder leiding van de jonge dr. Kalitinsky. Tot voor kort loas dit werk niet in het ontwikkelingsprogram ma voor urgente projecten opgenomen, maar het is niet uitgesloten dat dit in de naaste toekomst zal veranderen. Het is een gemeenplaats geworden dat de mens technisch verder is dan geestelijk, maar het is een harde waarheid, die ver klaart waarom bij de vrijmaking van de atoomenergie het vernietigend karakter de grote koppen in de krant maakt, veel meer dan de verdere mogelijkheden, in eerste instantie de winning op grote schaal in krachtcentrales en fabrieksinstallaties. Wel wordt gewezen op de aanwending voor de voortbeweging van schepen en vliegtuigen, maar ook alweer in de eerste plaats met oorlogsdoeleinden voor ogen. Maar zeker zal de nieuwe onuitputtelijke energiebron ook haar stempel drukken op de manier waar op wij ons in de toekomst over onze aard bol zullen voortbewegen. De wetenschap dat een zeer kleine hoe veelheid materie equivalent is met enorme hoeveelheden energie, kristalliseerde zich in het bekende „pilletje" brandstof der verhalenschrijvers, het pilletje dat vol doende zou zijn om er jaren op te rijden, te varen of te vliegen. Zó is het nu niet precies. Wat de atoomenergie principieel moge lijk maakt, met name bijvoorbeeld bij vliegtuigen, is een onbeperkte actieradius en een geweldige krachtontwikkeling, zo-r dat' ongekende snelheden tot de mogelijk heden gaan behoren. Het atoomkrachtsta dium zal ook de verwezenlijking van de ruimtevaart per raket, dus het reizen dooi" de interplanetaire ruimte, mogelijk ma ken. De voortstuwing van vliegtuigen om daarbij even te blijven moet men zich niet voorstellen als een soort „beheerste atoomexplosie". Men zal van reeds nu be staande motortypen (zoals de straalmotor) gebruik maken, waarbij het atoomsplit singsproces uitsluitend de benodigde warmte levert. De eigenlijke motor zal daarbij nog' maar een betrekkelijk klein onderdeel van de gehele installatie vormen. Voor een bruikbare „atoomzuil" is men aan een zeker minimum gewicht gebonden, dat men thans schat op 50 ton. Het gewicht van de „brandstof", hetzij uranium of wat dan ook, speelt hierbij alweer geen rol, maar wel de noodzakelijke zware afscher ming van de gehele installatie om de inzit tenden tegen de dodelijke radio-actieve straling te beschermen. Dat is de grote han dicap, die een veel geringer gewicht nau welijks denkbaar maakt. 4 Vijftig ton. Het wordt dus noodzakelijk een zeer groot vliegtuig. Tegenwoordig bouwt men echter al vliegtuigen met een even groot gewicht aan motoren plus brandstof, die ook al bijna de aardbol half rond vliegen. Wat echter nieuw is, is de enorme snelheid, die dit kolossale vliegtuig tegelijkertijd zal kunnen ontwikkelen. Er zullen trouwens nog heel wat vlietuig- bouwkundige problemen komen kijken, want om een voorbeeld te noemen heeft het atoomvliegtuig het merkwaardige na deel dat het bij de landing even zwaar is als bij de start, omdat het geen merkbaar gewicht aan brandstof verbruikt. Dit zal bijzondere eisen aan de constructie stellen. Een van de grootste problemen is dat de warmtehoeveelheid wel wat erg groot is om gehanteerd te kunnen worden. Men zal nieuwe hoogwaardige materialen moeten ontwikkelen. Hoe men het proces kan be heersen en regelen is reeds bekend en ook overigens heeft men een vrij scherp om lijnd beeld hoe het worden moet. Hetgeen niet wegneemt dat er nog overweldigende problemen zijn op te lossen, problemen waarmede ingenieurs bij elke nieuwe vin ding te maken hebben en die men er niet .afziet", wanneer zij eenmaal zijn opgelost en de zaak klaar is. (Nadruk verboden) JANSWEG 42 HAARLEM LEVERING VAN RADIOTOESTELLEN uit ruime voorraad Radioreparaties snel en voordelig door moderne test- en meetapparaten. Geluidsinstallaties - Luidsprekende telefoons (Adv.) Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) De „Pasteur" bracht zeven bataljons naar Nederland In de haven van de hoofdstad arriveerde Vrijdagmiddag om een uur het grootste schip, dat ooit de sluizen in IJmuiden is gepasseerd: het Franse troepentransport schip „Pasteur", met aan boord niet min der dan zeven repatriërende bataljons bijna 4.000 man infanterie. Toen het schip aan de kade lag, werden de militairen namens de Koningin^ begroet door kapitein R. J. E. M. van Zinniq Berg- mann. Namens de regering sprak minister Schokking de manschappen toe. Hij zeide: „Velen uwer zijn langer weg gebleven dan de regering aanvankelijk had laten door schemeren. De regering betreurt dit en heeft alles gedaan bijvoorbeeld door de „Pasteur" te charteren om u zo spoedig mogelijk weer naar huis te brengen. Bij uw aankomst in Indonesië was het daar een chaos op economisch en financieel gebied. Gij hebt de mogelijkheden gescha pen voor de nieuwe staat om hierin verbe tering te brengen. Gij komt nu thuis en wilt weer aan het werk. Bedenk daarbij dat administratieve krachten welkom zijn, maar dat ook de man in overall zeer ge- eerd is. Omstreeks halfdrie begon de ontsche ping van de militairen, De Pasteur zal Zondagmorgen om zeven uur uit Amsterdam vertrekken met be stemming Cherbourg. Amerikaanse sfraalbommen- werper neergestort DAYTON (Ohio), 24 Februari (AFP). Een viermotorige straalbommenwerper van het type B-45 is op een twaalftal kilome ters van Dayton in Ohio (V.S.) neergestort. Een lid der bemanning kon zich met zijn valscherm redden, de drie anderen kwa men om. Landelijke bedrijfstellïng in October Het ligt in de bedoeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in October in het gehele land een bedrijfstelling te houden, die betrekking zal hebben op alle industrie-, ambachts-, winkel-, handels- en verkeersondernemingen, welke goede ren vervaardigen, be- of verwerken, ver handelen, vervoeren of diensten verlenen. De vorige bedrijfstelling werd gehouden in 1930, tegelijk met de volkstelling. Grote partij bloembollen naar Duitsland gesmokkeld De bloemist G. B. en de bloembollen- kweker D. O;, beiden te Beverwijk, hadden in het voorjaar van 1949 een aanzienlijke hoeveelheid bloembollen (gladiolen) die zij niet meer in ons land konden verkopen, meldt het A.N.P. Ze namen daarom de tuinder P. V. uit Andijk in de arm, die in het Oosten van het land zou trachten ménsen te vinden, die de bollen over de Nederlands-Duitse grens wilden brengen zonder de vereiste uitvoerdocenten. De tuinder kwam met de aardappelexporteur J. W. in Ter Apel over een om een partij in de schuur van J. W. onder te brengen. W. zou proberen smok kelaars te-vinden. Twee partijen gladiolen- bollen, in totaal ongeveer 1800 kg., werden naar Ter Apel vervoerd. R. T. te Emmer- - compascuum werd bereid gevonden om de bollen tegen 25 gulden per zak over de grens te brengen. De C.C.D. greep echter in en tegen de betrokkenen werd proces-verbaal opge maakt. De bollen, die een waarde vertegenwoor digden van drie tot zes cent pér stuk, brachten in Duitsland ongeveer een rijks- mark op per stuk. Enige honderdduizenden bollen waren reeds over de grens ge bracht, toen de C.C.D. deze zaak ontdekte. Ongeveer 120 kg. bollen werden nog in be slag genomen. Een „boerenlijst" bij de Friese Statenverkiezingen? Enige bestuurders van waterschappen en agrariërs belegden te Leeuwarden een ver gadering om hun misnoegen er over te kennen te geven dat er naar "hun mening door verschillende partijen zo weinig boe ren en waterschapdeskundigen worden af gevaardigd naar de Provinciale Staten van Friesland. Een agrarisch gewest als Fries land heeft aan vier of vijf boeren in een college van 50 personen te geinig, aldus verklaarde de voorzitter van deze verga dering, de heer K. Tamminga. Voorts zitten er in het College van Ge deputeerden, dat uit zes personen bestaat, slechts twee boeren. Ook dat is onvoldoen de, zei de heer Tamminga. De Provinciale Staten houden dan ook te weinig rekening met de boerenbelangen. Hoewel velen zich uitspraken tegen een afscheiding van bestaande partijen, omdat het naar hun mening beter is, te trachten de invloed van de agrariërs in de politieke organisaties te vergroten en meer boeren te bewegen, zich bij een partij aan te slui ten, overwegen de organisatoren van de vergadering met een eigen lijst aan de Friese statenverkiezingen deel te nemen. JAGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TELEF. 14448 Pendule met gongslagf 49.80 Wekkers f 8.45 (Adv.) Boekenweek geopend met toneel en schrijversbal Met de inmiddels traditioneel geworden litteraire feestavond is Vrijdagavond in de hoofdstad de vijftiende Boekenweek inge luid. De voorzitter der commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, begroette de vele be schermers, scheppers, verspreiders en vrienden van het boek, die de Amsterdamse Stadsschouwburg vulden. Onder de aan wezigen bevonden zich de Hoge Commis saris mr. Mohammed Roem, de heer E. Graeffe, ambassadeur van België, de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht, enige wet houders en leden van de Amsterdamse gemeenteraad. Burgemeester d'Ailly hield de openings rede, waarin hij er aan herinnerde, dat het boek vroeger slechts voor de upper-ten was. Dit is het gelukkig niet gebleven, al heeft het daardoor wellicht enige charme ver loren. Het boek is de draagster van de be schaving en het cultuurbezit van de gehele Nederlandse gemeenschap geworden, aldus spreker. De toneelgroep „Comedia" gaf vervolgens de première van Jef Heydendael's nieuwe toneelstuk „Armada", waarin Philips II wordt getekend in het licht, dat de ontdek kingen van de-laatste eeuw op zijn persoon hebben geworpen. Regisseur Cor Hei-mus vervulde de hoofdrol. Na de voorstelling volgde in de versierde zalen van de schouwburg het zogenaamde schrijversbal. Dit werd om één uur onder broken voor het optreden van Hetty Blok (aan de vleugel begeleid door Peter Keilen- bach) en van de meester-zakkenroller Bor- ra. In de rotonde speelde het dansorkest van Klaas van Beek. Ook aan dit boekenfeest was een prijs vraag verbonden. In een „galerij der schrij vers" hingen, twintig beeltenissen. De na men van degenen, die men herkende, kon men op een formulier invullen om mee te dingen naar waardebonnen. Cor de Groot en Lia Palla spelen Strawinsky Voor de gramofoon De Franse gramofoonplatenmaatschappij Selmer heeft de Nederlandse pianisten Cor de Groot en Lia Palla uitgenodigd een op name te maken van Strawinsky's concert voor twee piano's, waarvan tot dusver nog geen platen bestonden. Bovendien zal Cor de Groot, die momenteel in Parijs vertoeft, voor Selmer werken spelen van de Franse componist Poulenc en Mompou, alsmede de aan hem opgedragen Vierde Pianosona te van Iienk Badings. Deze platen zullen binnenkort, ook in Nederland in de handel worden gebracht. Belangrijke productiestijging bij Heemaf-Hengelo In het verslag over 1949 van de N.V. Heemaf te Hengelo wordt medegedeeld dat in het afgelopen jaar de grens van een economische en nog te financieren produc tie nagenoeg is bereikt. De productie ver toonde een behoorlijke stijging. Uitbrei ding wordt zowel door gebrek aan ge schoold personeel als door verhoogde in vesteringsoffers in de weg gestaan. Met de eigen leerlingenopleiding werden uitste kende resultaten bereikt. Gedurende 1949 zijn machine-aanschaf fingen verricht tot een totaal bedrag van circa f 650.000. De Nederlandse Spoorwegen verleende aan Heemaf en Werkspoor opdracht voor 25 zesassige electrische locomotieven.- Op zwakstroomgebiedheeft Heemaf een over eenkomst aangegaan met de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie te Hilversum voor levering van complete automatische telefooncentrales met door Heemaf ver vaardigde telefoontoestellen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Overleden 3 Fe bruari 1950 in het stad- en academisch ziekenhuis te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding: soldaat H. de Graaf, afkomstig uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 in. centraal militair hospitaal te Utrecht tengevolge van een in Indonesië bekomen verwonding op 26 Maart 1949: le luit. P. MeLse, afkom stig uit Zwolle. Kon. Ned.-Ind. leger: Overleden 13 Fe bruari 1950 aan bij vuurgevecht bekomen verwonding: korpl. infie. H. Driesmans, af- kojnstig uit Indonesië. &1S1É 1 De prinsesjes Beatrix en Irene hebben zich tijdens haar verblijf te Sankt Anton reeds vrij veel vaardigheid op de ski's verworven. De twee Oranjetelgen in de weer op de lange latten. Nederlandse belangen in Hongarije Op 28 December is in Hongarije een wet afgekondigd waarbij in beginsel alle in dustriële ondernemingen met meer dan 10 werknemers worden genationaliseerd, alsmede alle buitenlandse belangen, welke bij vorige nationalisatiewetten van natio nalisatie waren uitgezonderd. Ook in an dere Oost-Europese landen worden nog voortdurend maatregelen genomen, welke op een of andere wijze de belangen van buitenlanders nadelig beïnvloeden. Teneinde een zo volledig mogelijk over zicht te verkrijgen van de betrokken be langen van alle ederlands'e natuurlijke per sonen of rechtspersonen, die kapitaal-be langen van alle Nederlandse natuurlijke per bezitten, is het nodig dat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag daar van een opgave heeft. Tot de kapitaal-belangen, waarvan op gave vóór 20 Maart noodzakelijk is worden in beginsel gerekend: Deelnemingen in ondernemingen, in een van genoemde landen gevestigd, hetzij in de vorm van een rechtstreekse deelneming, hetzij in de vorm van het bezit van aan delen in die onderneming; vorderingen op genationaliseerde ondernemingen, tenzij de afwikkeling van deze vorderingen als z.g. lopende betalingen via de monetaire reke ning plaats vindt; eigendom van en zake lijke rechten (b.v. hypotheek) op onroe rende goederen. Voor zover het Nederlanders met belan gen in Hongarije betreft dienen de belang hebbenden er zorg voor te dragen, dat op die datum de originele aandeelbewijzen of authentieke acten ten bewijze van hun deelneming in Hongaarse ondernemingen, op eerste aanvraag ter beschikking van het ministerie van Buitenlandse Zaken of van de Nederlandse gezant te Boedapest kunnen worden gesteld. Binnenkort aanbesteding van werken voor Z.O.-polder De werkgevers- en arbeidersorganisaties in het baggerbedrijf hebben besloten wegens de dringend noodzakelijke verho ging van de productiviteit en in het belang van de uitvoering der Zuiderzeewerken er toe mede te werken dat de „draaitijd" van baggermateriaal, dat zal worden gebruikt bij de binnen enkele weken te verwachten besteding van de Zuid-Oostpolder, ver-' hoogd zal worden tot maximaal 72 uur per week in de daarvoor in aanmerking ko mende seizoenen. Dit kan geschieden door in ploegen te gaan werken. Gunstig oordeel over de uitbreiding der industrie „Voor wat betreft het afgelopen jaar zijn de gewenste industriële investeringen, wanneer men uitgaat van een gelijk ge middelde van ieder der jaren tot midden 1952, voor bijna 92 pet. gerealiseerd. Ten opzichte van 1948 toen dit percentage 79 was, is dit een belangrijke vooruitgang. Ook een vergelijking van het eerste met het tweede halfjaar van 1949 toont een be> vredigende vooruitgang. In het tweede halfj aai' van 1949 is het gemiddeld wen selijke investeringspeil nagenoeg bereikt. Door aan ruim 60.000 arbeiders meer werk gelegenheid te versohaffen, heeft de in dustriële sector gedurende de laatste an derhalf jaar het haar toegewezen aandeel ruim genomen. Hetzelfde is vrij stellig het geval met de vergroting van de industriële productie, welke vergeleken met 1948 een stijging van 10 pet. zal zien". Dit zijn de conclusies, van dr. A. Winse- mius, directeur-generaal voor de industria lisatie, in een rede over „De industrialisa tie in Nederland gedurende het afgelopen jaar", op een bijeenkomet van het depar tement Rotterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Professor Beutler komt naar Nederland Prof. dr. Ernst Beutler, hoogleraar aan de universiteit v&n Frankfort aan de Main en directeur van het Goethe museum al daar, komt 27 Maart aanstaande naar Ne derland. Hij zal in Amsterdam, Den Haag en Groningen lezingen houden over onder werpen als „Goethe" en.„Culturele proble men van het huidige Duitsland". Reeds eerder hield professor Beutler lezingen in Zwitserland, Frankrijk en de -Verenigde Staten. Zijn bezoek aan Nederland wordt voorbereid door de coördinatie commissie voor culturele betrekkingen met het bui tenland. GROTE HOUTSTRAAT 166 Bil DE HOUTBRUG Het brandende vraagstuk (Frans Hals). Deze Deense film behandelt een zeer moei lijk probleem namelijk of een medicus de gemeenschap mag beschermen door de ge boorte van erfelijk belaste kinderen te voor komen. De film geeft geen antwoord op deze vraag welke als wij ons niet vergissen in Denemarken trouwens geen vraag meer is. aangezien daar een wettelijke regeling in dit opzicht is getroffen, blijkbaar na het tijdstip, waarop deze film werd gemaakt, Het probleem wordit in dit verhaal van een door een dégénéré verleid meisje zeer scherp gesteld en de climax wordt bereikt in een zeer treffende rechtszaalscène, waarin aan het voor en tegen het volle pond wordt ge geven. Deze film is vooral door het uitzondei'lijke gegeven belangrijk. Zij boeit echter ook door voortreffelijk spel, vooral van de sinis tere hoofdfiguur, wiens onsympathieke rol door Paul Reichart, bekend uit „De Rode Aarde", overtuigend wordt vertolkt. S. K. Wet zonder recht (Luxor). Laat u 'zich niet afschrikken door de Wild-West- achtige titel van deze film, Luxor vertoont deze week een zeer verdienstelijke rolprent, een schets uit het leven in een Amerikaanse gevangenis. Er is in deze film zeer veel spanning, zeer veel sfeer (al is die dan nogal somber) en goed spel. En vooral die drie factoren hebben deze film gemaakt tot een bijzondere, die met kop en schouders boven de massa van Hollywood-producten uitsteekt. Voor deze ene keer heeft de Amerikaanse filmindustrie haar streven naar melodrama- tiseren weten te onderdrukken. Een creatie als die van de chef-gevangenbewaker ziet men helaas maar af te zelden in de films van de andere kant. van de Oceaan. Het verhaal van deze film is betrekkelijk eenvoudige: de spanning er in wordt geleverd door een ontsnappingspoging. Maar boven dat alles uit steekt de karakterisering van de hoofdfiguren. Dit is een goede film. zulks geheel afgezien van het feit, dat wij niet weten of werkelijk dergelijke toestanden in de Amerikaanse gevangenissenbestaan als in deze „Westgate Prison" heersen. E. P. De tragische jacht (Cinema P a 1 a c e) Wij gaven Dinsdag reeds een korte ka rakteristiek van deze door ons ter gelegen heid van de Amsterdamse première uitvoe rig besproken film. In de filmrubriek in ons nummer van van dag zal men een bespreking aantreffen van een nieuw werk van regisseur Giuseppe de Santis, „Bittere rijst", waarin de kwaliteiten van „De tragische jacht" nog meer ontplooid zijn. De door ons aangeprezen eigenschap pen van „Bittere rijst" gelden in het algemeen dus ook voor „De tragische jacht". j. h. B. Macht om Wyoming (Spaarne) is een veel betere film dan haar stuntelige Neder landse -titel zou doen vermoeden, een Westerner die de meeste fouten en hevig heden waaraan haar soortgenoten mank gaan met succes vermijdt en daarvoor in de plaats een uitstekend scenario, een alleszins aannemelijke handeling en prachtige foto grafie biedt. Natuurlijk wordt er ook in deze rolprent duchtig „geknokt" en van-de-heup geschoten uit nimmer-leegrakende revolvers, maar dat wordt nergens overdreven en past over het algemeen logisch in. het verhaal, dat een episode van de machtsstrijd tussen de veeboeren en de „homesteaders" in het Wyoming van omstreeks 1860 tot onderwerp heeft. Gelukkig hebben de makers van deze film zich ervoor gehoed, de schurken al te zwart en de helden al te blank voor te stel len, zodat ook de „human touch" van het ge val niet al te zeer in het gedrang raakt. In zijn soort een zeer goede film die men als tijdbeeld waarschijnlijk zelfs enige documen taire waarde mag toekennen. H. C. Het Rembrandt-theater prolongeert „De drie musketiers" en City heeft de Oostenrijkse filmpraline „Mariandel" in de projectiebundel. ADVERTENTIE moeite, wanneer U voor meubelen en lino leum Lincol-wrijfwas gebruikt! Fabrikant H. Stam, Haarlem. Zuidelijke Amerikaanse democra ten saboteren wetsvoorstel van Truman Het Amerikaanse Congres behandelt mo menteel een wetsontwerp van president Truman ter voorkoming' van discriminatie op grond van ras en godsdiénst bij het aan nemen van personeel. De Zuidelijke demo craten hebben verklaard, dat zij een ver- tragings-actie zullen beginnen om te voor komen dat over het wetsontwerp wordt gestemd. Het ontwerp voorziet in instelling van een federale commissie, die bevoegd is op te treden tegen werkgevers die onder scheid maken bij het in dienst nemen van personeel. Festival te Salzburg Het Festival te Salzburg van 27 Juli tot 31 Augustus biedt een belangwekkend pro gramma van muziek, opera en toneel. Als dirigenten zullen optreden Karl Böhm, Wil helm Furtwüngler, Hans Knappertsbusch, Josef Krips, Rafaèl Kubelik en Bruno Wal ter. Er worden acht symphonische concer ten gegeven, vijf kamermuziek-concerten, twee Mozax't-matinées, vijf Dom-concerten en vier serenaae-concei'ten. Op het gebied van de opera komen tot vertoning „Don Juan" en „De Toverfluit" van Mozart; „Fiöelio" van Beethoven; „Ca priccio" van Richard Strauss; „Romeo en Julia" van Blacher en „De schending van Luci'etia" van Benjamin Britten. Behalve „Elckerlyc" in de bewerking van Hugo von Hoffmanst'hal als openluchtspel worden nog twee toneelstukker, opgevoerd, namelijk „De vex-kwister" van F. Raimund en „Drie koningenavond" van Shakespeare. Sinds 4 December 1949, de datum waarop dr. Sander een ongeneeslijke kanker patiënte door middel van een inspuiting doodde, houden de gemoederen in Amerika zich bezig met de vraag: „zal dr. Sander worden vrijgesproken?" Vrijwel alle familieleden van de overleden patiënte de 59-jarige mevrouw Abbie Borroto, zijn vóór vrijspraak. Het is echter de jury die in deze zaak het laatste woord zal hebben. Vergezeld van zijn verdediger en zijn echtgenote betreedt dr. Sander (midden) het gerechtsgebouw te Manchester (New Hampshire) Tennis Frankrijk leidt met 2—1 In de eerste partij van de wedstrijd' van de Nederlandse internationale club tegen de Fransen heeft Van Swol niet tegen Destre- mau gespeeld, daar de Franse speler door autopech opgehouden is.Van Swol kwam nu tegen nummer drie van de ploeg uit, Dubuc en verloor van hem met 3—6, 6—3, 3—6. De tweede partij tussen Van Meegeren en Borotra begon met een verrassing. De jonge Nederlandse speler was zo uitstekend inge speeld, dat Borotra hiertegen niet bestand bleek, ondanks zijn vaak uitstekend volleren. Met 61 won Van Meegeren de eerste set. De tweede verloor hij met 62 en de derde won hij met 64. Het herendubbel was voor Destremau en Dubuc (Frankrijk). Met 6—4 97 wonnen zij van Wilton en Van Dalsum, zodat de Franse ploeg op de eerste avond leidt met 2—1. Vandaag speelt Van Swol tegen Borotra; Van Meegeren tegen Dubuc en in het heren dubbelspel Van Swol en Van Meegeren tegen Borotra en Dubuc. ZONDAG 26 FEBRUARI 1950. HAARLEM. Ned Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Consisto riekamer. Zondag 10: Dr. A. J. Rasker. 4.30: Padvindersdienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Jeugddienst. Ds. J. Th. van Veenen. Voor de nieuwe recruten. Noordcr- kerk. Zaterdag 4-5: Bidstond in de G erf ka mer Zondag 10.30: Prof. Dr. W. C. van Un- nik.'Oosterkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds A. J. van Rhijn, Bakcncsserkerk. 9,30: Dhr. J P. van Eijsden. Kinderkcrk. Kapel Sarepta. 9.30: Ds. E. Dijkhuis. Kinderkerk. 10.45: Ds. E, Pot. Diaeonessenhuis 4.30: Ds. E. Pot. Rusthuis, Jansstraat. 10,30: Ds. E. Dijk huis Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. J. E. v. Epen. Oost. 10: Dhr. J. Vermeer. Centr 10: Dhr. Felling. West. 10: Dhr, F. van Woerden Begijnhofkapel. I.K.O.R. dienst, 8.30: Prof Dr W. F. Kooiman, van A'dam, Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat C. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Church of England: Sunday Feb. 26th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong, Rev. R. O. Tasker. Stads Evangelisatie. Lange Heren straat 6. 10: J. F. Snoeks. 7.30: P. Wester. Woensdag 8: A. F Besselaar, Amsterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. v. Oostveen, Evangelist te Voorburg, 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst.: 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brinik. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Brxiyn, Wassenaai-, Maranatha-lezing. Ned. Herv. Evang., Park laan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Trouwborst, v. Monster. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 7: Ds. Scjuitz. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Student L, Flier. Evang. Luth. Gemeente, Witte Heren straat. 10.30; Prof. Dr. C. W. Mönnich, Am sterdam Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gcref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhof f. Gcref. Kerk. Kloppcrsingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds, P, de Ruig. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuld- Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorgweg Jr. 5: Ds. J. A van Arkel. Gcref. Kerk. Begijnhofkapel. 10' en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente. Park laan 21, Woensdag 7.30: Dhr. Wijting.Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds J .A, Smink. van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oxide Gracht 47. Maandag 7.30: Ds, E. van Dijk, van den Haag, Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. Holtrop. Woensdag 10 en 8: Ds. Holtrop. Biddag. Baptiste Gemeente, Park laan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W Weenink. Met medewerking van het zangkoor. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem) Ned. Chr. Gc- meenschapsbond, Linnaexislaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkster Gemeente, Geb. „Immanuel" Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Woensdag 7.30: Bijzondere Zendingsavond met medew. groep Hilver sum. Donderdag 7.45: Samenkomst. Verga dering van Gelovigen, Jansstr 85. 10: Sa menkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Sa menkomst. Gemeente Gods, Jansstraat 85, Zaal 5. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Preek en Lie deravond. De Christengemeenschap, Jans straat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdiensl. Pinkster Evan gelisatie, Ged. Oude Gracht 47. .10 en 6: Sa menkomst. Volle Evangelieprediking. Kruis leger, Wolstraat 7. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15, 10 en 5: Godsdienstoefening.Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spi ritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen, Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. H. J. Kort, Haarlem. Leger des Ilcils, Schagch/lstraat 26. 10: Heüigingsdienst. 7: Openluchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Heiligingsdienst. O. 1. v Ma joors Bosveld. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koeh Ncd. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. W. Spliet- hoff. Geref. Kerk, Noord-Sclxoterkerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris.. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wiihelminaplein. 10: Ds. Oskamp, Jeugd dienst. 7: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Henkels. 7: Ds. v. Nieu- wenhuyijzen. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv.. Haar lem Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Dr. Richel 5: Ds. Dondorp. Koediefslaan. 10: Ds. A. Don- dorp 5: Ds. G. Toornvliet. Camplaan. 10: Ds. G Toornvliet, Leiden. 5: Dr. P. J. Richel. Gcref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. G. W. van Deth. Religieuze Kring. Eiken laan 5. 10.30: Dr. J. J. Louet Feisser, Ned. Herv. predikant. Amsterdam BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10 cn 5: Prof. Dr. J. Aalders, van Heemstede. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Prof. G. C, van Niftrik. van Amster dam. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool. 5 j. e. o. „Jeugdhuis", Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. D. A. Vorster, Hv. Arnhem. Geref. Kerk 9, 10.30 en 3.30: Prof, Dr. G. C. Berkouwer. Vrije Kath. Kerk, Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof Soefi-Bcwcging, Geen dienst OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 7.45: Zondagavondstilte voor Pro testant Overveen in de Aula v. h. Kenn. Lyceum, Stooplaan. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. v. d. Mast, A'dam 7: Ds. P. J. Mackaay. Jeugd dienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. NIEUW-VENNEP. Ned, Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. C. Jonge- boer, Lisse. Jeugddienst. Abbcnes, 9,30: Ds. J. Breeuwsma. Openbare Belijdenis. 3: De zelfde. H. Avondmaal. Bethel. 10: Dhr. J. Irïlc RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. 7: Dezelfde. H. Doop, BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10 on 7: Ds. C. J. Meilink Ge loof- en Liefdekerk, Lijnden. 10: Ds, G. W. IJzerman. Rehoboth, Nieuwe Meex-dijk. 10: Dhr. H. v. Kampen, Hilversum^ VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. „De Toorts" 10: Ds. Joh. Brons geest, Haarlem. „De Kapel" 5: Ds. A. D. Meeter, A'dam-O. Medewerking Zangkoor. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Saraber. Zandvoort. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk, 10: Dhr. A van Besselaar. uit Amsterdam. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. A. Oi'feringa, em, pred. te Sche- veningen. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. K. Abcouwer, Ned. Herv. pred. te Amsterdam. Geref. Kerk Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, gebouw „Ons Huis" Dorpsplein. Dinsdag 8: M. C. Draijer. van Haarlem. Parochie H, Agatha, Gr Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m, Lof. Inde week H.H. Missen f 7 en 7.45, LISSE. Ned. Ilerv, Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J J. Verleur. Gerei. Ge meente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7