Haarlems Dagblad Na de oorlog „Geen sprake van coalitie met andere partijen" Westerling in Singapore gearresteerd Weerbericht '64e Jaargang No. 19487 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 27 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107, Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Sptetijte ^aaclentaeljc Courant (3nno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GE WEET dat in de oorlogsjaren veel Hollandse hokjes en schotjes vervielen. In gemeenschappelijke zorg kwamen de mensen tot elkaar. Zij vonden elkaar in ge meenschappelijk verzet tegen de Duitsers, door te hulp te schieten daar, waar de noocl nijpend was en ook in gevangenschap. De oude scheidingen op godsdienstig en poli tiek gebied, die zovelen van elkaar verwij derd hadden gehouden en zoveel misver stand, vaak achterdocht,, omtrent de zuiver heid van eikaars bedoelingen gekweekt, schenen geen beletsel meer te zijn. Het werd voor tallozen, die zich altijd in de eigen kring hadden opgehouden en zich van „andersdenkenden" vaak zonderlinge voor stellingen gemaakt, een verrassende en ver helderende ervaring. Zij maakten vrienden daar, waar zij ze nooit gezocht hadden. Zij ontdekten dat men iemand, die een andere overtuiging is toegedaan, ais mens tenvolle erkennen kan en zich zelfs, door met hem om te gaan, geestelijk verrijken. Menigeen kwam ook tot de ontdekking, dat hij zich van het wezen dier andere overtuiging een scheve en verwrongen voorstelling had ge maakt en er eigenlijk bitter weinig van begrepen had. Wat is van dit alles in de naoorlogse jaren overgebleven? Volgens sommigen: niets. Hun zwartgalligheid is begrijpelijk als men \yaarneemt hoeveel hokjes en schotjes weer naarstig opgetrokken zijn, als men soms algemeenheden over mensen van andere geestesrichting hoort verkondigen, waarvan de liefdeloosheid alleen door de ondoor dachtheid wordt geëvenaard. Toch zien de pessimisten het te zwart, zoals hun ge woonte is. Er is meer behouden dan zij menen en dat vooral bij de mensen, die gezamenlijk in noocl en in gevaar verkeerd hebben. Bij hen leven gemeenschappelijke herinneringen, die hen niet verlaten kun nen. Het gezicht van de - ex-gevangene klaart op als hij plotseling, ergens op e.en station, ergens in een andere stad, een vroegere lotgenoot ontmoet. Misschien is hij niet speciaal met deze man bevriend ge weest, maar zij kennen elkaar en hebben die gezamenlijke moeilijke belevenissen. Zij hebben elkaar meegemaakt zonder masker, zonder vooroordeel, in maanden van span ning en beproeving. Het klinkt in de blijde toon waarin zij elkaar begroeten, het ligt in de'stevige handdruk. En als de één een hoge en de andere maar een heel bescheiden positie in de samenleving inneemt is dat geen beletsel om elkaar weer te tutoyeren als vroeger en als het toen ook zo ge weest is dat met de voornaam te doen. Er is, in een groot aantal persoonlijke gevallen, het mooie van die toenade ring in oorlogstijd gebleven. Ge weet dat dit nog tot uiting komt in het voortbestaan van organisaties zoals de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen. Ik zal ze niet pogen te gaan opsommen; het zou ook niet mogelijk zijn, want er bestaan veel kleine kringen in den lande die geen officiële ver enigingen zijn en die naar buiten niets van zich doen horen. Men ontmoet elkaar daarin alleen maar als oude vrienden. Dat gebeurt ook hier. Enkele dagen geleden was ik in een kleine groep oucl-gijzelaars, die in ge vangenschap besloten hebben dat de dominé in hun midden, een weduwnaar, zijn ver jaardag niet meer alleen zou vieren. Telken jare zou cle kleine groep daar aan het eind van de gang op „Blok IV", de groep in „Het Straatje", zoals het toen heette, in Den Haag samenkomen. Dat gebeurt nu al vijf jaar lang; het zijn mensen van velerlei richting en velerlei plaats in cle maat schappij. Sommigen moeten lang rei zen om de bijeenkomst mee te maken en hebben moeite om er de tijd voor te vinden. Maar zij komen. En het is altijd weer goed; het is altijd de stevige, mannelijke toon van vriendschap en waardering. Er is ditmaal vastgesteld dat het eerste lustrum is vol bracht. Niemand twijfelde aan de voort zetting; het wonderlijke is dat deze band niet is gesleten en zelfs niet verouderd. En hij'die eenmaal op zich genomen heeft ons jaarlijks bijeen te roepen hij is burge meester van een Gelderse gemeente kwam met iets nieuws: op zijn voorstel heeft de gemeenteraad een nieuwe straat in zijn stadje Het Straatje genoemd; dat moet de groep nu binnenkort gaan „in wijden". Ik vertel dit niet als een belang rijk geval, want dat is het geenszins, maar alleen maar als enkel symptoom uit die kleine kringen, die de vriendschap hebben voortgezet. Velen kunnen er door hun drukke werkkringen niet zoveel aan doen als zij graag zouden willen. Maar daarom is het, ook bij hen, toch wel blijven leven. Het is een winst geworden, een kostbare winst, waarvoor zij sinds jaren dankbaar zijn in dit land, weet ge, ook in dit land, waar scheidingslijpen 'zo scherp getrokken schijnen te zijn. Maar niet overal zo scherp sinds de oorlog als ge denkt. Men heeft mij gevraagd dit eens te zeggen, opdat mis schien anderen het zouden 'willen overden ken. Dat heb ik dan gedaan. R, P. Amerika neemt eenzijdige beslissing betreffende Japan Generaal McArthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan, heeft medege deeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft Japan toe te staan deel te nemen aan „internationale overeenkom sten, conventies en conferenties van tech nische aard". In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen verluidde, dat Engeland gekant is tegen toelating van Japan op dit ogenblik tot internationale conferenties vari welke aard ook. Een eenzijdig besluit van Ameri ka als de bezettende mogendheid in Japan is in de lijn van andere Amerikaanse be sluiten om de Japanse herstelbetalingen stop te zetten en de vestiging in het buiten land van Japanse handelsvertegenwoordi gers met semi-consulaire bevoegdheid toe te staan. Geen van deze besluiten is door de commissie voor het Verre Oosten goed gekeurd. Waarnemers zijn van mening, dat de Amerikaanse regering vastbesloten is het tot stand komen van een vrede-defacto niet te laten ophoudendoor gebrek aan overeenstemming, in het bijzonder met de Russen, in de commissie voor het Verre Oosten. Minister Stikker naar New York Zondagavond is minister Stikker vaar het vliegveld te Londen naar New York ver trokken. De minister weigerde te antwoor den op vragen naar zijn missie in de Ver enigde Staten. VERKLARING VAN ATTLEE: Hef is cle plicht van de regering aan te ijven, gezien de Labour-meerderheid" blij Attlee heeft Zaterdag aan de pers medegedeeld, dat het kabinet opnieuw samengesteld zal worden, doch dat er geen sprake-zal zijn van een coalitie met andere partijen. „Wij zetten het werk voort", aldus verklaarde Attlee. Attlee legde zijn verklaring af na een vergadering met zijn kabinetscollega's die vijf kwartier geduurd had. Later heeft de minister-president cle vol gende verklaring uitgegeven: „Het kabinet is hedenmorgen bijeengekomen om de dooi de algemene verkiezingen geschapen toe stand te bespreken. Na overleg met zijn collega's heeft de minister-president gecon cludeerd, dat liet, aangezien het Lagerhuis een meerderheid van Labourleden zal tel len, de plicht is van de huidige regering om aan te blijven, want het werk van Zijner Majesteits regering moet worden voortge zet. De minister-president vertrouwt, .dat, nu de verkiezingen voorbij zijn, allen eens te meer hun volle kracht zullen inzetten het werk, dat door de natie moet worden verricht, voort te zetten." Van het besluit van het kabinet werd aan de Koning mededeeling gedaan voordat Attlee zijn ambtswoning verliet. De Koning en de Koningin vertoefden dit weekeinde op „Royal Lodge" in Windsor, ongeveer dertig kilometer buiten Londen. Zij worden heden in Londen 'terugverwacht. Attlee is, gezien het resultaat van de ver kiezingen, niet verplicht terstond een audiëntie bij de Koning aan te vragen, of schoon het wel volgens de gewoonte zou zijn, wanneer hij spoedig een bezoek aan de Koning zou brengen. Men verwacht, dat Attlee zijn kabinet op ingrijpende manier zal reorganiseren en Lagerhuis kiest Woensdag zijn „nieuwe" voorzitter En iedereen weet wie hij is Wanneer Woensdag het Britse Lagerhuis bijeenkomt om een voorzitter te kiezen, weet iedereen al wie dat zal zijn, namelijk D. Clifton Brown, doch dit moet door alle aanwezigen met zorg genegeerd worden. Nieuwe leden zullen gewaarschuwd worden niet al te verbaasd" te kijken. Volgens de traditie zal Clifton Brown een onopvallen de plaats in een hoek van de zaal innemen en daar proberen een toonbeeld van be scheidenheid te zijn. Vervolgens zal Sir Frederick Metcalfe, de eerste griffier van het huis, voordele lege zetel van de voorzitter staan en zwij gend met een vinger naar een lid wijzen. Dit lid zal opstaan en iemand als voor zitter nomineren, er wordt .geen misbruik van vertrouwen gemaakt indien hier ont huld wordt dat hij Clifton Brown zal noe men. Hij moet dat doen. Dan zal de griffier zwijgend de vinger op een ander lid richten. Dit lid zal be merken dat ook hij Clifton Brown steunt. Al die tijd moet Clifton Brown, dat wil de traditie, die lof die hem wordt toege zwaaid, ootmoedig over het hoofd laten gaan. Zelfs ëen blos zou niet misstaan, hoewel hij al 71 is. Na tot voorzitter „herkozen" te zijn. moet Clifton Brown het beslut nemen dat hij het baantje niet ambieert. Te veel ver antwoordelijkheid, ik geloof werkelijk niet dat ik er goed genoeg voor hen", moet hij mompelen. Doch de leden zullenkoppig zijn. Som migen hunner zullen de „nieuwe" voor zitter beetpakken en hem naar de zetel duwen. Clifton Brown zal wat demonstra tief verzet plegen, doch de ondervinding leert dat veilig gezegd kan worden dat het uitdraait op zijn nederlaag. Geschiedenisvorsers zeggen dat die te genzin terug is te voeren tot de dagen dat de leden met zwaarden en pistolen ver schenen en dat de voorzitter het stellig niet denkbeeldig gevaar onder ogen diende Ie zien, dat hij het eind van zijn ambts periode niet zou halen. De functie is tegenwoordig echter een positie voor het leven en brengt een salaris en emolumenten tot. een gezamenlijk be drag van ongeveer 76.000 gulden per jaar en bovendien nog een vrij wonen met zich mee. (U.P.). ongeveer in het midden der week de nieuwe ministerlijst bekend zal maken. Op 1 Maart zullen de parlementsleden bijeenkomen voor de beëdiging en de ver kiezing van de Speaker (voorzitter). Aan staande Woensdagmorgen zal de Labour- parlementsfractie vergaderen. Op deze ver gadering zullen alle leden van het nationaal bestuur van de partij aanwezig zijn. Spre ken zullen Attlee en vice-premier Herbert Morrison. Labour heeft thans 315 zetels In het district Ross en Cromarty in Noord- West Schotland blijkt een onafhankelijk liberaal voor het Lagerhuis gekozen te zijn. In het district der Schotse Westelijke eilan den won Labour. De stand is thans: Labour 315 (390), Con servatieven 294 (218), Liberalen 8 (10), Ierse Nationalisten 2 (2), Onafhankelijke liberalen 1 (1), Communisten nihil (2), overigen nihil (16). Bevin kreeg injecties Naar in Londen wordt vernomen is Er- nest Bevin de laatste twee dagen in een ziekenhuis te Londen behandeld en zou hij injecties gekregen hebben voor zijn hart. Men verwacht, dat Bevin spoedig weer aan het werk gaat. Naar verluidt had Bevin reeds langer het plan zich te laten behandelen alvorens terug te keren in de nieuwe regering, waarin hij naar verwach ting de functie van minister van Buiten landse Zaken zal behouden. Van het moment waarop cle Koningin, de prinsesjes, mevrouw van Maasdijk en mevrouw Pennink het hotel Post in Sankt Anton verlaten om te gaan skiën, maakt een dorpsvrouwtje gebruik om te proberen haar koopwaar, handschoenen, te slijten. Links in wit cöstuum Koningin Juliana. Van rechts naar links de prinsesjes Irene, Beatrix en Margriet. Tsjang Kai Tsjek weer president der regering Maarschalk Tsjang Kai Tsjek zal 1 Maart weer president worden van de Chi nese.nationalistische regering, aldus wordt te Taipeh vernomen. Generaal Tsjen Tsjeng', voormalig gouverneur van Formo sa, thans bevelhebber van het leger in Zuid-Oost-China,volgt maarschalk Yen Hsi Sjan als minister-president op. In Januari 1949 trok Tsjang Kai Tsjek zich als president terug. Li Tsoeng Jen, die hem opvolgde, bevindt zich in Amerika. Regering der R.I.S. vraagt zijn uitlevering Politieke verwikkelingen Bulgarije in Het woord is aan Anonymus: Wie al te bedachtzaam en voor zichtig door het leven gaat cn voortdurend de grootste veilig heid nastreeft, leeft niet. Hij vegeteert slechts en groot moet zijn verveling zijn. Voor een militair gerechtshof in Rome staat op het ogenblik ex-maarschalk Graziani terecht. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden en collaboratie met de nazi's. Graziani verscheen op de openingsdag van hpt proces voor zijn rech ters in een militaire uniformjas, waarop zijn vijf rijen „lintjes" nog prijkten. Zondagochtend vroeg is de gewezen ka- 1 pitein van het K.N.I.L., Westerling, leider van de opstandige beweging Ratoe Adil op Java, te Singapore gearresteerd, nadat hij met een vals paspoort deze Britse kroon kolonie was binnengekomen. De autoriteiten zijn van plan hem voor lopig te detineren in het kamp op het Saint Johns eiland voor Singapore. Waar schijnlijk zal hij worden uitgewezen. Westerling (bijgenaamd „de Turk") werd verrast in het huis van een Chinees in het centrum van Singapore. Hij liet zich zonder tegenstand te bieden door een politie-officier meevoeren. Hij bevestigde dat hij naar Singapore was gegaan om fondsen en wapenen te vinden voor zijn organisatie in Indonesië. De verenigde Staten van Indonesië heb ben intussen de Britse regering verzocht kapitein Westerling te doen uitleveren. In een te Djakarta uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Indonesische regering zich onmiddellijk in verbinding ljeeft gesteld met de Britse ambassade te Djakarta, teneinde zijn uit levering te verkrijgen, „op grond van door hem in Indonesië begane misdaden". Volgens' inlichtingen uit Singapore kan Westerling ingevolge een „noodwet", die werd uitgevaardigd naar aanleiding van de ongeregeldheden op Malakka, een boete worden opgelegd van 25 dollar en kan hij, Nederlander zijnde, naar Nederland wor den overgebracht. In diplomatieke kringen te Djakarta werd er op gewezen, dat Engeland geen verdrag inzake uitleveringen met Indone sië heeft. Nederlandse vliegboot bracht hem Volgens vrienden van Westerling te Sin gapore is hij met een Catalina van de Ne derlandse marine uit Indonesië gevlucht en in de avond bij Malakka geland. Zij deelden mede, dat hij in Pontian in Zuid- Johore een taxi huurde en Singapore bin nenreed. Westerling had hen medegedeeld, dat zijn vlucht officieel niet geoorloofd was, doch dat deze georganiseerd was dooi de piloot, die lid van zijn strijdkrachten was. Westerling deelde zijn vrienden mede, dat hij op weg naar Singapore vier maal door de politie werd aangehouden.'Na het tonen van zijn valse pas liet men hem echter doorgaan. Volgens zijn vrienden maakte Westerling er geen geheim van, dat hij was gekomen om te pogen materiële en morele steun voor zijn organisatie te krijgen. Aan een van hen deelde hij mede, dat zijn beweging als guerillagroep machtig was, doch dat zij niet in staat zou zijn de Indonesische re gering omver te werpen, zolang zij geen „weikelijke steun van buiten" had. Westerling vreesde, dat zijn vrouw en drie kinderen, die, naar hij mededeelde, zich in Indonesië schuil houden, door de Indonesische autoriteiten als gijzelaars zul len worden gebruikt. Naar vernomen wordt, zou Westerling een beroep op zijn Nederlandse nationali teit kunnen doen, doch in vooraanstaande diplomatieke kring werd medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Neder landse regering „met de Indonesische re gering over Westerling zal twisten" indien de nieuwe staat werkelijk zijn uitlevering wenst en de beschuldigingen tegen hem zou kunnen bewijzen. Volgens berichten uit Singapore zal ka pitein Westerling „zoals iedere illegale immigrant worden uitgewezen". In verband met het verzoek van de Ver enigde Staten van Indonesië aan de Britse regering om kapitein Westerling te doen uitleveren, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Verzijl gaf daarin als zijn mening te kennen, dat Engeland "biet verplicht is tot uitlevering aangezien er geen verdrag ter zake tussen Engeland en de Verenigde Staten van Indonesië bestaat. Zelfs al was er een verdrag dan zou er hoogstwaar- Turkije en „de Turk" Radio-Ankara heeft in alle uitzen- dingen naar het buitenland verklaard, 5 dat thans „onomstotelijk is vastgesteld, dat het enige verband tussen Wester ling en Turkije als men dit ten- minste een verband kan noemen J hierin bestaat, dat Westerling in 1919 m Istanb'oel geboren werd". Het radiostation wijst er in dit ver- band op, dat Westerlings vader een Nederlander was. „Berichten, dat deze avonturier, die het plegen van gruweldaden tot zijn beroep heeft gemaakt en die onbeken de belangen dient, een Turk zou zijn, hebben terecht verontwaardiging in de j Turkse pers en openbare mening ge wekt", aldus Radio-Ankara. schijnlijk nog geen verplichting tot uitle vering Inestaan. De verplichting zou voort vloeien uit de aard der delicten, waarvoor deze gevraagd kan worden. Dit zelfde zou het geval zijn, indien bij de souvereini- teitsoverdracht zekere bepalingen mede van toepassing blijven voor de verhouding tussen Indonesië en Engeland, zoals deze gelden voor de verhouding Engeland- Nederland. Westerling is te Singapore gearresteerd omdat hij zonder de voorgeschreven do cumenten het land zou zijn binnengeko men. Dit zou zijn uitzetting tot gevolg kunnen hebben. Uitwijzing naar Indonesië leek prof. Verzijl uitgesloten. Op een lieden gehouden persconferentie heeft de majoor Soedjarwo, als woord voerder van het ministerie van Defensie, medegedeeld, dat de autoriteiten der RIS kunnen bewijzen, dat Westerling naar Sin gapore is gevlucht aan boord van een Ca talina van de Nederlandse marine. Deze kwestie, zo voegde hij er aan toe, maakt hedenochtend een onderwerp uit van 'n be spreking tussen de minister van Defensie der RIS en staatssecretaris mr. Fockema Andreae. Volgens een verdere mededeling van deze woordvoerder stellen de mili taire autoriteiten der RIS thans een dos sier samen van wat aan Westerling ten laste wordt gelegd, welk dossier via de Engelse ambassade te Djakarta aan de En gelse autoriteiten te Singapore zal worden toegezonden in verband met het gisteren gedane verzoek om Westerlings uitleve ring. Verklaring van minister Van Maarseveen Onze parlementaire redacteur meldt: Naar aanleiding van de arrestatie van Westerling legde minister Van Maarseveen hedenochtend de volgende verklaring af: „Ik verheug mij er over, dat het gevaar, dat in de actie-Westerling gelegen was, thans is geëlimineerd en dat een bron van onrust die belemmerend werkte op de ont wikkeling van de goede verhoudingen en de opbouw van de jonge slaat uit Indo nesië is weggenomen. Er is geen sprake van, dat Westerling nog ooit enige invloed of macht in Indonesië zou kunnen ver krijgen. De maatregelen door de regering tegen hem getroffen, zijn blijkbaar zo afdoende geweest, dat Westerling alleen nog in een vlucht heil heeft gezien. Het is te betreuren dat in sommige kringen de fantasie zich van de figuur Westerling heeft meester gemaakt en Westerling op een zeker voetstuk heeft geplaatst. De feiten zullen uitwijzen hoe deerlijk deze kringen zich vergist hebben en hoezeer zij, die Westerling gevolgd hebben, het- slachtoffer zijn geworden van bravour- praat en onkunde. Zij die de feiten wel kennen beseffen, dat de actie-Westerling aan Nederland groter schade heeft toege bracht dan aan Indonesië. Van Nederlands standpunt gezien is de hele geschiedenis dan ook een uiterst trieste historie." Russisch maarschalk Bulgaars minister van Oorlog? LONDEN, 26 Februari (United Press). De Russische maarschalk Iwan Konjeff, vlak na de tweede wereldoorlog opperbe velhebber van de Russische legereenheden, zal wellicht spoedig als minister van oorlog het oppertoezicht krijgen op alle Bulgaarse strijdkrachten, zo deelde een hooggeplaat ste Joegoslavische functionnaris te Londen mede. De zegsman, die enkele dagen geleden uit Belgrado naar Londen is teruggekeerd, zei dat in Belgrado berichten uit Sofia zijn binnengekomen welke er op wezen dat Konjeff „in de naaste toekomst" Bulgaars minister van Oorlog zal worden. „Die Welt am Sonntag", een officieel Brits blad in Duitsland, meldt uit Sofia dat generaal Kinof, Bulgaars stafchef, met de steun van het leger kort 11a de dood •an Dimitrof een staatsgreep heeft voor bereid om de communistische Bulgaarse regering omver te werpen. De plannen mislukten- echter en Kinof en vele andere officieren werden gearresteerd. Generaal Bagrajanof, de politieke hoofdcommissaris van Bulgarije, generaal Tostsjef, bevelheb ber van het garnizoen van Sofia en Markof, minister voor Transportzaken, waren de onmiddellijke medewerkers van Kinof. Kort voor de dood van Dimitrof te Mos kou, werd generaal Kinof naar Moskou geroepen waar hij een verklaring onder tekende volgens welke hij aan het ziekbed van Dimitrof was geweest. Bij zijn terug keer te Sofia zou Kinof echter verklaard hebben Dimitrof niet te hebben gezien. Men had hem gedwongen de verklaring te tekenen. Volgens genoemd blad riep Kinof een aantal officieren bijeen en zeide te géloven, dat Dimitrof gedood was. Hij verzocht hen zich bij hem te voegen in een poging om de regering omver te werpen. De bijzonderheden lekten echter uit naar de Bulgaarse politie. Adenauer vraagt garantie van Duitslands veiligheid Adenauer, dc Duitse federale kanselier, heeft de Westelijke mogendheden om een „ondubbelzinnige garantie van Duitslands Duitse persbureau DPA. veiligheid" gevraagd, zo meldt het West- In een redevoering tot de vrouwencomi- tés van zijn christendemocratische partij zeide Adenauer absoluut tegen enige her bewapening van West-Duitsland te zijn en hij noemde het de plicht van de Westelijke mogendheden om het bondsgebied te be schermen. De bondskanselier verklaarde, dat hij daarom via de hoge commissie de Weste lijke mogendheden om „een ondubbelzin nige garantie van Duitslands veiligheid' had gevraagd. Adenauer ontkende dat de betrekkingen tussen de geallieerden en Duitsland de laatste tijd slechter waren geworden. Engeland nog niet voor de Finebei uitgenodigd Van Britse'zijde werd Zaterdag te Parijs verklaard, dat Engeland geen formele in vitatie heel't ontvangen om zich aan te sluiten bij de Finebel. Men had ook geen bevestiging ontvangen val berichten in de Franse pers, volgens welke de ministers van Buitenlandse Zaken der landen van de Finebel aan Engeland zouden verzoeken zich aan te sluiten bij de Finebel op bijeenkomst, welke begin Maart te Parijs zal worden gehouden. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver. klaard, dat een uitnodiging zou worden verzonden aan Engeland, zodra tot oprich ting van de Finebel zou zijn overgegaan. Hongaarse ministers vervangen De Hongaarse regering heeft Zondag een aantal wijzigingen in het kabinet bekend gemaakt. De ministers van Financiën er van Onderwijs, Istvan Kossa en Giula Or- tulay, zijn afgetreden. Ortulay had in het kabinet zitting als vertegenwoordiger van de partij der 'kleine boeren. Josef Darvas, lid van de nationale boe renpartij en tot 1111 minister voor Weder opbouw, zal de portefeuille van Onderwijs overnemen. Hij wordt als minister van Wederopbouw opgevolgd door Laszlo Sandor. Karoly Olt secretaris van het presidium van het Hongaarse parlement, is tot mi nister van Financiën benoemd. In de door hem tot nu toe beklede functie wordt hij opgevolgd door mevrouw Piroska Szabo. Wanordelijkheden te Asmara duren voort Toen de brandweer te Asmara, de hoofd plaats van de voormalige Italiaanse kolo nie Eritrea, Zaterdagavond trachtte bran den te blussen, welke waren gesticht voor het ingaan van de avondklok, werd zij door Koptische christenen met handgranaten aangevallen. De avondklok werd daarop met een uur vervroegd. Zoals gemeld, begonnen de wanordelijk heden Dinsdag toen er te Asmara en om geving hevige gevechten uitbraken tussen Koptische christenen en Mohammedanen. Tot nu toe zijn hierdoor 47 personen om het leven gekomen. De politie heeft, sinds het begin der wanordelijkheden, 90 handgranaten ge vonden en nieuwe arrestaties verricht. Zwitser in Bern als spion veroordeeld Willi Gerber, een 47-jarige Zwitserse legermecanicien, is te Bern tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spion- nage voor Engeland, Frankrijk en Amerika sedert 1933. Voor de militaire rechtbank, die voor deze zaak drie dagen zitting heeft gehou den, heeft Gerber schuld bekend. Hij ver klaarde 24.000 Zwitserse francs ontvangen te hebben voor zijn aan Engeland van 1933 tot 1939 bewezen diensten en 6.500 francs van Frankrijk. Voor Amerika zou hij, uit idealistische overwegingen, gratis gewerkt hebben. De president van de rechtbank zeide, dat men geen levenslang wilde opleggen om dat Gerbers geest niet geheel normaal is. Gerber had ongeveer 1650 documenten uit geleverd, waarvan sommige van zeer groot belang, speciaal aan de V. S. tussen 1942 en 1945. Gerber werd ook schuldig bevonden aan het anoniem geven van politieke en econo mische inlichtingen aan Zweden, Joego slavië en Turkije door niet ondertekende brieven te zenden aan de betrokken lega ties te Bern. Een bedrag van dertigduizend francs van Gerbers bankrekening is geconfisceerd. Franse stakingen verbreiden zich Meer dan 120.000 man technisch perso neel en metaalarbeiders van 182 industriële ondernemingen in en om Parijs zijn thans in staking. Geen tekenen wijzen op een spoedige terugkeer naar het werk. De arbeidsonrust heeft zich ook naar an dere delen van Frankrijk verspreid. Ge deeltelijke en symbolische stakingen wor den gehouden onder meer te Bordeaux, Rijssel, Chatellerault, Le Mans, Sochaux en Lyon. Ongeveer 10.000 van de naar schatting 100.000 bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben het werk neergelegd. Het personeel van bus- en metrodienst zal hedenavond besluiten of men al dan niet in staking zal gaan. De door communisten geleide CGT heeft verklaard, dat 70 pro cent van het personeel voor een staking is. Chinese communisten veroveren het eiland Namoa Chinese communistische troepen hebben Donderdag tijdens een zware storm de na tionalistische vlootbasis op het eiland Na moa 30 km. ten Noorden van Swatow veroverd, zo meldt het communistische Chinese persbureau. Nationalistische troepen, die in jonken trachtten te ontsnappen, werden door com munistische artillerie van een ander eiland vernietigd. Hongaars witboek over het proces tegen Vogeler en Sanders Door een woordvoerder van de Hon gaarse regering is medegedeeld dat de autoriteiten te Boedapest binnen enige da gen een „witboek" over het proces tegen Vogeler, Sanders c.s. zullen doen uitgeven, waarin „elk woord van de getuigenissen" zal zijn opgenomen. Russisch departement van Marine gesticht De Russische regering heeft een depar tement van marine gesticht, zo meldt radio Moskou. Admiraal Joemasjef, de huidige opper bevelhebber van de Russische vloot, is tot minister van Marine benoemd. Marinezaken hadden tot dusver onder het departement van Defensie geressor teerd. WEINIG WIND Vei-wachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte en in het binnenland plaatselijk matige vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 28 Februari: Zon op 7.30 uur, onder 18.17 uur Maan op 12.50 uur, onder 6.06 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 Februari: Hoog water: 11.17 en 00.00 uur. Laag water: 6.14 en 19.09 uur. Dinsdag 28 Februari: Hoog water: 0.09 en 12.47 uur. Laag water: 7.50. en 20.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1