Dit jaar meer scholen in Haarlem-Noord Amsterdamse Beurs Maandag 27 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Stichting van een R.K.- en uitbreiding 3. P. Coenschooi De onderwijsgelegenheid in Haarlem zal dit jaar enigszins kunnen worden uitge breid, daar de minister van Onderwijs op de urgentielijst van de in 1950 te bouwen scholen een lagere school met acht lokalen aan de Muiderslotweg heeft geplaatst. B. en W. hebben gemeend een iets af wijkend voorstel ter besteding van dit bouwvolume te moeten doen. Met het oog op het toenemende aantal leerlingen op de J. P. Coenschooi en op de P. H. van der Leyschool hebben zij de minister verzocht twee lokalen te mogen toevoegen aan de J. P. Coenschooi. De kosten hiervan wor den op bijna f 38.000 geraamd. Het bouwvolume voor de overige zes lo kalen wordt ter beschikking gesteld van het R.-K. Kerkbestuur der parochie van Zeven Smarten en van de H. Bavo in Haar lem-Noord voor de stichting van een bij zondere school voor gewoon lager onder wijs in dat stadsdeel. Deze school moet ruimte bieden aan 212 leerlingen. Het be- stUur heeft reeds een lijst overgelegd met 166 na.rpen van toekomstige leerlingen. Het voorgeschreven aantal minimum-leerlingen 125 wordt dus ruimschoots overschre den en B. en W. stellen de raad voor het verzoek om medewerking aan de totstand koming van de school in te willigen. Zodra het terrein definitief is aangewe zen, de bouwplannen en de kostenraming door het kerkbestuur aan B. en W. zijn in gezonden, zal het college aan de raad een voorstel doen tot verlening van een crediet. Deel van een complex Naar wij nog vernemen zal de nieuwe Rooms-Ka'bholieke school deel uitmaken van een complex, dat tevens een kerk en een verenigingsgebouw omvat. Hiervoor is grond gereserveerd aan de Noordzijde van de Muiderslotweg en ten Westen van de thans in aanleg zijnde Geusevesperstraat. De kerk komt met de voorzijde aan de weg te staan, de school zal waarschijnlijk aan dé straatzijde worden gebouwd. Frans Halsmuseum kan vijf tiende eeuws triptiek kopen Belangrijke steun van Vereniging Rembrandt B. en W. stellen aan de raad voor om in de vergadering van aanstaande Woens dag een besluit te nemen, dat van groot belang is voor het Frans Halsmuseum. Dit museum dreigt namelijk binnenkort zijn enige primitief te verliezen, een laat-vijf- tiende eeuw se triptiek uit de school van G-erard David.. De erven Koenigs, die dit triptiek in bruikleen aan 't museum hebben afgestaan, zijn echter nu zij tot een defini tieve verdeling van het overgebleven bezit uit de collectie-Koen igs moesten overgaan, bereid het betrokken stuk voor f 25.000 te verkopen. De directeur van het Frans Halsmuseum heeft er op gewezen welk een grote waaide dit triptiek heeft voor het museum, omdat de Haarlemse school reeds in de vijftiende eeuw van grote be tekenis is geweest. De vereniging Kembrandt heeft zich be reid verklaard, speciaal ook omdat bij een verdeling dit stuk waarschijnlijk over de grenzen zou gaan een bedrag van vijfdui zend gulden aan de gemeente te schenken Voor deze aankoop en bovendien een rente loze geldlening van f 12.000, af te lossen in vijf termijnen te verstrekken. Zulks echter onder voorwaarde, dat de gemeente in de komende jaren een groter bedrag op de begroting zal uittrekken voor de aan koop van werken, dan. tot nog toe het ge val was. Dat bedrag was vijfhonderd gul den per jaar. B. en W. stellen thans voor het op zevenduizend gulden per jaar te brengen; ujt dit laatste bedrag kan dan tevens de aflossing van de renteloze le ning van de vereniging Rembrandt van f 2400 worden betaald, benevens f 1600 van het nog benodigde bedrag van acht duizend gulden. B. en W. suggereren ten slotte het resterende bedrag van deze ze venduizend gulden in het reeds bestaande Fonds voor Kunsten en Wetenschappen te storten, uit welk fonds dan te gelegener tijd aankopen kunnen worden gefinancierd. Redding door de brandweerladder Echtpaar, papegaai en hond in veiligheid gebracht Zondagmorgen tegen zeven uur kreeg de Haarlemse brandweer het bericht van een uitslaande brand in perceel Grote Hout straat 26. Met volledig materiaal rukte zij uit en het bleek, dat er een brand woedde op een aan de Koningstraat gelegen ach terkamer op de tweede verdieping van het rechtse perceel van de panden van de N.V, Modemagazijn C. H. Vogelzang. Deze ver-, dieping evenals de eerste wordt bewoond door de heer en mevrouw De Boer-Bakker. Mevrouw De Boer heeft op de eerste ver dieping een kapsalon. De bewoners van de verdieping waar het brandde, die door het alarmerende geblaf van hun hond wa ren gewekt, stonden in nachtgewaad voor het raam der voorkamer de komst van de brandweerlieden af te wachten. Het brandde niet alleen fel in de achter kamer, doch ook bij de trap, welke naar de benedenverdieping leidde. Het echtpaar durfde de trap niet af te gaan, omdat, het levensgevaarlijk was. De brandweerlieden draaiden eerst de ladder uit naar de ramen. Toen een van hen zich naar boven begaf om het echt paar te redden werden hem eerst een kooi met een papegaai ter hand gesteld en een hond. Daarna betraden mevrouw en de heer De Boer de ladder en begaven zich naar beneden. Vervolgens vonden zij voor lopig enderdak in het bureau van politie. Op de eerste verdieping had de moeder van mevrouw De Boer geslapen. Zij kon langs de trap naar buiten komen. Inmiddels had de brandweer enige slan gen uitgelegd zowel door het raam van de tweede verdieping als langs de trap. Hoe wel het fel brandde toen er water gegeven werd, duurde het niet lang of de brand weer, welke onder leiding van de heer H. C. Vernout actief optrad, was het vuur meester. De kamer brandde geheel uit en het trappenhuis werd geblakerd en ge schroeid. Het overige deel van het pand liep wa terschade op. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand door een weggeworpen smeu lende sigaret ontstaan. Beeldende kunst Geschilderde portretten en aquarellen bij Leffelaar Dr. J. Baart de la Faille opende Zater dagmiddag met enkele woorden, die een zeer persoonlijk karakter droegen, een tentoonstelling van aquarellen en schilde rijen door jhr. F. Teding van Berkhout en A. van Taack Tra Kranen in Kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook de Com missaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Teding van Berkhout toont op deze ex positie werk dat van 1906 tot 1949 geda teerd is. Het zijn voornamelijk aquarellen, enige' tekeningen en één lithographie. De afmetingen zijn doorgaans klein, Hij is een kunstenaar die een onderwerp zoekt en met een goed-ontwikkelde techniek dat onderwerp weergeeft. Bijna steeds dragen zijn werken geographische aanduidingen (Schouwen, Santpoort, Malakka, enzo voorts). De aesthetische kant wordt bij hem nooit tragisch, hij blijft de vaardige aquarellist, die telkens weer verwonder» door de elegantie van zijn techniek. Het beste dat wij zagen (er zijn ongeveer vijf tig werken) zijn het „Weitje od Schouwen" en de tekening met waskrijt „Sneeuw landschap" ('t Woldhuis). Interessant is het wanneer Teding van Berkhout wèl voor een technisch probleem geplaatst wordt, zoals bij de potloodteke ning „Golgotha" (Mattheus 27:50-52) on der leiding van zijn leermeester Aart van Dobbenburgh tot litho omgewerkt. Het is een ruim werk geworden, prachtig van be lichting, waarin men een cosmiseh mede leven voelt. Toch vraagt men zich af of het lithografische geheel naar voren is ge komen en het vroegere, de tekening, werd overwonnen. Als gehéél is deze tentoonstelling van het werk van jhr. Teding van Berkhout een verheugende gebeurtenis. Society-schïlder A. van Taack Tra Kranen is een society- schilder van bijzondere qualiteiten. Fijn colorist, niet onvriendelijk voor de afge beelde, iemand die zin heeft voor het deco ratieve van een portret. Aesthetisch vrij postigheden moet men hier niet zoeken. Soms, bijvoorbeeld in het meisjesportret Maria de B (no. 7) is hij in staat tot een romantiek die de tijd een eeuw terugzet. In een andere portretstudie (Frans meis je, no. 10) blijkt zijn techniek in eens ver jongd te zijn. Zijn achtergronden zijn vaak Portret van Madame X door A. van Taack Tra Kranen. bont gekleurd, waardoor het portret zoveel te egaler en rustiger verschijnt. Hij durft nog niet de totaal effen achtergrond van een Edouard Manet aan: een kwestie van temperament. Belangwekkend is de vergelijking van vijf portretten naar hetzefde model. Dan ziet men de psychologische rijkdom van Tra Kranen. Het Damesportret (no. 12), hangend in een nis, charmeert door de sierlijke houding. Hetzelfde model (no. 14) kijkt u even later nadenkend aan, ter wijl het een handschoen aantrekt: de ef- fengrijze ogen zijn raadselachtig. Wij hebben een reproductie daarvan ter illus tratie van deze beschouwing opgenomen. Een volgende studie (no. 16) treft door het fraaie bruin en grijs; misschien zijn de wenkbrauwen even te weinig expressief, te zwaar.Op no. 20 treedt dezelfde vrouw weer op, thans in zwarte en grijze tinten: iets teders en droefgeestigs ligt over dit fijne werk. Een salon-portret als no. 21 (Freule G. v. Z.) mag onberispelijk heten. In het portret van de heer Koning (no. 2) is de vóórop geschilderde hand niet erg geluk kig. Een vergelijking met Frans Hals kan hier verhelderend werken. Deze heeft onder- meer bij „De vrolijke drinker" een scherp-geschilderde achtergrond, en een vage voorgrond: elk haartje of vezeltje van een kraag staat er op, terwijl de zich dich ter bij de toeschouwer bevindende hand slechts met kleur-toetsen is aangegeven. Een zelfde procédé is op dit schilderij to taal mislukt: de hand is niet vluchtig, maar op onaangename wijze geschilderd. Dat kom misschien omdat de perspecti vische diepte niet groot genoeg was. De ogen zijn daarentegen zeer levendig. Fraaie stillevens vullen deze collectie portretten aan. H. SCHMIDT DEGENER. Onteigening van gronden voor nieuwe Coornhertlyceum Voor de bouw van het Coornhertlyceum is het noodzakelijk om gedeeltelijk uitvoering te geven aan het door de Haarlemse raad vastgestelde uitbreidingsplan „Zuid-West" dat de toekomstige bestemming van „Ein- dënhout" en omgeving bepaalt. B. en W. stellen voor over te gaan tot onteigening van gronden ten Westen van de Wagenweg en ten Oosten van de Leidse- vaart. Zoals wij reeds hebben meegedeeld zal het Coornhertlyceum in drie etappes worden gebouwd. Het is evenwel nog niet te zeggen wanneer met de bouw van het eerste gedeelte kan worden begonnen. Dat zal ook afbangen van het tempo waarin de onteigening geschiedt Motorrijder door raam van woning in Haarlem-Noord geslingerd Een motorfietser die Zaterdagmiddag in de Reitzstraat in Haarlem-Noord een bestel auto wilde inhalen, merkte op het laatste moment dat de bestuurder van de auto linksaf wilde slaan. In zijn verbouwereerd heid verloor hij de macht over het stuur, sloeg over de kop, waarbij hij door een raam van een woning in de De la Reystraat werd geslingerd. Ondanks deze capriolen werd de man slechts licht gewond. In de voorkamer was niemand aanwezig om de plotselinge bezoe ker te verwelkomen. Tot 15 Maart geven wij 10°/» KORTING op I pin^nriplp mOPilllkhé^flön het overtrekken van lampekappen llldllLieiC 11 lUfcMII |M ICUCII KElLER van hef Diaconessenhuis Gemeente Haarlem springt bij Reeds geruime tijd geleden heeft het be stuur van het Haarlemse Diaconessenhuis om financiële hulp van de gemeente ver zocht, daar de exploitatie zulke tekorten opleverde, dat het voortbestaan van het ziekenhuis in gevaar kwam. B. en W. hebben aanvankelijk aan dat verzoek niet kunnen voldoen omdat de oorzaak der tekorten onder meer was ge legen in de door de Prijsbeheersing te laag vastgestelde verpleegprijzen, In feite zou de gemeente door haar hulp het verevenings fonds der ziekenfondsen subsidiëren. Nu dat fonds enige aanvullende betalingen heeft gedaan en ook de verpleegprijzen op een pei'l zijn vastgesteld die in de toe komst een sluitende exploitatie mogelijk maken, hebben B. en W. het verzoek nog eens overwogen. Het exploitatietekort beloopt in totaal f 154.000 waardoor het bestuur gebrek aan liquide middelen heeft. Bovendien zijn er nog uitgaven te doen wegens uitgesteld onderhoud. Het college meent, dat het gemeentelijk belang meebrengt dat het Diaconessenhuis wordt geholpen, zij het dan dat dit niet moet geschieden a fonds perdu, doch door een renteloos voorschot. Daarbij zullen ook de omliggende gemeenten hun steentje moeten bijdragen. B. en W. hebben ge meend dat een renteloze lening van f 90.000 redelijk is en zij stellen de raad voor deze te verstrekken. Uitbreiding verpleegruimte Bovendien heeft het bestuur van het Diaconessenhuis medewerking gevraagd ter financiering van de uitbreiding der verpleegruimte met 35 bedden en het doen van verscheidene vernieuwingen en her stellingen, waarmee een bedrag van f 675.000 is gemoeid. Het bestuur is in de gelegenheid dit be drag' te lenen, doch zou gaarne zien dat de gemeente zich hiervoor garant stelde. B. en W. merken op, dat ook dit een zaak is die ook de omliggende gemeenten raakt en zij hebben dan ook contact opgenomen met de besturen dier gemeenten. De verwachting is gewettigd, dat de randgemeenten de door Haarlem op zich te nemen verplichtingen voor 40 procent zul len dekken. Daarom stellen zij de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. „Peruka" hield een congres In restaurant Brinkmann is Zaterdag het eerste congres gehouden van de Ne derlandse Vakbond van Pension-, Rust- huis- en Kamerverhuurbedrijven (,,Pe- ruka") onder leiding van de heer Smit uit Utrecht. Namens het district Noordhol land-Zuid (Haarlem en omstreken) heette de heer Roest de gasten, die uit alle delen van het land naar Haarlem waren geko men, welkom. De directeur van het bondsbureau, de heer J. B. M. Sehregel uit Den Haag bracht het jaarverslag over 1950 uit, waarin hij mededelingen deed over de oorsprong van de vakbond. Reeds voor de oorlog beston den er organisaties op het gebied van pen sions, zonder dat deze echter met alle waardering voor he door hen verrichte werk, van die omvang waren, dat na de bevrijding de behoefte tot wederoprichting werd gevoeld. De organisatie in Bedrijf s- horeca bleek aan de verlangens van de be- drijfsgenoten, ondanks veelvuldig uitge sproken critiek, toch wel te voldoen, zo dat men geen moeite deed tot een nieuwe vrije organisatie te komen. Het wetsont werp op de bedrijfschappen bracht een geheel andere sfeer en het vrij-georgani- seerd-zijn werd noodzaak. Besprekingen zijn gevoerd, welke geleid hebben tot de stichting van „Peruka". Door een besluit over stemmingen ontstond meningsver schil en dit leidde tot een scheuring. Spre ker betreurde dit zeer, omdat wel in sa menwerking, doch niet in verdeeldheid kracht schuilt. De heer Sehregel vervolgde, dat de activiteit groot is en dat is in het bijzonder te danken aan de plaatselijke en districtsbesturen. De periodiek aftredende bestuursleden mevrouw J. I-I. Ockhuizen uit Tilburg en de heren J. W. Raatgever uit Haarlem, C. van Riet uit Utrecht en A. van der Straten uit Hilversum werden herbenoemd. Besprekingen werden gevoerd om het or gaan te laten drukken. Verhoging van de afdracht van de contributie is noodzakelijk om het plan uit te voeren. De vergadering wijdde zich aan een be spreking over beunhazerij in het pension- bedrijf. Dit punt was op de agenda ge bracht op verzoek van de afdeling Rotter dam, die van mening was, dat het euvel was toegenomen door toepassing van de woonruimtewet. De voorzitter was van mening, dat als het bedrijfschap gesticht is er meer mogelijkheden bestaan tegen de beunhazerij op te treden. Het beste is daarom nog v/at geduld te hebben. Na een gemeenschappelijke lunch begaf het gezelschap zich naar het Frans Hals Museum. Des avonds was er een feeste lijke bijeenkomst, uitgaande van het district Noordholland-Zuid. Dank zij het goede programma en de voortreffelijke voorbereiding is ook dit laat ste deel bijzonder geslaagd. Aan het pro gramma werkten Eugenie de Blétry en haar •leerlingen mee. Het optreden van deze groep was bijzonder goed. Eugenie de Blétry danste enige walsen en een boerendans, waarmee zij veel succes oogstte. Met kin deren werd onder andere de poppendans uitgevoerd, welke bijzonder goed geslaagd was. Met grote belangstelling hebben de gasten het optreden van de groep gevolgd. E. Bouman zong op goede wijze een aan tal liederen uit opera's. Vooral de Italiaanse werken werden uitstekend ten gehore ge bracht. Als conférencier werkte Frans Eijkhof mee, die de gezellige stemming verhoogde. Haarlemse première van vernuftig poppenspel Een groep artisten. werkzaam bij de K. L. M. heeft een poppenspel gemaakt, dat zijn weerga nog niet kent. De poppen kunnen drinken, roken en pra ten en zij ondergaan allerhande gedaante verwisselingen. De eerste voorstelling is gegeven te Lon den met groot succes en voordat men in Nederland bij de scholen en voor de bedrij ven met het poppenspel gaat werken, wordt als primeur het eerst in Haarlem een voor stelling gegeven voor de kinderen van de ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd. Deze voorstelling zal plaats vinden in het gebouw St. Bavo, Smedestraat op Zaterdag middag 11 Maart. De Nederlandse Bond van patroons in het meubileringsbedrijf zal Donderdag 2 Maart in restaurant Brinkmann zijn alge mene vergadering houden. „Thuis", een verdienstelijke film Morgen zal het Frans Halstheater twee avondvoorstellingen geven van de Neder landse film „Thuis", een Polygoon-Profilti product, dat specieal werd gemaakt om aan boord van de naar Holland terugkerende troepenschepen te worden vertoond. Deze film heeft de bedoeling de militairen, die twee of drie jaar van huis zijn geweest, te vertellen over alles wat er in die tijd is gebeurd in Nederland. Dit is een opmerke lijk verdienstelijke film geworden; met grote vaardigheid heeft A. Koolhaas een soort medium gevonden tussen de pure documentaire, het verhaal en veel flarden van oude journaals. En hij heeft daarmee bereikt, dat deze film inderdaad iets ver telt. Dat zij ook nu nog want op actuali teit kan zij niet overal bogen na bijna twee jaar een klaar beeld geeft van wat hier na de oorlog is gebéurd. Aan weder opbouw, aan verbetering van de levensom standigheden, aan algemeen herstel en aan de dingen, die eigenlijk maar zo weinig veranderen, zoals „thuis", de titel van deze film. In geringe mate spint zich door deze hele film een simpel verhaaltje van een van die terugkerende militairen, die in Amsterdam van de boot stapt en verder alle fasen mee maakt, die de repatriërende militair moet doorlopen voor hij weer burger is, werkend burger vooral. Een prettig soort humor, een goede tekst en een montage, die herinnert aan het hoge peil, dat Polygoon gewoonlijk in zijn journaals Weet te bereiken, ken merken deze rolprent. Tegen sommige kleine onderdelen zou men bezwaar kunnen maken, maar de algemene indruk, die de bezoeker na de vijf kwartier die deze film duurt, overhoudt, is een plezierige. De in druk van het beste wat Nederland op het ogenblik op filmisch gebied kan voortbren gen. Want tot nog toe zijn de Nederlandse speelfilms toch voornamelijk teleurstellin gen geweest. De semi-documentaire schijnt de Nederlandse cineasten het best te liggen. Gezien het grote belang van het onder werp van „Thuis", heeft de directie van Frans -Hals besloten deze voorstellingen gratis voor het publiek toegankelijk te stellen. E. P. Werk van Floris de Groot in „Het Huis Van Looy" Zaterdagmiddag leidde Otto B. de Kat een zeer talrijk publiek in tot de kunst en de persoonlijkheid van zijn vriend Floris de Groot, van wiens werken ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag een ere-tentoonstelling' is ingericht in museum „Het Huis Van Looy''. Met van waardering getuigende woorden werd deze vervolgens door wethouder D. J. A. Geluk geopend. Hoewel Floris de Groot, die geruime tijd in Haarlem en omgeving woonde en werk te, de laatste vijf-en-twintig jaar geen enkele expositie heeft gehouden, is hij toch niet geheel onbekend gebleven. Zijn schroom is overigens zeer wel te begrijpen. Floris de Groot is een kunstenaar, die de tederheid ondergaat. Koppig zet hij een bepaalde picturale bedoeling door, onver schillig of men het ridicuul, vervelend of sentimenteel zal vinden. Er zijn hier twee-en-vijftig olieverf schilderijen, pastels en tekeningen, voor een groot deel uit particulier bezit, bijeen gebracht. De tentoonstelling is niet vol ledig: wij missen node het zéér karakte ristieke doek „De Buitenplaats Beken- stein". Wie een toegang, of sleutel wil vinden tot deze zeer gevoelige kunst, vergelijke de tekening „Amsterdamse Gracht" met het gelijknamige schilderij (no. 21). De nuch tere, zakelijke tekening blijkt in het schil derij vereenvoudigd te zijn; alles is in een magisch zacht ochtendlicht gedompeld, waardoor een zeldzame verstilling wordt bereikt. De g'rachtepgevels, herinnering aan de reg'êntentrots van Amsterdam, wor den hier tot de bescheiden taak van zacht- belichte décors bestemd. Het onderwerp, het „wat" gaat gehéél op in het „hoe". Alle gegevens worden opgenomen in een reli gieuze, althans mystieke sfeer. Soms is het coloriet iets warmer, zoals op het „Bollen veld je" (110. 4), soms doet het werk even denken aan een geschil derde uitvoering van een tekening van Jo Spier (no. 5), waar de ruimte van het landschap en van het doek een worden. Dan weer treft de kracht der getrokken lijnen: de rijtjes groente van een moestuin (no. 6). Hoe gevoelig moet dit schilder werk zijn voor de kleuren der omgeving. Het is jammer dat de overigens zeer goed verzorgde catalogus niet de data dei- schild erij en vermeldt. Een ere-tentoon stelling van het werk van iemand die binnen enkele dagen zestig jaar hoopt te worden, mocht juist de groei wel wat ac centueren. We zouden bijvoorbeeld gaarne eens hebben willen constateren of er een neiging tot een vereenvoudigende synthese aanwezig is. De boombladeren van „De Buitenplaats Bekenstein" wijzen in die richting. De stillevens zijn bijna alle bewonde renswaardig. De Appelbloesem" (no. 19) is subtiel en van een bijna immateriële schoonheid. Ook „Volkstuin" (no. 33) ademt de rust en de kalmte van het stil leven: het is alsof men met kinderogen het tuinhuisje bekijkt. De tentoonstelling duurt ruim drie weken. H. SCHMIDT DEGENER Haarlemse politie-agent redt patiënt van „Meer en Bosch" De Haarlemse politie-agent J. Lageweg. die gisteren op zijn vrije Zondag van de derby tussen R. C. H, en E. D. O. in het Heemsteedse sportpark genoot, wandelde in de rust langs de Van Merlenvaart ach ter de voornaamste tribune. Plotseling merkte hij een man op, die recht op het water toeliep en daarin kopje onder dook. Agent Lageweg bedacht zich geen mo ment en sprong de drenkeling na en bracht hem even later weer boven. Hij bleek een patiënt van „Meer en Bosch'' te zijn die tijdens de wandeling een toe val had gekregen. Fletser werd van rijwielpad geduwd Gistermiddag werd een jongeman in de drukte na afloop van de wedstrijd in het Heemsteedse sportpark van het fietspad langs de Fonteinlaan gedrukt. Hij viel op een juist passerende motor rijder en bleef met duizelingen en een pijnlijke rug op de weg liggen. Hij is met een ziekenauto naar zijn huis gebraoht. Extra subsidie voor de HOV Het bestuur van de Haai-lemse Orkest vereniging heeft zich tot B. en W. gewend met de mededeling dat, mede als gevolg van de door de gemeente gewenste reorga nisatie van het orkest, enige mutaties in het orkest hebben plaats gehad, waardoor aan een der dirigenten en drie leden van het orkest ontslag moest worden verleend. De omstandigheden, waaronder dat ont slag moest worden verleend, zijn van zo danige aard, dat naar het oordeel van het bestuur het verstrekken van enige vergoe ding aan de ontslagen medewerkers billijk geacht moet worden. De vereniging be schikt echter niet over de middelen om hieraan uitvoering te geven. Daarom stellen B. en W. de gemeente raad voor aan de HOV, teneinde haar in staat te stellen de op 10 October 1949 ont slagen orkestleden pensioen of wachtgeld uit te keren, een extra subsidie toe te kennen bedragende in 1949 2.383, in 1950 ten hoogste ƒ5.950, in 1951 ten hoogste 4.775 en in 1952 ten hoogste ƒ2.200 en daarna ieder jaar 1.000 of zoveel minder als nodig zal blijken. Ongewone veiling Wij hebben reeds medegedeeld dat op 7 Maart wegens overlijden van de heer H. J. Feye te Haarlem, een stalhouderij inventaris in veiling g'ebracht wordt. De nieuwe eigenaar zet het rouwbedrijf voort, maar toch zullen op deze veiling, behalve trouw-, ook begrafenisrijtuigen „onder de hamer" komen. Verder onder andere ook arresleden. Ook de salon-stoomboot „Trio", de motor vrachtboot „Helena Maria" en enige stalen vletten komen in veiling. Uitvoering door leerlingen van de Haarlemse Muziekschool De leerlingen-uitvoering van de Haar lemse Muziekschool van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst, die Zater dagmiddag in de Stadsschouwburg werd gegeven, droeg een ander karakter dan de uitvoeringen die de school in voorgaande jaren op dezelfde plaats organiseerde. Toen werd zowel aandacht gevraagd voor de studieresultaten van de leerlingen der elementaire afdeling als voor de prestaties van verder gevorderden en zelfs van zeer ver gevorderden. Thans gold de uitvoe ring vrijwel uitsluitend het optreden van leerlingen, die op het moeilijk pad der herscheppende toonkunst slechts enkele passen gezet hadden en van enigen, die reeds een wat grotere afstand daarop had den afgelegd. De viqolleerling van de heer Fr. Alt huizen, die kranig een deel van een viool concert van Ch. de Bériot speelde, kon men bezwaarlijk bij de groep „elemen- tairen" rangschikken. En gelet op de opzet van de uitvoering was de keuze van Solvejgs Lied van Grieg, van „Una fur- tiva lagrima" uit „L'Elisir d'amore" van G. Donizetti en van „Het Leven" van Ru- dolf Mengelberg voor aankomende voca listen bevreemdend, zo niet bedenkelijk. Verder moet nog de op zichzelf staande uitvoering worden vermeld van enkele delen uit een Concerto grosso van Fr. Geminiani door de orkestklasse onder leiding van Eduard Biele, waarmee dit leerlingen-programma een mooi besluit kreeg. Vooral het Grave met het hierbij aansluitende Allegro en Adagio vielen op door fraaie klank en gaafheid. De overige, zeer vele voordrachten van kleine en grotere muziekstukjes bleven volkomen in de stijl van de middag. Men hoorde pianoleerlingen van me juffrouw E. P. Bekkers, van mejuffrouw B. Davelaar, van de heer J. Kappers en van mejuffrouw B. Nederkoorn, die .met veel ambitie de resultaten van vlijtige studie onder verantwoordelijkheid hesef fende leiding lieten horen. Verrassende talentjes waren er bij dit kleine pianisten- dom, talentjes waarvoor het niet moeilijk lijkt de toekomstige loopbaan te voorspel len. De klarinettist Ru Otto kon zich eveneens verheugen over een paar ge slaagde voordrachten van aan zijn zorg toevertrouwde leerlingen. Een paar vioolleerlingen van de heer Fr. Althuizen kunnen, na hetgeen zij deze middag ten gehore brachten, rustig ver der gaan met hun ontwikkeling, wat ook gezegd kan worden van een gepronon ceerd muzikaal leerlingetje van de violon cellist Ed. Biele. Twee fluitleerlingen ga ven het bewijs, dat zij van de lessen van hun leeraar Jos. de Klerk inzake vinger techniek, toonvorming en voordracht goed geprofiteerd hadden. Een groep leerlingen uit de klassen voor algemeen muzikale ontwikkeling zorgde voor aardige intermezzi, gevormd door demonstraties en door een wedstrijd op schaatsen met jury, kransen en ere rondjes, onder algemene leiding van me juffrouw Alie Michielsen. Voor de volle digheid zij nog het allerelementairste, maar niettemin zuivere spel genoemd van blokfluitleerlingen van mejuffrouw Joke Koeyers. P. ZWAANSWIJK Landelijk congres van de C.P.N. Te Rotterdam is het derde na-oorlogse landelijke congres van de Communistische Partij Nederland begonnen. De partijvoor zitter, de heer Gerben Wagenaar, stelde voor een motie ter kennis van de regering te brengen waarin geprotesteerd wordt tegen het feit dat aan buitenlandse afge vaardigden visa zijn geweigerd. Hierna hield de algemeen secretaris, de heer Paul de Groot, een politieke inleiding. Hij betoogde onder andere dat Nederland „uit het Noord-Atlantische oorlogspact en al dergelijke pacten moet treden en alle openlijke en geheime oorlogsovereenkom sten" moet opzeggen en dient samen te werken met de Sovjet-Unie en andere vredelievende staten op grondslag van eer biediging van de tijdens de oorlog geslo ten overeenkomsten alsmede van de be ginselen van de Verenigde Volken." Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 291/ 293/ 227/ 227% 231% 230/ A. K. U 119% 179/ 133% Nederlandse Ford 305 Nederlandse Kabel 288 v. Berkel's Patent 116% Scheepvaart-Unie. 151 150/ Holl.Amerika Lijn 158/» Deli Maatschappij 144 H. V. A 153% 156 A'dam Rubber 146/ 148/ Ned. Handel Mij. 160/ N.-I. Handelsbank 101 Billiton My. II 284 De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde de Duitser H. P. K. tot levenslange gevangenisstraf. Na als kind door Neder landse pleegouders te zijn opgevoed, keerde K. naar Duitsland terug. Tijdens de bezet ting zag hij ons kind weer. De weldaden, die hem als kind waren bewezen vergold hij als SS'er en landwachter met daden van terreur, Het Amsterdamse Bijzondere Hof had hem tot de doodstraf veroordeeld. Drie Rotterdammers, die in September een roofoverval pleegden op de bewoners van een eenzame boerderij bij Oud-Vosse- meer op Tholen, zijn door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot respectievelijk 5. 3 en 2 jaar gevangenisstraf. In het gebouw der Nationale Lucht- vaartschool op het vliegveld Ypenburg leb ben sportvliegers aan de vroegere chef instructeur der N.L.S., de heer W. van der Graft, een zilveren model van de Pander PH-AIB aangeboden. HAARLEM EN OMGEVING Op uitnodiging van de commissie van samenwerking der reclasseringsveremgmgen samengesteld uit de Reclasseringsraad, zal 'prof. dr. G. Th. Kempe. hoogleraar te Utrecht en directeur van het Criminologisch Insti tuut aan de rijksuniversiteit aldaar, op Vrij dag 10 Maart in restaurant Brinkman, Plein, spreken over „De psychologische^ achter grond van de sexuele criminaliteit". Voor de Ned. Protestantenbond zal Vrij dag 3 Maart in het kerkgebouw aan de Potgieterweg te Bloemendaal een voordracht worden gehouden door dr. J. de Graaf met als onderwerp: Gelovig en ongelovig huma nisme. STOFZUIGERS 'n zaak van vertrouwen Koop daarom 'n le klas merk bij: 3. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT! GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 Bet. in overleg. Prijzen v.a. f 107. (Adv.) Bennebroek BEEN GEBROKEN TIJDENS VOETBAL WEDSTRIJD Tijdens een door BSM gespeelde voetbal wedstrijd brak de spil A. v. d. M. tengevolge van een ongeval een scheenbeen. Heemstede De schooljeug als bollenkwekers De Heemsteedse Vereniging voor Schooi en Werktuinen heeft aan de leerlingen dei- hoogste klassen van alle openbare en by- zondere lagere scholen een hyacmtenbol in pot laten uitreiken. Vrijdagmiddag 3 Maart wordt in het K.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg een expositie gehouden van de bereikte resul- taten. terwijl dan tevens aan de beste in zenders door de burgemeester prijzen zullen worden uitgereikt. SCHEEPVAART Aalsum. 26 v. Calcutta n. Bombay. Abbedijk, 26 tc Norfolk v. Boston. Abbekerk, pass. 26 <fibraltai. Alcor, 26 te Puerto Alegre v. Rclam. Aldabi, 26 v. Bahia. Algorab, pass. 25 Madeira, Alkaid. 25 v. Santos. Alphard, pass. 25 Las Palmas. Alpherat. 26 te Bahia. Averdijk, pass. 24 Ouessant. Alcinous. 24 te Labuan. v k Arkeldiik, 25 v. Norfolk te New York. Arnedtjk. 26 v. Hamburg te Bremen. Atlantis, pass. 27 Malta. Bantam, pass. 26 Gibraltar. Bevervvilk, 26 Ouessant. Blitar, 27 te Belawan, Bosehfontein, 26 v. Zanzibar. Celebes. 26 te CciAmbo, Dalderdijk, pass, 26 Scilly. Delfland, 26 te Bahia. „„Hor, Duivendrecht (t). 27 v. Liverpool "- Londen. Duivendijk, 26 v. San Francisco n. Los Angeies. Enggano, pass. Kp. Finisterre. Etrema (t), 26 v. Pladju n. Balskpapan. Esso Rotterdam (t). 26 v. Aruba n. R dam. Friesland, 26 14.30 u. v. Suez. Gadila (t), pass. 26 Le Havre Groote Beer, 26 in Suezkanaal. Grootekerk, 26 te Port Said. Goya, verm. 13 Mrt. v. Djakarta n. Rdam al waar ca. 7 April verw. Helicon, 25 v. Carupano n. Grenada. 1-Iera, 25 v. Azura n. Trujillo. Hersilia, 25 v. Domerara n. Guanta. Hoogkerk, 26 te Singapore. Hugo de Groot, 25 v. Dakar. Heemskerk, 25 te Hongkong. Helicon, 26 v. Grenada n. Curasao. Hera, 26 v. Cludad Trujillo n. Antwerpen. Indrapoera, 25 v. Djakarta. Jasrstroom, pass. 25 Ouessant. Jacob Cats, 25 v. Manchester Chenal n. Narvik. Jobshaven, 25 te Libreville v. Port Gentil. Kedoe. 25 v. Djakarta 26 op rede Cherlbon. Klipfontein. 25 v. Port Elizabeth. Kota Baroe, 26 v. R'dam n, Duinkerken. Kota Gede, pass. 27 1 u. Finisterre. Laurenskerk. pass. 26 Gibraltar. Lawak, 25 v. Cebu. Leerdam, 25 v. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Aden. Loppersum, pass. 26 Ouessant. Lutterlcerk, 25 v. Bombay. Laertes, 23 v. Singapore. Langlee Scott, 26 te Penang. Maaskerk, pass. 26 Finisterre. Madoera, 25 v. Makassar n. Djakarta. Mapia, 25 rede Semarang. Mariekerk. 26 v. Tanga n, Zanzibr. Mentor, 26 v. Volos. Nederland (t), 26 v. Teneriffe n. Port Said. Nieuw Amsterdam. 25 ie Puerto Montt. Noordwijk, pass. 26 Finisterre. Mataram, pass. 27 6 u. Finisterre. Nelly, circa 28 Mrt. v. Djakarta n. R'dam. Ondina (t). 27 te Djakarta n. Balikpapan. Oranje, pass. 26 Finisterre. Orestes, 25 v. Curacao n. Maracaibo. Obei'on, 27 te Ciudad Trujillo v. Curagao. Paula (t), 25 v. Sairiboe n. Bangkok. Perna (t), 26 te Algiers v. Curagao. Prins Frederlk Hendrik. 26 v. Haifa n. Tel Aviv Pygmalion, 25 v. Caracol n. Mobile. Prins Willem XV, pass. 25 Ouessant. Poseidon, 27 anker Laguaira v. Puerto Cabello. Ridderkerk, pass. 26 Finisterre. Roepat, 26 v. Townsville n. Sydney. Rondo, 25 rede Bandon v. Kohsichang. Rottl, 26 te New York v. Philadelphia. Ruys 26 v. Manilla. Rijnkerk, 25 v. Marseille. Ridderkerk. 27 Ouessant. Schiedijk, 26 v. Suez. Slamat, 25 v. Philadelphia n. New York. Sloterdijk, 27 verw. te New Orleans. Sommeldijk, 26 v. Kantang. Stad Arnhem, pass. 26 Ouessant. Stad Breda, 26 v. Lorenzo Marques. Stad Dordrecht 26 v. Setubal n. A'dam. Stad Leiden, 26 v. New York te Newport News, Sumatra, 25 v. Singapore. Salatiga, 20 v. Honolocloe. Samarinda, pass. 24 8 u. Midway. Sarangan, pass. 2 u. Point de Galle. Sibajak, 28 te Aden verw. Skaugum, circa 24 Mrt v. Djakarta n. R'dam. Somersetshire, verm. 6 Mrt v. Djakarta n. R'dam Straat Maiaklca, 23 te Kobe v. Hongkong. Tawali, 26 v. Cabadello 26 verw. Tetuloya. Tjisadane. 25 te Singapore v. Hongkong. Tjltjalengka. 25 v. Cheribon n. Djakarta. Tiberius, 23 v. Houston te N.Orleans. Tjipondok, 22 v. Yokohama n. Shimizu. Volendam, 26 v. Sabang. Vulcanus, 24 v. Gibraltar. Westland, 25 te Santos. Winsum, 26 te San Juan v. A'dam. Westerdam, 27 v. R'dam te New York verw. Zwijndrecht, 25 v. Gdansk n. Livorno. KLEINE VAART, Actief, 24 v. Aalborg te Karlskrona. Batavier III, 24 v. Paskalavik n. Karlshamn. Elisabeth, 24 v. R'dam te Le Havre Evertsen, 23 v. Londen n. Midtilesbro. Frisia, 24 v. R'dam n. Reykjavik. Julia, 25 pass. Brunsbulte! n. R'dam. Lies, 25 v. Port Rivals te Londen. Marcella, 23 v. Port de Bouc n. Lamailleraye. Matthew, 24 v. Brest n. Londen. Mulan, 24 bijleggen Kiel. Nettie, 23 v. Middlesbro n. Avonmouth. Orion, pass. Kiel n. Na'estvled. Silvretta, 24 te Kopenhagen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3