Haarlems Dagblad Attlee' s zorgen Britse regeringsverklaring zal zwijgen over het vraagstuk der nationalisaties Hitler was in 1938 vastbesloten een oorlog met het Westen te riskeren Weerbericht 64e Jaargang No. 19488 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «©pcecijte tjaaclemectic Courant (anno 165-6) Dinsdag 28 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ENKELE verlate verkiezings-uitslagen zijn Maandag binnengekomen en heb ben de kleine Labour-meerderheid in het nieuwe Lagerhuis nog iets verminderd. Bij de hüidige zetelverdeling is de stand van zaken: Labour 315, Conservatieven 296, Liberalen 9, Onafhankelijke Liberalen 1, Ierse nationalisten 2, The Speaker (de voor zitter) 1. Volstrekte meerderheid in het Huis is' 313; de Labour Party is daar dus maar twee zetels boven. Die laatste uitsla gen hebben de Liberalen nog een onver wachte winst-zetel (winst op de Conserva tieven) bezorgd, en aangezien er ook nog een Onafhankelijke Liberaal bij uit de bus kwam,zijn er weer precies evenveel Libera len in dit Lagerhuis als in het vorige, na melijk tien. Berekent men de uitgebrachte .stómmen-percentages dan blijkt dat van de bijna 281/2 millioen uitgebrachte stemmen (84 van het kiezerscorps) Labour ruim 46 de Conservatieven ruim 43 en de Liberalen ruim 9 behaald hebben. Als mén in Engeland evenredige vertegenwoor diging had toegepast, zou Labour dus niet de meerderheid in 't Iiuis hebben veroverd, de Liberalen zouden met een kleine zestig zetels de midden-positie innemen en er zou op dit ogenblik door partijen zwaar onder handeld moeten worden om hetzij een coalitie-regering hetzij een nationale rege ring tot stand te brengen. Dat is nu niet het geval. Labour zet zijn regering voort. Partijen zouden natuurlijk ook in deze omstandigheden tot samenwer king kunnen overgaan, maar de tegenstel lingen in de laatste vijf jaar zijn kennelijk te groot geweest om-clat mogelijk te maken. Reuter meldt vanmorgen dan oolc, dat Attlee tijdens de besprekingen geen bezoek heeft ontvangen van leiders of vertegen woordigers van apdëre partijen. Men stuurt kennelijk op nieuwe verkiezingen op korte termijn aan. Het is nog maar de vraag of die hetzij Labour, hetzij de Conservatieven aan een meerderheid, waarmee gewerkt kan worden, zouden helpen. Bij de be rekeningen daaromtrent is ongetwijfeld de liberale partij een belangrijke "factor. Dit lijkt vreemd als men aan dat kleine groepje van tien leden denkt, maar wordt duide lijker bij het beschouwen van de 2.634.842 stemmen, op de Liberals uitgebracht. Hun 9.2 zijn trouwens hoger dan het percen tage, in ons land op de V.V.D. uitgebracht, die maar acht van de honderd zetels in de Tweede Kamer bezet. In Groot-Brittannië waren de stemmen voor de Liberalen vei' deeld over een kleine vijfhonderd distric- ten, waarin zij candidaten hadden gesteld. Zij wonnen maar in tien districten, maar'in vele andere, waar de strijd tussen Labour en de Conservatieven spannend was, werkte hun kleine aantal juist beslissend ten gun ste van de ene grote partij en ten nadele van de andere. Zullen zij bij de volgende verkiezingen maar in een klein aantal districten, waarin zij een redelijke kans maken, aan de start komen? Dan kan dat alleen al van grote invloed op het resultaat zijn. Of zullen zij in enig bepaald overleg met een andere partij treden? Het ziet er naar uit dat dit dan Labour zou zijn; de houding van de Liberalen is, behoudens hun gebleken onwil ten aanzien van verdere nationalisaties, radicaler geworden. De Daily Herald, het orgaan van de Labour Party, heeft gisteren al deze opmerking gelanceerd: „De Liberalen zeggen dat wat ditmaal gebeurd is nooit meer zal voor komen. Wij zullen hen verwelkomen in de Labour Party en als er kwesties zijn, waar in zij het niet met ons eens zijn, laten zij dan in de partij aan het werk- gaan en,die tót een oplossing brengen." Deze woorden worden weliswaar alleen nog maar geuit door een verslagen Labour-candidaat ïn het district Taunton (Somerset)maar toch met zijn portret erbij en in de eerste kolom op de eerste pagina. Zo eenvoudig als hij het voorstelt staan de zaken evenwel zeker niet. 'Clement Attlee, de Britse premier, heeft ongetwijfeld geen andere keus gehad dan aan het bewind te blijven. Hij voert de partij met het grootste aantal zetels aan en de regering moet ook in deze omstandig heden worden voortgezet. Het ligt voor de hand dat Churchil hem zijn positie geens zins benijdt: Als de Conservatieven zulk een nietige meerderheid hadden behaald zouden zij nu op het slappe koord balanceren met het vooruitzicht, clat hun regering door de oppositie ten val gebracht kon worden op een ogenblik, dat hun helemaal niet schik te voor het houden van nieuwe verkiezin gen. En de korte bewindsperfode onder zulke benarde omstandigheden zou hun geen kans geven om iets van belang tot stand te brengen en daarmee op de kiezers indruk te maken, In deze onaangename toestand verkeert dus nu Attlee met zijn regering. Labour zal zich, zoals het tijdens de verkiezings campagne voortdurend gedaan heeft, blij ven beroepen op zijn prestaties in de pe riode Juli 1945Februari 1950. Maar die is besloten met een groot verlies aan zetels. En nu wordt het was te verwachten al bericht dat Attlee besloten heeft elke zinspeling op nieuwe nationalisaties uit de regeringsverklaring te laten, die op 6 Maart door de Koning in het nieuwe Lagerhuis zal worden voorgelezen. Men zal strijd pogen te vermijden. De regering gaat de pas mar keren, ongetwijfeld tot ergernis en zware beproeving van Labour's linkervleugel. Herbert Morrison, de vice-premier, heeft al op komende nieuwe verkiezingen gezin speeld. Zij zullen de partij-kassen en partij - organisaties op een geduchte proef stellen. Ten opzichte van de Europese ontwikke ling van zaken kan niemand de uitslag dei- Britse verkiezingen erg gunstig achten. Ook op buitenlands gebied zal men beslui ten van werkelijk belang pogen te ver mijden. R. P. Engeland krimpt zijn legatie in Hongarije niet in Engeland heeft de Hongaarse nota, waar in om inkrimping van de Britse legatie staf té Boedapest wordt verzocht, van de hand gewezen, aldus wordt heden te Lon den vernomen. In een Britse nota, die Zaterdag te Boe dapest werd overhandigd, wordt verklaard, dat, aangezien Engeland de beschuldiging van spionnage tegen de veroordeelde Britse zakenman Edgar Sanders niet kan aan vaarden, het ook niet de conclusie kan aan vaarden, dat in het proces bewezen was, dat de Britse legatie een centrum van spionnage is. De drie prinsesjes amuseren zich kostelijk in de ëneeuw van Sankt Anton. Deze gelukkige glimlach van Margriet geldt haar jongste vorderingen in het skilopen. Volledige uitslag der verkiezingen -op één zetel na - bekend LONDEN, 27 Februari (Reuter). Te Londen is bekend geworden dat premier Attlee heeft besloten elke zinspeling op nieuwe nationalisaties uit de regeringsver klaring te laten, welke door Koning George op 6 Maart bij de openingszitting van het nieuw gekozen Lagerhuis zal worden voor gelezen. Nu de nieuwe socialistische rege ring een zo geringe meerderheid heeft, hebben premier Attlee en de leden van het kernkabinet besloten in de regeringsver klaring niets' te zeggen over regerings maatregelen, die tot felle strijd in het La gerhuis aanleiding zouden kunnen geven. De regering wil vermijden dat het in het nieuwe parlement reeds direct tot een krachtmeting tussen socialisten en conser vatieven zou komen, voordat het nieuwe kabinet goed en wel in het zadel zit. Men verwacht dat Attlee heden of Woensdagochtend de samenstelling van zijn nieuwe regering zal bekend maken. Hedenavond zal Attlee een niet-officiëel bezoek aan Koning George brengen, om hem mededeling te doen van de in het kabinet aangebrachte wijzigingen. Officieus wordt vernomen dat Attlee niet is bezocht door leiders of vertegenwoordi gers van de conservatieve of liberale par tijen. De leider van de linkervleugel der Britse socialistische partij, de minister van Gezondheid Aneurin Bevan, schijnt Attlee's ambtswoning nog niet te hebben bezocht. Winston Churchill heeft een bijeenkomst van zijn „schaduw-kabinet" uitgeschreven, waarop de door de conservatieve partij in het nieuwe „evenwiclitslagerhuis" te vol gen tactiek zal worden besproken. De nieuwe Lagerhuisleden worden Woensdag beëdigd. De parlementaire werk zaamheden zullen echter pas na zes Maart aanvangen. Thans zijn de resultaten van de verkie zingen voor op één na alle Lagerhuiszetels bekend. Op negen Maart zal de stemming plaats vinden in een kiesdistrict in de om geving van Manchester, waar de conserva tieve candidaat voor 2-3 Februari is over leden. De zetelverdeling is thans als volgt: so cialisten 315, conservatieven 296, liberalen 9 en Ierse nationalisten 2 zetels, terwijl de onafhankelijk-liberale partij 1 zetel ver kreeg. Met een zetel voor de speaker is dit 624 in totaal. Op de socialisten werden 13.248.957, op de conservatieven 12.450.403 en op de libe ralen 2.634.482 stemmen uitgebracht. Meer dan 28 millioen personen, zijnde 84 pro cent van het kiezerscorps, hebben gestemd. Amerikaanse regering neemt het op voor de Isbrandtsen-avonturiers De Amerikaanse regering heeft bij de Chinese nationalistische regering op For mosa geprotesteerd tegen de aanval der nationalistische luchtmacht op het Ame rikaanse vrachtschip Flying Arrow, toen dit zich buiten Chinese territoriale wateren bevond. De Amerikaanse regering zegt in haar nota „dat zij verwacht zo spoedig moge lijk de verzekering te ontvangen, dat der gelijke onwettige aanvallen op schepen onder Amerikaanse vlag niet weer zullen voorkomen". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft later medegedeeld bericht te hebben ontvangen dat opnieuw een vrachtschip van de Isbrandtsen-lijn in de Chinese haven van Tsingtao door vlieg tuigen is gebombardeerd en met machine geweren beschoten. Documenten wijzen het uit: Sudetenkwestie zou desnoods met geweld worden opgelost De plaatsvervangende socialistische mi nister-president, Herbert Morrison, heeft op een heden gehouden bijeenkomst gezin speeld op „nieuwe algemene verkiezingen, die spoedig kunnen worden verwacht". Morrison verklaarde verder onder meer nog van mening te zijn, dat de conservatie ve partij op 23 Februari het maximum voor haar bereikbare aantal stemmen op zich heeft verenigd, Hij voegde hieraan toe, dat het Britse kiezerscorps voor de eerstvol gende algemene verkiezingen de kans zou krijgen zich opnieuw te bedenken. „Ik hoop dat de Britse kiezers en kiezeressen dan zullen besluiten de socialistische partij een zodanige meerderheid te verschaffen, dat er een stabiele regering kan worden ge vormd en dat zij niet nog eens de buiten gewoon moeilijke toestand zullen doen ont staan, waarin alle Britse-partijen zich thans bevinden", verklaarde hij. Hij besloot: „Wat de liberalen betreft, die meer dan twee millioen stemmen op zich verenigden, doch slechts negen zetels in het parlement verwierven, ik ben van mening dat zij noch zichzelven, noch enige andere partij veel goeds hebben gedaan". „De Tovenaarsleerling COLUMBUS, '28 Februari (Reuter). Doodsbenauvrd ben ik voor de water stofbomaldus bekende dr. Harold Urey, de natuurkundige die een belang rijk aandeel in de ontwikkeling van de bom heeft gehad, in een interview. „Soms denk ik, dat bidden de enige uitweg is. Ik wilde dat ik rechtstreeks toegang had tot de Allerhoogste om Hem raad te vragen". De waterstofbom zou het jaar kunnen verlengen „Wanneer verschillende waterstofbom men hoog in de lucht tegelijk tot ont ploffing worden gebracht, zou er een wij ziging in de seizoenen kunnen komen, de winter langer en de zomer korter kunnen wordeh en het jaar tot 370 dagen ver lengd worden", aldus heeft prof. Paul Elliot verklaard, een Amerikaanse atoom geleerde, die tijdens de oorlog te Oakridge werkte. De beweging van de aarde om de zon en de rotatièsnelheid is namelijk af hankelijk van de hoeveelheid energie, die de aarde van de zon ontvangt, door ont ploffing van waterstof, namelijk ongeveer vier pond per seconde. ,JDoor een kunst matige waterstofontploffing zou dus de beweging der aarde gewijzigd kunnen wor den", aldus prof Elliott. Geen afo.om-samenwerking tussen Amerika en Engeland WASHINGTON, 28 Februari (United Press) De Verenigde Staten, Engeland en Canada zullen hun plannen tot. inten siever samenwerking op het gebied dei- atoomenergie voorlopig terzijde leggen, zo meldt United Press uit Washington. Dit besluit is gebaseerd op het resultaat der Britse verkiezingen en de zaak tegen de atoomgeleerde Klaus Fuchs, die Woens dag in Londen terecht zal staan wegens het verraden van atoomgeheimen aan de Sov jet Unie. Het Amerikaanse departèment van Buitenlandse Zaken, zo wordt gezegd, is de mening toegedaan dat het moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn, op dit ogenblik van het Congres de goedkeuring te ver krijgen voor een nieuwe overeenkomst tot onderlinge samenwerking. LONDEN, 28 Februari (Reuter). Documenten van Hitiers departement van Buitenlandse Zaken, die heden onder Amerikaans-Brits-Franse auspiciën zijn gepubliceerd, wijzen uit, dat Duitschland in 1938 vast besloten was een oorlog te riskeren om zijn aanspraken op het Tsje chische Sudetengebied te verwerkelijken. De buitgemaakte documenten over de Tsjechoslowaaks-Duits'e betrekkingen van October 1937 tot September 1938 geven blijk van een toenemende vastbeslotenheid bij Hitier om het Tsjechisch-Duitse geschil op te lossen, onverschillig of dit tot een wereldoorlog zou leiden. Blijkens notulen van een conversatie, die de Duitse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, Von Weizsacker, met zijn minis ter had, verklaarde Von Ribbentrop:- „Zo nodig zullen wij een algehele oorlog met de Westelijke mogendheden zelfs op dit ogenblik riskeren en winnen zullen wij het ook". Von Weizsacker, die deze notulen op 21 Juli 1938 dateerde, merkte hierbij op dat hij het met deze conclusie niet eens was. Een op 19 Augustus gedateerde en onge signeerde notitie, die door de redacteuren van de uitgegeven documenten aan Von Weizsacker wordt toegeschreven, luidt: „Gedurende een gesprek met rijksminister Von Ribbentrop op 19 Augustus zette hij tegepover mij uiteen, dat de Führer vast besloten was de Tsjechische kwestie op te lossen door geweid van wapenen. Hij noemde half October als de laatst moge lijke datum wegens de technische moei lijkheden, die het gebruik van het lucht- wapen op latere tijd beperken". Deze documenten schijnen thans duide lijk in het licht te stellen, dat de kwestie, waarvoor de Westelijke mogendheden in 1938 gesteld waren, oorlog was en dat er geen mogelijkheid bestond om de plannen van de nazi's af te kopen door een andere prijs dan de concessies, die toen gedaan zijn. Ofschoon deze feiten de overeenkomst van München niet meer of minder gerecht vaardigd maken in het licht van de ge beurtenissen die erop gevolgd zijn, schij nen zij af te rekenen met de theorie, dat Hitier slechts blufte en dat een eerzame vrede zonder strijd en zonder concessies toen mogelijk was geweest. De documenten werpen geen helder licht op de houding van de Sovjet-Unie bij de crisis van München. De talrijke be richten over een Sovjet-RussischRoe meense overeenkomst, waarbij de Sovjet- Unie werd toegestaan vliegtuigen naar Tsjechoslowakije te brengen, blijven on- Toestand in Kanton onhoudbaar voor communisten De Chinese communistische provinciale regering van Kwantoeng is voornemens Kanton te ontruimen wegens de onophou delijke nationalistische luchtaanvallen. Kanton, dat in de afgelopen drie maan den ongeveer vijftig maal het doelwit is geweest van dergelijke aanvallen, werd Maandag opnieuw door nationalistische vliegtuigen bestookt. Het schijnt dat reeds vele inwoners de stad hebben verlaten. Vernomen wordt dat de zetel van de provinciale regering verplaatst zal worden naar Koekong, een stad die ongeveer 110 mijl ten Noorden van Kanton is gelegen. Reeds eerder werd bekend gemaakt dat tussen Kanton en de Britse grens bij Hong kong slechts gedurende de nacht treinen zullen rijden, die bovendien op last van de autoriteiten verduisterd moeten zijn. (United Press) Parijse demonstratie tegen oorlog in Indo-China PARIJS. 27 Politieagenten werd ge wond door voorwerpen, die uit vensters werden geworpen bij een rel in het Pa rijse arbeidersdistrict Clignancourt. De rel ontstond toen een contingent soldaten voor Indo-China zijn kazerne verliet en 1500 personen te hoop liepen om te demon streren tegen de oorlog in Indo-China. Toen de politie trachtte de demonstran ten te verdrijven, werd zij met een regen van projectielen bekogeld. Een agent, die een ijzeren staaf op het hoofd kreeg, moest in een ziekenhuis worden opgenomen. 21 personen werden aangehouden en op een politiebureau verhoord. Slechts één werd in hechtenis genomen en beschul digd van het aanvallen der politie. Tsjechisch verzetsman onthulde Russische atoom-explosie Zürich, 27 Februari (ANP) Volgens het Zwitserse weekblad „Die Weltwocne" stamt het eerste bericht over de atoom explosie in de Sovjet-Unie, waarover pre sident Truman op 23 September 1949 voor het eerst sprak, niet van de Amerikaanse, Britse of Franse geheime dienst, doch van de „vrije Tsjecho-Slowaakse inlichtingen dienst" (FCI), waarvan Josef Josten de leiding heeft. Een als houthakker verklede Tsjechoslowaakse radiotelegrafist, een anti-communistisch verzetsman, zou het eerste bericht hierover aan de FCI ge seind hebben. Josèf Josten, die in 1939 naar Engeland vluchtte, organiseerde in de tweede we reldoorlog Tsjechoslowaakse uitzendingen van radio Luxemburg. Na de oorlog werkte hij een jaar lang met Jan Masarijk, de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken, te Praag samen, totdat hij in de lente van 1948 wederom naar Engeland vluchtte en daar samen met zijn vrouw een weke lijks nieuwsbulletin in het Engels uitgaf. Zijn verleden jaar verschenen boek „Oh My Country", dat de lotgevallen van Tsjeehoslowakije behandelt, is als leerboek voor de nieuwe geschiedenis door twee 1 Amerikaanse universiteiten aangekocht. Het woord is aan Philip Brooks: De ontstentenis van sentimentali teit in Christus' betrekkingen tot de mensen is hetgeen Zijn teder heid zo innig roerend maakt. bevestigd. De Duitse ambassade te Moskou berichtte op 29 September 1938, dat de Sóvj et-Unie weigerde een beroep op Duitsland en Tsjeehoslowakije te doen, zoals Roosevelt had gedaan. Do Sovjet- Unie was echter voorstandster van een in ternationale conferentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sov jet-Russische druk ten gunste van Tsje ehoslowakije op de nazi-regering. Deportatiebevel tegen Westerling SINGAPORE, 28 Februari (Reutel-)- De autoriteiten alhier hebben lieden een deportatiebevel uitgevaardigd tegen Wes terling, alsmede een bevel van inhechte nisneming tot het tijdstip der uitzetting, aldus werd officiéél bekend gemaakt. In verband met het door de autoriteiten te Singapore tegen Westerling uitgevaar digde bevel tot uitwijzing of uitleiding (in het desbetreffende telegram' wordt gespro ken van „deportation-order") vernemen wij van bevoegde Haagse zijde, dat wan neer Westerling naar' Nederland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gear resteerd zal worden. Hij hec-ft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitleve ring van Westerling zou vragen, aldus ver klaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal 'gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Onze parlementaire redacteur meldt uit Den Haag in aansluiting hierop: Op grond van informaties van welinge lichte zijde kan ik thans mededelen, dat op het ogenblik bij de Engelsen, aan wie door de regering van de RIS uitlevering van Westerling is gevraagd, nog niet aan de orde is de vraag, of er al dan niet aanleiding zou bestaan op dit verzoek in te gaan, gezien de feiten waar voor de uitlevering zou zijn gevraagd. Vóór alles moet thans eerst onderzocht worden in hoeverre het oude uitleveringsverdrag met Engeland, voorzover dat ook betrek king op Nederlands-Indië had, thans wat zijn werking betreft geacht kan worden te zijn overgegaan op de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië als opvol ger-staat, Men mag verwachten dat hier omtrent nader overleg tussen de Britse, de Nederlandse en de RIS-regering zeer binnenkort zal plaats vinden en misschien reeds gevonden heeft. Dr. Hirschfeld betuigt zijn spijt over hulp aan Westerling Djakarta, 27 Februari (Aneta). Vol gens een bekendmaking van het ministerie van Voorlichting der Repoebliek Indonesia Serikat hebben de Nederlandse Hoge Com missaris in Indonesië, dr. Hirschfeld, en de staatssecretaris van Oorlog, mr. Focke- ma Andreae, de Indonesische premier, drs. Hatta, bezocht om de kwestie-Westerling te bespreken. De bekendmaking zegt dan letterlijk: „Dr. Hirschfeld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enkele Nederlandse militairen uit Indo nesië had kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voortgezet en binnen enkele dagen zal het resultaat aan de regering der RIS ter kennis worden gebracht." Weldra geen pas meer nodig voor België Na 1 April is bewijs van Nederlanderschap geldig Met ingang van 1 April zullen Neder landers weer als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap kunnen worden toegelaten in België en Luxem burg. De Nederlandse regering heeft be sloten met ingang van deze datum dit be wijs als reispapier weder in te voeren. De regering heeft tevens de wenselijkheid uit gesproken dat de gemeenten voor een be wijs van Nederlanderschap niet meer dan f 3 aan leges zullen vragen. De bewijzen zullen een geldigheidsduur hebben van vijf jaren. Mr. Lambooy naar Amerika Naar onze parlementaire redacteur ver neemt zal mr. W. H. J. M. Lambooy, die met ingang van 1 Maart als burgemeester van Lisse aftreedt, 'n functie gaan bekleden bij het directoraat voor de exportbevorde ring onder leiding van de heer Smit. waar voor enige functionarissen in Amerika werkzaam zullen zijn. In de Maandagavond gehouden verga dering van de raad van Lisse heeft hij af scheid genomen als burgemeester. Alleen anthraciet en eierkolen nog op de bon De minister van Economische Zalven heeft besloten de Esskolen in de afmetingen 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart buiten de rantsoenering te brengen. Anthraciet en eierkolen zijn dus met in gang van 1 Maart de enige huisbrandsoor ten welke nog zijn gerantsoeneerd. Het verdient aanbeveling op de douane verklaringen bij postpakketten met tabaks artikelen, die naar Indonesië worden ver zonden vooral het aantal van de sigaren of de sigaretten en het gewicht van de tabak te vermelden, aldus deelt P.T.T. mede. Menigte bezette woning van R.I.S.-commissaris te Soerabaja Opheffing van de negara geëist SOERABAJA, 28 Februari (Aneta). Te Soerabaja heeft Zondagochtend op initiatief van het „Front Nasional Pamuda" in het stadion op Tambaksarie een menigte van tienduizenden een demonstratie gehouden voor opheffing van de negara Oost-Java. Deze demonstratie eindigde met het binnen dringen in het paleis op Simpang, een dei- hoofdstraten van Soerabaja,'de woning van de commissaris der R.I.S. in Oost-Java, de heer Samadikoen. alwaar enige ravage werd aangericht, evenals in het daarnaast gelegen secretariaat der negara en in een politie post. Er werd een resolutie voorgelezen,waarin opheffing der negara geëist werd. Op dezelfde ochtend werd in de Simpang club een grote bijeenkomst gehouden, waar in de minister van Binnenlandse Zaken.der deelstaat republiek Indonesia, mr. Soesanto Tirtoprodjo, voor ambtenaren en andere belangstellenden een uiteenzetting van de toestand heeft gegeven. Hij deelde mede, dat de republiek de strijd niet zal staken voordat de staatkundige vorm zal zijn be reikt overeenkomstig de proclamatie van Augustus 1945. Dit kan slechts worden be reikt door aansluiting van de deelstaten bij de republiek. De militaire gouverneur van Oost-Java heeft bekend gemaakt dat alle ambtenaren, zowel die van de republiek als van de voor malige negara, hun werkzaamheden moeten voortzetten, teneinde ongeregeldheden te voorkomen. Maandag zijn de voorlichtingsdiensten van de negara Oost-Java samengesmolten met die van de deelstaat republiek Indo nesia aldaar, onder leiding van het hoofd der republikeinse voorlichtingsdienst, ter wijl de gehele dienst ondergeschikt is aan de sectie voorlichting van de T.N.I. De minister van Defensie, de sultan van Djokja, zal zich Donderdag naar Soerabaja begeven in verband met de situatie aldaar. Gemeenteraad van Djakarta wil niet bij Republiek Indonesia Met 12 stemmen tegen en 5 stemmen voor werd Maandagmiddag door de gemeente raad van Djakarta de door de „Fractie Na sional" ingediende motie tot opheffing van het federale district Djakarta en aanslui ting bij de republiek Indonesia, verworpen. Stakingsactie in België tegen 12 Maart Volgens verscheidene Belgische bladen, waaronder de onafhankelijke „Le Soir" zouden de socialisten in samenwerking met de communisten tegen 12 Maart, de dag van de volksraadpleging, politieke stakin gen willen uitlokken. Volgens „Le Soir" zou het de communisten er vooral om te doen zijn door deze staking het lossen van Amerkaanse wapens in de haven van Ant werpen te beletten. De socialisten zouden dit niet als doel voor ogen hebben, doch zouden veel meer sociale wrijvingen willen uitlokken om de volksraadpleging te be moeilijken. „Le Soir" wijst er in dit ver band op, dat het algemeen Belgische vak verbond, dat socialisten en communisten verenigt en meer dan 500.000 leden telt, een petitionnement laat circuleren ter ver krijging van een maand extra salaris of een premie aan het einde van het jaar. Deze eisen zouden slechts enkele dagen voor 12 Maart aan de regering worden voorgelegd teneinde, ingeval van een afwijzend ant woord, een zo groot mogelijke staking te kunnen uitlokken. „Le Soir", die aan de kant der antï-Leopoldisten staat, bestrijdt niettemin deze campagne. De „Gazet van Antwerpen" schrijft met betrekking tot deze aangelegenheid: „Het feit, dat de staking is geprojecteerd in de dagen die aan de volksraadpleging vooraf gaan, is een veeg teken. Het is een poli tieke daad van bedenkelijk allooi, die de levensbelangen van ons land volkomen negeert". De berechting van Fuchs LONDEN. De Britse procureur-gene raal sir Hartley Shawcróss, zal persoon lijk optreden als Officier van Justitie bij de berechting van de atoomgeleerde Klaus Fuchs ,die er van beschuldigd wordt atoom geheimen aan de Sovjet-Unie te hebben medegedeeld. In de zaal van het centrale gerechtshof, waar de berechting van dr. Klaus Fuchs zal geschieden, zijn plaatsen gereserveerd voor vertegenwoordigers van het offiële Sovjet-Russische persbureau Tass. Dr. Fuchs zal door Derek Curtis-Bennet worden verdedigd. Curtis-Bennet verde digde indertijd ook William Joyce („Lord Haw Haw"), die tot de doodstraf werd veroordeeld omdat hij tijdens de oorlog in Duitse radio-uitzendingen had gesproken. Xlcc'*jnoonocooooocccooaooooooooco>oooooc*x*x**^3ccex> WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Over het algemeen weinig wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 1 Maart: Zon op 7.27 uur. onder 18.19 uur Maan op 14.11 uur, onder 6.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 Februari: Hoog water: 0.09 en 12.47 uur. Laag water: 7.50 en 20.41 uur. Woensdag 1 Maart: Hoog water: 1.27 en 13.51 uur. Laag water: 9.12 en 21.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1