Haarlems Dagblad Bijna honderdvijftig partijen concurreren bij de komende Griekse verkiezingen Belastingdruk is heiaas te groot, maar hij is rechtvaardig verdeeld 64e Jaargang No. 19489 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdrëd. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 1 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <%rcrtjte Tjaarlemstbc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Alle voeren „democratische programma's", doch de kiezer weet geen weg in de chaos De Griekse verkiezingscampagne is thans haar laatste faze ingegaan. Een heftige strijd is gaande tussen de 144 partijen en partijgroepen, welke candidaten hebben gesteld voor de verkiezing op 5 Maart. Door geheel Athene heen zijn de muren beplakt met aankondigingen van vergade ringen, partijprograms en proclamaties. De gewone man echter tast meer in het duister dan voorheen, daar er weinig duidelijke velschillen tussen de respectievelijke partij programma's zijn. In een algemene en abstracte vorm geven alle partijen uiting aan hun „democratische overtuiging" zonder echter te pogen deze algemeenheid te vertalen in concrete be loften. Het parlement zal uit 250 zetels beslaan en zal gekozen worden volgens een distric tenstelsel. Het gehele land is in 39 distric ten verdeeld en ieder district zal één zetel voor iedere 30.000 inwoners mogen bezetten. Het stemmen is verplicht en men moet een ernstige reden op kunnen geven om vrijgesteld te worden teneinde moeilijk heden met de veiligheidspolitie te voor komen. Voor de betreffende bureaux heb ben zich dan ook gedurende dag en nacht rijen gevormd van gedemobiliseerde mili tairen en jongemannen, die de kiesgerech tigde leeftijd bereikten, om de nodige papie ren te verkrijgen. Vele arbeiders hebben er over geklaagd, dat zij het loon van vijf dagen en de nachtrust van evenveel nach ten verloren hebben voor het vervullen der vereiste formaliteiten. De stemming is geheim. Door het hoog gerechtshof aangewezen functionarissen zullen optreden als voorzitters van de stem- bureaux, bijgestaan door twee vooraan staande burgers der plaatsen. Elke partij heeft het recht een waarnemer af te vaar digen en bij elk stembureau zal minstens één politieman geposteerd worden. Van de meer dan honderd partijen en partijgroeperingen zijn de volgende de voornaamste: De populistische partij, een conservatieve royalistische groep onder leiding van de vroegere premier Constan- tin Tsaldaris; de liberale partij onder lei ding van de vroegere premier Sophocles Venizelos; de E.P.E.K., nationale politieke De Sovjet-Unie herhaalt haar eis aan Finland Nieuwe nota dringt aan op uitlevering van „oorlogs misdadigers" HELSINKI. (Reuter)Aan de Finse ge zant te Moskou is een Sovjet-Russische nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie Finland opnieuw de eis stelt tot uitlevering van driehonderd „oorlogsmisdadigers". Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen enkel commentaar op de Sovjet-Russische nota geven. In Londense kringen is men van mening dat de Sovjet-Russische regering in haar nieuwe nota het Finse antwoord op een vroegere Russische nota verwerpt, waarin namen van driehonderd door het Krem lin als „oorlogsmisdadigers" beschouwde personen werden opgenoemd en waarin de Finse regering werd verzocht deze per sonen te doen uitleveren. De Finse regering heeft indertijd op deze nota geantwoord, dat zij slechts op vier van de driehonderd genoemde personen de hand had kunnen leggen. Drie van hen zijn Finnen. Uitlevering van de vier be trokkenen zou sechts geschieden indien een onderzoek van de Finse politie had aangetoond, dat zij zich in de afgelopen oorlog schuldig hadden gemaakt aan sa menwerking met Rusland's toenmalige vijanden. In diplomatieke kringen te Helsinki Is men van mening, dat de Sovjet-Unie door haar verzoek op de vooravond van het aftreden der Finse regering druk op Finland wil uitoefenen om de communis ten in sleutelposities in de nieuwe Finse regering op te nemen. De Finse regering treedt heden af in verband met het ingaan van de nieuwe ambsperiode van de herkozen president Paasikivi. Europese raad van ministers in April bijeen LONDEN, 28 Februari. (Reuter). De raad van ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch pact, zal, naar wordt verwacht, eind April in Europa bij eenkomen. In welingelichte kringen te Londen .waaruit, dit bericht afkomstig is, noemt men 's-Gravenhage, Brus sel en Kopenhagen ^Is de mogelijke plaat sen van samenkomst. De vergadering zal tevens voor de mi nisters van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk de mogelijkheid van afzon derlijke besprekingen over de problemen der grote mogendheden meebrengen. De vergadering zal waarschijnlijk wor den voorafgegaan door een gezamenlijke vergadering van de ministers van Buiten landse Zaken, Financiën en Economische Zaken van de vijl landen der Westelijke Alliantie. Deze vergadering zal dan eind Maart worden gehouden, mogelijk te Parijs. Omstreeks dezelfde tijd en mogelijk op dezelfde plaats zal een Zitting van het ministerscomité van de Raad van Europa worden belegd, waarop mogelijk de Duitse aanvraag voor het lidmaatschap zal wor den besproken. Nog geen accoord over groenietransport door België Op vragen van het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (K.V.P.) over het tegen houden van Nederlandse groentetranspor ten aan de Belgisch-Franse grens, heeft minister Spitzen geantwoord, dat bij de desbetreffende besprekingen met de Franse en Belgische autoriteiten nog geen over eenstemming is bereikt. centrumunie, een coalitie van progressieve liberalen onder leiding van generaal Nico las Piastiras, progressieve democraten on der leiding van de vroegere premier Em manuel Tsoederos, de centrale verzetsbe weging onder George Kartalisz, een vroe gere minister, en de democratische socia listische partij onder leiding van de vroe gere premier Papandreoe. De Populisten wonnen bij de verkiezin gen van 1946 185 van het toen uit 354 zetels bestaande parlement. In feite heeft deze partij 'het land in de afgelopen vier jaar geregeerd, zelfs al bestond de regering uit een coalitie. Paniek aan boord van gestrand schip: 27 doden REYKJAVIK, 1 Maart (Reuter). Bij de ramp van het Britse tankschip „Clam", dat gisteren aan de Westkust van IJsland aan de grond liep, zijn 27 personen om het leven gekomen. Volgens kapitein L. E. Clayton van de „Clam" brak onder de bemanning een paniek uit, toen het schip vlak bij de kust vastliep. Hij kon niet verhoeden, dat de reddingssloepen werden uitgezet, terwijl de zee gevaarlijk was. Van de 29, die in de sloepen gingen, bereikten slechts 2 de kust. De rest van de bemanning werd met het broek-apparaat gemakkelijk gered. Toen de IJslandse reddingsploeg cLe klip tegen over het gestrande schip bereikte, lag de „Clam" op slechts 40 meter afstand van de kust. „Geen lid van de bemanning, dat op deze wijze gered werd, kreeg zelfs natte voeten", aldus Clayton. Een van de geredden uit de reddingssloep werd in een grot gevonden, waarin de gol ven hem geworpen hadden. Nu de leute nadert heerst op het platteland alom activiteit. In de bollenstreek is men druk bezig de bedden met bloembollen van de winterbedekking te ontdoen. Westerling komt voor het gerecht te Singapore Nederland zal zich niet tegen uitlevering verzetten SINGAPORE (Reuter). Westerling zal deze week te Singapore voor het gerecht verschijnen op beschuldiging van het ple gen van geweld en het illegaal binnen komen van dit gebied, aldus werd officieel te Singapore bekend gemaakt. Westerling zou volgens de beschuldiging Dinsdag in de geyangenis een mede gevangene geslagen hebben. Volgens A.F.P. heeft de officiële woord voerder, die bekend maakte dat Westerling zou worden uitgewezen, nog gezegd: „Wij proberen nog steeds zijn_werkelijke natio naliteit vast te stellen". Uit Djakarta wordt gemeld: De Neder landse regering zal geen invloed uitoefenen op het verzoek van Indonesië om uitleve ring van kapitein Westerling, aldus heeft de Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta bekend gemaakt. Volgens dit communiqué „berust de be slissing, gelijk voor de hand ligt, bij de Britse regering". Nederland zal zich niet tegen uitlevering verzetten. Een ingesteld onderzoek scheen er op te wijzen, dat Ne derlandse soldaten Westerling hebben hel pen ontvluchten. Na vérder onderzoek zul len maatregelen genomen worden tegen degenen, die bij deze vlucht betrokken zijn geweest, aldus het communiqué. De cel waarin Westerling te Singapore is ondergebracht, is een cel voor eenzame opsluiting in de Changi-gevangenis. De enige die tegen hem mag praten is een Europese gevangenbewaarder van hogere rang. Als hij wórdt gelucht mag hij geen contact hebben met de overige gevangenen. Dit luchten geschiedt in een speciaal voor hem bestemde omheinde ruimte. Hij krijgt per dag slechts drie sigaretten, hoewel hij een verwoede roker is. Het stond heden nog niet vast of de beschuldigingen van mishandeling en ille gale binnenkomst in Singapore zullen wor den behandeld door de plaatselijke recht bank. Naar verluidt betreft de mishande ling een jonge Indonesiër, die Westcrlings' celgenoot was op het hoofdbureau van politie te Singapore voordat hij naar de Changi-gevangenis werd overgebracht. Naar men zegt ligt deze jonge Indonesiër thans in een hospitaal met een gebroken kaak. Vragen in Tweede Kamer over de zaak Westerling In de Tweede Kamer heeft prof. Romme (K.V.P.) Dinsdagmiddag aan minister Schokking vragen gesteld over de zaak- Westerling. Prof Rommè vroeg of de mi nister heeft kennis genomen van een Aneta-berioht van 27 Februari uit Dja karta volgens hetwelk dr. Hirschfeld heeft verklaard dat het hem ten zeerste speet, dat Westerling met hulp van Nederlandse militairen uit Indonesië had kunnen vluchten, of de minister bereid is de Kamer een overzicht te verstrékken over het gebeurde bij het ontkomen van Wes terling uit Indonesië, het aandeel dat Nederlandse militairen daarbij hebben gehad, en welke maatregelen genomen zijn of nog zullen worden genomen. Minister Sohokldng beantwoordde de eerste twee vragen bevestigend. In antwoord op de derde vraag deelde hij mede, dat hij gaarne bereid is, zodva er voldoende gegevens beschikbaar zijn, de Kamer in te lichten omtrent de ont- kcmüng van Westerling uit Indonesië en het aandeel, dat Nederlanders daarin heb ben gehad, Haarlemse juwelier voor 1000 bestolen Zenuwachtige klant bleek dievegge; zij is voort vluchtig Een zenuwachtig gesticulerende juf frouw kwam gisterochtend de winkel van een juwelier in de Grote Houtstraat bin nen. Zij was tien minuten eerder ook al in de zaak geweest. Nu vroeg zij om een polshorlogebandje, kreeg het, betaalde en ging de winkel uit, nog steeds even zenuw achtig. Het bleek een pose te zijn geweest Tijdens haar nerveus ronddraaien had zij kans gezien de etalagekast open te maken en daar ringen en horloges tot een totale waarde van ongeveer duizend gulden uit te halen. Toen dit echter werd ontdekt, was de vogel al een half uur tevoren gevlogen. En de daderes is nog zoek. De politie doet intensieve nasporingen naar deze slimme dievegge, die er in slaagde de als regel zeer goed bewaakte voorwerpen in een juwe lierswinkel onder de ogen van het perso neel weg te halen. De Siba jak komt op 15 Maart in Rotterdam aan Op 15 Maart wordt de Sibajak van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd met onge veer 1250 passagiers uit Indonesië in Rot terdam verwacht. De Sibajak, die gewoon lijk in charter voor de Nederlandse rege ring vaart, is voor deze reis door de over heid vrijgegeven voor het vervoer van burgerpassagiers naar Nederland. Niette min heeft het schip ook een klein aantal militairen en bovendien vele gezinnen van militairen en nabestaanden van overleden militairen aan boord. Dinsdagmiddag heeft de minister van Sociale Zakenmr. A. M. Joekes, in het Bouwcentrum te Rotterdam een afdeling gewijd aan de ziekenhxiizen geopend. De bewindsman maakte een rondgang langs de stands en liet zichzoals de foto toont, niet alleen voor-, maar ook doorlichten. Naast de minister ir. J. van Ettinger, 1 directeur van het Bouwcentrum. PROF. SCHENDSTOK Voor de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem sprak gisteravond de loco-secre- taris-generaal van het ministerie van fi nanciën, prof. di". B. Schendstok, in Brink- mann over „Belasting en rechtvaardig heid". Het doel van zijn lezing was om de middenstanders die de fiscus voornamelijk kennen uit de belasting-biljetten die hij verzendt, een indruk te geven van de grote lijn van het belastingbeleid en hen een beter begrip te verschaffen van de prin cipes die dat beleid bepalen. Hij wees er op dat hoe noodzakelijker een belasting lijkt, hoe aanvaardbaarder zij wordt voor degenen die de druk er van voelen. De rechtvaardigheid in het belastingstelsel is echter niet eenvoudig te verwezenlijken omdat zelfs in de verschillende belangen groepen van een volk veelal zulke sterke verschillen heersen dat wat goed voor de ene winkelier is, nog niet goed voor de ander hoeft te zijn. Bovendien is ander mans schotel altijd vet, zei de spreker. Waar op het ogenblik alle groepen even hard klagen over de belasting, zei prof. Schendstok, kan de regering vrij gerust zijn over de rechtvaardige verdeling van de belastingdruk, al blijft het natuurlijk te betreuren, dat de belastingen zo hoog zijn, dat iedereen reden tot klagen heeft. Eén van de dingen waar de belasting wetgever wel degelijk rekening mee te houden heeft, is de mogelijkheid voor som mige groepen om de belastingdruk af te wentelen op andere groepen, bijvoorbeeld op kopers of werkgevers. Speciaal wat het laatste voorbeeld betreft, kan dit verhalen van de belasting funest zijn voor „grens- bedrijven", ondernemingen die zich net in stand kunnen houden, wanneer er niets bijzonders gebeurt. De spreker behandelde enige bijzonder impopulaire belastingen zoals de vereve ningsheffing en de ondernemingsbelasting en merkte daarbij op dat helaas voor de ondernemingsbelasting nog geen substituut is gevonden voor de gemeentekassen die er een aanzienlijke bron van inkomsten in vonden. Belasting-moraal Wat de belastingtechniek aangaat, zei de spreker dat een belasting uitvoerbaar, niet te gecompliceerd en controleerbaar moet zijn. Zo achtte hij het tarief van de inkomstenbelasting te hoog, omdat het vele mensen in verleiding brengt haar te ont duiken. Dit brengt de belasting-moraal, die ons land met Engeland voor de oorlog in hoge mate bezat, in gevaar en voert ons op een verderfelijke weg. Als voorbeeld daarvan noemde spreker Frankrijk, waar het ontduiken van belastingen regel is. Een staat met een bedorven belasting-moraal is een zieke staat. Eén onrechtvaardige be lasting, die tot ontduiken noodt, heeft een sneeuwbal-effect en daarom is de grootste voorzichtigheid geboden. Wat de functie van de belasting in de staat betreft, zeide spreker dat zij hier na de oorlog zeker tot taak heeft gehad om inflatie tegen te gaan. Niet voor niets noemt men de belasting wel eens „monetaire vuilverbranding". Zo was het tarief voor de inkomsten belasting in 1946 wel goed omdat de goe- derenhonger en de aanwezige koopkracht zeker tot inflatie zouden hebben geleid, wanneer de belasting deze tendenz niet zou hebben opgevangen. Het tarief dat vrij steil oploopt, is nu echter verouderd en de minister van financiën heeft reeds enige tijd geleden besloten tot verlaging. Helaas kon hij maar 150 millioen missen van de Mc Cloy sfelf verkiezingen voor heel Duitsland voor FRANKFORT (Reuter) Op een pers conferentie te Frankfort heeft de Ameri kaanse Hoge Commissaris in West-Duits- land, John J. McClov, voorgesteld Duits- lands politieke eenheid te bereiken door het houden van vrije verkiezingen in de vier zones, waarin het land thans is ver deeld. Hij drong ten aanzien van dit pro bleem aan op een West-Duits initiatief. Hij zegde de volledige steun van de Ameri kaanse regering voor de West-Duitse repu bliek toe, welke, naar hij zei, „is ontstaan als gevolg van een democratisch proces, waarin alle Duitsers kunnen deelnemen". Omtrent de verkiezingen, welke op 15 October in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland zullen worden gehouden en waarvan is aangekondigd dat zij ten doel hebben de Oost-Duitsers in de gelegenheid te stellen hun politieke wil naar voren te brengen, verklaarde McCloy: „De Oost- Duitse kiezers en kiezeressen zullen slechts een enkele vrijheid bezitten, namelijk om te stemmen op een enkele lijst van can didaten, samengesteld door de hoogste functionarissen van de S.E.D., die van het Kremlin verneemt, wat zij heeft te doen". McCloy verklaarde verder nog dat de heden door hem gedane toezegging dat „de West-Duitse regering kan rekenen op dë volledige steun van de Amerikaanse re gering" niet noodzakelijk een waarborg van de West-Duitse veiligheid inhoudt (de West-Duitse regering heeft erop aange drongen, dat een dergelijke waarborg zou worden gegeven), daar hiervoor goedkeu ring van het Congres nodig is. „Ik kan ten deze niet voor het Congres spreken", ver klaarde hij. De Amerikaanse Hoge Commissaris deel de verder nog mede dat hij omstreeks het einde van deze week naar Washington zal vertrekken. Hij verklaarde, dat het vraag stuk van een Amerikaanse waarborg van de veiligheid der West-Duitse republiek mogelijk ter sprake zal komen tijdens de besprekingen, welke hij verwacht te Washington te zullen voeren. Uit Bonn wordt gemeld dat bondskanse lier dr. Konrad Adenauer zijn volledige in stemming heeft betuigd met het voorstel van McCloy tot het houden van vrije ver kiezingen in de vier zones van Duitsland. „Dit is de welgemeende wens van iedere goedwillende Duitser", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Iedere kiezer moet er zeker van zijn te kunnen stemmen, zonder dat de wijze, waarop hij heeft gestemd, op hem wordt gewroken". 250 millioen, die een voor de hand lig gende verlaging zou hebben gekost. Tegen het nieuwe tarief zal dus wel iets in te brengen zijn, maar het geld moet ergens vandaan komen. De spreker behandelde vervolgens enige maatregelen om aan te tonen dat men de middenstand zeker tegemoet wil komen. Zo besprak hij de verschillende systemen voor de heffing der omzet-belasting en sprak (onder applaus) zijn mening uit, dat de kleinhandel in de toekomst van de omzet belasting vrijgesteld zal moeten worden. Met het oog op de Benelux-onderhande- lingen zal daar echter nog even mee ge wacht moeten worden. Zuinigheid Hoewel spreker zeide, ervan overtuigd te zijn, dat gestreefd wordt naar de grootst mogelijke zuinigheid bij het spenderen van de belastingpenningen, wilde hij niet verhelen, dat er hier en daar wel eens wat weggegooid wordt. Hij kwalificeerde dit als „inhaerente lekkage", die misschien wel tegengaan zou kunnen worden maar dan contróle-kosten met zich mee zou bren gen, die nog duurder uit zouden komen. Men moet dit niet te tragisch opvatten en met 'n zekere filosofische gelatenheid dit verlies dat zelfs door de zwartgalligste rekenmeester niet bij benadering op 10 procent gesteld zou kunnen worden accepteren. Ook in het particuliere bedrijf is het onmogelijk en zou het vaak on-eco- nomisch zijn om iedere verspilling uit te schakelen. Von Manteuffel adviseert tot herbewapening BONN (Reuter). De voormalige gene raal Von Manteuffel heeft in een brief aan de West-Duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, als zijn advies gegeven hét op de been brengen van Duitse strijdkrachten, voorzien van lichte wapens, aldus wordt te Bonn in een officiële Duitse verklaring meegedeeld. Von Manteuffel voerde het bevel over een pantserleger tijdens het offensief in de Ai-dennen en tevoren over een pantsercorps aan liet Sovjet-Russische front. Von Manteuffel's naam is onlangs ge noemd in verband met beweringen, dat een groep voormalige Duitse generaals dr. Adenauer advies uitbrachten over herbe wapening van Duitsland. Dr. Adenauer verklaarde Zaterdag in een rede te Königswinter dat persberichten, volgens welke hij in contact staat met voor malige officieren die georganiseerd zijn in de „Bruderschaft", van begin tot eind „ver zinsels" waren. In Britse kringen kwam het nieuws over Von Manteuffel's brief als een verrassing. Het is het standpunt van de Hoge Commis sie, zo werd verklaard, dat alle gewapende Duitse formaties op grond van veiligheids overwegingen verboden zijn. De geallieerde inlichtingendienst is op de hoogte van het bestaan der Bruderschaft en heeft de zaak geheel in de hand. De Russische roebel op goudbasis gebracht Prijsverlagingen voor levens behoeften gedecreteerd Radio-Moskou heeft Dinsdag aangekon digd, dat de roebel op goudbasis zal worden geplaatst. De waarde zal zijn 0.222168 gram goud of 4 roebel per Amerikaanse dollar en 11.20 roebels per pond sterling. Tevens werd een besluit tot prijsverla ging van voedsel en industriegoederen met tien tot 49 procent bekend gemaakt. De prijsverlagingen betreffen onder andere: brood, granen, vlees, vis, boter, margarine, eieren, thee, cognac, wijnen, bier, katoen, zijde, confectiekleding, sokken, kousen en leren schoeisel. In de bekendmaking werd gezegd, dat de prijsverlagingen voor voedsel en consump tiegoederen op 1 Maart ingaan en dat zij een totale besparing zouden betekenen voor de kosten van levensonderhoud van 110 milliard roebel.. De waarde van de roebel was tot dusverre 5.30 roebels per Amerikaanse dollar 14.84 roebel per pond sterling. De financiële redacteur van Reuter merkt op, dat de wijziging in de koersen van de roebel, die Moskou heeft bekend gemaakt, een eenzijdige verhoging van de roebel- waarde betekent ten opzichte van dollar en pond sterling. Men hecht daaraan te Lon den geen waarde. De buitenlandse wissel koersen voor de roebel zijn zeer theoretisch. De gehele handel van de Sovjet-Unie met de West-Europese landen en een deel van de handel met de „satellietstaten" geschie den tegen buitenlandse valuta's, in het bij zonder tegen dollars en ponden, en niet tegen roebels. Het uitdrukken van de waar de van een munt in goud maakt nog niet, dat deze ook tegen goud kan worden om gewisseld. Wanneer de Russen de diploma tieke wisselkoersen overeenkomstig wijzi gen zal dit onaangenaam voor de diploma ten te Moskou zijn. Overigens schijnen de wijzigingen van zuiver academische beteke nis te zijn. Minister Stikker fn New York Minister D. U. Stikker is per vliegtuig te New York aangekomen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zal in Amerika besprekingen voeren met president Truman en minister Acheson. Mr. Stikker, die via New York naar Washington verder vloog, werd op de lucht haven aldaar verwelkomd door mr. Van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur. Heden zal minister Stikker naar men verwacht besprekingen voeren met Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en John Snyder, de minister van Financiën. Minister Stikker, die de gast is van de Nederlandse ambas sadeur, zal ook een lunch worden aange boden door de assistent-minister van Bui tenlandse Zaken, Perkins. Hij zal zijn bezoek afsluiten met een diner aan de Nederlandse ambassade op Donderdagavond. Het woord is aan.... Frederik de Grote: Kleine geesten willen alles ver dedigen: verstandige mensen zien alleen de hoofdzaken. DrfKlaus Fuchs bekent schuld voor de rechter LONDEN, 1 Maart (Reuter). Klaus Fuchs, cle in Duitsland geboren Engelse atoomgeleerde, die beschuldigd wordt van het verraden van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. heeft in de zitting van het proces dat hedenmorgen te Londen begon, schuld bekend. Dr. Fuchs verklaarde zich schuldig op vier punten, die hem ten laste gelegd zijn en die betrekking hebben op het verstrek ken van inlichtingen betreffende atoom onderzoek op verschillende data aan on bekende personen, waardoor de Sovjet- Unie mogelijk de atoomproductie heeft kunnen bespoedigen. Fuchs verklaarde Amerikaanse en Engelse atoomgeheimen aan anderen verstrekt te hebben te Bir mingham, New York, Boston en Berkshire De openbare aanklager Sir Hartley Shaw- cross zeide onder meer: „Dit is naar ik ver onderstel een van de ernstigste gevallen, die ooit op grond van de Engelse wet van 1889 op de staatsgeheimen is behandeld." Dat de verstrekte inlichtingen waarschijn lijk van de hoogste waarde zouden zijn voor een vijand, noemde Shawcross een zaak, „waaraan ongelukkigerwijze niet getwij feld kan worden." „In dit geval werden de inlichtingen ver strekt aan agenten van de regering der Sovjet-Unie. Onze betrekkingen met dat land laten veel te wensen over, zij zijn niet vriendschappelijk. Het moet de beklaagde duidelijk geweest zijn, dat de aan deze agenten verstrekte inlichtingen van de hoogste waarde zouden zijn, indien dat land ooit een feitelijke openlijke vijand werd. Hieruit volgt, dat de inlichtingen werden verstrekt met een bedoeling, die de veilig heid en het belang van de staat schaadt"", aldus Shawcross. „De gevangene is communist en dat is tegelijkertijd de verklaring en de tragedie van deze zaak." Volgens Reuter is Fuchs tot 14 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Opheffing van deelstaten door Noodwet DJAKARTA, 1 Maart. (Aneta). Dinsdagavond heeft het kabinet der R.l.S. het wetsontwerp tot verandering van de staatkundige inrichting der R.l.S. inge trokken en dit uitgevaardigd als een nood wet, die ten spoedigste door het parlement en de Senaat zal worden bekrachtigd. Deze beslissing werd genomen in ver band met de huidige politieke ontwikke lingen en omdat een federaal wetsontwerp door parlement en Senaat moeilijk snel kan worden behandeld. Naar <le mening van waarnemers te Djakarta hebben de ge beurtenissen, die zich in het afgelopen weekeinde in Oost-Java hebben afgespeeld, dit besluit van het kabinet beïnvloed. Het kabinet heeft besloten, in verband met de gebeurtenissen op Madoera en in Oost-Java, zo spoedig mogelijk contact te zoeken met de regering der deelstaat re publiek Indonesië voor een oplossing van de gerezen vraagstukken. De speciale correspondent van het ANP te Djakarta seint: In de heden (Woensdag) morgen gehou den vergadering van het parlement der R.l.S. werden achtereenvolgens moties in gediend tot opheffing als deelstaat en aan sluiting bij de republiek Indonesia (Djok- ja) van: Oost Java, Madoera, Pasocndan, Zuid-Sumatra, Zuid Asahan, Midden Java, Bandjar en Padang; er zijn in deze richting nog meer moties te verwachten. Tot nu toe werden de ingediende moties verdedigd door 17 sprekers, terwijl nog geen enkele spreker tot nu toe tegen een der moties zijn stem heeft verheven. Incident te Guatemala Meer dan 5000 woedende toeschouwers te Guatemala stormden het veld op om de partij van Curasao te kiezen bij een handgemeen tussen de spelers van Curagao en Costa Rica in een voetbalwedstrijd van de Midden Amerikaanse spelen. Drie minuten voor het einde, toen Costa Rica met 1—0 voorstond, moest de wedstrijd, gestaakt worden. Het relletje ontstond toen Calleta Molina van de ploeg van Costa Rica in botsing kwam met de doelman Hato van de tegen partij die neerviel en op een baar van het veld moest worden gedragen. Toen verschei dene spelers van Curasao Molina wilden aan vallen renden de reserves van Costa Rica het veld op een een vuistgevecht was er het gevolg van, De poltie dreef de toeschouwers, die zich er eveneens mee gingen bemoeien, van het veld waarna de ploeg van Curacao zich opstelde om de wedstrijd te hervatten. Costa Rica weigerde echter door te spelen. De zaak zal aan het Olympisch Comité ter arbitrage worden voorgelegd. Voordracht. De Spaanse philosoof Ortega y Gasset is door het Zweedse letter kundige tijdschrift „Bem" voorgedragen voor de Nobelprijs voor literatuur. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met in het algemeen wei nig bewolking en plaatselijk ochtend mist. Zwakke wind. In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst Overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 2 Maart: Zon op 7.25 uur. onder 18.21 uur Maan op 15.39 uur. onder 74)5 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 Maart: Hoog water: 1.27 en 13.51 uur. Laag water: 9.12 en 21.50 uur. Donderdag 2 Maart; Hoog water: 2.21 en 14.41 uur. Laag water: 10.13 en 22.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1