c De waarde van verdragen Radio geeft Donderdag Kleurecht behang BARKER'S BEHANG Bevin, sir Stafford Cripps en Bevan houden hun oude portefeuilles PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Q Wereldnieuws Heringa Wuthrich oensdag 1 Maan 1950 2 N DE WERELDPOLITIEK De betrekkelijke waarde van vredes verdragen en verdragen in het algemeen, gesloten tussen souvereine staten, wordt wel zeer schril belicht door de ontwikke ling der dingen ten aanzien van het na oorlogs geschil tussen Amerika, Frankrijk en Engeland enerzijds en de drie vroegere satellieten van Hitler-Duitsland, Hongarije Bulgarije en Roemenië anderzijds. Dit geschil ontstond door de vierkante weigering van deze drie vroegere satel lieten om de procedure, die in de door hen ondertekende en aanvaarde vredes verdragen was vastgelegd, te volgen toen de Westelijke geallieerden van mening waren dat daartoe alle aanleiding bestond. Deze procedure schreef onder andere voor, dat ingeval er meningsverschil ont stónd over de vraag of de dictaten van het vredesverdrag wel juist werden geïnterpre teerd en opgevolgd, een commissie be staande uit vertegenwoordigers van de beide partijen, deze kwestie zou onder zoeken en trachten op te lossen. Dit is een procedure die men in ieder vredesverdrag kan aantreffen en welke de uitgesproken bedoeling heeft langs vredelievende weg de verhoudingen tussen de verdragspar tijen zuiver te houden. De vroegere as-satellieten hebben, al of niet met de nodige protesten, indertijd de hun opgelegde vredesverdragen aanvaard en ondertekend en zijn toen vrolijk hun gang gegaan met het negeren van nagenoeg alle verdragsbepalingen voorzover deze niet strookten met hun nieuwe politiek, de poli tiek van knechtschap aan de Sovjet-Unie. Onder de machtige bescherming van een der overwinnaars in de oorlog hebben zij in hun binnenlands beleid de hand gelicht met de vredesbepalingen, die het doel hadden een organische democratie te be vorderen en de dictatoriale overblijfselen uit de Duitse tijd met wortel en al uit te rukken. De vredesverdragen aan de inder tijd collaborerende E^uropese landen be vatten bepalingen die erop waren gericht, een politieke en economische coördinatie dezer landen met het Westen tot stand te helpen brengen en men zal zich herinneren hoe uitputtend de onderhandelingen ge weest zijn tussen de grote vier om deze vredesverdragen in kannen en kruiken te krijgen. Tenslotte zijn de protesten der Sovjet-Unie verstomd, doch naderhand is duidelijk gebleken dat noch de Russische regering, noch de betrokken satellieten-re gering van plan was zich aan de „papieren" te storen. De praktijk is geweest dat alle vredes- dietaten anders werden geïnterpreteerd dan de Westelijke mogendheden bedoeld en duidelijk genoeg omschreven hadden. Bovendien werd elk protest daarover, dat uit het Westen kwam, van de hand gewe zen met het opgewonden argument: „De Westelijke mogendheden bemoeien zich met onze binnenlandse aangelegenheden, zij schenden onze souvereiniteit en plegen aanslagen op onze zelfstandigheid". En in tussen gingen de communistische rege ringen onverdroten verder met het inbreuk maken op de vredesverdragen wanneer dat in de kraam van haarzelf of haar meesters te pas kwam. Het zijn de schromelijke kwetsures aan de elementairste menselijke rechten ge weest die tenslotte de Westelijke mogend heden ertoe hebben bewogen, de drie be trokken landen openlijk en scherp te be schuldigen van „niet-nakoming der vredes verdragen". De politieke vervolgingen, de politieke massaprocessen, de eliminering van oppositie-figuren, de totale afwezigheid van alles wat ook maar zweemt naar een democratische jurisprudentie, de totale afwezigheid van alles wat ook maar zweemt naar enige bereidheid om zich te onderwerpen aan de controle door de lan den die het vredesverdrag hebben opge legd, dat alles is tenslotte een zo duide lijke minachting voor de getekende ver dragen geworden dat de Westelijke mo gendheden van haar kant zich tenvolle verantwoord achtten aan te dringen op de inwerking stelling van de geschillen procedure, en de drie landen uitnodigden zitting te nemen in een "commissie die zou moeten onderzoeken of er inderdaad in breuk op de vredesverdragen was gemaakt. Bovendien ontstond door deze situatie een impasse in de UNO, aangezien de drie Oostelijke landen door Rusland werden voorgedragen als candidaten voor het lid maatschap dezer organisatie. De Sovjet- Unie realiseerde zich wel degelijk hoe groot de tegenstand van het Westelijke kamp zou zijn om deze Moskou-vrienden als leden der UNO te accepteren en daar- Ex was 3 een heerschap uit Doorn Die flauw viel bij 't tanden boren. Hij dronk nog net leeg De TIP die hij kreeg En kwam trouwer terug dan tevoren. Inz. de Hr. J. B. te Katwijk a/Z ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7 ^5 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.04 Lunchcon cert 12.30 Weerber. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Tieüws. 13.20 Piano. 14.00 Promenade-orkest. a 45 Voor de vrouw. 15.30 Piano-duo. 16.00 lijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de eugd, 17.30 Alt, hobo en piano. 18.00 Platen, 8.15 Land- en tuinbouwcauserie. 18.30 Voor le strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek /oor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma. (21.00 —21.35 Familiecompetitie). 22.05 Platen. 22.15 BuitefHands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert gebouworkest. HILVERSUM II, 415,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 3.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 3.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinde- -en. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Platen. 11.45 'oordracht 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weer- u-richt. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zuid- Vmerikaans orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Popu- -,ir concert. 13.35 U kunt het geloven of met. 3 50 Platen 14.00 Voor de vrouw. 14.30 lano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd -ogramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Rege- ngsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport maatje. 18,30 Platen. 18.45 Natuurleven ra Juebec. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Orkest. 19 30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws.. 20.05 -\ctualiteiten. 20.15 Radio-philharmonisch orkest en soliste, 21.05 „De kribbebijter". 22.20 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten, 23,30 Platen. mede drie stemmen cadeau te geven aan het Oostelijke bloc, dat zich in strijd met de intenties der landenorganisatie tot op positiekamp geformeerd had. Daarom deed Moskou de concessie de toelating dezer drie landen te koppelen aan de toelating van Transjordanië, Italië en Oostenrijk. De impasse kwam echter desondanks, en aan gezien de Westelijke mogendheden hun weigering om Bulgarije, Hongarije en Roe menië toe te laten een juridisch onaan vechtbare motivering wilden geven, beslo ten zij de arbitrage van het Internationale gerechtshof in te roepen, nadat de drie Oostelijke landen de invitatie om een ge zamenlijke commissie uitspraak te laten doen over de kwestie der vredesverdragen, van de band hadden gewezen. Zo is deze zaak thans aanhangig in Den Haag. Dinsdag is de eerste zitting van het Hof geweest, waar de vragen geformuleerd zijn waarop het Hof een antwoord zal moe ten geven: Is er een geschil? Zo ja, zijn de drie beschuldigde landen verplicht de pro cedure van het vredesverdrag te volgen? Welke eenzijdige actie kan worden inge steld wanneer die landen samenwerking, weigeren? Kan er een commissie worden ingesteld die het geschil regelt? De uitspraak van het Hof zal vooral met het oog op de ontoereikendheid en het fa len van verdragen in het algemeen inte ressant zijn. Doch een oplossing lijkt er niet bereikbaar door. Want met even groot cynisme als de drie beschuldigde landen zich onttrokken hebben aan hun verplich tingen die de vredesverdragen voorschre ven, zullen zij de bevoegdheid van het Hof en de bindende kracht van de uit spraak ontkennen. En waarvoor zullen zij buigen, deze souvereine staten in deze ongeordende in ternationale samenleving die geen rechts orde kent? J. L. Oostenrijker bij verkeers ongeluk gedood Op de rijksweg bij De Klomp is Dins dag een verkeersongeluk met dodelijke af loop gebeurd. In de richting Utrecht reed een personenauto met geringe snelheid, aangezien de bestuurder, de heer C. uit Zwolle, wilde stoppen. Een tweede per sonenauto, bestuurd door de 38-jarige Oos tenrijker A. Pieker, wilde de auto inhalen, doch door onopgehelderde oorzaak raakten beide wagens tegen elkaar, waardoor de auto van P. op het linker weggedeelte werd geduwd. Op dat ogenblik naderde een tegenligger, een zware vrachtauto, bestuurd door B. uit Middelburg. De auto van de Oostenrijkse automobilist werd door de vrachtauto in elkaar gedrukt. De heer P. werd op slag gedood. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de vennootschap onder de firma Huspeart, groothandel in luxe-, huishoudelijke- en speelgoederen en rokersartikelen, gevestigd te Haarlem Zuiderstraat 2 en de beherende vennoten: a'. Theodorus Hesslin.g, wonende te Haarlem, ter Haarstraat 15, b. J. van Densen, wonende te Zandvoort, Helmerstraat 37 rood. Rechtercommissaris: mr, C. E. Muller. Cura tor: mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. A, Bos, winkelier, wonende te Krommenie, Zuiderhoofdstraat 3. Speciaal voor zonnige kamers en étalages. Gen. Cronjést raat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar (Adv.) Het oude Leidse station wordt bij gedeelten vervangen door een nieuw. De werkzaam- heden zijn reeds belangrijk gevorderd. Op de voorgrond de fundamenten voor een nieuw viaductop de achtergrond een trein op het noodspoor. Kempin Zoon van professor Pootjes gearresteerd In de nacht van Maandag op Dinsdag is.in de woning van professor Pootjes aan de Langestraat te Hilversum diens bijna 25-jarige zoon J. M. gearresteerd. Hij was als dienstweigeraar tot een gevangenisstraf van een half jaar veroordeeld, die hij reeds had uitgezeten. Hierna was hij in een werkkamp ie Vledder bij Assen geplaatst. Na daar acht dagen werkzaam te zijn ge weest, kreeg hij een kort verlof, waarvan hij echter niet naar het kamp terugkeerde. Ex-^Kriminalsekretar" voor zijn rechters De Bijzondere Strafkamer van.de Am sterdamse rechtbank begon Maandag met de behandeling van de zaak tegen de voor malige „Kriminalsecretar" bij de S.D. te Amsterdam, de thans 44-jarige Otto Kempin uit Neuburg. K. was werkzaam in het gebouw in de Euterpestraat en werd later verbindingsman tussen de Duitse autoriteiten en de leiding van het bureau Joodse Zaken in de Paulus Potterstraat. Hem was ten laste gelegd dat hij Joodse landgenoten had gearresteerd en mishan deld en dat hij deel uitgemaakt had van een executiepeloton, dat in October 1944 in de Apollolaan te Amsterdam 29 Neder landers heeft doodgeschoten. Na het hóren van 28 getuigen werd de behandeling van de zaak verdaagd tot 27 Maart. Jacht op walvissen wordt reeds op 15 Maart gesloten Op grond van de bepalingen van de in ternationale conventie voor de walvisvaart is besloten, dat de vangst op baleinwalvis sen dit jaar op 15 Maart te middernacht moet owrden gestaakt. Het door deze conventie vastgestelde .aantal van 16000 blauwe walvissen, dat door alle expedities tezamen .mag worden gevangen, zal dan zijn bereikt. Dit is ruim drie weken eerder dan de datum waarop dit seizoen officeel sluit, namelijk 7 April. Vorig jaar heeft de vangstperiode ge duurd van 15 December 1948 tot 26 Maart 1949. Dit jaar is de vangst een week later begonnen, namelijk op 22 December en eindigt zij op 15 Maart, hetgeen een ver schil uitmaakt van ruim twee en een halve week. Het vroege sluiten van het vangstsei zoen wordt geweten aan het grotere aantal vangstschepen. Het aantal expedities is even groot als vorig jaar. Traanproductie van de „Willem Barendsz" Tot 19 Febrpari had de „Willem Ba rendsz" geproduceerd 61.074 vaten traan en 4957 vaten spermolie. De productie cijfers van de overeenkomstige periode in het vorig vangseizoen (met twee vang dagen meer) waren 69.112 vaten traan en 3838 vaten spermolie. BEWONDERING STIJGT. Eens klaagde een dame uit Rijgen, Haar kachel was niet mooi te krijgen. Die wordt nu voortaan met Cetol gedaan Zie nu haar bewondering stijgen. (Adv.) Drukkerij van valse koffiebonnen De Economische Recherche van de Am sterdamse Politie heeft in samenwerking met de C.C.D. een drukkerij van valse koffiebonnen ontdekt. De politie neemt aan dat enige duizenden valse bonnen in omloop zijn gebracht. Enige maanden ge leden kwamen de eerste aangiften binnen en spoedig rees er verdenking tegen een zekere H., die in een kelder in de Mon nikendwarsstraat een drukkerijtje had. Rechercheurs wachtten hem op toen hij er. dezer dagen 's avonds uit kwam. Hij bleek 600 valse koffiebonnen bij zich te hebben. Een onderzoek in de kelder en in zijn woning had tot resultaat dat een vol ledige apparatuur voor het maken van valse bonnen in beslag kon worden ge nomen. In samenwerking met de C.C.D. werd het onderzoek voortgezet en weldra konden nog vijf mannen worden aangehou den, die ervan verdacht worden H. behulp zaam te zijn geweest met de verkoop van de bonnen. De politie stelde vast dat H. bonnen zo wel van de lopende periode (125 gram) als van de vorige periode (250 gram) heeft nagemaakt. De bonnen voor de kleinste hoeveelheid verkocht H. voor 0.70, die voor een half pond voor 1. Aanhoudende Hoest.. Reinig bij veelvuldig hoes ten Uw luchtwegen grondig met de krachtig ingrijptnde: De nieuwe Britse regering Shinwell weer in het kernkabinet als opvolger van Lord Alexander LONDEN, 1 Maart (Reuter). De Britse minister-president, Clement Attlee, heeft heden zijn nieuwe regering bekend ge maakt. Ernest Bevin blijft minister van Buiten landse Zaken: Sir Stafford Cripps blijft minister van Financiën; Herbert Morrison blijft „president van de raad", vice-premier en minister zonder portefeuille; en Aneurin Bevan blijft minister van Gezondheid. De portefeuille van Defensie, die te voren werd beheerd door Lord Alexander, komt aan Emmanuel Shinwell, die hierdoor weer lid wordt van het kernkabinet. John Stra- chey, de voormalige minister van Voedsel voorziening, wordt thans minister van Oor log. De minister van Koloniën Creech Jones werd in de verkiezingen verslagen. Hij wordt opgevolgd door Griffiths, de voor malige minister van Nationale Verzekering. Griffiths wordt opgevolgd door dr. Edith Summerskill, die voor de verkiezingen onder-minister van Voedselvoorziening was. Maurice Webb, de leider van de Labour- fractie in het Lagerhuis, treedt tot het kernkabinet toe door de portefeuille van Voedselvoorziening van minister Strachey over te nemen. McNeil, Bevin's rechterhand, krijgt thans een eigen ministerie als minister voor Schotse aangelegenheden. Hugh Gaitskell, de voormalige minister van Brandstof en Energie, wordt minister van Economische Zaken, om Sir Stafford Cripps te helpen met zijn moeilijke taak. Minister voor Stad en Land wordt Hugh Dalton. Lord Addison blijft Lord Grootzegelbe waarder en leider van het Hogerhuis. Kanselier van het Hertogdom Lancaster (feitelijk minister zonder portefeuille) wordt Lord Alexander. Hogere richtprijzen voor tarwe, aardappelen en suikerbieten De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, na overleg met de Stichting voor de Landbouw, de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en suiker voor de oogst 1950 vastgesteld. Bij de berekening van deze prijzen is rekening gehouden met de voorgenomen afschaffing" van de Onder nemersbelasting. De kostenvermindering, die hiervan het gevolg zal zijn, weegt globaal genomen op tegen de kostenstijging, welke voortvloeit uit de loonsverhoging van 5 De richtprijs voor tarwe is thans bepaald op f 22,85 per 100 kg., hetgeen dus neerkomt op een verhoging van f 0,35 per 100 kg.. In deze prijs zijn de verhoogde kosten opgeno men, die als gevolg van de devaluatie zijn ingetreden en die tot uitdrukking komen in een stijging van de prijzen voor werktuigen en kunstmest. De prijs van fabrieksaardappelen is even als het vorige jaar afhankelijk gesteld, van een gegarandeerde overnemingsprijs voor de hoeveelheid aardappelmeel, welke niet op normale wijze zou kunnen worden afgezet. Deze prijs is als gevolg van de stijging van de verwerkingskosten voor het seizoen 1950 met f 0,50 per 100 kg. verhoogd en bedraagt derhalve thans f31. De nieuwe prijs geldt evenwel slechts tot een productie van 200.000 ton aardappelmeel. Mocht deze hoeveelheid worden overschre den dan zal dit teveel tegen een prijs van f 20 per 100 kg. aan de overheid ter beschik king moeten worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, hieraan een zodanige bestemming te geven, dat hierdoor de eigen afzet van de industrie niet wordt belemmerd. Hierbij is rekening gehouden met de om standigheid, dat als gevolg van de toepas sing van de wet ter bestrijding van de aard appelmoeheid en met het oog op de 'voor uitzichten van de afzet van aardappelmeel een belangrijke wijziging in de bedrijfs voering in de veenkoloniale gebieden zal moeten intreden. De suikerprijs is verhoogd van f 39,50 (na derhand vermeerderd met f 1 per 1000 kg. bieten) tot f42,50 per 100 kg. In de nieuwe prijs is de stijging van de verwerkings kosten van suikerbieten opgenomen. Voorts is in aanmerking genomen, dat de opbrengst van de bijproducten melasse en pulp aan merkelijk lager zal zijn tengevolge van de reeds ingetreden prijsdaling van deze pro ducten. Voor voergranen zijn gezien het prijs verloop over het afgelopen oogstjaar geen richtprijzen vastgesteld. De prijzen houden nauw verband met die, waarvoor de ge- importeerde granen als veevoeder worden gedistribueerd. Wel blijft de mogelijkheid geopend eventueel door aankopen door mid del van het A.V.A. steun aan de markt te verlenen. Lord-kanselier (eigenlijk minister van Justitie) en hoogste rechter in het land, blijft Lord Jowitt. De volgende minis ters houden hun portefeuilles: Minister van Binnenlandse Zaken: Chuter Ede; minister van Arbeid: George Isaacs; minister van Landbouw en Visserij: Tom Williams; minister van Opvoeding: Tom- linson en minister van Handel: James Wilson. Minister voor Betrekkingen met het Gemenebest wordt Gordon Walker in plaats van Noel Baker. De eerste lord van de Admiraliteit (mi nister van Marine) blijft Lord Hall. Dan zijn er nog de volgende portefeuilles: minister van Luchtvaart: Henderson; minister van Brandstoffen en Energie: Noel Baker, die zijn post in het kernkabinet ver liest; minister van Vervoer: Barnes; minis ter van Bevoorrading: Russel Straus; mi nister van de Burgerluchtvaart blijft Lord Pakenham; minister van Pensioenen: prof. Marquand; minister van Posterijen: Ed wards. Voormalige ministers, die geen zitting hebben in het tegenwoordige kabinet, zijn: Woodburn (minister voor Schotland); Key (minister van Openbare Werken), Paling (minister van Posterijen) en Lord Listowel, minister van Koloniale Zaken. Het kernkabinet is van 17 tot 18 minis ters uitgebreid door opneming van Dalton als minister voor Stad en Land. De reorganisatie van de Britse regering laat het kernkabinet bijna onveranderd, doch op lager niveau heeft zij voor vele verrassingen gezorgd. De meest spectaculaire benoeming is Shinwell's promotie tot minister van Defen sie. Deze krachtige en invloedrijke leider van Labours linkervleugel neemt nu de opperste leiding van alle strijdkrachten over van Lord Alexander, die onlangs tot „peer" is verheven. Ook de handhaving van Aneurin Bevan als minister van Gezondheid is van belang. Voor de verkiezingen was voorspeld, dat hij een belangrijker post zou krijgen in de nieuwe regering. Men concludeert thans, dat de rechtervleugel van het kabinet een krachtig standpunt inneemt ten opzichte van de te volgen politiek. Attlee heeft ook twee van Labours „veel belovende jongeren" in het kernkabinet gebracht. Het zijn Hector McNeil, de jour nalist die tot dusver de rechterhand van Bevin was en Gordon Walker, een voor malige „tutor" (gegradueerde die belast is met de leiding der studie van de studenten) aan de, universiteit van Oxford, die in de oorlog'verbonden was aan de staf van de B.B.C.-uitzendingen voor Europa. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Ds. Popma belichtte de morele taak van de boekverkoper De afdeling Amsterdam van de Neder landse bond van bedienden in boekhandel en uitgevereij belegde Maandagavond in 't I.C.C. ter gelegenheid van de Boekenweek 1950 een vergadering, waar gesproken werd over de morele taak van de boek verkoper. Achtereenvolgens werden inlei dingen gehouden door de heer G. J. van Drimmelen, boekverkoper te Den Haag, wiens artikelen in het Tijdschrift voor de Boekhandel de eerste aanleiding tot deze bijeenkomst vormden, de dichter en essay ist H. A. Gomperts, ds. S. J. Popma, stu denten-predikant te Amsterdam en de heer "W. J. Schouten, directeur van een uitgeverij. Ds. Popma behandelde de morele verant woordelijkheid van de boekverkoper tegen over schrijvers, uitgevers en kopers. Hij moet de boeken daar brengen, aldus spre ker, waar de schrijvers en uitgevers het hebben gewild. Hij is op zijn plaats de cul tuurdrager en niet het verkoopapparaat. Hij moet zich bewust zijn, dat het boek altijd werkt, of ten kwade of ten goede en dat hij steeds te doen heeft met beïnvloed bare mensen en zich dus nooit mag los maken van morele normen. 45. Maestro Flodder Fiedelduin had nog helemaal niet in de gaten, dat Panda zo erg opgewonden was. Hij klopte de mond harmonica uit op zijn mouw en sprak op onderwijzende toon: „Dit is natuurlijk een aller-akeligst instrumentje. Het is met een viool niet te vergelijken, en bovendien ben ik violist, en geen mond-organist, of mond harmonica-virtuoos, zoals men dat wel eens noemt. Ach neeach nee. Maar aan de andere kant moet ik toegeven, dat ook dit instrumentje zijn aantrekkelijkheden biedt! In de handen van een goed kunste naar....". „Maestro.luister nu toch eens!" viel Panda hem ongeduldig in de rede. „Uw viool staat daarginds te koop! Joris Goedbloed heeft hem van u gestolen en verkocht! En het is een Stradivarixis en hij is twintigduizend ducaten waard!" „Wat?" riep de musicus, die dit niet alle maal tegelijk kon verwerkenmaar verder kwam hij niet, want op dat ogen blik naderde er met grote snelheid een schitterende, fonkel-nieuwe auto, waar voor zij beiden haastig opzij moesten sprin gen. „Opzij, opzij, goede lieden!" riep de inzittende, streng maar niet onvriendelijk. Maakt ruim baan.eh bedenkt wel: bij snelverkeer geen opstootjes! Gij belemmert mij de vrije doortocht!" Op hetzelfde ogen blik was de dure wagen alweer voorbij. maar niet zó snel, of Panda en de Maestro hadden nog wel gezien, wie de inzittende was! Dat was Joris Goedbloed, die zich voor het geld, dat hij voor de viool had ontvangen, nu een auto had aangeschaft en goede sier maakte. „Goedbloed autopeinsde Fiedeldum half-versuft, terwijl hij hem nakeek. „Twintigduizend ducatenmijn vioolmaar dan moet ik hem achtervolgen! Dan m«eten wij 'onmiddellijk achter hem aan!" Vader en zoon. Friedrieh Ebert, de burge meester van Oost-Berlijn, heeft de her denkingsplechtigheid op de sterfdag van zijn vader, wijlen Friedrieh Ebert, ver boden. De oude Ebert was sociaal democraat en de eerste president van de Duitse republiek. Rust keert weer. De panter die sinds Zater dag een gedeelte van Oklahoma (V. S.) onveilig maakte, is op zijn akkertje naar de dierentuin teruggewandeld, waaruit 'hij ontsnapt was. Hij begon zich onmid dellijk tegoed te doen aan een groot stuk vlees dat als lokaas was neergelegd. Furie. In Hannover heeft een vrouw met een vlammenwerper 50 politie-agenten van zich afgehouden, die haar en een groep zwarte handelaars wilden arreste ren. De groep werd echter overmand toen de politie versterking had gekregen. Dieseltje. Op de voorjaarsbeurs in Leipzig zal een Dieselmotortje met een gewicht van 30 gram en een cylinder-inhoud van 0.3 cc te zien zijn. Wapens. De V. S. zullen in het komende week-end met de wapenverzendingen aan Europa beginnen. Het Franse vlieg- dekschip Dixmude komt Zaterdag in Norfolk (Virginia) aan om vijftig vlieg tuigen voor Frankrijk te halen. Tien tallen wagens met kanonnen, tanks, munitie en militaire uitrustingsstukken zijn reeds onderweg naar de Ameri kaanse Oostkust. Bom. Gistermorgen is bij het hoofdbureau van de communistische partij te Nice een bom ontploft. Er werd enige mate riële schade aangericht, maar er ge beurden geen persoonlijke ongelukken. Emotie. De Franse Nationale Vergadering heeft met 366 tegen 202 stemmen een communistische motie verworpen, om de verkoop van Coca Cola in Frankrijk te verbieden. Cultuur. In Oost-Berlijn is de eerste Duits- Russische school geopend, waarop „dui zenden Duitse kinderen in de geest van de Sovjet-Russische cultuur zullen wor den opgevoed". Waarschuwing. De Tsjechische bisschop pen hebben tot de priesters een schrij ven gericht, waarin wordt meegedeeld dat de deken Dechet, die door de over heid is aangesteld tot administrateur van het bisdem-Banska Bystrica, dit ambt wederrechtelijk bekleedt en in de ban is gedaan. Het wordt de priesters in dit schrijven verboden om deel te nemen aan door cle politieke overheid georga niseerde debatten, die worden gebruikt om het gezag van de kerk aan te tasten. Meer passagiers. Aan boord van het Deen se vrachtschip Jace, dat 300 Nederlandse koeien naar Peru vervoert, zijn niet minder dan 62 kalveren tijdens de reis geboren. De kapitein van het schip heeft zijn rederij bericht, dat de koeien en kalveren het 'best maken. Happy landings. De K.L.M.-Constellation die gisteren in New York arriveerde met een bemanning van tien koppen en der tig passagiers aan boord, had de laatste 500 mijl van haar vlucht slechts op drie motoren gevlogen. De gezagvoerder vreesde brand, toen een der motoren kuren begon te vertonen, maar gelukkig bleek zijn vrees 'ongegrond en het toe stel landde veilig en wel op de plaats van bestemming. Bloemencorso bollenstreek 1950 22 April belooft veel! Plet Centraal Comité Bloemencorso heeft besloten dit jaar wederom een groot bloe mencorso in de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim te organiseren op 22 April. Het Comité stelt zich voor in de organi satie van dit corso een aantal verbeterin-' gen aan te brengen, waarvan de opgedane ondervinding van het vorig jaar de wense lijkheid heeft aangetoond. Verwacht mag worden dat het te houden corso die van vorige jaren verre zal over treffen. In verband met het 50-jarig be staan van de Bond van Bloembollenhan delaren worden veel buitenlandse gasten verwacht. De aanmelding tot deelneming aan het corso is thans opengesteld. Ook dit jaar zullen wederom geldprijzen beschikbaar worden gesteld, zowel voor deelnemers met personen auto's als voor die met vrachtwagens. Voor de personen auto's zijn vijf prijzen be schikbaar gesteld, variërende van 200. tot 50.Voor de vrachtwagens zijn tien prijzen beschikbaar gesteld van 500. tot 25.Tevens kan onder beide groe pen prijswinnaars als extra prijs gewonnen worden de wisselbeker voor het meest ori ginele of humoristische idée. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS N.V, Slavenburg's Bank in 1949 Dividend van 6/2 procent voorgesteld In' het thans verschenen jaarverslag over 1949 van N.V. Slavenburg's Bank wordt ge constateerd dat als gevolg van de waarde- verlaging van verschillende munteenheden en de daaruit'voortvloeiende'bedrijvigheid op irn- en exportgebied de omzetten op de buitenlandse wissel en accreditiefafdelingen zeer levendig waren; de omzetten op efffec- tengebied daarentegen waren nagenoeg het gehele jaar weinig bevredigend. Het afgelopen jaar was voor de bank een zeer gunstig; vooral haar buitenlandse relaties namen in aantal toe. Het bedrag der uitstaande credieten bleef constant, daaren tegen nam het bedrag der hun toevertrouw de gelden toe. Het bruto winstcijfer, in het verslagjaar behaald, steeg tot f 1.310.796,37 (vorig jaar f 1.104.527,48). Na aftrek van onkosten en vermeerdering met het onverdeelde winst saldo is het beschikbare winstsaldo f577.005,56 (vorig jaar f422.338,80). De directie stelt voor, hieruit te storten in het pensioenfonds f 15.000, af te schrijven op gebouwen f21.340,03. aan de onder het hoofd Crediteuren voorkomende bijzondere reserve tegen eventuele risico's een bedrag van f50.000,— toe te voegen, naar de reserve rekening een bedrag over te boeken van f 70.000,— het dividend vast te stellen op 6'/j en het resterende bedrag, an aftrek van tantièmes, vormend een bedrag van f 129,865,53 over te boeken op nieuwe reke ning. Het geplaatste aandelenkapitaal der vennootschap bedraagt thans f 3.400,000

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2