Het Hek van de Daim. Bijslag op de uitkeringen aan ouden van dagen weer aan deorde Minister Teulings in de bres voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst Twee Haarlemse schooljongens spelen hoofdrollen in Veilig Verkeer-film J e Woensdag 1 Maart 1950 3 TWEEDE KAMER Verenigde Vergadering over hef benoemen van een Regent (Van onze parlementaire redacteur) In de zaal van de Tweede Kamer is Dinsdagmiddag eerst een Verenigde Ver gadering gehouden, welke nodig was voor de behandeling van 'het wetsontwerp tot benoeming van een Regent ingeval bij overlijden van het staatshoofd de troon- opvolger(ster) minderjarig zou zijn, als mede van het voorstel inzake benoeming van een voogd en regeling der voogdij. Deze vergadering werd gepresideerd door de voorzitter van de Eerste Kamer. Zo wil het de Grondwet. President Kranenburg had links en recht naast zich een gemengd gezelschap van griffiers en commiezen- griffiers van de beide Kamers. In de ban ken zaten broederlijk en zusterlijk leden van de twee takken van onze volks vertegenwoordiging naast elkaar. De Tweede Kamervoorzitter had voor deze gelegenheid zijn oude plaats je op de achterste bank ter rechter zijde opgezocht. Het werk van de vergade ring bestond alleen uit het trekken van de afdelingen. Daar is men vervolgens de wetsontwerpen gaan onderzoeken. Zodra na het Voorlopig Verslag de Memorie van Antwoord zal zijn uitgebracht, kan men de openbare behandeling in verenigde ver gadering tegemoet zien. Later op de middag waren de Tweede Kamerleden weer baas in eigen huis. Voor een kleine verrassing zorgde prof. Romme, die van het recht gebruik maakte om mon delinge vragen te stellen naar aanleiding van het geval-Westerling. Mr. Schokking, minister van Oorlog- en van Marine, ant woordde, dat nu wel vaststond, dat de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, zijn spijt had kenbaar gemaakt over het feit, dat Neder landse militairen Westerling hadden hel pen ontvluchten. Zodra de minister over voldoende gegevens zal beschikken zal hij de Kamer een overzicht verschaffen van Westerlings vlucht, van het eventuele aan deel daarin van Nederlandse militairen en van de maatregelen die tegen dezen ge nomen mochten zijn of nog genomen zul len worden. Na dit intermezzo kwam voor de derde maal, nadat reeds twee këer schorsing van de behandeling nodig was geweest, het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de Noodwet- Ouderdomsvoorziening weer ter tafel. Minister Joekes zette nu zijn stand punt ten opzichte van de verschillende amendementen uiteen. Weldra bleek, dat hij bereid was om het denkbeeldVan Lienden (Arbeid) over te nemen, waardoor de bijslag aan gehuwden tenminste 2. die aan ongehuwden 1 per maand zal bedragen. Dat zal nog een half millioen meer kosten dan de zeven millioen die de door de minister ontworpen regeling ver eiste. Onaannemelijk noemde hij echter het verlangen van de heer Gortzak (Comm.), waardoor die groepen een zodanige ver hoging zouden krijgen, dat de kosten 26 millioen zouden bedragen. Het bescheide ner wijzigingsvoorstel-Hoogcarspel (Com munist), dat eigenlijk diende als reserve, voor het geval het amendement van zijn geestverwant verworpen zou worden, werd eveneens van de hand gewezen. Natuurlijk lieten beide heren niet na de bewindsman alsook de Partij van de Arbeid te verwij ten, dat men veel te schriel wilde zijn tegenover de ouden van dagen, van wie er enigen op de gereserveerde tribune met spanning het debat volgden. Van zijn kant wierp- minister Joekes de heer Gortzak voor de voeten dat deze met het onver antwoordelijk dure voorstel van de 26 mil lioen gulden een paradepaard de parle mentaire arena had laten binnendravén. Als men bedenkt, dat er reeds jaarlijks 150 millioen voor de- noodvoorziening ten be hoeve van de ouden van dagen wordt uit gegeven, kan men aldus de heer Van Lienden en de bewindsman toch moeilijk beweren, dat de overheid voor die groep niets of te weinig doet. Er zijn echter gren zen ten opzichte van hetgeen als verant- antwoorde uitgaven te beschouwen valt. De gedachtenwisseling, waaraan ook de heer Stapelkamp (A.R.) met enige cri- tische opmerkingen deelnam, duurde ge ruime tijd, doordat de beide communis tische sprekers blijkbaar opzettelijk lang van stof wensten te zijn. Zodoende komt pas Jeugdige kantoorbediende stal 3400.- De Venlose politie is er gisteren in ge slaagd opheldering te brengen in een dief stal in de nacht van 1 of 2 Februari ge pleegd bij het kantoor van de Caltex te Venlo. Gearresteerd is de achttienjarige kantoorbediende G„ die bekend heeft, dat hij die middag gezien heeft, dat men de sleutel in de brandkast had laten steken, 's Avonds is hij door het raampje van het toilet, naar binnen geklommen, waarna hij met het in de brandkast aanwezige geld (j 34DÖ) is verdwenen. Hij leefde er royaal van en heeft voor 1300 opgemaakt. Het resterende bedrag dat hij ergens verborgen had, is inmiddels teruggevonden. Het Amsterdams Pliilharmonisch Or kest wordt voorlopig voor de tijd van een jaar als werkverruimingsobject voor hoofd arbeiders beschouwd. Dit betekent, dat het orkest voor de helft uit werkloze musici mag bestaan. De financiële lasten komen voor 75 procent voor rekening van het rijk. voor 25 procent voor provincie en gemeente. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 1 MAART Frans Hals: ..Het brandende vraagstuk", 18 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Thuis". 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wet zonder recht", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Mariandeï", 18 j., 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De macht om Wyoming", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De drie musketiers", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Tragische jacht", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Haarlemse Kegelbond: Haarlemse Vreües- raad, spreker mr. G. J. van Heuven Goed hart, 8 uur. DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg: „The importance of being Earnest", 8 uur. De Leeuwerik: Die-, renbescherming, film „Het dier in huis en hof", 8 uur. Concertgebouw: Int. Chr. Spiri tistisch centrum „De grote wereld". 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: lezing over „Het mag netisme en de vijf stromen van vitaliteit", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. vandaag, wanneer hun gisteren door hun aanwezigheid op het Communistische Par tijcongres verhinderde fractie-genoten weer op het appèl kunnen zijn, het wets ontwerp aan de orde tot goedkeuring van de bekrachtiging van het Amerikaans Nederlands verdrag tot wederzijdse hulp- •verlening. Voordien zal men echter nog even over de communistische amendemen ten moeten stemmen. Prins Bernhard vandaag naar de V.S. WASHINGTON. Prins Bernhard wordt deze week uit Mexico in Washington ver wacht, zo is van de zijde der Nederlandse ambassade te Washington meegedeeld. Hij zal een niet-officiële reis door Californië maken. Op 7 Maart zal hij te Washington aankomen voor een bezoek aan President Truman. Op 9 Maart gaat hij voor tien dagen naar Canada. Daarna gaat de prins naar New York om zich per vliegtuig naar Nederland te begeven. Eén dag korter in Mexico Volgens het oorspronkelijk opgestelde reisschema zou Prins Bernhard vandaag naar Mexico City zijn teruggekeerd. Hij zou dan Donderdagochtend uit de Mexi caanse hoofdstad naar de Verenigde Staten vertrekken. Het Nederlands gezantschap te Mexico heeft echter medegedeeld dat de Prins een extra-dag nodig had om het voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten opge stelde programma te kunnen afwerken en dus reeds vandaag zou vertrekken. EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortzetting van zijn rede ter verdediging van de begroting van Binnen landse Zaken heeft minister Teulings, door mr. Wendelaar (V.V.D.) uit zijn tent gelokt, geen stuk heel gelaten van het aan de overzijde van het Binnenhof door de heer Goedhart in het najaar gehouden re quisitoir tegen de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Toen zat de pas opgetreden bewindsman nog niet voldoende in de ma terie om terstond op dat requisitoir in te gaan. Inmiddels heeft hij een en ander grondig onderzocht en als vrucht daarvan kreeg het Tweede Kamerlid Goedhart nu in de Eerste Kamer antwoord van de mi- Gisteren heeft in Londen de feestverlich ting voor het komende officiële bezoek van de president der Franse Republiek, Vincent Auriol, proef gebrand. De koepel van St. Paul's Cathedral in het floodlight. nister, hetgeen een ongewone figuur is. Minister Teulings gaf te verslaan al dat kwaad spreken over bedoelde dienst te be treuren, aangezien die organisatie daardoor ten om-echte in een kwade reuk is komen te staan. Het was eveneens de Binnenlandse Vei ligheidsdienst, door de minister een nood zakelijk kwaad genoemd, met de nadruk op het woordje „noodzakelijk", welke aan leiding had gegeven tot boze woorden van de heer Van Santen (Comm.). die er name lijk slecht over te spreken was geweest, dat bij de motÊvering van het bestaan van zulk een dienst in de Memorie van Antwoord gewag was gemaakt van elementen hier te lande, die het principieel gemunt hebben op omverwerping van onze democratische staatsinstellingen en die daarvoor steun uit het buitenland zouden krijgen. Door de Communistische senator uitge nodigd om die stelling met bewijzen te staven, merkte minister Teulings op, dat al liet men het zinnetje over de buiten landse steun weg, toch de bestaansgrond vaii de dienst ten volle behouden bleef. „Zoals wij in Brabant zeggen: iedereen weet het en kan het met zijn boeren- fluitjesverstand nagaan", aldus de minister. Dit was een minder gelukkige opmer king die weer commentaar uitlokte van de heer Van Santen, die betoogde dat er niets bewezen was. Zo nu en dan werd het door wederzijdse interrupties een krakeel, dat, president Kranenburg moeilijk meester kon worden. Van zijn kant onderstreepte de minister nog eens, dat hij reeds door de aard van de dienst niet allerlei gehei men kon openbaren. Eind van het lied; aanneming van de begroting met aanteke ning van 's heren Van Santens stem tegen, waarna nog twee sprekers iets over de be groting van Economische Zaken in het midden brachten. De behandeling daarvan wordt vandaag voortgezet Toen een dokter uit Breda mei zijn auto uit Den Bosch naar huis terug keerde, stak bij Berkel-Enschot plotseling een man de weg over Hij werd aangereden en op slag gedood. Hij bleek een 72-jarige inwoner van Tilburg te zijn, die werd vermist en naar wie de politie op zoek was. Dammen J. L. Versteeg gehuldigd Maandagavond werd de heer J. L. Ver steeg. lid van verdienste der Haarlemse Damclub, gehuldigd in verband met hei feit, dat hij 40 jaren lid dezer vereniging was. Op verzoek van hei bestuur richtte de ere voorzitter. de heer J. W. van Dartelen, zich tot de jubilaris en stelde de grote verdiens ten in het licht, die de heer Versteeg voor de H.D.C. heef: gehad. Hij speldde de heer Versteeg eer. erekruis op de borst, de eerste Snderschciding die aan leden met veertig ienstjaren werd uitgereikt De eerste voor- i zittcr der H.D.C.de heer J. H, Meure, sprak eveneens hartelijke woorden van waardering en dank en overhandigde de jubilaris bloe men voor diens echtgenote. District Kennemerland De uitslagen van de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van district Kennemerland luiden: Hoofdklasse, vierde ronde: H Willernse H. Berk 20: W. de JongG. Eising 20; J, PoppenNico Blom 11. Vijfde ronde: W, de JongJ. H, Meure 20; A. de Jong—'G. Eising 20. Tweede klasse, derde ronde: P. de Kort H. Leuwener 20: G.'J. SteenkistM. Wei land 11; W. VerheijdëG. Faaij 20. Derde klasse, derde ronde: L. FopmaTh. Blom 20; H. KlaverG. Heinsbergen 11; W. NaurisM. Heinsbergen 20; J Mulder W. Kort 1—1. Kampioenschap van Noordholland Aan de finale om het clubkampioenschap eerste klasse van Noordholland zullen deel nemen: R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" (Heemstede); damvereniging „Gezel lig Samenzijn" II en lil'(Amsterdam); dam club ,-G.S.Z(Bovcnkarspel) en damvereni ging „Damiust" (Noord-Scharwoude). Num mer I in deze finale promoveert naar de hoofdklasse van de Nederl. Dambond. Haarlemse DamclubN.V. Hin In het clublokaal öer Haarlemse Damclub werd een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tussen elf spelers van de lagere tien tallen der HDC en elf leden uit het perso neel der N.V. Hin. Met 1210 wonnen de spelers van de N.V. Hin. Schaken Jeugcltournooi van „Rolland" is achter de rug Verliepen de voorronden van het door de schaakvereniging „Rolland'' voorbereide jcugdschaaktournooi vlot, de finale heeft ook dit keer lange lijd in beslag genomen. j Steeds weer werden partijen uitgesteld, waardoor de eindstrijd tussen zes spelers van eind October tot in Januari duurde. Het einde kwam ook toen alleen nog, doordat men besloot van het laten spelen van een partij af te zien. De medewerking van dc jeugdige schakers was gering hoewel de schaakvereniging „Rolland" alles in het werk stelt om dit tournooi zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit bleek ook weer bij de prijsuitreiking, welke op de clubavond van „Rolland"- ge schiedde. en waar de Noordhollandse Schaakbond, vertegenwoordigd door de heer J. Lankamp, blijk gaf van zijn belangstel ling voor het schaken door de jeugd. Winnaar van het tournooi is geworden: R. den Boeft. met 4'. pnt. Hij ontving de wisselbeker, uitgeloofd door Haarlems Dag blad, en. een herinneringsbeker. Tweede werd F. Speyers met vier punten, die het door de N.H.S.B. uitgeloofde boekwerk ont ving. De derde prijswinnaar was N Zwane- velri na loling met A. Schmitz, die als vierde eindigde en evenals Zwaneveld twee punten behaalde. Na de prijsuitreiking hebben de jeugdige prijswinnaars R. den Boeft en F. Speyers. en door C. Lukaart en F. Groos alternerend simultaan gespeeld tegen de leden van de organiserende vereniging. Het resultaat van het eerstgenoemde koppel was: zes partijen gewennen, drie vcfloren en twee remise (64 r'>en dat van de twee anderen: acht partijen gewonnen, vier verloren en een remise (65 Twee Haarlemse jongens tellen op het ogenblik de dagen, de nachten en de uren die hen nog scheiden van aanstaande Vrij dagmiddag. Want dan zullen zij met hun ouders in de grote zaal van het Scheve- ningse Kurhaus zitten en gespannen tiaar het witte doek kijken ivaarop de flitsende beelden hen zullen herinneren aan de lijd dat zij met de équipe van „Mirror- film" op stap waren om mee te werken aan hel opnemen van de film ..Twee jon- gens en een autodie de Rotterdamse firma Jamin aan het Verbond voor Veilig Verkeer heeft aangeboden. Het zijn de twaalfjarige Frits van der Eng uit de Sperwerstraat in Haarlem- Noord en de achtjarige Tonny Leis uit de Eerste Vooruitgangstraat in Haarlem-Oost, waarop opnameleider N. Th. Werner ver leden jaar Sept. zijn keus bepaalde, nadat hij op de speelplaatsen van vele Haarlem se scholen tijdens het vrij kwartier een kijkje had genomen op zoek naar twee ge schikte jongens voor de hoofdrollen in de Veilig Verkeer-film. Die knapen moesten aan niet geringe eisen voldoen. Zij moesten niet alleen fotogeniek zijn, maar ook pien ter en niet alleen schrander, maar ook ge duldig en volgzaam, want zonder die laat ste kwaliteiten kan een regisseur helemaal niets beginnen. Maar de heer Werner „Oom Nick", zoals hij door Frits en Tonny al gauw werd genoemd had dan ten slotte succes op de P. H. van der Leyschool en op de Teylerscbool. Van de Onderwijsinspectie die van hel belang van de actie van „Veilig Ver keer" voor een vermindering van het aan- KUNSTHISTORISCH WERELDCONGRES IN 1952 TE AMSTERDAM Op de bestuursvergadering van de Ne derlandse Vereniging van Kunsthistorici, dezer dagen te Utrecht gehouden, werd medegedeeld, dat het internationaal kunst historisch congres in 1952 te Amsterdam gehouden zal worden. Het vorig jaar con gresseerde men in Lissabon. Vertegen woordigers uit alle landen, ook uit Ame rika, zullen aan dit congres, dat waar schijnlijk in de maanden Juli en Augustus 1952 plaats heeft, deelnemen. Abraham Prikkie Het pand op de hoek van hei; Rem- brandtsplein en de Amstelstraat heeft een nieuwe bestemming gevonden. Tot voor kort was dit ingericht onder het motto Broadway Palace als een soort amusemenlslokaal, waar vergeefse po gingen werden Ondernomen om het hoofdstedelijk uitgaansleven weer in de oude koers te lokken, welke echter te weinig winst opleverden om de exploi tatie te blijven voortzetten. De nieuwe eigenaars, die iets met textiel te doen hebben, zijn nu op het aardige idee ge komen om met medewerking van het archief der gemeente en van het Toneel museum een kleine expositie in te rich ten over het rooskleurige verleden van het. gebouw. Heel vroeger was daar namelijk de Salon des Variétés gevestigd en ieder die een Amsterdamse vader heeft zal weten wat dat beduidde. Dat waren nog eens tijden, dames en heren. Toen het toneel nog bloeide. In enkele vitrines liggen herinneringen daaraan uitgestald. Het eerste program ma dateert van 1847, toen er een grote vaudeville werd opgevoerd in drie tijd vakken: „Dertig jaren of het leven van Rode Pierre" met Suzanne Sablairolles als tegenspeelster van de titelheld. Op 20 Maart 1861 hield men een zogenaam de benefiet-avond ten voordele van D. van Ollefen, die als „De man met het ijzeren masker" schrikbarend voor het voetlicht trad. In die tijd begon de eerste periode van Louis, Frits en mevrouw Theo Bouw meester in de salon. De grote Louis de buteerde er in „De oude korporaal" (entrée 60 cents, theater-affiches a 3 cents verkrijgbaar). In zijn tweede pe riode speelde hij onder meer „De twee weezen". Overigens veranderde het theater voortdurend van directie, want er waren steeds nieuwe „vaste" bespe lers, zoals August Morin, Victor Dries- sens en Eduard Bamberg. Deze laatste hield blijkens de tekst van het volgende affiche van de nodige sensationele af wisseling; De laatste nog levende Azteken uit Amerika dagelijks te bezichtigen van 's morgens 10 tot 's avonds 11 uur (eerste rang 30 cents) Ook „De Voddenraper van Parijs" werd door hem naar Amsterdam ge haald. In 1891 zwaaiden de heren Boas, Judels en Van Biene er de scepters. Op 13 December van dat jaar ging de hon derdste voorstelling (met surprises van Abraham Prikkie, voordracht door Fraulein Katzenjammer en komisch op treden van de heren Loup-Loup en Vingt Sous) v^n de veelbesproken revue „De Doofpot", waarin het optreden van de politie werd gehekeld bij de ontrui ming van de Dam tijdens de relletjes bij het bezoek van de Duitse keizer. Daarin werd door Gerard Pilger een schoon lied gezongen ter ere van de ridders van de gummistok: Pats, pats, pats, je dondert er maar door. zoo wordt door ons de rust bewaard, waar anders zijn wij voor? Pats, pats, pats,, je hakt er maar op in, zo ranslen wij de burgerij heel opgeruimd van zin. Het is jammer dat wij de wijs niet kennen. Kort tevoren had de revue „Hookie Pookie" met vele coupletten en quodlibets niet minder successen ge oogst. Iets later trok „Lumpivagabun- dus of het losbladige klaverblad, vaude ville in zes taferelen met proloog en na spel naar het Duits" al even volle zalen. Ook het serieuze toneel deed er op geld. Men kon er Anna Sablairolles zien in „Sodoms Ondergang" en in 1893 zo wel „De Wevers" van Hauptmann als „Rosmersholm" van Ibsen. Van de ac teurs uit die dagen noemen wij Lena Kley, Greta Braakensiek. Chrispijn, Schwab, Ternooy Apèl, Poolman en Van Kuyk. Er was destijds echter veel concur rentie. In de Amstelstraat bevonden zioh nog drie theaters: variété Flora, het Pa nopticum (entrée 49 cents!) en- het Grand Théatre, zodat de salon plaats moest maken voor het gerenommeerde café „De Nieuwe Karseboom". De tentoonstelling, hoe klein zij ook mag zijn, beperkt zich niet alleen tot toneelsouvenirs. Men vindt er reeksen vergeten stadsgezichten uit de tijd dat het plein nog Botermarkt heette en een boertig dichtstukje (prijs tien cents) met als titel „Wat een Eenvoudig Burger dacht bij de onthulling op 27 Mei 1852 van het standbeeld van Rembrandt van Rhyn". Er hangt ook een fraai affiche ten bewijze van de vergankelijkheid van al het aardse streven: Morgenavond optreden van Mile Mary Arnidis „de sterkste vrouw ter wereld". Want ook haar krachten zijn tenslotte bezweken. Te veel tekst De Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels heeft jongst leden Zaterdag in de lichthal van' een bekend warenhuis (zo bekend, dat wij de naam niet behoeven te noemen, het geen immers als het maken van gratis reclame zou kunnen worden uitgelegd) een zogenaamde litteraire markt gehou den. Een paar dozijn acteurs en actrices probeerden daar boeken te slijten, niet door ze te lezen, maar door ze te ver kopen. Als premie kreeg men een hand tekening cadeau op het schutblad. Om het nu maar ineens eerlijk te zeggen: uit artistiek oogpunt bezien was deze comedie een grote sof. Dat is ook geen wonder als men bedenkt dat de meeste toneelspelers al moeite hebben met de tekst van één dichter, laat staan dus met de verzamelde werken van vijftien dichters. Het was een plezierig gezicht al deze bejubelde dames en heren in hun bont versierde tentjes te zien staan. Over het algemeen bleek de rolkennis zeer onvoldoende. Alleen Ferdinand Sterne- berg en Ben Groeneveld gaven een aar dig nummertje volkstoneel weg door het uitkramen van slagzinnen als „Koop niet bij de buren, het zal u bezuren!" PaüL Huf had het erg druk. Die stond boeken uit te delen of-ie Sinterklaas zélf was. Albert van Dalsum probeerde met een ijverige glimlach onder zijn alreeds kalende schedel om Bertus Aaf- jes aan een nieuwe druk te helpen. Een eindje verderop zat Han Bentz van den Berg met een gezicht alsof hij eindelijk het konijn Harvey te zien had gekregen. Bij informatie bleek ons echter dat het was verdreven door opdringende hand- token ingjagers. Kommer Kleyn en Eva Janssen moesten het hier zonder micro foon doen, doch daar stond tegenover dat niemand hen door een knopomdraai tot zwijgen kon brengen. Eigenlijk hield alleen Guus Ostcr een toepasselijk boek; te koop, namelijk „Ik verkoos de vrij heid". Ten bewijze van de stelling dat kun stenaars niet met geld kunnen omgaan, werd de administratie in deze letter kundige stalhouderijen door wettig ge diplomeerde bedienden gevoerd. Wij zijn tenslotte voor de verleiding ge zwicht en hebben een roman gekocht bij Annie de Lange. .Als u wilt weten waarom dan moet u maar eens naar de voorstellingen van het gezelschap van de gebroeders Ruvs gaan kijken. Edel taf reel Aanstaande Vrijdag zullen Spaanse ruiters, aangevoerd door de legendari sche kapitein van Castilië, met hun dames en voetknechten optrekken naar het Waaggebouw op de Nieuwmarkt. Het gebouw zal stormenderhand worden bezet, de Castiliaanse vlag zal worden gehesen en grote kampvuren zullen dit romantisch tafreel belichten. De Edelen zullen in de Waag een maaltijd tot zich nemen en een Spaanse danseres met castagnetten komt de baardige heren in de goede stemming brengen, daarin bij gestaan door het orkest „Los Mucha- chos". De rabauwen van de legertros zullen zich achter dë Waag tegoed mo gen doen aan naar ons wordt meege- Mct ingang van heden zal de bë-\ roemde Deense parodiste Claire Fcl- dern een week lang iedere avond in het Theater de la Mar haar pro gramma van humor en muziek laten zien en horen. In het Minerva-pavil- joen draagt Hester Janssen Klenlce op 3 Maart, onder de titel „Floortje Désirè' een bewerking voor van de roman Tooverlantaarnvan Clare Lennart. Het Rotterdams Toneel brengt hedenavond in de Stads schouwburg de Amsterdamse pre mière van ..Vuile Handen" van Sar tre. Het abonnementsconcert in het Con certgebouw staat vandaag en morgen onder leiding van Rafaël Kubelik cn geniet medewerking van de cellist Pierre Fournier. Zaterdagavond wordt er een volksconcert gegeven In de hoofdstad uit onder dezelfde dirigent met Jati Damen (terug van zijn Scandinavi sche tournee) en Henk van Wezel als solisten. Zij spelen het dubbel concert voor viool en cello van Brahms. In de kleine zaal geeft Johan Otten op Vrijdagavond 3 Maart een piano-recital met werken van onder anderen Bach, Mozart, Pijper en Barlok. Zaterdagavond speelt het Vcgh-kwartet werken van Ilaydn en Beethoven in het zesde concert van de kwartet-serie. Leden van de Onafh ankelijken ex poseren hun iverk in Museum Fodor aan dc Keizersgracht. In de Moderne 'Boekhandel ivordt een tentoonstel ling gehouden van schilderijen en grafiek viji Groningse kunstenaars. Veertien dagen lang kan men in de Universiteitsbibliotheek collecties Nederlandse, Friese, Transvaalse, Belgische, Engelse. Amerikaanse, Franse. Poolse cn Tsjechische kin derboeken bekijken op een tentoon stelling. die werd ingericht door mevrouw J. Riemens-Rcurslag onder dc titel „Het jeugdboek in de loop der eeuwen". Morgen begint in „De IJsbrekerhet tournooi om hel kampioenschap bil jarten driebanden van Europa, dat '\^tot Zondag 5 Maart zal duren. deeld „allerlei dieren, die aan het spit geroosterd zullen worden". De bestor ming van de Waag zal ongeveer om half acht geschieden en nu kunt u mis schien veronderstellen, dat wij niet wel bij het hoofd zijn geworden, maar wij lezen dit allemaal in 't „Laatste Nieuws" van de 20th Century Fox, dat zijn mede delingen op slinkse wijze besluit met de achteloze zinsnede: „Terloops zij nog opgemerkt dat een en ander verband houdt met de aanstaande vertoning van de film „Kapitein van Castilië". BOEDA. Frits uan der Eng en Tonny Leis in dc Ponliac tezamen met de staf van „Mirrorfilms". tal verkeersongelukken, speciaal die waar van de kinderen het slachtoffer worden, volkomen overtuigd is werd toestem ming verkregen, dat de uitverkorenen enige lessen verzuimden. Zij hebben de schade al dubbel en dwars ingehaald, dank zij ook de medewerking van de onder wijzers, die de jongens voor zover nodig in de avonduren hebben bijgewerkt. Hun prestaties voor de camera weiden na afloop met een spiksplinter nieuwe fiets beloond. Tegelijkertijd moet een andere hoofd rolspeler worden genoemd: de adjudant van de Rotterdamse politie D. Bovens, die door de directeur van de „Mirrorfilm" en zijn medewerkers ook al bij toeval werd ontdekt. Hij speelt voor de gulle oom die zijn beide neefjes op een avontuurlijke autotocht van Amsterdam naar Rhenen tracteert, waarbij een bezoek wordt ge bracht aan Schiphol en Ouwehands dieren park. Intussen heeft hij natuurlijk gele genheid te over om de beide jongens te wijzen op allerlei verkeersregels en hun toepassing en op de gevolgen van pnop- lettendheid op straten en wegen. De rit tweehonderd kilometer in werkelijkheid maar tijdens de opnamen moesten er met twee auto's tezamen niet minder dan 24.000 kilometers w.orden af gelegd eindigt in een fascinerende ach tervolging van een verkeersbandiet. Aan die wilde race op de weg tussen Apeldoorn en Arnhem die twee keer moest worden gehouden, omdat er in de ontwikkelkamer na de eerste keer iets mis ging denken Frits en Tonny nog met veel plezier terug. Het was voor hun een fijne onderbreking van het vaak zo in spannende acteren, dat voor vijf minuten film vaak drie uur voorbereiding eiste. Aan de moeders van de jonge spelers werd ook veel extra werk gevraagd, want deze moesten weken lang iedere dag de zelfde schone kleren aan en ook twee keer in de week naar de kapper, omdat anders op de film in een uur tijd hun haardossen een enorme groei zouden vertonen Het Verbond voor Veilig Verkeer zal „Twee jongens en een auto" op alle Neder landse scholen, te beginnen met do hoogste klassen der lagere scholen tot gymnasia, lycea en HBS'en toe, vertonen. De muziek werd verzorgd door Pierre Palla; de tekst werd gesproken door de volgende leden van de luisterspelkern dei- Nederlandse Radio Unie: Peronne Hosang, Ina Bergsma, Bert Dijkstra, Piet te Nuyl Sr., Han Surink en Robert Sobels. Uitwerking reorganisatie gevangeniswezen „De nieuwe denkbeelden over de wijze, waarop de gevangenisstraf ten uitvoer moet worden gelegd, begonnen in 1949 hun in vloed te doen gelden. Het moet gaan in de richting van de straf in gemeenschap, nadat nu ruim een zeventigtal jaren geleden de straf in de cel als grote verbetering werd ingevoerd tegenover de straf in gemeen schap", aldus merkte mr. C. Blankevoort op in het jaarverslag, dat hij Dinsdagmid dag uitbracht in de jaarvergadering van de afdeling Haarlem van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering. Mr. Blankevoort vervolgde, dat er voor de nieuwe tenuitvoerlegging nodig zijn geschoold personeel, dat er wel is en een andere indeling van het gebouw, die er niet is. De commissie van samenwerking der reclasseringsverenigingen, bijgestaan door een bouwkundige, heeft nagegaan wat er te dien aanzien in het gebouw aan de Har- menjansweg zou moeten worden veranderd. Zij heeft een uitvoerig rapport aan de Reclasseringsraad uitgebracht, met verzoek dat ter kennis van de minister van Justitie te brengen. Deze heeft met grote belang stelling kennis genomen van het rapport. Aan het einde van het verslagjaar is aan het veranderen van de kerkzaal begonnen. De secretaris deelde mee, dat het de bedoe ling is om in eenzelfde inrichting ook ge straften van een bepaalde soort te brengen. In hoeverre de bestuursleden zich daarop met hun werk nader moeten instellen, om dat dan uit alle oorden van het land afkom- stigen moeten worden teruggebracht in ordelijk maatschappelijk bestel, heeft reeds de aandacht getrokken. Er is meer leven binnen de muren van de Haarlemse ge vangenis. Lichamelijke oefeningen worden gehouden, er zijn behalve kerkdiensten morgenwijdingen (een maal in de veertien dagen) en behalve de celbezoeker is de sociale verzorger gekomen. Er is inspan ning in de werkcel en in de bedrijven en meer gelegenheid tot inspanning. Daardoor kon ook de reclassering door de celbezoe ker onder gunstiger omstandigheden ge schieden. Een en ander kan op de niet in gewijde soms de indruk vestigen, alsof de heropvoeding de straf heeft vervangen. Niets is minder waar. Voor celbezoek kreeg de afdeling 76 ge straften toegewezen en zij heeft 134 (162) voorlichtingsrapporten uitgebracht. Het aantal leden bedroeg 324. De heer A. M. Duytshoff werd als be stuurslid herkozen en in de vacature van de heer W. Dyserinck werd gekozen de heer F. S. Noordhoff. De waarnemend voorzit ter, mr. B. van den Burg bracht het schei dende bestuurslid dank voor zijn arbeid. De heer T. Dorrepaal bracht het finan cieel verslag uit, dat met een nadelig saldo sloot.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5