Weinig optimistische klanken op jaarvergadering van Haarlemse Handelsvereniging SLEUTEL WEG 2 G.V. Fris - Keiler Macdonafd U wordt verwend Kort en Bondig1J) Amsterdamse Beurs Paviljoen Paradis Woensdag 1 Maart 1950 ïlaarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Gisteren hield de Haarlemse Handels vereniging in haar gebouw aan de Wilhel- minastraat haar jaarvergadering, waar de voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, de jaarrede hield en de secretaris, de heer F, W. Lichtenveld Jr., het jaarverslag uitbracht De heer Lasschuit memoreerde aller eerst de zegenrijke invloed van de Mars hall-hulp en achtte het zeker, dat ondanks industrialisatie zeer vele duizenden jonge mannen en vrouwen zich elders een be staan zullen moeten veroveren. Spreker meende, dat het mogelijk is dat ons land in het Europees bestel weer een redelijke plaats gaat innemen, al zal het voor onze industrie er niet gemakkelijker op worden met het sterk opkomende Duitsland te concurreren. Met vreugde constateerde de heer Lasschuit de terugkeer tot normale tijden: „Nu scheidt zich het kaf van het koren. Concurrentie, mits eerlijk, stimu leert paraatheid,arbeidslust, zakelijk in zicht en zuinig en doelmatig beheer. Aan u, mijne heren, om in onderlinge, oprech te samenwerking in stands- en vakorga nisatie te tonen wat gij waard zijt; te tonen dat gij wilt blijven: de ruggegraat van onze Nederlandse gemeenschap!" Nog geldschaarste? De heer Lasschuit vroeg zich af of men nog wel van geldschaarste kon spreken, gelet op de weer stijgende inleggingen bij de Spaarbanken en de toenemende aan kopen van levensverzekeringen. Nadat spreker had aangestipt, dat het bedrijfsleven 1947/8 in totaal bijna 714 millioen gulden had opgebracht aan so ciale lasten, vestigde hij de aandacht van de niet-georganiseerde middenstanders op het feit, dat de drie Middenstandsbonden gezamenlijk hadden weten te bereiken dat de Ondernemingsbelasting binnen kort tot het verleden zal behoren. „Dat men nu een ander.e belasting wil invoeren onder- de schoon klinkende naam „Kinderbijslag voor zelfstandigen" is uit ons algemeen, neutraal standpunt beschouwd minder aantrekkelijk". De heer Lasschuit merkte nog op, dat de werknemer de sociale voor zieningen van harte gegund zijn, doch dat deze erg afsteken bij wat er voor de mid denstand wordt gedaan. Hij vreesde bo vendien dat de sociale lasten voor Neder land de concurrentieverhoudingen op de wereldmarkt zouden schaden. Ten aanzien van de gevolgen der deva luatie, zei de heer Lasschuit, dat de mid denstand door zijn gebrekkige organisatie niet bij machte was, zoals de werknemers bonden, iets te doen. Vervolgens gaf spreker te kennen, dat de devaluatie tot nu toe niet de ver wachte gevolgen had gebracht en roerde hij het Indonesische vraagstuk en de ver schillende internationale economische ver banden aan, alsmede de totstandkoming van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, waarover hij opmerkte: „Door de P.B.O. zijn de werknemers een flinke stap vooruitgegaan in de verwerkelijking van hun streven naar medezeggenschap. Wan neer deze medezeggenschap nu straks ge paard gaat met het aanvaarden van be drijfsrisico zullen wij dit ten zeerste tóe- juichen". De voorzitter van de Handelsvereniging memoreerde verder de goede samenwer king in de Haarlemse Middenstandscen trale, met het gemeentebestuur en met de randgemeenten. Nadat de heer Lasschuit nog uiting had gegeven aan zijn sombere verwachtingen voor de toekomst, had gewezen op de noodzaak de demobilisanten werk te ver- TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" In het vervolg elk jaar een dahliakeuring te Haarlem Gisteravond vergaderde de afdeling Haar lem van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Dr. A. J. Verhage, die reeds geruime tijd te Voorburg woont en voor wie het langer waarnemen van het voorzitterschap moeilijkheden opleverde, droeg zijn functie over aan mr. J. J. Hage. die in de vorige vergadering tot president was gekozen. Deze nam daarna de leiding op zich en bedankte de oud-voorzitter voor al hei werk dat hij in het belang van de Meegedeeld werd, dat de Nederlandse Dahliavereniging het voornemen heeft haar grote jaarlijkse keuring en show permanent in Haarlem te houden. De afdeling van de Koninklijke Maatschappij zal weer met deze vereniging samenwerken om op 7, 8 en 9 September de grote dahliakeuring te houden. Uit het financiëel verslag van de pen.ning- meesteresse mejuffrouw J. Teunis bleek, dat de kas met een klein voordelig saldo sloot, afdeling had verricht. Hout en Plantsoenen had een zeer mooie collectie kasplanten ingezonden, waarbij toelichting wérd gegeven door de directeur de heer J. A. Dorresteyn. De firma G, C. van Meeuwen te Heemstede zond een collectie van haar amaryllis, waar bij vooral de kleinbloemige de aandacht trok. De heer R. H. van der Hart vertelde een en ander over de cultuur. Buitengewoon fraai was de amaryllis in pot, ingezonden door de liefhebber D. Spaar garen. De bol pronkte met twee zware bloemstengels elk met zes kelken. De lief hebber-kweker vertelde hoe hij gehaneld had om dit prachtig resultaat te bereiken. schaffen en de staf had gebroken over het Indonesische beleid van de regering, wekte hij de leden op bij te dragen tot een hechte organisatie van de midden stand. Nog steeds geen optimisme De secretaris had, evenals vorig jaar, ook al geen bijster optimistisch jaarverslag. De grote vragen waren: Hoe kunnen wij de be langstelling der leden activeren en hoe ver krijgen wij financiële zekerheid voor de H. H. V.? Ondanks ernstige pogingen bleef collec tieve aansluiting van alle neutrale vakver enigingen achterwege. In 1949 traden 36 nieuwe leden toe, terwijl er acht afvielen. Het totale ledental bedraagt nu 192. Het verheugende verschijnsel der 36 nieuwe leden, aldus de secretaris, verliest echter veel van zijn glans, wanneer men bedenkt dat het lidmaatschap een voorwaarde is voor aansluiting bij het Kennemer Finan- cierings Instituut. Enkelen die in hun ver wachtingen van het Instituut werden te leurgesteld, bedankten weer. De heer Lich- tenveldt gaf een overzicht van de bijeen komsten in het afgelopen jaar. Wat betreft een door de Handelsvereniging gepropa geerde cursus „Spreken in het openbaar": van de 500 uitgenodigde middenstanders reageerde niemand.Ook slaagde men er niet in eèn „zwarte lijst" van dubieuze debiteuren samen te stellen, omdat niemand gegevens verschafte. De werkzaamheden van het Incasso bureau gaan echter in stijgende lijn. De in September begonnen cursus van het I.M.O. telt twintig leerlingen. De secretaris besloot de bloemlezing uit de vele werkzaamheden door het bureau verricht met zijn gehoor nogmaals op het hart te binden, dat de middenstand slechts door een hechte organisatie zal kunnen blijven bestaan. JANSWEG 42 HAARLEM LEVERING VAN RADIOTOESTELLEN uit ruime voorraad Radioreparatïes snel en voordelig door moderne test- en meetapparaten. Geluidsinstallaties - Luidsprekende telefoons (Adv.) Boekenprijsvraag Vijf scholieren verwierven prijzen Hedenmiddag is in het gebouw St. Bavo de prijsuitreiking geweest van de prijs vraag, die ter gelegenheid van de Boeken week door de Haarlemse Boekverkopers vereniging voor de leerlingen van de mid delbare scholen was uitgeschreven. Behal ve de vijf prijzen, werd nog een achttal eervolle vermeldingen bekend gemaakt, De eerste prijs was voor Rudi Gokkel uit Bloemendaal, een leerling van het Stede lijk Gymnasium, wiens inzending handelde over „De Wereld een dansfeest", door Ar thur van Schendel. Tweede prijs: Han A. C. Banning, Heemstede, Seminarie Hage- veld, over „Uit liet kleine rijk", door An- toon Coolen. Derde prijs: Jacobus Beijers- bergen, Hillegom, Triniteitslyceum, over „Kaïn", door Rogier van Aarde. Vierde prijs: Gerard Neve, Velsen, Joannes Ulo school, over „Avontuurlijke reizen met Christoffel Columbus", door L. A. Kent. Vijfde prijs: Frans Grosveld, Beverwijk, Triniteitslyceum,over Orpheus in de Des- sa", door Augusta de Wit. Voogdijvereniging „Tot Steun' Dezer dagen werd de algemene ledenver gadering van de Haarlemse afdeling van de, over het gehele land werkende, Vrij zinnig Christelijke vereniging „Tot Steun" gehouden onder voorzitterschap van mr. E. J. W. Top. Dit jaar werden er dertig kinderen verpleegd, bij pleegouders en enkele in een speciale inrichting, waar des kundige leiding is. Het bestuur tracht deze kinderen, die allen op de een of andere wijze in hun jonge jaren misdeeld waren, in gezinnen te plaatsen, waar zij met liefde verzorgd worden. De ouders van de pupil len zijn meestal van de ouderlijke macht ontzet. Het gebeurt echter meermalen, dat het gedrag der ouders later verbetert en de kinderen weer aan hen worden terug gegeven. Met voldoening kon worden vast gesteld, dat vaak goede resultaten met de opvoeding der pupillen werden bereikt. De financiën baren een voortdurende zorg, nu het aanschaffen van kleren zulke hoge kosten met zich brengt. Het is dringend nodig, dat het ledenaantal vermeerderd wordt. Het ligt in de bedoeling om eind April een bijeenkomst in de Stadsschouw burg te geven om de kasmiddelen te ver sterken. Bij de bestuursverkiezing werd notaris J. Wildschut bij acclamatie herkozen. Lastige mannen" Gnder auspiciën van „Het Vrije Toneel" gaf een klpine combinatie onder regie van Cor van der Lugt Melsert gisteravond in de Haarlemse Schouwburg van de society- klucht „Lastige Mannen" door Frederic Lonsdale een druk bezochte abonnements voorstelling. In de toelichting op het pro gramma kon men lezen: „Er wordt hier nog gesproken over uitgebreide diners en heer lijke sigaren, whiskey en grote bedragen in ponden. Over psychologie en erotiek, verdrongen complexen en politiek wordt niet gerept. De auteur heeft allerdwaaste situaties geschapen en op een bijzonder onderhoudende wijze zijn dialogen ge schreven". Dat is allemaal waar. Men zou er nog aan toe kunnen voegen dat de kaar ten van dit kwartetspel zeldzaam knap met voortdurend wisselende kansen dooreen zijn geschud. Maar dit rechtvaardigt nog geenszins de bedoelingen van deze reprise. „On Approval" (zoals de oorspronkelijke titel luidt van dit in 1927 voor het eerst vertoonde stuk) werd voor de oorlog hier te lande reeds onder allerlei benamingen (zoals Proefhuwelijk, Mannen op zicht) voor het geduldige voetlicht gebracht.. Zo langzamerhand is de humor een beetje ver sleten. Men heeft ruimschoots gelegenheid zich er over te verwonderen dat Cor van der Lugt Melsert. die een overigens in vele opzichten belangwekkend boek liet ver schijnen vol met verwijten aan anderen, nu helemaal niets beters, kon vinden om het publiek te laten horen wat hij nog even zeggen wou. Het spel van de beide hoofdrolvertolkers Cor van der Lugt Melsert en Annie van Ees had evenmin de geringste artistieke pretentie. Het was allemaal even vlot, han dig en geroutineerd, vol hinderlijke over drijving en banale trucage. Ik zou wel eens willen weten wat de .toneelcriticus in Van der Lugt (want als Zodanig verleent hij medewerking aan een weekblad) over de kwaliteiten der beide andere leden van het klaverblad Eva Janssen en Dio Huysmans heeft op te merken. Over de armzaligheid van het kale décor zal zeker geen verschil van mening bestaan. Het spijt mij dit allemaal te moeten schrijven omdat ik de grote verdiensten van Cor van der Lugt Melsert als toneel leider terdege besef en au fond een grote bewondering" heb voor de uitgebalanceerde stijl, die hij zich in de loop der jaren heeft eigen gemaakt en die hij ook nu niet geheel kon verloochenen. DAVID KONING Vier buitenlanders over de grens gezet Zij wilden een petitie aan bieden aan hei parlement In een vergadering van de Nederlandse Vredesraad in Bellevue te Amsterdam zou Dinsdagavond ook het woord worden ge voerd door leden van een „internationale vredesdelegatie". Deze delegatie had des middags in Den Haag aan het Nederlandse parlement een petitie willen aanbieden, waarin wer:| voorgesteld, dat de Neder landse regering het vernietigen van alle atoomwapens en de ontwapening van alle volken zou bevorderen. Bij de opening van vergadering deelde de voorzitter van de Nederlandse Vredesraad, de heer M. Bak ker, mede, dat de buitelahdse gasten op last van de Nederlandse regering het land zijn uitgezet. Nadat gedeelten uit de toespraken, die de gedelegeerden hadden willen houden, wa ren voorgelezen, werd nog het woord ge voerd door de voorzitter van de E.V.C., de heer B. Blokzijl, en door dr. C. van Emden Boas. De delegatie bestond uit L. Basso, afge vaardigde van de Nenni-partij in het Ita liaanse parlement, A. Schreuder, vice-voor- zitter van de Luxemburgse Mijnwerkers- bond, M. Pouyet, afgevaardigde van de „Socialistische unie" in het Franse par lement en mevrouw A. Olson, voorzitster van de Deense Vrouwenbeweging. Het A.N.P. meldt nog: De Haagse politie heeft Dinsdag vier vreemdelingen aangehouden, die een poli tieke demonstratie wilden houden. Na ver hoor is het viertal, in opdracht van de mi nister van Justitie, onder politietoezicht uitgeleid. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Februari 1950 ONDERTROUWD: 28 Febr„ B. de Vries en J. van der Harst, GEHUWD: 28 Febr., M. H, Hummelman en N. Schraal. BEVALLEN van een zoon: 25 Febr., R, KroezénVerbeek; 26 Febr., D. Wijnand de Wit; 23 Febr., A. H. Nieman—Keet; M. i GöttgensVeninga. BEVALLEN van een dochter: 25 Febr., A. A. MeijerGrotholt; 27 Febr., B. Krikke Stegginlc; W. T. BreukerGubbeis; A. Hirs Doorgeest: 28 Febr., H. J. A. Nijland Garretsen; A M. van der ZonJansen. OVERLEDEN: 26 Febr., N. van Gastele, 84 j., Hagestraat. Haarlemse kiezerslijst „ter inzage" Een afschrift zou een kleine f 1900 kosten! B. en W. van Haarlem hebben aan de wettelijke plicht voldaan en op 15 Februari de Kiezerslijst „vastgesteld". (Dat vastge steld zetten wij tussen aanhalingstekens, maar daarover straks meer)B. en W. heb ben daarenboven officieel bekend gemaakt dat de lijst voor ieder op de afdeling Be volking en Verkiezingen ten Siadhuize ter inzage is en dat zij stemdistrictsgewijze in afschrift te verkrijgen is. Wij zijn heden naar het Stadhuis getogen om de Kiezerslijst in te zien. De ambtena ren keken ietwat verontrust. Komt u mee zeiden ze. Wij dachten natuurlijk een 1 ij s t te vinden, maar men bracht ons bij de grote stalen kasten, waarin van alle 162.000 Haarlemmers een kaart is opgeno men. Hier is onze Kiezerslijst. Op de kaart van elke Haarlemmer die kiezer is, vindt u een K aangetekend. Dat is overeenkomstig de bepalingen van de Kieswet, want die staat de gemeentebesturen toe de Kiezers lijst te incorporeren in het Bevolkings register. Maar zo vroegen wij verder mag nu ieder de Kiezerslijst inzien? Dat wil dus zeggen kennisnemen van alle gegevens van het Bevolkingsregister? Neen, werd geantwoord, want er zijn wettelijke bepalingen die dat beletten. Maar toch wordt elkeen die komt bevredigd. Ieder kan vragen of hij zelf of een ander op de Kiezerslijst staat. Dat wordt dan door een ambtenaar nagekeken. De ervaring is, dat er zeer weinig belangstellenden komen. Alleen zijn er nu politieke delinquenten die weer bevoegd zijn om. te kiezen en' daarvan komen er wel om zich te overtui gen of zij weer op de lijst geplaatst zijn. Daarop vroegen wij naar de mogelijkheid om afschriften van de Kiezerslijst te ver krijgen. In de oude tijd was een doorslag van de gehele Kiezerslijst te kopen voor 5 gulden. Nu zal, als iemand zo'n afschrift wil hebben, een prijs gevraagd moéten worden van.1900, want de lijst moet overgetypt worden uit het Bevolkingsregis ter en dan is het niet te veel om 2 cent per naam te vragen. Er zijn 95.000 kiezers in Haarlem. Wij veronderstellen dat de Prijsbeheer - sing er wel bezwaar tegen zal maken als zij verneemt dat de gemeente Haarlem een prijs van 5.verhoogt tot ten minste 1900.—! Het volgend jaar als de Bevolking een nieuwe machine in gebruik heeft, zal het mogelijk zijn de afschriften veel goedkoper te maken. ITet is ons een raadsel hoe B. en W. deze Kiezerslijst hebben „vastgesteld". Inge keken hebben de 'heren die zeker niet, want dat zou dagen, misschien wel weken arbeid geëist hebben. Het college is natuurlijk af gegaan op de wetenschap dat de ambtena ren van de afdeling Bevolking heel secuur gewerkt hebben en elke inwoner die recht heeft op een K op zijn persoonskaart die inderdaad ook gekregen heeft. Ieder kan tot en met 9 Maart bij het gemeentebestuur verbetering van de Kie zerslijst vragen als hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, of niet meer voorkomt. Het voornemen bestaat de Kieswet zo te wijzigen dat er alleen komt te staan, dat een gemeentebestuur verplicht is inlichtin gen te geven over de Kiezerslijst. Van „ter inzage" geven zal'dan niét meer gesproken worden. Als U slechts éénmaal de Lincol wrijfwas hebt gebruikt! Voor Uw zilver en koper is Lincol Polish anti-groen het beste poetsmiddel. Fabrikant H. Stam, Haarlem, (Adv.) Niet meer C.P.N. (De Waarheid) Op de laatste dag van het landelijk con gres van de Communistische Partij Neder land te Rotterdam, heeft Paul de Groot, algemeen secretaris, er aan herinnerd, dat op het vorige partijcongres de volgende eisen waren gesteld: in ieder district twin tig procent meer leden en tweeduizend nieuwe Waarheidlezers. In sommige distric ten was, zo zei de heer De Groot, aan die eisen voldaan, maar waarom niet in alle? „Vele districten, met name het district Zaanstreek, zijn te kort geschoten. Dit district moet ernstige zelferitiek betrachten in de afdelingen en in het district zelf." Het congres keurde een wijziging der statuten goed, waardoor achter de naam Communistische Partij Nederland de woor den De Waarheid komen te vervallen. In besloten zitting is tenslotte de verkie zing van het partijbestuur geschied. Heemstede Opening 3eugdbeurs In de nieuwe zaal van het Hervormd Jeugdhuis zou hedenmiddag de Heemsteedse Jeugdbeurs geopend worden. Er zijn ver schillende stands yaar men op een aangena me wijze ziin geld kan besteden met het doel het Hervormd jeugdwerk van de nodige financiën te voorzien. Op deze beurs zijn o.m. de vier poppen van de Prinsesjes te be zichtigen. „St. Michael" De R.K. Harmonie „St. Michael" houdt op Donderdag 2 Maart haar jaarvergadering. Het voornaamste punt van de agenda is wel de verkiezing van een nieuwe secretaris, aangezien de tegenwoordige, de heer P. Th. v. Deursen, die vele jaren die functie heeft vervuld, zich niet meer herkiesbaar stelt. Het Witte Kruis De afdeling Bennebroek—Vogelenzang er omgeving houdt Donderdagavond haar jaar vergadering in „Oud Berg" en Dal". Automobilisme Recordpogingen op hef circuit Vanochtend zijn voor de tweede maal op het Zandvoortse circuit recordpogingen voor automobielen ondernomen onder auspiciën van de KNAC. Kwamen vorige keer wagens in de 750 cc. de 1500 cc., de 2000 cc. en de ongelimiteerde klasse aan de start, ditmaal waren er slechts deelnemers in de 1100 cc. en de 3000 cc. klasse. Als eerste startte ir. A. S. P. van Hou ten uit Heemstede met zijn witte 1100 cc. Fiat met speciale carrosserie. Deze bekwame rijder draaide met grote regelmaat en in een hoog tempo zijn rondjes, maar helaas begon er in een van de laatste ronden wat te hape ren en de rijder, die een gebroken klepveer vreesde, moest een pit-stop maken, Het liep echter nogal los na afloop bleek het slechts een kapotte klepschotel te zijn ir van Houten zag toch nog kans een gemid delde uursnelheid van 94,9 km. te halen. Zijn snelste ronde draaide hij in 2 min. 27,2 sec., dat wil zeggen met een gemiddelde van 102,6 km, per uur. Na de Fiat kwam de 2,8 liter 6 cylinder Citroën van Adams in de baan. Van meet af aan trok deze rijder er zo hard aan als hij kon. hetgeen in de Tarzanbocht en de „haar speld" onder de Hunzerug enige vrolijke walspartijtjes tengevolge had, die begeleid werden door kostbare wrijvingsgeluiden tussen stilstaand asfalt en snel voortbewe gend rubber. De Citroën huppelde welge moed op drie wielen door de bochten met het achterwiel bijwijlen dertig centimeter boven de grend, maar Adams hield alles heel; en stelde het record op 102,9 km. per uur. Zijn snelste ronde ging met 105 km. per uur. De laatste wagen, de Skoda van Mulder, moest een aanval doen op het zojuist ge vestigde record van Van Houten, hetgeen een ondankbare opdracht was. Bij het ter perse gaan van dit nummer was zijn tijd nog niet bekend, maar aangezien hij in zijn eerste ronden gedurig tijden van omstreeks 2 min. 50 sec. draaide, was Van Houten's gemoeds rust alleszins gerechtvaardigd. Aan de Spanjaardslaan te Haarlem had een voorjaarskeuring plaats van warmbloed- hengsten. Tal van paardenliefhebbers waren daar bijeengekomen om in het koesterende zonnetje hun ogen uit te kijken naar het plezante schouwspel dat deze prima producten van de Nederlandse fokkerij boden. De burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, heeft op de laatste dag van zijn vacantie bij het skiën in de Franse Alpen het rechterbeen gebro ken. De burgemeester is per trein huis waarts gekeerd. Naar het A.N.P. verneemt is benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit als opvolger van prof. dr. G. Aalders in de oud-testamentische wetenschap dr. N. H. Ridderbos, Gereformeerd predikant te Amersfoort. De komst van de minister van Econo mische Zaken van de West-Duitse Bonds staat, de heer Ehrhardt, die Donderdag en Vrijdag ons land zou bezoeken, is voorlopig uitgesteld, Dit jaar bestaat de Wieringermecrpol- der twintig jaar. Op 7, 8 en 9 September zullen een landbouwtentoonstelling, een concours-hippique, fokveedagen en paarden- keuringen worden gehouden in Slootdorp. De Nederlandse Spoorwegen hebben aanbesteed het afbreken van het Noord- Oostelijk gedeelte van het stationsgebouw en van een goederenloods te Leiden en het afbreken van twintig woningen aldaar. Et- waren tien inschrijvingen. De hoogste was die van de fa. G. J. van Vliet te Utrecht met f3300, de laagste die van de fa. Joh. Lek- kerkerker te Rotterdam, die het werk aan neemt met f 13.567 toebetaling. Mr. J. Cats en de heer J. IJsselmuiden (beiden K.V.P.) hebben ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Met ingang van 13 Maart vaart er 's Maandags en Zaterdags een boot tussen Urk en Enkhuizen. Na 15 Mei zal deze dienst dagelijks gevaren worden. De prjjsvoorschriften en de prijsstop ten aanzien van schoenen, pantoffels, sigaren en kerftabak en ten aanzien van de handels marges voor kunstmeststoffél zijn buiten werking gesteld. Met ingang van 1 Maart zijn de prijzen voor alle soorten huisbrandturf vrijgelaten. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. J. Roos, theologisch cand. te Aerderahout, ontving beroepen van de Geref.' kerken van 's Gravenmoer, Hijken" en Sleen (Dr.), Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Neder lands recht, de heer M, B. Cohen te Aerden hout. Een 49-jarige werkster stond gisteren de ruiten te zemen van een huis aan het Batavierenplantsoen. Zij gleed op een gegeven ogenblik uit, sloeg met haar arm door het raam en liep een zeer lange, hevig bloeden de snijwond aan de rechterarm op. Per zie kenauto moest zij naar het Diaconessen-huis worden vervoerd. De receptie waarop het tienjarig be staan van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers te Haarlem wordt gevierd, vindt op Zaterdagmiddag 11 Maart plaats. Begrafenis met militaire eer op de Grebbeberg Gistermiddag werden op de militaire be graafplaats „Grebbeberg" met grote mili taire eer de stoffelijke overschotten bijge zet van 29 tijdens de afgelopen oorlog in Frankrijk gesneuvelde militairen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en de Luchtstrijdkrachten. Bij de groeve hadden vele militaire auto riteiten plaats genomen, onder wie vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe en vice- admiraal A. S. Pinke van de Koninklijke Marine, generaal-majoor J. H. Jager en kolonel (b.d.) F. G. Dürst Britt van de Koninklijke Landmacht en luitenant-gene raal vlieger-waarnemer C. Diebei van de luchtstrijdkrachten. Als eerste spreker voerde ds. J. W. Sepmeyer, vloot-predikant het woord. Hij sprak troostrijke woorden tot de nabe staanden, evenals de leger-aalmoezenier Laurent. Vice'-admiraal van Holthe memo reerde, hoe de meeste van deze mannen hun strijd hebben gestreden in het 322ste squadron, het bex-oemde squadron uit de tweede wereldoorlog, dat sedert_1943 geheel zelfstandig is opgetreden. Namens de marine dankte de vice-admiraal de gesneu velden voor hun goede daden. Namens de chef generale staf voerde generaal-majoor Jager het woord en namens de luchtstrijd krachten luitenant-generaal Giebel. De kapitein-luitenant-ter-zee vlieger (b.d.) H. V. B. Burgerhout, die ten nauw ste met de gesneuvelden had samenge werkt, sprak tenslotte namens het bestuur van de vereniging „322ste squadron". Een van de familieleden sprak een dankwoord, waarna de plechtigheid met kranslegging werd besloten. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mfj. II Slotkoers Openings gisteren koersen 292<4 291% 226 224% 229% 229% 180 180% 127% 300 116% 150 150 158% 143% 141%' 151% 150% 145% 144% 160 100 280 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 7) Zij zwijgen en kyken naar de zon ach ter een gx-ijze wolkenbank, laag boven de benevelde watervlakte. Het strand staat vol plassen en vennen van het val lende getij, er lopen zwarte silhouetten vaxx eenzame wandelaars op de banken tussen het water. In de verte schicht een vuurtorenlicht door de schemering. Het is zo stil en onberoerd hier buiten. De krijs van een meeuw kaatst op het water, het is een felle schreeuw die de stilte tastbaar maakt Bart van Dijk heeft de zee en het strand geschilderd, telkens opnieuw, vele keren in die enkele maanden dat hij hier woont. Hij kan er niet genoeg van kiyjgen die oneindigdheid iedere keer weer een nieu we kleur en een ander aanzien te geven op zijn doeken. Hij heeft al naam gemaakt, er zijn verschillende kenners in Bergen gelogeerd, die hem komen opzoeken en zijn werk prijzen. Hij gaat een tentoonstel ling houden in Amsterdam, zijn Bx-abants werk zal er de hoofdschotel van vormen; hij wil ze hier eens wat laten zien van het Zuiden, ze moeten er niet min over denken. Als de zon in de streek van Engeland of daaromtrent in de zee gevallen is, gaan de twee van het terras naar binnen, waai de lichten aan zijn. Er zijn nog niet veel gasten, de grote drukte moet nog komen als de vacanties beginnen. Zij praten sa men, zij voeren een ingewikkeld gesprek. Over de kunst is het begonnen, maar daar blijft het niet bij. De politiek en hemel en aarde komen eraan te pas, de grote wijs geren en wat zij zo al gezegd en niet ge zegd hebben. Wat is kunst, vraagt de hotelhouder, kimt u mij in het kort zeggen wat kunst is. LT bent een kunstenaar, u moet het weten. Ilc heb er nog nooit een definitie van gehoord. Dan hebt ge niet goed geluisterd, zegt Bart van Dük en hij trekt aan zijn pijp dat het snurkt, ge moet uw oren opexi zet ten en ge wordt een wijs man. Er zijn er al zoveel, die in het kort gezegd hebben wat kunst is, ge moet dat zeker al eens gehoord hebben. Maar ik zeg het u: de kunst is de enige brug tussen God en de mensen; onzelieveheer heeft er zo nu en dan een tussen zijn kostgangers, die geeft hij wat in zijn mars om rond te delen; een stuk van de hemel geeft hij hem; hier, geef daarvan aan al die sukkels waai-tussen gij leven gaat en maak hen een hortje gelukkig ermee, dat zegt hij tegen de schrijvers, de schilders, de muzikanten. En zij delen het rond zonder te zeggen van wie het komt, maar de mensen voelen en ruiken het als ze het krijgen. Ze zeg gen, kijk, dat is schoon, ze worden er door ontroerd, ze gaan iets bespeuren van de eeuwige schoonheid en soms moeten ze er tranen om laten. Zie de kunstwex-ken in de musea en daai'buiten, de Middel eeuwse kerken, de stadhuizen van Brussel en Brugge, hoor de composities van Mozax-t, van Bach, lees de dichters en de schrijvers van alle tijden. Wat leest, wat hoort ge daar? Wat ziet ge? Die het maakte, ligt onder de aarde en is aarde geworden, hij is weg'en verloren in de massa van onze wereldbol. Maar zijn werk is daar nog, levend en schoon. Het is een werk van God, het is een stuk van de eeuwige hemel, dat zij op aarde mochten ronddragen en weggeven. Artis Natura Magistra staat er boven uw dierentuin in Amsterdam. Wie heeft dat uitgedacht? Het is barre? nonsens. Het is fout, te zeggen dat de natuur de meestex-es der kunsten is. Wat is de natuur dan? vraagt de hotelhouder, hij leunt voorover in zijn lage fauteuil en heeft er een warm hoofd van. Daar gaat Bart van Dijk iets eigenaar digs zeggen. Hij heeft zo van die kuren, dat hij breedsprakig wordt, dan is het gelijk een waterval van woorden die hij niet meer stoppen kan. Het moet zijn: De natuur is de mai- tresse der kunsten, zegt hij met een diepe adem. Kijk, daar ziet de hötelhouder van op. Wilt u me dat eens uitleggen, dat kan ik niet meteen begrijpen. U zult wel gelijk hebben, maar ik vind het toch maar raar. Bart van Dijk zit daar te ï'edeneren met een glas jenever voor zich, hij neemt het glaasje bij de voet en houdt het tegen de lamp. Hij knijpt één oog dicht en ziet het electriseh bolletje spiegelen in zijn drank als een klein mager zonnetje. En hij zegt: De natuur leent zich aan alle kunsten uit, alle kunsten gebruiken haar, het is haar bestemming om hen alle terwille te zijn. Is dat een meesteres? Het is een maitresse zeg ik u. Maar een schone maï- tresse, een die er zijn rnag en waar ge mee te doen wilt hebben. De hötelbaas móet er mee lachen. Dat is een fraaie vergelijking, zegt hij, jaja dat hebt u mooi uitgedacht, daar zit wat in. En hij haalt nog wat uit zijn geheugen over Bergson en Spinoza, die hadden daar ook eens iets over gezegd, dat klopt wel zo ongeveer. Zo wordt daar zwaar gepraat in een hotel te Bergen. Over die plaatsnaam heeft Bart van Dijk ook nog een aardigheidje gemaakt, dat was in de eerste weken toen hij er woonde. Daar kwam een hoge auto riteit uit het plaatsje op zijn atelier, Bart van Dijk liet hem zijn werk zien en er werd over de prijs gesproken. Het was een persoon die nogal wat te zeggen had, hij zat in het gemeentebestuur. Exx hoe vindt u het in Bergen, had hij Bart gevraagd nadat zij het eens waren geworden; hij had twee doeken gekocht voor zijn schrijf kamer. Bergen vind ik verschrikkelijk, daar houd ilc niet Van, maar op Bergen daar ben ik verliefd op geworden, zei Bart van Dijk met een ernstig gezicht, en hij prut ste onderwijl wat aan een lijst om zijn lachen te kunnen houden. De hoge autori teit wist niet veel te zeggen, hij moet ge dacht hebben dat die schilder hem stond te besallemanderen. Ik ben bang dat ik niet px-ecies be- gx-ijp wat u bedoelt, of misschien verstond ik u verkeerd, zei hij met een lachje. Bai-t van Dijk hielp hem uit de droom. Nee, hij had het goed verstaan, het was een grapje, een woox-dspeling om zo te zeggen. Hij bedoelde dat hij een landschap van bergen, zoals in Zwitserland, verschrik- kelylc vond, maar dat hij dit dorp aan de zee had liefgelcregen, omdat hy het zo mooi vond, zie dat bedoelde hy ex-mee; hei- kwam allemaal omdat een mens nu een maal niet met hoofdletters kan praten, dan zou het wel duidelijk zijn geweest, welke bergen dat hij bedoeld had en welke niet. Zozo, nu ja, kijk, nu wist de hoge autoriteit wat de bedoeling was, ja, dat was aardig gezegd, dat moest hij onthou den Overigens ging hij ieder jaar met va cantie naar de Ardennen, hy moest dat voor zijn gezondheid, hij vond er ook niet zoveel aan. Ik heb nog nooit het verschil van de ene Ardén met de andere Ardén kunnen ontdekken, zei Bart van Dijk, maar dat- ze gezond zijn, dat is zelcer. Ilc kan een berglandschap met de beste wil niet weids noemen, zoals men dat gewoonlijk hoort. Hiei-, als ge over de zee naar Amerika kijkt, dat is weids, dat is oneindig groots. Maar tussen de bergen loopt ge als een mier tussen de stapels sigarenkistjes, ge zit er tussen opgesloten, ilc krijg het er altijd benauwd van. Eén bergje hier en daar zou nog kunnen, maar waar bergen zijn, zijn er altijd veel te veel, het is er te druk met die bergen, ge kijkt er altijd tegenaan. Daar was wel wat van aan, daar kon hij inkomen, dat was iets om over na te denken, zei de hoge autoriteit vo®r hij vertrok. En of hij nog eens mocht terug komen, het was zo'n interessant gesprek geweest, daar wex-d men nog eens wat wijzer van. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6