c Bomen in het stadsbeeld HOEST De radio geeft Vrijdag Cricketclub „Haarlem" veertig jaar Sportprogramma's PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT J C Wereldnieuws j u Donderdag 2 Maart 1950 2 Waar hef mogelijk is moeien zij geplanf worden Bomen verlevendigen het stadsbeeld. Zij zijn onmisbaar. Een stad met weinig bo men is saai en vervelend. Wij hebben het in het laatste oorlogsjaar ontdekt toen er geen brandstof was en in Haarlem niet minder dan 10.000 bomen en boompjes ge vallen zijn om de schoorsteen te laten i eiken. De dienst voor de Hout en de Plantsoe nen is onmiddellijk na de bevrijding be gonnen met de ledige plaatsen weer aan te oilen. Maar zo zei ons de directeur, de eet- J. A. Dorresteyn het was niet mo elij k om op elke plaats waar een boom omgehakt was, een nieuwe te zetten. De ervaring had namelijk geleerd, dat de bo- mèn te dicht op elkaar stonden. Er kwa men voor de oorlog elke dag tientallen klachten over het feit dat bomen hert licht te veel#beletten in de woningen te dringen, waardoor bovendien ook nog de vochtigheid in de huizen bevorderd werd. Daarom werd besloten de bomen wat ver der uit elkaar te zetten. Waai' de afstand vroeger 7'/z Meter was, werd toen op elke 10 Meter een boom geplant. Die- maatregel heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. Vele bomen zijn nog jong, maar als zy een maal uitgegroeid zijn, zal blijken dat het aanzien van een straat, weg of laan niet ge leden heeft door de omstandigheid, dat de bomen wat verder van elkaar afstaan. Vroeger vormden de bomen in een straat een aaneengesloten rij, het was als het ware een gordijn van groen. Nu wordt die lijn gebroken, om meer lucht en zon in de hui zen te laten doordringen. Wij zijn zo vervolgde de heer Dorre steyn volkomen overtuigd van de wen selijkheid dat overal waar bomen kunnen staan, zij ook moeten komen. Helaas lenen vele plaatsen in de binnenstad zich daar voor niet. Wie zou bomen in de Grote Hout straat wensen? Maar er zijn nog altijd plek ken te vinden, waar bomen geplant kunnen worden, zonder dat het verkeer ei" hinder van zal ondervinden. Er zullen in de ko mende weken niet minder dan 800 nieuwe bomen geplant worden. Daaronder zijn er wat die moeten dienen om zieke en dode bomen, die in het najaar gerooid zijn, te vervangen, maar liet grootste deel is toch bestemd om gezet te worden in straten, wegen en lanen waar nog geen bomen stonden. Op dit moment zijn er in Haaiiem ver over de 10.000 bomen in straten en parken. Want toen de balans van de „hakwinter" van 19441945 opgemaakt werd, moest wel geconstateerd worden, dat er 10.000 omge hakt waren, maar er waren er toch zeker meer dan 3Ö00 gespaard. Bii die ruim 10.000 bomen die in straten, wegen en lanen staan komen dan nog de bomen in de parken en in de De Hout. In Heemstede staan te weinig bomen! Ook in Heemstede zijn in de -winter 1944- 1945 heel wat bomen gesneuveld^ Ook daar heeft het gemeentebestuur voor een ver vanging .gezorgd. Maar wie nu door de ge meente wandelt, krijgt toch de indruk, dat het vooroorlogse peil op geen stukken na bereikt wordt. Het is te begrijpen, dat in verschillende smalle lanen de onderlinge afstand der bomen wat groter genomen is dan vroeger, maar op. verschillende plaat sen hebben de bomenplanters toch wat al te veel haast 'gemaakt.. Hei.,is of' zij slechts hier en daar' een boompje hebben achterge laten. Natuurlijk zijn de bómen die in 1045 en 1946 geplant zijn nog niet volwassen, maar wij zijn overtuigd, dat verscheiden wegen en lanen ook als de bomen volwas sen zijn, een nog te kale indruk zullen ma ken. Nemen wij als voorbèeld de Heem- stéedse Dreef; Deze weg is breed, de trot toirs evenzo. Bovendien worden de wonin gen nog door voortuinen van het trottoir gescheiden. Daar- had men dus zonder enig bezwaar behoorlijke rijen bomen kunnen zetten. Heemstede zorgt op uitnemende wijze voor de plantsoenen, maar daarnaast is het ook nodig, dat er voor voldoende groen op wegen en in lanen gezorgd wordt. De re organisatie van de Koediefslaan is een be wijs dat het een mislukking wordt als daar aan geen aandacht gegeven wordt. Nog altijd betreuren wij het dat dè zware bomen, die deze laan vroeger zo schilderachtig maakten, zijn omgehakt. Wij zijn overtuigd, dat Heemstede wat de bomen-politiek aangaat, op de verkeerde weg is. Er moeten meer bomen komen. De noodraad heeft zich in 1945-1946 wel verenigd met het voorstel van B. en W. om de bomen voortaan wat meer uit elkaar te plaatsen, maar de wijze waarop van die machtiging gebruik gemaakt is, vindt geenszins bewondering. Waar vroeger drie bomen stonden, wordt er nu slechts één gevonden. En dan is dat vinden nog verbonden met het begrip „zoeken". Zien RodeHoestpoedersvanMijnhardt Doos 43 ei -WpTCTimtuiiig.wMimw»i> HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen, 715 Gebed. 8.G0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12 30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Septet'. 15.00 .Schoolradio. 15.30 Piano. 16.00 Voor zieken 17.00 Voor kinderen. 17.15 Kin derkoor 17.40 Amusmementsorkest. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Fluit en piano. 19 50 ..Monniken bestrijden woningnood 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Radio philharmonisch orkest, koor en solis ten 21.30 „Ja, zo was 'F'. 22.30 Godsdienstige causerie. 22.45 „De zin van het huwelijk". 23.00 Nieuws. 23.15 Populaire muziek. HILVERSUM H, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws, 8,1!: Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen, 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10 30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.05 Voor dracht 1125 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12,33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan en piano 14.40 Causerie eia voordracht. 15.00 Kamérorkest en solist. 16.00 Filmprogram ma 36.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet'. 17.20 viu.'.iekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita tie; 18.40 Koor. 19.00 „Denk «om de bocht". 19 15 Platen. 19.30 „Gelovige mensen". 19.15 ,F«m radiokratobel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Tenor en piano. 20.30 „Mensen aèn het werk". 21.00 Verzoekpro- eramma. 21.40 „Dè Ducdalf". 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Van daag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. doet men de bomen nog maar in beperkte mate. Waarom worden er in Heemstede toch uitsluitend jonge bomen geplant die boven dien de onhebbelijkheid hebben dat.zij heel langzaam groeien. De bomen die in 1.946 geplant werden moeten nu na 4 jaar nog met een vergrootglas gezocht worden. Het zijn nog slechts grote wandelstokken met een paar groene uit wasjes! Er zijn toch ook wel wat zwaardere bomen te koop en dan vooral bomen die wat sneller groeien. Om dat iepen met ziekte bedreigd worden er blijkt nog steeds geen bestrijdingsmid del tegen de iepenziekte gevonden te zijn worden die niet gekozen, maar er is toch ook een staalkaart van bomen die zich uitstekend lenen voor wegtaéplanting Zonder bezwaar kan in vele wegen er» in lanen en straten tussen twee bomen ev neg een bygeplant worden. Wat-de Heemsteedse Dreef aangaat zal die planting nog even moeten wachten, want de gehele indeling van deze weg is door B. W. „op de helling" genomen. Men zit met de moeilijkheid hoe een rijwielpad kan worden aangelegd, .terwijl ook de verlich ting verbetering eist. Nu vallen er weer zware bomen in de Raadhuisstraat. De plantsoendienst ver zekert dat zij ziek zijn. Zieke bomen kun nen een gevaar opleveren. Het is dus te verklaren dat zij omgehakt worden. Maar daarmee is alleen genoegen te nemen als er waardige plaatsvervangers komen. De heer J. Vincent een halve eeuw beiaardier Ter gelegenheid van zijn gouden jubi leum als beiaardier is hedenochtend de 82-jarige heer J. Vincent in het Koninklijk Paleis te Amsterdam namens de Koningin ontvangen door haar intendant, jhr, ir. P. F. O. R. Sickinghe. De intendant deelde de jubilaris mede, dat de "Koningin hém heeft bevorderd tot ridder eerste klasse in de Huisorde, van Oranje. Op het stadhóis zijn de jubilaris en zijn echtgenote ontvangen door burgemeester d'Ailly, die namens de gemeente Amster dam een album met foto's van Amster dam aanbood. Bankbiljettencirculafie weer boven 3 milliard In de weekstaat van de Nederlandse Bank komt de behoefte aan geldmiddelen tot uiting in een forse stijging van de bil- jettenomloop met ruim 60 millioen gulden, waarmede de circulatie weer boven de drie milliard is gekomen. Voor een belangrijk deel zijn deze middelen besteed om voor schotten op onderpand te verstrekken, die met 30 millioen gulden toenamen. De to tale vorderingen op het buitenland liepen met zes millioen gulden achteruit, maar de totale deviezenpositie, rekening houdende met de guldensvorderingen, de vrije saldi en de crediteuren in vreemde geldsoort, verminderde van 621 tot 589 millioen gul den. Het creditsaldo van de schatkist is met 78 millioen gulden gedaald, onder invloed van de grote uitgaven wegens de geldbe hoeften aan het eind van de maand. De heer Ashwin, vertegenwoordiger van de Unicef (Internationaal U NO-noodforias voor kinderen) heeft in Eindhoven de eerste 30 van de 140 Röntgen-diagnostiek- installaties. die de-'Unicef onlangs hij Philips heeft gekocht, in ontvangst genomen. Dd heer Ashwin- (op dé foto derde van links) die zijn sporen op het gebied, van t.b.c: bestrijding in- Polen in dienst van de'.World Health Organization reeds had verdiend, werd vorig jaar door dè Unicef aangezochtals technisch adviseur op. Röntgengebied op te treden. Vordering van woonruimte in notariswoning nietig verklaard G'edéputeerde 'Staten van I Zuidholland hebben nietig verklaard het besluit van B. én W. vanRotterdam tof vordering' van woonruimte in de woning van notaris Mr. J. G. Middendorf aan de Westersingel te Rotterdam. Gevorderd yaren de voorkamer, de achterkamer en tWee "zijkamers op de tweede verdieping. Mr. Middendorf had betoogd, 'dat het niét mogelijk is de ruimten waar hij zijn praktijk uitoefent zodanig van het -'oon- gedeelte te scheiden, dat de toegang tot die ruimten voor' onbevoegden onmogelijk wordt. Inwoning van een gezin zou hem de "controle op degenen die zijn woning betreden onmogelijk maken aangezien hij eventuele medebewoners niet kan verbie den bezoek te ontvangen. Als gevolg hier van, zo verklaarde de notaris, zou hij niet meer kunnen voldoen aan de verplichtin gen, die hem in de Wet op het Notaris ambt worden opgelegd. Dit zou wel bet geval zijn, als hem vrijheid werd gelaten, zelf inwoners te zoeken, waartoe hij ten volle bereid is. Namens B. 'en W. van Rotterdam werd aangevoerd dat het perceel vijftien kamers bevat en bewoond wordt door- vijf perso nen, namelijk het gezin van mr. Midden dorf en twee dienstboden. Bij eeh inge steld onderzoek bleken vier kamers in gebruik te zijn als kantoorruimte. Volgens B. en W. had de notaris voor zich en zijn gezin niet meer dan zes kamers als woon ruimte nodig. Aan een der twee inwonen de personen was inmiddels een woning toegewezen, voor de andere bestaat de mogelijkheid elders onderdak te krijgen. Over de toewijzing van de gevorderde woonruimte zou, aldus B. en W. nog over leg met de notaris worden gepleegd, op dat zoveel mogelijk aan zijn bezwaren tegemoet kon worden gekomen. B. en W. moeten zich echter bij de. huidige woning nood op het standpunt stellen dat aan een gezin en niet aan enkele alleenstaande personen huisvesting wordt verleend. Gedeputeerde Staten hebben de vorde ring door B. en W. nietig verklaard, om dat in de aan de notaris afgegeven last betreffende de vordering de datum van afgifte, tegen de voorschriften in, niet was vermeld en omdat de vordering ten onrechte tot de notaris is gericht voor zo ver zij betrekking heeft op de bij een der beide inwonende personen thans nog in gebruik zijnde ruimte. VRIJZINNIG HERVORMDEN IN ROTTERDAM WILLEN EEN KERKSCHIP LATEN BOUWEN In een gemeente-avond van de afdeling Rotterdam van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden zijn mededelingen gedaan over plannen voor het bouwen van een kerkschip. De geraamde kosten voor dit kerkschip, met een zaal voor 1100 personen, orgel, foyer, catechisatielokaal, filmcabine en kosterswoning, bedragen ongeveer 500.000.Het kerkschip, dat 65 bij 24 meter zal meten bij een hoogte van zeven meter, zal men als buurtcentrum kunnen gebruiken. Nutsspaarbank te Haarlem I11 de maand Februari is bij. de Nuts-Spaar- bank ingelegd een bedrag van. 870.617.85 waaronder via de ophaaldienst f 36.519,05 en bij de afdeling Jeugd spaarbank 3.082.55. Terugbetaald werd 574.260.55. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 463. Daarnaast hebben zich 140 nieuwe deelnemers bij de Jeugdsjpaarbank aange meld. Op 28. Februari 1950 bedroeg het totale aantal inleggers 64642 met een tegoed van 24.970.617.19. Zóndas 5 Maart is het veertig jaar ge léden, dat de Haarlemse' Cricketclub „Haar lem" werd opgericht. Dit feit zal in intieme kring gevierd worden. Het 'duborgaan .van jubilerende1 vereniging „De. Koepel" is aan het veertigjarig bestaan gewijd. Het opent, met een artikel van de voorzitter, de heer J. Voogd Sr., waarna Han Boeree de geschiedenis van „Haarlem" in vogelvlucht weergeeft. Hij noemt de namen van A. A. van den Berg, J. D. Bijleveld, H. A. Healey, H. Kruseman en B. M. Serné, die in 1910 het initiatief namen de club op te richten. Dezen gaven vorm aan .een bestaande be hoefte onv de gelegenheid te openen voor elders cricket-spelende leden der voetbal club „Haarlem" cricket in eigen omgeving te kunnen beoefenen. André van den Berg was de ziel der club; helaas maakte een Tc Deest bij Nijmegen is op de scheeps werf Van der Werf te water gelaten het voor Franse rekening gebouwde 2000 ton metende transportschip „Port de Bouc", bestemd voor de kustvaart tussen Frankrijk en Noord- Afrika. Het schip heeft een lengte van 78 meter, een breedte van 11 meter en een diep gang van 4.86 meter. Het schip is voorzien van een motorinstallatie vön 1100 pk. VOETBAL Volgens de Sportkroniek zijn voor Zondag de volgende voetbalwedstrijden vastgesteld: West II, eerste klas: NeptunusHBS. Tweede klas B: OSVHercules. Derde klassen: De KennemersIVV; ADOQSC; Hollandia DEM; DCGVelsen; WMSBloemendaal; DECSchoten; TYBBHillinen; Vierde klas: DSSOranje Zwart; IEVSwift; NAS— Madjoe; Onze GezellenSDZ; ZRCTRB; JHKVVD; St. Pancratius—Ripperda; ETO Animo. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: Eerste klasse A: Stormvogels 3Nieuw Vennep; SpaarndamBeverwijk 2; RCH 4 DIO 2: DSK—ADO '20 2: Haarlem 3A— Zaridv.oortmeeuwen 4. Eerste klasse B: DEM 2RCH 5; Spaarne- vogelsConcordia; HFC 3Haarlem 4; Wa terlooHeemstede; EDO 4Kinheim 2. Tweede klasse A: Stormvogels 4HFC 4; SpaamestadVI Vogels 3: Beverwijk 3 Kinheim 3: Bloemendaal 3TYBB 2; Ken- nemers 4—VSV 4. Tweede klasse B: RCH 6Haarlem 6; v. NispenHFC 5; Zandvoortmeeuwen 5 VI. Vogels 2; Schoten 3Halfweg 2; O.G. 2 Hillegom 2, Tweede klasse C: WE 2Terrasvogels 2; WHSchoten 4; Ripperda 2Kennemers 6; WB 3—Velsen 3; TYBB 3—DCO 2. Tweede klasse D: DIO 3Hillinen 2; DSS 2THB 2; EDO 5—SVIJ; Vogelenzang— HBC 3; Haarlem 5Kennemers 5. HOCKEY Het hockeyprogramma voor Zondag luidt: eerste kïas. lieren: AmsterdamHOC. Pro motieklas: PinokéStrawberries. Dr. Exalto- beker, dames: StrawberriesBe Fair; Eind hovenRood Wit. Promotieklas, dames: Lei den—BDHC 2. HANDBAL Het programma van het Nederlands Hand bal Verbond luidt: Hoofdklasse heren: HellasBlauw Wit; PSVOlympia; Vlugheid en KrachtDES; NilocOlympia. Hoofdklasse, dames: HygiëaZeeburg; PSV—UDI; Vlugheid en Kracht—DES; Con cordiaTurnlust. District West A Eerste klas, heren: AHCAttila; Sport Vereent—APGS. Tweede klas, heren A: AHC 2Unitas; AnimoLijnden; TurnoGVA. Eerste klas, dames: ADAVriendschap; Soort VereentAmersfoort; VroneBlauw Wit. Tweede klas, dames A: Rood ZwartGita; TonegidoOSS. Afdeling Noordholland (Rayon Haarlem/Zaanstreek):"-1' Eerste Idas, heren: AHV^AVAjlGóncortïia. 2—BGV. "A, Tweede klas, heren: DWO—HOC 2; HOC 3: AVA 2. Eerste klas, dames: BGVAnimo; Bever wijkConcordia 2; IJmondOSS 2. Tweede Idas, dames: Rood Zwart2-HOC 3. KORFBAL In de Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond worden gespeeld: Eerste klasse: Blauw Wit—Archipel: Koog ZaandijkLuto; W'kwartierDTV. Tweede klasse A: ZKVAurora; Olympia Excelsior; DVDVogel. Tweede klasse B: Amsterdam Zuid—DED;: ZwaluwenSamos. Derde klasse A: AmumOKV; KVH Togo; Animo ReadyMeo. Derde klasse B: KVD—DSV; SKV—Water vliet. Reserve tweede klasse: ZKV 2Blauw Wit 2; Rohda 3Sport Vereent 2. Reserve derde klasse: Groen Geel 2Roda 2; BEP 2Watervliet 2; Koog Zaandijk 3- DED 2; Luto 2Landlost 2. Vóór de Haarlemse Korfbalbond zijn vastgesteld: Eerste klasse: O'kwartier 3Aurora 3; Nieuw FloraHaarlem. Tweede klasse: Watervliet 3Haarlem 2; THB 2N. Flora 2; O'kwartier 4Onder Ons; Oosthoek 2Sport Vereent 3. Derde klasse: Animo Ready 3Watervliet 4; Oosthoek 4Aurora 4, WATERPOLO In het Sportfondsen-bad worden Zaterdag avond de volgende waterpolo wedstrijden ge speeld: Bekercompetitie, heren, tweede ronde: DWRAZPC (Amersfoort): Compe titie kring Haarlem K.N.Z.B.: Afdeling I dames: HaarlemDWT; Heren, afdeling I: HVGB—Nereus, HPC—DWT; afdeling II: HPC 2—Haarlem 2. In het Velserbad zijn de volgende wed* strijden vastgesteld: Competitie kring Haar lem, afdeling I: VZV—Haarlem (heren) Heren, afdeling IV: VZV 3Haarlem 4; meisjes: VZVHVGB a; jongens: VZV- HVGB a. vroegtijdig overlijden in 1916 een einde aan zijn werk voor de cricketvereniging. Een waardig opvolger werd gevonden in Max van Buren, die bekend stond als een werk kracht, als eeh gevreesde bowler eh als een „waardeloos" batsman. Het eerste elftal was in 1910 en 1911 kampioen van de tweede klas van de Neder landse Cricketbond. Jan J. van den Berg scoorde de eerste century (in 1911 tegen het Leidse Ajax) voor Haarlem I. In 1912 doet het elftal zijn intrede in de eerste klas. Het is in deze klas uitgekomen, met •uitzondering van 1915 en 1918, toen wegens onvolledigheid door de mobilisatie in een klas lager gespeeld werd. In de eerste jaren waren Jan J. van den Berg, Kruse man, J. C. Sohmeink, Bouwmeester en W. F. van der Lee (die nog steeds speelt) de voornaamste krachten. H. A. Healey was in 1917 op dreef en'maakte scores van 86, 97 en 115, steeds not out. In dit jaar werd H.C.C. voor het eerst verslagen. Arnold Maas, die in 1912 lid werd, heeft als actief speler en als bestuurslid veel voor de club In 1929 leek de belangstelling voor cricket te tanen, maar onverwacht werd de club verrijkt met een groot aantal jeugdige leden en de vereniging kwam weer tot bloei. Van de oprichting af speelde de cricket club op het voetbalveld bij de Jan Gijzen- vaart. In 1942 verhuisde de club naar de Donkerelaan in Bloemendaal. De schrijver noemt ook namen van spe lers, die zich in latere jaren verdienstelijk hebben gemaakt, onder anderen wijlen Bert Healoy, Brinio Kleefstra, Piet van den Bergh en Joop Voogd. „Haarlem" heeft zeven captains gehad. Over dezen vertelt A. Maas een en ander. A. A. van den Berg was aanvoerder in 1910 en 1911; H. Kruseman in 1912, 1913 en 1914; Jan van der Berg in 1915 en 1916; J. D. Bijleveld van 1917 tot en met 1920; A. Maas van 1921 tot en met 1937 en B. Kleef stra van 1938 tot en met heden. In een aantal artikelen halen leden aar dige herinneringen op uit de afgelopen veertig jaar. welke ingewijden gaarne zul len lezen. Cijfers mogen bij cricket niet ontbreken en daarom wordt het jubileum nummer met de beste prestaties van bow lers en batsmen besloten. Twintig leden scoorden in het eerste elftal meer dan duizend runs en tien namen honderd of meer wickets. Kleefstra heeft het grootste aantal runs gemaakt (4795) en op hem vol gen A. Maas 4514, J. C. Schmeink 3075, W. d. Lee 2439, H. A. Healey Sr. 2408, H. A. Healey Jr. 2110 en H. A. G. de la Mar 2067. A. Maas nam 685 wickets, J. C. Schmeink 667, P. A. de Ruig 363 en H. A. Healey Sr. 321. Het hoogste totaal van „Haarlem" in de eerste klas is op 20 Augustus 1933 tegen P. W. te Enschedé gescoord, namelijk 293 voor 9. De voorzitter schrijft, dat de leden dank baar mogen zijn, dat enkelen vroeger het initiatief hebben genomen om de H.C.C. „Haarlem" op te richten. Door dit besluit hebben niet alleen velen het spel beoefend, maar zij hebben geleerd zelfbeheersing en waardering vooi? de pi-estaties van de tegen standers. Bovenal-hebben zij ondervonden vriendschap, die de- cricketers altijd wéér tot .elkaar brengt. Daarom-komen de leden als. .een grote vriendenkring, tezamen., om diet/.jubjleum fp.estelijk te vieren. Voetbal H.B.C.—Roodenburg uitgesteld De voor Zondag vastgestelde voetbalwed strijd HBCRoodenburg is uitgesteld. De bedoeling is clubs, die een achterstand heb ben, de voorrang te geven bij het vaststellen der programma's. Veertigjarig bestaan „Schoten" Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de voetbalclub „Schoten" zal Zon dagmorgen om negen uur op de Noorderbe graafplaats een krans worden gelegd op het graf van het erelid, de heer D. Vierhout. Met deze plechtigheid worden alle overleden leden herdacht. IJshockey Nederland—België 10—1 De landen ijshockeywedstrijd Nederland België, welke Woensdagavond op de Hokij té Den Haag werd gespeeld, eindigde in een 101 overwinning voor de Nederlanders. De tussenstanden luidden: 11, 50, 40. Sport in 't kort STORMVOGELS NAAR AMERSFOORT. Zondag speelt Stormvogels in Amersfoort een vriendschappelijke wedstrijd tegen HVC. HAAGS ELFTAL—NEDERLANDS POLI TIE ELFTAL 51. In een lichtwedstrijd op het terrein van VUC in Den Haag heeft een technisch goed Haags elftal de enthousiast spelende Nederlandse politieploeg een 51 nederlaag toegebracht, nadat de rust met S1 was ingegaan. EEN SKISPRONG VAN 124 METER. De Oostenrijker Willi Gantschnigg heeft in Oberstdorf, Beieren een sprong gemaakt van 124 meter, de grootste afstand die ooit in dit onderdeel gehaald is. De Zwitserse crack Fritz Tschannen had het destijds tot 120 meter gebracht. 46. Nu maestro Flodder Fiedeldum een maal had begrepen, hoe de vork in de steel zat (en hoe Joris Goedbloed in zijn auto zat) nu liet hij er ook geen gras meer over groeien! Samen met Panda rende hij naar het cïrcuSj dat Joris hun cadeau had ge daan, en al enkele seconden later ivaren zij beiden bezigde tent vliegensvlug af te breken en alles klaar te maken voor het overhaast vertrek. Wij moeten acht&r hem aan!" siste de violist opgewonden. „Dat rijdt maar in mijn auto! Maar hij is nog niet klaar met me.... per woonwa gen zal ik hem achtervolgen.let maar eens op...,,,". Gelukkig is Panda nogal handig, en het duurde dan ook niet lang of de tent was afgebroken en opgeborgen, het- paard Inferno was ingespannen, en daar zette dé woonwagen zich in beweging, natuurlijk in de richting waarin zij Joris hadden zien verdwijnen. De iveg voerde hen al spoedig buiten de stad, en nu was er niets anders meer te doen dan Inferno aan te vuren tot de grootst mogelijke spoed en verder alleen maar te rijden. Panda mende, en de maestro kon zijn gedachten dus de vrije loop laten. „Kom, kom, niet te geloven!" zuchtte hy. „Mijn viool een Stradivarius! Twintigduizend ducaten Maar ja.een geed volist heeft natuur lijk een goed instrument! Ik had het kun nen weten. Ik kan alleen de allerbeste in strumenten bespelen.hoewel.zelfs op dit kleine instrumentje kan ik aardig terecht!" En daar haalde hij de mondhar monica weer te voorschijn. „Zal ik je eens iets voorspelen, leerling?" „Ik dacht dat it het zo'n misbaksel vond," merkte Panda 'nog öp. „Ach ja.dat is het eigenlijk ook wel," beaamde de musicus verlegen, maar toch kan ïk het Adagio van Brennikbert er vrij aardig uit halen luister maar eens!" En even later zat hij al te spelen alsof er geen Joris Goedbloed bestond en alsof hij niet verwikkeld was in een spannende achtervolging Amok. Een 39-jarige Duitse boer in Wit- tichenau heeft gisteren zijn vrouw, zijn zoon, zijin schoonzuster en haar twee kinderen in een vlaag van razernij met een bijl de schedel ingeslagen. Hij pleeg de zelfmoord, na zijn slachtoffers in stukken te hebben gehakt. Paniek. Radio-Ankara meldt, dat onder de bevolking van Sofia een paniek uitbrak, toen bekend werd dat de Verenigde Sta ten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije hadden verbroken. De bevol king van de stad verkeerde in de mé ning dat er oorlog was uitgebroken. Zesling. Een inheemse vrouw in Roeanda- Oereoendi, het Noord-Oostelijk deel van de Belgische Congo, heeft het leven ge schonken aan een zesling, te weten vier jongens en twee meisjes. Moeder en kinderen maken het goed. Slechte afloop. De panter, die drie dagen Oklahama in 'beroering ha<j gebracht door zijn ontsnapping, maar gisteren op zijn eigen houtje weer naar zijn kooi terugkeerde, is gestorven. Men vermoedt dat de dosis slaapmiddel, die men op het lok-vlees gesmeerd had, te groot is geweest. Buikpijn. Bij een Milanese vrouw, die klaagde over buikpijn, werd tijdens een operatie een thermometer in de buik holte gevonden. De vrouw is na de operatie overleden. De politie stelt een onderzoek in. Staking. De werktuigkundigen onder het grondpersoneel van de American Air lines zijn in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Deze mecano's onderhouden ook de machines van de American Over seas Airlines, die op Nederland vliegt. De diensten van de A.O.A. gaan voor lopig ongestoord door. Ook ander lucht havenpersoneel in de V. S. is in staking gegaan. In totaal schat men dat ruim 60 van de binnenlandse diensten zijn stopgezet. Naastenliefde. De Rooms-Katholieke kerk in Duitsland heeft de kunstmatige in seminatie zowel in als buiten het huwe.- lijk verworpen als „immoreel", aldus is door de persdienst van de „Duitse ver eniging voor Christelijke naastenliefde" bekend gemaakt. Demonstratief. Toen generaal Weygand gisteren in een Parijse boekhandel bezig was met het signeren van exemplaren van zijn oorlogsmémoires, gaven enige honderden demonstranten blijk van hun mening over hem door de ramen van de winkel in te smijten. De generaal ging daarop in de houding achter een stapel van zijn boeken staan, zong de Marseil laise en wachtte tot de politie hem ont zette. Vertrouwen. De nieuwe Italiaanse regering van De Gasperi heeft met 176 tegen 110 stemmen het vertrouwen gekregen van de Senaat op het volgende programma: vermindering van Italië's werklozen- cijfer (2 millioen) door kapitaalsinves teringen innieuwe ondernemingen, be lasting-hervorming, reorganisatie van de landbouw en steun aan het-Atlantisch pact. De communisten en de extreem linkse socialisten stemden tegen. Jarige. Uit alle delen van de wereld-zijn gelukwensen binnengestroomd voor de Paus, die vandaag zijn 74ste verjaardag viert. De Paus. die zojuist is hersteld van een aanval van influenza, zal de dag in alle rust doorbrengen, omdat hij op advies van zijn artsen zijn krachten wil sparen voor Pasen. Boos. Generaal Li Tsoeng Jen, de waar nemende Chinese president heeft in New York generaal Tsjang Kai Sjelc een dic tator genoemd, die China als zijn privé- eigendom beschouwd. Li noemde Tsjang-'s aanvaarding van het president schap de ongrondwettigste daadin de geschiedenis der democratie. lts Serie kleine Bijbelboekjes voor de kleu ters, verteld door Anne de Vries, met teke ningen van Tjeerd Bottema; Uitgave J. H. Kok te Kampen: Mozes (2e druk); De ver loren zoon (2e druk); Het Kindje in de kribbe (2e druk); De goede herder. De Bijbel behandeld voor jonge mensen, door Wolf Meesters, met tekeningen van J. H. Isirngs; Uitg. Mij. J. H. Kok N.V., Kampen en J. B. Wolters, Groningen; aflevering 9 t/m. 12. De man Jesus, door Georg Bichlmair S. J., vert, door Gerhard Steffens, N.V. Uitg. Mij Pax, Den Haag; 1950. De Geest over de wateren, litteraire en wijsgerige essays, door J. A. Rispens; Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen; 1950. In Holland stond een huis, door A.. Ipg- wersen; U.M. „West-Friesland". Hoorn. Land en volk van Brabant; Bijdragen van Brabantse schrijvers, dichters en geleerden, verzameld en ingeleid door Antoon Coolen; foto's van Martien Coppens; N.V. Uitg. Mij Kosmos, Amsterdam. De Romanesken, Grepen uit de cultuur geschiedenis der romantiek, door Frans Hannema; Uitg. H. Meulenhoff, Amsterdam. De Roman van Frans Hals, binnen Haer- lem's Veste gedroomd, door Tjebbo Franken; U.M. West-Friesland. Hoorn; 1950. „Steendruk-Offsetdruk", Uitgave van de Nederlandse Vlakdrukindustrie, Amsterdam. Van Spierkracht tot Atoomkracht, door Prof. Dr, D. H. Wester; H. P. Leopolds Uitg. Mij N.V,. Den Haag; 1950. Tuinbouwgids 1950, samengesteld door de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst Den Haag. Uitgave van de afdeling Tuinbouw van hef Departement van Landbouw, V. en. V., Den Haag; 7e jaargang. V/at krijg ilc nog'? door rnr. C. J. A. M. ten Hagen en H. Verschoot, met een voorwoord van prof. mr. P. Lieftinck; N.V. De Arbei derspers, Amsterdam; 1950. Feest in stad en land, door dr.. P. H. Schroder, geïll. door Johanna Bottema; De Driehoek. 'sGraveland; 1948. De jeugd vraagt muziek door Joop H. M. Muller; W. L. J. Brusse N.V., Rotterdam; 1949. Practisehe aanwijzingen, bij de pianostudie, door Tom Schults; Intern. Muziekuitgeverij „Harmonia-uitgave", Hilversum; 1950. Oude Meesters 4de aflevering, voor orgel zonder pedaal, of harmonium; Samenstelling S. Schuitema, „Harmonia-uitgave", Hil versum. Children's Happiness (piano), Componist Tom Schults; „Harmonia-uitgave", Hil versum. Taal, een methode voor het zuiver schrij ven en stellen op de lagere school, door J. P. Paulusse en J. Voorwinden; Voorlopertje; Nevenserie deel N-l t/m. N-6; Uitg. J. B. Wolters, Groningen. Van geniale en gewone mensen, leesboek voor het voortgezet en algemeen vormehd onderwijs; deel I; door G. Stuvel en J. van Mourik; J. B. Wolters, Groningen. Moderne onderwijssystemen: No. 10, De- croly en de Decrolyschool, door W. A. van Liefland Jr.; No. 12. Projectie onderwijs, door M. Vastenhouw; Uitg. J. B. Wolters, Gro ningen. Tijl Uilenspiegel, op rijm gezet door Jan Bresser, met prenten en prentjes van Frans Hamer; N.V. Uitg. Mij Pax, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2