Primitief triptiek voor Haarlem behouden Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbrood.. Technisch groot! LOQSJES BOEKENWEEK Donderdag 2 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Haarlemse gemeenteraad Kleine meerderheid voor boekje over burgerzin Het hoofd van de Ketelaerschool, de heer Thierry, had ook dit jaar gemeend zijn pupillen iets van de praktijk van onze democratische instellingen te moeten laten zien en had daarom gistermiddag met de hoogste twee klassen van zijn school op de publieke tribune in de zaal aan het Prinsenhof, waar de Haarlemse vroedschap pleegt te vergaderen, plaats genomen. Het jeugdige gehoor kon derhalve getuige zijn van het feit dat het College van Burge meester en Wethouders zijn voorstel om die opvoeding tot een bewust staatsburger schap te bevorderen door dertien mille uit te trekken voor een boekje waarin de jonge kiezer op aantrekkelijke wijze de betekenis van het burgerschap wordt dui delijk gemaakt, slechts met de hakken over de sloot binnenkreeg. De spreekster resp. spreker voor de fracties van V.V.D. en K.V.P. die sedert September al meer dan een keer tezamen in de oppositie zijn geweest betoogden beiden, dat de activering van de burgergezin hun na aan het hart lag, doch dat zij het gevraagde bedrag niet verant woord achtten. Mevrouw S c h e 11 e vond het een bezwaar dat de boekjes voor 'vier jaar tegelijk werden aangeschaft met het oog op de snelle veroudering waaraan de tekst onderhevig zou zijn en ook meen de zij, dat per exemplaar een stevige winst werd gemaakt al voegde zij eraan toe, dat zij daar op zichzelf niet afkerig van was, doch wel nu deze behaald wordt door middel van „moeizaam bijeen gespaarde belastingpenningen". Zij gaf voorts de voorkeur aan een korte, originele uiteen zetting van dr. Spoelder en betwijfelde met mr. Schreurs of het door B. en W. aangeprezen geschrift wel effect zou sor teren. Bekwame samenvatting Het betoog van de heer Proper (C.P.N.) dat de scholieren merkbaar al even weinig vermocht te boeien als de meeste raadsleden was vooi'al tegen de inhoud van het boekje gericht, waarvan hij beweerde, „dat het een bekwame sa menvatting vormde van alle misvattingen die erover de democratie en de ontwikke ling van ons land maar in omloop zijn". Volgens hem was het humanistische aan deel iri onze cultuur ten gunste van het christelijke element daarin verzwegen, evenals de „koloniale uitplundering" waaraan volgens de heer Proper Nederland zijn vroegere welvaart had te danken, een term die de heer Spek (A.R.) tot een nadrukkelijk px-otest noopte. De welsprekendheid van de communis tische afgevaardigde culmineerde in de vergelijking van onze democratie met een koeienstaart: beide groeien naar beneden, zoals hij vaststelde. De heer Alb recht (Arb.) betreurde het dat deze aangelegenheid incidenteel behandeld moest worden. De omvangrijke en belangrijke kwestie van de activering van het burgerschap, waarvan de kansen van de democratie afhangen, had beter bij de begroting aan de orde kunnen komen. In ieder geval juichte deze spreker het voorstel van het College toe. Ook de heer Spek deed dat, al viel hij mevrouw Scheltema bij in haar wens de aanschaf fing tot een jaar te beperken, aan welk verlangen loco-burgemeester Geluk na mens het College tegemoet kwam. De heer Geluk wees erop, dat de samenstelling van een uiteenzetting over politieke vragen, die niet alleen voor alle overtuigingen, doch bovendien voor mensen van allerlei ontwikkeling bestemd is, een uitermate moeilijke opdracht vormt. Blijkens de keuringscommissie van de Vereniging van Nederlandse gemeenten zijn de schrijvers daarin tenvolle geslaagd. De heer Geluk had geen animo de heer Proper te volgen of te bestrijden. Het boekje wil allereerst belangstelling voor de publieke zaak op wekken. Ook achtte spreker de aanschaf fingsprijs niet te hoog. Mevrouw Schel tema kreeg nog te horen, dat het College zich nog geen oordeel gevormd heeft hoe de Burgerdag waarvoor 1500 werd gevraagd georganiseerd zal worden. Nadat de heer Proper aan het adres van de heer Spek nog had opgemerkt, dat de communisten gewend zijn „een kat een kat te noemen", verwierven B. en W. voor hun voorstel achttien stemmen, afkomstig van de Partij van de Arbeid en de beide Protestants-Christelijke groeperingen. K. V.P., V.V.D. en C.P.N. brachten zestien tegenstemmen. David ten bate van het Frans Halsmuseum in deze tijd van financiële beperkingen maar matig kon waarderen. De heer Van Hou welingen Rijkhoek (C.H.U.) daarentegen opende de rij dergenen die van hun grote erkentelijkheid jegens de Erven Koenigs die het schilderij dat ten gerieve van de vroede vaderen in het vertrek achter de raadzaal stond opgesteld tegen een zeer schappelijke prijs te koop aanboden, nadat zij het reeds geruime tijd aan het Frans Halsmuseum in bruik leen hadden afgestaan, jegens de Vereni ging „Rembrandt" die de gemeente voor deze aankoop een schenking van vijfdui zend gulden en een renteloos voorschot van twaalfduizend aanbood en jegens het College blijk gaven. De heer Van Houwe- lingen Rijkhoek zette uiteen dat juist dit triptiek prachtig aansluit bij de Renais- sanceverzameling van het museum, omdat het representatief geacht kan worden voor de overgang van de primitieven naar de nieuwere Haarlemse school. Bovendien zijn er voor dit stuk veel kapers op de kust, want als Haarlem het niet neemt, dan zal het Rijksmuseum niet aarzelen, als ten minste het buitenland er zich niet meester van weet te maken. De heer VanVelsen (K.V.P.) sloot zich daarbij aan, waarna de heer Van der Giessen (Arb.) erop wees, dat het hier ook gaat om de „com pletering van de mens", die, nu hij be tere levensvoorwaarden en een grotere bestaanszekerheid heeft bereikt, staat voor het probleem van de vrije tijd besteding, de bestrijding van de geestelijke armoede door de mensen deel te laten hebben aan de cultuurgoederen. De heer Proper hoopte, dat men door middel van de thans te stimuleren Vereni ging tot uitbreiding van het bezit van het Frans Halsmuseum en het verstevigen van het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen ook aan de moderne kunst zal gaan den ken, op welk punt de heer Geluk hem gerust stelde. De heer Geluk wees er in het bijzonder de heer Spek nog op, dat de tegenwoordige belaslingpolitiek, door de heer Geluk als juist erkend, het particu lieren moeilijk maakt grote kunstverzame lingen aan te leggen. Daarop moet de overheid deze culturele zaak th^ns over nemen. Temeer waar in Haarlem in hoge mate het „Adeldom verplicht" geldt. Antiek „Koopt U in deze tijd antiek?" had de heer Spek dezer dagen aan een medelid van de raad gevraagd, waarmee hij maar te kennen wilde geven, dat hij de aankoop van een triptiek uit de school van Gerard BOEKENWEEK Middelbare schooljeugd bijeen in gebouw St. Bavo Gisteren vermeldden wij reeds de prijs winnaars van de boekenprijsvraag voor de leerlingen van de middelbare scholen in ons district. Op dezelfde middag dat deze prijzen en eervolle vermeldingen aan de uitverkoren dertien middelbare scholieren zijn uitgereikt, spraken ook de heer H. Coebergh en dr. L. M. van Dis. Beide sprekers betuigden hun spijt, dat slechts zo weinig een honderdveertigtal in zendingen binnen kwamen, waarvan een deel niet die hoogte haalde, die men had verwacht. Niettemin bleek uit een aantal inzendingen, dat de mededingers het doel .van de prijsvraag goed hadden begrepen en zeer bevredigend beantwoord. Vervolgens spraken de heren De Ruiter en Weersma over de tocht, die zij met het bescheiden bedrag van vijf gulden in de zak door Europa hebben gemaakt; een tocht, waarover zij een boek hebben ge schreven. Het kleine, maar aandachtige auditorium genoot ten volle van de pret tige manier van vertellen van deze beide heren. Deze lezing was er dan ook een, die ieder publiek wel op een aangename Wijze zou hebben bezig gehouden. Eindenhout Wie gedacht mocht hebben, dat. het voorstel om over te gaan tot de onteige; ning van enige percelen grond in het op 20 April van het vorige jaar goedgekeurde uitbreidingsplan ten behoeve van het nieuwe Coornhertlyceum tot weinig op merkingen aanleiding zou geven, vergiste zich deerlijk. De heer Blokdijk (Arb.) namelijk, toch al ontstemd dat het uitstel van deze procedure het reeds twijfelachtig had ge maakt of de grond tijdig voor het doel be schikbaar zou komen, achtte het van groot belang, dat in de onteigening tevens het landgoed „Eindenhout" zou worden beirok ken, opdat het recreatie-gebied in Haar lem een nuttige uitbreiding zou kunnen ondergaan. De heer Stoffels (V.V.D.) „vond onteigening evenwel overbodig, want het betrokken buiten wordt beschermd door de natuui'schoonwet, tex'wijl het'als x-ecx-eatiegebied boveixdien weinig te be tekenen heeft, omdat het daarvoor te klein is. Dit betoog had de heer G o e d e e (Ax-b.) zodanig verontrust, dat hij zich gedrongen voelde te stipxxlex-en, dat een vastgesteld uitbreidingsplan ook verwezenlijkt zal moeten worden. Daar was de heer Spek het op zichzelf mee eens, al meende hij dat de onteigening van „Eindenhout" op het ogenblik niet ncdig is. Ook de heer Van V e 1 s e n, die het met de onteigening ten behoeve van het nieuwe Coornhertlyceum volledig eens was, kon het belang van „Eindenhout" als wandelpark niet inzien. „In de Gi'ote Hout zie ik al veel te weinig mensen", zo zei deze afgevaardigde, daar- mee links en rechts de vraag: Op welk uur van de dag?" uitlokkende. Wethouder Angenent, die aanstonds verklaarde het eens te zijn met hen, die zeiden dat „Eindenhout" een onderdeel van het gehele uitbreidingsplan vormt, stelde de heer Stoffels op een punt gerust: een navordering van de vermogingsheffing ineens bij onteigening van dat landgoed is redelijkerwijs niet 1e verwachten. Het is trouwens zeer goed mogelijk, dat de eigenaar via ondei'handelingen tot verkoop van het complex bex-eid blijkt. B. en W. hadden deze weg ook geprefereerd om in het bezit te komen van de terreinen voor het Coornhertlyceum. Met de besprekin gen is het echter spa?k gelopen, zodat men thans aan het begin staat van een procedure die in het gunstigste geval zeker twintig maanden in beslag zal nemen. In tweede instantie merkte de heer B 1 o k d ij k nog op, dat hij van mening blijft, dat x-elatief genomen de ontspan - ningsgebieden in Haarlem in tegenstel ling met Heemstede steeds kleiner wor den doch dat hij om de komende procedure niet te doorkruizen, genoegen neemt met het voorstel van B. en "Vfr. Noord of Oost Naar aanleiding van opmerkingen van de heren Hen nevelt CPN) en Pro per over het voorstel tot verdeling van het extra bouwvolume voor scholen over de J. P. Coensehool en een te stichten Rooms-Katholieke school in Haarlem- Noord, zei de heer Geluk, dat oorspronke lijk de gemeente een toewijzing voor veer tien lokalen in een gebouw had gevraagd, doch dertien lokalen had gekregen. Daar van zijn er twee voor de Marnixschool en drie voor de Koningin Emmaschool be stemd, hetgeen voor deze school eigenlijk nog te wéinig is. In overleg met de onder wijsinspectie zal de voorgestelde verdeling gevolgd worden, omdat ook de R.K.-school omhoog zit en in de komende tijd nog steeds uitbreiding van het aantal leei'lin- gen is te verwachten, een gevolg ook van de omstandigheid, dat in deze omgeving veel nieuwe complexen van Rooms-Katho lieke bouwverenigingen gereed zijn ge komen. Kunnen niet alle lokalen in de nieuwe school bezet worden, dan komen deze tijdelijk ter beschikking van axidere scholen. De heer Geluk gaf de heer Hen- nevelt toe, dat de toestand in Haarlem- Oost na het bombarderen van de Van Zeg- gelenschool niet ideaal is, doch in ieder geval eist de situatie boven de Jan Gijzen- vaart dringender voorziening. De wethou der kon iix ieder geval toezegging doen, dat, indien wederom bouwvolume beschik baar komt hetgeen nxet noodzakelijker wijs tot 1951 behoeft te duren de be- langen van Amsterdamse en Slachthuis- buurt duchtig zullen worden afgewogen. Hulp voor Diaconessenhuis Iedereen was het erover eens, dat hei Diaconessenhuis de gevx-aagde financiële steun ter dekking van het ontstane exploi tatietekort alsmede een garantverklaring voor een lening van 675.000, die uitbrei ding en verbeteringen mogelijk maakt, toekomt. Doch de heeren Stoffels. Van der Veldt (K.V.P.), Voogd (Arb.) en Bet tink (V.V.D.) wilden wel enige zekerheid omtrent de voorwaarden waaronder deze hulpverlening zou plaats hebben en de mate waarin ook de omlig gende gemeenten in het risico zouden delen. Wethouder Bakker verzekerde, dat de exploitatie tegenwoordig lonend zou kun nen zijn, dat de centrale verwarming aan zienlijk efficiënter zal kunnen werken en door de uitbreiding met 35 bedden zes honderd patiënten per jaar meer kunnen worden geholpen. Óp het ogenblik staan zevenhonderd gegadigden uit Haarlem ieder jaar op de wachtlijst. Met de vijf omliggende gemeenten is in principe reeds overeenstemming over de risico verdeling bereikt: trekt een gemeente zich terug, dan kan deze ook geen aanspraak meer maken op voorrang van haar patiënten. B. en W- van Haarlem zullen natuurlijk een inzicht krijgen in de jaarrekening en begroting van het ziekenhuis. Een hypo theek op de gebouwen als zekei'heidsstel- ling achtte wethouder Bakker voox-alsnog minder elegant, het College zal waarschijn lijk bij eventuële liquidatie van de instel ling een preferente aanspraak op de be zittingen tot gelding willen brengen. Van de overige punten vermelden wij nog, dat de raad zender discussie accoord ging metde toekenning van een extra subsidie aan de H.O.V. ten einde deze vereniging in staat te stellen enkele gewe zen orkestleden pensioen of wachtgeld uit te keren. Personalia Aan dr. C. Brouwer werd op zijn ver zoek eervol ontslag vex-leend uit zijn be trekking als leraar en ondex'directeur van de H.B.S. B., onder dankzegging voor de vele diensten aan het gemeentelijk onder wijs gedurende een lange reeks van jaren bewezen. Mejuffrouw G. E. van Halst kx-eeg eervol ontslag als onderwijzeres aan de vierde gemeentelijke kleuterschool. Tot lid van de Commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën werd in de plaats van de heer Voogd de heer W. Mensink benoemd tol lid der Commissie tot wering van schoolvei'zuim de heer B. P. Maat, tot. leraar aan het Coox-nhertlyceum Meesters, tot tijdelijke lerares aan de meisjes-H.B.S. mevrouw ir. W. M. C. van Utenhove-ten Bruggencate. tot tijde lijke leraren aan de Handelsavondschool de heren J. G. Wille en A. E. van der Lin den, tot onderwijzer aan de Prinsenschool mejuffrouw D. Mooyman, tot vakonder wijzer in de lichamelijke opvoeding de heer D. de Gx-oot. Jaarvergadering „Caecilia" Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" heeft in gebouw Cultura een jaax-vergade- ring gehouden. De verslagen van secretax-is en penningmeester werden met voldoening over de gang van zaken goedgekeurd; zij geven blijk van een bloeiend vereixigings- leven en een gezonde financiële positie. Ook de rekening van het reisfonds slxxit met een bevredigend saldo. Alle aftredende leden van het bestuur, dat ter voorziening in een vacature is aan gevuld met de heer M. Konings, werden hex'kozen. Voorzitter J. A. Dal gaf een overzicht van de voox-bereidingen der ko mende concerten. Vast staan reeds een concert in de Haarlemse strafgevangenis op 17 Maart, een ledencoxxcert in Mei, be nevens het vierde optreden voor invaliden en ouden van dagen op 7 Juni. Een voor stel tot aansluiting bij het Koninklijk Ne- dexlands Zangersverbond werd voor xxa- der ondex'zoelc aangehouden. Herman Krebbers speelde Bruch bij de H.O.V. Op het extra-concert dat de H.O.V. Dins dagavond gaf als verlengstuk van de uit verkochte serie C was de jeugdige violist Herman Kx-ebbers de solist. Hij kwam met het concert in g van Max Bruch, een dankbare opgave om contact met het publiek te krijgen en om zijn technische en artistieke kwaliteiten te demonstreren. Deze laatste zijn waarlijk niet gering; Krebbers is een ras-muzikant! Men er vaart dit het best waar de muziek een gezonde stuwing toelaat en hij zich als vertolker op de impulsen van zijn tempe rament kan laten gaan, waartoe vooral de finale van het concert van Bruch ge legenheid biedt. Voor de romantische lyriek van het middendeel is hij ofwel nog wat jong, ofwel te veel een kind van zijn tijd: maar als hij aangestoken wordt door het rhythmische élan van de snelle delen, klinkt zijn vertolking groots en overtui- brandt er iets in van het heilige vuur en bereikt hij een climax zoals alleen de uitvex'kox'enen vex'mogen te verwerke lijken. Hij had bovendien in Toon Vex-hey de gewenste partner om het effect van die groei naar de hoogtepunten logisch en onweerstaanbaar te maken. De avond was ingeleid met de ouverture van Webers „Freischiitz", waarvan de romantische sfeer in fi*aaie tinten en met het zuivere stijlgevoel door Verhey en de zijnen weergegeven werd. De huiveringen die achter de noten vandaan gehaald moe ten worden, die zich soms nog het sterkst manifesteren in de onder spanning blij vende rust-pauzes, zij waren er en deden de compositie leven in al haar dramatische kx-acht. Tot slot ging de Symphonie van César Franck. De vertolking verschilde op me nig punt met die welkë Verhey nog niet zolang geleden ervan dirigeerde en die wij toen pi'achtig vonden. Maar ook deze ex-tuigend mooi. Hoe kan dat, zal misschien menigeen zeggen, anders en toch ook mooi? Dat is nu juist het geheim van de innexiijke bewogenheid, die elke goede interpretatie kenmex-kt. Was die altijd gelijk, dan zou de leider een machine zijn, een slaaf van het notenbeeld. De hoofd zaak is, dat de muziek leeft en dat de op vatting, hoe die ook weze, een logisch ver loop heeft, waarin de spanning bewaard blijft. Elke goede interpx-etatie van een werk dat niet tot het mechanische genre behoort, zal dan ook een andere zijn, om dat een waarachtig kunstenaar nooit op dezelfde manier hetzelfde zal kunnen zeg gen. Het merkwaardige daax'bij is, dat ons orkest steeds.toont een willig en lenig in strument te zijn onder de dwingende en fascinex-ende macht van zijn dirigent. JOS. DE KLERK, Populair concert door symphonie-ensemble „Orpheus" Het symphonie-ensemble „Orpheus", dirigent H. Th. Lindenborn. dat Woens dagavond een uitvoering gaf in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, hoxidt steeds vast aan hetzelfde soort populaix-e px-ogrammas, die begrensd zijn door een Rossini-ouverture en 'n karak terstukje van Ketèlbey en vei'der ruimte bieden aan muziek van Johann Strauss, Fx-ancis Popv, Luigini, enzovoox-t. „Honi soit qui mal y pense" gouden wij met de Engelsen kunnen zeggen, daarmee bedoe lende, dat deze keuze van amusements muziek, die op klassieke basis steunt, nog zo kwaad niet is. Zij biedt voor dilettanten een aangenaam muzikaal tijdverdrijf en stelt eisen waaraan zij kunnen voldoen. Bovendien bevredigt .zij een uitgebi-eid pu bliek dat tuk is op bekende melodieuze dingen, die niet veel inspanning vragen. En als er dan zo eens een stuk tussen valt als de ouverture van „Le Domino noir" van Auber, dat dan zo goed wordt gespeeld als ditmaal het geval was, kan zelfs de streng ste criticus, die van de normen der hoog ste kunst moeilijk kan loskomen, zich ont wapend voelen, want dat is beslikt goede muziek en bxiitengewoon geschikt voor een goed ensemble van dilettanten. De blazers van „Orpheus" mogen er we zen. De inleiding van Rossini's ouverture „L'Italiana in Algeri" deed ons al direct verrast luisteren naar de zeer mooi ge speelde hobo-solo: dit zou deze avond niet de enige keer zijn dat het fraaie spel van de hoboïst ons trof. Ook de fluit-solo in de ouverture van Rossini werd vlot gespeeld en klonk zuiver en fraai. In de Ballet-suite van Popy kreeg de klax'inet een goede ge legenheid om zijn rustige ronde toon in een beschaafd spel te doen waax-deren. De fa gotlist kx-eeg daartoe ook een extra kans met een burleske polka, waarin hij als de „oude brombeer" fungeerde, hetgeen hij waarlijk niet onverdienstelijk deed. Trom pet en trombone mengden vaardig huix ge- rythmeerde timbres in het samenspel en een handige slagwerker droeg tot het ge heel het zijne bij. De zuiverheid van de strijkers was wel niet altijd ongerept, maar schonk toch ook vaak bevrediging: als er zo eens één op de voorgrond mocht treden, bijvoorbeeld de solo-cellist in „Gesehichten aus dem Wie- nerwald" van Strauss, dan klonk dit zelfs uitstekend. De solistische medewerking van de flui tiste Gerda Brands en van de hoboïst Gé van Kooten, bracht dit gedeelte van het programma op een voox'naam plan. Uitste kend begeleid door Leendert Huges, speelde Gerda Brands de eerste fluitsonate van Ph. Gaubert en demonstreerde hierbij een joede vinger techniek en een fraaie toon. Gé van Kooten gaf een zeer muzikale ver tolking ten beste van de mooie sonate in C van Loeillet en oogstte welverdiend een buitengewoon succes met de „Marche des Highlanders" van Benjamin Godard, waar in wij vooral zijn puntig gerythmeerde articulatie bewonderden. Cor Smit zorgde voor een handige klavierbegeleiding. Tenslotte nog een goed woord over het samenspel van ..Orpheus" dank zij de pit tige en duidelijke directie van de heer Lin denborn. JOS. DE KLERK. De toeneming van het aantal werkers In de laatste tijd wordt veel aandacht besteed aan de toeneming van de beroeps bevolking in Nederland. Eind 1943 waren er in ons land 3.750.000 werkenden. Op 24 September heeft de mi nister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer een nota aangeboden over de noodzakelijkheid dat de industrialisatie krachtig wordt bevorderd. Daarin deelde hij mede dat tot 1960 een stijging van de beroepsbevolking verwacht wordt van ruim 40.000 per jaar. Eind 1960 zou op 4.241.000 werkenden moeten worden gere kend. Nu nog geen 5Vó maand later komt er een uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin opgenomen is een studie van C. A. Oomens en J. E. M. van der Kolk over de ontwikkeling van de beroepsbevolking van Nederland van 1921 tot 1963. Daarin lezen wij dat tot 1959 ge rekend moet: worden op een stijging van het aantal werkers van 46.000 per jaar en van 1959 tot 1963 zelfs van 75.000. Die extra stijging van 1959 is een gevolg van het hoge geboortecijfer dat in 1946 inzette. Nogal een groot verschil. Ook de „Demotex" houdt jaarvergadering in Haarlem De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nedei'landse Bond van Detailhan delaren in textiel- en mode-ax'tikelen „Demotex" wordt op Dinsdag 14 Maart in „Brinkmann" te Haarlem gehouden. Op de agenda staan de gebruikelijke verslagen en verkiezingen gedurende dc morgenuren, 's Middags zal ars. H. L. Jansen een inleiding houden over de Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en haar invloed op de textiel- en modebranche, waarna Cruys Voorbergh voor de congres sisten in het Fx-ans Halsmuseum een eostuumshow uit zijn befaamde collectie zal verzox'gen. De dag wordt met eeix diner met attractie besloten. De Commissie van voorbereiding voor deze belangrijke jaarvei'gaderihg bestaat uit de heren G. W. Koel, D. Reimer en H. Schindeler uit Haarlem, H. Reijngoud uit Heemstede, C. W. Böttger uit Driehuis en C. de Jong uit IJmuiden. Geen collectanten voor N.I.W.I.N-straatcollecte De straatcollecte voor de N.I.W.T.N., welke Zaterdag gehouden zou worden, gaat niet door, daar zich slechts enkele collectanten hebben aangemeld. De z.g. N.I.W.I.N.-brigade zal nu in de avonduren tot en met 11 Maart een lijsten- collecte langs de huizen houden. BINNENLAND Ten bate van de uitzending naar buiten van kleuters en het schoolgaande kind zal op Tweede Pinksterdag in het stadion Feijenoord te Rotterdam een herhaling wor den gegeven van het spel „Wie wint de pot'", waaraan wederom een nationale loterij is verbonden. Bij een firma in Glasgow heeft het gouvernement der Nederlandse Antillen een order van een half millioen dollar geplaatst voor een verdampings- en distillatie-inrich ting. die zal worden gebouwd op Curacao cn Aruba voor het winnen van drinkwater uit zeewater. De gemeenteraad van Horst (L.) heeft besloten, dat tijdens de marktdagen geen sterke drank verkocht zal mogen worden, De raad gi-ondde zijn besluit op de „late thuiskomst van vele marktbezoekers". De Franse avonden, welke de heer P. Dupuy, ambassadeur van Canada, onlangs ten bate van het Pi'ins Bernhard Fonds heeft gegeven, brachten rond 15.000 voor het culturele werk van het P.B.F. op. Het ligt in de bedoeling in de Paasvacantie de voor sttellingen in verschillende hoofdsteden van provincies te herhalen. Minister Licftinck zal Dinsdag in Brus sel voor de Belgische Vereniging voor Staat huishoudkunde een voordracht houden over de economische Europese integratie. De 30-jarige arbeider G. B. is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. B. heeft in het park Sonsbeek op 2 Juni 1949 zijn vroegere verloofde met een revolver dood geschoten. Dit arrest is conform het vonnis van de Arnhemse rechtbank. HAARLEM EN OMGEVING Candidaat H. H. Tulp. hulpprediker te Mepel heeft het beroep naar de Ned. Kerv. Gemeente van Badhoevedorp-Lijnden aan genomen. Zaterdagavond wordt wegens groep 19 „Pi'ins Willem" van het District Haarlem van hel Nederlandse Padvinders Verbond in gebouw „Cultura" een ouderavond ge houden. In de heden te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Nederlandse Stu- cadoors Patroonsbond is de heer L. Timmers uit Haarlem herkozen als lid van het hoofd- bestuur. GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTRAAT 7 Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Een van de grootste attracties van de tentoonstelling op de Jeugdbeurs, die in het nieuwe jeugdhuis van de Hervormde Jeugdraad le Heemstede gehouden wordt, is de collectie poppen van de vier prinsesjes, welke door Koningin Juliana beschikbaar is gesteld. Heemsteedse kleuters bewonderen de poppen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Maart. Ondertrouwd 1 Maart: H. H. W. Spit hoven en C. B. Rengei's; W. T. Vleeming en M. E. Krans: A. Beex-s en D. A. Horn; G. G. Kruup en M. A. Zwaneveld: J. C. Bonarius en H. G. A. Lemmink: J. M. Remmelzwaan en M. M. Hoenaei'dos: L. G. J. Biesta en A. E. van Mourilc; T. A. M. G. Timmermans en M. E. Maertens: W. Koelewijn en E. C. Feitsma; G. Duiker en J. C. G. Ver- nooij; J. T. M. Elligens en G. van Roode; G. J. Scheele en J. M. Lorjé; J. II. Veen inga en G. A. Laven; C. S. Pieters en J. M. G. Sam- pion; W. Slootweg en W. H. Baan; A. M. van der Pool en G. C. van der Steeg; L. C. P. Kalkman en J. C. Kiekens: L. Cobussen en G. Cornelissen; A. J. Wentink en J, Post; J. Willemsen en A. van Slooten; A. koehorst en J. M. Verhoek; P. Guit en E. Diepeveen; J. Neele en M. van Brussel; J. P. Willeumier en A. A. Muller. Getrouwd 1 Maax*t; W. van den Bosch en D. M. Vinck; L. G. de Graafl' en IJ. C. Wittevëen; C. J. Verdam en S. W. F. Kaag man; B. J. Sierhuis en A. M. J. Rooijers: M. Klink en M. J. Osenga; W. de Graaft en E. Bi'ück; H. J. W. Groeneveld en G. Huij- boom; P. P. Straathof en C. M. T. Menkê: A. J. T. Stiphout en P. J. van Rooden: P. L. Dikkes en M. van der Duijn; R. A. Aschoff en C. van der Gaast; H. L G Blxsé en S. van Andel; W. Groot en E. Pol: W. G. Kos ter en H. van Roon: C. A. de Vries en E. P. Stouthamer: H. J. Zomerdijk en A. C. Sterk man; S. Stolp en E. F. Wiersma; J. H Prin sen en C. Klaassen. Bevallen van een zoon: 28 Februari: J. W. M. Buschmanvan der Asdonk; 1 Maart: E. VaderStienstra; P. Dekkervan der Schoor; M. EmmelotAlkema: C. A. G. Zwart—Dijkzeul; H. L. C. van Rijn—Maas kant. Bevallen van een dochter: 27 Februax'i: E. Wildeboerde Ridder; C. Kremervan Kersen; 28 Februari: C. M. van Leeuwen Vrenegoor; M. M. Dijks—Wessels; A. C. Donkers—Hom; A. M. E. T. Schoutensde Vries; I. SpetterStarcke. Overleden 26 Februari: A. J. Nel Debbe, 67 jaar Javastraat; 27 Februari: L L. R, Roodenburg—van Zelm, 62 jaar, Bilder- dijkstraat; H. J. Lasschuit. 4 jaar, Gen. de la Reijstraat: B. Sleeman, 73 jaar, Oranjeboom straat; 28 Februari: M, A. Hagenaars, 36 jaar, Bantamstraat. Geschenk: DE ZAAK BEUKENOOT ZATERDAG LAATSTE DAG GR. HOUTSTRAAT 100- TEL. 13060 Kampvuurspel op.Schapenduinen De afdeling Haarlem van „Dc Nederland- sche Padvinders" heeft het initiatief genomen om de viering van de bevrijdingsdag 1950 luister bij te zetten door de opvoex*ing van een kampvuurspel. Dit spel zal gespeeld worden 'op de avond van de vijfde-Mei op het. landgoed Schapenduinen te Bloemen- daal. Dit .spel zal als titel dragen; „Vreemde ajuinen op Schapenduinen". Het zal afgestemd zijn op de herdenking van de bevrijding. Medewerking aan het spel is toegezegd door de volkszanggroep „De Goe-Kadulle- kes", het leiderskwartet en de maskersspel- groep „Adelaart". De costuums zullen ont worpen worden door Greet Kolkman: Joke Tuinder neemt de leiding op zich van de in strumentale muziek. Het geheel zal staan onder leiding van Flip Wafelbakker en wor den uitgevoerd onder auspiciën van de pad- vindersgroep ..De Zwarte Pijl". De voor stelling van 5 Mei is speciaal bedoeld voor de Haarlemse jeugd, op Zatei'dag 6 Met volgt een herhaling voor het publiek. TWEE KEER DE REVUE „TAPTOE" Op Zaterdag 4 en Zondag 5 Maart worden in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem twee voorstellingen gegeven van de revue ..Taptoe" met Willy Walden en Piet Muyselaar (onder meer als de dames Snip en Snap). Andere medewex-kenden zijn: Hetty Berger. Jean Smits. Elis Rührup. Aase Rasmussen, het danpaar Angela en Anthony, het vocale kwartet „The four rhythm aces", een balletgroep en het orkest van Bill Stan ford. Het geheel staat onder leiding van Rcné Sleeswijk, de choreografie is van Rodney White. ZFC heeft een lichtinstallatie Openingswedstrijd tegen Haarlem leverde zege op De Zaandamse tweede klasser ZFC heeft Woensdagavond zijn nieuwe lichtinstallatie in gebruik genomen. Het was prachtig weer en als tegenpartij van ZFC fungeerde Haar lem. een elftal Waarvan men in de Zaan met reden een goede partij voetbal mocht ver wachten. Het publiek is niet bedi'Ogen uitge komen. Ondanks de afwezigheid van Ver- kaaik. Barends en Roozen demonsti'eeröen dc Haarlemmers voor de rust een aanzienlijk overwicht in technisch opzicht en zij konden door een fraaie kopbal van Jacob uit een hoekschop van Groenveld, een tweede doel punt van dezelfde speler en een goede tref fer van Smit met een voorsprong aan de tweede helft beginnen. Meer dan één doel punt bedroeg het verschil evenwel niet. daar de uitstekend spelende linksbinnen der thuisclub, v. d. Horst, reeds in de eerste mi nuut de score had geopend en linksbuiten Roos. nadat Jacob de balans in evenwicht had gebracht, een overtreding van v. d. Lin den op voorbeeldige wijze had afgestraft, dooi' de bal uit de vrije schop linca recta achter Broekhuizen te plaatsen. Vermelding verdient nog, dat de lat de Zaandammers binnen het tijdsverloop van drie minuten driemaal te hulp kwam bij het keren van twee schoten van Groeneveld en één van Smit. Rust ging in met 2—3. De bezieling, waarmede ZFC na de thee in het veld kwam. was van dien aard, dat Haarlem slechts met de grootste moeite er voor kon zorgen niet overspeeld te worden. Precies als in de aanvang van de eerste helft, begon de thuisclub met een fraai doel punt. Rechtsbuiten Kalman scoorde met een een hoog en hard vleugelschot de gelijk maker*. De Zaandammers verhoogden hierna het tempo en bedreigden het doel van Broekhuizen in een fel offensief dat geken merkt was door open spel en waarbij van de lichaamskracht op ruime, doch faire wijze werd gebruik gemaakt. De aanvallen der Haarlemmers hadden in deze phase niet veel te betekenen. De stevige achterhoede der Zaankaniers wist er in alle geval wel raad mee en kreeg zelfs gelegenheid de aanvallen daadwerkelijk te steunen. Rechtsachter Van Hoorn slaagde er na 25 minuten spelen in diep in de Haarlemse gelederen door te drin gen en Broekhuizen met een hard en goed schot voor de vierde en laatste maal te pas seren. Haarlem kon zijn vorm van de eerste drie kwartier niet meer benaderen. ZFC bleef met de overwinning in het zicht taai volhouden en won verdiend met 43. Schaken Haarlem staat voor tegen VVV Reeds speelde de Schaakclub „Haarlem" de eerste wedstrijd om het kampioenschap van de Noordhollandse Schaakbond en wel tegen het yorig jaar uit de hoofdklasse ge- degradeeide VW uit Alkmaar. Het spel van de Haarlemmers leed blijkbaar door dc be langrijkheid van de ontmoeting, want in enkele veelbelovendea stellingen keerden de kansen door fouten geducht. Op het egon- blik staat Haarlem met 4'.i3') voor, doch de twee afgebroken pai-tijen staan gunstig voor WV. In de eerste klasse A van de Noordhol landse Schaakbond werd de definitieve uit slag RollandHet Oosten 6Vi3Vi en Aals meer—Haarlem II 4!1— 5U. Dc eindstand in deze afdeling, waar Rolland nu dus officieel kampioen is, luidt: 1. Rolland 9 pnt. en 35'6 bordpunten; 2. Heemtsc-de 9 pnt en 34'-) bordpunten; 3. Aals meer 7 pnt. en 34 bordpunten; 4. Haarlem II 7 pnt. en 30 bordpunten; 5. Het Oosten 7 pnt. en 2914 bordpunten; 6. HSG II 3 pnt.; 7. Bloemendaal 0 pnt. Bloemendaal moet dus degradatiewedstrij den spelen. Doordat in de tweede klasse C Kennemer- landDe Uil 55 werd. is Haarlem IV kam pioen geworden. Dit tiental gaat dus promo tiewedstrijden spelen. Ir. de derde klasse A eindigde Bloemcn- daai III onderaan na een 6:.3') nederlaag tegen Santpoort II. hetgeen voor de Bloe mendalers degradatie betekent. In de derde klasse C werd IISG IV kam pioen na een benauwde n'v4'. overwinning op Spaaradam. HSG IV promoveert, de Spaarndammers degraderen. Het Oosten III eindigde op de tweede plaats na een 73 overwinning op PEN. HNVP ir verloor met 64 van Zandvoort. In de derde klasse D ging dc beslissende strijd tussen Het Oosten TI en Heemstede IV De wedstrijd bracht Het Oosten II behalve een 73 overwinning tevens het kampioen schap. hetgeen" promotie naar de tweede klasse betekent. Dat SSCH—Hillegom 5—5 werd, was hierdoor van geen belang meer. In de vierde klasse A eindigde Heem stede V. dat met 4'-i—5!i van Het Oude Slot II verloor, onderaan. In de vierde klasse B behaalde Het Oos ten IV een 7'L— 2'i overwinning op HWP III en werd door dit succes kampioen, hetgeen promotie naar de derde klasse betekent. SSCH II eindigde liier onderaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7