Louwers zou illegale actie van de Nederlandse legatie hebben onthuld Weerbericht Engels blad beschuldigt nieuwe minister van Oorlog, Strachey President Fruman verklaart, nooit naar Moskou te zuilen gaan Medegevangene van kardinaal Mindszenty vertelt over mishandelingen van de kardinaal Vervalste documenten en „electrische stoelen" 64e Jaargang No. 19491 - Vrijdag 3 Maart 1950 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver- glMlllf I I 1 I Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlate tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: I If 1 IV I MmJÊ t f I MM 1 II ill II 1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. A V M V A I V I V A V A ^m|* I Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. I 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713,10132. Advert.tarieven op aanvtaag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom CH DaaClCmSClje ^OUfaitt (2tlin0 (60) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET PRAAGSE PROCES Den Haag spreekt Praagse beschuldigingen tegen PRAAG. (Reuter). Radio-Praag en het officiële Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka melden dat volgens Louwers ver klaring voor de rechtbank alle leden van de Nederlandse legatie te Praag, onder lei ding van de gewezen gezant A. Merens, hebben geholpen bü het ontvluchten van rijke Tsjechoslowaakse burgers en hun bezit uit het land. „Brieven en pakketten met inlichtingen Radio India meldt: „Westerling wordt naar Nederland uitgeleid" 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. (A.N.P.) De radio van India heeft heden het be richt verspreid, dat de Britse autoriteiten in Singapore een bevel hebben uitgevaar digd, dat Westerling naar Nederland zal worden uitgeleid op grond van zijn Ne derlandse nationaliteit. Tezelfdertijd heb ben de Britse autoriteiten een verzoek van de Indonesische regering om uitlevering van Westerling geweigerd, omdat er geen uitleverïngsovereenkomst bestaat tussen de Verenigde Staten van Indonesië en Enge land. Noch uit het buitenland noch hier in het land kon A.N.P. bevestiging van boven staand bericht krijgen. In officiële kringen te Singapore werd heden medegedeeld, dat Westerling binnen drie dagen voor het gerecht zal verschij nen op beschuldiging van onrechtmatig binnenkomen in Malakka en het gebruiken van geweld ten opzichte van een Indone sische mede-gevangene. De Indonesische regering heeft geen ge detailleerde beschuldiging ingediend tot ondersteuning van haar verzoek om uit levering van Westerhng en de Britse poli tie is slechts betrokken bij zijn overtredin gen op Malakka. Naar aanleiding van berichten uit Lon den, dat de Engelse regering overleg zou plegen met Nederland over het verzoek om uitlevering van Westerling aan Indo nesië, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat de Nederlandse regering zich blijft stellen op het standpunt, dat zij geen invloed wenst uit te oefenen op de Britse beslissing dienaangaande. Hiervan is aan de Britse ambassade in Den Haag mededeling gedaan. Zoals in het officiële communiqué van de Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta reeds is medegedeeld, betekent dit dus ook, dat Nederland zich niet tegen uitlevering aan Indonesië zou verzetten. Volgens een geschreven verklaring, die heden in Port Darwin ontvangen werd van Charles Stuart, een journalist en radio-commentator in Djakarta, werd Westerling voor zijn aanval op Bandoeng financiële steun van een vooraanstaand militair waarnemer der UNO in Indonesië aangeboden. Hij weigerde echter deze steun te aanvaarden. Dit bericht werd overgebracht door Alex Growder, voormalig lid van het personeel van de Straits Settlement Times. Volgens Stuart heeft mevrouw Wester ling hem in Djakarta het volgende mede gedeeld: „Mijn echtgenoot oefende vol doende invloed in officiële leger- en vloot- krïngen uit om het zo te schikken, dat dagbladen en persagentschappen ten on rechte zijn vlucht zouden melden. In wer kelijkheid hield hij zich daarna nog acht dagen in Djakarta verborgen". Onze parlementaire redacteur merkt op dat volgens het volkenrecht de burger van een land, die naar zijn vaderland door een ander land wordt uitgewezen, door zijn vaderland moet worden toegelaten. Neder land zou dus niet de uitlevering van kapi tein Westerling kunnen weigeren. Op de vraag of kapitein Westerling na aankomst in ons land in staat van be schuldiging gesteld zou wordei^ moet men ten eerste antwoorden dat nog geen be schuldiging tegen hem geformuleerd is. Het ly'kt niet waarschijnlijk dat hij als dit ge schied zou zijn, voor de militaire rechter zou verschijnen. Men moet immers in aan merking nemen dat het een misdrijf zou betreffen, gepleegd na 27 December en dat hij uit de militaire dienst ontslagen (althans niet meer in werkelijke dienst) was, zodat hij niet meer als militair in Ne derlandse dienst gehandeld zou hebben. Als hij voor de burgerlijke rechter zou moeten verschijnen zou hij in Amsterdam moeten terecht staan of anders indien een laatste verblijfplaats in Nederland van hem be kend mocht zijn voor de rechtbank, tot wier rechtsgebied die plaats behoort. en monsters, die verkregen waren door economische spionnage zijn door Louwers per diplomatieke post naar Nederland ver zonden", aldus de radio. Ter verontschuldiging zou Louwers heb ben aangevoerd, „dat leden van de Ameri kaanse, Engelse en Canadese diplomatieke missies precies hetzelfde hebben gedaan". Louwers zou voor het hof verklaard hebben, dat „de gentlemen-diplomaten van de Nederlandse legatie en niet alleen van deze legatie hun grootste winsten hebben behaald door het verkopen van hun wagens". Volgens Ceteka had Louwers tevens ver klaard, dat ook het personeel van de KLM rijke Tsjechen had geholpen en dat de chauffeurs van de vrachtwagens, die tus sen Nederland en Tsjechoslowakije reden, vluchtelingen en him eigendom over de grens meenamen. Louwers verklaarde, dat hij over een speciaal kaartsysteem beschikte met uit gebreide gegevens over de verschillende textielfabrieken in Tsjechoslowakije. Voor het verzamelen van deze gegevens had hij veel fabrieken in Bohemen en Slowakije bezocht. Hij stelde belang in het aantal en soort machines, het aantal werknemers en de verschillende werkwijzen. De Neder landse militaire luchtvaartdeskundige at taché te Praag, kolonel Hasselman, had in zijn kantoor een landkaart waarop alle vliegvelden en garnizoensplaatsen in Tsje choslowakije stonden aangegeven, zo had Louwers van hem vernomen. De zaakge lastigde Van der Gaag en de tweede ge zantschapssecretaris Rosenberg-Polak hadden hem geholpen bij het versturen naar het buitenland van een zending do cumenten. Deze documenten bevatten door de beschuldigde dr. Fiksl verzamelde ge gevens over technische procédés der leder bewerking en over de productie van be paalde textielsoorten, die hij had verkre gen van de voormalige Bayer-fabriek en van de beklaagde Vavra Oara. Louwers verklaarde Aloisie Slovenci- kova, een der andere beschuldigden, te kennen van de Bata-fabriek te Best, waar zij voor de oorlog werkzaam was. Na 1945 kreeg hij in Zlin wéér contact met haar. Hij bekende haar tot sabotage te hebben aangezet door huiden en vachten te ver zamelen en aan de circulatie te onttrek ken. aldus Ceteka. Tijdens het verhoor verklaarde zij haar positieve houding tegenover het volksdemocratische regiem te hebben gewijzigd „onder invloed van kapitalistisch gezelschap". Zij had geloofd, wat Louwers haar ter bestrijding van de volksdemocratie had gezegd en op zijn aandringen was zij met sabotage begonnen door in korte tijd materialen tot een waarde van ongeveer 30 millioen kronen op te slaan in de bergruimte van de maatschap pij, waar zij een belangrijke functie be kleedde, aldus Ceteka. Tegenspraak Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken merkte naar aanleiding van de door radio-Praag en het officiële Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka tegen het Nederlandse corps diplomatique te Praag geuite beschuldi gingen op, dat „deze behoren tot het ge wone recept in deze communistische pro cessen" en dat „wat de specifieke beschul digingen aan het adres van de Nederlandse vertegenwoordigers te Praag betreft, deze categorisch kunnen worden tegenge sproken". GEEN VORST MEER. Verwachting, medegedeeld door het 34.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met en kele buien en matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, later draaiend naar Westelijke richtingen en brekende bewolking. Vannacht overal temperaturen boven het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 4 Maart: Zon op 7.21 uur. onder 18.24 uur Maan op 18.38 uur. onder 7.37 uur (Volle maan) Hoog en laag water ln I.lm'uiden Vrijdag 3 Maart: Hoog water: 3.10 en 15.24 uur Laag water: 11.02 en 23.25 uur. Zaterdag 4 Maart: Hoog water: 3.49 en 16.00 uur. Laag water: 11.46 en 00.00 uur. Nasleep van hetproces-Fuchs Zuivering van de Britse Geheime Dienst? Het woord is aan..._ Of het geluk hem gunstig is, wat heeft de stoffel eraan? Want als het brij regent heeft hij geen lepel. Amerikaanse mijnwerkersbond vrijgesproken LONDEN, 2 Maart (Reuter) Lord Beaverbrooks „Evening Standard" brengt groot opgemaakt het bericht, dat minister president Attlee rechtstreekse instructies zou hebben gegeven voor een grondig on derzoek naar „M.I. Vijf", de Britse Ge heime Dienst. „M.I. Vijf" is een afdeling van het de partement van Oorlog, dat bij de jongste kabinets-reorganisatie onder John Strachey is komen te staan. De „Evening Standard" beweert, dat Strachey een „uitgesproken communist" is en voorspelt, dat aandrang zal worden uitgeoefend tot ontslag van Strachey als minister van Oorlog. „Strachey werd tot minister van Oorlog benoemd", aldus het blad, „terwijl Klaus Fuchs (die wegens het uitleveren van atoomgeheimen tot veertien jaar gevange nisstraf is veroordeeld) zich reeds in hech tenis bevond om berecht te worden". De Koningin en de prinsesjes Beatrix en Margriet malcen tijdens haar verblijf te Sankt Anton een tochtje per arreslede in de omgeving van het plaatsje. In de voorste slede (van links naar rechts): Koningin Juliana, Prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk. In de tweede slede bevindt zich Prinses Margriet. Nieuw voorstel van senator: „Open briefwisseling met Stalin" WASHINGTON, 2 Maart (Reuter). President Truman heeft heden verklaard, dat hij, zolang hij president van de Ver enigde Staten is, nooit naar Moskou zal gaan. In nadrukkelijker bewoordingen dan bij enige vroegere gelegenheid wees de presi dent op zijn wekelijkse persconferentie de mogelijkheid van de hand, dat hij naar Moskou zal gaan om met maarschalk Stalin middelen te bespreken om een einde te maken aan de huidige geschillen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Tezelfdertijd gaf de president opnieuw te kennen, dat hij bereid is maarschalk Stalin te Washington te ontmoeten. Hij verklaar de, dat hij iedereen wil ontmoeten, die bereid is naar de Verenigde Staten te komen. Hij voegde er aan toe, dat hij zich tegen niets zou verzetten, dat een bijdrage zou leveren tot de wede in de wereld. Senator Kenneth Wherry, leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, heeft president Truman geadviseerd een open briefwisseling met Stalin te beginnen met het doel een einde te maken aan de „koude oorlog". De senator staat critisch tegenover de buitenlandse politiek van Truman. „Er is geen macht ter wereld, die de druk van de openbare mening kan weerstaan", meent hij. Ambtenaren van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken verklaren niet te verwachten, dat de Amerikaanse regering het plan van senator McMahon voor een vredesprogram met de Sovjet- Unie zal uitvoeren. Zij spraken deze me ning uit na een diepgaande studie van het voorstel, dat McMahon gisteren in de Se naat heeft ingediend. Een program als door McMahon beoogd, zou de Atlantische raad in kwesties betrek ken, die de draagwijdte van het Atlantisch verdrag verre te buiten gaan. Voorts acht ten de ambtenaren het zeer onwaarschijn lijk dat de Sovjet-Unie accoord zou gaan met het houden van een vergadering van de Assemblée der UNO te Moskou, behalve misschien onder omstandigheden, die voor de andere leden van de UNO waarschijnlijk onaanvaardbaar zouden zijn. De" Russische regering zou naar hun mening er nooit in toestemmen, dat de debatten van zulk een algemene vergadering voor de Russische luisteraars zouden worden uitgezonden, zo als voorgesteld door senator McMahon. Plannen gereed In een geheime zitting van een Ameri kaanse senaatscommissie is heden de sena toren meegedeeld, dat de plannen om in Boodschap van Koning Leopold verwacht Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: Voor het begin der volgende week wordt te Brussel een boodschap des Konings ver wacht, welke in haar geheel voor de radio zal jvorden voorgelezen en in de pers ge publiceerd. Deze boodschap zal tevens een antwoord zijn op het hulde-adres dat alle in 1940 bevelvoerende generaals aan Leopold heb ben gericht en waarin deze als hun me ning te kennen geven, „dat de soldaten van het leger van Mei T940 niet ondank baar zullen zijn op 12 Maart". Het wordt ook niet onmogelijk geacht, dat de kardinaal-primaat van België mon seigneur van Roey een boodschap tot de katholieken zou richten. In Brusselse politieke kringen is men van oordeel, dat, indien zoals algemeen verwacht wordt, het percentage stemmen yoor de Koning tussen de 55 en 60 zal lig gen, het land onregeerbaar zal worden, daar de liberalen dan hun medewerking zouden weigeren aan een door de Koning te vormen regering, hetgeen meteen het einde zou betekenen van de huidige libe- rale-katholieke coalitie. Een beperkt ministerieel comité werd gisteren opgelicht, gepresideerd door mi nister-president Eyskens, om maatregelen te bepalen, die na de volksraadpleging dienen te worden genomen. geval van nood het gehele leven in de Ver enigde Staten op voet van oorlog te stellen, zijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voorzieningen voor de burgerverdedi ging tegen aanvallen met atoombommen. Senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de Strijdkrachten, "heeft aan de pers verklaard, dat de natio nale veiligheidsraad dit aan de commissie heeft meegedeeld. De raad zou per 1April rapport over deze kwestie moeten uitbrengen. Op de vraag, of deze plotselinge ver gadering van de commissie wijst opeen mogelijke dreiging van een noodtoestand in de onmiddellijke toekomst, zeide senator Tydings: „neen". „Dit is slechts een ver zekering, die deze regering moet sluiten tegen mogelijke gevallen", zo zeide de sena tor, „evenals de gewone burger een brand verzekering sluit." Veilig President Truman heeft heden op een persconferentie een suggestie, dat het atoomtijdperk een verplaatsing van de regeringszetel nodig zou maken, spottend van de hand gewezen. De president verklaarde, dat hij Washing ton als hoofdstad bevredigend vond en dat hij er zich volkomen veilig voelt. Geallieerde commandanten verbieden Bertijnse Pinkstermars De geallieerde commandanten van 'West- Berlijn hebben bekend gemaakt dat alle communistische jeugddemonstraties in de Westelijke sectoren verhinderd zullen wor den. De commandanten verklaarden dat zij alle nodige maatregelen zullen treffen om het handhaven van de openbare orde te verzekeren. Voorts verklaarden de Westelijke com mandanten dat zij het eens waren met de burgemeester van West-Berlijn die een verbod had uitgevaardigd voor de vijf honderdduizend jonge mensen die in West- Berlijn wilden demonstreren. „Indien de organisatie der „Vrije Duitse jeugd' of welke andere elementen ook, die op wanordelijkheden aansturen, het zouden wagen op uitdagende wijze West-Berlijn te demonstreren of provo cerende handelingen te bedrijven, zal hier aan prompt een einde worden gemaakt. De verantwoordelijkheid voor de gevolgen, die een dergelijk onverantwoordelijk optreden met zich zouden brengen, zal geheel op de organisatoren van een zodanige actie rus ten", wordt in'de verklaring nog gezegd. Door de onder communistische leiding staande „vrije Duitse jeugdbeweging" zijn in alle Oost-Berlijnse districten fakkel optochten gehouden, welke waren bedoeld als demonstratie van „de bereidheid dei- beweging om haar grote „vredesdemonstra tie' toch met Pinksteren in West-Berlijn te houden, ondanks alle uitdagingen van Westelijke zijde". Het ministerie van Oorlog deelde mede, dat Strachey het bericht in de „Evening Standard" had gezien, maar dat hij niet van plan was een verklaring af te leggen. Een vertegenwoordiger van Strachey verklaarde: „In dergelijke gevallen volgen de ministers meestal de gewoonte om zulke berichten te negeren". Het bureau van de Britse minister-pre sident heeft een in scherpe bewoordingen vervatte tegenpsraak gegeven op het be richt van de Evening Standard, dat de nieuwe Britse minister van Oorlog, Strachey, een „uitgesproken communist" zou zijn. De verklaring van het bureau van de minister-president wijst erop, dat Strachey in 1940 reeds duidelijk heeft gemaakt dat hij het geheel en al oneens was met de communistische partij, waarvan hij nooit lid is geweest. In 1943 trad Strachey toe tot de Labour- partij en hij is in de volste zin en openlijk vereenzelvigd met de welbekende houding van de Labour-partij tegenover het com munisme. De verklaring neemt de wijze, waarop de Evening Standard gemeend heeft Strachey's publicatie van 1930, waarin hij het communisme steunde, te moeten ge bruiken: „schandelijk" en zij ziet geen rechtvaardiging voor het uiten van deze beschuldiging. Onthullingen van Hongaars ingenieur KEULEN, 3 Maart (Reuter). De „Kölnische Rundschau" meldt, dat kardi naal Jozef Mindszenty door de Hongaarse geheime politie werd gefolterd, om hem te dwingen te bekennen. Het blad baseert zijn bericht op mededelingen van eên 29- jarige Hongaarse ingenieuf, afkomstig uit Boedapest, zekere Kovacs Karoly, die wekenlang een celgenoot van de indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroor deelde kardinaal was. Karoly deelde het blad mede, dat hij wegens samenzwering tegen de Hongaarse staat tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, doch clat hij er in slaagde uit de trein, waarin hij wercï vervoerd, te ont snappen. Op 5 Januari kwam hij de Britse zone van Duitsland binnen. Karoly verklaarde in December 1948 te zijn gearresteerd. Hij werd, tezamen met kardinaal Mindszenty, graaf Esterhazy en nog een gevangene in een cel opgesloten. „Wij konden niet spreken, daar wij voortdurend werden gadegeslagen en al onze gesprekken werden vastgelegd. Op de tweede dag van ons verblijf in de cel wer den wij ondervraagd door luitenant Nagy ïstvan van de Hongaarse geheime politie, die een berucht sadist is. Nadat wij hadden geweigerd te beken nen schuldig te zijn aan een samenzwering tegen het Hongaarse communistische be wind (wij zouden met talrijke andere wel bekende Hongaren tegen de communisti sche regering hebben gecomplotteerd) werden wij op electrische stoelen geplaatst, waarop wij werden onderworpen aan reeksen hevige electrische schokken. Ter wijl dit gebeurde, werden wij gedwongen naar een scherm te kijken, dat door een sterke electrische lamp werd verlicht. In tussen werd, via een luidspreker, dans- en marsmuziek ten gehore gebracht. Nadat dit drie uur had geduurd, werd gepauzeerd, en werd aan ieder van ons de vraag gesteld of hij bereid was zijn hand tekening te zetten op de lijst van verdach ten. Ons werd een dik pak documenten ge toond waarvan de Hongaarse politie be weerde, dat zij in het paleis van de kardi naal waren aangetroffen. Wij konden dui delijk zien, dat defe documenten waren vervalst. Compromitterende zinsneden waren afzonderlijk op. papier geplakt en in de documenten aangebracht. Dit maakte, dat fotocopieën van de stukken de indruk wekten, dat zij echt waren. Wanneer men de documenten zorgvuldig bestudeerde, konden echter de randen van de op deze wijze ingevoegde vervalste passages dui delijk worden waargenomen. Kardinaal Mindszenty wees er op, toen hem de documenten werden voorgelegd, dat zij waren vervalst, waarop hij hevig werd afgeranseld. Wij weigerden enige bekentenis af te leggen of onze naam op de lijst van ver dachten te zetten. Daarop moesten wij wederom in de electrische stoelen' plaats nemen en werden wij gedwongen weer naar het scherm te kijken en de luidspre ker aan te horen, terwijl wij voortdurend aan electrische schokken werden onder worpen. Dit duurde meer dan 36 uur. Wij hebben evenwel niet bekend", aldus de in de „Kölnische Rundschau" gepubliceerde mededelingen van de Hongaarse ingenieur. Moties tot aansluiting van deel staten bij Djokja aangenomen DJAKARTA, 2 Maart. In de vergade ring van het Indonesische parlement werd heden nog een aantal moties ingediend voor aansluiting bij de Negara Repoeblik Indo nesia. Thans is aansluiting voorgesteld van alle deelgebieden met uitzondering van Oost-Sumatra, West-Borneo en Oost-Indo- nesië. De desbetreffende moties werden aangenomen. Men stemde in twee groepen. Eerst werd namelijk de motie over de aan sluiting van Zuid-Asahan en Laboean Batoe' aangenomen met 74 tegen 8 stemmen en vervolgens werd gestemd over alle overige moties, die werden aangenomen met 81 tegen 5 stemmen. Vlak voor de stemming verklaarde de minister van Binnenlandse zaken, Anak Agoeng, namens de regering, dat het wets ontwerp inzake de verandering van de staatkundige structuur zal worden inge trokken en de inhoud van het ontwerp zal worden afgekondigd als noodwet overeen komstig art. 139 der Grondwet. De proce dure van het wetsontwerp moet gehand haafd worden, aangezien de regering niet illegaal kan handelen, aldus de minister. De moties vroegen alle afkondiging volgens de noodwet. Onze correspondent te Djakarta telegra feert: Door het federale wetsontwerp terug te trekken heeft de R.I.S. volledig toegegeven, aan Djokja. Het betekent dus een machts verschuiving van de centrale regering naar de regering van de deelstaat „Republiek Indonesia". In Oost-Java heeft men reeds Djokja- geld en Djokja-postzegels ingesteld en de T.N.I. is daar trouw aan kolonel Soeng- kono, die weer onderhorig is aan Djokja. Het feit dat de R.I.S. toegeeft aan de ver langens der republiek Indonesia doet ver moeden dat het gezagsapparaat van de R.I.S. niet krachtig genoeg is om zich te handhaven. In totaal zijn er thans uit alle delen van de archipel veertien mo ties binnen gekomen, waarin aansluiting van deelstaten bij Djokja wordt verlangd. Al die moties zijn ingediend door groe pen republikeinse aanhangers, die eigen wensen met de volkswil vereenzelvigen, gelijk ook in Oost-Java is geschied. Bij Culemborg is vanochtend een Icolentrein door het warm lopen van een wagenas ontspoord. Het treinverkeer in beide richtingen werd gestremd en een trein, be staande uit lege kolenioagens die op het ogenblik van het ongeluk de andere passeerde, kwam met de ontsporende trein in botsing. De schade is vrij groot. Een overzicht van de ravage. Reuter merkt hierbij op, dat Strachey's publicatie van 1930 welbekend is, en hem meermalen bij zijn openbaar optreden in moeilijkheden heeft gebracht. In 1923 was Strachey toegetreden tot de onafhankelijke Labour-partij. Daarop as socieerde hij zich met Mosley, die toen een „rijzende ster" in de Labour-partij was, doch later de leider der Bx-itse fascisten werd. Toen de plannen van Mosley door Labour niet werden aanvaard, tradt Strachey uit de partij. Hij zag echter spoedig waarheen Mosley wilde en zette zich toen aan de taak Marx's economische doctrines te propageren. In 1943 keerde hij echter in Labours ge lederen terug. De Amerikaanse federale rechter Rich mond B. Keech heeft de „Verenigde Mijn werkersbond" van John Lewis niet schul dig bevonden aan „belediging van het Hof_' door hun weigering om hun thans reeds 25 dagen oude staking te beëindigen. De Amerikaanse procureur-generaal heeft medegedeeld dat de regering in hoger beroep zal gaan tegen de uitspraak van de federale rechter. Er bestaan aanwijzingen dat de Ameri kaanse regering thans wellicht spoedig tot vordering van de mijnen zal overgaan, ten zij op korte termijn overeenstemming tus sen werkgevers en werknemers wordt be reikt over contractuele tewerkstelling van laatstgenoemden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1