„Engeland en West-Duitsland moeten deelnemen aan Europeseeenwording" De radio geeft Zaterdag KOELKASTEN H.J.MAERTENS RHEUMIN^// Lager onderwijs in dramatische vorm Verhoging van invoerrecht op benzine ontmoet veel tegenstand c PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws J verhuizen? staat voor U klaar! Ui Vrijdag 3 Maart 1950 Minister Stikker sprak in Washington Uiteenzetting over de vooruitzichten van een Europese economische unificatie WASHINGTON, 2 Maart (ANP, Anota) In een toespraak tot nbnderden Ameri kaanse en buitenlandse journalisten in de National Press Club te Washington ver klaarde mr. D. U, Stikker vandaag, dat alle landen, die bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zijn aangesloten, streven naar een gemeen schappelijk doel, namelijk economische zelfstandige eenheid. ,,Het kan zijn, dat wij niet allen in hetzelfde gelid mar cheren", zo zeide hij, „doch in ieder geval marcheren w.j in dezelfde richting." Onder verwijzing naar de onlangs door Hoffman, de leider van de ECA, afgelegde verkla ring, dat hij teleurgesteld doch niet ont moedigd is, zeide mr. Stikker dat hijzelf niet te Washington zou zijn in zijn hoe danigheid van politiek bemiddelaar, wanneer hij ontmoedigd zou zijn. De be zoeken, die hij onlangs aan een aantal Europese hoofdsteden heeft gebracht, hebben zijn optimisme versterkt. Mr. Stikker zeide, dat hij vol hoop is en alle reden heeft om te verwachten, dat er binnen enkele weken voldoende voortgang zal zijn gemaakt om de teleurstelling van de heer Hoffman te doen verdwijnen. Hij verklaarde voorts met nadruk, dat het voor alle betrokken partijen uiterst wen selijk is, dat Groot-Brittannië en West- Duitsland deelnemen aan de voorgestelde economische integratie van Europa, daar naar zijn mening de enige bevredigende oplossing een algehele Europese oplossing is. „Een oplossing, waarbij Groot-Brittan nië of West-Duitsland niet zijn betrokken, is geen bevredigende oplossing en zal nooit ons einddoel zijn," aldus mr. Stikker. Zowel wat betreft het economische her stel van Europa als wat' betreft het be schermen van de vrijheid der Europese landen tegen de bedreiging van het com munisme is de uitvoering van het plan- Marshall tot dusverre geslaagd. Het vol gende grote doel zal zijn het instellen van een Europese betalingsunie, waardoor een einde zal worden gemaakt aan de twee zijdigheid in de monetaire betrekkingen en een veelzijdig betalingsverkeer hier voor in de plaats zal worden gesteld. Mr. Stikker legde er de nadruk op, dat Engeland ondanks zijn bijzondere positie in het Britse Gemenebest geen impasse heeft veroorzaakt in de onderhandelingen over een Euorepese betalingsunie en dat de vrees hiervoor ongegrond is. Hij zeide goede redenen te hebben om in dit opzicht optimistisch te zijn, daar hij gedurende de korte tijd, dat hij zijn nieüwe functie ver vult, niet alleen vooruitgang heeft kun nen constateren, doch ook bereidheid om samen te werken tot het vinden van een aanvaardbare oplossing. Wat de beoogde economische zelfstandige eenheid van Europa betreft wees mr. Stikleer er op, dat dit geen „wondermiddel" is. Aanvankelijk zal de economische een heid van Europa zelfs enige nadelige in vloed kunnen hebben op de omstandig heden -in Europa en vermoedelijk zal zij in het begin geen noemenswaardige ver mindering van het Europese dollartekort opleveren. Zelfs na 1952, wanneer de Marshall-hulp zal zijn beëindigd, zal Europa ondanks de grootste inspanningen iiog steeds een dollarprobleem hebben, en zullen wij ons allen gesteld zien voor de noodzaak om andere middelen te zoeken om de handelskanalen open te houden, aldus mr. Stikker. Een van deze middelen zou kunnen bestaan in het scheppen van een gunstig klimaat voor particuliere in vesteringen voor de ontwikkeling van productieve ondernemingen. Mr. Stikker herinnerde in dit verband aan de voor stellen, die president Truman heeft ge daan. Een ander middel zou kunnen zijn verhoging van de Europese export naar de Verenigde Staten, waarvoor echter in Europa de juiste maatregelen en stimu lansen vereist zouden zijn en aan de an dere zijde van de Oceaan lagere invoer rechten, vereenvoudigde invoerprocedures en meer in het bijzonder een meer op de invoer ingestelde houding. Gemeenschappelijke problemen Minister Stikker merkte op, dat de ver houding tussen Amerika en West-Europa thans zodanig is geworden, dat men aan beide zijden van de Oceaan inziet, dat de gebeurtenissen in West-Europa onvermij- 'v\\vbur&:^ tCHOENCREME /tiTnimilB $Hv HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. T.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor ü-kan. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 ïymphonette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Nmusc-mentsorkest. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 •Jieuws, 13.20 Harmonie-orkest. 13.55 Platen. 14.20 Engelse les 14.40 Vocaal ensemble. 15.10 Letteren en kunsten. 15.45 Platen, 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Zang en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19,35 Platen. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20,43 „Steek eens op, heren". 21.00 Orkestenparade, 21.30 „Kon Tiki", hoorspel. 21.55 Orkesten parade, 22.25 Puzzle. 22.35 Indonesisch commentair. 22.45 Gebed. 23,00 Nieuws. 23.15 Concert gebouworkest, koor en solisten. HILVERSUM II. 415.5 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 8.40 Orgel. 9.00 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuille ton. 10.35 Voor arbeiders in de continube drijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Hawaiïan- muziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 Trio. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole- ■1:- sl. 13.50 Platen. 14.00 „Het Nederlandse 14.20 Politiemuziekkorps. 14.50 Gro- iiprogramma. 15.15 Kamerorkest. 16.00 de wieg tot het graf". 16.15* Amateurs. •A- "orlpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire mu ck 'J 1 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbel lezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Varia. 20.15 Weense muziek, 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Orgel en trompet. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Accordeonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tage. 23.30 Parijs' programma. delijk in de grootst mogelijke mate de toekomst van de Verenigde Staten beïn vloeden, evenals omgekeerd de ontwikke lingen in Amerika van invloed zijn op de levensomstandigheden en zelfs de levens van ongeveer 300 millioen mensen in de Europese landen. „Onze problemen zijn derhalve gemeenschappelijke problemen", zo zeide hij. Mr. Stikker wees vervolgens op de di verse moeilijkheden, die de economische eenwording van Europa in de weg staan zoals taalgrenzen, douanetarieven, uiteen lopende loon- en prijsniveaux, en waar schuwde voor een te snelle uitvoering van de, plannen, zoals verlangd wordt door sommige Amerikanen, die zich geen dui delijk beeld van deze moeilijkheden kun nen vormen. Te snelle eenwording zou volgens mr. Stikker kunnen leiden tot economische ontwrichting en sociale on rust. „Zonder dit gevaaruit het oog te verliezen zullen wij echter trachten onze gemeenschappelijke doeleinden zo snel mogelijk te verwezenlijken en er naar streven de gulden middenweg te vinden", aldus besloot mr. Stikleer zijn toespraak. Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Betaling ook in overleg Nieuwe Kamerleden In de vacature dr. Wlbaut (P. van de A.) is benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Delft. De heer R. Zegering Hadders (VVD), die lid der Tweede Kamer is, heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid der Eerste Ka mer in de vacature wijlen dr. Bierema. In zijn plaats is thans benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Ulrum. Tot lid der Tweede Kamer is in de vaca ture J. J. W. IJsselmuiden (KVP) benoemd verklaard mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. Ex-kapitein van politie krijgt levenslang De Bijzondere Strafkamer van de recht bank te Assen heeft S. B. van W., ex-kapi tein van politie te Harlingen en Meppel, overeenkomstig de eis tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij als représaille voor een liquidatie van de po litieman Elsinga te Groningen een vier tal Groningse ingezetenen had vermoord. Ook een actie tegen een Meppelse familie, waarbij enkele personen omkwamen, zou door hem geleid zijn. 20 TABLETTEN 35 ct Voorlopig onder regie van Paul Steenbergen Te 's-Gravenhage is een stichting „Het Onderwijstoneel" in het leven geroepen, die zich ten doel stelt: de bevordering van de karaktervorming en de ontwikkeling' van de algemené kunstzin van de jeugd door middel van een in ieder opzicht ver antwoord jongerentoneel. Dr. J. B. van der Stichgel, directeur van het Museum voor het Onderwijs en lid van de commissie van aanbeveling, gaf Woensdagavond op een persconferentie een nadere uiteenzetting van dit streven. Spreker meende dat het van groot nut zou zijn om bepaalde gedeelten van de op de scholen onderwezen slof in gedramati seerde vorm vast te leggen en op te voeren. In Amerika laat men bij voorbeeld be paalde fragmenten uit de geschiedenis ver tellen door een 'in de omgeving van het behandelde tijdperk geplaatste persoon. De film vraagt te weinig fantasie van het kind. Daarom moeten er toneelstukjes worden gemaakt, die didactisch volkomen juist zijn. Deze komen onder cont'rólè vari een commisise van advies waarin, behalve de genoemde spreker, zitting hebben: dr, D. G. G. van Ringelestein, inspecteur van het Lager Onderwijs te 's-Gravenhage, Leonard Roggeveen, schrijver en hoofd van een.openbare school, drs. J. C. Rinner, historicus en leraar aan een lyceum en de heer A. de Wal, muziek-criticus. Voor lopig zal Paul Steenbergen als regisseur optreden. De zakelijke leiding is in handen van Lou Steenbergen, die handelt op aan wijzingen van de commissie van advies. Het onderwijstoneel zal in overleg met het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vorm aannemen van een stichting, waarbij elk financieel gewin Geef ook Uw leven weer kleur! laag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeug-' dige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zui verste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regelmatig te functionnerén. Helpt Uw oi'ganen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levens vreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) is uitgeschakeld om tot een maximale ont plooiing der gestelde idealen te kunnen komen. De voorstellen zijn bedoeld voor kinderen van acht tot vijftien jaar. Het gezelschap zal uit jonge mensen be staan. die in de eerste plaats het onderwijs willen dienen. Het wordt gevormd door: Kees Pijpers, Rosa Swart, Peter van der Linden, Bram Boulé, Hein Funke en Jan Korevaer. In Den Haag zullen de voor stellingen gegeven worden in het Museum voor het Onderwijs. Men zal zowel op dè scholen als in theaters en andere lokali teiten gaan spelen. Plet ligt in de bedoe ling om eventueel ook voor personeelsver-: enigingen en jeugdorganisaties op te tre den. Het debuut is vastgesteld op Zater dagmiddag 4 Maart in de Kleine Comedie in Den 1-Iaag. Opgevoerd wordt „Het spel van Valentijn", speciaal voor het Onder wijstoneel geschreven door Frits Hemel., Op het répertoire staan verder nog. „Adam in Ballingschap" van Joost van den" Vondel en bewerkingen van andere kl'asr. sieke stukken, Tevens, worden doqr des kundige auteurs voor het doel geschikte, stukken geschreven. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gebaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM -TEL. 11485 'Adv.) Spaarsaldi in Januari gestegén Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat gedu rende de maand Januari is ingelegd 48.462.490 en terugbetaald 33.048.384, zo dat het tegoed vermeerderde met 15.414.106. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Januari respectievelijk 3.496.218 en 2.625.036, Ook in Delft een margarine-oorlog Ook in Delft is de margarine-oorlog ont brand. Een aantal Delft.se kruideniers en" zuivelhandelaren had gezamenlijk een kraam op de weekmarkt.geplaatst en ver kocht margarine voor 25 cent per pakje en., vet voor 65 cent per pond. Het publiek kocht aanvankelijk gehele dozen tegelijk, maar die politie maakte daar een eind aan. Onder haar toezicht mochten slechts vier pakjes tegelijk worden afgeleverd. iÉKHÉf i De vier leden der bemanning van de motorreddingsboot Brandarisdie een jaar geleden-de 26 Polen van 't s.s. „Kattowice", dat 1 Maart 1949 tijdens een hevige storm voor Terschelling verging, redden, zijn op Terschelling namens de Poolse regering onderscheiden met het kruis van verdienste. Tijdens de uitreiking van de onder scheidingen door de Poolse consul-generaal Wolkowicki. Van rechts naar links: Douwe Tot, E. de Beer, Klaas Tot en J. de Beer. TWEEDE KAMER Bij verwerping zouden andere impopulaire fiscale maatregelen nodig zijn, zegt minister Liefttnck (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp betreffende verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine ontmoette gisteren in de Tweede Kamer veel tegenstand. Behalve de critiek op de wijze, waarop minister Lieftinck zijn voor stel tot dusverre had aangeprezen eerst wel, dan niet, vervolgens weer wel met het oog op de eenmaking van accijnzen tussen de Benelux-landen, zo zei de heer Hofstra (Arbeid) bleken met de hei-en Van den Heuvel (A.R.), Van de Wete ring (CH.) ook de heren W e 11 e r (Kath. Nat.) en Ritmeester (V.V.D.) vooral bezwaard te zijn door de huns inziens te zware* lasten, die deze verhoging op het bedrijfsleven en op het wegvervoer zal leggen. In wezen is het een nieuwe en on toelaatbare aanslag op het boodschappen-' rpandje van de huisvrouw, zo had de heer Van de Wetering betoogd. Nadat 's avonds de heer Weiter verkondigd had, dat voor alles het landsbelang belastingverlaging eist, drong deze op de instelling van een be zuinigingscommissie aan. De heer Ritmees ter was wel bereid offers voor de Benelux- s.amenwërking tè brengen, maar dan moest dit over en weer geschieden; in dit geval kon hij aan de Belgische zijde, waar de be volking verlichting van de benzine-accijns krijgt, moeilijk het brengen van een offer oiltdekkën. Ofschoon de heer L.ii c a s (K.V.P.) ook hëel wat bezwaren koesterde en hij de nu voorgestelde regeling liefst pas tegelijker tijd met de straks tot stand te brengen be lastingverlagingen in werking zou willen zien treden, scheen hij met zijn politieke vrienden toch wel, zij het mét enige tegen zin, terwille van de gelijkmaking van de accijnzen, geneigd te zijn, het wetsontwerp te. aanvaarden. De heer Ho.fstra (Ar beid) zou juist met het oog op de nood zakelijke verwezenlijking van de Economi sche Unie thans het ontwerp maar willen aanvaarden, een zienswijze welke'door zijn fractiegenoten werd gedeeld, niettegen staande dat verscheidenen hunner zelfs zeer aarzelend hun jawoord zouden geven. Evenals andere sprekers verwachtte hij weinig of niets van de door de minister voorgespiegelde besparing op onze devie zen, tengevolge van vermindering van het benzinegebruik. In tegenstelling echter tot de meeste overige afgevaardigden bleek hij weinig gebrand op de komende voorstellen tot belastingverlaging, aangezien zulks in zijn ogen niet te rijmen viel met de beden kelijke toestand waarin de schatkist ver keert. In het bijzonder was hij verbolgen over het plan tot afschaffing van de On dernemingsbelasting, waarmee een cadeau van 100 millioen aldus deze spreker aan het bedrijfsleven ten deel -zou vallen. Óok de laatste spreker, de heer Hoog- carspel (Comm.) verklaarde zich tegen 'liet ontwerp tot verhoging van het invoer recht op benzine. Hierna kwam minister Lieftinck aan het woord. Hij moest erkennen, dat de voorgenomen maatregelen niet populair bleken te zijn. „Welk een voorrecht, thans te staan tegenover een Kamer die steeds 47. Wij hebben ons er dus vorige keer van overtuigd, dat Panda het paard Inferno tot de grootst mogelijke spoed aanzette, terwijl hij en maestro Flodder Fiedeldum hun uiterste *best deden om de lelijke viool-dief Joris Goedbloed te achtervolgen. We kunnen hen nu wel even aan zichzelf overlaten, om eens te gaan zien wat deze Joris nu inmiddels uitvoerde. Welnu, deze reed met zeer grote snelheid over de land weg, terwijl hij tot zichzelf mompelde: „Kom, laat ons voortmaken. Voort, voort, zij onze leuze! Weliswaar gaat het mij aan het hart om mijn vriendje Panda en die alleraardigste violist Fiedeldum zo over haast te verlaten, maar dringende zaken voeren mij elders en ik vrees, dat deze twee ongelukhigen zonder mij hun weg door het leven niet loeten te vinden en zullen trach ten mij na te zetten. Ja, ja, hoe aandoenlijk, die aanhankelijkheid, die ik overal weet op te wekkenTerwijl hij zo tot zichzelf sprak, werd hij opgeschrikt doordat hij nu onverhoeds een politie-dienaar op zag dui ken op het midden van de weg. Dit was niemand minder dan brigadier Bernardus Boekweit, een diender die zijn plicht ver stond. „Ho, ho!" sprak hij hol, toen de auto van Joris gierend voor hem remde. „Dat gaat zo maar niet! Ik zal tegen u op moe ten treden, dat voelt u wel! Een proces verbaal, dat voelt u zeker óók!" „Jao ja, heden u hebt gelijk, officier!" stemde Joris beleefd toe. „Ja, ik reed te snel, dat weet ik. Véél te snel. Ik zei net nog tegen mijzelf: „Auto longa, vitesse brew's. zoals ik dat van mijn klassieke leermeester hoorde.' Maar achweet ge, officier.er zitten wilde zigeuners achter mij aan! Twee ivilde zigeuners in een woonwagen, die mij lastig willen vallen! Ze kunnen hier ieder ogenblik zijn. Ik sidderwanneer ik aan hen denk!" „Aha! Dat verandert alles" zei brigadier Boekweit. „Neen, dat veront schuldigt veel! Gaat u maar verder, mijn heer, maar dan met een matige snelheid; dan zal ik hier die zigeuners opwachten en hun een lesje leren. Dat zal hun min stens eén proces-verbaal kosten! Wat den ken zij wel.om op de openbare weg heren na te zitten? Neen, laat u dat maar aan mij over. Dat is een kolfje naar mijn hand dat voelt u zeker wel!" „Wees voorzichtig met deze lieden, officier ze zijn hoogst gevaarlijk," waarschuwde Joris nog. „Dank u wel u neemt een pak van mijn hart!" En daarna reed hij door. vrolijk gestemd en in de overtuiging, dat brigadier Boekweit de arme Panda en Fiedeldum wel gevangen zou nemen.... Vals, niet waar? getoond heeft het landsbelang te stellen boven de vraag of een wetsontwerp impo pulair is", zei de minister, die vervolgens een verklaring gaf van het feit, dat eerst de eenmaking van de benzine-accijns in Bene- lux-verband wel, later niet, daarna weer wel op de voorgrond was geplaatst. Onder meer speelde ook de toestand van de schat kist, dus de behoefte aan extra-inkomsten een rol. Het verband tussen de algemene belas tingherziening en de eenmaking van de Benelux-accijnzen zou ongetwijfeld wel pleiten voor een gelijktijdig daarmee in werking treden van de nu voorgestelde regeling. Maar deze kan toch niet wachten wegens de door de devaluatie en sinds de Ronde Tafelconferentie ontstane minder gunstige begrotingspositie alsook met het oog op de verder voortschrijdende vrijma king van het handelsverkeer. Hierop kwam in hoofdzaak 's ministers verdediging neer. Ook na verhoging van het invoerrecht blij ven de lasten op het wegverkeer in ons land vergeleken met elders laag, zo be toogde de bewindsman. Overigens zal het wegverkeer anders dan de spoorwegen straks van afschaffing van de Onderne mingsbelasting gaan profiteren. Jammer genoeg kon de minister wegens allerlei onvermijdelijke uitgaven in 1950 niet veel gelegenheid tot grote bezuiniging meer ontdekkenmen moest volgens hem toch ook bedenken, dat tegenwoordig de overheidsbemoeiing geen buitensporig ka rakter meer heeft. Mede met 't oog op het vervoer, is er veel voor te zeggen gelijkheid van de benzine prijs in de drie Beneluxlanden te bevorde ren. Nog steeds hoopt de regering en streeft zij er met kracht naar, op 1 Juli de Econo mische Voorunie in een beperkte Economi sche Unie te doen overgaan. De verwezen lijking van de Economische Unie is overi gens afhankelijk van een aantal in Euro pees kader nog op te lossen problemen. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van de pas gesloten overeenkomst tot eenmaking der Benelux-accijnzen hoopt de minister nog vóór 1 Mei in te dienen. Doch de uitvoering van het getroffen accoord zal vermoedelijk wel niet voor de tweede helft van dit jaar kunnen geschieden en daarop meende mi nister Lieftinck het in werking treden van het thans aanhangige ontwerp niet te kun nen laten wachten. Hierna kreeg cle Kamer te horen dat het aan haar lag, dat de belastingherziening niet eerder aan „de orde is gekomen. Zeer klemmend ontried de minister, het aan hangige wetsontwerp op een nader te be palen datum, dus pas als de belastingher ziening van kracht zal worden, in werking te laten treden. Dit aan het adres van de heer Lucas, de hierop had aangedrongen. De heer Hofstra kreeg de toezegging, dat de minister, voor zover mogelijk, na aan neming van dit wetsvoorstel nog eens het gehele vraagstuk van de fiscale druk op het verkeer zal bekijken. Na te hebben ontkend, dat de consument het kind van de rekening zou worden, eindigde de minister met een dringend beroep op de Kamer om mede met het oog op de deviezenpositie het wetsontwerp aan te nemen. Zou dit niet gebeuren, dan zouden andere, mogelijk nog minder populaire maatregelen nodig zijn! De vergadering werd hierna verdaagd. Biljarten Europees kampioenschap driebanden begonnen In café „De IJsbreker" te Amsterdam is het Europees kampioenschap driebanden ge opend door de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. De uitslagen luiden: car. brt. h.s. gem. Wevers (Ned.)50 81 4 0.617 Engl (Oostenr.) 39 81 3 0.481 Dessart (België) 50 72 7 0.694 Van d. Spiegel (België) 47 72 6 0.652 Domingo (Spanje).... 50 69 7 0.724 Aeberhard (Zw.)28 69 5 0.405 Siguvet (Frankrijk)50 69 5 0.724 Lagache (Frankrijk).. 39 69 5 0.565 Domingo 47 77 3 0.623 Engl 50 77 6 0.649 Aeberhard 23 66 3 0.348 Siguvet 50 66 5 0.757 Lagache 48 81 4 0.592 Dessart 50 81 3 0.617 Van der Spiegel 44 79 4 0.556 Wevèrs 50 79 3 0.632 De stand luidt: pnt. a.gem. p.gem, h.s. 1. B. Siguvet4 0.740 0.757 5 2. L. Dessart 4 0.653 0694 7 3. B. Wevers 4 0.625 0.632 4 4. J. Domingo 2 0,671 0.724 5. F. Engl 2 0.563 0.649 6. M. v. d. Spiegel 0 0.602 0.652 7. A. Lagache 0 0.580 0.592 F. Aeberhard 0 0.377 0.405 Vrijheid. Maurice Thorez, de Franse com munisten-leider, heeft een beroep ge daan op alle Franse communisten om de vervaardiging van elk artikel te ver hinderen, dat in een oorlog tegen de Sovjet-Unie kan worden gebruikt. „Wij moeten niet wachten tot Frankrijk door het Rode Leger is bevrijd. Wij moeten onszelf bevrijden. U vebspilt uw tijd mét organiseren en propageren, terwijl hei- tijd is om te handelen." Goede oefening. Duikers van de Britse marine zijn op weg naar het eiland Muil bij de Schotse Westkust, om te zoeken naar een Spaans galjoen dat daar 400 jaar geleden zonk met 30 millioen aan gouden dukaten aan boord. Het schip maakte deel uit van de Armada. Tal van mensen hebben reeds naar het goud gezocht. De Britse marine heeft meege deeld, dat zij het werk als een goede oefening beschouwt. Hongersnood. Volgens in Hdnkong ontvan gen berichten heerst in de omgeving van Sjanghai hongersnpod. Boeren zou den hun vrouwen en kinderen verkopen om aan eten te komen. Even wachten. De besprekingen over de uitwisseling van atoom-geheimen tussen Canada, Engeland en de V. S. zijn, voor onbepaalde tijd opgeschort. De aanlei ding hiertoe is het geval-Fuchs. In diplo matieke kringen is men van mening dat de drie landen een grondig onderzoek zullen instellen naar hun veiligheids diensten, omdat verdere besprekingen anders geen zin zouden hebben. Erfenis. De nieuwe Britse minister van Voedselvoorziening, Maurice Webb, zag zich gisteren voor de eerste moeilijkheid uit de erfenis van zijn voorganger John Strachey geplaatst. Afgevaardigden van de Britse slagers eisten verlaging van de heffing van negen shilling per pond sterling op de aankoop van vlees bij de groothandel. Stakkerd. Uit een lijkschouwing is geble ken dat de panter die de Amerikaanse stad in Oklahoma in rep en roer had gebracht door zijn ontsnapping; vee! banger is geweest clan de mensen, die zich voor hem verscholen. Het dier is namelijk niet gestorven aan een te grote dosis slaapmiddel op het lok-vlees, zoals aanvankelijk was gemeld, maar „door het springen van een long tengevolge van oververmoeidheid en een zenuw inzinking". Belediging. De Oostenrijkse Nationale Raad heeft de parlementaire onschendbaar heid opgeheven van de afgevaardigde van de „Unie der onafhankelijken" dr. Stüber. Hij verklaarde onlangs, dat de Oostenrijkse parlementsleden, die in concentratiekampen hadden gezeten, een pest vormen die moet' worden uitge roeid. Voor de tweede keer. Paul Grossmann, een van de leiders, v,an „Jehova's getuigen" in de Russische zóne, is spoorloos ver-» dwenen. Men.neemt:aan dat hij door-cle Russen is gearresteerd. Grossmann heeft ook al negen- jaar. in een concentratie- kamp van de nazi's doorgebrachte Mond dicht. Roemenië heeft Engeland erï dë'Vërëhagd'ë-StÉfen vêrzoehthun voor- lichtingsbürèéüx, dié verbonden zijn a:ah dé gezantschappen" ixi" Boekarest, te sluiten. Ten val. De minderheidsregering van Olafur Th or s in IJsland, die geheel uit ministers van de onafhankelijke partij was samengesteld, is gisteren door dé boerenpartij,' dé socialisten'en dé com munisten door. middel van een mo.tie van' wantrouwen "ten val gébracht. daat „II Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd Expeditie en BesfeEdienst „Tempo" ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - HAARLEM (Adv.) Eric Ambler: Het masker van Dimi- -trios. Republiek der Letteren, Am sterdam. Eric Ambler is een van de vrij zeldzame auteurs van detective-verhalen en thrillers die erin slagen niet alleen een oorspronke lijke intrigue te componeren en tot de laatste bladzijde van hun manuscript de spanning erin weten te houden, doch hij zorgt tevens voor een knappe en psycholo gisch verantwoorde typering van zijn figu ren In „Het masker van Dimitrios" vertelt hij de lotgevallen van zijn fictieve Nederlandse collega Cornelus Latimer Ley- den, die het spoor volgt van Dimitrios Makropoulos. bezitter van passen van alle mogelijke nationaliteiten en gesignaleerd in vrijwel alle Europese opsporingsbladen we gens roof, moord, diefstal, spiónnage en handel in verdovende middelen. Ambler geeft een niet onaanvaardbare beschrijving van de milieux waarin deze misdrijven tot de praktijk van het dagelijkse leven behoren en gebruikte een ontknoping die ons de op lossing van het raadsel in „De derde man" deed herinneren. „Filmtitels maken", door A. Ph. Sterken. Tweede druk, „Focus", Bloemendaal. Van het uitstekende boekje „Filmtitels maken" van wijlen A. Ph. Sterken verscheen een tweede druk. Joop Jansen heeft de in houd op de hoogte van de tijd gebracht door enigszins verouderde inzichten te laten ver vallen en er nieuwe ideeën aantoe te voe gen, zodat deze practische hulp bij de moei lijke techniek van het maken van titels vele filmers van nut kan zijn. De uitgeverij „Focus" te Bloemendaal zorgde als vanouds voor een keurig gewaad, waarbij het langwerpige formaat van het boekje tekst en illustraties alle recht doet wedervaren. Nieuw leven op deze wereld, Een boek voor ouders, opvoeders, jeugdleiders 'en voor jonge mensen die het willen worden, door O. van Andel—Ripke; Erven J. Bijleveld, Utrecht, 1949. Hemeltje-Blauw, door P. H. Ritter Jr., Uitgave De boekerij, Baarn, 1950. De Drie blauwe Kinderen, vrij naverteld naar het boek van Geneviève Fauconnier, door Beatrice Willing; Een. boek voor jon gens en meisjes van 10—14 jaar; Uita De Driehoek, 's Graveland; 1948. Onder Moeders vleugels, door Loüise M. Alcott. Uit het Engels door D. M. Huiziriga; Uitg. Bigot van Rossum N.V., Amsterdam, Met vijf géiden óp "zak Europa door, do'oj Jan WeërsfuS en Bert 'de Ruiter; Uitg. Bigol van Rossum N.V., Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2