Wat KAN kan kan KAN alleen Drie maal vijf jaar geëist wegens een inbraak in de VanMerlenlaan „lamtiet" 2. BAKKERS BEHANG Mr. Zondervan: „Van Geelkerken moest scherven lijmen die Mussert maakte" ELECTR. PENDULES Gewezen beheerders van Beatrix-kliniek verdacht van meineed aangehouden Militair hulpprogramma in werking Vrijdag 3 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Eén verdachfe blijft ontkennen en ontketent bewogen tafereel Het leek gisteren allemaal langs de wegen der geleidelijkheid te zullen ver lopen bij de behandeling voor de rechtbank van de inbraak in de Van Merlenlaan te Haarlem op 1 Maart 1949. Maar toen drie uur later de president, mr. H. J. Ferwerda, de ochtendzitting sloot, waren er klappen gevallen tussen een verdachte en een ge tuige, was de vaak geroemde solidariteit van dief en diefjesmaat roemloos gesneu veld, waren er onder ede een paar tegen strijdige verklaringen afgelegd en was er een gecompliceerde historie overgebleven. De solidariteit bleef alleen over tussen de twee eerste verdachten, de los werkman J. H. en de chauffeur B, B. Deze jonge lieden, die er respectabele strafregisters op nahielden, waren op de avond van de eer ste Maart in het vorig jaar naar Heemstede getrokken om daar aan het stelen te gaan. Zij waren daarbij vergezeld van de derde verdachte A. L. S., hadden in een villa aan de Van Merlenlaan een ruitje ingedrukt en B. en H. waren naar binnen gegaan. Zij konden ongemerkt hun slag slaan en ver dwenen met een hoeveelheid tafelzilver, wat andere zilveren voorwerpen, een radio toestel, sigaretten en sigaren. Daarna had den zij in Noordelijke richting over het bol lenland de plaat gepoetst en hadden ten slotte het zilver onder een mesthoop op het H.F.C.-terrein verstopt. Zware eis Zowel B. als H. bekenden dat alles vol mondig en deelden broederlijk de schuld. Zij gingen zelfs zo ver, dat zij zeiden samen het ruitje te hebben ingedrukt. De officier van Justitie, mr. G. W F. van der Valk Bouman, qualificeerde beiden als „zware jongens" en vond dat het hoog tijd werd, dat de maatschappij tegen hen in bescherming werd genomen. Omdat hij het wenselijk vond dat zij^ beiden een vak leer den en aan wexken gewend zouden raken, waartoe hij de gevangenis in Leeuwarden of die in Norg een geschikte plaats achtte, eiste hij tegen beiden 5 jaar gevangenis straf. De verdedigers, mr. A. Luikinga en mr. L. S. Römeling, bepleitten clementie, omdat zij nog wel reclasseringsmogelijkheden zagen. Daarna kwam recidivist nummer drie in het bankje, de 29-jarige Brabander A. L. S., die allerminst bereid bleek tot bekennen. Hij verklaarde dat hij weliswaar mee was gegaan, doch dat hij zulks had gedaan op verzoek van de vrouw van B„ met het doel B. van diefstal af te houden. Hij verklaarde buiten te zijn gebleven, het gestolen goed niet te hebben aangeraakt en part noch deel aan de inbraak te hebben gehad. Tenslotte opperde hij de veronderstelling, dat B. hem „er in wilde drukken" vanwege zijn vriend schappelijke verhouding met B.'s vrouw en hij noemde een geval waarin hij door B. zou zijn „opgehangen" hetgeen hem een jaar gekost had. H. die als verdachte had verklaard, dat S. mee naar binnen was geweest, bleek niet bereid om die verkla ring onder ede te herhalen. Wel verklaarde hij positief dat S. mee had geholpen de gestolen goederen te dragen en dat hij op wacht zou hebben gestaan. B. legde een soortgelijke verklaring af. Wat in hun beider verklaringen niet klopte, was, dat H. vertelde de opbrengst later te hebben verdeeld en aan B. en S. ieder honderd gulden te hebben uitgekeerd en B. die tijdens die verklaring op de gang had vertoefd, meedeelde dat de totale op brengst aan S. ter hand was gesteld om sigaretten en vitrages in België te gaan kopen. Een tweede tegenstrijdigheid in de ge- tuigen-verklaringen kwam toen getuige M. D., een Amsterdamse recidivist, die de goe deren weg had zullen werken, verklaarde, dat B. hem indertijd verzocht zou hebben om S. er in te draaien, wanneer de zaak ooit uit mocht komen. B. ontkende ten stelligste aan D. ooit zo'n voorstel gedaan te hebben. Voorts verklaarde B. dat S. naderhand het zilver uit de mesthoop zou hebben gehaald, maar zowel D. als S. hiel den hardnekkig staande dat B. dit zou heb ben gedaan. De Officier van Justitie achtte nochtans mededaderschap van S. bewezen. Al is het mogelijk dat B. bijvoorbeeld uit minnenijd heeft doorgeslagen, daarom is er nog geen reden om aan B.'s verklaring te twijfelen temeer daar zij door H. wordt, gedekt. Hij eiste ook tegen S. daarom vijf jaar. De verdediger, mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, trok wèl de verklaringen van B. en H. in twijfel. Hij voerde aan dat B. tijdens zijn verhoor een tip aan de politie had gegeven, dat S. een inbraak op de Heemsleedse Dreef zou hebben kunnen gepleegd, terwijl S. op die avond nota bene op een ver jaarspartijtje Eerst even kijken bij Barteljorisstraat 27 Zo .juist wéér uit het buitenland ontvangen: een grote collectie VISTÜANOLA allernieuwste dessins 84 Kreukherstellend en wasecht Grote keuie Mantelgeorgette 140 cm breed vanaf f 11.85 per Meter Agenda voor Haarlem VRIJDAG 3 MAART Stadsschouwburg: „Schakels" (Nederlands Volkstoneel). 8 uur. Gemeentelijk Concert gebouw: Concert Theo Bruins, 8 uur. City: ..Jungle Jim", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Captain Kidd, 14 j.. 2.30, 7 e* 9.15 uur. Frans Hals: „Hoog spel", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 Uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", Mte leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Romahce in Rio", 14 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man". 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Armada" (Comedia), 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: „Tap toe" (Snip en Snaprevue), 8 uur. Brinkmann: tentoonstelling en demonstratie kantklossen, 2 tot 5 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. bij B. thuis was. Hij achtte de inborst van de getuigen-verdachten nu niet zo vlekke loos dat hun verklaringen inderdaad waar de zouden hebben en hoewel H. er geen belang bij heeft om S. „op te hangen", kan zijn vriendschap voor B. toch wel daartoe de drijfveer zijn geweest. Blij achtte het ten laste gelegde dan ook niet bewezen. Vechtpartij In zijn laatste woord zei verdachte S. nogmaals dat hij onschuldig was aan de diefstal. Hij raakte daarop zijn beheersing kwijt en riep snikkend: „Ik ben alleen maar meegegaan om haar" wijzend op B.'s vrouw, die op de publieke tribune stond. Toen B„ die voor het getuigen-hekje stond, daarop een schampere opmerking maakte, vloog S. op, greep B. vast en sloeg hem in het gelaat. Twee parket-wachters kregen hem te pakken, maai- zij hadden de groot ste moeite om hem in hun macht te krijgen en het rechtbank-meubilair ontsnapte op het nippertje aan ontijdige afbraak. Na de vechtpartij verzocht B. om zijn vrouw te doen horen over de kwestie of zij S. had verzocht B. van de diefstal af te houden, maar de rechtbank na in raad kamer bijeen te zijn geweest oordeelde het beter om de vrouw, die de hele zitting had bijgewoond, er maar buiten te laten. Als laatste verdachte verscheen de Am sterdammer M. D. die kwam vertellen dat hij in de waan was gebracht, dat het hier smokkelwaar betrof. Eerst later had hij van S. gehoord dat het gestolen goederen wa ren. Samen met S. en B. zou hij de spullen in een taxi naar Amsterdam hebben ge bracht. Ook hij vertelde dat het B. zou zijn geweest, die het zilver onder de mesthoop had weggehaald, terwijl S. en hij een kopje koffie in het tentje aan de Zuiderhoutlaan dronken. Tegen hem eiste de officier ander half jaar gevangenisstraf wegens heling. Uitspraak in al leze zaken over veertien dagen. Vernieuw Uw woning met bEhang! Vanaf 45 ct. per- rol Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Wij «lijden de randjes kaarsrecht af voor 5 cent oer rol (Adv.) Prins Bernhard te Los Angeles Prins Bernhard is met ae door hem zelf ;stuurde Dakota gisteravond uit Hermo- sillo in Mexico te Los Angeles aangekomen. Hij zal daar drie dagen blijven. Rapport over vliegveldkwestie verschijnt weldra In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1950 van het departement van Verkeer en Waterstaat deelt de minister van Verkeer en Water staat mede, dat het rapport van de com- missie-Ringers over de vliegveldkwestie SchieveenYpenburg binnen korte tijd mag worden tegemoet gezien. Van Geelkerken m de beklaagdenbank tijdens hel voorlezen van de dagvaarding. Volgende week requisitoir en pleidooi Van Geelkerken, de voormalige plaats vervanger van Mussert, is Donderdag onge veer twee uur lang door de president van de Bijzondere Strafkamer der Utrechtse rechtbank verhoord. Daarna heeft de officier van justitie, mr. Drabbe, Van Geelkerken ruim een uur lang talloze vragen gesteld, waarna de recht bank met verdachte de bevoegdheden van de Landwacht en de Landstorm en tal rijke andere details behandelde. Van Geel kerken was namelijk ook inspecteur-gene raal van de Landwacht. Hem was onder meer ten laste gelegd de bevordering van het optreden "der Landwacht door maat regelen van organisatorische aard. Een onderwerp, waarover verdachte uit voerig werd ondervraagd, was de kwestie der gijzelaars. Hem werd verweten, dat hij een lijst van 500 personen had opgesteld. Hij verw-eerde zich hiertegen met de ver klaring, dat hij, nadat generaal Seyffart door de illegaliteit was geliquideerd op verzoek van Mussert in Den Haag een be spreking had gevoerd met Seyss Inquart. Daarbij waren aanwezig General-Kommis- sar Schmidt en naar verdachte meende ook Van Genechten en de Duitser Dr. Wimmer. Seyss Inquart opperde toen een plan, voor de dood van Seyffart vijftig gij zelaars neer te schieten. Van Geelkerken zeide ter zitting, voor een dergelijke repré saille geen morele verantwoordelijkheid te willen aanvaarden. Ten einde de Duitsers van de uitvoering van dit plan te weer houden, had hij „hel enige argument ge bruikt, dat kans van slagen had". De gijzelaars Dat argument was: „Fusillering van 500 gijzelaars betekent het einde van de N. S. B.". „Daarna heb ik mijn medewerking ver leend aan het samenstellen van de lijst met 500 namén. Die mensen zouden niet gefu silleerd worden. Zij zijn ook niet gefusil leerd", zo vervolgde Van Geelkerken. „Zij zijn wel gearresteerd en ik weet wel, dat dat een onrechtmatige daad was. Maar ik vertel dit in de hoop, bij U enig begrip te wekken voor de situatie, waarin ik ver keerde, waarin ik uiteraard uit eigen vrije wil verzeild was geraakt, maar waarvan ik op dat ogenblik de consequenties had te aanvaarden, of ik wilde of niet". Ook besprak de rechtbank de houding van verdachte in de Meidagen van 1940. Hij bevond zich toen in het fort Spijkerboor in Noordholland, tezamen met een vrij groot aantal gearresteerde Duitsers en N.S.B.'ers en volgens zijn zeggen ook nog met een aantal geïnterneerde Joden. De commandant van het kamp, een kolonel, kwam bij de capitulatie van het Neder landse leger op dé binnenplaats de ge- interneerden toespreken, waarbij hij reeds in burger was gekleed. „Over vijf minuten bent U hier verantwoordelijk", zou hij ge zegd hebben tot Van Geelkerken. „Inder daad vertrok hij en liet de leiding in mijn handen achter", aldus Van Geelkerken. „Ik heb alle aanwezigen gevraagd het hoofd te ontbloten", antwoordde de ver dachte. „ik heb daarna gevraagd gezamen lijk het Wilhelmus te zingen, hetgeen ge beurd is, en ten slotte heb ik drie hoera's laten uitbrengen voor het Nederlandse leger". Mussert zette Van Geelkerken uit de N.S.B. Mr. Drabbe wenste nadere bijzonderhe den van verdachte te horen over het ont slag uit de N.S.B., dat Mussert hem ge geven had in het begin van 1945. De ver dachte verklaarde, dat een maand tevoren Rost van Tonningen door Mussert werd af gezet op grond van een artikel, dat Rost geschreven had en dat getiteld was: „Eén volk, één land, één Führer". Volgens de verklaring van verdachte hadden de Duit sers er daarop bij Mussert op aangedron gen, dat hij ook Van Geelkerken zou afzet ten Mr. Drabbe: „Heeft Mussert zich tot zo iets verlaagd?" Verdachte: „Jammer'genoeg wel, maar toch heb ik absoluut nog hoogachting voor hem". Mr. Drabbe: „Dat is voor mij volkomen onaanvaardbaar. Ik geloof, dat U ontsla gen bent wegens Uw gedrag in December 1944 of wegens Uw veranderde politieke instelling of wegens beide. Mussert heeft nimmer de verklaring gegeven voor Uw ontslag, die U ons thans vertelt". De verdachte hield vol. dat hij de waar heid sprak. Hij was naar Mussert toege gaan, nadat deze hem zonder opgave van redenen als plaatsvervangend leider had afgezet. Hij had Mussert verteld, zo zeide hij, dat Ritterbusch hem had aangeboden „Mussert op te volgen als die dood was* Een ander zou hem zelfs hebben aangebc den Mussert uit de weg te ruimen. Een te werk te stellen. De Duitser kan zich nog leiding gegeven alle vertrouwen in zijn voormalige plaatsvervangend leider te ver liezen. „En daarop heeft hij mij, hetgeen ik kan begrijpen, uit de N.S.B. gezet". Mr. Drabbe: „Waarom komt u vandaag voor het eerst met deze verklaring?" Verdachte: „Ik was bij mijn vroegere verhoren niet van plan meteen alle troe ven uit handen te geven. Ik wilde verschei dene punten bewaren voor mijn verdedi ger". De weg terug Sprekende over het laatste jaar van de oorlog zei Van Geelkerken: „Er was voor ons geen weg terug". „Voor een goed vaderlander was er altijd een weg terug", zei de president. Verdachte erkende in 1940 en 1943 teza men met Mussert in Berlijn besprekingen te hebben gevoerd met Hitier. Hij erkende ook zich zeer afkeurenswaardig te hebben uitgelaten over de Joden, nadat de presi dent hem enkele passages uit artikelen, die hij heeft geschreven, had voorgelezen. Van Geelkerken: „Ik heb er niet tegen geprotesteerd en ik heb er ook geen ver ontschuldiging voor. Ik heb gefaald door aan alle misdaden, die tegen de Joden z-ijn bedreven, voorbij te gaan. Ik zeg het ver keerd: lk heb me er nooit tegen verzet". Hierna werd een achttal getuigen ge hoord, onder wie ir. Huygen, ex-algemeen secretaris der N.S.B., die opmerkte dat de verdachte op een politieke manier met de Duitsers kon omspringen. De ex-comman dant van de W.A., mr. A. J. Zondervan, legde een verklaring af over het ontslag van de verdachte uit zijn funtcie bij de Landwacht. De Landwacht bestond uit leden van de N.S.B. en daar Van Geelker ken na Januari 1945 geen lid meer was, kon hij- deze functie dus ook niet langer meer vervullen. Hij kenschetste Van Geelkerken als iemand die de scherven moest lijmen, die Mussert maakte. Tot slot legde dr. Wilhelm Harster. ex- General-Leutnant der Polizei en Befehls- haber van de Sicherheitspolizei een verkla- ring af over de vergadering, waarin werd besloten om in plaats van het doodschieten van vijftig gijzelaars als repressaille voor het liquideren van generaal Seyffart, vijf duizend „plutocratenzoontjes" in Duitsland week later had Mussert een brief aan ver dachte geschreven waarin stond, dat Ritter busch, zowel als de andere door Van Geel kerken beschuldigde persoon, op hun ere woord Mussert hadden verklaard, dat de beweringen van Van Geelkerken valse aantijgingen waren. Dit had Mussert aan- herinneren dat dit voorstel van N.S.B.-zijde kwam, doch wie het eerste woord erover gesproken heeft, wst hij niet meer. De volgende week Donderdag zal de officier van justitie zijn requisitoir en de verdediger zijn pleidooi houden. 0003000000000000000000000000000000000000000000000000000(1 O DAMESHORLOGES vanaf f 25.- Demobiliserenden en gedemobiliseerden bij aankoop van een horloge een buitengewone verrassing I. KAN BARTELJORISSTRAAT 2 TELEFOON 15004 HAARLEM ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Adv.) Beschaamd vertrouwen In de zomer van 1947 plaatste de afde ling Apeldoorn van de Nederlandse ver eniging Eerste Hulp bij Ongelukken een onbewaakte verbandpóst op de Amcrs- foortseweg, op ongeveer negen kilometer afstand van Apeldoorn. Dit was een unicum voor ons land, daal de verbandposten welke tot dan toe waren opgericht, steeds in een woning of garage waren ondergebracht. De E.H.B.O. meende echter tot deze proefneming te moeten overgaan, omdat ter plaatse een wegg nogal dikwijls ongelukken, tengevolge van slippen, gebeuren. Helaas is de vereni ging in haar vertrouwen in de weggebrui kers teleurgesteld. Was in de vorige zomer reeds eenmaal de complete verbandkist gestolen, deze week is de nieuwe verband kist weer spoorloos verdwenen. Daar met het aanschaffen van een der gelijke kist een bedrag van f 125 is ge moeid ziet de E.H.B.O.-Apeldoorn zich thans gedwongen de verbandpest voorlo pig leeg te laten staan. Terrzij de bedrij vers van deze onsociale daad bet verkeerde van hun handelwijze alsnog inzien en de kist weer op de oude plaats terugbrengen. Indeling tenniscompetitie De commissie voor de competitie voor do KNLTB heeft de volgende competitie-inde ling van de hoofdklasse en eerste klasse voor het seizoen 1959 bekend gemaakt: Hoofdklasse A: Leimonias (Den Haag), Leimonias 2; DDV (Amsterdam) en Thor-RW (Den Haag). Hoofdklasse B: Phii'narmonie (Tilburg); Eindhoven: Nieuw Mai-lotclub (Den Haag) en Het Spieghel (Bussum'i. Hoofdklasse C: Enschede: Hilversum: Festina (Amsterdam) en Alta (Amersfoort). In afdeling 1 van de eerste klasse komen uit: Joy (Amsterdam): Haarlemse LTC; Park Marlot (Den Haag» en Leidse LTV. De competitie zal dit seizoen een week eerder beginnen, namelijk op Zondag 16 April. Nieuwe grote lending tegen zeer lage prijzen in notenhout, groot model in mat nikkel en geel koper geheel koper, groot model met volle garantie 24.50 37.50 45.— Grote Houtstraat 40 - Telefoon 20049 Minderheidsnofa op het rapport-Langemeijer Op liet rapport over de reorganisatie van de politie van de Commissie-Langemeijer, dat zeer binnenkort aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie zal worden aangeboden, is een minderheids nota ingediend door vijf leden van deze commissie. Het meerderheidsrapport is op gesteld door acht leden en het adviserend lid. Bovendien hebben drie leden individueel hun zienswijze over het vraagstuk uiteen gezet. Twee van. hen behoren tot de 'meer derheid, hoewel zij in aparte nota's stelsels ontwikkelen, die volgens hen de voorkeur gehad zouden hebben. Tijdens behandeling van zaak tegen Bloemendaalse leraar De zaak tegen de veertigjarige Bloe mendaalse leraar G. A. de B„ die zich gis teren voor de Haarlemse rechtbank had te verantwoorden omdat hij ervan verdacht wordt tijdens de behandeling van het proces tegen de vroegere beheerders van de Beatrixklinick te Haarlem een valse eed te hebben afgelegd werd gistermiddag afgebroken met de aanhouding door de Officier van het echtpaar J. G. K. en T. G. K.-K., dat zoals men zich zal herinneren in December werd vrijgesproken van de ten laste gelegde verduistering ten nadele van de eigenaars c.q. de staat van de Beatrix-kliniek. In de zaak tegen het echtpaar K, ging het in hoofdzaak over ae vraag of het ondergedoken echtpaar BeckerJanssen in het najaar van 1944 ais eigenaar van de kliniek aan de K.'s een blanco volmacht vor het beheer der kliniek had gegeven of niet. Volgens de heer en mevrouw Becker was dat zeker niet het geval en hun verklaring werd door twee getuigen ge steund volgens ae beheerders wel, waar toe zij niet alleen een verklaring van ver dachte De B. konden aanvoeren, doch ook een van een getuige, die een gesprek had aangehoord waaruit hetzelfde opgemaakt zou kunnen worden. Het bleek gistermiddag dat de ver dachte en alle getuigen hun in de zaak tegen het echtpaar K. afgelegde verklarin gen handhaafden. Beide partijen waren het erover eens dat de kwestie ter sprake was gekomen op een middag in October 1944. toen het echt paar K. aan de heer en mevrouw Becker een door de verdachte geformuleerd voor stel had gedaan, dat erop neer kwam, dat de kliniek gedurende de tijd dat het echtpaar Becker ondergedoken zou zijn aan de K.'s verpacht zou worden tegen een som van 250.per -maand met een opzeggingstermijn van een maand. De heer en mevrouw Becker achtten dit voorstel totaal onaannemelijk en er ont stond tijdens het onderhoud hierover een zeer geprikkelde stemming, zodat men met een onbevredigd gevoel uit elkaar ging. Doch volgens de verdachte hadden de eige naars tijdens het gesprek op een bepaald moment uitgeroepen: „Je kunt toch im mers doen wat je wilt, je hebt toch carte blanche". De dame in wier woning dit gesprek I.-- I Deelnemers Atlantisch pact I Militaire hulp ontvangende landen Vfefwechte uitbreiding van de mili- laire hulp ontvangende landen Dezer dagen begint de verscheping van de wapens, die de Verenigde Staten krach tens de overeenkomsten met de deelnemers aan het militaire hulpprogramma ter be schikking zullen stellen. Dit programma voorziet in de hulp aan Europa (en de landen daarbuiten, die aan het programma deelnemen) in drieërlei vorm. Ten eerste is er de verscheping van het materiaal, welke voor tenminste de helft met Amerikaanse schepen moet geschie den. Het betreft hier reserve-voorraden en voor eea deel nieuw aan te maken goederen. De vervanging zal volledig in rekening worden gebracht en uit het hulp programma worden bekostigd. De over dracht van het surplus-materiaal daaren tegen kan geschieden tegen betaling van de noodzakelijke kosten voor verscheping en herstel. Om deze kosten te bestrijden, is een bedrag van 77 millioen dollar uitge trokken, wat ongeveer 15 procent van de prijs is, die er oorspronkelijk voor werd betaald. Uitsluitend voor de levering van machi nerieën en grondstoffen, heeft het Ameri kaanse ^Congres een bedrag in dollars toe gestaan. Het is niet de bedoeling dat hier van nieuwe fabrieken worden gebouwd. Men rekent dat een bedrag van 155 mil lioen dollar de Europese fabrieken in staat zal stellen voor 700 millioen dollar te pro duceren. Hiermede zal tevens een bijdrage worden geleverd voor een grotere zelfstan digheid van Europa, maar tevens op juiste wijze worden voldaan aan het beginsel, dat aan het programma ten grondslag ligt: de Europese landen moeten zichzelf kunnen helpen en elkaar onderlinge bijstand ver lenen. Het derde punt van het Militaire hulp programma omvat het verschaffen van bijstand op technisch gebied en bij de in structie. Het houdt onder meer in, dat een aantal civiele en militaire technici zullen worden uitgezonden om 't militaire perso neel van de ontvangende landen op te leiden in het gebruik en onderhoud van het over gedragen materiaal. De kosten van het programma bedragen in totaal 1.314 mil lioen dollar. Hiervan is één milliard dollar bestemd voor de Europese pactgenoten. Van het overige deel zal voor een bedrag van 211 millioen aan Griekenland en Tur kije worden toegewezen en 28 millioen aan Iran, Korea en de Philippijnen. Zelfs met dit hulpprogramma is Europa nog ver verwijderd van het ideaal van een krachtig verdedigde groep landen. Generaal Brad ley, voorzitter van de gecombineerde staf chefs der V.S., schatte, dat een veertig tot vijftig divisies in staat zouden zijn, een eventuele aggressor gedurende enkele maanden tegen te houden. Op het ogenblik staan in Europa ten hoogste 22 gewapende divisies gereed waarbij zijn gerekend de twee Amerikaanse divisies in Duitsland. Ook na de besteding van het gehele bedrag dat beschikbaar is gesteld voor de mili taire hulp, zullen de veertig divisies van Generaal Bradley er niet zijn. Toch zal de wetenschap, dat Amerika klaar staat om zijn volle gewicht in de strijd te wer pen, een eventuele aggressor tot het in zicht brengen, dat een snelle en gemakke lijke overwinning niet meer mogelijk is. Deze wetenschap verhoogt de preventieve waarde van het pact en vermindert daar mede de kans, dat het ooit tot een oorlog zal komen. had plaats gevonden en die zei bij het ge sprek tegenwoordig te zijn geweest, ver klaarde evenwel ook gisteren pertinent, dat de gewraakte term niet was gebruikt. De familie Becker had er in tegendeel op ge staan om eerst de boeken te ontvangen opdat de heer Becker zou kunnen nagaan of hij al dan niet op het voorstel kon in gaan. Zij had zelfs tegen de verdachte ge zegd, dat ze zijn houding voor iemand, die voor een goed Nederlander wilde doorgaan, beslist verwerpelijk vond, daar hij gebruik wilde maken van de dwangpositie waarin het echtpaar Becker zich bevond. Op een vraag van de verdediger, mr. O. H. van Wijk, of ze erg bekend was met de zaken van de eigenaars van de kliniek, antwoordde deze getuige ontkennend, doch ze gaf toe dat ze mevrouw Becker kort voor de behandeling van de zaak tegen de K.'s nog had gesproken. Vervolgens werd de gepensionneerde hoofdagent gehoord die volgens de vorige getuige en de heer en mevrouw Becker wel, doch volgens ae verdachte niet het gehele onderhoud had bijgewoond. Ook deze ver klaarde de uitdrukking „carte blanche" niet te hebben vernomen. Niet betrouwbaar? Mr. Van Wijk nam het getuigenverhoor van de heer Becker te baat te trachten de rechtbank ervan te overtuigen, dat de waarheid van de verklaringen van de heer Becker in twijfel getrokken zou kunnen worden. Hij gebruikte daartoe inzonder heid een notitieboekje, waaruit zou moeten blijken, dat de heer Becker voor de Duit sers fietsen zou hebben gevorderd, hetgeen door de heer Becker altijd was ontkend. De getuige bezwoer echter dat het hier ging om een geval dat hij door de Duitsers was opgecommandeerd om gevorderde fietsen te bewaken. President, mr. Ferwerda: U hoort dat hij geen fietsen heeft gevorderd. En de Officier, mr. Van der Valk Bouman, wijst erop, dat de rechercheur die deze zaak heeft uitgezocht geen opsporingsbevoegd heid bezit. Het verhoor van mevrouw Becker gaf mr. Van Wijk aanleiding na te gaan of dat voorgestelde pachtcontract nu werkelijk zo onaanvaardbaar was als de tegenpartij wilde doen voorkomen. „Hoeveel ifatiënten waren er toen u on derdook? Twee misschien? En is die op zeggingstermijn van een maand nu zo on logisch?" Doch mevrouw Becker verwees de ver dediger voor de zakelijke zijde van het geval naar haar echtgenoot en legde er de nadruk op, dat de K.'s en de B die in die dagen de organisatorische leiding van de kliniek op zich had genomen niet waren aangesteld als beheerder, omdat men toen meende dat het toch maar een kwestie van dagen zou zijn. Het echtpaar K. was als getuige dé charge gedagvaard. Wanneer mevrouw op verzoek van de advocaat bevestigt dat de heer Becker heeft gezegd: „Jullie weet waar je aan toe bent, jullie hebt toch carte blanche", wijst de president haar er na drukkelijk op dat zij dan hetzelfde ver klaart als De B. in haar eigen zaak, welke verklaring tot een vervolging wegens ver denking van meineed heeft geleid. De rechtbank besliste hierop, dat de voorgeschreven procedure voor de gevallen waarin het vermoeden van meineed rijst: het letterlijk opnemen door de griffier van de afgelegde verklaring, zou worden ge volgd. Mevr<4uw K. en ook haar echtge noot zijn er evenwel niet zeker van of de gepensionneerde hoofdagent bij het gesprek op dat moment aanwezig was of niet. Mr. Ferwerda, nadat ae getuigen hun verklaringen bevestigd hebben: „U had dus bereikt wat u wilde. U behoefde zelfs die 250.niet meer te betalen". Mr. Van der Valk Bouman hield ver volgens beide getuigen aan. Voordat de rechtbank, na een korte be raadslaging besloot, de hierop betrekking hebbende stukken in handen van de rech- ter-commissaris te stellen, werd nog een getuige a décharge gehoord, die tijdens de hongerwinter in de Beatrixkliniek tegen woordig was geweest bij een woordenwis seling tussen de eigenaresse en het echt paar K„ waarvan hij zich meende te her inneren. dat mevrouw Becker had gezegd: „U kunt toch de kliniek sluiten als u wilt. Mijn man heeft toch gezegd: Jullie kunt doen wat je wilt". Daarna werd de behandeling voor onbe paalde tijd verdaagd. Het echtpaar K. is vandaag door de rechter-commissaris gehoord. Prof. dr. C. Ch. Aalders, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam die te Heemstede woont, wordt 25 Maart 70 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5