WWERT Subsidie voor Thijsse's Hof verhoogd -desA/ N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel Kort en Bondig Paviljoen Paradis Vrijdag 3 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Gemeenteraad van Bloemendaal In de Donderdagmiddag voortgezette ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal is bij de behandeling van de ge meentebegroting door de heer Smidtvan Gelder gevraagd de voorstellen inzake het verlenen van subsidies eerst in de com missie van financiën te behandelen. De voorzitter, burgemeester jihr. mr, G. J. A. den Tex, deelde mee, dat in de oelcomst met de wens rekening zal worden jehouden. De heer Schulz (Arbeid) stelde voor aan de leden van de stembureaux een vesentiegeld te verstrekken, waaiwoor een bedrag van 450 nodig is. Met 11 tegen 6 itemmen werd het voorstel aangenomen. De heer Schulz vroeg welke stappen B. en W. ondernomen hebben, nu het rijk besloten heeft met ingang van 1 April geen bijdrage meer te verlenen voor de ambte naar voor de sport, om toch een bedrag te ontvangen. Mr. Wildt Meyboom (V.V.D.) in formeerde of de ambtenaar een volledige dagtaak heeft. De voorzitter antwoordde, dat des tijds op aandringen van het rijk een amb tenaar voor de sport is aangesteld en als het rijk niet de helft had betaald dan zou niet tot de benoeming zijn overgegaan. Het rijk stopt thans met betalen en laat aan de gemeente over de ambtenaar al of niet op wachtgeld te stellen. Dat is een vreemde aangelegenheid. Het gemeentebestuur van Nijmegén heeft zich tot het rijk gewend met verzoek de bijdrage voor zijn ambte naar van de sport te blijven verlenen. B. en W. moeten nog overwegen adhaesie te beluigen. Of de ambtenaar al of niet een volledige dagtaak heeft, durft spreker niet zonder meer te bevestigen. Bij de besluiten over verhuur van sportvelden en de aanleg van nieuwe heeft hij goede adviezen ver strekt. Op voorstel van de heer Schulz werd besloten het verzoek van Nijmegen te ondersteunen. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) stelde voor de subsidie voor Vreemdelin genverkeer te schrappen. Met 11 tegen 6 stemmen werd dit voorstel verworpen, na dat de voorzitter had meegedeeld, dat propaganda gemaakt wordt in het buiten land, waarvan het Openluchttheater voor delen zal genieten. Mevrouw Dalmeyer (Arbeid) vroeg alle inwoners in de gelegenheid te stellen zich te laten doorlichten en de straatlan taarns niet tot elf, maar tot twaalf uur te laten branden. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer Van Holten (V.V.D.) stelde voor de posten voor het verven van de kassen op de gemeentekwekerij en het her stel van het ketelhuis te schrappen en B. en W. te verzoeken na te gaan of de kwe kerij al of niet in stand moet blijven. Wethouder V a n G e 1 u k (V.V.D.) deelde mee, dat de bedragen op de begroting zijn geplaatst, omdat verven en herstel nood zakelijk zijn. In de kwekerij worden de bloemen en planten voor de plantsoenen gekweekt, Aankoop zou een zelfde bedrag vragen. Wybertl Nu weer voldoende verkrijgbaar! Onveranderd van kwaliteit. Herinnert U zich de dagen dat Wybert schaars was Gelukkig is die tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste bescherming geven, zo veel U wilt. Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgbaar: Wybert met menthol (Advj Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Maart 1950 GEHUWD: 2 Mrt, A. H. Baruch en S. G. Jonkergouw; J. Boelhouwer en H. C. van Zoest; A. Moojen en H. C. van Deventer; B. Scholte en J. M. Bakker; J. W. Munter en H. Ammerlaan. BEVALLEN van een zoon: 28 Febr., A. M. VreekenIking; 1 Mrt, A. M, Visschervan der Aar; J. A. P, Weltevredenvan Iersel; J. H. RekerSarton; A. FreijKorthals; S. P. LagerwaardSiertsema; 2 Mrt, E. M. van RaaijBurger; G. SmeenkHaak; A. Lee- vendigStouten OVERLEDEN:' 27 Gebr., J. H. Timmer mansvan Unen, 70 j., Jan. v. Walréstraat; 28 Febr,, M. M. van Wienenvan Norde, 65 j., Gasthuislaan; L. C. Serneede Graaf, 79 j., Zonnebloemstraat; IJ. Faber, 71 j., Spaarnwouderstraat; 1 Mrt, H. Leeuw, 64 j., Glasblazerstraat; M. A. G. Schoth-Sombroek, 59 j.. Gr. Houtstraat; M. A. J. Verzijlbergh Moolenaar, 78 j., Blee ken bergstraat Het voorstel van de heer Holten werd verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Op een vraag van de heer Terion (V. V.D.) over beplanting van wegen, onder andere de Tramweg, deelde de voorzit ter mee, dat B. en W. overwegen een ad viseur te benoemen, die het vraagstuk van het planten van bomen zal behandelen. Er zijn bewoners die minder bomen wensen, om meer zon in huis te krijgen, doch de wandelaars willen niet altijd in de felle zon lopen. Verhoogde subsidie voor Thysse's hof Mr. Vliegen (Arbeid) hield een plei dooi voor Thysse's Hof. Er is voor dit jaar een bedrag van 4000 nodig. Als het be stuur er in slaagt het aantal contribuanten te verhogen, de gemeente de subsidie van 750 op 1500 brengt en het departement van Onderwijs 500 beschikbaar stelt, dan is het bedrag bijeen. Spreker stelde voor de subsidie te verhogen. Na enige discussie werd besloten met 13 tegen 4 stemmen de subsidie te verhogen tot 1500. Volière wordt afgebroken De heer Van Holten gaf in overwe ging de volière achter de Hertenkamp af te breken. Dan is het niet nodig een bedrag van 2000 uit te geven voor herstel. Mevrouw Fahrenfor tM e u f f e 1 s (V.V.D.) merkte op, dat voor onderhoud ook een bedrag van 800 nodig is. Dertien leden verklaarden zich voor af braak van de volière en vier voor behoud er van. Opzeggen huur van sportvelden Voor aanleg van sportvelden en speel plaatsen was een post van 54.000 op de kapitaaldienst geplaatst. Uitvoering van de plannen houdt onder andere in, dat op de tegenwoordige velden van de voetbalclub D.S.S. twee hockeyvelden voor de hockey clubs B.-M.H.C. en B.D.H.C. worden 'aan gelegd. Dit betreurde de heer Schulz zeer. Het zal wel enige jaren duren voor de nieuwe velden geschikt zijn. Een betere oplossing is B.M.H.C. op de velden van de hockeyclub H.B.S. aan de Donkerelaan te laten spelen. Voorts meende spreker, dat door de aan wezigheid van de sportschool in Overveen het terrein aan de Zeeweg onbespeelbaar is gemaakt. Het rijk dient daarom ook te helpen. De heer F eye (K.V.P.) gaf in over weging de voetbalvelden niet te veranderen in hockeyvelden. Dat betekent een bespa ring van 24.000. Dan kan D.S.S. op de terreinen blijven. Voor de hockey-speelsters moet een oplossing gevonden worden.' De voorzitter deelde mee, dat H.B.S. volgens een verklaring van de ambtenaar van de sport vroeger bij Bleek en Berg" heeft gespeeld en later verhuisd is naar de Donkere laan. D.S.S. is een Haarlemse ver eniging, welke een fusie is aangegaan met de kwijnende Bloemendaalse club D.E.K. Mr. Vliegen (Arbeid) vroeg of het terrein aan de Vrijburghlaan geschikt is voor de hockeyclub H.B.S. Eventueel kun nen B.M.H.C. en B.D.H.C. aan de Donkere laan spelen. De voorzitter merkte op, dat een groter gebruik van het terrein aan de Vrij burghlaan niet aan te bevelen is. Het beste is met de gemeente Haarlem overleg te plegen, om D.S.S. aan een terrein te helpen. De heer Schulz meende dat de hockey club H.B.S. nooit bij „Bleek en Berg" heeft gespeeld. Om naar dit punt een onderzoek in te stellen, werd de bespreking afgebroken. Hierdoor kon de begroting van de kapi taaldienst nog niet worden goedgekeurd. Wel keurde de vergadering de begrotingen van de gewone dienst en van de bedrijven goed. Bij de rondvraag bracht de heer P i n x- ter (K.V.P.) een klacht over van bewoners van het Kinheimpark, die de ochtendpost laat ontvangen. De voorzitter deelde mee de aan gelegenheid te zullen bespreken met de •directie van het postkantoor. Twee pJanrtem vo©r woningen buiten bouwvolume in Heemstede Naar wij vernemen zijn thans in Heem stede twee plannen in voorbereiding, waar van dte verwezenlijking zal kunnen bijdra gen tot vermindering van de woningnood. Het gaat hier om bouw met beperkte regeringssubsidie van woningen volgens systemen die een aanzienlijke besparing op de bouwkosten zullen veroorloven, zodat de huizen tegen een aanvaardbare prijs ter beschikking kunnen worden gesteld. Het betreft hier geen copie van het plam- Bouma, daar dat voor Heemstede niet iin aanmerking komt. GRONDVERF f 1.80 perkilo GRONDVERF f 1.80 per kilo in vooroorlogse kwaliteiten. WATERVERFPASTA in één keer hagelwit f 0.85 per kilo. „DE VERFVAKMAN" GEBR. DUURSMA ANTONIESTRAAT 45 - TELEFOON 24189 (Adv.) GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk RADIO PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg „Letterkundige" won prijsvraag met werk van een ander Een rectificatie In een deel van onze oplage van gisteren zijn op pagina 4 de slotpassages van twee verslagen dat over de A.R. Partijdag in Hoofddorp en het rechtbankverslag met het opschrift: „Letterkundige" won prijs vraag met werk van een ander" door een technische fout verwisseld. Wij bieden onze lezers voor deze fout onze oprechte verontschuldigingen aan en herhalen hieronder het pleidooi vaar d'e raadsman in, genoemde rechtszaak. Dit had als volgt moeten luiden; „De raadsman, mr. H. Ali Cohen prees de zin voor actualiteit van de officier om deze zaak in de Boekenweek aan te bren gen. Al is verdachte geen letterkundige, het is niet onmogelijk dat hij (het nog zal worden, gezien zijn bizarre voorkeur voor meisjesboeken en misschien zal een ver blijf in de gevangenis in hem dezelfde kwaliteiten te voorschijn brengen als in O'Henry. De raadsman had geen hoge pet op van de jury, die de manuscripten voor de prijsvraag moest keuren. Hij ves tigde er echter de nadruk op, dat alleen de diefstal is tenlaste gelegd en dat men niet het accent op het plagiaat mag leg gen. Verdachte is een pathologische figuur met een diepe wrok tegen uitgevers en critici in het bijzonder en tegen zijn om geving in het algemeen. Om deze wrok niet te verhogen vroeg de raadsman een onvoorwaardelijke straf gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht (vier maan den) en een voorwaardelijke straf met onder toezicht stelling van een psychiater en de reclassering. Uitspraak over veertien dagen". BRILLEN VAN Sïl EINS SIERLIJK EN STERK GIERSTRAAT 27 - Lev. alle Z.fondsen Dr. Drees spreekt voor Haarlemse ouden van dagen Naar „Het Vrije Volk" meedeelt, zal de minister-president, dr. W. Drees, tijdens de bijeenkomst die door het „Mei-Comité" van de democratisch-socialistische organisaties in Haarlem op 1 Mei in hótel „De Leeuwe rik" wordt belegd, het woord voeren. Deze bijeenkomst wordt door de vrou wengroepen van de Partij van de Arbeid en het Nederlands Verbond van Vakver enigingen aan de ouden van dagen aan geboden. In de avondbijeenkomst in het Gemeente lijk Concertgebouw zal de algemeen secre taris van het Belgisch Vakverbond, Louis Major, spreken over „Verenigd Europa". „De Stem des Volks", de muziekvereni ging „Excelsior" en de democratisch-socia listische jeugdorganisaties zullen, evenals J an Corduwener en Cor Steyn na de pauze, het programma verder verzorgen. f In zijn atelier aan de Koslverlorenstraat werkt de Zandvoortse beeldhouwer A. de Brouwer met bekwame spoed aan de plastiek, welke zal worden aangebracht op het Zandvoortse verzetsmonument, dat op 4 Mei op het Gasthuisplein zal worden onthuld. De plastiek, die in brons wordt gegoten, stelt een stervende verzetsstrijder voor die de. vryheidsvlag overgeeft aan de jeugd. Behalve deze plastiek, die geheel wordt opengewerkt, waardoor een vrijstaande beeldengroep ontstaat, zullen op de hoogste zuilen van het monument vignetten worden aangebracht van de symbolen van land-, zee- en luchtmacht. Blijspel van Oscar Wilde door Engels ensemble „Een enigszins kluchtige comedie" noem de Oscar Wilde zijn in een tijdsverloop van drie weken in de badplaats Worthing uit geldnood geboren meesterwerk „The Importance of being Earnest" (De Ernst van Ernst), dat in 1895 met een bijna on vergelijkbaar succes in Londen ten doop werd gehouden en zich nog steeds mag verheugen in de enthousiaste belangstel ling van toneel en publiek. „Het eerste be drijf is vernuftig, het tweede voortreffe lijk, het derde ontzettend knap!" moet hij zelf na afloop van de première hebben gezegd. „Bovendien heeft het een filoso fische' moraal, namelijk dat men alle tri viale dingen van het leven met gepaste ernst dient te behandelen en alle érnstige dingen van het leven met oprechte en vlijtige scherts". Inderdaad dreef Oscar Wilde hier de spot met alles wat de men sen au sérieux plegen op te vatten, zoals dé liefde, het huwelijk, het vaderschap, het overlijden, de eerbiedwaardigheid en wat men verder maar wil doch zo onweer staanbaar amusant door de luchthartige, fantastische overdrijving, dat men wel. volkomen van iedere zin voor humor ge speend moet zijn om er aanstoot aan te kunnen nemen. Overigens schreef hij later eens: er zijn twee manieren om de bete kenis van mijn werk voor het toneel te miskennen en wel in het algemeen door Gaat II ©ver ©p „QLIESTOOK" Verzuim dan niet ook even prijs en inlichtingen aan te vragen bij Door het kapseizen van de dekschuit die haar vervoerde is Woensdagmiddag, zoals wij reeds melddeneen loopbrug van 130 ton nabij Bennebroek in de Ringvaart gegleden. Met een grote drijvende bok is men gisteren begonnen dit obstakel voor de scheepvaart op te ruimen. het lelijk te vinden of in het bijzonder door „The Importance of being Earnest" hoger dan mijn andere stukken te prijzen. Natuurlijk is deze satirieke zedenschil dering hoewel in haar genre klassiek geworden in menig opzicht verouderd, hetgeen aan de voorstelling overigens ge rust te merken mag zijn, omdat- de beko ring van het spel als zodanig daar zeker geen schade van ondervindt. Integendeel: de paradoxale verwikkelingen maken dat men zich zonder bezwaar vele vrijheden veroorloven kan, echter binnen zekere door het stijlgevoel bepaalde grenzen. De brillante ironie, de parelende vrolijkheid, de sierlijk gekrulde en spits toelopende epigrammen missen hun uitwerking onder geen enkele omstandigheid, zeker niet in de oorspronkelijke taal, omdat toch altijd de auteur de hoofdrol blijft spelen. Gisteravond werd dit amusante hekel spel in de Haarlemse Schouwburg ver toond door The Birmingham Repertory Theatre Company, welk ensemble onder leiding van sir Barry Jackson ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van het Genootschap Nedeiiand-Engeland een tournee door ons land onderneemt. Michael Langham, die de regie voerde, heeft door middel van décors en costumering ge streefd naar imitatie van de frivole pe riode, waarin de gebeurtenissen veronder steld worden zich af te spelen. Deze goed bedoelde poging om caricaturale effecten te vermijden had echter juist de verster king daarvan ten gevolge. Het was de spe lers eenvoudig onmogelijk om hun rollen volkomen ernstig te nemen en hun plezier in de situaties niet te verraden, dat wil zeggen om een betrekkelijk realistische trant-vol te houden, die het lachwekkende scherper had doen uitkomen. De enig mo gelijke opvatting lijkt mij een soortgelijke als die waarmee kinderen hun spel bedrij ven. Thans heerste er een wanverhouding tussen het enigszins decadent-aristocrati sche en de te ver doorgevoerde charge. Aan de voorbereiding van deze opvoe ring, dde met verve en in een verbazend vlot tempo verliep, had men veel zorg be steed. Dat was aan alle onderdelen te mer ken. Maar de prestaties van de medewer kenden bleven 'beneden de verwachtingen, zodat geen enkele rol de volle waarde ontving. Vooral Lally Bowers bediende zich als Lady Bracknell te nadrukkelijk van een haar woorden hun vinnigheid ont nemende kluchtspeltoon. De impertinente geaffecteerdheid van /ie beide jonge man nen was te zeer opgelegd en vaak te be wust komisch. "Wel leuk klonk de galmende preektoon van dr. Chasuble in de pikante conversatie. Niettemin heeft iedereen, de ondergetekende incluis, zich bijwijlen kostelijk vermaakt om wat misschien dan niet veel meer was dam een gezellig tijd verdrijf. DAVID KONING. Generale Synode der Gereformeerde Kerk Het herstel der eenheid! De Generale Synode der Gereformeerde kerk, die te 's-Gravenhage bijeen kwam, heeft de weg geopend om tot een hereni ging te komen met de leden der Geref. kerk (Art. 31) die zioh scharen ach tea- de actie van ds. Bos. De Synode der deputaten nam met alge mene stemmen de desbetreffende voorstel len aan. De voorzitter bracht dank aan de depu taten als oök aan ds. Bos en degenen die :ich achter hem geschaard hebben en sprak de wens uit, dat het nog mogelijk zal worden een hereniging met de .Gerefor meerde kerken (Art. 31) te bereiken. Be treurd werd dat het nog niet mogelijk ge bleken is om tot een samenspreking te ko men met de Generale Synode dezer kerk. Aan de luitenant ter zee der eerste klasse J. J. Wichers te Wassenaar, de uitvin der van het voor duikboten zo belangrijke „Schnorkelapparaat", dat thans overal ter wereld wordt gebruikt, is als blijk van erkentelijkheid de rang van kapitein-luite nant ter zee toegekend. Bij K. B. is benoemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willems-Orde de luite nant ter zee der eerste klasse C. L. J. F. Douw van der Krap onder intrekking van de Koninklijke Besluiten waarbij hem de „Bronzen Leeuw" en het „Bronzen Kruis" werden toegekend. HAARLEM EN OMGEVING Onze stadgenoot dr. J. H. Becker die het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Den Bommel aannam, is voornemens daar op 12 Maart zijn intrede te doen. De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond, geestelijk centrum voor buitenkerkelijken, houdt in restaurant Brinkmann, Gr. Markt een Zondagmorgen bijeenkomst, waar de heer A. Treurniet uit Den Haag spreekt over „De grenzen van het wederzijds begrijpen". De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van IJmuiden heeft besloten in samenwer king met IJmuiden-Oost over te gaan tot het beroepen' van een voor IJmuiden bestemde tweede predikant. Mogelijk wordt het geacht dat de gemeente dit jaar niet alleen een tweede predilcanitsplaats zal krijgen, doch ook een tweede kerkgebouw. Een en ander zal aan 'de orde komen op een op 17 Maart te houden gemeentevergadering. „De Natuurvrienden" van het ..Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" organi seren a.s. Zaterdagavond een excursie naar de Sterrenwacht van de heer Meesters te Halfweg. De Excursie- cn Sint Nicolaasvercni- ging „Haarlem" viert Zaterdagavond haar vijftienjarig bestaan in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Het poppentheater van Guido van Deth zal Donderdag 9 Maart in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloemendaal voor de leden van de Nederlands Hervormde Ge meente een voorstelling geven van het spel over de verloren zoon. Als verdacht van diefstal van manufac turen na een inbraak in Amsterdam is aan gehouden de zeven en twintigjarige bakker W. B. en als verdacht van heling van een deel der goederen de vijftigjarige los werk man G. S. uit Haarlem, die op het ogenblik van zijn aanhouding in Castricum ver toefde. 111 Geneesmiddel tegen g huidaandoeningen. E Zuivert de poriën, doet de j jeuk bedaren, verfrist en j sterkt de huidweefsels. (Adv.) C.P.N.-lid der Prov. Staten van Drente voor de rechter Bij de herbegrafenis van een in Duits land omgekomen Nederlander op het kerk hof te Gieten sprak na de burgemeester dier gemeente namens de familie 'het com munistisch lid der Provinciale Staten van Drente O. K., landarbeider te Gasselternij- veenschemond. Hij zou toen gezegd hebben: „In de tijd van de bezetting werden wij geregeerd door een troep schurken, maar nu is het nog niet veel anders-." Zowel de adjudant-groepscommandant van de rijks politie te Gieten als de burgemeester ge voelden zich door deze woorden gegriefd en zagen er een belediging in van de huidige regering. Tegen K. werd procesverbaal opgemaakt. De politierechter te Assen veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. In hoger beroep heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden bevestiging gevraagd van het vonnis van de politie rechter. De raadsman, mr. M. Proper uit Haar lem, zei, dat de verdachte in zijn toe spraak slechts verband had gelegd tussen feitelijke toestanden van toen en nu en nimmer de bedoeling heeft gehad de rege ring te beledigen. Hij vroeg derhalve vrij spraak voor zijn cliënt. STOFZUIGERS 'n zaak van vertrouwen Koop daarom 'n le Idas merk bij: 3. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT! GR- HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 Bet. in overleg. Prijzen v.a. f 107. (Adv.) LAATSTE H.O.V.-CONCERT SERIE A Het zesde, tevens laatste concert van serie A door de H.O.V. wordt gegeven op Dinsdag 7 Maart met medewerking van de violist Willem Noske, die de vioolconcerten Van Jos. Haydrn en van Henk Badings zal vertolken. Het programma vermeldt verder de "Variaties en fuga op een thema van Mozart door Max Reger en de Vierde Sym- phonie van Brahms. Dirigent is Toon Verhey. Taxi? Bel 1.2.3.4.5 AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks Wat zit de hötelhouder dwars? Dat is niet met een paar woorden te zeggen, dat is zoiets knagends en grimmigs. De kin deren waren afkomstig uit de grote steden, uit Rotterdam en Amsterdam. Zij hadden de bleekheid en de holle ogen van kleine ellendigen, van lijders en zieken. Hun kleertjes flodderden om de magere benen en armen, zij hadden hun vingers afgelikt toen de roomsoes op was. Een paar hadden in de drukte hun ranja omgestoten, met grote ogen van ontzetting zagen zij dat Kostbare en zeldzame vocht over de tafel rand druipen. Dat was een glas ranja waar zij al een paar jaar naar hadden uitgeke ken, het was hun beloofd toen zij nog in hun kazernes en krotten zaten. De tranen die zij huilden om de verloren lekkernij waren tranen om een kapotgeslagen droom van heerlijkheid, zij waren hun ranja kwijt voor zij ervan hadden geproefd. Kijk, dat zit de hötelhouder dwars. Dat er mensen zijn die hun ranja half laten staan als ze weggaan, dat er mensen zijn die met het geld kunnen smijten naar believen en dat er kleine mensjes zijn die met een enkel kwartje tot barstens toe gelukkig kunnen worden gemaakt, maar dat daar niet aan gedacht wordt. Hij heeft de omgevallen glazen opnieuw gevuld, zonder ze in rekening te brengen, de verpleegsters hadden afgepast geld bij zich; zo'n tehuis moet het uitzuinigen om het hele seizoen door verschoppelingen wat te eten en te drinken te kunnen geven. Ik heb nooit kipderen gehad, zegt de hötelhouder, maar ik kan soms tranen in mijn ogen krijgen als ik er een zie, dat ongelukkig is. Een kind dat ongelukkig is vind ik het ellendigste wat er bestaat. Daar moet Bart van Dijk' even over nadenken. Hij heeft daar nooit zo bij stil gestaan. Toen Martha een paar jaren na hun huwelijk ging sukkelen en van de been raakte, had hij er zich mee verzoend dat ze nooit kinderen zouden hebben, hij had er nooit zoveel om ge treurd. Hij had het leven met volle teu gen genoten, een huismus was hij nooit geweest, hij had wel eens verlangd naar wat leven en vertier in huis, maar zijn kunst had hem te zeer in beslag genomen. Hij staat er even van te kijken, dat er kinderen zijn die met een glas ranja in d. hemel en met een omgevallen glas in de hel kunnen belanden. Daar heeft hij nooit over gepeinsd. Ik zou met mijn kapitaal wel een paar millioen kinderen een glas ranja kunnen geven denkt bij, een paar millioen kinderen zou ik geluk kig kunnen maken, dat zou een goede ge waarwording zijn. Ik beloof u, dat ge morgen aan de dag weer vijftig glazen ranja zult ver kopen, zegt hij tegen de hotelhouder, ik ga die galpers daar in het tehuis eens tracteren. Krijg ik ze inkoopsprijs? U krijgt ze inkoopsprijs, zegt de hotelhouder met een klap op de tafel, en ik doe er op mijn kosten een roomsoes bij; maar we moeten er een paar dagen mee wachten, dan is de verrassing voor die peuters groter, ze zijn nu vandaag pas hier geweest. Het humeur van de hotelhouder is er wat beter op geworden. Een man die graag goed doet, denk Bart als hij hem aanziet. Hij gaat vroeg naar huis, er is een onweer op komst, het rommelt al ver in zee. Daar kan hij Martha niet bij al leen laten, dan maakt ze zich ongerust. Zij denkt dat hij ergens in de duinen tegen een hoop zand ligt te snurken en de regen niet zal voelen, of dat hij op het terras van het hotel zal blijven zitten om naar de bliksem te kijken en dat hij er een klap van om zijn oren zal krijgen. Hij loopt vlug om voor de regen thuis te ziin. Boven hem baggert de maan moeizaam door dikke wolken, zij vaart er door als een rollende kaas. Thuis is het stil. In de achterkamer, die op het Zuiden ligt, is Martha al in bed gegaan, Hetty heeft haar moederlijk ingestopt en daar na haar kamer op de bovenverdieping opgezocht. Martha ligt wakker en staart door het open raam naar de duinen, die af en toe in de golf maanlicht heldere kammen krijgen. Zij voelt daar iets branden en woelen in haar binnenste, het is of haar longen als gloeiende klompen in haar borst wentelen, ze krijgt het er benauwd van. Ze vraagt in een vlaag van angst aan de hemel: Stuur Bart naar huis, laat hem gauw komen, hij zal me wel weer op mijn ge mak stellen, En hij komt vlak daarna binnen, ze hoort hem achterom komen en de deur sluiten, Hij probeert alles zacht jes te doen, maar hij stoot altijd met zijn lange armen ergens tegen aan, hij maakt meer lawaai als hij zachtjes thuis wil komen dan wanneer hij nergens op let. Naderhand zit hij op de rand van het 'óed en hij vertelt Martha in het donker van de hotelhouder, die kinderen wil ge lukkig maken. En dat ze binnenkort dat stel uit het tehuis zullen tracteren Martha neemt zijn grote, warme hand in de hare en luistert moeilijk. Zij heeft hem niet gezegd, dat ze zich zo ongerust voelt, dat ze zo ellendig is. Zij hoort zijn zware stem, die hij probeert te dempen omdat het nacht is. Zij zegt hem: Ik heb geen kinderen mogen hebben. God weet dat ik er naar gesnakt heb. Bart, als ge de kans Inrijgt kinderen gelukkig ie maliën, laat die nooit voorbijgaan. Het is zo schoon, mensen blij te zien en te weten, dat ge daar wat voor hebt kun nen doen. Als ge ziek op bed ligt, dan weet ge het beste, wat schoon en goed is. Bart, het kan zijn dat ik niet dikwijls meer in de gelegenheid kom om iets te doen voor anderen, en ik zou er zo'n plezier in hebben. Gezondheid is een grote schat, omdat ge met een gezond lichaam alles kunt doen waar ge plezier in hebt. Maar ik zeg het u, Bart, het is nog schoner om er mee te werken voor anderen. Als ik er eens niet meer ben Bart, denk er dan aan wat ik u gezegd heb, ge moet dat niet vergeten. Bart zwijgt, hij weet niet goed wat te zeggen. Dit is zo'n eigenaardig gesprek midden in de nacht. Hij voelt de hand van zijn vrouw om de zijne klemmen, die hand is heet en klam. Martha, ik ge- geloof dat ge niet goed zij t, ge bent. zo warm. Ik zal u eens goed toedekken, mis schien hebt ge wat koorts. Hij wil opstaan, maar Martha's hand laat hem niet los. De magere vingers zijn rond de zijne gespannen als een stalen veer, zij knellen de zijne dat het pijn doet. Martha, waarom knijpt ge me zo, is er iets? Hij ziet in de vlagen maanlicht- dat zijn vrouw met wijde ogen omhoog kijkt naar de zoldering, zij antwoordt hem niet. Als een tromgeroffel komen de eerste regendroppels tegen de naar buiten open staande ramen. In de verte, maar duidelijk en zwaar, nadert de donder. Er steekt een wind op, het ruisen van de zee wordt lui der. Hij maakt voorzichtig de stramme vingers van zijn vrouw los van zijn hand, hij houdt haar dunne pols vast en legt haar arm op de dekens. Maar Martha's arm schuift langzaam naar opzij "en valt langs de bedrand, hij blijft traag even slingeren en hangt dan stil, als een rafelend touw hangt die arm in het donker. Martha is dood. Bart van Dijk zijn voor hoofd bonst op de bedrand, zijn handen tasten langs de koude wangen en over de open ogen. Dat zwakke leven is hem ont vlucht, het is tussen zijn vingeren wegge vloeid, hij heeft het niet kunnen vasthou den. HOOFDSTUK V. Daar ziet Van der Giezen door een kier van de deur het verbaasde gezicht van tante Jans. Zij kijkt hem aan met opge trokken wenkbrauwen. Van der Giezen kan verder alleen haar spitse neus zien, die zij om de deur steekt. Nog even spits als altijd, denkt Van der Giezen, tante Jans haar neus is gelijk een priem, die zij met plezier door uw hart zou steken om te zien wat daar in zit en het dan voort te vertellen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6