Haarlems Dagblad en «Dpratjte tjaariemat^e «Courant (anno 1656) Naar Moskou? „Wij maken aanzienlijke vorderingen in onze politiek van vrede door macht" Welk standpunt neemt de regering in ten aanzien van de Raad van Europa? Officieel Nederlands protest bij Tsjechische regering 64e Jaargang JVo. 19492 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 4 Maart 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PRESIDENT TRUMAN heeft verklaard dat hij, zolang hij president van de Verenigde Staten is, nooit naar Moskou zal gaan. Mochten sommigen -hieruit afleiden dat hij, zodra hij geen president meer zal zijn, zich erheen zal begeven, dan is dat wel een begrijpelijk misverstand. Het ligt inderdaad in de zin besloten. Het is een logische gevolgtrekking. Maar met dat al, meen ik te mogen zeggen: een misverstand- Als president Truman denkt aan het ogen blik, waarop hij gewipt zal zijn, verrijst ongetwijfeld voor zijn gedachtenoog een schoon en behagelijk landhuis, gelegen in een boom- en- bloemrijk park, wellicht aan een meer. Het zal ver verwijderd zijn van het oord, waar „atoom-geleerden" de wereld verbazen maar vooral benauwen met hun „vorderingen", af en toe deze arbeid onderbrekend om de mensheid er tegen te waarschuwen en dan weer naarstig doorwerkend. Als ik bezig was iels te maken waartegen ik moest waarschuwen zou ik er mee uitscheiden. Maar ik dwaal af. President Truman heeft nu wel ge zegd dat hij, zolang hij president is, nooit naar Moskou zal gaan, maar dat moet u maar niet voetstoots geloven. Er is een Fransman geweest die gezegd heeft: „Nooit?dat is een groot woord, me vrouw, zowel in de politiek als in de liefde". En nu kan men ons wel verzeke ren, dat de president zich nadrukkelijker dan bij enige vroegere gelegenheid hier over heeft uitgelaten, maar ook die her halingen zijn al vaak in de wereld vertoond zonder dat zij bewaarheid werden: zowel in de politiek als in de liefde. Nu hij met Nooit! is begonnen zou men haast zeggen: binnenkort gaat hij. Als tenminste „oom Jo" zijn hartelijke gastvrijheid in zijn riante Kremlin mocht aankondigen, het geen hij tot dusver niet gedaan heeft. Intussen draven president Truman's senatoren af en aan met hun voorstellen, die daarna prompt gekleineerd worden door president Truman's ambtenaren. Senator MacMahon's nieuwste plan, waar bij, hij de „Atlantische Raad" cle Raad van het Atlantisch Pact in de vredes voorstellen wil betrekken, is binnen één dag door de ambtenaren, „na diepgaande studie", afgekeurd. Ge ziet hieruit, hoe bliksemsnel ook de ambtenaren in Amerika werken. Als West-Europa's ambtelijke des kundigen een diepgaande studie onder- nemen denken zij altijd, dat diep tevens lang moet zijn en hebben jaren nodig, waarna de omstandigheden zozeer veran derd zijn dat zij opnieuw in-de lange diepte moeien duiken. Niet alzo hun collega's van het State Department: het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington. Zon der aarzelen kwamen zij tot de diepgaande slotsom, dat het program van MacMahon de Atlantische Raad in kwesties zou be trekken, die de draagwijdte van het Atlan tisch Pact verre te buiten gaan. Indien ge hieropin sarcastische toon commentaar zoudt willen geven, zoudt ge kunnen zeg gen: „Neen, dat Pact is alleen voor be wapening (defensieve bewapening) en niet voor ontwapening bestemd". Maar ge wilt natuurlijk niet sarcastisch zijn en zegt dus: „Zij bedoelen denkelijk, dat dit een taak voor de U.N.O. is". Daar heeft de senator ook aan gedacht en opnieuw verkondigd, dat de Assemblée van de U.N.O. te Moskou zou moeten vergaderen. De ambtenaren van het State Department achten het even wel onwaarschijnlijk dat de Sovjet-Unie dit aanvaarden zou. Dat zij een zekere voorliefde voor het houden van internatio nale schaaktournooien te Moskou toont heeft blijkbaar op het State Department geen indruk gemaakt. Dat zijn trouwens geen schaaktournooien met presidenten en premiers maar met koningen en koningin nen schaakstukken waarmee men in Rusland merkwaardigerwijze meer ver trouwd is. Ook weten de Russen daarbij tevoren, dat zij winnen zullen. (Ik heb mij vaak afgevraagd wie nu eigenlijk de moe digste man zou zijn: de buitenlandse schaker, die zo'n tournooi te Moskou zou winnen of de Russische kampioen, die het zou durven bestaan tweede te worden.) Senator Wherry heeft Truman aangeraden een „open briefwisseling" met Stalin te beginnen met het doel, een eind te maken aan de koude oorlog. „Er is geen macht ter wereld, die de druk van de openbare mening kan weerstaan", zegt senator Wherry. Hij is niet bepaald de eerste die deze gedachte uit, maar hij zou er wel de woorden „op den duur" in moeten voegen. Dat weerstand tegen de openbare mening soms lang heeft geduurd en dat deze laat ste er zo vaak niet in is geslaagd rampen te voorkomen vindt zijn verklaring in het eenvoudige feit, dat zij niets deed. Het her innert aan H. G. Wells, de grote Engelse schrijver, die in de eerste maanden de maanden van gespannen afwachting van de tweede wereldoorlog-een hartstochtelijk beroep op de leiders van het culturele leven deed om de losbarsting alsnog te helpen voorkomen. „En de universiteiten God zegen ze zwijgen alle!" kreet hij. Het moet senator Wherry zijn opgevallen dat de universiteiten (onder andere) ook nu zwijgen. De openbare mening is waar lijk een grote macht, als men daaronder allen begrijpt die het leven van de geest en de gedachte leiding geven. De geest is sterker dan het zwaard. Maar niet als hij zwijgt en afwacht. „In een geheime zitting van een Ameri kaanse senaatscommissie is de senatoren medegedeeld, dat de plannen om ingeval van nood het gehele leven in de Verenigde Staten op voet van oorlog te stellen zijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voorzieningen voor de burger-verdediging tegen aanvallen met atoombommen. Sena tor Tydings heeft dit aan de Pers verteld". Dit heeft Reuter bericht. Het lezende heb ik mij afgevraagd: „Waarom noemt men het dan een geheime zitting? Is dat alleen om het interessanter te maken?" Gelukkig ziet senator Tydings iemand" met zo'n naam hoorde zelf journalist te zijn geen gevaar voor een onmiddellijk dreigende noodtoestand. En president Truman is het blijkbaar met het hele geval niet eens, want hij heeft de gedachte, dat het atoom tijdperk verplaatsing van de regeringszetel nodig zou maken „spottend van de hand gewezen". Hij vindt Washington als hoofd stad bevredigend en voelt er zich volkomen veilig. Maar de grote vraag is juist of Washing ton „bevredigend" genoeg is. Het disputeert daar zelf voortdurend over en is het dus niet met zichzelf eens. Ook in andere landen voelt men zich niet zeer bevredigd. R. P. Amerikaans minister van Defensie: Absolute veiligheid der Verenigde Staten is uitgesloten NEW YORK, 3 Maart (Reuter). Louis Johnson, de Amerikaanse minister van De fensie, heeft hedenavond te New York ver klaard, dat de actie, waartoe de Verenigde Staten ter ondersteuning van hun buiten landse politiek voornemens zijn over te gaan „zekere berekende risico's" met zich mee zou brengen. Deze risico's zouden echter slechts dan worden genomen, als de kans op succes in meer dan redelijke mate aanwezig zou zijn. Hij zeide de Verenigde Staten geen abso lute beveiliging tegen aanvallen met atoom bommen te kunnen beloven. Zelfs als meer» dan 50 milliard dollar voor de beveiliging van het land zou worden uitgegeven, zou den fanatieke piloten door een zelfmoord- vlucht er nog in slagen atoombommen op de Verenigde Staten te werpen. Minister Johnson uitte zijn tevredenheid over het vermogen van de landen van het Atlantische pact om de „aggressieve bedoe lingen" van de Sovjet-Unie af te schrikken en te verijdelen. „De macht, waarover wij thans reeds be schikken tezamen met die welke onze po tentiële bondgenoten ontwikkelen, moet in staat zijn de Sovjet-Unie van aggressie te weerhouden". Johnson noemde, de toestand bemoedi gender dan zij ooit sinds de capitulatie van Japan was geweest. De Amerikaanse lucht macht is parater dan ooit sinds het einde van de oorlog en ook het leger en de vloot „zouden hun mannetje staan". „Ofschoon er geen reden bestaat voor zelfgenoegzaamheid, kunnen wij toch eni- Amerikaanse regering zal vetkolenmijnen overnemen President Truman wijst op ernstige crisis WASHINGTON, 3 Maart. (Reuter). President Truman heeft heden het Ameri kaanse Congres om bijzondere bevoegd heden gevraagd om de vetkoolmijnen, waarin reeds vier weken wordt gestaakt, door de regering te laten overnemen. De staking, waaraan 370.000 mijnwerkers deelnemen, omdat zij zonder contract niet willen werken, heeft de steenkoolvoor- raden in de Verenigde Staten zo doen slin ken, dat de Amerikaanse volkshuishouding in een crisis dreigt te geraken. De president, die de oplossing van het mijnconflicttot zijn eerst taak gesteld heeft, verklaarde in een speciale bood schap: „Binnen enkele dagen zullen wij. nage noeg zonder vetkolen zitten. De openbare veiligheid en het volkswelzijn wordt door een reëel gevaar onmiddellijk bedreigd. Het is nodig om zonder uitstel tot maat regelen over te gaan. Indien de mijnwerkers hun werk niet terstond hervatten zullen menselijk lijden en 'n rampzalige economische ontwrichting het gevolg zijn". President Trumans commissie van onder zoek heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat overeenstemming is bereikt over de „fun damentele principes" vooy een nieuw con tract. Italiaanse boerenopstand breidt zich uit De „boerenopstand" onder de landloze boeren van Zuid-Italië is heden ook naar Midden-Italië overgeslagen. De 24-jarige prins Alessandro Torlonia, de grootste grondbezitter in geheel Italië, verklaarde heden, dat hij niet van plan is ook maar een hectare van zijn 2500 ha om vattend landgoed te Fucino aan de boeren af te staan. Het landgoed, dat in de pro vincie Abi-uzzi ligt, is geheel onbebouwd. Hij heeft de bewaking van zijn land goed versterkt. Op het landgoed van de prins wonen ongeveer 25.000 volwassenen, van wie bijna 12.000 zonder- werk zijn. On langs werd hun beloofd, dat er werk voor hen op het landgoed zou worden gevonden, doch deze belofte is tot dusver niet na gekomen. Het bericht van de grote „boerenop stand" in het Zuiden heeft de boeren van Fucino nieuwe moed gegeven. De leiders van de boerenbewegingen verklaarden, dat zij de onbebouwde gebieden van prins Torlonia zullen bezetten als zij geen werk of eigen land krijgen. germate tevreden zijn. In Europa hebben wij het communisme tot staan gebracht en wij hebben bondgenoten gewonnen, waar Rusland satellieten heeft gemaakt". De minister van Defensie zeide zijn rap port over de positie van Amerika aldus te kunnen samenvatten: „De Verenigde Staten maken thans aan zienlijke vorderingen in hun politiek van vrede door macht. Amerika's conditie is goed en wordt steeds krachtiger. In Europa verbetert de situatie en in Azië kan zij nog worden aangezien". Johnson verklaarde, dat de Verenigde Staten in het Verre Oosten het communis me trachtten te localiseren, waar zij dit met een redelijke kans op succes mogelijk achten. „Wij maken op verstandige wijze van onze hulpbronnen gebruik om een gezonde, krachtige gemeenschap van vrije Zuid- Oost-Aziatische betrekkingen, gebaseerd op gelijkheid en vriendschap, op te bouwen". Passagierslijst van Kota Inten en Volendam Van Maandag af ligt op onze kantoren ter inzage de gecombineerde passa- gierslijst van de troepen-transport- j schepen „Kota Inten" en „Volendam", die respectievelijk met ongeveer 1500 en 2000 militairen aan boord op 16 en 22 Februari uit Tandjong Priok zijn ver trokken. De „Kota Inten" wordt op 15 Maart in Rotterdam en de „Volendam" op 22 Maart in Rotterdam verwacht. Dodelijk ongeluk op de Amsterdamsevaart Hedenmorgen om kwart voor twaalf is een dodelijk ongeluk gebeurd op de weg HaarlemAmsterdam vlak bij het grote benzinestation, dat even buiten Haarlem ligt. Een motorrijder, die van een zijweg kwam, werd aangereden door een uit Haarlem komende auto. De motorrijder werd 25 meter weggeslingerd en was op slag dood. De automobiel werd zwaar be schadigd. De motorrijder was de heer A. van Rumpt. Het slachtoffer is een zoon van de in motor-sportkringen bekende heer F. v. Rumpt. Prins BernHard in California Prins Bernhard, die tot Maandag in de Amerikaanse staat Californië vgrblijft, heeft reeds bezoeken gebracht aan de vliegtuigfabrieken van Lockheed en Dou glas. Bovendien bezocht de Prins vandaag in gezelschap van generaal-majoor Law rence Craïgie van de Amerikaanse lucht macht een vliegveld in de -woestijn, waar voor de luchtmacht geheime proeven worden genomen met raket-vliegtuigen, die een grotere snelheid hebben clan het geluid. De Prins deelde echter op een persconferentie nadrukkelijk mede, dat hij geenszins gekomen is met de bedoeling ge vechtsvliegtuigen af bommenwerpers te kopen of onderhandelingen te voeren over het in licensie in Nederland bouwen van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. Wegens tijdsgebrek heeft Prins Bernhard alle uitnodigingen voor bezoeken aan filminrichtingen in Hollywood afgeslagen. Wel heeft hij gisteren gedineerd bij Louis B. Mayer van de M.G.M. maatschappij: hierbij waren vele bekende figuren uit Hollywood-filmkringen aanwezig. Maandag vertrekt de Prins naar Wash ington. Wies Moens in vrijheid gesteld De Vlaamse dichter Wies Moens, die in Nederland was geïnterneerd, is Vrijdag in vrijheid gesteld. Wies Moens had op grond van artikel 2 van de Vreemdelingenwet 1918 aan rie rechtbank te 's Gravenhage een verzoek tot invrijheidstelling gedaan. De rechtbank heeft dit verzoek ingewilligd. Artikel 2 van de Vreemdelingenwet be paalt onder andere dat de rechtbank, bin nen welker gebied een vreemdeling in een bepaalde verblijfplaats is opgenomen, op vordering van het Openbaar Ministerie of op verzoek van de vreemdeling nadat daar over hel Openbaar Ministerie zal zijn ge hoord, cle invrijheidstelling van de vreem deling kan gelasten. De minister van Justitie zal thans hebben te beslissen of Moens nog als ongewenste vreemdeling moet worden beschouwd. Zo ja, dan kan Moens opnieuw worden gear resteerd in afwachting van zijn uitwijzing. In het tegenovergestelde geval moet Moens een verblijfsvergunning worden verleend en wordt hem dus asylrecht in Nederland verleend. Eerste Kamerleden vragen: Erkenning de jure van Israël volgens verscheidene leden „een niet onbedenkelijke beleidsfout In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken verklaren verschillende leden dat de benoeming van minister Stikker tot po litiek directeur en bemiddelaar bij de or ganisatie van de Europese Economische Samenwerking èn Nederland en de be windsman persoonlijk tot voldoening kan stemmen. Zij beschouwden de opdracht als een treffend voorbeeld van de moge lijkheden, welke huns inziens zijn gelegen in een bemiddelende politiek. Zij trokken echter vooralsnog in twijfel of op practi- sche en politieke gronden de vereniging van de functies van hoofd van het departe ment van Buitenlandse Zaken en perma nent Europees bemiddelaar aannemelijk en uitvoerbaar is. De benoeming van een staatssecretaris bij het departement, speciaal belast met de behandeling van Indonesische aangele genheden, achtten zij geen verlichting van de oorspronkelijke veelomvattende werk zaamheden van de bewindsman. Zij vra gen hoe de verantwoordelijkheid van de minister voor Uniezaken en Overzeese rijksdelen en die van zijn ambtgenoot van „Proces is een demonstratie tegen Nederlandse legatie" zegt zaakgelastigde De Nederlandse regering heeft gister middag bij de gezant van Tsjechoslowa- kije te 's-Gravenliagc een protest uitge bracht tegen het feit, dat het de openbare rechtszitting, welke op het ogenblik te Praag wordt gehouden tegen de Neder landse onderdaan J. Louwers, geen tolk is toegelaten ter beschikking van de Neder landse vertegenwoordiging te Praag. De Ne derlandse regering is van mening, dat door deze weigering geweld is aangedaan aan de openba aarheid van het proces. Voorts protesteerde de Nederlandse re gering bij deze gelegenheid wederom te gen het feit, dat de Nederlandse vertegen woordiger te Praag niet in de gelegenheid is geweest om contact op te nemen met de heer Louwers sedert diens arrestatie op 14 December j.l., waardoor de beklaag- Zelfs de schijn vermijden De Amerikaanse vlootautoriteiten heb ben bevolen, dat Amerikaanse oorlogs schepen tot na de verkiezingen van 1 Zondag geen Griekse havens mogen aandoen. Volgens radio Moskou zouden j deze verkiezingen gehouden worden „onder bescherming van Amerikaanse kanonnen". Bij de morgen in Griekenland te houden parlementsverkiezingen zullen in overeen stemming met de Griekse kieswet alleen de mannen hun stem mogen uitbrengen. Een Griekse vrouw bestudeert ih Athene de verkiezingsaffiches. de niet in staat is geweest om zich van te voren van de gewenste rechtskundige bij stand te verzekeren. Aan de Nederlandse tijdelijk zaakgelas tigde te Praag, de heer J. van der Gaag, werd opdracht gegeven een soortgelijk protest in te dienen bij_ het ministerie van Buitenlandse Zaken te'Praag. Vrijdagmorgen werd te Praag het proces tegen J. A. Louwers en 9 Tsjechen, die beschuldigd worden van verraad, spion- nage, economische sabotage en helpen bij ontvluchtingspogingen van burgers, her vat. De 45-jarige Aloisie Slovencikova hervatte haar bekentenis. Louwers was in de zaal aanwezig. Correspondenten uit West-Europa wer den niet toegelaten. De Nederlandse zaak gelastigde J. v. d. Gaag woonde de zitting met een tolk bij. Een der aangeklaagden, dr. Karei Ro- dovsky. bekende van een „beroepsspion" uit het Westen, Miller genaamd, documen ten te hebben ontvangen, die hij uit hel land had trachten te smokkelen. Rodovsky zei dit „om financiële redenen" te hebben gedaan. Hij had van Miller „foto's van de wegen in de buurt van Bratislava" ont vangen. Louwers ontkende ooit dergelijke foto's te hebben ontvangen. Tijdens het gehele verhoor, dat acht a negen uur duurde, moest Louwers blijven staan. De heer Van der Gaag verklaarde tegen over Reuter, dat hij het gehele proces be schouwde als „een demonstratie tegen het Westelijke corps diplomatique in het alge meen en de Nederlandse legatie in het bij zonder". Men verwachtte dat de rechtbank heden vonnis zal vellen. Europese anti-milifairisten niet welkom in Amerika Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft heden meege deeld, dat het geweigerd heeft visa te ver lenen aan de 12 pro-communistische West- Europese prominenten, die een bezoek aan Amerika wilden brengen om presi dent Truman en het Congres om beëindi ging van de bewapeningswedloop te ver zoeken. Luchtaanvallen op Kanton In gewoonlijk welingelichte kringen te Hongkong wordt nader meegedeeld, dat meer dan 700 personen gedood of gewond werden bij de nationalistische luchtaan vallen, die vandaag op Kanton zijn uit gevoerd. Toen nationalistische vliegtuigen grote branden veroorzaakten in het over de grens van Hongkong gelegen Sjamtsjoen, stegen Britse Spitfires op om het Britse gebied te beschermen. De nationalisten hebben boven Sjanghai en andere steden pamfletten uitgeworpen met de mededeling, dat Tsjang Kai Tsjek weer president van het nationalistische China geworden is. Buitenlandse Zaken zijn te onderscheiden ten opzichte van de behartiging van In donesische aangelegenheden. Vele leden achtten de behandeling van de begroting een geschikte gelegenheid om met de regering van gedachten te wisselen over de grondslagen van het buitenlands beleid. Die grondslagen dienen na de over dracht van de souvereiniteit over Indonesië te worden onderzocht op hun bruikbaar heid en te worden bezien in het licht van de nieuwe politieke situatie. Toi dusver zijn in de Nederlandse bui tenlandse politiek enkele tendenzen ge legen, welke in conflict zouden kunnen komen met de te verwachten buitenlandse politiek van de R.I.S. Een Nederlandse buitenlandse politiek, die aansluiting zou blijven zoeken bij de Westerse landen ten aanzien van behandeling van „koloniale" aangelegenheden, zou tegen de politiek van de R.I.S. indruisen en geen grondslag vor men voor een op onderling vertrouwen berustende samenwerking op buitenlands politiek terrein. Hun algemene inzichten samenvattende, waren deze leden van mening, dat de door hen bepleite politiek zou moeten worden gedragen door vier grondgedachten: steun aan de UNO; bemiddeling tussen de Zuid en Oost-Aziatische en de West-Europese buitenlandse politiek, met name in „kolo niale" vraagstukken, bevordering van de eenheid van Europa en vruchtbare samen werking tussen Europa en de Verenigde Staten, in het bijzonder ook ten aanzien van de oplossing van het Duitse vraagstuk. De erkenning van Israel Verscheidene andere leden duchtten, dat de erkenning de jure van Israel Neder lands aanzien in het internationale milieu niet ten goede zal komen. Zij achtten der halve de vraag gewettigd, welke beweeg redenen de minister hadden geleid tot een daad, welke zij vooralsnog als een niet onbedenkelijke beleidsfout menen te moe ten kenschetsen. Met instemming hadden vele andere le den het optreden der Nederlandse dele gatie inzake de mensenrechten gevolgd. Zij verklaarden dat de schending daarvan in de landen van Oost-Europa hen met grote zorg vervult. Zeer in het bijzonder betrof dit het lot der bijna 30.000 ontvoer de Griekse kinderen, die nog steeds niet naar hun ouders of andere verwanten wa ren teruggekeerd, hoewel een desbetref fende resolutie in de jongste algemene vergadering van de U.N.O. unaniem was aanvaard. Kan de minister, zo vroegen zij, mededelen, welke stappen de Nederlandse regering, mogelijkerwijze in samenwerking met anderen, voornemens is te doen om aan die gruwel een einde te maken? Ten aanzien van het Europese vraag stuk betoogden vele leden, dat bij een po litiek, welke de eenheid van Europa ten doel heeft, een duidelijke houding ten aanzien van de Raad van Europa past. Deze leden zouden willen vernemen, welk standpunt de regering te dier zake inneemt. Verscheidene leden vroegen, of de zich in zo verschillende richting ontwikkeld hebbende financieel-economische positie van Nederland en van België een spoedige verwezenlijking van de benelux ernstig in de weg staan. Voorts stelden zij de vraag, of er in het kader van de Benelux stappen waren gedaan ter bevordering van de voor West-Europa zo noodzakelijke toenadering tussen West-Duitsland en Frankrijk. Britse geheime dienst in de belangstelling Wie nam het verraderswerk van Fuchs over? Sir Percy Sillitoe, hoofd van de Engelse militaire geheime dienst, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met premier Attlee, in aanwezigheid van Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën. Sedert het proces tegen dr. Klaus Fuchs, de atoomgeleerde die tot veertien jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, zijn er berich ten geweest, dat de premier bevel zou geven tot een onderzoek naar de toestand in de militaire geheime dienst. Zowel in Engeland als in Amerika is in brede kringen geëist, dat de controle op de Britse veiligheidsdiensten zou worden ver scherpt. De Britse militaire geheime dienst en leden van de Amerikaanse geheime dienst gaan thans na, of een andere geleerde het spionnagewerk van dr. Klaus Fuchs heeft overgenomen, zo wordt gemeld. Men ver moedt, dat iemand de taak van Fuchs heeft overgenomen onmiddellijk nadat deze op hield met het doorgeven van berichten aan Rusland, nu twee jaar geleden. Hef woord is aan Baer-Oberdorf: Ouders, die niets van hun kinde ren lerenkunnen hun kinderen niet onderwijzen en opvoeden. Handgemeen in de Franse Nationale Vergadering PARIJS, 3 Maart. (Reuter). In de lieden gehouden zitting van de Franse Nationale Vergadering zijn communistische en niet- communistische afgevaardigden slaags ge raakt. De vergadering werd tijdelijk on derbroken. De wanordelijkheden begonnen, toen communistische afgevaardigden poogden de behandeling van een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in maatregelen tegen sabotagedaden in ver band met de strijd in Indochina, te ver tragen. De communistische afgevaardigde Gerard Duprat slaagde erin het spreekgestoelte te bereiken en begon zijn collega's toe te spreken. Dit leidde tot gevechten tussen communistische en niet-communistische afgevaardigden. Waarnemend voorzitter Roclore schorsite de zitting op. doch de communistische afgevaardigden weigerden hun plaatsen te verlaten. Nadat alle afgevaardigden, behalve de communisten, de vergaderzaal hadden verlaten, deed de commissie van orde van het parlement een beroep op de republi keinse garde om de communisten met de sterke arm te verwijderen. De uitzetting van de communisten ging met hevige vechtpartijen gepaard. De communistische leiders werden door de andere leden van de fractie hardnek kig tegen de garde verdedigd. Verschillende afgevaardigden klemden zich aan de banken vast, zodat hun col berts van hun lichaam werden gescheurd, zonder dat zij meegaven. Drie communisten en drie leden van de garde moesten in het ziekenhuis wor den behandeld voor verwondingen die zij bij het gevecht hadden opgelopen. Bij de stemming wierpen de communis ten viermaal zoveel stembriefjes in de bus als hun afvaardiging groot was. Frankrijk gaat Saar- mijnen exploiteren Saargebied krijgt grotere autonomie In een der gisteren tussen Frankrijk en het autonome Saargebied ie Parijs geteken de overeenkomsten ziet Frankrijk af van zijn aanspraken op het eigendom van de kolenmijnen van het Saargebied. Het Saar gebied heeft de Franse regering echter het recht overgedragen om de kolenmijnen te exploiteren. In ruil hiervoor heeft de Fran se regering toegezegd steun te zullen geven aan de aanspraken van het Saargebied op de eigendom van de mijnen bij de even tuele bespreking van een vredesverdrag met Duitsland. Bovendien werden vier andere overeen komsten getekend, waarbij aan het Saar gebied zo volledig mogelijk zelfbestuur wordt verleend binnen het kader van de monetaire unie en de douane-unie met Frankrijk. De functie van Hoge Commissaris in het Saargebied zal afgeschaft worden en Frankrijk en het Saargebied zullen diplo matieke missies uitwisselen. De volmach ten van de Franse vertegenwoordiger in het Saargebied zullen beperkt; blijven tot het tegengaan van maatregelen, welke de eco nomische unie en de douane-unie in gevaar zouden brengen, niet in overeenstemming zouden zijn met de internationale verplich tingen van het Saargebied of dc politieke onafhankelijkheid en de veiligheid van het Saargebied in gevaar zouden brengen. Engeland en Amerika waren volledig op de hoogte gehouden met de gang vder be sprekingen. Opwinding in Bonn De West-Duitse Bondsdag zal de vol gende week een speciale bijeenkomst hou den. opdat de regering een verklaring over de Saar-kwestie kan afleggen. Jakob Kaiser, minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, deelde dit mede, na dat hij tegenover journalisten had ver klaard, dat de berichten over de overeen komsten tussen Frankrijk en het Saar gebied „ongeloofwaardig klonken". Hij zei. dat hij hoopte, dat deze berich ten, „in het belang van Frankrijk, Duits land en Europa, niet waar zijn". De christen-democratische partij, waar van bondskanselier Adenauer lid is, heeft heden via haar persdienst een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „de overeenkomst tussen Frankrijk en het Saar-gebied onverdragelijk" is. Van'niet-officiële zijde wordt het aantal stakers in geheel Frankrijk op 350.000 a 400.000 geschat. Het overgrote gedeelte van de stakers wordt gevormd door de 'metaalarbeiders. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met vannacht of morgenochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind, overwegend uit Wes telijke richtingen. Vrij zacht. 5 Maart: Zon op 7.18 uur. onder 18.26 uur Maan op 20.07 uur. onder 7.49 uur 6 Maart: Zon op 7.16 uur. onder 13.28 uur Maan op 21.37 uur, onder 3.01 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 Maart: Hoog water: 3.49 en 16.00 uur. Laag water: 11.46 en 00.00 uur. Zondag 5 Maart Hoog water: 4,27 en 16.40 uur. Laag water; 0-08 en 12.30 uur. Maandag 6 Maart: Hoog water: 5.04 en 17.18 uur. Laag water: 0.48 en 13.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1