Haarlems Dagblad Praags Proces West-Duitse Bondskanselier roept bemoeiingen der geallieerden in Louwers te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid De Troonrede bevat beloften tot steun aan Europese samenwerking Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15Ö54. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 6 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt-dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. en <®pcettjtc ïjaarlrmartje «Courant (3tnno i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ONZE LANDGENOOT J. A. Louwers, vertegenwoordiger van de Algemene Kunstzijde Unie in Tsjecho-Slowakije, is door een Praagse rechtbank tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Nadat hij ge arresteerd was heeft het Nederlandse ge zantschap gepoogd, met hem in contact te komen. Maar dat werd niet toegestaan. Na elf weken eenzame opsluiting werd hij voor de rechter gebracht. De Nederlandse zaakgelastigde Van der Gaag, die de rechtszitting mocht bijwonen maar jour nalisten mochten het niet en de tolk van het gezantschap werd ook niet toegelaten kreeg merkwaardige dingen te horen. Dr. Josef Urvalek, de functie vervullende die wij hier Officier van Justitie noemen, beweerde „dat op de achtergrond van het proces een tegen Tsjecho-Slowakije ge richte actie van het Nederlandse gezant schap leeft". Volgens hem zou uit Louwers' verklaringen zijn gebleken dat bijna alle leden van het gezantschap zich schuldig gemaakt hadden aan activiteit tegen de staat en grof misbruik gemaakt van hun exterritoriale rechten (daardoor wordt on schendbaarheid van diplomatieke ver tegenwoordigers gewaarborgd). Zij zouden hulp verleend hebben bij ontvluchting door het verstrekken van valse paspoorten en economische sabotage gepleegii hebben. Urvalek noemde vier namen van leden van het Nederlandse gezantschap. Drie van de vier genoemden zijn evenwel niet meer in Praag, hetgeen opvallend mag heten. De vierde is de kanselier Lochman, niet een der hoogste functionarissen. Ten slotte eiste deze Urvalek de doodstraf tegen Louwers, maar de rechtbank gaf hem vijftien jaar dwangarbeid, met de bepaling dat hij uit 't land gezet zal worden als hij die achter de rug heeft. Men kan zich af vragen of hij dan nog in leven zou zijn. Men kan zich anderzijds afvragen of er dan nog een communistische regering in Praag zal wezen. Overigens schijnt Louwers' verdediger voornemens te zijn, hoger be roep aan te tekenen. Deze verdediger heeft gezegd, dat Louwers volgens Westerse op vatting alleen maar economische inlich tingen zou hebben verzameld. Uit deze op merking valt af te leiden wat de hele be schuldiging waard is. Maar de verdachte heeft natuurlijk alles „bekend" en (vol gens Urvalek) verscheidene van zijn land genoten beschuldigd. Jawel. Wij kennen dat. Dit soort processen is schering en in slag bij de Russische satelliet-landen: het huidige geval trekt alleen in het bijzonder de aandacht in ons land omdat er ditmaal eens een Nederlander bij betrokken wordt en ook ons gezantschap. De daartegen gerichte beschuldigingen zijn door de heer Van der Gaag reeds als vals bestempeld. Onze regering heeft krachtig protest aangetekend tegen de vol komen ongegronde beschuldigingen. Zij heeft ook geprotesteerd tegen de bij het proces gebleken rechtsonzekerheid. Zij heeft zich pijnlijk verbaasd en verontwaar digd getoond en gezegd dat deze gang van zaken geen andere dan schadelijke invloed kan hebben op de verhouding tussen be'ide landen. Gelooft Praag in ernst dat ons ge zantschap ondergrondse activiteit uitoefent en „de Tsjecho-Slowaakse economie sabo teert?" Natuurlijk niet. Dit zijn alleen maar pogingen om stemming te maken en het behoort tot de on-onderbroken reeks Slechte toneelvoorstellingen, die men voor de werkelijkheid wil laten doorgaan. Dat men ditmaal de Nederlanders eens voor de verraders-rollen had uitgekozen (waar om eigenlijk?) bracht natuurlijk wel het nadefel mee, dat men een klein volk, dat allesbehalve welgesteld is, niet zo makke lijk als imperialistische uitbuiters en plu tocraten kan voorstellen als 't grote en rijke Amerika en 't weliswaar niet rijke maar toch nog steeds afgunst-wekkende Enge land. Daar is evenwel makkelijk een draai aan te geven: zo'n gezantschap van 'n klein land spionneert en saboteert er op los in zijn ijver om de Amerikanen en Engelsen te helpen. Waarom? Als men zulke bewe ringen doet rekent men erop dat zoveel mensen niet nadenken en op de kreet „Houdt de dief!" prompt reageren. Volgens de (uitgeweken) Tsjech Jan Papanek, ver toevend in de Franse Rivièra, is nog maar tien procent van het volk communistisch, maar dat wil niet zeggen dat zij, die men histories als deze op de mouw kan spelden, niet een veel hoger percentage zouden vor men. Welnu dan. Al die protesten van onze overheid her inneren aan een tijd, waarin eveneens vele Nederlandse protesten plachten ingediend te worden. Zij baatten niets. Deze zullen ook wel weinig gevolg hebben; niettemin kunnen zij niet achterwege blijven. Als zulke protesten werden ingediend door een federale regering van West-Europa zouden de zaken anders staan. Maar als die er was zou er denkelijk nooit een proces-Louwers in Praag zijn geweest. Het stemt tot over peinzing. R. p. Nieuw contract voor de mijnwerkers in Amerika WASHINGTON (Reuter). Men is het in Amerika eens geworden over de kwestie van de contracten van de stakende mijn werkers. De weg is thans geopend voor het hervatten van het werk door de 372.000 stakers in de vetkoolmijnen. Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vetkoolindustrie geldt, ontvangen de mijnwerkers een loonsverhoging van 70 cents per dag, hetgeen een overwinning betekent voor John Lewis en zijn,„United Mineworkers Union"., Het contract voor de mijnwerkers liep in Juli ten einde. Sindsdien hebben de mijn werkers op last van hun leiders werkweken van drie dagen gemaakt. Aan het begin van dit jaar echter begonnen stakingen uit te breken en de mijnwerkers begonnen het standpunt „geen contract, geen werft" te huldigen. John Lewis, leider van de „Mine Workers Union" en de mijneigenaren hebben Zondag het contract ondertekend. Hiermede is de staking van 372.000 mijnwerkers beëindigd. De werkhervatting begon vandaag. Verkeersstaking te Parijs De Parijse hoofdstraten waren heden morgen vol fietsers en voetgangers, tenge volge van een staking der openbare ver voermiddelen. In de metrostations brandde licht, maar de hekken waren gesloten. Taxi-chauf feurs deden goede zaken. FRANKRIJK EN DE SAAR „Duitslands vertrouwen in het Westen op het spel" BONN, (Reuter). De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft in het openbaar een beroep gedaan op Groot- Brittannië en de Verenigde Staten om steun in zijn campagne tegen de door Frankrijk met liet Saargebied gesloten overeenkomsten. Volgens hem kunnen deze overeenkom sten slechts wettig zijn met goedkeuring van de Britse en Amerikaanse regeringen. „Wanneer de situatie blijft zoals zij thans is, zou Duitslands vertrouwen in het Wes ten ernstig geschokt worden", aldus de kanselier. In een toespraak van meer dan een uur op een persconferentie zeide Adenauer, dat de overeenkomsten „beslissingen tegen Europa" zijn. Adenauer betoogde, dat bij verschillende gelegenheden, ook van geallieerde zijde, uitdrukkelijk is vastgelegd dat de Duitse grenzen slechts bij vredesverdrag gewij zigd kunnen worden en dat ook de kwestie van het Saargebied in het vredesverdrag moet worden geregeld. De kanselier zeide het volkomen onbe grijpelijk te vinden „waarom Frankrijk juist op dit moment deze ontplof bare la ding heeft gelegd". Hij had Schumam de Franse minister van Buitenlandse Zaken, bij zijn bezoek in Januari reeds gesmeekt, de Saarkwestie te laten rusten. Op een gestelde vraag zeide Adenauer: „Het is duidelijk, dat wij iets zullen doen, doch wij moeten ons er nog op bezinnen, wat we zullen doen". De Franse waarnemend Hoge Commis saris in West-Duitsland, Armand Berard, heeft Zaterdag op een persconferentie te Bonn een beroep gedaan op het Duitse volk om de tussen Frankrijk en de Saar geslo ten overeenkomsten met een koel hoofd te beschouwen. Berard verklaarde dat, in tegenstelling ■tot de denkbeelden der Duitsers, de over eenkomsten geen overwinning betekenen voor het Franse nationalisme. Eerder kan worden gezegd, dat in deze juist de mening der gematigde Fransen heeft gezegevierd. „Het is evenmin waar", vervolgde hij, „dat deze overeenkomsten een vooruitlopen op het vredesverdrag betekenen". Tenslotte verklaarde Berard nog. dat de Franse regering geenszins voornemens is het Saargebied bij Frankrijk in te lijven. De minister van Justitie van het Saar gebied, dr. Heinz Braun, heeft verklaard, dat „slechts nazi's het oneens kunnen zijn met de overeenkomst tussen Frankrijk cn het Saargebied. Het Saargebied is docr zijn overeenkomst met Frankrijk onafhankelijk geworden. Het heeft aan Frankrijk zekere economische rechten verleend, doch het zelfde zullen alle leden van de Europese Unie later ook moeten doen". De minister legde er de nadruk op. dat het Saargebied als gelijke met Frankrijk kan onderhandelen over alle geschillen, die eventueel zullen rijzen. Frankrijk sta- tionneert een bataljon soldaten in het Saar gebied en enkele politiefunctionarissen, daar Frankrijk verantwoordelijk is voor de verdediging. De minister voor Arbeidszaken, Richard Kirn, zeide op een persconferentie, dat al exploiteert Frankrijk de kolenmijnen, er geen sprake is van een permanente ver pachting der mijnen. Frankrijk zal een grote som bijdragen tot modernisering der mijnen en het zal pogen de prijs van de kolen zodanig te stellen, dat men tegen Duitse steenkool kan concurreren. Premier Hoffmann ontkende, dat de overeen komst gericht is tegen Duitsland. Hij zeide „de opwinding buiten het Saargebied" over deze kwestie niet te kunnen begrijpen. De overeenkomst moet door het vredesver drag met Duitsland „indien dit ooit komt" gesanctionneerd worden, wat men ook overeengekomen is. „Men kan toch niet wachten met het nemen van besluiten van vitaal belang voor het Saargebied tot de moskovische patroons van de communisten in het Saargebied in een regeling toe stemmen". Waarschuwing van de regering aan Tsjechoslowaakse bisschoppen De Tsjechoslowaakse regering heeft de Rooms-Katholieke bisschoppen gewaar schuwd, dat zij hun huidige houding niet meer zal tolereren. Deze waarschuwing werd gegeven in een brief, die door de minister van Justitie en hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken, Alexej Cepicka, aan de aartsbis schoppen Josef Beran van Praag en Karei Matocha van Olomouc en aan de elf bis schoppen is gezonden. „Het is ondenkbaar, dat we in de toe komst een of andere vorm van opstokerij van priesters en gelovigen of een of andere verstoring van de vreedzame ontwikkeling van de staat zouden tolereren. In het be lang van de rust en orde zal de werkende bevolking middelen vinden om verdere verstoring van haar pogingen om een recht vaardige sociale orde op te bouwen te voor komen", aldus de brief van minister Ce picka. Troepenschip „Atlantis" komt morgen aan Het troepenschip „Atlantis" wordt in de nacht van Maandag op Dinsdag met repa triërende troepen uit Indonesië in de haven vair Amsterdam verwacht. De ontscheping begint, onvoorziene omstandigheden voor behouden, Dinsdagmorgen negen uur. Vluchtelingen-leed aan Pools-Duitse grens Poolse autoriteiten gaan tot massa-evacuatie van Duit sers over BONN (Reuter). De geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de gehele Duitse bevolking ten Oos ten van de Oder-Neisse-grens wil uitzet ten. Het zielenaantal van deze bevolking is niet bekend doch volgens eerdere mede deling uit gezaghebbende geallieerde bron zijn Polen en de autoriteiten van de Rus sische zóne ongeveer 250.000 Duitsers aan het evacueren. De Oder-Neisse-grens is de huidige Oos telijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsj echoslowaaks bestuur. Volgens de mededeling van de Hoge Commissie heeft Polen de Britse ambas sade te Warschau van zijn bedoeling op de hoogte gesteld, verklarend dat de hui dige transporten pas een eerst.e groep vormden. De Hoge Commissie verklaart van me ning te zijn dat het toelaten van deze vluch telingen „slechts tot voortzetting van deze onmenselijke en willekeurige maatregelen zal leiden". Zij waarschuwt de West-Duitse federale en staatsregeringen de nodige maatregelen te nemen om de binnenkomst te verhinderen van vluchtelingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten, die volgens de overeenkomst van November tussen de Westelijke geallieerden en Polen zijn opgesteld. Deze waarschuwing gaat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrich Albertz, de minister van vluchtelingenzaken in Neder- Saksen (Britse zóne) afgelegde verklaring, dat hij bereid was alle Duitse vluchtelin gen uit Polen in West-Duitsland te laten binnenkomen. Albertz zou dit gezegd hebben na, on danks protesten van de Britse douane, een groep van zevenhonderd mensen te hebben toegelaten. Enkele kinderen, die zich bij deze groep bevonden, kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en riepen uit: „wat leuke aardappelen!" De Hoge Commissie verklaarde, dat men nog niet' had kunnen vaststellen dat er onder deze zevenhonderd mensen perso nen waren, behorend bij de 25.000 wier toelating in November is geregeld omdat zij in de Westelijke zones verwanten heb ben, die voor hen kunnen zorgen. Voor meer vluchtelingen dan deze 25.000 is in West-Duitsland geen accommodatie aan wezig. (In Duitsland zijn reeds acht mil- lioen vluchtelingen, waarvan de meesten in het Westen, levend in zeer benarde om- i standigheden). De aanklager had de doodstraf geëist PRAAG, (Reuter). De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de AKU is door een staatsgerechtshof te Praag ver oordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. De eis luidde doodstraf. Negen Tsjechoslowaakse beklaagden kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. Aloisie Slovencikova, ae 45-jarige vrouwelijke be ambte van een staatsfirma, kreeg de zwaar ste straf, 25 jaar dwangarbeid. Na het ondergaan van zijn straf zal Lou wers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen worden verbeurd verklaard. De heer Van der Gaag, de zaakgelastigde an het Nederlandse gezantschap te Praag, die het proces heeft bijgewoond, deelde Reuter mee, dat de advocaat van Louwers hem zal aanraden in hoger beroep te gaan. Men neemt aan, dat de door de aanklager tegen Louwers geëiste doodstraf in 15 jaar dwangarbeid is veranderd, omdat hij be kend heeft en geen Tsjechoslowaaks-• bur ger is. De heer Van der Gaag zal bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken een protest indienen tegen het feit, dat Louwers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden. Ook wil de zaakgelastigde Maandag bij het ministerie .een protest indienen tegen de tijdens het proces tegen de Nederlandse legatie te Praag geuite beschuldigingen, die Van der Gaag „volkomen onjuist" noemt. Volgens de aanklager dr. Josef Urvalek, aldus Ceteka, leeft op de achtergrond van dit proces een tegen Tsjechoslowakije ge richte activiteit van de Nederlandse legatie. Uit Louwers' verklaringen zou gebleken zijn, dat niet hij alleen maar bijna alle le den van de legatie zich schuldig hebben gemaakt aan tegen de staat gerichte activi teiten en „grof misbruik hadden gemaakt van hun exterritoriale rechten". Hij be schuldigde verschillende leden der legatie, ook voormalige leden, van „hulpverlening bij ontvluchting op valse paspoorten" en deelneming aan „economische sabotage". De aanklager noemde bij name kanselier Th. Lochman, de voormalige Nederlandse gezant A. Merens, de voormalige handels secretaris D. Kruseman, en de voormalige tweede gezantschapssecretaris M. J. Ro- senberg-Polak. Het verslag van het proces werd voor namelijk samengesteld uit de officiële tekst van de rede van de aanklager en uit de mededelingen van Van der Gaag, daar Westelijke journalisten niet werden toege laten. De verdediger van Louwers had het hof gezegd, dat Louwers als West-Europeaan zijn optreden niet als meer dan „verzame len van economische inlichtingen" be schouwde. Wat in Tsjechoslowakije als economische spionnage werd beschouwd, gold in het Westen als het gewoon verza melen van gegevens, aldus Louwers' ver dediger. De zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, Van der Gaag, heeft op de naarukkeliikste wijze ontkend, dat er enige waarheid zou schuilen in de be schuldigingen, welke in het proces tegen Louwers aan het adres van het Neder landse gezantschap te Praag zijn geuit. „Deze beschuldigingen zijn volkomen vals", verklaarde hij. Nederlands protest DEN HAAG, 5 Maart. Officieel wordt gemeld: De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van liet Tsjechische vonnis tegen de heer Louwers, wederom scherp protest aangetekend bij de Tsjechische re- Westerling uit de strafcel SINGAPORE, 4 Maart. (Reuter). Wes terling, die wegens zijn optreden tegen mede-gevar.genen begin dezer week in de gevangenis op Changi te Singapore in een cel voor eenzame opsluiting was geplaatst, mag thans, volgens een mededeling van officiële zijde, onder de gewone controle van de politie bezoekers ontvangen en zal wederom dezelfde rechten hebben als de overige gevangenen. Ministers Van den Brink en Götzen op 11 Maart naar Indonesië Het vertrek van de ministers Van den Brink en Götzen naar Indonesië, waar zij de ministersconferentie in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie zullen bijwonen, is vastgesteld op 11 Maart. gering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant Zondag ten departemente van Buitenlandse Zaken ontboden. In het Nederlandse protest werd erop gewezen, dat de Nederlandse regering de rechtsgang in liet proces tegen de heer Louwers met pijnlijke verbazing en veront waardiging heeft gevolgd. Deze gang van zaken, welke in Neder land ïüet zou worden begrepen, kan niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse regering tekent krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde beschuldigingen tegen leden van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Praag te uiten. Tenslotte wordt van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de rechtsonzekerheid, welke was gebleken uit verschillende fei ten, zoals de onmogelijkheid voor de Neder landse autoriteiten om vóór het proces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te verzeke ren en de weigering om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Neder landse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. Aan de Nederlandse zaakgelastigde te Praag is opgedragen aldaar een overeen komstige stap te doen. Verkiezingen m Griekenland zonder incidenten In Griekenland werden Zondag voor het eerst sinds 1946 algemene verkiezingen gehouden. De einduitslag zal tegen 20 Maart bekend zijn. De communistische partij, die sinds de opstand in Griekenland onwettig is ver klaard, neemt niet aan de verkiezingen deel. Tegen de middag hadden reeds 40 procent van de kiezers hun stem uitgebracht. In Griekenland bestaat stemplicht. De „Vrije Griekse radio" der partisanen heeft in herhaalde uitzendingen bij de Grieken erop aangedrongen niet te stem men op „de monarcho-fascistische partijen of op de pseudo-democratische groep van Plasliras-Tsouderos". In de districten waar geen „ware ver tegenwoordigers van de democratische be weging in Griekenland" candidaat zijn gesteld, behoren de democraten de namen in te vullen van de nationale leiders, die thans in „de gevangenis van Makronesos" zijn, aldus de radio. Ondanks slecht weer verzamelden kie zers zich reeds in de vroege ochtend voor de stembureaux. In het Noorden was het ten 'gevolge van regen vaak moeilijk uit de afgelegen streken ter stembus te gaan. De uitslagen zullen tegen 20 Maart be kend worden gemaakt, zo is door functio narissen verklaard. Op het laatste ogenblik werd opdracht gegeven de identiteitskaarten van de kie zers te stempelen, teneinde het meer dan eenmaal uitbrengen van een stem te ver hinderen. In een verklaring van de minister voor openbare orde wordt gezegd, dat er geen enkel incident gemeld is. De opkomst was groot. In Macedonië en de Peloponesos stemden in sommige plaatsen 90 procent der kiesgerechtigden. Uit de voorlopige resultaten van de Griekse algemeene verkiezingen blijkt dat de linkse partijen onverwachte successen hebben geboekt. De partijleiders gaven toe dat deze winsten van links een „volledige verrassing zijn", doch zij waarschuwen dat er nog niet voldoende resultaten be kend zijn om reeds definitieve gevolgtrek kingen te kunnen maken. De centrumpartij der „nationale politie ke unie", onder leiding van generaal Piastiras, heeft een aantal zetels veroverd op de partij der populisten onder ex-pre- mier Tsaldaris, die in het jongste parle ment over 185 zetels beschikte. De Popu listen hebben ook enige zetels verloren aan de „politiek onafhankelijke groep", een coalitie van politiek-rechtsen, die be paalde hervormingen tot stand wil bren gen en die onder leiding staat van Kotzias, voormalig burgemeester van Athene. De liberale partij onder Venizelos en de •democratisch-sociaïistische pariij onder Papandreoes zullen, volgens een voorlopige schatting, waarschijnlijk vrijwel onveran derd uit de verkiezingsstrijd te voor schijn komeo. Hevige brand in Pools schip Vier brandweerlieden bewusteloos geraakt ROTTERDAM. Door broeiing in de lading, die bestaat uit stukgoed, katoen en olienoten, is Zaterdagmiddag in de Mer- wehaven brand uitgebroken in een der ruimen van het 4742 ton metende Poolse motorschip „Generaal Walter". De pogingen van de Rotterdamse brand weer om het vuur in een der ruimen door middel van verstikking te bedwingen' zijn niet gelukt, 's Nachts moest de brandweer er dan ook toe besluiten water te spuiten op de lading, waaronder zich ook een grote partij palmpitten bevond. Het vuur bood echter hardnekkig weerstand. Eerst nadat het aantal stralen van 16 tot 20 en tegen de morgen zelfs tot 37 was opgevoerd, heeft men de brand Zondagochtend einde lijk onder de knie weten te krijgen. Van de brandweerlieden, die in de met verstik kende rook gevulde ruimen moesten af dalen zijn er vier bewusteloos geraakt. Zij konden tijdig door collega's worden gered. Hun toestand was van dien aard, dat ze naar een ziekenhuis werden overgebracht. De schade, die aan schip en lading werd toegebracht is zeer aanzienlijk; zij kan echter niet precies worden bepaald. Tito ontkent toenadering tot Moskou BELGRADO, 5 Maart. (Reuter). Maarschalk Tito heeft in een toespraak tot ongeveer 80.000 personen te Split de be- ■ichten tegengesproken als zou Joegoslavië overwegen met de Sovjet-Unie in onder handeling te treden. „Ik weet niet wie dit gerucht verbreid heeft", zei Tito, „doch als iemand zaken wil bespreken, dan moet het wel degene zijn, die deze twist begonnen is. Wij hebben met niemand een twist uit gelokt. Als iemand besprekingen verzoekt zullen wij dat zeker niet zijn. Joegoslavië is zo gesmaad, dat zij die daarvoor verant woordelijk zijn allereerst hun verontschul digingen behoren aan te bieden alvorens tot ons te spreken". Tito vervolgde: „De Joegoslavische eco nomie kon slechts door eigen werk opge bouwd worden. Nu en dan een lening uit het buitenland zou slechts de'last van het Joegoslavische volk verlichten en in zekere mate de periode van herstel verkorten". Het woord is aan Julius Wolff: Wie allijd over dc toekomst tobt zal de toekomst nooit winnen en verliest het tegenwoordige. Prins Bernhard heeft griep en is oververmoeid Prins Bernhard moet wegens een griep aanval het bed houden. Van medische zijde wordt verklaard, dat de Prins volkomen rust moet houden, daar hij bovendien over vermoeid is. Ongeveer 200 in Zuid-Californië wonende Nederlanders, die Zondagochtend naar Los Angeles waren gereisd, waar zij door de Prins zouden worden ontvangen, moesten worden teleurgesteld. Dokter Myron Prinz metal, de arts die bij de prins ontboden werd, zal beslissen wanneer Z.K.II. zijn reis per vliegtuig naar Fort Worth in Texas en vandaar naar Washington zal kunnen voortzetten. Prins Bernhard heeft Zaterdag met zeer goed gevolg een examen afgelegd dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Voorts heeft de Prins, vergezeld door de generaal-majoor Craigie. een bezoek ge bracht aan een vliegveld van de Ameri kaanse luchtmacht in de woestijn op 155 km afstand van Los Angeles, waar proef nemingen met raketvliegtuigen worden gedaan. Volgens een later bericht uit Los Angeles zou Prins Bernhard hedenmiddag toch naar Fort Worth kunnen vliegen. Dokter Prinz metal heeft de Prins echter sterk aange raden niet zelf zijn vliegtuig te besturen. Prins Bernhard heeft Zondag de gehele dag het bed gehouden. Vroegere president van Frankrijk, Lebrun, overleden De vroegere Franse president Albert Lebrun is heden op 79-jarige leeftijd over leden. Lebrun was president bij het uit breken van de oorlog in 1939 en werd 21 Juni 1940 door Pétain afgezet. Ook tijdens de eerste wereldoorlog was hij minister. In Mei 1932 werd hij tot presi dent gekozen als opvolger van-Doumer. Vandaag heeft de koning van Engeland in het House of Lords te Londen met het gebruikelijke ceremonieel het nieuwe Engelse parlement geopend. De laatste voor bereidingen voor de plechtigheid: personeel van de parlementsgebouwen poetst de drie koninklijke zetels (links die van prinses Elisabeth) op. Opening van het Engelse parlement Geen woord over nationalisaties LONDEN, 6 Maart. (Reuter). Koning George de Zesde van Engeland heeft he denochtend bii de officiële opening van het parlement slechts „een beperkt program van wetgeving" voor de huidige zitting uit eengezet. Hij zei echter dat, „indien er andere maatregelen onmiddellijk noodzakelijk zouden blijken te zijn ter handhaving van volledige tewerkstelling en tot het behoud van het nationale welzijn, de ministers niet zullen aarzelen deze aan het parlement voor te stellen, zelfs indien het waarschijn lijk is, dat zij twistpunten zullen vormen". Nergens wordt in de rede de staalindus trie genoemd, welke in October voor na tionalisatie in aanmerking komt. In de Troonrede wordt onder meer het volgende gezegd: „Het wereldtekort aan dollars waaron der ook dit land te lijden heeft, is opnieuw verminderd door de edelmoedige hulp van de Verenigde Staten en Canada. Er zullen echter nieuwe pogingen nodig zijn om een evenwicht tot stand te brengen in de over zeese handel van dit land en in het bijzon dei- om de verdiensten in Noord-Amerika te vergroten". Ten aanzien, van de atoomenergie zegt de Koning: „De Britse regering zal vol ledige steun blijven geven aan de UNO want alleen door een doelmatig veilig heidssysteem kan de wereldvrede bewaard worden. In het bijzonder zal zij haai- uiter ste best doen om door middel van de UNO te helpen bij het vinden van een duurzame oplossing voor het geweldige probleem van de atoomenergie, opdat er een internatio nale overeenkomst over een toereikende controle en toezicht op de atoomenergie kan worden bereikt". En verdei-: „Mijn ministers zullen de nauwste betrekkingen onderhouden met de andere mogendheden, die het Atlantische en het Brusselse verdrag hebben onderte kend, en zullen de hun toekomende rol, in samenwerking met de andere mogendhe den. spelen om de gemeenschappelijke ver dedigingsmiddelen te versterken". „Mijn regering zal alle noodzakelijke maatregelen blijven nemen om te verzeke ren dat mijn strijdkrachten gereed staan om haar taak in alle delen van de wereld te vervullen. De nieuwe organisatie voor burgerverdediging zal worden uitgebreid". De Troonrede iegt tenslotte: „De Britse economische moeilijkheden hebben de nadruk gelegd op de noodzake lijkheid van „grotere voedselproductie in het binnenland". De regering zal „alle nut tige stappen blijven nemen om onze land bouwbevolking aan te moedigen om met alle doeltreffende middelen de productie te verhogen en beter gebruik te maken van land, dat tot nog toe niet productief werd gemaakt. De Britse regering zal haar volledige steun blijven geven aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, „door middel waarvan men een nieuw betalingsstelsel hoopt uit te werken". De Britse regering zal haar uiterste best doen om de Raad van Europa een succes te doen worden. ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de ochtend plaatselijk mist, overi gens droog en overdag oprde meeste plaatsen zonnig weer. Meest zwakke wind. overwegend tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zacht voor de tijd van het jaar. 7 Maart: Zon op 7.14 uur, onder uur Maan op 23-09 uur. onder 8.13 uur Hoog en laag water in IJrauidcn Maandag 6 Maart: Hoog water: 5.04 en 17.18 uur. Laag water: 0.48 en 13.12 uur. Dinsdag 7 Maart: Hoog water: 5.40 en 17.57 uur. Laag water: 1.26 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1