c TAXI in Haarlem-Noord? De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws Maandag 6 Maart 1950 Haarlems Dagblad en OprecKte Haarlemsclïe Courant Toneel Jet Heydendaels „Armada" een belangwekkende poging Het bericht van de smadelijke onder gang van Jef Heydendaels „Armada" in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar ter gelegenheid van de boekenweek de première van dit Nederlandse stuk werd gegeven voor een zeer onwelwillend pu bliek, heeft in Haarlem blijkbaar een diepe indruk gemaakt. Het theater aan het Wil- sonplein was althans Zaterdag tamelijk en Zondag buitengewoon slecht bezet. Mij dunkt dat de eerste critici, door onvoldoen de rekening te houden met de hinderlijke ■mstandigheden, de schrijver en zijn werk onredelijk hebben verguisd. Zonder deze wat hoogdravende „poging tot synthese' onverdiende lof te willen toezwaaien en geenszins blind voor de vele en ernstige l'outen, mag ik niet nalaten te verklaren dat hier een belangwekkend onderwerp op een artistiek te rechtvaardigen, hoewel ontoereikende manier is behandeld. Dit drama in drie bedrijven en een na spel onthult de reacties van „zijne zeer katholieke majesteit" Philips II op het ver nemen van de tijding der nederlaag van zijn „armada invencible" of onoverwinne lijk geachte vloot, hem overgebracht door de tot aan de rand van de waanzin gedre ven Francisco de Bobadilla, kolonel der infanterie aan boord van het admiraalschip. Heydendael schrijft ter toelichting in het programma ongeveer: „Geen vorst van formaat heeft ooit zijn totale geestelijke en materiële potentie zo volledig in één dag op het spel 'gezet als Philips II in de Armada, die hij in 1588 onder leiding van de (onbekwame hoewel dappere) hertog van Medina Sidonia tegen Engeland uit zond. Zij was tegelijk een kruistocht (de heilige oorlog!) en een militaire kracht toer, het slotaccoord van een door religieus besef tot de uiterste consequentie gedreven wereldpolitiek". Hier ziet de auteur een parallel met onze tijd, want ook thans „groeien systemen tot schrikwekkende demonen en staan mensen met de beste bedoelingen onverzoenlijk tegenover el kaar". De dramatische structuur vertoont vele tekortkomingen, niet zozeer omdat het de schrijver aan vakkennis zou ontbreken, doch voornamelijk ten gevolge van zijn tekortschietende verbeeldingskracht. Zoals ik naar aanleiding van het eerste stuk van Jef Heydendael (Voor altijd Pilatus) reeds opmerkte: er heerst te weinig menselijke diepte, de karakters blijven onderworpenen aan een schematische opzet, zij leiden geen eigen leven doch ontwikkelen gezamenlijk één gedachte. Wat er mede ontbreekt is bijvoorbeeld een neven-intrige om het ge stelde probleem aan een tegenwicht te helpen en uit een andere hoek te benade ren, om de kardinale gebeurtenissen meer relief te geven. Deze zou tevens de bevol king van het toneel wat hebben versterkt en voor aanvulling van de historische ge gevens en plaatsbepaling kunnen zorgen. In hoeverre zijn visie op Philips II we tenschappelijk juist is, behoeft hier niet onderzocht te worden, omdat wij immers slechts te maken hebben met de werkelijk heid van het toneel. De psychologische ver antwoording blijft echter helaas onvolle dig. Dit moet men temeer betreuren omdat Philips in dit stuk zowel de voornaamste speler als tegenspeler is. Sterker nog: alle in dit stuk optredende personen (zelfs de stomme monnik) zijn in zekere zin beli chamingen van de uitlopers van zijn ge- dachtengangen. Aan hun botsingen dankt men de hoogtepunten van het stuk, zoals de schitterend gpsc^reven discussie van de in de kerkleer verstarde groot-inquisi teur Gaspar de Quiroga en de humanisti sche secretaris Francisco de Idiaquez, voor treffelijk ten tonele gebracht .door Ludzer Eringa en Ton Lutz. Voor het overige is „Armada" eigenlijk een fragmentarisch, tamelijk onhandig bodeverhaal, dat heel even doet denken aan het treurspel „De Perzen" van Aeschy lus. Een jeugdig uitziende John Gobau bracht dit met vaak zeer plastische woor denrijkdom ten gehore. Het relaas van de verdrinkende paarden alleen al beloonde de moeite van het bezoek aan deze voor stelling. Overigens had deze moeilijke rol iets scherper geprofileerd kunnen worden, Iets droger en bezetener vertolkt. Ellen de Thouars vervulde haar rol van pretendente naar de troon van Engeland met fiere be heersing. Het was jammer voor haar dat de welsprekendheid van de schrijver niet zeer dichterlijk van allure is, evenmin als zijn aandacht voor het gevoelsleven, die zich te uitsluitend tot het theoretiseh-betogende beperkt. In het algemeen trouwens zou ik Jef Hey dendael de raad wil geven een volgende keer eens een minder vérstrekkend onder werp te kiezen, om de bezwaren van de eenzijdigheid van zijn visie, die bij ver- Bel 17000 HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor' kinderen. 10.15 Platen, 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11,50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchcon cert. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declamatie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Om roeporkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone, man. 20.12 Piano. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. (In de pauze orgelconcert). 22.40 „Bewaar het U toevertrouwde pand". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.5 ML 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 3.55 Voor de urouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Platen. 11.30 Voor zieken. 12.00 Saxophoon en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Surinaamse volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Metro- pole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 „Les eumenides", opera. 16.10 Platen.» 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Platen. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Zuid-Amerikaans orkest. 22.30 „Gede mobiliseerd". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. groting van de afstand sterker spreken, zoveel mogelijk op te heffen. De theologi sche disputen gaan deze filosofisch ge schoolde schrijver te gemakkelijk af, zodat er voor het warmbloedige leven te weinig ruimte blijft. Voor de tweede keer vraag ik mij af, of hij zijn ambitie niet te hoog richt om zich aan zuiver artistieke normen te onttrekken. Zijn bedoelingen om het bene pen, uitzichtloze, kunstmatig-vrolijlce pan- toffel-realisme te vermijden, kan men in tussen niet genoeg waarderen. Het inlassen van melodramatische elementen, ook door gebruik van muziek, betekent in ieder ge val een schrede in de goede richting. Gor Hermus stond voor de moeilijke taak om de vele en vaak tegenstrijdige kenmer ken van Philips' persoonlijkheid de in quisiteur, de humanist, de kluizenaar, de vrome mysticus, de familievader, de held en de-heerser alle tot gelding te brengen en toch bijeen te houden. Dit gelukte hem tot op zekere hoogte, gehinderd door een onduidelijke spreeklechniek. Voorbeeldig, aangrijpend soms, was zijn bevechting van de twijfel aan wat hij de laatste waarheid meende. Maar een tragische figuur, die zijn wereldbeeld ineen ziet storten, werd hij toch niet. Jules Verstraete gaf een sobere uitbeelding van de wijze, eenvoudige bouw meester van het Escoriaal, Rika Hopper was de moederlijke huishoudster. Lucas Wensing ontwierp de statige décors, die een fraaie belichting genoten, Jan en Paul Grégoire ontwierpen de suggestieve maskers voor het Jeroen Bosch-achtige visioen in de epiloog. Aan het slot van deze beschouwing moet ik eerlijk zeggen, dat ik geboeid heb zitten luisteren en het niet genoeg kan betreuren dat deze voorstelling wat ook haar gebreken mogen zijn, zo grof door Comedia, wat ook haar gebreken mo gen zijn, zo grof in discrediet is gebracht. DAVID KONING. Amateurtoneel De Kennemer Toneelkring met „De gevaarlijke bocht" Zaterdagavond hebben wij kennis ge maakt met een nieuw amateur-ensemble, namelijk de Kennemer Toneelkring onder leiding van de heer N. W. Tol, dat zich blij kens een uitvoerig prospectus ten doel stelt bij de keuze der stukken een eigen weg te zoeken in de dramatische litteratuur, met, vermijding van de platgetreden paden die naaö het direct-aanwijsbare succes leiden. Wat er ook van terecht mag komen, het streven verdiént steun en waardering. Er ligt inderdaad wij hebben daar reeds dikwijls op gewezen een groot terrein braak, dat dringend de exploitatie b: hoeft, die van de beroepsgezelschappen (mis schien) te veel risico zou vergen. Boven dien zijn er talrijke werken te vinden die te weinig kansen hebben gekregen en daar door ten onrechte in het vergeetboek raak ten. Men kan dus goed ennuttig werk doen, dat veel voldoening zal schenken op den duur, doch waarvoor men liefde en volharding zal moeten opbrengen. De Kennemer Toneelkring debuteerde met „De gevaarlijke bocht" van John Boyn- ton Priestley, welk spel, het eerste van deze thans zo bekende schrijver, overigens al herhaaldelijk zowel door het professio nele als door het dilettantentoneel hier te lande, voor het voetlicht is gebracht.In, tegenstelling tot enkele van zijn stukken uit de: oorlogstijd, waarvan men het be staansrecht gaarne eens bewezen had wil len zien. De gekozen thriller gaat uit van de ver onderstelling dat er een breuk in het tijds proces mogelijk is en laat op een geraffi neerde manier twee sterk verschillende lijnen zien, langs welke een bepaalde situa tie zich zou kunnen ontwikkelen. Door een kleine wending in het gesprek, dat in het laatste bedrijf op het critieke moment zijn normale .loop herneemt, maakt Priestley wat hij noemt de slapende honden wakker. Door al zijn personen tot het bittere einde van dit intermezzo niets dan de waarheid te laten spreken, legt deze au fond zeer gemoedelijke en vergevensgezinde wereld hervormer alle ondeugden, ziekelijke afwij kingen en bedorven verhoudingen bloot van een groepje op het oog zo gezellige mensen. De opvoering had plaats in de toneelzaal van hotel. Vreeburg te Bloemendaal, welke het spelbeeld helaas allesbehalve flatteert. Niettemin dwongen regie en mise-en-scène menigmaal bewondering af, al had er bij voorbeeld aan de sensationele climax in het tweede bedrijf een grotere pauze -vooraf moeten gaan en diende juffrouw Moekridge de op visite vertoevende schrijfster van detective-verhalen, in het midden te zitten. Over het algemeen waren de rollen juist bezet en werd de tekst, op enige kleine onregelmatigheden na, met veel begi'ip ge lanceerd. Om hun bijzonder opvallende prestaties dienen twee van de medewerkers met name te worden genoemd, namelijk Ton Jongens (als Robert Caplan) en Frans Boone (als Charles Stanton), al bleef deze laatste iets te jeugdig in zijn uiterlijke ver schijning en in zijn manier van doen. Mede dank zij de toereikende prestaties der an deren beleefden de toeschouwers een boeiende avond. DAVID KONING. Muziek Acht gevorderde leerlingen van Haarlems Muziek-lnstituut Zondagmiddag mocht een achttal gevor derde leerlingen van Haarlems Muziek-ln stituut voor het publiek proeven van be kwaamheid afleggen. Er werd aardig, ja soms vrij knap gemusiceerd; maar spijts leeftijd en technische vorderingen van ze ven dezer ijverige leerlingen was het toch duidelijk dat de achtste een klein meisje, ze allen overtrof door een buitengewone aanleg, die het evenwicht irn klank en rhythme als vanzelf weet te vinden en, wat zeer merkwaardig is, ook de zuivere ex pressie weet aan te wenden. Mej. Frieda Hoogerwerf, de lerares van het kind, liet haar Bach, Badings en Chopin spelen, en telkens was het raak in stijl, rhythmiseh vast en toch met een natuurlijke lenigheid; daarbij heel goed van klankverhouding. De andere leerlingen speelden wel is waar zwaarder werk; maar zwaar of licht, dat heeft niets met het mysterie van de na tuurlijke muzikaliteit te maken; deze spreekt desnoods uit een enkel aceoord, uit de aanslag van een cmkele toets. Een zo gave vertolking als die van de 14de van Baehs „Kleine Praeludiën" en van de Sici- Liano en het Menuet van Badings zijn mu zikaal wel zeer zeldzame dingen. Uit dit kind dat zo iets presteert moet iets zeer bijzonders groeien. De leerlinge die het publiek vergastte op twee Inventionen van Bach en op de Fan- taisie-Impromptu van Chopin, toonde bij een tamelijk weke aanslag, een zeer vlotte techniek. Een goede belofte werd gegeven met de Sonate in g van Haydn; rhythmiseh is er echter nog wel wat meer stevigheid in te brengen, De Wals op. 70 no. 2 van Chopin klonk muzikaal, hoewel wat onrus tig door plotse opwellingen. De Polonaise op. 26 no. 1 van Chopin verraadde veel talent', ondanks een teveel aan gemanië reerde dynamiek. Een gezond muzikaal temperament, maar een dat zich zal' moe ten leren beheersen, sprak uit de vertol king van de Sonatine van Ravel. Overi gens zeer veel belovend. De jonge violist die het eerste deel van Viotti's 23ste concert speelde, zal bij ver dere rhyfhmische ontwikkeling in de sto'k- voering, heel wat kunnen bereiken, want zijn aanleg is'best Een goede indruk kre gen wij ook van de Variations symphoni- ques van Bofjmann voor cello, hoewel de opgave nog wel wat zwaar leek. Tenslotte luisterden wij met genoegen naar de vertolking van „Ma mère l'Oye" van Ravel, door twee leerlingen „a quatre mains" gespeeld. JOS. DE KLERK. Heringa Wuthrich HAARLEM Electriscbe Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) Drie jeugdige Haarlemmers stelen auto De „derde man" bleef het langst zoek Zaterdagavond meldde zich een Haar lemmer, die aan de Wagenweg woont, bij de politie met de mededeling, dat zijn auto 's middags waarschijnlijk om een uur of drie uit zijn garage was gestolen. De poli tie stel'de onmiddellijk een onderzoek in, doch nog dezelfde avond tegen twaalf uur kwam een twintigjarige magazijnbediende in gezelschap van zijn vader in het bureau- Smedestraat vertellen, dat hij een van de daders was geweest. Tezamen met twee vrienden had hij de auto meegenomen en was er mee naar Den Haag gereden. Om half twaalf 's avonds waren zij terug gekomen in Haarlem, hadden een van de jongelieden afgezet bij zijn huis en waren vervolgens naar het huis van deze maga zijnbediende gereden. Ook die was uitge stapt en de derde was verder gegaan met de wagen. Niemand wist waarheen. De tweede dader, een student van 21 jaar, die nog dezelfde nacht van zijn bed werd gelicht, kon ook niet vertellen, waar heen de derde man met de auto was ge gaan. Wel voegde hij nog aan het verhaal toe, dat ze tweemaal hadden getankt (in Bloemendaal en Den Haag) en in de auto aanwezige benzinebonnen hadden ondertekend met de naam van de werke lijke eigènaar van de wagen. Pas Zondagmiddag wist de Haagse politie de derde man, die nog .in het bezit was van de wagen, in te rekenen. Het was een zestienjarige Haarlemse monteur-; hij had de gehele Zondag nog van de wagen ge bruik gemaakt. Deze jongeman, die de benzine-bonnen valselijk had ondertekend is aan de kinderpolitie te Haarlem over gegeven. Verkiezing voor de Provinciale Staten Stemmen in een andere gemeente De burgemeester van Haarlem wijst er op dat de kiezer bij de stemming Ier vex*- kiezing van de leden der Provincale Staten op 26 April in nlaats van in de gemeente, waar hij op de Itiezerslijst voorkomt, kan deelnemen aan de stemming in een andere gemeente, gelegen in dezelfde provincie. De kiezei-, die van deze bevoegdheid wil gebruik maken, moet vóór of op 12 April in pei-soon ter secretarie van een gemeente mededelen in welke gemeente hij wenst te stemmen, onder opgave van zijn naam en de voornamen, het jaar van geboorte, de gemeente, waar hij op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de gemeente, waar hij aan de stemming wenst deel te nemen, zo mogelijk met vermelding van straat en huisnummer. Te Haarlem bestaat daartoe gelegenheid ter secx-etarie, afdeling bevolking en vei-- kiezingen: De kiezer mag in een dergelijk geval niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente, waar hij op de kiezerslijst voorkomt. Aan het door de kiezer opgegeven adres ontvangt hij, die bevoegd is aan de stem ming deel te nemen, van de burgemeester der gemeente de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. Waarborgen voor een behoorlijk woningpeil Niet alle plannen voor goed kope bouw zijn bruikbaar Nadat een speciale financieringsregeling voor de bouw van woningwetwoningen met een verminderde rijksbijdrage tot stand is gekomen, zijn thans voor deze groep maatregelen genomen, die een on gestoord verloop van de bouwactiviteit en het handhaven van een behoorlijk woning- peil moeten waarborgen, zo deelt het mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting mede. Voor de uitvoering van de goedkope wohingbouwplannen zijn voorlopig 6 a 7000 woningen beschikbaar. Uitgegaan is van een aantal te financieren woningen, dat ongeveer 20 pCt. van de provinciale volumina bedraagt. Dit gelimiteerde aantal woningen stelt weliswaar een grens aan de mogelijkheid om in deze sector te bouwen, maar schept tevens de zekex-heid, dat de te verstrek ken extra-toewijzingen in het kader van het bouwplan 1950 te verwezenlijken zijn. Door vaststelling van het aantal op voor lopig 6 a 7000 is er tegen gewaakt, dat het woningbouwprogramma geheel door kruist wordt, aldus het ministerie. De verdeling over de provincies moet voorkomen, dat de onderlinge verhoudin gen te zeerworden verstoord en houdt dus 'rekening met de grondslagen die bij de verdeling van het normale woningcon tingent hebben gegolden. Bij de bepaling in welke gemeenten met de bouw begonnen kan worden zal over leg worden gepleegd met de colleges van Gedeputeerde Staten. Het zal dus voorkomen, dat niet aan alle gemeenten het aantal woningen wordt toegewezen, waarvoor zij plannen hebben ingediend. Aangezien de (verlaagde) bouwprijs in sommige gevallen nauw ver band houdt met hét aantal woningen, dat een plan omvat, zal in zulke gevallen de mogelijkheid worden overwogen de uit voering van dergelijke plannen bijvoor beeld over twee jax-en te verdelen. Een eerste vluchtige beoordeling heeft reeds uitgewezen, dat lang niet alle inge diende plannen bruikbaar zijn. Uit som mige plaqnen blijkt dat men een onrede lijk groot aantal woningen buiten het toe gewezen bouwvolume wilt bouwen. Soms is de woninginhoud te hoog of de exploi tatie-opzet ondeugdelijk. Voorts zijn er kwalitatief onvoldoende plannen. De di recties van de wederopbouw in de ver-, schillende provincies, die de plannen in eerste instantie zullen beoordelen, hebben daarom richtlijnen ontvangen ten aanzien van de tèchnische eisen. Uiteraard zal aan de doeltreffendste plannen voorkeur worden gegeven. De urgentie van de bouw in de desbetreffen de gemeente is dus niet de enige maatstaf bij de beoordeling. Het gaat in de aller eerste plaats om de goede plannen en de mogelijkheden tot kostenverlaging, die daarmede bereikt kunnen worden. GUIVilVSII BOORDEN 1.80 Verkrijgbaar bij SCHINDELER Gen. Cronjéstraat lalb - Tel. 16045 De Zandvoortse Boulevards Definitieve verbinding kan voor zomer 195 1 klaar zijn In een deel van onze oplaag hebben wij Vrijdag reeds gemeld, dat het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn goedkeuring heeft onthouden aan het in Januari door de Zandvoortse Gemeente raad met de kleinst mogelijke meerderheid genomen besluit tot het maken van een tijdelijke verbinding tussen Noord- en Zuidboulevard, bestaande uit een wandel pad van Noord naar Zuid de Strandweg kx'uisende en een rijweg van het pavil joen Garni" naar de Burgemeester Engel- bertstraat. Gedeputeei'den hebben het gemeentebe stuur geschreven dat zij over deze kwestie het ooi-deel hebben gevraagd van de hoofd ingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Uit diens advies is gebleken, dat het zich laat aanzien, dat de plannen voor de definitieve oplossing ter plaatse, zoals deze zijn opgenomen in het Wederopbouwplan, in de tweede helft van 1950 kunnen wor den aanbesteed en voor dé aanvang van het seizoen 1951 kunnen zijn voltooid. De door de Raad beoogde tijdelijke verbin ding zou dus alleen maar van nut zijn ge durende de zomer van 1950. Het Rijk zou in de kosten dezer verbinding geen bijdrage verlenen. De middelen tot dekking van de kosten der beoogde verbinding zijn door de Raad niet aangewezen. Maar af gezien hiervan en ook afgezien van de vraag of op de gewone dienst der begro ting voor 1950 het bedrag dier middelen kan worden gevonden zijn Gedeputeerden van oordeel, dat het besteden van een zó aanzienlijk bedrag voor werken met een zó beperkte levensduur onder de huidige omstandigheden uit een financieel oogpunt niet verantwoord moet worden geacht. Met het oog op dit standpunt van Gede puteerde Staten, stellen B. W. voor, het besluit van 17 Januari 1950 in te trekken. TaxiBei 1 3000 DAG EN NACHT Vereniging „Haerlem" De belangstelling voor de voordracht welke dr. A. van der Boom Vrijdagavond hield voor de Vereniging „Haerlem" in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann was bijzonder groot. Na een inleidend woord van de voorzitter dr. C. Spoelder sprak de heer Van der Boom over „De oude Sint Bavo als monument van middeleeuwse bouwkunst". Spreker zette uiteen, dat de gothiek uit Frankrijk tot ons land is door gedrongen via Zuid-Nederland. Met voor beelden toonde hij dat aan. Ook in Enge land hebben bouwmeesters gebruik ge maakt van de gothisehe bouwstijl, doch de Engelsen ontwikkelden hierbij eigen opvat tingen, hetgeen spreker nader toelichtte. Ook tot Haarlem drong de gothisehe bouwstijl door en dat blijkt in het bijzonder bij de oude Sint Bavo. Spreker gaf een be schrijving van dit kerkgebouw en vertelde, dat er vermoedelijk ook eerder gebouwen op dezelfde plaats hebben gestaan. Dr. Van der Boom gaf een toelichting op de lichtbeelden, welke vervolgens van vele plekjes van het inwendige der kerk en van de buitenzijde werden vertoond. Fraai, wa ren de gekleurde diapositieven naar opna men van de heer H. Elsinga. Deze heeft een prachtige serie samengesteld van vele details. De belangstelling der bezoekers ging ook uit naar de gekleurde foto's welke op de toren zijn gemaakt en welke een beeld gaven van panorama's der stad. PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT 49. Nu geviel het toevalligdat de iveg, waarlangs Joris zich voortspoedde, op een bepaald punt een scherpe bocht maakte; en juist op dat punt was de bestrating nogal glad. Wat gebeurde er dus? De mooie, dure auto van Joris gleed van de weg af en bleef halverwege in een sloot steken. Had hij nu maar niet zo roekeloos gereden! Had hij nu maar aan de waar schuwing van brigadier Boekweit gedacht! Hij mocht nog van geluk spreken, dat er niets ernstigers gebeurd was. Maar hoe dan ook Joris klom er uit en stond een poosje de toestand te overdenken. Wat ik nodig heb," zo sprak hij, „dat is de hulp van een loelioillend persoon, die tevens van een krachtig paard voorzien is. Daar na zal het slechts een geringe moeite zijn om deze goede wagen weer in het rechte spoor te brengen en mijn tocht te vervol gen. Een eenvoudig, doch wijs gezegde uit de volksmond brengt mij in herinnering: Geduld overwint alles!" Terwijl hij daar zo stond te overleggennaderde vanuit de verte een woonwagen. Welke woonwagen? Die van maestro Fiedelduin en Panda na tuurlijk! De violist speelde nog steeds mondharmonica, maar Panda, die cherp de weg af tuurde, ontwaarde Joris al spoe dig. „Het schijnt," zei hij, „dat daar iemand in een greppel is blijven steken. Misschien kunnen wij wel even helpen!" Maar toen zij dichterbij kwamen herkenden zij, wie dat ongelukje met de auto had gehad. „Aha," sprak Joris achteloos. „Welk een geluk! Hier nadert enig goedhartig woon wagen-volk, voorzien van een krachtig en weldoorvoed paard. Ik meen me te herin neren dat ik hen al eens eerder trof. Hoe aardig zal dit weerzien worden!" Maar maestro Fiedeldum liet zijn mondorgel zinken en gaf een schreeuw: „Daar is de dief!" „Snelverband" recipieerde Vele Haarlemmers voerden Zaterdag middag het woord in een van de zalen van Hotel Lion d'Oi-, waar het bestuur vap de eerste hulp vereniging Snelverband" reci pieerde ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van die vereniging. Gelukwensen en waarderende woorden kwamen van dr. Wagenaar, secretaris van de landelijke ver eniging E.H.B.O., de heer Stassen, secretai'is van het district Noordholland van deze ver eniging, hoofdcommissaris J. Fontijne van de Haarlemse politie, arts J. M. Segaar, lei der van de eerste hulpcursus van „Snelver band", de heer Heymans van de reddings brigade en de heer H. Spierdijk, die de dank van de voetballers overbracht. Tenslotte sprak ook namens het gemeente bestuur wethouder W. C. Bakker. De heer Bakker constateerde, dat „Snelverband" zich langzamerhand een hechte plaats had veroverd in de Haarlemse gemeenschap. De wethouder herinnerde aan het goede werk, dat de vereniging gedurende de oorlog heeft gedaan door 't geven van E.H.B.O.-cursus- sen in de Haarlemse bedrijven. „Snelver band", aldus de heer Bakker, „is een ver eniging, wier werk is voortgekomen uit het particulier initiatief en dat moet het ook blijven. Ik wens u weinig ongevallen toe en zegen op Uw werk." De heer S. P. Doek, voorzitter van „Snel verband" bedankte alle sprekers voor hun woorden. August. ,,Le dróle", het bekende kanon van Napoleon, dat in 1813 in de slag bij Leipzig door prins August van Pruisen werd veroverd, is onlangs door de Duit sers aan de Franse autoriteiten terug gegeven. Vooraanstaand. Het communistische, te Bratislava verschijnende orgaan „Prav- da" heeft medegedeeld, dat Izidor Tausinger in Bratislav Zaterdag bij zijn werk vermoord is. Tausinger, een vooraanstaand communist, wordt door het blad „een der oudste bolsjiwiki" genoemd. Hij behoorde tot de eersten, die zich bij de communistische partij aansloten, toen deze in 1921 opgericht werd. Het blad zeide niets over de da ders of de toedracht van het gebeurde. Oorzaak! Volgens het Sovjet-Russische re geringsblad „Izwestia" is de nederlaag van de communisten bij de Britse ver kiezingen veroorzaakt door het feit, dat de Britse communistische partij nog niet de partij van de massa der wer kende klassen is geworden. Andere re denen van de nederlaag waren volgens Izwestia, dat de partij geen zalen kon krijgen, dat zij te weinig zendtijd had den gekregen en dat hun propaganda en agitatie waren beknot. Opkikkertje. In het proces dat tegen Coca Cola in Parijs wordt gevoerd is de be schuldiging- geuit dat er fosfor-oxyde in deze drank zou zijn verwelkt. De verdediger van de firma, Georges Izard, die indertijd ook Victor Kravtsjenko verdedigde, voerde aan dat het oxyde in deze verbinding op wekkend, maar allerminst schadelijk zou zijn. De zaak werd verdaagd om eerst deskundigen .te horen. Aardige baan. De UNESCO zoekt een schoolopziener voor 40 scholen in het Midden-Oosten, die gevestigd zijn in tenten en oude legerbaraltken, en die 21.000 Arabische vluchtelingen als leer lingen hebben. De schoolopziener zal per jeep, vliegtuig en kameel zijn in spectiereizen moeten maken door de woestijnen en valleien tussen Aleppo en Gaza. Kennis van Engels, Arabisch en Frans is een vereiste. Verdwijning. De bibliothecaresse van de Engelse voox-lichtingsdienst in Boeka rest, mevrouw Constantin, en haar echtgenoot zijn spoorloos verdwenen. Men verwacht dat de Britse regering krachtig zal protesteren tegen deze „verdwijning". Brand. Door het omvallen van een petro leumlamp zijn Zaterdagavond in de Chinese wijk van Saigon duizend hut ten in vlammen opgegaan. Zesduizend mensen werden dakloos. Op weg. Professor Cunningham van de universiteit van Californië heeft in het sterrebeeld van de Grote Beer een nieuw hemellichaam ontdekt, dat zich met grote snelheid in de richting van de aarde voortbeweegt. Het gaat nu al tweemaal zo hard als - bij de eerste waaxmeming. Het betreft hier echter slechts een klein hemellichaampje met een doorsnede van enkele kilometers, dat nog 35 millioen kilometer van de aarde verwijderd is. Wanhoop. Een Joegoslavische vluchteling, Nicolaas Martinozick, die op het vlieg veld Noi'tholt hoorde, dat hij Groot- Brittannië niet mocht binnenkomen, heeft zich op de terugreis naar Zürich boven Noord-Frankrijk uit het toestel van de Swiss Air laten vallen. Hij had eerder verklaard, dat hij zelfmoord zou plegen wanneer hij niet in Engeland zou worden toegelaten. Tijdens de lunch opende hij de deur van het toe stel en sprong naar beneden. Hij moet terecht gekomen zijn in de moerassen boven Saint-Quetin en hoewel naar hem gezocht is, heeft men zijn stof felijk overschot nog niet gevonden. Buit. De Chinese nationalistische guerilla's in Noord-Kiangsoe hebben zich meester gemaakt van een communistisch koopvaardijschip met 400 passagiers aan boord, waaronder vele communis tische militairen. Staking. Wegens het ontslaan van een af gevaardigde der werknemers in de be- di'ijfsraad van de Crossley-fabrieken iit Manchester, hebben 1100 arbeiders in dit bedrijf het wei-k neergelegd. Verte genwoordigers van de bedrijfsraden van meer dan 35 fabrieken in Manches ter zijn samengekomen om de toestand te bespreken. Zij hebben de 100.000 ar beiders die zij vertegenwoordigen, aangespoord om een waarschuwings staking te houden. Protest. Josef Liniewiecz, de Poolse ge zant in Washington, heeft geprotesteerd tegen een rede van de Amerikaanse minister van arbeid, Maurice Tobin, waarin deze „leugens" zou hebben ver teld over de levensomstandighedénder Poolse arbeiders. Revue „Taptoe" in de Concertzaal De Haarlemmers hebben minder belang stelling dan anders getoond voor de nieuwe Snip en Snap-revue, die Zaterdag en Zondag in de gemeentelijke concex-tzaal is vertoond. Misschien komt dat wel door de vele voor proefjes, welke het publiek door de radio worden vborgezet. Het mag dan waar zijn, dat de vele grapjes welke door Willy Walden en Piet Muyselaar worden gedebiteerd, daar door geen verrassing meer zijn, er valt in deze revue nog veel meer te waarderen, dat alleen door de televisie in de huiskamers opgediend zou kunnen wroden. De twaalf „Dancing Lovelies" zijn niet alleen lieftallig, maar zij kunnen dansen ook en zijn daarbij min of meer gehuld in costuums die aan haar optreden veel luister bijzetten. Dat geldt ook voor Hetty Berger, die een voortreffelijke revue-artiste blijkt te zijn Dan mogen ook de „Foux' Rhythm Aces" genoemd worden, wier muzikale pi'estaties ver boven de mid delmaat uitsteken. Piet Muyselaar en Willy Walden hebben natuurlijk het leeuwenaan deel in het lachsucces met hun vermakelijke pai-odieën op ware gebeurtenissen, waarvan die met het horloge wel een van de geestig ste was. Zij zorgen er in elk geval voor dat men bijna drie uren aan een stuk kan lachen en dat is in deze tijd heel wat waard. TWEEMAAL HAAGSE COMEDIE Hét komende week-einde wordt de Stads schouwburg bespeeld door de Haagse Come- die. Opgevoex-d worden twee van de sterkste stukken van het répertoire: op Zaterdag „De jongen Winslow" van Terence Rattigan, geregisseex-d door Cruys Vooi'bergh, waaraan medewex'ken Fie Cai-elsen, Caro van Eyck, Coba Keiling, Paul Steenbergen, Anton Roe mer. Pim Dikkers en enkele anderen. Zondag wordt een herhaling gegeven van Noel Cowards blijspel „Ik lach er om" met regisseur Cees Laseur in de hoofdrol en als verdere medewerkenden Ida Wassex-man, Myra Ward, Elisabeth Andersen, Theo Fren- kel, Jan Retèl, Bob de Lange, Bob van Leer- sum en Brenda Lindbergh. De heer J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam houdt Woensdag een lezing in het gebouw der Stads-Evangelisatie, Lange He renstraat. Het gemengd koor „Eben-Haëzer" verleent medewerking.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2