Haarlems Dagblad Masaryk Twee amendementen Troonrede op de „Duitsland zou zijn wereldpositie kunnen herstellen als leverancier van China" De heer Louwers gaf uitsluitend zakelijke inlichtingen door Weerbericht 64e Jaargang No. 194>94 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 7 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij dc Administratie. ctt aprethtc taarten® töc «Courant (anno i6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET IS VANDAAG een eeuw geleden dat de grote Tsjecho-Slowaakse staats man en wijsgeer Thomas Masaryk te Hodo- nin, een Slowaaks grensstadje, geboren werd. Het is dertien jaar geleden dat hij, op hoge leeftijd dus, stierf. Het is niet over dreven als de informatiedienst van Vrij Tsjecho-Slowakije, die te Londen gevestigd is, verklaart dat zijn leven vandaag in de gehele democratische wereld herdacht zal worden. Hij was een groot staatsman en geleerde, de bevrijder van zijn vaderland en zijn eerste staatspresident (19181935); hij was bovenal een nobel mens. „Masaryk geloofde in de mens", heeft prof. Qdlozilik van hem gezegd. „Hij geloofde, dat de mens in staat is goed van kwaad te onderschei den en dat hij na enig dwalen tenslotte toch het goede aanvaardt. Hij geloofde dat de mens in staat is zichzelf te regeren en de verantwoordelijkheid der democratie, die dc beste regeringsvorm is, te dragen. Hij was voorstander van de grootst moge lijke vrijheid voor de burger. Als politici klaagden dat de vrijheid werd misbruikt beval hij als geneesmiddel voor de zwakten der democratie meer vrijheid aan." En generaal Faucher, een ander groot bewon deraar van de president, [heeft erkend dat degenen die de grootheid van Masaryk ver staan en begrijpen dat de mensheid niet op andere wijze uil; de chaos kan geraken dan langs de door hem verlichte weg, niet talrijk zullen zijn. Maar dit behoeft hen niet te ontmoedigen: een weinig gist is vol doende om het deeg te doen rijzen. Masaryk was een man van zeer eenvou dige afkomst: de zoon van een Slowaaks koetsier. Zijn moeder was een Tsjechische. Zijn eerste werk kan men niet de aanvang van zijn loopbaan noemen, want tot zijn vijftiende jaar was hij smidsleerling, nadat zijn ouders de gedachte hadden opgegeven, hem onderwijzer te doen worden. Maar zijn onderwijzer bracht hen tenslotte ertoe, hem naar het gymnasium te zenden: eerst te Brno, later te Weenen. Hij onderscheidde zich spoedig. Hij had een harde moeilijke jeugd: door lessen ie geven voorzag hij zelf in zijn levensonderhoud, ook aan de univer siteit, waar hij philosophic studeerde en na zijn promotie tot lector benoemd werd. Tijdens een verblijf in Leipzig ontmoette hij de Amerikaanse Charlotte Garrique, die in 1878 zijn vrouw werd. Haar grote toe wijding en karakter zouden een beslissende invloed op zijn levensloop hebben; vijfen veertig jaar lang stond zij hem trouw ter zijde. Haar familienaam voegde hij aan de zijne toe. Sindsdien heette hij Thomas Gar rique Masaryk. Zijn politieke loopbaan begon in de vroe ge tachtiger jaren, eerst als leider van een politiek weekblad, later als parlementslid (1891), maar al binnen twee jaar gaf hij die Weense politieke taak op en begon een carrière als opvoeder van het Tsjechische volk, waarbij hij veel aanhang verwierf maar ook veel tegenstand opwekte in zijn verzet tegen het Oostenrijks-Hongaarse staatsbeleid. Als leider van de Progressieve Partij, gemeenlijk bekend als de Realisti sche Partij, keerde hij in 1907 in het parle ment terug en verzette zich fel tegen Oos tenrijks karakterloos beleid ten aanzien van Duitsland. Zijn moedig verzet tegen de Oostenrijks-Hongaarse heersers-methoden zette hij voort tijdens de eerste wereld oorlog. Eind 1914 verliet hij Oostenrijk en keerde zich in het buitenland tegen de dubbel-monarchie, die hij in zijn boek Nieuw-Europa als corrupt, imperialistisch, militairistisch, aanmatigend en als een zinneloos overblijfsel van de Middeleeuwen betitelde. Hij streed voor de bevrijding van Tsjecho-Slowakije van het Habsburgse juk en stichtte met vele in het buitenland ver toevende landgenoten de Tsjecho-Slowaak se Nationale Raad, waarvan hij voorzitter en de jonge Benesj secretaris was. In Lon den vond hij grote hulpvaardigheid bij Engelse vrienden van wie Wickham-Steed, hoofdredacteur van de Times, een der voor- naamsten was. In Mei 1918 volbracht hij het, in Amerika bij de Lansing Declaration de Amerikaanse sympathie voor Tsjecho- Slowaakse en Joego-Slavische onafhanke lijkheid te verwerven, waarbij de geallieer den zich kort daarop aansloten. Bij het ver drag van Pittsburgh besloten Tsjechen en Slowaken, samen één staat te vormen en na de val der dubbel-monarchie en de wapenstilstand, die op 11 November de eerste wereldoorlog ten einde bracht, werd Thomas Masaryk op 14 November 1918 door de Nationale Vergadering te Praag met algemene stemmen tot eerste president der republiek gekozen. In 1920, 1927 en 1934 zou 'hij telkens met grote meerderheid als zodanig herkozen worden. In December 1935 legde hij zijn taak neer en volgde Benesj hem op, die gedoemd was het grote opbouwende werk van zijn voorganger, waarin hij zo belang rijk aandeel had genomen, door Hitler's ingreep in 1938 tijdelijk te zien verstoren en na jarenlange emigratie geduren de de tweede wereldoorlog en zijn blijde terugkeer in het bevrijde land daarna opnieuw te moeten wijken voor een bui tenlandse macht: ditmaal die der Sovjets, die een communistische regering opdrong. Hij overleefde die laatste schok niet lang meer. Thomas Masaryk heeft in zijn lange, rijke leven ook Rusland bereisd. Hij kende het, sprak zijn taal en kende zijn filosofie en lettei-kunde. Gekant tegen alle autocratie was hij ook tegenstander van het Russische communisme. Over de Bolsjewieken schreef hij dat zij wel wisten hoe zij de Tsaar moes ten verwijderen, maar niet het Tsarisme. Sommigen zullen van mening zijn dat van Masaryk's levenswerk weinig is over gebleven. Anderen, bitter gestemd in deze tijd, zullen zijn vertrouwen in de gaven, de mens door Hoger Macht geschonken, niet aanvaarden. Zo zijn het ook velen, in menig geval dezelfden, geweest die in Hitiers tijd meenden dat Duitslands overheersing over Europa een voldongen feit was en dat het Derde Rijk was gekomen om te blijven bestaan. R. P. Westerling Woensdag voor de rechter Westerling zal Woensdag te Singapore voor het gerecht verschijnen, aldus werd heden officieel te Singapore bekend ge maakt. Zoals bekend, wordt hij beschul digd van onrechtmatige binnenkomst van Malakka en het plegen van geweld ten op zichte van een mede-gevangene. Britse Conservatieven openen het offensief Attlee bracht de staalnationalisatie ter sprake LONDEN, 7 Maart (Reuter). Tijdens het debat in het Engelse Lagerhuis over het regeringsprogramma, dat Koning George bij de officiële opening van het parlement aanbood en waarin niet over nationalisatie van de staalindustrie werd gesproken, heeft minister-president Attlee verklaard, dat de regering zich nationalisatie van de staal industrie ten doel blijft stellen, doch dat er op het ogenblik op dit gebied niets te doen valt. De conservatieven, die de oppo sitie vormen, hebben tegelijk twee amen dementen ingediend op de Troonrede, die de val van de regering te weeg zouden kun nen brengen, indien zij werden aangeno men. Politieke waarnemers waren verbaasd dat de conservatieven zo spoedig tot de aanval overgingen. In deze amendementen wordt betreurd, dat in de Troonrede geen melding wordt gemaakt van de ijzer- en staalindustrie, en dat geen doeltreffender maatregelen wor den genoemd tegen het woningtekort. Men beschouwt deze stap als-"een waarschuwing" dat de oppositie de regering de „oorlog zal verklaren" naar aanleiding van elke be langrijke kwestie. Voordat Attlee opstond om het program ma toe te lichten, had Eden verklaard, dat de conservatieven zich het recht voorbe houden om critiek te oefenen, doch Eden beloofde, dat het regeringsapparaat niet tot stilstand gebracht zou worden omdat de partijen slechts zo weinig in sterkte ver schilden. Deze bijna gelijke krachtsverhou ding houdt echter geenszins in, dat de bui tenlandse politiek ook maar in de geringste mate zou moeten verslappen, aldus Eden. Dinsdag wordt het debat hervat. Eerste spreker is Winston Churchil, die na Attlee's Albert Lebrun overleden Zoals wij gisteren reeds berichtten is te Parijs de oud-president van de Franse Republiek, Albert Lebrun, op 79-jarige leeftijd overleden. De heer Lebrun werd oorspronkelijk opgeleid voor mijningenieur, doch al spoedig richtte hij zich meer en meer op de politiek. In 1898 werd. hij be noemd tot afgevaardigde voor Bricy in het parlement en dat is hij geruime lijd ge bleven. In 1903 en 1904 was hij bovendien secretaris van de Assemblée. In 1911 werd Lebrun in het kabinet van Caillaux be noemd tot Minister van Koloniën en later in hetzelfde kabinet tot Minister van Oor log. In 1913 werd hij vice-president en van dat ogenblik af tot de Duitse inval in 1940 heeft de heer Lebrun vrijwel voortdurend zeer hoge functies in de Franse regering bekleed. In 1932 kwam zijn benoeming tot President van de Franse republiek. In 1939 werd hij herkozen en tot hij door maar schalk Pétain van deze functie werd ont heven, heeft hij op deze hoge post zijn land gediend. In Augustus' 1943 werd Lebrun door de Duitsers gearresteerd en in Beieren geïn terneerd. Na twee maanden in deze inter nering werd hij naar Frankrijk terugge bracht op grond van zijn slechte gezond heid. Nadat de heer Lebrun nu reeds een maand het bed had moeten houden we gens longontsteking is hij gisteren over leden. Wet op registratie van Amerikaanse communisten De juridische commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft ëen wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de verplichte registratie van communisten. De republikeinse senator Karl Mundt deelde mee te verwachten, dat het Congres het wetsontwerp spoedig zou aannemen. „De tijd is er rijp voor", zei hij. rede een zitting geleid heeft van het con servatieve „schaduwkabinet". Groot ceremonieel Maandagochtend om 11 uur is de plech tige openingszitting van het Britse parle ment begonnen. In grote staatsie verlieten de Koning, de Koningin en Prinses Elizabeth om 10.40 uur het paleis in de Ierse landauer, die getrok ken werd door de beroemde schimmels uit de koninklijke stallen. In Westminster Palace wachtte de oppei-- kamerheer de vorst op, om hem de konings kroon, die een twintigtal minuten vroeger uit St. James was gebracht, op te zetten. In de met purper en goud versierde „ko ninklijke kleedkamer", die thans gebruikt wordt voor de gewone vergaderingen van het Hogerhuis, werd de koning de purperen hermelijnen mantel omgehangen. Met de kroon op het hoofd schreed de vorst daarop naar de vergaderzaal van het Lagerhuis. Nadat de Koning had plaats genomen op zijn zetel, sprak hij de troonrede uit. Pre mier Attlee luisterde aandachtig naar de rede, die hij veinst niet te kennen, al heeft hij haar eigenhandig opgesteld: „de vorst heerst, doch regeert niet." Toen de vergadering geëindigd was. ver liet de .Koning, gevolgd door een bonte stoet, de vergaderzaal en keerde hij in ge zelschap van de Koningin en de Prinses naar Buckingham Palace terug. Duizenden Londenaars stonden langs de route opge steld. Londen vlagt voor President Auriol Franse veiligheidsdienst paraat Over een afstand van 120 km., van Dover tot Londen, wapperen de Franse kleuren ter verwelkoming van president Auriol, die vandaag voor een driedaags bezoek aan Londen te Dover zal aankomen. De haven van Dover en de Britse hoofd stad zijn met vlaggen en bloemen getooid ter gelegenheid van het eerste Franse officiële bezoek sedert Maart 1939, toen president Lebrun, die gisteren te Parijs is overleden, in Groot-Brittannië te gast was. De twaalf Vampire-vlïegtuigen, die het schip van president Auriol escorteren, hebben gisteren een oefenvlucht gemaakt Het woord is aan Guizot: De behoefte die teü hebben aan de toegevendheid van anderen moest ons zelf toegevender maken. Italiaanse troepen schepen zich in Napels in naar Somaliland, dat door de UNO aan Italië in beheer gegeven is. Hoe Franco er over denkt ,Na een derde wereldoorlog zullen zelfs de overwinnende volken door een revolutie worden meegesleept" PARIJS, 6 Maart (A.F.P.). Het Franse blad „Le Monde" bevat heden het verslag van een interview met generaal Franco. Het onderhoud, dat vijf kwartier duurde, had onder meer tot onderwerp de huidige toestand van Europa en zijn toekomst. „Het Europese probleem oplossen", zo verklaarde de CaudiHo, „betekent op de eerste plaats een einde maken aan de ge volgen van de toestand in Duitsland en Italië (in het Verre Oosten in Japan), die ontstaan is door periodieke vernieuwing van de uitbreiding der bevolking, waar mede niet een werkgelegenheid voor allen gepaard gaat". Generaal Franco beschouwde de kwestie vervolgens uit het oogpunt van de moge lijkheden der Duitse politiek en voegde er aan toe: „Duitsland zal steeds geneigd zijn Officieren van de Franse veiligheids- een binnen- en buitenlandse politiek te voe- dienst hebben gisteravond in samenwer king met de politie, de republikeinse garde en marine-autoriteiten een generale repe titie gehouden van de veiligheidsmaatrege len bij de inscheping van president Auriol. Teneinde eventuele demonstraties te voor komen, zullen alle toegangen tot de haven van Calais zwaar bewaakt worden. Haven arbeiders, kruiers en leden der bemanning van de kanaalboot Arromanches die de president en zijn gevolg naar Engeland brengen hebben speciale toegangsbewijzen gekregen. Rechercheurs en polilie-agenten zullen bij het Gare du Nord en op strategi sche punten van de route naar Calais ge- stationneerd worden. ren, die het bestaan van zijn industrie mo gelijk maakt en aan de chronische overbe volking het nodige voedsel verzekert. Men Japanse particulieren krijgen weer koopvaardijschepen Generaal McArthur heeft de Japanse regering bevel gegeven van 1 April af de Japanse koopvaardijschepen weer over te dragen aan particuliere rederijen. Het be treft 518 vrachtschepen met een totale ton- nemaat van meer dan 1 millioen ton en 71 tankschepen, in totaal 200.000 ton me tende. Directie van de A.K.U. verklaart: Naar aanleiding van de veroordeling van de heer J. Louwers, de dagelijkse leider van het verkoopkantoor van de Algemene Kunstzijde Unie in Praag, door een Tsje chisch staatsgerechtshof.heeft een redacteur van het A.NJP. een onderhoud met de direc tie van de A.K.U gehad. Deze verklaarde dat zij de heer Louwers niet tot een ont- erende daad in staat acht. Een bericht van de New York Times, waarin beweerd wordt dat de heer Louwers een communist is, noemde de directie onzin. Dat hij in de ondergrondse beweging in ons land een functie vervuld zou hebben en zeer belang rijk werk zou hebben verricht, noemde men onjuist. Men bgrijpt niet, dat de activiteit van de A.K.U. in Praag en die van de heer Louwers wordt bestempeld als economische spïonnage. De A.K.U. heeft met Tsjechoslo- wakije sinds meer dan twintig jaar zeer aangename relaties gehad en dit land be hoorde tot de grootste afnemers. Reeds voor de oorlog had de A.K.U. er een verkoopkantoor. Na de oorlog, in 1947, heeft men er weer een verkoopkantoor ge sticht onder de naam „Rayon Trading", na ampele besprekingen met het Tsjechische Gisteren heeft Kómng George VI van Engeland het parlement officieel geopend. De koninklijke stoet op weg naar liet Hogerhuis. ministerie van Buitenlandse Handel en In dustrie, de Tsjechische textielvakgroep en met „Centrotex", de centrale organisatie van de genationaliseerde Tsjechische tex tielindustrie. De directie deelde mede, dat de oprichting van dit kantoor door deze instanties werd toegejuicht omdat het de gelegenheid opende voor voorlichting door de A.K.U. over de verwerking van rayon garens. Vorig jaar heeft de heer Louwers enige van de technici der A.K.U. over de verwerking van dergelijke garens lezingen in Praag laten houden. Met instemming van de autoriteiten aldaar en met schrifte lijke instemming van het betrokken mini sterie hebben deze technici ook enige fa brieken bezocht om te adviseren bij het oplossen van moeilijkheden. De heer Lou wers heeft zich veel moeite getroost om Tsjechoslowakije garens te leveren in een tijd van schaarste. De directie verklaarde, dat het hoofd kantoor in Arnhem van het kantoor in Praag uitsluitend informaties krijgt van zakelijke aard. De heer Louwers is voor hij bij de A.K.U. kwam na de ooi-log naar Praag gegaan, waar hij als vertegenwoor diger van enige ondernemingen uit Rotter dam optrad. In 1947 stelde men hem bij de A.K.U. aan. Zijn echtgenote kreeg vorige week van hem een korte brief, waarin hij haar moed insprak en schreef: „Wie kan zeggen hoe vlug ik weer bij je ben." Veer tien dagen voor zijn arrestatie was de heer Louwers nog in Arnhem. Het was toen voor hem niet beslist noodzakelijk naar Praag terug te keren. Hij is evenwel teruggegaan om zijn arbeid voort te zetten, hoewel hij wellicht een van de weinige zakenmensen uit het Westen was, die nog in Praag ver toefden. Vriendschapsverdrag tussen Italië en Turkije Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat aan het einde van deze maand een vriendschaps verdrag met Turkije zal worden getekend. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat het verdrag geleek op verdragen tussen Italië en vele andere landen voor het tot stand brengen van diplomatieke betrek kingen. Hij zeide dit naar aanleiding van in Amerika verschenen berichten, dat het Turks-Italiaanse verdrag een onderdeel vormde van het „in gelid stellen van Grie kenland, Turkije en Italië ten gunste van de Westerse invloed in het Oostelijk deel der Middellandse Zee" zegt soms, dat Duitsland er toe zou kunnen komen een oplossing van zijn moeilijkheden te zoeken in een accoord met Moskou. Som migen achten dit mogelijk, omdat er feite lijk niet zoveel verschil zou zijn tussen het bruine regiem van Hitier en het rode van Stalin. Ik voor mij geloof dat Moskou wer kelijk een aantrekkingskracht op de Duitse massa's oefent, maar zij mist, volgens mij, iedere ideologische grond. Ik ben meer bevreesd, dat Duitsland hoopt zijn werelöpositie te kunnen herstel len door een technische en industriële uit rusting van de geweldige Chinese markt. De Sovjet-Unie van 1950 is niet in staat met eigen middelen de geweldige inspan ning te leveren, welke hiervoor is vereist en anderzijds leidt de weg naar bevoorrechte leveranties aan het huidige China over Moskou en niet over Washington, Londen of Tokio. Dat is een der voornaamste geva ren voor de komende jaren." Generaal Franco sprak vervolgens over' de middelen tot verdediging van de „Wes telijke beschaving" en verklaarde in ver band met de communistische /kwestie: „Het is dwaasheid te denken dat men een dergelijk gevaar kan weren door materiële of mechanische middelen'. Kanonnen noch atoom- of waterstofbommen zullen hiertoe doeltreffend zijn, indien de wereld zich ten aanzien van de bolsjewistische leer niet moreel en geestelijk wapent. De krachtigste strijdmiddelen zullen hun uitwerking mis sen, indien de volken zich niet geestelijk weerbaar maken tegenover de verleiding van de wereldrevolutie". „Tijdens het laatste bedrijf van de derde wereldoorlog, zelfs indien die door Mos- kou's tegenstanders wordt gewonnen, zul len de gevolgen zo schrikwekkend zijn, dat de geallieerde volken daags na die mate riële overwinning door de revolutie zullen worden meegesleept. Er is slechts één middel om die ramp te vermijden: het uiterst-militaire, het uiterst- nationale en het uiterst-administra'tieve streven op zijn ware plaats terugdrijven en de geestesgesteldheid in de wereld wape nen tegen het dorre materialisme van hel Marxisme". Honderd jaar geleden werd Thomas Masaryk geboren Herdenkingen van verschillend karakter te Praag PRAAG, 7 Maart (Reuter). De hon derdste verjaardag van de geboorte van Thomas Masaryk. de eerste president (1918 1936) van de Tsjechoslowaakse republiek, is heden van de zijde der Tsjechoslowaakse communistische autoriteiten onder aanzien lijke reserve en critiek gememoreerd, doch door de Amerikaanse ambassade te Praag feestelijk gevierd. Op een plechtige bijeenkomst in de biblio theek van de Amerikaanse voorlichtings dienst sprak de Amerikaanse ambassadeur Eliis O'Briggs, van Thomas Masaryk als van de „kampioen der menselijke vrijheid". Hij onthulde een plaquette „gewijd aan de duurzame vriendschap tussen de volken van Tsjechoslowakije en de Verenigde Sta ten". Later reed de ambassadeur naar Lany, 37 km ten Noord-Westen van Praag, om daar een krans te leggen op Masaryk's graf. Van de zijde der Tsjechoslowaakse rege ring werd te Praag een officiële verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Ma saryk de betekenis van de revolutie van 1917 niet ten volle heeft begrepen en dat hij. toen hij in 1918 naar Amerika ging, zijn philosophic en politiek uiteindelijk op het Westen heeft 'georiënteerd. Toegegeven wordt, dat Masaryk „een zeker aandeel" heeft gehad in het tot stand brengen van de Tsjechoslowaakse republiek, doch ont kend, dat hij „de opper-architect ervan zou zijn". „Onder het presidentschap van Ma saryk", aldus de officiële verklaring, „ge raakte de republiek spoedig ten achter bij de Westelijke imperialisten, die het er op toelegden het bastion Tsjechoslowakije ste vig in de hand te krijgen, zij het toentertijd niet met aggressieve bedoelingen, doch dan toch wel om het te maken tot een buffer tegen de Sovjet-Unie". Duikboot op atoomkracht De „Westinghouse Electric Corporation" te Pittsburg heeft voor-het eerst officieel toegegeven, dat zij bezig is mei het bouwen van een onderzeeboot, die door atoom kracht wordt aangedreven. BRITSE DEFENSIE-BEGROTING Minder soldaten, meer materiaal en uitrusting LONDEN, 6 Maart (Reuter). De Britse regering heeft vandaag meegedeeld, dat Engeland het aantal militairen in actie ve dienst het volgend jaar zal verminde ren. maar dat de kosten bijna 21 millioen pond sterling hoger zullen zijn, in hoofd zaak door de aanschaffing van nieuwe uitrusting. De begroting van Defensie voor 1950- ol bedraagt 780.820.000 pond. Het jaar daar voor 759.860.000 pond. Naar vernomen wordt, wordt een aan zienlijke hoeveelheid van deze nieuwe uit rusting aangeschaft met liet oog op de Britse verplichtingen op grond van de Westelijke Alliantie. Zolang de onzekere internationale toe stand voortduurt kunnen geen drastische bezuinigingen worden uitgevoerd, aldus de verklaring. Tegen 1 April 1950 zal het aantal mili tairen in actieve dienst op 718.000 worden gebracht. Een jaar later zal dit cijfer ver der tot 682.000 gedaald zijn. Het beschikbaar stellen van jachtvlieg tuigen aan de andere deelnemers in de Westelijke Alliantie zal in het begrotings jaar 1950-'51 worden voortgezet. De „belangrijkste voorziening voor En geland" van het Amerikaanse verdrag voor wederzijdse bijstand noemt het witboek de uitrusting van sommige bnmbarde- mentseskaders der RAF met B-26 bom menwerpers. Het witboek verklaart voorts, dat Enge land zijn positie in het Midden Oosten moet handhaven. Op 1 April 1950 zal de Royal Air Force 202.400 man tellen, dit is 10.000 man minder dan was voorgeno men. Dit jaar zal het aantal manschappen echter weinig worden verhoogd. Het ma rinepersoneel zal worden ingekrompen, zodat het op 1 April 1951 nog 127.500 man zal tellen. Het Britse leger, dat met 20.000 man wordt ingekrompen, zal dan nog 356.000 man tellen. In regeringskringen werd afschaffing of beperking van de dienstplicht in de onmiddellijke toekomst illusoir genoemd. Duitse arbeiders staken Engels kantoor in brand WATENSTEDT-SALZGITTER. 6 Maart (Reuter). Meer dan duizend arbeiders van de vroegei'e „Hermann Göring Werke" te Watenstedt-Salzgitter hebben heden strijd geleverd tegen een groep ontmante- lingspersoneel, die op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ont- mantelingspersoneel en de bewaking werd van het terrein verdreven en sommigen werden afgeranseld. De arbeiders waren woedend over het vooruitzicht hun werk te verliezen en drongen door tot de ont stekingsapparaten, waarvan zij de verbin dingsdraden' verbraken. De politie moest geroepen worden om de orde te herstellen. De ijzerfabrieken te Watenstedt-Salz gitter vormden de belangrijkste bedrijven, die niet op de lijst van fabrieken waren geplaatst waaxvan de ontmanteling stil gelegd zou worden. Tussen de Britse en Duitse autoriteiten werd in December een ovei'eenkomst hieromtrent gesloten. In Töging (Beieren) werd een massaver gadering gèhouden uit protest tegen de ontmanteling van de aluminiumfabrieken aldaar. De vlag hing op de fabriek half stok. Ook andere aluminiumfabrieken in West-Duitsland besloten de vlag ccn week halfstok te laten wapperen. Arbeiders van fabrieken in de omgeving van TÖging staakten een uur lang. Bij de te ontmantelen fabriek behoren 163 ovens, die sinds het einde van de oor log niet meer zijn gebruikt. Later werd door een Britse woordvoer der te Hannover meegedeeld, dat het ge bouw van het Britse onlmantelingshoofd- kwai-tier te Watenstedt-Salzgi'.ter door een duizendtal Duitse arbeiders is omsingeld en in braxid gestoken. Het personeel, dat in het gebouw aan wezig was, mocht vertx-ekken. Het gebouw is geheel afgebrand. Het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger heeft de troepen in het gebied van de onlusten opdracht ge geven zich paraat te houden. Proces in Sofia Mihail Sjipkof, een voormalige tolk van de Amei-ikaanse legatie te Sofia, die volgens het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken door foltering tot een beken tenis is gedwongen, heeft gisteren voor een rechtbank te Sofia bekend, dat hij een Amerikaans spion was. Het Amerikaanse departement had ver klaard, dat Sjipkof door dc Bulgaarse po litie is gefolterd en naar de Amerikaanse legatie was teruggezonden om daar voor de Bulgaarse politie te spionneren. In Augus tus werd hij echter opnieuw gearresteex-d. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking met in de nanacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Bijna overal lichte en hier en daar zware nachtvorst. In de namiddag iets zachter dan vandaag. Zwakke winden. 8 Maart: Zon op 7.12 uur. onder 18.31 uur Maan op uur. onder 8.29 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 7 Maart: Hoog water: 5 40 en 17.57 uur. Laag water: 1.26 en 13.52 uur. Woensdag 8 Maart: Hoog water: 6.23 en 18.42 uur. Laag water: 2.04 en 14.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1