Haarlems Dagblad Bomen Politieke en economische unie tussen Duitsland en Frankrijk Bedriiver van de roofoverval in Driehuis gearresteerd Op 12 Maart „staat de Russische communistische partij terecht" Nederlandse regering eist vertrek van twee Tsjechische legatieleden Weerbericht 64e Jaargang No. 19496 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 9 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en ©pretijtc tjaarlcmsrtjc Courant (Knno i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom TN EEN TWEETAL ARTIKELEN heeft 1 een onzer een pleidooi voor meer bomen gehouden. Meer bomen, meer bos, meer groen hebben wij nodig in dit steeds kalei- wordende land. „Wegen en dorpen zonder bomen bieden een troosteloos beeld" heeft hij gisteren boven zijn beschouwing gezet. Hem bijvallend heb ik het gevoel, dat het hoog tijd is een campagne voor de schoon heid van het landschap en dus tegen de lelijkheid in te zetten.Wij zijn een te nuchter volk. Als diegenen onder ons, die het niet zijn zich niet somtijds verenigen en alarm roepen, zegevieren nuttigheidsoverwegin gen over de gehele linie. Zij hebben in de loop der tijden helaas al teveel triomfen behaald. De rechtlijnige zakelijkheid van onze oude polder-aanleg heeft nog groter erkenning gevonden in dat geometrische werkstuk bij uitnemendheid: de Wieringer- meerpolder, met zijn nauwkeurige verkave ling en zijn boerderijen op precies-gelijke afstanden van elkaar, een en ander toege licht met zulke hopeloos-nuchtere plaats namen als Slootdorp. Ik weet van mensen, die er in de bezettingsjaren ondergedoken zaten en na korte tijd de vlucht namen naar minder veilige oorden, omdat zij het in de meetkunde niet meer konden uit houden. Langer geleden, in de over-ijverige negentiende eeuw, is een mate van oud stedenschoon vernietigd waaraan men, bij het beschouwen van oude afbeelding, niet zonder droefheid kan denken. Toen verzet eindelijk de overhand kreeg was de ver woesting helaas zeer ver gevorderd. Toen schrokken weliswaar ook velen, die eerst tot de „opruiming" hadden medegewerkt, 'maar dat hielp niet meer. Zij hadden te weinig verbeeldingskracht bezeten om te voorzien, wat het gevolg van hun niets ontziende nuttigheids-ijver zou zijn. Zulke mensen zijn er nu ook. Het is waar dat men na de steden-bestormingen van de negen tiende eeuw en na de ondergang van veel landelijke schoonheid tevens tot de oprich ting van blijvende instellingen ter bescher ming van natuurmonumenten is overge gaan. De aanleg van auto-snelwegen en daarna de brandstoffen-nood in oorlogstijd hebben evenwel nieuwe troosteloosheid ver oorzaakt, die niet door „bescherming" kan weggenomen worden. Eerder is op deze plaats gewaarschuwd tegen de ontstellende lelijkheid van'onze auto-snelwegen, die de verhoudingen in ons landschap kil en brutaal overstemmen. Ik heb met instemming prof. Bijhouwer's ver oordelende termen in „Steaebouw en Volkshuisvesting" gelezen„Zowel in de strakke cultuur-landschappen van het Wes ten als in de schilderachtigheid van Veluwe en Oost-Utrecht blijft de snelweg in Neder land een vreemd, hard, stug element, dat als een verkeers-koker zich door het land boort." Wel duidt hij middelen ter verbete ring aan door te verwijzen naar de samen werking van de Amerikaanse wegen-tech-, nicus met de landschaps-adviseur, die aan passing aan de omgeving weet te bereiken. Misschien zal dat voorbeeld in het vervolg helpen; misschien zal het de uitwerking hebben dat meer gedaan wordt om de ren banen niet uit snelheids-, maar uit schoon heids-overwegingen te verbeteren. Het is waar dat men met „lage beplanting van groepjes bornen" op enige afstand van de 'weg AmsterdamOegslgeest is begonnen. Die groepjes breken de vervlakking en „hinderen de automobilist niet." Daar hebben wij hem: de automobilist., In zijn naam, te zijnen dienste, is verschrik kelijk veel in dit land verlelijkt. Het worde hier erkend door iemand,Mie zelf rijdt en die vaak met ontsteltenis door zijn voorruit blikt, als hij waarneemt wat van het schone landschap maar ook van de schilderachtige bekoring van dorp en stad is geworden. Een deskundige heeft ons medegedeeld, dat men van het planten van bomen langs de nieuwe rijkswegen heeft afgezien, „omdat bomen rijen voor de automobilist vervelend zijn. Hij rijdt snel en ziet daardoor de stammen als het ware als een scherm. Bovendien is afvallend blad in een regentijd een gevaar voor de automobilist. Op wegen die smal zijn leveren bomen ook gevaar op voor het verkeer. Dit blijkt bijvoorbeeld op de weg onder de Zilk, waar bijna geen boom te vinden is die niet in aanraking is geweest met een auto". Er zullen genoeg automobilisten zijn die bomenrijen niet vervelend vinden. En als die niet talrijk zijn, vormen de automo bilisten toch maar een kleine minderheid, die niet is aangewezen om de mate van ons landschapsschoon te bepalen. Als afvallend blad de wegen in regentijd glad maakt moeten zij hun snelheid zodanig verminde ren dat de kans op plotseling krachtig remmen zich niet voordoet. Als bijna alle bomen op de weg onder de Zilk door auto's geraakt zijn, is dat niet de schuld van de bomen, maar van slecht rijden door auto mobilisten. Een goed autobestuurder raakt nooit een boom. Als dit soort bezwaren aan vaard wordt dient men alle boombeplan tingen langs alle wegen te doen vervallen. Dit zou gelden op de weg HaarlemDen Haag voor twee restende mooie gedeelten: tussen Haarlem en Bennebroek en tussen Wassenaar en Den Haag: twee stukjes van zes en van negen kilometers lengte op een weg van één-en-veer tig kilometers. Zou men dat willen doen? En waarom? Om te bereiken dat een aantal autorijders in de herfstdagen vijf a tien minuten korter over de hele afstand rijdt en niet „verveeld" wordt door het aanschouwen van bomen rijen? Het doet mij aan Charivarius denken, aan Charivarius in zijn „Verkeerscantate" met het koor: „Buig u neer! Neig u neer voor uw afgod, het Verkeer!" Hij hield niet van de aulo, die hij „het stofstankbrul- gedrocht" noemde. Hij overdreef soms. Maar ik denlc vaak aan zijn woord. Het zijn niet slechts verkeers-aanbidders, die zich tegen de Bomen hebben gekeerd. Er zijn ook vele burgers, die de boom dicht bij hun huis slechts als een belemmering van het zonlicht zien. Zij hebben geen be zwaar tegen bomenrijen, maar alleen tegen die ene boom. De andere zouden, wat hun aangaat, kunnen blijven. Maar als een hele straat- vol burgers zo praat en de overheid ernaar luistert gaan alle bomen eruit of als zij indertijd al opgestookt zijn komt er geen enkele nieuwe. En er zijn waarlijk andere overwegingen dan hun bezwaar. Er is ook een overheid, die het geheel moet zien en niet te kil-nuchter zijn, die wat fantaisie en wat gevoel voor schoonheid kan en mag, ja zelfs moet hebben en haar gemeente of provincie of land niet slechts met zorg voor het nut maar ook voor de schoonheid dient te beschouwen. Laat zij eens goed kijken hoe lelijk Nederland dreigt te worden en op vele punten, in vele oorden, al is. R. P. Verrassend voorstel van West-Duitse Bondskanselier Een gecombineerd parlement met gelijkelijk verdeelde zetels LONDEN, 8 Maart. De West-Duitse Bondskanselier Adenauer heeft midden in de verwikkelingen der Saarkwestic, die door Frankrijk, tegen de zin der West- Duitsers is geregeld, een verrassend voor stel gedaan om te bewijzen dat het hem ernst is met zijn herhaalde uitingen van verlangen naar nauwe Frans-Duitse sa menwerking en steeds verdergaande toe nadering. Hij heeft tijdens een interview tegenover een vertegenwoordiger van een buitenlands persbureau verklaard voor stander te zijn van de vorming ener vol ledige politieke en economische Frans- Duitse unie, die een gecombineerd parle ment zou hebben en zou openstaan voor deelneming van andere IVest-Europcse landen. In Londen en Parijs is het voorstel van Adenauer met terughoudendheid ontvan- geen. In Bonn wekte de suggestie verwon dering. Het voorstel werd Woensdagavond door de persdienst van Adenauers partij, de christelijk-democratische, vermeld. De persdienst verklaarde, dat Adenauers sug gestie als stoutmoedig zou kunnen worden beschouwd. „Het is echter een feit, dat het juist daarom een van de weinige con structieve politieke gedachten van onze tijd is, die in een Europese geest, bestudeerd dient te worden", aldus deze persdienst. In geallieerde kringen te Bonn werd verklaard, dat de Hoge Commissie geen officiële mededeling van het voorstel had ontvangen. Van dezelfde zijde werd er aan toegevoegd, dat de voorgestelde unie met Frankrijk een aangelegenheid van de Hoge Commissie zou zijn als het ging om werice- lijke besprekingen daar de West-Duitse republiek niet bevoegd is te onderhandelen met vreemde mogendheden. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde geen commentaar te kunnen geven op het niet onmogelijk, dat Bevin het voorstel dezer dagen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, die met Auriol te Londen verblijft, zou bespreken. Keacues De West-Duitse bladen leveren met grote koppen commentaar op het door kanselier Adenauer geuite voorstel. In de omgeving van kanselier Adenauer wordt bijzonder veel belang gehecht aan zulk een unie, waaruit noch Groot-Brit- lannië, noch de Benelux-landen zouden worden geweerd. Men verklaart in die kringen ook. dat de kanselier zijn verkla ringen heeft afgelegd namens geheel Duits land en niet alleen namens de bondsre publiek Naar beweerd wordt zou volgens de kan- selier het aantal vertegenwoordigers in dat gemeenschappelijke paiTement voor elk land gelijk moeten zijn, hoewel het ge hele Duitsland 25 millioen inwoners meer heeft dan Frankrijk. De zetels zouden aan de verschillende partijen worden toegewezen naar verhou ding van haar belangrijkheid in elk land. In de omgeving van Adenauer stelt men er echter prijs op te verklaren, dat de kanselier de correspondent van het be trokken nieuwsbureau niet heeft ontboden om hem een vooraf uitgewerkte verkla ring te ovex-handïgen, maar dat hij spon taan heeft geantwoord op de vragen van de correspondent, toen deze op Churchills vooi'stellen van 1940 aan Fx-ankrijk wees. President Auriol in Londen LONDEN, 8 Maart. (Reuter). Presi dent Auriol heeft in antwoord op een toe spraak, welke door de burgemeester van Londen op een noenmaal In ..Guildhall", dat het Franse staatshoofd door het Lon- dense gemeentebestuur was aangeboden, is gehouden, de hoop uitgesproken dat alle voorstellen „die niet via officicle kanalen landen ter wereld met Groot-Brit tannic en ter kennis gebracht zijn". Hij wees er op, dat de Franse politiek was gebaseerd op het tot stand brengen van een unie van alle Europese staten en dat de betrek kingen tussen Frankrijk en Duitsland bin nen dit algemene kader moeten worden geregeld. Een woordvoerder van het Foreign Office zeide, dat ieder Duits voorstel lot een politieke en economische unie met Frankrijk eerst aan de geallieerde Hoge Commissie diende te worden voorgelegd. Volgexxs deze woordvoerder bevatte het interview te weinig bijzonderheden om zich een oordeel over het denkbeeld te kunnen vormen. Engeland is echter steeds bereid voorstellen over de toekomst van Duits land in beschouwing te nemen. Hij achtte Verbanning van Khama verwekt opschudding LONDEN, 8 Ma.art. (Reuter). Churchill heeft in liét Lagerhuis de regering ver zocht „naai' eer en geweten" te antwoor den op de vraag of het in Londen verblij vende Afrikaanse Islam hoofd, Seretse Khama, „in verbanning is gelokt". Chur chill stond op na de regeringsverklaring, dat Khama gedurende vijf jaar niet toege staan zou worden naar zijn geboorteland terug te keren, en zeide dat het optreden van het ministerie voor het Gemenebest in deze „schandelijk" was. Seretse vex-klaarde in een pei'sgesprek, dat hij mogelijk zijn zaak voor de „privy council", het hoogste hof van beroep van het Britse Gemenebest, zal brengen. Hij zou echter eerst naar Betschuanaland te rugkeren om zijn vrouw, die een baby veiv wacht, te bezoeken. Zijn terugkeer per vliegtuig was volgens hem slechts een kwestie van dagen. „Ik weet echter xxiet of men mij toe zal staan mijn gebied binnen te komen. Ik zal trachten mijn vrouw te bezoeken, ofschoon meix mij dat misschien zal verhinderen". Seretse Khama heeft van een vertegen woordiger van de Amerikaanse negers een telegram ontvangen waarin gezegd wordt: „strijdt verder, wij helpen". De Britse nationale raad voor burger lijke vx-ijheden heeft geprotesteerd legen de „ras-discriminatie" in deze zaak. Khama's huwelijk met een blanke (Ruth Williams) is volgens deze organisatie de werkelijke oorzaak van de moeilijkheden. Fx'ankxüjk zullen samenwerken cm „een lukkige wereld te doen ontstaaxx, waarin geen plaats meer zal zijn voor vi'ees, wan trouwen, ellende en oorlog". De president vroeg in zijn toespraak alle volken de handen ineen te slaan met de Engelsen en de Fransen, teneinde gezamen lijk „de grote taak te volvoeren van het vinden van oplossingen voor vraagstukken, die ons reeds te lang hebben verhinderd misverstanden recht te zetten en de hei melijke bedoelingen, welke aan bepaalde gebeurtenissen texx grondslag liggen, in een duidelijk daglicht te plaatsen". President Auriol bevestigde opnieuw de „hartelijke vriendschap", welke tussen Groot-Brittannië en Frankrijk bestaat en hij bracht de verwoesting in herinnering, waardoor beide laxiden in de afgelopen ooxTog zijn geteisterd. „Doch hier, evenals in Frankrijk, tref ik dezelfde onverzette lijke vastbeslotenheid aan om een nieuw leven te grondvesten, gebaseerd op waar digheid, gerechtigheid, welvaart en vrede", besloot hij. Begin April zal op de heide van Teriet. lassen Arnhem en Apeldoorn, het zweefvlieg- centrum van de Koninklijk Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart officieel worden geopend. Hier worden voor jonge mannen veertiendaagse cursussen gegeven in het zweefvliegen. Zij zullen ivorden opgeleid voor het C-brevet. Voor de hangar staan de zweefvliegtuigen reeds klaar. Tevens schuld bekend aan inbraken in stations te Almelo en Meppel De Haarlemse recherche heeft vannacht de liand gelegd op de man die 21 Septem ber van het vorige jaar de roofoverval op klaarlichte dag op het postkantoor in Drie huis pleegde en zicli niet een bedrag van ruim f 350.uit de voeten maakte. Het is de 24-jarige bctonijzervlechter J. S. uit Wageningen. De man heeft tevens bekend de roofovervallen op de stations in Meppel cn Almelo, op 4 November en 17 December, op zijn geweien te hebben. S. was op verzoek van de Haarlemse recherche door de Wagenlngse politie ge arresteerd en naar Iïaarlem gezonden, om dat hij werd vex-dacht van een diefstal van tien pond paardenvel uit een patates frites-kraam in Haarlem Hij bleef tijdens het verhoor, dat door inspecteur Sint Maar tensdijk werd geleid, deze diefstal ontken nen, maar de x-echerche kreeg de indruk toch met een „zware jongen" van doen te hebben. Voor alle zekerheid ging zij haar signalementen-archief na en kwam daar door op de gedachte van de overval in Drie huis. Na een onafgebroken verhoor van vier uur, waarin men de kantoorhoudster Rie Arisz uit Velsen haalde, die de man herkende, viel hij door de mand- Hij gaf - toe de overval te hebben ge pleegd en zei dat hij het pistool, waarmee hij de kant ooi-houdster had bedreigd, in de Rijn bij Arnhem had geworpen. Over de overval op het station in Meppel vertelde hij dat hij 's middags eerst was gaan kijken en toen 's avonds met een klinker een ruit had ingeslagen. Een greep in een geldkistje ievei'de hem f 500.op. Hij had de hele nacht daarna in een wei land geslapen. De Velsense politie; die op 8 Maart ver moedde, dat S. zich in de gemeente be vond, heeft Velsen die dag op onopvallen de wijze afgezet, zonder resultaat echter. S. verklaarde na zijn arrestatie tot de beroving te zijn gekomen omdat hij geen werk kon krijgen en bovendien was hij. als hij werk zou hebben bang voor loon beslag met het oog op oude vordex-ingen. Sindsdien heeft hij in zijn levensonder houd voorzien door het plegen van divei-se misdrijven. Het woord is aan Chaim Weiszmann: Er bestaat geen onmiddellijke op lossing voor grote historische problemen. Men kan zich alleen maar bewegen in de richting van een oplossing. Ontmanteling te Watenstedt gaat voort BONN, 8 Maart. (Reuter). Anton Stoi-ch, de West-Duitse minister van Arbeid, die een bezoek aan Watenstedt-Salzgitter heeft gebracht, verklaarde op een perscon ferentie, dat de ontmanteling slechts een deel van de fabriek zal overlaten, dat niet meer economisch kan produceren. Tevens beweerde de minister, dat de Britse troe pen opdracht gekregen hadden op de de monstranten te Watenstedt-Salzgitter te schieten als zij door het politiecordon zou den breken. Toen de journalisten hem naar de bron van deze verklaring vroegen, antwoordde de minister, dat de Engelsen dit hadden gezegd, maar nader aan de tand gevoeld, moest hij toegeven, dat hij het van een Duitse politiebeambte had gehoord. In de streng bewaakte fabriek is de ontmanteling lieden voortgezet met het opblazen van een 130 m. lange rij cokes retorten. De ontmanteling van de hoog ovens kon heden niet voortgaan, omdat de arbeiders de steigei-palen om de ovens hadden vernield. Doodstraf geëist tegen Van Geelkerken Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier bij de bijzondere strafkamer van de Utrechtse AiTondissements-i-echtbank, heeft van middag aan het einde van zijn requisitoir de doodstraf geëist te'gen de 48-jai'ige C. van Geelkerken, eens plaatsvervangend leider van de N.S.B., „hoofdstonner" van de jeugdstorm en inspecteur-generaal van ne landwacht. De officier noemde Van G.'s schuldig aandeel in het verraad dat N.S.B. en landwacht tegen het vaderland hebben gepleegd, „nauwelijks te peilen". Verkiezing van de Opperste Sovjet Visum geweigerd aan Tsjechische handelslieden 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. In verband met het feit, dat de Tsjechische regering aan de Nederlandse zaakgelastigde te Praag, alsmede aan de Nederlandse mili taire attaché en de kanselier der legatie heeft verzocht binnen acht dagen Tsjecho- slowakije te verlaten, heeft de Nederland se regering de terugroeping geëist binnen acht dagen van mejuffrouw M. Ludvova, attaché en mejuffrouw R. Palova, kanse larijbeambte van de Tsjechische legatie in Den Haag. De Nederlandse regering heeft in de be treffende nota nogmaals ten stelligste alle in het pi-oces Louwers geuitte beschuldi gingen tegen de leden van de Nederlandse legatie, van wie gisteren het vertrek werd geëist, afgewezen. Voorts wordt in de nota geprotesteerd tegen de beledigingen, die de leden van de Ex-kapitein Westerling is door de rechtbank te Singapore tot een maand gevangenis straf veroordeeld wegens illegale binnenkomst in Malakka. Geboeid aan een polilie-officier werd Westerling' (rechts) voorgeleid. Nederlandse legatie hebben moeten onder gaan van de zijde van het Tsjechische openbaar ministerie gedurende het proces Louwers. De Nederlandse regering aanvaardt dan ook in genen dele de ai-gumenten, die door de Tsjechische regering voor de uitwijzing zijn aangevoerd en zij constateert, dat alle consequenties van dqze arbitraire maat regel van de Tsjechische regering voor x-e- kening komen van deze i-egering. Om deze redenen heeft de Nederlandse regering zich genoodzaakt gezien het ver trek te verlangen van de hierboven ver melde personen. Verder is aan een twintigtal Tsjechen, die om een visum voor Nederland hadden verzocht met de bedoeling aan de Utrecht se Jaai-beurs deel te nemen, dit visum ge weigerd. Het beti-eft hier voornamelijk deelnemers-exposanten. De Nederlandse gezant in Tsjecho- slowakije. de heer W. van Tets. die thans Prins Bernhai'd begeleidt op diens reis over het Westelijk halfrond, verklaarde giste ren te Washington tegenover Aneta. dat hij de situatie in Praag als gevolg van het proces Louwers ernstig acht, gezien de be langrijke consequenties welke deze kwestie kan hebben. De heer Van Tets zeide, dat hij door zijn reis de ontwikkelingen te Praag slechts oppervlakkig had kunnen volgen en zich thans juist in verbinding had gesteld met de minister van Buiten landse Zaken. Intussen, zo zeide Hij, wist hij nog niet of hij na afloop van de reis van Prins Bernhard wel of niet naar zijn post te Praag zou terugkeren. De gezant zeide, dat de Amerikaanse persberichten welke hij had gevolgd, hem de indruk hadden gegeven, dat de Tsjechische justi tie volkomen andere inhoud geeft aan de begrippen spionnage en sabotage dan de justitie in de Westelijke landen. Het in winnen van handelsinlichtingen, dat alge meen gebruikelijk en geheel oirbaar is in West-Europa, wordt thans in de Oost- Europese landen spionnage genoemd en op deze basis is het proces Louwers blijk baar gevoerd, aldus de heer Van Tets. Kolonel Hasselman: vice versa De NedeiTandse militaire attaché in Tje- choslowakije, kolonel B. R. P. F. Hassel man, vertrekt heden weer, naar Praag. Daar op 7 Maax't de Tsjechische rege ring om terugroeping heeft verzocht van de drie leden van de Nedei-landse delegatie die genoemd werden in het proces tegen de heer Louwers, en daarvoor een ter mijn van 8 dagen heeft gesteld, wordt verwacht dat kolonel Hasselman spoedig in Nederland terug zal zijn. Miliioenen stemgerechtigden in de Sovjet- Unie zullen op 12 Maai't aanstaande ter stembus gaan voor de vei-kiezing van 1302 leden van de uit twee Kamers bestaande „Opperste Sovjet", het nationale parlement. Stemmen op maarschalk Stalin (de mi nister-president). andere vooraanstaande leden van de- regering of een der andere candidaten wordt beschouwd als een ver trouwensvotum voor de communistische partij. Want Stalin vex-klaarde zelf bij de eerste verkiezingen volgens de nieuwe grondwet in 1937, dat op de vex-kiezingsdag de communistische partij „terecht staat" en dat dc uitslag van de verkiezingen het „vonnis" door het volk betekent. Aldus wordt een groot percentage van stemmen op de partijlijsten beschouwd -als een nationale verklaring van vertrouwen in het Sovjet-systeem. De verkiezingen op 12 Maart aanstaande zijn de derde in een periode van veertien jaar. De 'vorige zijn gehouden in 1946 en in 1937. In 1946 werd door ruim 95 procent van het electoraat gestemd. De eerste Opperste Sovjet, die in 1937 werd gekozen, had eigenlijk slechts een zittingsperiode van vier jaar, doch zij bleef, daar tijdens de ooi-log geen verkiezingen werden gehouden, acht jaar in functie. Evenals bij de vorige twee vex-kïezingen vormt ook thans de nationale wederopbouw een der kernpunten van de propaganda. De leden van de Opperste Sovjet wox-den gerecruteerd uit alle lagen der bevolking, zowel naar sexe als sociale omstandigheden en nationaliteit. Er zijn militaire persoon lijkheden onder, geleerden, opera-artisten, mijnwerkers, onderwijzex-s, schx-ijvers. her ders, piloten, vissers, spoormanncn enzo voort, afkomstig uit Rusland, Oekraine. Byelo-Rusland, Geoi'gië, Armenië en alle andere naties, die tezamen de Sovjet-Unie vormen. De Opperste Sovjet is niet voortdux-end in zitting bijeen. Zij vergadert slechts een of enkele malen per jaar. Zij behandelt dan begrotingswetten, het vijf-j aren-plan en Amerikaanse atoompolitiek verwekt critiek Luitenant-generaal Leslie Groves, tijdens de oorlog leider van het Amerikaanse atoomproject, heeft verklaax-d van oordeel te zijn, dat de Sovjet-Unie niet voor 1970 in staat zal zijn een offensieve ooi-log te beginnen. „In hogere regionen" wordt er te veel gesproken en gespeculeerd over de water stofbom, zeide Groves. Lilienthal, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft te Albany verklaard dat het regeringsmonopolie op atoomenergie een „verschrikkelijke rem" op de industriële en militaire kracht van Amerika heeft gezet. In den beginne was het regeringsrnonopolie natuurlijk, doch Lilienthal zeide te hopen, dat deze politiek zo spoedig mogelijk los gelaten zou worden, daar de ontdekkingen op het gebied der atoomenergie dienstbaar gemaakt kunnen worden „aan de voorspoed van de mensen en aan de eer van God". Prof. Oliphant, een van Engelands voor aanstaande atoomgeleerden, heeft ver- klaard dat de atoomenergie op economi sche wijze in de industrie kan worden toe gepast. Prof. Oliphant zei, dat er „in de verre toekomst een mogelijkheid" bestond, dat industriële energie wordt verkregen uit waterstof. „De geleerden betreuren het zeer, dat hun werk tot de basis wordt gemaakt van de blinde vernietiging van de mens en zijn beschaving, in plaats dat dit wordt gebruikt als bijdrage tot het welzijn van allen", aldus verklaarde prof. Oliphant. andere essentiële onderwerpen van het staatkundig leven. De verkiezingen worden gehouden in 1302 districten, uit 671 waarvan afgevaardigden vooi-tkomen voor de „raad van de unie" op basis van een lid per driehonderdduizend zielen, terwijl de 631 andere de afgevèar- digden opleveren voor de „raad der natio naliteiten". verdeeld als volgt: Voor zestien unie-republieken elk 25 afgevaardigden, voor negen autonome gebieden elk vijf af- jevaardigden en voor tien nationale ge bieden elk een afgevaardigde. Bij deze verkiezingen zijn er vijftien kies districten meer voor de „raad van de unie" dan in 1946. De „verkiezingscommissies", die op na leving van cle kieswetten moeten toezien, klachten van kiezers moeten behandelen en de uitgebrachte stemmen tellen, worden plaatselijk door de burgers gekozen in elk district. Elke openbare organisatie heeft het recht candidaten voor de Opperste Sovjet te stel len. Zo werd bijvoorbeeld de actrice Alia Konstantïnovna Tarasova candidaat gesteld op een vergadering van het Moskous toneelgezelschap. Door massavergaderingen in de distric ten kunnen verscheidene candidaten wor den gesteld. Een candidaat kan slechts voor één district gekozen worden en niet zonder zijn eigen toestemming. Ter voorbereiding van de verkiezingen worden bijeenkomsten georganiseerd.waar- op de kiezers met de candidaten kunnen kennis maken. De candidaat vervult ook spreekbeurten her en der in zijn district. Een toespraak van Stalin verwacht men op de vooravond van de verkiezingsdag. Besluit tot inlijving van deelstaten ondertekend DJAKARTA. 9 Maart (Ancta) Heden ochtend heeft president Soekarno het be sluit betreffende de invoeging van Oost- Java. Midden-Java, Madoera cn Padang bij de Repoeblik Indonesia (Djokja) onder tekend. Dit besluit werd uitgevaardigd op grond van de noodwet. Intussen heeft de Volksvergadering, die Woensdag te Bandoeng bijeen kwam ter bepaling van de status van Pasoendan, tot aansluiting bij de Repoeblik Indonesia be sloten. De coiTespondent van Aneta bericht, dat het door vele luide stemmen binnen en buiten de vergaderzaal niet doenlijk was algemene beschouwingen te houden. De voorzitter kon slechts vragen: „Voor de Repoeblik-Indonesia of tegen de Repoeblik Indonesia. Wie tegen is verzoek ik op te staan", waarop allen bleven zitten. ^ocoococoooeooooooccoocoooQQCoccroco3oooeocCTX)cccc< VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen of motregen en plaatselijk nog mist of nevel. Zwakke tot matige, veranderlijke wind- Iets kouder over dag. 10 Maart: Zon op 7.07 uur. onder 18.35 uur Maan op 2.14 uur. onder 9.18 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 9 Maart; Hoog water: 7.07 en 19.27 uur. Laag water: 2.46 en 15.13 uur. Vrijdag 10 Maart: Hoog water: 7.51 en 20.18 uur. Laag water: 3.25 en 15.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1