In Bakkeveen laten toekomstige landverhuizers zich voorlichten 'Begroting van Landbouw goedgekeurd De kleine wereld Donderdag 9 Maart 1950 EMIGRATIE-KANSEN Op het platteland ging men ruimer denken Steeds meer begint het Nederlandse volk belangstelling voor de emigratie-kwestie te krijgen. Er zijn vele mensen die zien, dat voor hen een betere kans is weggelegd jn het buitenland. Zij willen hier liever niet weg en zij zullen de strijd hier volhouden, tot het hun te machtig wordt. Niet dat zij op het ogenblik honger zullen lijden, maai de toekomst ziet er voor velen van hen en dan speciaal voor diegenen die op het land werken Mjpinig opwekkend uit. Nederland is nog niet overbevolkt, maar wel dicht bevolkt. En als dan het grote besluit is genomen om te vertrokken, gaan zij op onderzoek uit naar de kansen. Gaan zij lezingen bijwonen, die op het ogenblik in vele landbouwcentra worden gehouden, gaan zij naar officiële emigratie-autoriteiten, die in Den Haag zetelen en sommigen van hen trekken voor een paar dagen naar een volkshogeschool, waar een zeer intensieve studie wordt gemaakt van het betreffende probleem. Men spreekt er weinig of niet over de oorzaken, die tot emigratie hebben geleid, want daarvoor zijn de adspirant-emigranten niet in de eerste en zelfs niet in de tweede plaats gekomen. Maar de kansen, die er zijn, worden in lezingen en films en discussies met deskundigen uitgebreid behandeld. Wij hebben een deel van een derge lijke cursus bijgewoond op de Noorde lijkste Volkshogeschool van Nederland: Allardsoog bij Bakkeveen in Friesland. Midden in de verlatenheid van het vlakke Friese land ligt daar een stuk grond, dat grotendeels met bossen is bedekt. Er voe ren slechts zandwegen heen en als men eenmaal op het terrein van de Volkshoge school is, begint men er aan te twijfelen of men ooit het hoofdgebouw zal vinden. Om ons heen plensde de regen op de vrij wel ondergelopen weg en nergens was iemand te zien. Na geruime tijd zoeken hebben we het toch gevonden: een eenvoudig stenen ge bouwtje achter een klein pleintje met nog enkele bijgebouwen. Dat is de kern van de Volkshogeschool; verder op het terrein liggen nog enige gebouwen. In de grootste kamer van het hoofdgebouwtje zaten een kleine dertig jonge mannen en een meisje, aandachtig luisterend naar een spreker, aantekeningen te maken op'bloc notes. Aan de wand hing een kaart van Zuid-Afrika, het onderwerp van de lezing. En wat de toekomstige emigranten over dat land hoorden was weinig opwekkend. Want het gezelschap bestond grotendeels uit landbouwers, een categorie van immi granten, die Zuid-Afrika het minst van al nodig heeft. Slechts de zeer gespeciali seerde arbeider zal daar een plaats kunnen vinden. Maar dat is niet, waar R. Zeilstra uif Appelsga naar zoekt. Hij komt uit een landbouwersgezin en als hij het land van zijn vader met zijn twee broers zou ver delen zou er al een bitter klein beetje voor hem over blijven. Hij heeft er over gedacht naar de stad te trekken en in de industrie te gaan werken, maar. hij heeft dat plan weer laten varen. Hij is in hart en nieren boer en dat zal nu hij al 28 is niet zo snel meer veranderen. Daarom wil hij nu weg; het liefst naar Australië of Nieuw-Zeeland, maar hij is naar deze cursus gekomen om ook over andere gebieden zijn licht op te steken. Deze cursus heeft hem slechts ge sterkt in zijn verlangen. Want inderdaad schuilen in die twee landen zeer goede kansen voor de landbouwer. En voor zijn gezin, want Zeilstra is dan nog wel niet getrouwd, maar hij is wel van plan in het huwelijksbootje te stappen voor hij ver trekt. Uit zijn kleine woonplaats in Z-.id- Oosl-Friesland zijn al zes gezinnen de wereld ingetrokken. r. En zo is het vrijwel overal in die kleine dorpjes. Sinds de oorlog zijn z:j h steeds meer een deel van de wereld gaan voelen. Hun zonen gingen naai- Indonesië en ont dekten voor het eerst het buitenland en als zij terugkwamen vertelden zij de verhalen over het verre land. Ln zij gingen soms meteen plannen maken voor emi gratie; want hun blikjwas vei-ruimd en zij zagen voor zichzelf en voor een eventu eel gezin betere kansen in de enorme stuk ken braak liggend land in Canada en Australië, Nieuw-Zeeland en Brazilië. Een enkele ook ging terug naar Indonesië. En zij werden gevolgd door anderen. Er kwam beweging in het dorp, dat tot nog toe eigenlijk in zichzelf had geleefd. An dere jonge boeren gingen eens praten op de Raamweg in Den Haag, waar de Stich ting Landbouwemigratie zetelt. En op bij eenkomsten in het dorp werd gesproken over de prijzen voor landbouwproducten in Canada, de veestapel in Nieuw-Zeeland en internationale landbouwpolitiek. De volgende stap was dan al dicht bij: men ging Engels leren, want zonder dat is het vrijwel onmogelijk in het vreemde land te aarden. Het gehele gezin boog zich 's avonds over de boeken. En een korte tijd daarna werd het meubilair verkocht, de koffers gepakt en op een goede dag stapte de familie op de trein naar Rotter dam. Om een week of vier later al de eerste schop in een vreemde bodem te steken. Maar er waren ook anderen, daar op Allardsoog. K. Meyer 'uit Winschoten is schilder van beroep. Huis- en decoratie schilder. En in zijn speciale vak wil Zuid- Afrika hem dan ook wel verwelkomen. In de bouwnijverheid zijn daar vele vaca tures. Zijn plannen staan al vast en het wachten is nog slechts op de nodige pa pieren. Hij is eigenlijk alleen naar Bakke veen gekomen om wat meer van het land van zijn toekomst te horen. Hoe de ver houding er is tot de naturellen, hoe het klimaat en hoe al die andere factoren, die hem als toekomstig bewoner natuurlijk in hoge male interesseren. Maar hij is wat te leurgesteld door het langzame draaien van de regeringsapparaten, want al geruime tijd geleden heeft hij zich volledig voor het vertrek gereed gemaakt, maar nog steeds zit hij daarop te wachten. Maar zij allen zullen zeker wegkomen. Dit zijn de laatste loodjes voor het ver trek. Het besluit is al genomen. Maar zij weten, dat zij zich zeer ernstig moeten voorbereiden. Dat alles, wat zij meer weten over het land waap zij naar toe gaan, hun later van pas zal komen en het hun in de eerste tijd makkelijker zal maken zich aan te passen. Over tien jaar zullen zij Allards oog waarschijnlijk zijn vergeten, maar de invloed zal gebleven zijn. Zij maken een goede kans dan een eigen bedrijf te heb ben en zij zullen niet meer zoveel aan Ne- De export-sigaret, nu óók in Nederland! derland denken als in het begin. Maar die week op de volkshogeschool in Bakke veen zal haar resultaat hebben gehad. Al die lezingen en films en gesprekken zullen hun nuttig effect hebben afgeworpen bij dertig jonge Nederlanders, die gedeeltelijk met pijn, maar gedeeltelijk ook met een terecht optimistische blik in de toekomst het belangrijke besluit hebben genomen te emigreren. Wie deze groep op Allardsoog bij elkaar zag, zou haast de vraag gaan stellen, die onlangs door een twijfelachtige landge noot werd gesteld: „Verliezen wij op deze manier niet al onze beste mensen?" En men zou hem alleen maar kunnen ant woorden: „Neen, niet allemaal". E. P. „Oom Jarig", stichter van de volkshogeschool in Bakkeveen en een van de initiatief nemers bi; het volkshogeschoolwerk in ons land, bleek voortdurend bereid de toekomstige emigranten goede raad te geven. En daar is hij zeer geschikt voor, want de m'eeste emigranten-opnemende landen heeft hij zelf bezocht. EERSTE KAMER Minister Manstiolt: „Wij hebben wind mee gehad" Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Tramlijn begeerte" (Comedia), 7.30 uur. Concertgebouw, tuin- zaal Nederlandse Jeugdgemeenschap, film avond, 7.30 uur. City: „Jungle Jim", 14 j., 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Captain Kidd, 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hoog spel", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verloren grenzen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Romance in Rio", 14 j„ 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Victoria und ihr Hu- sar" Hoofdstad-operette), 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Gemeenschap, spreker dr. A. Melchïor. S uur. Gemeentelijk Concertgebouw: E.V.C. en Nederlandse Vrouwenbeweging „Wat gebeurt er in China", 8 uur. Krclagehuis: Voorjaarsbeurs, 25 en 711 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ,Wij hebben wind mee gehad", erkende minister Mansholt bescheiden op de veel vuldige lof voor zijn beleid in de Eerste Kamer, toen hij Woensdag de sprekers be antwoordde. Hij voegde daaraan toe dat boeren en landarbeiders zeer hard voor de goede oogst hadden gewerkt. Met rationa lisatie is er nog meer te bereiken. De melk- opbrengst kan wel op 7 millioen ton ge bracht worden. Ook de varkensstapel en de akkerbouw kunnen worden verhoogd. De grote moeilijkheid is dan, een goede markt te bewaren. Voor de bestaanszeker heid moet dan wel iets van de persoon lijke vrijheid worden prijs gegeven. De minister streeft naar marktstabiliteit bij zo groot mogelijke bedrijfsvrijheid, waarbij de kwaliteit der producten aan alles ten grondslag moet liggen. Over de tegenstelling tussen ir. Cleve- ringa en de voorlichtingdienst van de Directie van de Landbouw over de grond- bemesting zeide de minister dat het vraag stuk niet nieuw is. De boeren moeten ko men tot een evenwichtige grondbemesting. Hieraan wordt wetenschappelijk gewerkt. Het vraagstuk der grond-erosie heeft even eens de volle aandacht. Het vervult de minister met zorg dat er vaak lichtzinnig met onze kostbare cultuurgrond wordt om gesprongen. De vogelpest is een verschrikkelijke plaag en de regering heeft reeds maatrege len genomen om daaraan het hoofd te bie den. Het is in het belang van iedei'e pluim veehouder en van heel ons volk dat een ieder aan de maatregelen ten volle mede werkt, vooral door tijdig te waarschuwen. Aan de voorbereiding van openbare werken wordt intensief gewerkt. De samenwerking op landbouwgebied in Benelux-verband is nog teleurstellend. Het ontwerp voor een nieuwe jachtwet zal spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend. In het huidige stadium acht de minister nog geen speciale maatregelen nodig ten aanzien van margarine-kwesties. De maaswijdte voor de IJselmeervissers is voorgeschreven in het belang van de visstand. Vele vissers hebben zich reeds nieuwe netten aangeschaft en zien het nut van de regeling in. De minister erkende dat de trawlvisserij Engeland overweegt vermindering Oostenrijkse bezettingskosten Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft heden verklaard, dat Engeland overweegt de last der bezettingskosten voor Oosten rijk te verminderen. In een memorandum aan Engeland. Frankrijk en Rusland had de Oostenrijkse regering hierom verzocht. De Verenigde Staten dragen de kosten van hun Oosten rijkse bezettingstroepen zelf. een moeilijke periode doormaakt. Sanering zal vermoedelijk diep ingrijpen in het be drijfsleven vei'eisen. Het probleem is in studie en er wordt spoed mee betracht. Tenslotte drong de minister nog eens aan op het telen van veevoeder. Door de deva luatie zijn de buitenlandse prijzen gestegen. Na korte replieken werd de begroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. „Spokenjacht" in Amerika en Engeland Mevrouw Acheson, de echtgenote van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is in de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen door senator McCarthy ervan beschuldigd, dat zij bij de commissie voor on-Amerikaanse activiteit te boek staat als begunstiger van de af deling Washington van het Congress of American Women, dat een communistische frontorganisatie zou zijn. McCarthy verklaarde ook, dat de rei zende ambassadeur Jessup een „ongewone genegenheid" had voor „communistische aangelegenheden" en ec-n begunstiger was van het Amerikaans-Russische instituut, dat volgens de senator ook een communis tische frontorganisatie is. Acheson verklaarde, nadat hij had ver nomen van McCarthy's beschuldiging, zijn vrouw ter verantwoording geroepen te hebben. Zij had toen gezegd, dat zij nog nooit van de organisatie had gehoord. Zij was er na informaties echter achter ge komen, dat een organisatie, genaamd de Washingtonse Liga van Winkelbezoeksters, in het Congres van Amerikaanse Vrouwen was opgegaan. Ongeveer tien jaar geleden had zij de liga vier dollar betaald en een- lijst ontvangen van winkels, waarachter stond vermeld, of zij het personeel goed of slecht behandelden. Zes Britse conservatieve Lagerhuisleden hebben een motie ingediend, waarin zij hun verontwaardiging uitspreken over Shin- wells promotie tot minister van Defensie ondanks diens houding ten opzichte van het communisme. Volgens deze Lagerhuisleden heeft Shinwell in Januari verklaard, dat. hij „niet tegen de doelstellingen van het commu nisme" was, „maar slechts tegen de wijze, waarop het zijn doel trachtte te bereiken". De conservatieve Evening Standard heeft enige dagen geleden de minister van Oor log, Strachey. van communistische sym pathie beschuldigd. Sport in 't kort BROEKMAN WINT 3000 METER TE RJUKAN. Bij de in Rjukan (Noorwegen! gehouden wedstrijden heeft Kees Broekman de 3000 meter gewonnen in 4 min. 55.7 sec., waarmee hij zijn beste prestatie op deze af stand in dit seizoen (4 min. 52 4 sec op 25 Februari te Oestersund) benaderde. Op de 500 meter werd hij vierde in 46.1 sec. Dit nummer werd gewonnen door Cronshey. Franse regering vordert het per soneel der energiebedrijven op PARIJS, 8 Maart. (AFP). De Franse regering heeft besloten tot opvordering van het personeel van de gas- en electrici- teitsbedrijven, dat van plan was Woens dag te middernacht het werk neer te leg gen. Bij niet-opvolging van het opvorde- ringsbesluit kunnen gevangenisstraffen van 6 dagen tot 5 jaar en zeer zware boe ten worden opgelegd. Het besluit werd door de radio bekend gemaakt door de minister van Handel cn Industrie, Jean Louvel. „Het is de plicht van de regering, de onmisbare openbare nutsbedrijven gaande te houden", aldus de minister. „Een staking is te minder toe laatbaar, daar het personeel van deze ge nationaliseerde bedrijven kortgeleden loonsverhoging heeft gehad". Nader wordt gemeld: De politie van Parijs heeft Donderdagochtend vroeg de acht hoofdcentrales van de stad bezet. Bijna 16.000 van de 32.000 arbeiders van de genationaliseerde Renault-autofabrieken zijn heden na een staking van 16 dagen weer aan het werk gegaan. De staking bij het vervoerswezen, die reeds drie dagen cluurt, is een langzaam- aan-staking geworden. De metrotreinen rijden om het kwartier. Bussen ziet men nog weinig. Engelse regering in gevaar Volgens berichten uit Londen hebben de 9 Liberale leden van het Nieuwe Engelse Lagerhuis besloten de zijde der conserva tieven te kiezen bij de stemming over het amendement van Churchill op de troon rede, dat morgen behandeld wordt. De con servatieve fractie betreurt in dit amende ment, dat in de rede van Koning George bij de opening van het Lagerhuis op 6 Maart geen melding gemaakt werd van de wet op do nationalisatie der staalindus trie, die nog van kracht moet worden. De Conservatieven willen met een amende ment op de rede een uitstel der nationali satie gerarandeerd zien. Wanneer de libe ralen met de conservaiieven stemmen, kan elke afwezigheid van een Labourlid levens gevaarlijk voor de regering zijn. Volgens berichten zal de regering aftreden, indien een amendement op de Troonrede wordt aangenomen, omdat dit als een motie van wantrouwen wordt beschouwd. (Reuter). Men had dit besluit van de Liberalen niet verwacht, omdat de partij leider Clement Davies het conservatieve amendement gecritiseerd had. Men gelooft, dat de Liberalen zich op zijn hoogst van stemming zullen onthouden, waardoor de regei'ing een meerderheid van 16 stemmen zou kunnen behalen. De Lagex'huisleden vaix beide partijen hebben een di'ingende oproep ontvangen om ter vergadering te verschijnen. Een aantal parlementsleden had Dondex'dagavond de eei-ste helft van de gala-balletuitvoering in Covent Garden willen bijwonen ter gelegenheid van het bezoek van president Auriol en zich dan snel naar het Lagerhuis willen begeven voor de stemming. Na het besluit van de Liberale partij heeft men afgespx-oken eerst te gaan stemmen en daxx naar het ballet te gaan. Uitspraak in proces te Sofia Michail Sjipkof, de voornaamste be schuldigde in het laatste Bulgaarse spi- onnageproces, is vandaag tot 15 jaar ge vangenisstraf vei-oordeeld. Djifka Rindova. de telefoniste bij de Amerikaanse legatie waar Sjipkof als ver taler werkte, kreeg 12 jaar. De andei'e straffen zijn: tien jaar voor Stefan Kratouxxof, die toegaf voor Rindova te hebben gewerkt, zes jaar en acht maan den voor Nicolai Tzanef, die met Rindova en Kratoenof zou hebben samengewei'kt, vier jaar en vijf maanden voor Vassil Matltsjef, een zakenxxxan die zich bereid verklaard had economische inlichtingen te verstrekken. Alle vijf beschi'ldigden hebben toege geven, dat zij „Amerikaanse spionnen in Bulgarije" waren. Voetbal Everton versloeg Bolton Wanderers De uitslagen vaix de Woensdag in de eerste divisie gespeelde wedstrijden luiden: ArsenalMiddlesbrough 1—1; Bolton Wan derers—Everton 1—2; Chelsea—Charlton Athletic 13; Derby CountyPortsmouth 21; Manchester UnitedAston Villa 70; LiverpoolBlackpool 0—1, De stand aan de kop is thans: Manchester United 42 pnt. uit 31 wedstrijden; Liverpool 40 uit 31; Blackpool 38 uit 30; Sundei-land 38 uit 31: Wolverhampton 37 uit 31 en Arsenal 37 uit 32. De vier clubs die zich in de halve eind strijden voor de beker geplaatst hebben kwa men in het veld, alleen Everton bracht het tot een overwinning. Liverpool, dal Zater dag Blackpool in een bekerwedstrijd uit geschakeld had, kon het tegen dezelfde ploeg niet bolwerken en leed zijn eerste nederlaag in een thuiswedstrijd in dit seizoen. Dit resultaat dankt Blackpool in de eerste plaats aan zijn prachig spelende, hechte verdedi ging die stand hield onder steeds toenemen de druk. Manchester United verpletterde Aston Villa met 70 en nestelde zich daar door wat vaster op de eerste plaats. De ploeg heeft nu een vooi'sprong van twee punten op nummer twee Liverpool. Mitten scooi'de vier doelpunten, waarvan drie uit sti-afschoppen. Evei-ton, dat in degradatiegevaar vei'keert, verbeterde zijn positie door een 21 over winning te Bolton en Charlton, dat er even eens slecht voor stond, veroverde twee pun ten door Chelsea te kloppen. Wales—Noord-lerland 0—0 In een voorronde wedstrijd van het tour- nooi om de Jules Rimetbeker hebben Wales eix Noord-lerland Woensdag 00 gespeeld. In deze groep hebben Engeland cn Schotland zich reeds voor Rio de Janeiro gekwali ficeerd. Selectiewedstrijd voor jeugdploegen in Utrecht In een aardige selectiewedstrijd te Uti-echt hebben twee jeugdige ploegen elkaar ont moet. De spelers deden hun uiterste best voor een plaats in het Nederlands jeugd- elftal. In de eerste helft ging de strijd tussen de a- en de b-ploeg vrijwel gelijk op. De a-ploeg beschikte echter over een pro ductiever voorhoede cn vormde een beter geheel. Geleidelijk kwam de a-ploeg in de meerderheid en uit een indirecte vrije schop door Feldman (AFC) genomen kopte Krom- mert (DOS) de bal via dc paal op fraaie wijze in. Na de rust was de a-ploeg overwegend sterker en spoedig werd de stand op 20 gebracht, toen Bakema van I-IFC goed clooi-- liep en in buitenspclpositie hot leer ontving cn onhoudbaar scoorde. Bennaars van DOSKO bracht na een fraaie soloren de stand op 30. Kort voor het einde scoorde Louer van Noad na een fout van Metselaar (Alkmaarse Boys) en de stand werd 31. Korfbal Oefenwedstrijd van het H.K.B.-twaalftal De samenstelling van het HKB-twaalftal. dat Zondagmiddag op het terrein van „Sport Vereent" tegen het eerste twaalftal van die vereniging uitkomt, is als volgt samen gesteld: Aanval, dames: B. PlooyerZandstra; J. PoelgeestWaage. Heren: H. Hommers: M. Dinkelberg, allen Oosterkwariicr. Midden, dames: J. BoxmanWcsseling (N. Flora): A. Kraay (THB). Heren: L. Waage (Oosterkwartier»: H. Kroes (Onder Ons). Verdediging, dames: A. Steiger: J. Wehnes. Heren: W. Klasen; A. Klasen, allen „Haarlem". Reserves zijn: Mej. A. Blom (Aurora) en de heer J. Mansvelder (Oosterkwartier). Schaatsenrijden Aja Vrzanova behoudt in Londen haar titel In de Wembley-pool te Londen heeft Aja Vrzanova (Tsjechoslovakije) haar titel van wereldkampioene kunstrijden voor dames behouden. Tweede werd Jeanclle Altwegg (Groot Brittannie) en derde Yvonne Sher man (Verenigde Staten). Ter gelegenheid van de Dames Voorjaarsbeurs die morgenochtend geopend ivordt zijn het Krclagehuis en de Leidsevaart in Haarlem des avonds weer prachtig geïllu mineerd. Een overzicht van de feestverlichting die gisteravond reeds brandde. Paspoort Boven u schijnt de zon in het blauw en rondom wippen de crocussen boven het zand uit, dat is een dag om te zeggen: Het leven is schoon en ik heb het in de holte van mijn hand. Maar ge moet zo voorzichtig wezen met die grote woorden. Ge kunt niet van dat leven opaan, het heeft door alle sei zoenen heen van die rare verrassingen en stokken achter de deur klaar slaan om u de kant op te drijven, waar het u hebben wil. Dan kunt ge vragen: Wie xnaakt mij wat en ge kunt denken dat ge dc hele wereld maar voor het omrollen hebt, maar er zijn altijd van die kleine dingen waar ge net niet aan gedacht hebt. Dat ziet ge nu weer aan Garry Davis. De zon zal wel geschenen hebben op die dag, toen hij met 'een groot gebaar cn een brede lach zijn AmexTkaans paspoort aan snippers scheurde daar in Parijs, waar hij in het tuintje van de UNO zijn nest had gemaakt. Ik nestel hier op vrije grond, zegt hij, ik heb geen paspoort of andei'e poespas meer nodig. Ik ben de eerste burger van de wereldstaat en wie maakt mij wat. Wie maakt mij wat, dat is een groot woord. Want het leven heeft er de middel tjes voor om iedereen wat te maken. Dat leven heeft voor Garry Davis een speciaal receptje klaargebrouwen en hij heeft het geslikt als een brave, gehoorzame jongen. Het was een receptje waarvan ge zoudt zeggen: dat is zo kwaad nog niet. Ge zoudt er wat voor over hebben om niets anders dan dat van het leven te slikken te krijgen. Het is zeker dat het leven soms van die originele en plezierige invallen kan hebben. Want mijnheer Davis, met zijn zeggen van dit en dat en wie maakt mij wat, heeft een vrouw op zijn dak gestuurd gekregen, waar honderd Davissen het nog te kwaad mee zouden hebben gehad. Het kan zijn dat een vrouw een kwestie van smaak is, iedereen kijkt daar weer anders tegenaan. Maar als ge ziet wat een paleis op hoge hakken het is dat mijnheer Davis klein gekregen heeft, dan zult ge moeten zeggen: Wereldburger nummer één of niet, paspoort of geen paspoort, maar dit was te schoon om aan uw laai's te lappen. Zo heeft mijnheer Davis zijn knie gebo gen en met spijt aan zijn veisnipperd pas poort gedacht. Want dat paleis op hoge hakken staat niet in het tuintje van de UNO in dc buurt van zijn veldbed, maar in Hollywood cn Hollywood 'igt achter de barrière waar hij zonder paspoort niet over kan. Zie, zo heeft het leven dat schone pro gramma van dc heer Davis mei, een knip oogje tot snippers gescheurd, ciie het pas poort achterna dwarrelen. Er stonden héél wat gewichtige en grootse dingen op dat programma: Ik zal de grenzen Var> de wereld weg vagen cn de douanes met nensioen sturen en de volken maken tot één groot gezin, heeft Davis genacht en hij is daar indertijd met veel anixr.o aan begonnen. Hij heeft politie en regeringen weerstaan en wereldvergaderingen in het honderd doen lopen met zijn interrupties. Hij heeft in de barre koude gepai-keerd onder een deken op de wegen die naar de grenspalen lopen en hij heeft op zeepkisten tot duizen den mensen gesproken over zijn idealen. Het kan zijn dat hij heeft gedacht: Wie maakt mij wat, ik zal komen waar ik wezen wil, ook al werkt de hele wereld mij tegen. Maar toch zijn een paar lokkende ogen in Hollywood stei'ker geweest dan dc hele wereld. Het leven heeft GaiTy met één klap van zijn zeepkist geslagen, hij staat nu zonder paspoort te"vragen om als immi grant zijn land weer binnen te mogen gaan. Hij heeft nu zozeer geen vex-langen meer om door de wereld te reizen en onder slag bomen aan eenzame grenzen te kamperen. Hij heeft aan alles gedacht, behalve aan de kans dat het leven zulke schone stokken achter zijn deur had staan. We zullen die Davis maar op zijn vier- voels naar Hollywood laten gaan. Wij zul len hem met rust laten tot hij daar gekre gen heeft wat hem toekomt als gewone, verliefde burger nummer zoveel. Dat zal misschien duren zolang de lente cn de zomer op de Hollywoodse tuinen schijnen. Het kan zijn dat hij daar vinden zal wat hij zöpht en verwachtte. Als dat zo is, komt hij zeker terug. Dan komt hij terug met de liefde van een vrouw in zijn ransel en dan zullen de douanes en de grenswachters op hun tellen hebben le passen. Het zou dan wel eens kunnen zijn dat er niet veel meer tegen hem te beginnen valt. Want cr is geen barrière zo hoog op de wereld of een man komt cr overheen. Als hij de liefde maar als paspoort draagt. J. L. Biljarten Hof van Hollandbeker In hotel „Hof van Holland" te Haarlem zijn Woensdagavond de eerste partijen ge speeld om de Hof van Hollandbeker. De resultaten waren: Blind 191 39 32 4.89 Bos 250 39 32 6,41 Lunenburg 250 24 78 10,41 De Haan 194 24 36 8.03 Dieckman 250 26 55 9 61 Willemse 136 26 32 5,23 Van Rongen227 51 23 4.45 Dollee 250 51 18 4.90

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5