0TTGERING Delftlaan in gebruik genomen VISTRA Laat II niet misleiden TAXI in Haarlem-lloord? (jKort en Bondig Zaterdag 11 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant F Op de hoek van de Delftlaan en de Rijks straatweg in Haarlem-Noord staat een nieuwe richtingaanwijzer van de A.N.W.B. Het verkeer uit de richting Velsen, dat be stemd is voor Haarlem-Noord, rijdt recht door de Rijksstraatweg af en het verkeer bestemd voor Haarlem-Centrum, Amster dam, Zandvoort (12 km), Schiphol (21 km) en Den Haag (48 km) neemt de route over de Delftlaan, welke Vrijdagmiddag officieel in gebruik is genomen. Ten teken van de opening van de weg heeft de waarnemend burgemeester de heer D. J. A. Geluk de richtingaanwijzer onthuld. Tevoren heeft de heer Geluk een korte toespraak gehouden, waarin hij op merkte, dat de aanleg van de Delftlaan het eerste grote wegenwerk van de gemeente na de bevrijding is. Wel heeft de dienst van Openbare Werken vele wegen verbeterd, waarbij spreker herinnerde aan de belang rijke arbeid om de binnenstad te asphal- teren en aan de reorganisatie van de Dreef, doch de Delftlaan is het eerste grote werk. De totstandkoming is van grote betekenis voor het verkeer, in de eerste plaats zal het op de Schoterweg en Rijksstraatweg minder druk worden, maar bovenal is er een snel lere verbinding buiten de stad om ontstaan. De aanleg betekent ook, dat er weer een belangrijk deel van Haarlem-Noord be stemd kan worden voor de bouw van wo ningen. Een nadeel hiervan is 'echter, dat Eerlijk gezegd, zijn we erg trots op du product en we kunnen dat ook zijn, want ieder is over dit parket, dat alle nadelen van andere soorten radicaal opheft, enthousiast. V 8-Parket, octrooi aangevraagd, is het resultaat van ernstig werk en onderzoek Het is dé vloer, waar U Uw leven lang plezier van heeft. V 8-Parket, 8- mm dik, wordt opneem baar gelegd reeds vanaf F 16.- per m2 met 5 jaar schriftelijke garantie. (Perplex-parket wordt nog steeds gelegd vanaf F 4.30 per m2.) Midzomernachtdroom aan de Leidsevaart Ruim 2500 bezoeksters „Het lijkt hier de midzomernachtdroom wel", zei een van de ruim 2500 bezoeksters die gisteren op de Damesvoorjaarsbeurs rondneusden, daarmee doelende op de temperatuur. Als deze dame ons met haar litteraire vergelijking niet op de hoge stand van de thermometer attent had ge maakt, hadden de gedienstigen van het ijs- buffet het ons kunnen vertellen, want voor deze oase verdrong zich voortdurend een grote schare. Ook de theeschenkerij vond veel aftrek; wij vernamen dat men daar op duizend kopjes per dag had gerekend, doch dat aantal was gisteravond een uur voor slui tingstijd reeds ver overschreden. Wie ook tevreden was, was de assistent van de Haarlemse Stadsbibliotheek, die in de volte van de beurs meer leesgierigen inboekte dan anders in de rust van het Prinsenhof. Hij liet zich niet voor een gat vangen, zoals een inwoonster van Hillegom, die zich aan zijn vriendelijke uitnodiging wilde ont trekken door naar de afstand die haar van de stedelijke boekerij scheidt te verwij zen. merkte. Zij kreeg te horen: „Maar dan kunt U in Heemstede terecht". Waarop de dame zwichtte. Ook de overbuurman van de Stadsbi bliotheek, het Gemeentelijk Energiebedrijf met allerlei instrumenten die een gunstige invloed op de bedrijfsuitkomsten van het G.E.B. kunnen uitoefenen, was goed ge- nutst, evenals de meeste standhouders. Temidden van alle materiële activiteit vroeg en kreeg de Dierenbescherming aan lacht voor het leed der gekluisterde vier voeters en entameerden de dames van de V' "(ariërsbond diepgaande conver satie ver zeer ethische vraagstukken. Om half elf verzamelde Daan Hooykaas de menigte om de lichtzuil, vanwaar hij na een liedje en een praatje de houdster van het „winnende" toegangsbewijs een zwierige shawl en een reus van een koek overhandigde. Vrijdagmiddag reden de eerste auto's over de Delftlaan. een open landschap zal verdwijnen, langs dezeweg bebouwing komt. Daaraan is echter niet te ontkomen. Tenslotte richtte de heer Geluk zich tot de gemeentelijke diensten en tot de aannemers, die de Delft- laan hebben aangelegd en de brug over de Jan Gijzenvaart hebben gebouwd. Vooraf gegaan door de Haarlemse Politie Kapel onder leiding van de heer De Graaff maakten daarna de genodigden, onder wie alle wethouders, de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra en vertegenwoordigers van de Provinciale- en van de Rijkswaterstaat, een wandeling van bijna een kilometer op de nieuwe weg tot aan de Jeugdherberg „Jan Gijzen". Hier bleef men nog enige tijd bijeen. Taxi? Bei 13O00 DAG EK NACHT Twee jubilarissen van N.Z.H. koninklijk onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend aan de conduc teur G. van Huis te Haarlem en aan de ambachtsman J. de Leeuw te Heemstede, die vandaag de dag herdenken dat zij veertig jaar bij de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappen, resp. de voorgang sters van deze onderneming, werkzaam zijn. Vandaag heeft de directeür van het be drijf, de heer J. J. Jurrissen met'de direc te chefs van de jubilarissen, deze' leden van de oude garde gefeliciteerd en hun daarbij, behalve de gebruikelijke enve- loppe-met-inhoud, ook het eeregetuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en de gouden medaille der Maatschappij uitgereikt. Psychologische achtergrond der sexuele criminaliteit In restaurant Brinkman aan het Plein heeft prof. dr. G. Th. Kempe, buitengewoon hoog leraar aan de Universiteit in Utrecht en conservator van het Criminologisch Instituut, op uitnodiging van de commissie van samen werking der Reclasseringsverenigingen ge sproken over „De psychologische achter grond van de sexuele criminaliteit". In zijn inleiding merkte hij op, dat het vervullen van een spreekbeurt over het onderwerp voor hem het bewijs had geleverd hoezeer de bezoekers doordrongen zijn van de ernst en de tragiek der problemen, welke in bespre king kwamen Hij nam een reeks van be schouwingswijzen onder de loupe, waarvan men zeggen kan dat zij zich in opgaande lijn lieten rangschikken. Prof. Kempe begon met een bespreking van de oude typische negentiende eeuwse opvattingen, die tracht ten om in een biologisch-materialistische benadering iets te ontraadselen van de pro blematiek* van de sexueel gestoorde mens. Vervolgens gaf spreker een beschouwing hoe Freud. als kind van zijn tijd bevangen in een blijvende en materialistische methodiek, de gezichtskring toch verruimde door de invoering van het in de psychologische sfeer liggende begrip van de driften. Met de ont wikkeling van de denkbeelden van de Zwit ser Von Gebsattel (omsteeks 1920 tot 1930) en zijn medewerkers ging men een grote sprong voorwaarts, zeide spreker, omdat zij aan de op het geestelijk plan gelegen be grippen waarde, zin en gehalte in hun be schouwingen een zo belangrijke plaats inruimden, ook al lokte de wijze, waarop zij dit deden, critiek uit. Deze critiek had eigenlijk betrekicing op de wijze, waarop de onderzoeker als subject de onderzochte als object benaderde. Sm-eker zeide, dat de Zwitser Boss (van wie" in 1947 een boek verscheen) hier het verlossende woord sprak, beter gezegd de verlossende daad verrichtte door zich, dit object erkennende in zijn eigen menselijke waardigheid, met deze te begeven in een ontmoeting, een werkelijk tezamen zijn, waardoor het hem gegeven werd deze mede mens te beleven in de zin en in het gehalte, die zijn sexiiele uitingen voor de betrokkene zelf bleken te bezitten. Prof Kempe formuleerde zijn voordracht als volgt „Wi.i zijn begonnen met te grieze- len van het onbegrijpelijke; toen hebben wij getracht dit onbegrijpelijke te vangen in een systeem van meten en wegen, waardoor het volstrekt niet minder onbegrijpelijk werd. Toen hebben wij door het bij de beschou wingen betrekken van het waardebegrip onze kijk aanzienlijk verruimd, maar het bleef de kijk van een subject op een sobject, het bleef een bekijken. Tenslotte hebben wij in de sexueel afwijkende een medemens, hoe kapot en gehavend dan ook, als geestelijk wezen ontmoet". De heer S Rijkes, voorzitter van de com missie, bracht prof.'Kempe na afloop dank voor zijn voordracht. Haarlemse drukker overleden Te Haarlem is in de nacht van Donder dag op Vrijdag op 57-jarige leeftijd de heer B. J. Leewerlce, in leven mede- fix-mant van de drukkei-ij „Grafia" aan de Korte Jansstraat, overleden. De heer Leeuwerke was voorzitter van de Districtsopleidingscommissie van de grafische bedi-ijven en maakte vele keren deel uit van examencommissies voor druk- kersleei-lingen en het vorige jaar ook in die voor de drukkerspatroons. De teraardebestelling heeft Dinsdag middag om 1 uur plaats op de Algemene begi-aafplaats aan de Kleverlaan. De Haarlemse Orkest Vereniging heeft de militairen uit Haarlem en omgeving, die in de komende tijd zullen repatriëren, in de gelegenheid gesteld, gratis een concert naar keuze bij te wonen. Leger des Heils houdt een nationale inzameling Het Leger des Heils waarvan stichter is William Booth houdt dit jaar zijn jaar lijkse nationale inzameling van 1223 Maart te Haarlem, Meer dan andere jaren is een bedrag nodig, aangezien het werk van het Leger des Heils zich steeds uitbreidt. Er komen tal- looze aanvragen om hulp en steun. Algemeen bekend mag worden veronder steld dat het Leger des Heils een ieder helpt, zonder onderscheid van geloof, rang of stand. Het Leger des Heils heeft o.a. kinder tehuizen (ook te Haarlem) toevluchten voor daklozen, hotels, jeugdcentrums, barmhartig- heidsposten en tehuizen voor vrouwelijke reclassanten, meisjestehuizen enzovoort. In de oorlog was het Leger des Heils de eei'ste organisatie die door de Duitsers ver boden werd. Het is in grote moeilijkheden geraakt en is de achterstand nog niet te boven. Daarom is financiële steun nodig. „Vredesavond" Op een gecombineerde vergadering van de E.V.C. en de Nederlandse Vrouwenbewe ging in het Concertgebouw zijn gisteravond redevoeringen gehouden door mevrouw Lips-Odinot, mevrouw Soeripno en de heer B. Blokzijl over het „nieuwe China". Mevrouw Lips en mevrouw Soex-ipno be handelden hun ervaringen op de Aziatische vrouwenconferentie in Peking, die z j heb ben bijgewoond en de indrukken die zij in China hebben opgedaan. De heer Blokzijl sprak over de Aziatische vakverenigings- confex-entie, die door hem was bezocht. Allen vertelden over de vooruitgang die zij in het China van Mao tse Toeng hebben waax-genomen. Zij spraken als hun over tuiging uit, dat China niet alleen Azië maar de gehele wereld de weg heeft gewezen voor een doeltreffende strijd tegen het imperialisme, evenals de Sovjet-Unie dat indertijd heeft gedaan. Vooral mevr. Lips en de heer Blokzijl richtten zich met felheid tegen de wapen - leveranties waarin zij een bedreiging van de Nederlandse onafhankelijkheid zagen. Zij richttexx hartstochtelijke oproepen tot hun toehoorders om met alle middelen de havenarbeiders, die geweigerd hebben de wapens te lossen, te steunen en daardoor mee te helpen aan het afwenden van eeix nieuwe oorlog. Tijdens de vergadeiing werden twee moties voorgelezen, waarvan 'de ene een protest inhield tegen het regeringsbeleid en MiEUW-HÖLLAiNID TEXTIEL HI0DEHUI5 ANEGANG 10 - HAARLEM Zojuist onze VOORJAARS- EN ZOMER COLLECTIE ontvangen tegen ongekend lage prijzen. 95 1. 80 cm breed, 2.50, 2.40, 2.25, 2.10 in 30 verschillende dessins en kleuren. BEDRUKT KATOEN 1. 95 80 cm breed, 2.20, 2.10 in 15 verschillende dessins en kleuren. EFFEN LINNEN VISTRA 75 in 12 kleuren 2a Een ieder met verstand Koopt deze koopjes Ijl] Kieuw-H©toncS (Adv.) José Greco brengt boeiend Spaans programma Het Spaanse ballet van José Greco, dat ook een voorstelling in Haarlem zal geven, is in ons land aangekomen. José Greco werd door de danseres Argen- tinita in 1938 ontdekt in een nachtclub op Broadway. Zij vroeg hem haar partner te worden. Hun samenwerking begon echter pas drie jaar later en eindigde bij de dood van Argentinita ixx 1945. Haar zuster, Pilar Lopez, erfde de costuums en décors en reisde met Greco naar Spanje om daar een groep te vormen, die in Juni 1946 te Madx-id debuteerde. Pilar Lopez is thans naar Zuid-Amerika vertrokken en José Greco heeft een eigen ensemble gevormd. Hij oogstte reeds zeer grote successen in Amex-ika, Frankrijk, België en. Denemar ken. Zijn ensemble telt twee solo-danseres sen, vier solisten, twee guitaristen, een zanger en een tamelijk groot cox-pes de bal- let. Het progx-amma bestaat onder meer ■n de andere steun toezegde aan het uit: Bolero v£m Havel capriccio Espagnol haven vredes-comxte Deze motxes wer- „a_ n.n.c_ den door een groot deel van het publiek met applaus begroet en daarna als aange nomen beschouwd. van Rimsky Korsalcof, Goyescas van Gra- naöos, Intermezzo uit „Carmen" van Bizet, Seviila van Albeniz, een dans van Manuel de Falla en vele volksdansen. HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 5\ TEL. 10771 .AMSTERDAMSEVAART 28-32. TEL. 11561 Noëmie Perugia zong voor Muzenforura Met Henriëtte Bosnians aan de vleugel gaf de bekende Franse artiste Noëmie Perugia Vrijdagavond een liederen-recital voor Muzenforum in gebouw Domi te Over- veen. Een aangenaam geluid behoort niet tot de faculteiten, waarmee deze zangeres zich op het podium weet te handhaven. Haar volle stem heeft een harde metaal-achtige klank die bovendien nog flakkert; haar kopstem vergoedt weliswaar heel wat, te meer daar zij deze met buitengewone lenig heid weet aan te wenden. Maar een- mooie natuurstem, die zonder meer bekoort door de klank, is het lang niet. Noëmie Perugia bezit echter andere kwaliteiten die haar niettemin tot een opmex-kelijke kunstenares stempelt. Vooreerst oefent zij over haar stugge materiaal een geduchte technische beheersing uit, al kan zij er op kunstmatige wijze de natuurlijke tekorten niet van weg werken; doch haar grote kracht schuilt in haar onbetwistbaar sterke muzikaliteit en misschien meer nog in haar zeer ontwik keld dramatisch temperament, waarmee zij haar prestaties concentreert op de voordracht, die dan vaalc zo boeiexid uit valt, dat men de zangeres kan vergeten voor de tragédienne van waarlijk grootse allure. Dit laatste was al direct het geval met het eerste nummer van het programma, het beroemde Lamento van Monteverdi, het enig bewaarde fragment uit de opera Arianne (aanwezig in de Uni versiteitsbibliotheek te Gent), een wanhoopsscène van de door Theseus ver laten Arianna, waarin tal van gemoeds bewegingen in quasi recitatieve, maar in werkelijkheid arioso-stijl, tot uiting komen. Gewoonlijk hoort men het stuk slechts gedeeltelijk; Perugia droeg het in tegraal voor en gaf hiermee het sterkste staal van haar kunnen. Welke enorme hoogte Monteverdi reeds in 1608 op muzi- kaal-dramatisch gebied bereikte, wex-d hiermee ten volle aangetoond. Vaix Duparc trof ons vooral de rhythmische verbeten heid in „Le manoir de Rosemonde". Maar de sterk doorleefde voordracht van De- bussy's „Colloque sentimental" op tekst van „Vex'laine, was wel het summum dat Perugia met haar liedex-en bereikte. De lyriek van Fauré gaf haar daartoe minder gunstige kansen. Doch met de reeks Spaanse volksliederen van De Falla, die het programma besloot, kon de kunste nares met veelzijdige karakteristiek in expressie en voordracht veel effect be reiken. Zij vertolkte ook een viertal liederen van haar begeleidster, Henx-iëtte Bosmans, op teksten van Paul Fort, merkwaardige composities, waarvan vooral het drama tisch zeer bewogen „Chanson fatale" en de „rhythmiseh en harmonisch zeer ka rakteristieke „Complainte du petit cheval blanc" bijzonder opvielen. Noëmie Peru gia vond in Henriëtte Bosmans een ideale begeleidster, die op haar sterke muzikale impulsen correct reageerde en technisch geen wensen onbevredigd liet. JOS. DE KLERK Minister Joekes spre jkt op Tien Mei-herdenking Naar wij vernemen zal mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken, namens de regering op de dodenherdenking dooi' de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, die zoals ieder jaar ook deze keer op 10 Mei op de Ere-begraafplaats in Overveen wordt gehouden, het woord voeren. AD. HOOYKAAS GEHULDIGD De Wageningse Studenten-toneelvereniging heeft Vrijdagavond in de Arnhemse Schouw burg de eerste voorstelling gegeven van het mei'kwaardige stuk „De dood van een han delsreiziger" door "Ai'thur Millei*, dat dit seizoen zowel door het A. T. G. als door Comedia tot vertoning zal worden gebracht. Na afloop werd de regisseur Ad. Hooykaas een warme hulde bereid: het was namelijk een kwart eeuw geleden dat deze het be roepstoneel vaarwel zei om zich te wijden aan de belangen van de amateurs, Vooral het studententoneel heeft veel aan hem te danken. L u x o i' prolongeei"t niemand die het anders had verwacht „De derde man". Eroïca (Rembrandt). De naoorlogse Oostenrijkse filmindustrie had geen ovei'- tuigender bewijs kunnen geven van haar glorieuze wedergeboorte dan deze monu mentale rolprent over het leven van Beet hoven. Zij is vei'uit de gaafste film-biografie over enige grootmeester der muziek die wij nog zagen, Dat is in de eerste plaats te danken aan de formidabele acteur die Ewald Balser is; zijn Ludwig van Beethoven ademt in elk gebaar en .in iedere stemming het genie èn de mens in zijn eenzaamheid en bezetenheid, in zijn wanhoop en berus ting. De film begint op het tijdstip dat Beethoven zijn Eroïca schreef en opdroeg aan Napoleon, geïnspireei-d door diens valse leuzen van vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Later, als de keizer ook Oostenrijk tyranniseert ziet hij zijn dwaling in en ver nietigt de opdracht, maar de grote tragiek van de Eroïca blijft het symbool van zijn leven, zijn onvervulde liefde voor het wufte Hongaarse gravinnetje Juliette, en tenslotte, het noodlot van, en zijn bex-usting in de steeds verergerende doofheid. De tragiek van dat alles wordt ten volle uitgebuit (bijvoor beeld in de scène waarin de meester, zijn Fidelio dirigerend, koor en oi'kest door zijn doofheid niet meer horen kan) maar noch tans wordt nergens de grens van het melo- dx-amatische overschreden. Er valt voorts voortreffelijke fotografie met velé verras sende verlichtingseffecten te genieten evenals, uiteraard, talrijke fragmenten uit Beeth ovens oeuvre zoals gedeelten uit de Mondscheïn-sonate en de Pathétique en thema's uit de Eroïca en uit latere sym- phonieën, voortreffelijk vertolkt door be roemde executanten als de Wiener Philhar- moniker, het koor van de Staatsoper en de Wiener Sangex-knaben, al kon de geluids installatie (of misschien de geluidsband?) het ook niet helemaal bijbenen in het slot koor van de Negende, dat het einde en de climax vormt vaix deze indrukwekkende film. Wat een vondst overigens, dat slot, waarin men de in berusting verstilde trek ken van de meester langzaam ziet vex;starren tot de strakke lijnen van het bekende doden masker. De HOV in voltallige bezetting gaf Vrijdagavond in beide voorstellingen een hogelijk gewaardeex-de inleiding tot de hoofdfilm met een zeer goede vertolking van de Coriqlaxi-ouverture. In het voorprogramma wordt een filmpje vertoond, dat de aandacht vestigt op de Prof. Burgerschool in Amsterdam, waar kinderen die te kampen hebben met een gebrekkige spraak of een gebrekkig gehoor tezamen met andere kinderen worden opgevoed. Na afloop wordt gecollecteex-d ten bate van een fonds, waaruit de verzorging van kinderen uit minder gegoede milieux kunnen worden bekostigd, opdat ook zij kunnen profiteren van deze speciale ondei'wijs- en behande lingsmethoden, H. C. De Bengaalse lanciers (Frans Hals). Het is lang geen ongelukkige greep van de directie geweest, om dit voor-oox-logse pro duct weer eens voor de dag te halen, want het behoort ongetwijfeld tot de aantrekke lijkste die er in die tijd zijn vervaardigd. De film speelt in de glorietijd van het Britse Empire, in de periode dus waarin niets een Brits officier in de koloniën zo lief was als zijn eer, behalve zijn snor dan misschien. Gax-y Cooper, Franchot Tone, Richard Crom well en Aubrey Smith spelen de hoofdrollen in dit goed-verfilmde, spannende vex-haal. W. L. B. Onder Ixct asfalt van New York (City). Humphrey Bogart als de man, die wel onvriendelijk doet, maar eigenlijk zo goed is, Peter Lorre als het tegenovergestelde daar van en een onbekende ster Kaaren Vex-ne, het meisje dat tenslotte Bogart's liefde niet langer kan weerstaan. Dat zijn, tezamen met Conrad Veidt, de hoofdpersonen in deze buitengewoon spannende film, die zich voort beweegt langs de afgetreden banen van het oude spionnage-vei'haal. Er zit een minieme hoeveelheid ooi-spronkelijkheid in, een beetje humor, niet onverdienstelijke regie en een ontstellende voorraad spanning. Deze film, die een treffende gelijkenis vertoont met de categorie van beeldromans, waarin de held na enkele kleine tegenslagen dank zij zijn superieure intelligentie, schotvaar digheid en vechtlust toch wint. kan beschre ven woi'den als: pretentieloos en onder houdend. E. P. „De Slangenkuil" (Cinema Palace). Geruime tijd geleden werd in onze film rubriek reeds de aandacht gevestigd op deze filxn, die een -poging doet om een veel omstreden boek dat van Jane Ward, „Snakepit" filmisch te vertellen. Of de regisseur Litvak daarin geslaagd is, lijkt minder van belang dan de vraag of deze film een aanvaardbaar document is gewor den over het probleem,'dat zij heeft aange pakt: De krankzinnigenverpleging in ver band met de psycho-analyse. Olivia dc Havilland werd gekozen om de centrale figuur uit te beelden en rond haar werden enige tientallen merkwaardige figuranten gegroepeerd, die in hun actie als de inwo- nenden van een krankzinnigengesticht de taak hadden een gewaagde sfeertèkening la-acht bij te zetten. Gewaagd was trouwens het hele geval. Zowel de ontwikkeling, de geestesvex-war- Bedenkt, dat wanneer U leest „Matras met kapokkussen", dat dan de mafras gevuld is met gemalen afval en alleen het kussen met kapok. WIJ VERWERKEN UIÏSLUÏTEND 3AVA-KAPOK ook in de matrassen die worden bijgevuld. U kunt ze bij ons ZIEN maken.' BEDDENSPECIAALZAAK VAN MEEUWEN MIDDENWEG 108 TELEF. 23809 - - 25421. (Adv.) ring bij de centrale figuur als de verschijn selen bij hen die haax- omringen vormden voor de filmmaker een vrijwel bovenmense lijke opgave, die hij dan ook allerminst heeft kunnen vervullen. Het is niet mogelijk aan deze film enige waarde toe te kennen ten aanzien van haar pretentie, een sociaal document te zijn. De analyse van het „geval" gaat mank aan wan begrippen en oppervlakkigheden, de sfeer tekening mist iedere realistische suggestie en is Slechts gecomponeerd uit goedkope affecten, die bovendien nog een geheel ver keerd beeld geven van wat men in het algemeen onder „krankzinnigheid" dient te verstaan. Dit alles wil niet zeggen dat deze film geheel en al mislukt is. Zij steekt een goed stuk boven het gemiddelde Amerikaanse product uit en het is jammer dat de zorg, waarmede zij gemaakt werd, niet besteed is aan een minder gewaagd en moeilijk onder- wex-p, dat bovendien de laatst tijd wat al te veel tot gemeengoed van de dramatische kunst schijnt te worden J. L. Dolende Ridders (Spaarne), De dx-ie dolende x-idders in deze film worden aan gevoerd door Buster Crabbe, die het snode dubbele spel van een vrederechter aan de kaak stelt als deze een blind meisje pro beert te misleiden. Buster maakt daarbij een dankbaar gebruik van het feit dat hij sprekend gelijkt op fortcommandant Morrxs- son, die bij een ovex-val is doodgeschoteix. Na zijn ontmaskering wordt de vrederechter bendeleider, maar het rijk der bandieten is spoedig uit als de dolende ridders zich ook met hun practijken gaan bemoeien. Dat het hiex-bij hard tegen hard gaat be hoeft geen betoog. Dat geldt tot op zekere hoogte ook voor de belevenissen van de „Pioniers der prairie", die men in het voor programma lean aanschouwen. S. K. Bel if OOO Dc Hervormde kerk van Wageningen, die in 1944 geheel hersteld was van de vernielingen in 1940, verloor in 1945 opnieuw haar toren als gevolg van de oorlogs handelingen. De gemeente Utrecht schonk Wageningen een nieuwe klok die in een. klokkestoel naast de kerk is gehangen. BINNENLAND Een inspecteur van politie te Delft heeft een bord met flikkerlicht ontworpen, dat kan dienen als waarschuwing voor auto mobilisten bij een verkeersongeval. Dezer dagen is het bord op de .rijksweg tussen Delft en Rottex-dam aan de praclijk getoetst. De reactie van de automobilisten was, dat zij onmiddellijk hun snelheid verminderden. Aan prof. dr. E. H. Biiclmer heeft de gemeenteraad van Amsterdam op zijn ver zoek met ingang van 18 September 1950 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de prodaedeu- tische algemene en anorganische chemie aan de universiteit van Amsterdam, onder dank betuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. In-Friesland houdt de „Stichting 17 September 1944" zich bezig met het verschaf fen van vacantieverblijven aan leden van spoor- en tramwegpersoneel, die in Septem ber 1944 aan de spoorwegstaking hebben deelgenomen. Dit werk is bedoeld als een huldeblijk van de Friezen voor de toen door de spoor- en tramwegmannen aangenomen houding. Voor dit jaar heeft de stichting de beschikking over vacantieverblijven voor 62 gezinnen op Terschelling, Vlieland en Schier monnikoog. Met ingang van 1 April, de datum waarop de benoeming van dr. P. Muntendam tot staatssecretaris van Sociale Zaken ingaat, is belast met de waarneming van de functie van direeteur-genex-aal van de volksgezond heid dr. L. Leijdesdorff, thans plaatsver vangend directexxr-generaal van de volks gezondheid. Op 21 Maart zal mr. H. R. de Zaaijer, procureur-generaal bij het Leeuwarder ge rechtshof en fxuigerend Directeur van Politie voor Friesland, Groningen en Drente te Leeuwarden getuigschriften uitreiken aan beroepschauffeurs, die respectievelijk een en twee jaar hebben gereden zonder schade te veroorzaken. De gemeenteraad van Delft is be gonnen met de behandeling van de ge meentebegroting voor 1950. De burgemeester, mr. G. E. van Walsum, die voor het eerst na zijn langdux-ige ziekte weer de vergadering presideerde betuigde zijn dank voor de vele blijken van belangstelling, die hij tijdens zijn ziekte had mogen ondervinden. De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde de uit Holzkii-chen afkomstige kantoorbediende W. A. S. tot 10 jaar ge vangenisstraf. S. was in Duitsland opgeleid bij een speciaal commando, dat. uitgerust met uniformen van de Koninklijke Maré- chaixssée, op 10 Mei 1940 de spoorbrug bij Gennep moest veroveren. Het 9000 ton metende m.s. „Bonneville", gebouwd op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, zal Woensdag 15 Maart aan de Noorse rederij A. F. Klaveness en Co. wor den overgedragen, tijdens de vaart van Am sterdam naar 'IJmuiden. Tussen 14 en 15 uur op die dag kiest het schip zee met bestem ming Oslo. Te Hoorn is het tienjarig zoontje van de familie Entius met zijn autoped tegen een muur gebotst. De jongen kx-eeg een hersen bloeding en is later ovex-leden. De vereniging Simavi (Steun In Medi sche Aangelegenheiden Voor Inheemsen) heeft vijftien Delftse studenten uitgenodigd om aan boord van dx-ie boten die bestemd zijn voor het werk van Simavi in Indonesië, een tocht_ door Nederland te maken. Philips zal aan de Peruaanse regering twee radio-zenders van 50 kW en 20 kW, en een complete studioinrichting leveren. De beide zenders zullen geplaatst worden in Lima. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede is verhinderd a.s. Vrijdag zijn spreekuur te houden. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling vertoont Zondagmorgen in het Frans Halstheater de Italiaanse film „Vier stappen in de wolken", waax-in x-egisseur Allessandro Blasetti het avontuur van de handelsreiziger die een jonge vrouw van de ondergang redt heeft weergegeven in een bekoorlijke, gees tige en lichte comedie. Als openingsdatum voor de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse is thans vastgesteld Donderdag 1G Maart. De opening zal geschieden door minister S. L. Mansholt. Ter viering van het dertigjarig bestaan van het Kennemer Lyceum zullen de leer lingen op Vrijdag 31 Maart in de Stads schouwburg een opvoering geven van eniga fragmenten uit bekende toneelstukken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10