Haarlems Dagblad Dii Jaar Clementis, de laatste twijfelachtige figuur, vervangen door fanatiek communist Ook de Eerste Kamer keurt verdrag met de V.S. tot wederzijdse bijstand goed Na de mijnontploffing brak aan boord van de „Cygnet" een paniek uit Koningin en prinsesjes zijn terug 64e Jaargang No. 19501 Bureaux: Grote Houtstraat 03. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 15 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. ctt Optccljtc Ijaariemsrtje «Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DIT JAAR zal waarschijnlijk enige be sluiten van grote betekenis voor de Europese éénwording brengen, heeft Jacques Camille Paris, secretaris-generaal van de Raacl van Europa, in Den Haag ge zegd. Het is een blijmoedige verklaring. De secretaris-generaal put zijn vertrouwen uit de geest, die in de Raad van Europa leeft. !n Juli zal de Assemblée weer bijeenkomen en beraadslagen over de instelling van een uitvoerend comité met zeer werkelijke, zij het dan nog beperkte bevoegdheden. Met kracht zal worden gestreefd naar ver groting van de bevoegdheden van de Raad. De economische samenvoeging van Europa vordert tijd omdat er zich zoveel vraag stukken bij voordoen: daarom moet de politiek met kracht ter hand genomen worden. Als die eenmaal bereikt is zal economische aaneensluiting veel gemakke lijker te verwezenlijken zijn. Nu heeft de Raad van Europa nog slechts een raad gevende taak. Hoewel moeilijk is te zeggen op welk gebied hij straks wetgevende be voegdheden zal krijgen staat wel vast, dat in de komende zomer naar ingrijpende verandering zal worden, gestreefd. Hetgeen de secretaris-generaal hier in hoofdzaak betoogd heeft, namelijk dat politieke eenheid bereikt moet worden om de economische moeilijkheden te kunnen oplossen en niet omgekeerd is op deze plaats meermalen aangevoerd. In waarheid wortelen de politieke tegenstellingen het diepst. Zij zijn zozeer met het leven van de Europeaan vervlochten, hij is er bij traditie zozeer aan gewend de grens van zijn eigen land als een vertrouwens-grens te zien, dat verandering in die toestand niet minder dan een verandering in zijn denkwijze zou be tekenen. Stel het u op beperkter levens terrein voor. Als twee ondernemingen, han dels- of industriële ondernemingen, die lang met elkaar gewedijverd hebben, tot een fusie willen komen is dat voor de leiders al een moeilijke zaak. Er wordt lang en inge wikkeld onderhandeld. Als men tenslotte, omdat er verstandelijk alles voor te zeggen is, tot de samensmelting overgaat, blijkt altijd dat niet alleen de directeuren, maar ook hun naaste medewerkers en alle overige personeelsleden zich nu aan de wederpartij en aan haar gewoonten en gebruiken moe-, ten aanpassen. Dat gaat niet ineens. Het vordert tijd. Men heeft geen vijandige ge voelens jegens die anderen, maar men heeft hen niettemin rr> lang als concurrenten ge kend, gepoogd meer succes te behalen dan zij, zich verheugd als men daarin slaagde, ook als men hun alleen maar een vlieg af ving, en nu moet men plotseling gezamen lijk met hen pogen te werken en succes behalen, hen dus als medestanders erken nen en zelfs dagelijks vriendschappelijk met hen omgaan. Het moeilijke van de zaak is, dat men die werkelijke samenwerking niet voor bereiden kan. De politieke daad moet eerst worden voltrokken. De mensen moeten voor het feit worden gesteld dat hun lotsbestem mingen in de dagelijkse arbeidstaak ver enigd zijn. En de hogere functionarissen zijn nog lang doende met allérïéïTïhancïèél- economische aangelegenheden, die men bij het grote besluit slechts voorlopig geregeld heeft, tot oplossing te brengen. Het grote besluit heeft in zekere zin een sprong be tekend: een sprong in het onbekende. Met een 7.0 grote éénwording als die van West-Europa is dit voorbeeld-op-kleine- schaal natuurlijk maar ten dele vergelijk baar'. Er zijn niettemin punten van sterke overeenkomst. Die betreffen vooral de men selijke natuur, de moeilijkheid voor ieder mens om eenmaal aanvaarde verhoudingen prijs te geven en vaststaande uitgangspun ten in zijn gedachten-proces te doen ver vallen. Dit jaar zal inderdaad voor de Europese éénwording van grote betekenis zijn, als de Raad van Europa erin mocht slagen zijn slechts-raadgevende bevoegdheden door uitvoerende bevoegdheden zij het dan nog maar beperkte te zien vervangen. Het klinkt vrij eenvoudig. Maar in werke lijkheid zou 'het een groot besluit zijn. Het zou eigenlijk betekenen dat men de sprong waagde. Het zou, volgens normaal demo cratisch beleid, ook moeten inhouden dat de leden van de Assemblée door de volken zelf gekozen zouden worden. De heer Jacques Camille Paris ziet de kans op zo grote verandering hoopvol in, omdat hij de geest in de Raad van Europa kent. Die Raad heeft een groot aantal ervaren en bekwame politici, maar niet de ministers in zijn mid den. Die voelen de druk hunner verant woordelijkheid en hun opdracht, die natio naal is en er dus toe leidt dat zij in alles de belangen van het eigen land vooropstel len. Zij voelen zich niet zo vrij om boven nationaal te denken en te handelen als die leden van hun eigen parlementen, die naar Straatsburg zijn afgevaardigd. Een minister moet een man van groot kaliber zijn om zich even vrij te voelen als een parlements lid. Dit kenmerkte, toen hij nog Belgisch premier was, het optreden van een man als Spaak in buitenlandse aangelegenheden. Spaak is president van de Raad van Euro pa. Wellicht is zijn gezag op internationaal gebied tijdelijk geschaad door het feit dat hij zo sterk betrokken is in cle politieke tegenstellingen, die de Koningskwestie in België heeft opgeroepen. Met de secretaris-generaal van de Raad van Europa moet men hopen dat dit jaar grote besluiten ten aanzien van Straatsburg zal brengen. Dat in Engeland en in België beide de politieke stabiliteit op ver schillende wijze is verstoord lijkt geen hoopvolle omstandigheid. Het nemen van ingrijpende besluiten kan erdoor bemoei lijkt worden. Anderzijds bewijzen juist de moeilijkheden in de landen zelf, dat aaneen sluiting in groot staatkundig kader in West- Europa noodzakelijk is. R. P. Engelse bommenwerper in Wales brandend neergestort United Press meldt: Op een bergtop in Noord-Wales (Gr. Brittannië), niet ver van Mount Snowdon, is vanmorgen vroeg een Lincoln bommenwerper van de RAF bran dend neergestort. Het lot van de zeven in zittenden is nog onbekend. Het ongeluk geschiedde op 150 mijl afstand van Llandow, waar Zondag 80 personen de dood vonden bij het verongelukken van een Tudor toestel. Een hulpploeg van de RAF is uitgezon den om naar het wrak van de Lincoln te zoeken. Men neemt aan dat het toestel op een hoogte van 2000 voet is neergekomen. Tsjechoslowaaks kabinet „gezuiverd' thans minister van Buitenlandse Zaken Siroky PRAAG, 14 Maart (Reuter). De Tsjechoslowaakse premier, Zapotocky, heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Vladimir Cle mentis, zijn ontslag heeft ingediend. Zapotocky deed mededeling van het aftreden van Clementis tijdens de we kelijkse vergadering van het kabinet, die Dinsdag verd gehouden. Volgens het officieel communiqué ver klaarde Zapotocky, dat Clementis hem per soonlijk zijn ontslag had overhandigd. Aan vice-premier Siroky is thans de portefeuille van Buitenlandse Zaken toevertrouwd, zo wordt verder in de bekendmaking-gezegd. Zapotocky, aldus het communiqué, ont ving het volgende schrijven van president Gottwald: „Op grond van het voorstel, dat u mij deed en dat gebaseerd was op minis ter Clementis' eigen verzoek, onthef ik hem van zijn functie als minister van Buiten landse Zaken. Tegelijkertijd belast ik vice- premier Siroky met de leiding van het ministerie." Het communiqué vermeldt voorts, dat Gottwald en Zapotocky Clementis een schrijven hebben doen toekomen. Hierin wordt hem medegedeeld, dat zijn verzoek is ingewilligd en hii ontheven is van zijn ambt van minister van Buitenlandse Zaken. Gottwald ei; Zapotocky hebben ook Si roky een schrijven gezonden met de mede deling, dat hij belast wordt met de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In hei officiële communiqué wordt niet de datum of de reden van zijn aftreden genoemd. Geruchten, dat Clementis over woog om af te treden, deden eind vorig jaar reeds de ronde, toen hij aan het hoofd stond van de Tsjechoslowaakse delegatie bij de algemene vergadering der UNO. Zijn terug keer naar Praag eind December maakte een eind aan het gerucht, dat hij als poli tiek banneling in het buitenland wilde blijven. Kort daarop maakte hij op een persconferentie kwetsende opmerkingen over verschillende Amerikaanse staats lieden. Het enige lid van de te Praag vaak ..Wes telijk" genoemde groep dat zich nog in het kabinet bevindt, is Vaclav Nosek. minister van Binnenlandse Zaken. De andere leden bevonden zich tijdens de oorlog in concen tratiekampen of te Moskou. Clementis ontkwam in 1939 naar Londen. Na Masaryk's dood op 10 Maart 1948, der tien dagen na destaatsgreep die de com munisten aan de macht bracht, werd Cle mentis minister van Buitenlandse Zaken. De 48-jarige nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Viliam Siroky, is sinds Doodstraf voor Quay Hij liet vliegtuig verongelukken om zich van zijn vrouw te ontdoen De 32-jarige juwelier Albert Quay te Quebec is schuldig bevonden aan moord op zijn vrouw en het veroorzaken van de dood van 22 andere personen. Quay had een tijdbom aan boord van het vliegtuig doen plaatsen waarin zijn vrouw reisde. Deze ontplofte tijdens de vlucht, waardoor het toestel omlaag stortte en 23 personen de dood vonden. Quay is ter dood veroordeeld. Hij zal op 23 Juni worden' opgehangen. Volgens de openbare aanklager beoogde Quay met het vermoorden van zijn 28-ja- rige vrouw een bedrag van tien duizend dollar in handen te krijgen, zijnde het be drag der levensverzekering, welke hij op haar naam had afgesloten, voor zij aan boord van het vliegtuig ging. Tevens zou het hem hierdoor mogelijk zijn geweest een negentienjarige kellnerin te trouwen, met wie hij relaties onderhield. 1921 lid van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij. In 1933 werd hij tot lid van het parlement gekozen. In 1939 begaf hij zich naar Frankrijk, maar na de verovering van Frankrijk door de Duitsers keerde hij illegaal naar Slowakije terug en trad orga niserend op in de beweging. In 1941 in Slowakije gearresteerd, werd Siroky in Februari 1945 door verzetslieden bevrijd. Volgens Westelijke waarnemers te Praag betekent het aftreden van Clementis het einde van alle Westerse invloed in het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken. Deze waarnemers zeiden tevens, dat Clementis „een overtuigde communist" was, „die nooit enige sympathie toonde voor het Westelijke standpunt, maar tenminste be reid, was het te begrijpen." De voormalige Tsjechische gedelegeerde bij de UNO ar. Jan Papanëk meent volgens United Press, dat zijn opvolger Vladimir Houdek binnen afzienbare tijd ook zal worden weggezuiverd, evenals de Tsjechi sche minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Clementis. „Ik ben er zeker van dat hij op de lijst staat", zeide Papanek. „Hij zal het niet lang meer maken, daar ben ik zeker van". Houdek zelf was onbe reikbaar, maai' volgens welingelichte kringen der UNO wordt aangenomen dat Houdek in contact heeft gestaan met be paalde emigrantengroepen in Europa. Houdek werd na de communistische staatsgreep in Praag van Februari 1948 naar de Verenigde Staten gezonden om de anti-communistische Papanek als verte genwoordiger bij de UNO te vervangen. Ten aanzien van het ontslag van Cle mentis merkte Papanek op: „Dit lijkt mij een voortzetting van de zuivering van al die communisten, die gedurende de oorlog in het Westen hebben vertoefd. Clementis heeft de richtlijnen niet geheel en al ge volgd. Uit de communistische gezichtshoek gezien heeft Clementis niet genoeg geful mineerd en gescholden toen hij hier ver toefde", zo zeide Papanek, daarbij herin nerend aan het optreden van Clementis in Lake Success in het afgelopen jaar. Labour won ook de derde ronde In het Britse Lagerhuis is gestemd over het derde door de Conservatieve oppositie op de Troonrede ingediende amen dement. In dit amendement werd „be treurd, dat de socialistische minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, er niet in was geslaagd de regeringsuitgaven te be perken". Aanleiding tot het amendement was het feit dat de regering een bedrag van 148 millioen pond sterling, buiten de reeds vermelde begrotingsposten, had aange vraagd, waaronder 98 millioen pond voor de nationale gezondheidsdienst. Het amendement is met 308 tegen 289 stemmen verworpen. De liberalen onthiel den zich van stemming. De regering had voor de stemming de vertrouwenskwestie gesteld. De „Truculent" gelicht De gezonken Britse onderzeeboot „Tru culent" is Dinsdag door tien bergings vaartuigen gelicht. Men verwacht in de onderzeeër de stoffelijke overschotten van ten minste twintig opvarenden te zullen aantreffen. Men is voornemens de „Truculent" naar een landtong ter hoogte van Sheer- ness te slepen. Hier zal de onderzeeër worden leeg gepompt en vervolgens zullen de scheuren in de romp van de onderzee boot voorlopig worden gerepareerd. Daarna zal de „Truculent" naar Sheer- ness worden gesleept, waar de oorlogs bodem in dok zal gaan. om nauwkeurig ie worden onderzocht De mogelijkheid beslaat, dat de „Truculent" weer in dienst zal worden gesteld. Dr. Drees dient de Communisten van repliek Het wetsontwerp tot goedkeuring van het defensief verdrag tot wederzijdse hulp verlening tussen Nederland en de Ver enigde Staten is Dinsdag in de Eerste Ka mer aangenomen met 27 tegen 4 (die der Communisten) stemmen. Voorzitter Kranenburg deed het zonder spreektijdverdeling, zodat de tegenstan ders van het verdrag naar hartelust kon den praten, hetgeen de heren Van Santen en Schalker (C.P.N.) dan ook gretig deden. De overige sprekers betuigden in korte uiteenzettingen hun instemming met het wetsontwerp. Toch legden zij samen op welhaast drie uur parlementaire tijd be slag. Buiten hadden vier dames „voor de vrede" gedemonstreerd, waarna zij met enkele mannelijke geestverwanten op de publieke tribune plaats namen. Af en toe riepen zij iets of applaudisseerden tijdens de redevoeringen hunner politieke vrien den. De voorzitter tikte dan gemoedelijk met de hamer en waarschuwde dat teke nen van goed- of afkeuring verboden zijn. Daarbij bleef het. De Communisten hoopten blijkbaar op een voortzetting der debatten in de avond. Zij zouden dan gemakkelijker een aantal demonstranten naar het Binnenhof kunnen dirigeren. Maar voorzitter Kranenburg liet omstreeks vijf uur in de middag een ogen blikje pauzeren en zette daarop de ver gadering voort. Bemanning ging in de boten maar keerde terug toen het schip drijvende bleef Het ministerie van Marine heeft mede gedeeld, dat het Panamese motorschip „Cygnet" dat bij Terschelling op een mijn gelopen is, zich op het ogenblik van de ontploffing drie a vier mijl buiten de mij- nenvrije route moet hebben bevonden. De bemanning van de „Cygnet" bestond uit 22 koppen. Deze zijn van Griekse, Roe meense en Portugese nationaliteit. Enkelen hunner zijn afkomstig uit Dakar in West- Afrika. Het schip is eigendom van de rederij Punta Arenas te Panama. Vier opvarenden zijn in een ziekenhuis te Harlingen opgenomen. Zij werden met het motorschip van buurtschipper Bos van Terschelling naar Harlingen gebracht. De bootsman, een 47-jarige Griek, had drie verbrijzelde vingers. De anderen, een 65- jarige Griek en twee Egyptenaren van res pectievelijk 40 en 47 jaar, zijn stokers. Zij werden door de explosie buiten boord ge slingerd. Later zijn zij met been- en bekkenfrac turen en hoofdwonden uit het ijskoude water opgevist. De geredden vertelden, dat het schip Maandagavond circa 11 uur door een mijn Dinsdagavond zijn Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet uit Sankt Anton in Nederland teruggekeerd. De vorstin en de prinsesjes verlaten hel stationsgebouw te Baarn. Dinsdagavond zijn Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet met de koninklijke trein in Baarn aange komen. Het gezelschap begaf zich naar de ko ninklijke wachtkamer, waar onder meer ter begroeting aanwezig waren de presi dent-directeur der Nederlandse Spoorwe gen, ir. F. Q. den Hollander, de particulier secretaris en particulier secretaresse van de Koningin, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevrouw N. Smitt Avis. De Koningin onderhield zich korte tijd met allen, die haar kwamen begroeten. Weldra reed een hofauto voor, waarmee de Koningin en de prinsesjes naar het paleis reden. Mevrouw M. A. PenninkMitschmann, die in Sankt Anton last van bronchitis heeft gekregen, was zover opgeknapt, dat zij met de trein mee kon. Op het station te Baarn stond een ziekenauto gereed, waarmee zij naar huis werd vervoerd. ter hoogte van de machinekamer was ge troffen. Aan boord brak een paniek uit, omdat men vreesde dat de ketel zou ont ploffen. De radio-apparaten waren vernield, zodat geen radiografische noodseinen kon den worden uitgezonden. Zo snel mogelijk zette men in het duister de sloepen uit, waarin bijna de gehele be manning plaats nam. Met twee van zijn mannen bleef de kapitein aan boord, Snel verwijderden de sloepen zich van het zwaar beschadigde schip, doch toen men na enige tijd bemerkte dat het schip niet verder zonk, besloot men terug te keren en weer aan boord te gaan. Aan de meeste leden van de bemanning gelukte dit. De vijf inzittenden van één sloep slaagden er niet in op de woelige zee de „Cygnet" te berei ken. Wel kon de tweede kok een uitgewor pen lijn grijpen, die hij meer dan een half uur wist vast te houden, teneinde verder afdrijven van de sloep te voorkomen, maar tenslotte liet hij door uitputting gedwongen de lijn schieten. Blijkbaar heeft het de man nen in de sloep ontbroken aan voldoende kracht om de boot tegen de sterke stroom in over de zware golfslag heen naar de „Cygnet" te roeien. De sloep is daarna af gedreven en werd de volgende morgen zoals gemeld is door een Mitchell-vlieg- tuig opgemerkt. De sleepboot „Holland", die op dat ogenblik de „Cygnet" reeds op sleep touw had, trof in liet bootje de vijf leden van de bemanning aan. Door uitputting en koude waren er reeds vier gestorven. Aanvankelijk bemerkte niemand langs de kust wat er met het Panamese schip ge beurd was. Pas om één uur in de nacht nam een vuurtorenwachter op Terschelling lichtsignalen waar. Met vuurpijlen seinde men van de kust af terug, waarna om kwart voor twee de reddingboot van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij de „Brandarïs" zee koos. Drie uur later gelukte het de „Brandaris" langszij het schip te komen. Veertien leden van de be manning de kapitein met twee zijner mannen bleven op het schip stapten kort voor het middaguur in Terschelling aan land. De vier mannen, die in de afgedreven sloep om het leven zijn gekomen, zijn de eerste machinist, de chef-kok, de tweede kok en een matroos, allen Grieken. De „Cygnet" ligt thans op de Vlieree, circa drie mijl uit de kust aan de Wadden zijde. Personeel van Doeksen en de weer aan boord gegane leden van de bemanning zijn bezig voorlopige reparaties te verrich ten. De bedoeling is de „Cygnet" naar Am sterdam of Rotterdam te slepen. Prins Bernhard keert aan het einde van deze week terug Prins Bernhard is Dinsdag met de Dakota, die hij zelf bestuurde, op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen. Dc Prins was in drie uur en tien minuten van Quebec naar New York gevlogen. Minister Drees bepaalde zich in zijn ant woord uitsluitend tot de Communisten en diende hun van repliek. De Communisti sche tribune-bezoekers konden het niet aanhoren en liepen daarom maar weg. Minister Schokking beantwoordde op merkingen van de heren Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.), Van Heuven Goedhart (Arbeid), Wendelaar (V.V.D.) en Vixse- boxse (C.H.). Er is inderdaad een plafond voor onze financiële inspanninngen vol gens het Atlantisch Pact, aldus de minis ter. Dat wordt bepaald door de eisen van ons economisch herstel. In de boezem van het kabinet zijn daarover ernstige bespre kingen gaande en ook d Kamers zullen daaraan aandacht moeten blijven schen ken. Tegen de Communisten zei de mi nister met nadruk: „Er zal worden gelost". Alleen de beide Communisten repliceer den. De heer Schalker zei: „Wij zullen blij ven agiteren tot het Atlantisch Pact is verscheurd". Minister-president Drees, soms met krachtig stemgeluid de commu nistische interrupties overstemmend, brandmerkte in het bijzonder het feit dat de heer Schalker onze landgenoot Lou- wers in Praag een spion had durven noe men en dat hij de „rechtspleging" daar had bewonderd. Ook het verzet tegen de Duitse over heersing had de heer Schalker erbij ge haald. „Ja", zei dr. Drees, „de voorzitter van onze Raad van Verzet, die in bezettings tijd alleen maar Richard heette, was de heer Van der Gaag, die thans als Neder lands zaakgelastigde door Praag is uitge wezen!" Zelfs de interrumperende heer Schoo- nenberg (C.P.N.) werd door deze onthul ling met stomheid geslagen. In de avondvergadering begon men aan de begroting van Verkeer en Waterstaat. Daarbij kwamen ter sprake de Gelderse IJsel, het rijwiel met hulpmotor, de op heffing van het personenvervoer op de on rendabele spoorlijnen, de Schelde-veren en de Velsense tunnel, de vervoers-coördi- natie met haar tegenstelling Spoorwegen en de particuliere vervoerders, de Belgi sche pogingen om de Rijnvaart naar.Ant werpen te trekken en zelfs de vraag of stadstrams een richtingaanwijzer behoren te hebben. Vandaag wordt dit debat voortgezet. Stakingen in Indonesië Te Bandoeng hebben 18.500 arbeiders van de fabrieken van de Preanger textiel- bond het werk neergelegd. Te Médan is door een nieuwe staking van de daggelders en de chauffeurs in ge meentedienst het gemeentewerk thans volkomen stilgelegd. Het stadsbestuur van Medan heeft de ingezetenen verzocht het huisvuil te begraven, teneinde een vlie genplaag te voorkomen. Bij de stakers in de havenbedrijven te Makassar hebben zich Maandag 1000 arbeiders van de gemeente, benevens per soneel van de spijkerfabriek gevoegd. Door de staking in de haven van Makas sar ondervindt zowel de export als de im port grote schade, zo kon rijst uit toewij zingen van de ECA niet worden gelost. De havenstaking te Semarang zal door het overleg tussen de werkgevers en de werknemers mogelijk binnenkort een einde nemen. Gemeenteraadsverkiezingen in Denemarken De uitslagen der gemeenteraadsverkie zingen van Kopenhagen en 60 andere Deense steden vertonen een vooruitgang voor de conservatieven. De conservatieve partij heeft ongeveer 20 procent van het vroegere aantal stemmen gewonnen, het geen neerkomt op een winst van 40 zetels (vroeger 246 zetels, thans 286). De sociaal democraten, welke tot nu toe 586 zetels van het totale aantal van 1255 zetels bezetten, hebben thans, ondanks een geringe stij ging van het totale aantal verworven stemmen, 580 zetels. De „Georgisten", die tot nu toe een onbeduidende rol in de locale politiek speelden, hebben 40 zetels verworven. De boerenpartij heeft met een relatief gering verlies aan stemmen 15 zetels verloren. De communisten verloren 44 van hun vroegere 62 zetels. Verplaatsing eindpunt tram in Amsterdam De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omliggende gemeen ten heeft zich met een brief gericht tot het gemeentebestuur van Amsterdam naar aanleiding van de plannen het eindpunt in Amsterdam van de tramlijn Zandvoort HaarlemAmsterdam te verplaatsen. In die brief wordt er aan herinnerd, dat per Prins Bernhard werd op het vliegveld jaar enkele millioenen passagiers worden begroet door zijn broer Prins Aschwin die te New York studeert. Dinsdagavond werd ter gelegenheid van het bezoek van d« Prins een receptie ge houden ten huize van Nederlandse consul-generaal, dr. W. Cnoop Koopmans. Prins Bernhard zal waarschijnlijk Vrij dag of Zaterdag naar Nederland terug keren. vervoerd, waaruit blijkt, dat de tram van zeer groot belang is. Dit geldt niet alleen voor de bewoners van Haarlem en om geving, die in de hoofdstad werken, maar ook voor de duizenden Amsterdammers, die in de zomermaanden naar Zandvoort trekken. Bij verplaatsing van het eindpunt verwacht de Kamer van Koophandel, dat de tramlijn minder rendabel zal worden. Het woord is aan Goethe: Wij behoorden dagelijks minstens één liedje te horen, een goed ge dicht ie lezen, een mooi schilderij te zien en, zo mogelijk, enkele verstandige woorden te zeggen. Landverdeling in Italië Een groots gebaar der regering De Italiaanse eerste minister, Alcide dc Gasperï, heeft gisteren een grootscheepse herverdeling van land in Italië aangekon- digd. De premier maakte bekend, aat het kabi net er in had toegestemd, grote landgoede ren in geheel Italië te verkavelen en een gedeelte er van onder werkloze boeren te verdelen. Het kabinet heeft in dc afgelopen acht dagen 50 uur besteed aan het opstellen van de plannen hiervoor. Zij worden door waar nemers gekenschetst ais de ingrijpendste sociale verandering, die ooit in Italië zon der geweld is tot stand gebracht. Naar schatting zou het landhervormings- plan, dat binnen enkele dagen bij" het par lement zal worden ingediend, 1.500.000 hectare van de grote landgoederen afschei den en deze onder ongeveer 250.000 boe rengezinnen verdelen. Premier De Gasperi verklaarde, dat de herverdeling van land gepaard zou gaan met een tien-jarenplan voor bodemverede- ling, waardoor 12,000 milliard lire nodig zouden zijn. Belgisch minister-president bij de Koning in Genève De premier van België, Gaston Eyskens, is Dinsdag te Genève aangekomen voor een bespreking met Koning Leopold. Hij ging eerst naar zijn hötel en weigerde vragen van journalisten te beantwoorden. Met het bezoek van Eyskens aan Koning Leopold is een serie besprekingen begon nen, waarvan de volledige uitslag niet bekend gemaakt zal worden, voordat de minister-president naar Brussel is terug gekeerd. Aan de journalisten, die hem staande hielden toen hij hedenmiddag met zijn vrouw een wandeling langs het meer maakte, vertelde Eyskens, dat hij onge veer 90 minuten met de Konuig gespro ken had en weldra naar zijn hotel zou terugkeren om op een telefoontje uit Pregny te wachten. Na de vraag, ot Prins Boudewijn de besprekingen had bijge woond, haalde Eyskens glimlachend zijn schouder op cn antwoordde: „Ik voer mijn besprekingen met Zijne Majesteit". Dinsdagavond laat heeft premier Eys kens nog een onderhoud van drie uur met de Koning gehad. Tegenover journalisten verklaarde hij: „Ik heb u niets te zeggen, gij weet alles". Op een vraag of de Koning wel of niet zou aftreden antwoordde hij: „De besprekingen zullen worden voort gezet. Onze zaken zijn nog niet afgehan deld." De CVP-fraclios van Kamer en Senaat in België hebben na afloop van een ver gadering een communiqué uitgegeven, waarin zij de wens uitspreken, dat Kamer en Senaat zo spoedig mogelijk worden bijeengeroepen, teneinde de wet op het regentschap op te heffen en de Koning in staat te stellen naar België terug te keren. De Katholieke parlementsfracties doen een beroep op de nationale partijen in ver zoeningsgezinde geest de wil te eerbiedi gen van de meerderheid van de bevolking van België, die een terugkeer van de Ko ning voorstaat. Vandaag zullen Robert Gillon, voorzitter van de Senaat, en Frans Cauwelaert, voor zitter van de Kamer van Volksvertegen woordigers, naar Genève gaan. waar zij besprekingen zullen voeren met Koning Leopold. Arrestaties wegens wapen smokkelarij in Djakarta Zoals gisteren reeds in het kort gemeld werd, heeft de Indonesische politie in Djakarta 17 personen, waaronder 12 Nederlandse politie-ambtenaren, gearres teerd, nadat zij op het spoor was gekomen van een complot dat, naar men meent, zich bezig hield met het smokkelen van wapenen en van Soerabaja uit zou hebben geopereerd. Nadat de politie gisteren bij toeval een groot wapenarsenaal ontdekt had, namen haar arrestaties een aanvang. Volgens de berichten bevinden zich onder de gearresteerde Nederlandse politiemen sen een commissaris en een inspecteur. Verder zijn een Nederlands burger en 4 Indonesiërs, waaronder eveneens een politieman van hogere rang, gearresteerd. Kekkonen kabinetsformateur in Finland De voorzitter van de Finse Landdag, dr. Urho Kekkonen, heeft van president Paa- sikivi opdracht ontvangen de nieuwe rege ring te vormen. Kekkonen is een van de leiders der agrarische partij. Hij was een van Paasikivi's rivalen bij de vorige maand gehouden presidentsverkiezingen. ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden, op cle meeste plaatsen afgewisseld door op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Vannacht voornamelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 16 Maart: Zon op 6-53 uur, onder 18.45 uur Maan op 6.35 uur, onder 16 19 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 15 Maart: Hoog water: 1.54 en 14.14 uur. Laag water: 9.35 en 22.11 uur. Donderdag 16 Maart: Hoog water: 2.42 en 15.00 uur. Laag water: 10.30 en 22.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1