c 3 ndonesië zal binnen drie nnaanden een eenheidsstaat zijn ZEEmSEMg Een keerpunt in de woning-misère in Haarlem? Radio geeft Donderdag Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT hoest Woensdag 15 Maart 1950 2 idonesische federalisten hebben het pleit verloren Verklaring van federalistisch regeringsfunctionaris (Van een bijzondere medewerker te Sóerabaja) Het staat thans wel vast dat Indonesië Vnnen afzienbare tijd een eenheids-staat al zijn. Zelfs mr. Wongsonegoro, secre taris-generaal van het departement van binnenlandse Zaken van de R-.I.S., heeft .lat dezer dagen in een bespreking te Sóerabaja met vertegenwoordigers van lolitieke partijen, vak- en jeugdorganisa- :es. openlijk toegegeven en hij voegde er ian toe dat alles binnen drie maanden wel beslecht zou zijn. Haar politiek van infiltraties en van schaduwbesturen heeft de macht van de republiek Indonesia snel doen toenemen en op Oost-Indonesië, West-Borneo en Zuid-Sumatra na zijn reeds alle negara's en, daerah's door haar opgeslokt. Het verdwijnen van de drie. nog over gebleven, deelstaten is-dus nog slechts een kwestie van tijd. Het begin is reeds gemaakt. Uit Oost-In donesië, de deelstaat, die onlangs zijn driejarig bestaan herdacht, komen be richten dat daar thans talrijke infiltraties van Java uit plaats hebben. Indonesiërs stappen vermomd als koelies te Makassar en andere plaatsen aan land, enkele uren later lopen zij in het uniform van de TNI rond. De regering van R.I.S. heeft de financiering van het plan van Oost-Indo nesië om eigen politiebataljons op te rich ten, enige dagen geleden stopgezet. Mr. Soesanto Tirtoprodjo, minister van Binnenlandse Zaken van de republiek In donesia, heeft de gebeurtenissen verklaard door te zeggen dat, hoewel Indonesië thans een souvereine staat is, het nog niet vol gens democratische begrippen geregeerd kan worden. Algemene verkiezingen kon den nog niet plaats hebben. De leden van de volksvertegenwoordigende lichamen zijn dus niet de ware vertegenwoordigers van het volk. Degenen, die de toekomst het donkerst inzien, zijn van mening dat het zelfs zover kan komen dat de regering, die straks aan het hoofd van de eenheidsstaat zal staan, zich niet gebonden zal achten door de ter Ronde Tafel-conferentie gesloten overeen komst, omdat de regering van Indonesië, die deze overeenkomst sloot, niet be schouwd kan worden als steunend op de wil van het volk. Wat nu de belangrijke verschillen tussen de regering van de R.I.S. en die van de republiek Indonesia betreft; In de eerste plaats zijn er in de grondwet van de repu bliek Indonesia enkele artikelen opgeno men, die op het stuk van nationalisatie vrij positief zijn. De regering van de R.I.S. heeft die nationalisatieplannen niet overgenomen doch het zou wel eens kunnen zijn dat zij straks weer te voorschijn zouden komen, evenals enkele andere zaken, waarover R.I.S. en republiek van mening verschillen. Bovendien baseert de republiek Indone sia, zoals dezer dagen door haar regering ter gelegenheid van de kwestie van de aan sluiting van negara's bij Djokja, duidelijk is verklaard, haar beleid grotendeels op de wil van het volk. In een massa-betoging in Sóerabaja zagen wij o.m. spandoeken mee dragen, waarop de eis werd gesteld de schulden aan Nederland niet te betalen. In Djokja werd op een congres van de Taman Siswa, een sterke organisatie, die het geven van onderwijs op godsdienstige grondslag de Islam voorstaat, de eis gesteld dat regering en volk de op de R.T.C. gesloten culturele overeenkomst zullen ver werpen. En zo zijn er nog vele andere eisen van het volk, die, mocht de toekomstige regering van Indonesië er het oor aan lenen, ongetwijfeld het einde van de unie zouden betekenen. Zover is het natuurlijk nog lang niet en men kan er van overtuigd zijn dat de rege ring alles in het werk zal stellen, al was het maar terwille van de buitenlandse in vesteringen, om de wil van het volk om te buigen en in een goede, voor Indonesië voordelige, baan te leiden. Organisatie der burgerlijke verdediging Minister Teulings heeft bij de behande ling der begroting van Binnenlandse Za ken in het parlement onlangs medegedeeld, dat men thans bezig is een doeltreffende gecoördineerde organisatie voor cle burger lijke verdediging op te bouwen. De regering heeft besloten zeer binnen kort een coördinatie-commissie te vormen, waarin vertegenwoordigers van de betrok ken departementen zullen worden samen gebracht ten einde ervoor te zorgen, dat de door de departementen te nemen maat regelen op elkander zullen zijn afgestemd en gelijke tred met elkaar houden. Indexcijfers van groothandels- prijzen gestegen Het algemeen indexcijfer van groot hand elsprijzen in Januari 1950 geeft ver geleken bij dat van December 1949 een stijging te zien van 1.3 pet. Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen liep van 270 op tot 275, of met 1,9 pet. De prijsstijgingen in December van boter en kalfsvlees zetten zich ook in Januari nog voort. Ook de prijzen van melk en aard appelen zijn gestegen. Hiertegenover stonden prijsdalingen van erwten, bruine bonen, kaas en eieren. Bij de grondstoffen deden zich diverse prijsstijgingen gelden, onder andere bij de groepen grondstoffen voor houtwaren (op heffing prijsvoorschriiten)leder (kalfs vellen) en papier (hout- en strocellulose) Ten gevolge van de veldere verlaging van de subsidie op de prijzen van vaste brand stoffen geeft ook het indexcijfer van de hulpstoffen een stijging te zien. Het index cijfer van de hoofdgroep grond- en hulp stoffen steeg van 372 tot 384 of met 3.2 pet. In de hoofdgroep afgewerkte producten trad eveneens een aantal, zij het geringe, prijsstijgingen op, waardoor het indexcijfer van deze hoofdgroep steeg met 0,3 pet. 'k Heb mijn vrouw ft is er een uit de honderd!) Bij de huishouding dikwijls bewonderd. Kijk maar daar op dat rek: Tussen rijen vol „weck" Heeft ze 10 flessen TIP afgezonderd. Inz. Hr. P. F. te Oosterhout ontv. 1 fl. TIP (Adv.) Een aantal Chinese communisten in nationalistische gevangenschap aan de maaltijd. De groep werd bij Hainan krijgsgevangen gemaakt door de strijdkrachten van de Kwomintang. De „Van Oidenbamevelf" naar Indonesië vertrokken Het mailschip „Johan van Oidenbarne velt" van cle Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" is Dinsdag naar Indonesië ver trokken. Aan boord bevindt zich onder andere een detachement van de Marine luchtvaartdienst met bestemming Nieuw- Guinea. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft 's morgens als voorzit ter van de Amsterdamse Demobilisatie- raad een bezoek aan boord van het schip gebracht. De burgemeester betuigde zijn erkentelijkheid en dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het snelle her stel van de brandschade, zodat het schip tijdig kon vertrekken en het normale demobilisatieschema kan worden gehand haafd. De werkloosheid Een regeling voor arbeiders die niet geschikt zijn voor de D.U.W. Er is door de minister van Sociale Zaken een werkvoorzieningsregeling ingesteld voor werkloze arbeiders, die om persoon lijke eigenschappen niet of minder geschikt zijn voor plaatsing bij de D.U.W. De be doeling daarvan is deze categorie van mensen te behoeden voor een geestelijk en maatschappelijk afglijden en om hun ge schiktheid tot werken te behouden en zo mogelijk te vergroten. Ter uitvoering van deze regeling is door B. en W. van Haarlem een gemeentelijke adviescommissie ingesteld. (Adv.) Maar de nood der grote gezinnen is nog niets verminderd HILVERSUM E 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio-ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Metropole-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 11.45 Reoortage. 12.00 Populaire mu ziek. 12.30 Weerbericht, 12.33 „In 't spionne tje". 12.38 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool, altviool en cello. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzen ding 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orkéstconcert, 19.00 Voor kinderen. 19.05 Causerie over de jaarbeurs. 19.15 Platen. 19,30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20,05 „Onze nationale feestdag", causerie. 20.15 Concertgebouworkest en solist. 21.00 Klankbeeld over het Marshallplan. 22.20 Platen. 22.30 Zwerftochten door Ontario en Quebec. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23,30 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pla ten 10.15 Morgëndiensi. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano, 13.45 Platen 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16,00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Bas, bariton en piano. 18.00 Leger des Heils- orkest. 18.15 Land en tuinbouw, causerie. 13.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muzielccauserie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma met familiecompetitie. 22.05 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Orkest. Begin Januari 1950 stonden er bij het Huisvestingsbureau te Haarlem 1372 ur gente en 141 onhoudbare gevallen inge schreven, begin Maart waren de cijfers gestegen tot respectievelijk 1390 en 143. Dit is nog wel een stijging, maar die is heel gering vergeleken bij een jaar geleden. Begin Januari 1949 waren er 540 urgente en 84 onhoudbare gevallen geboekt en be gin Maart van datzelfde jaar respectievelijk 661 en 98. Verleden jaar was de stijging van het aantal urgente en onhoudbare gevallen in de maanden Januari en Februari dus 135 en nu slechts 20. Gedurende het gehele jaar 1949 was de toeneming gemiddeld 74 per maand. De toeneming was dus verleden jaar veel groter. Dit feit geeft grond voor de ver onderstelling dat thans het keerpunt in de woning-misère bereikt is. Maar dit betreft natuurlijk alleen maar de urgente en de on houdbare gevallen. Het totaal aantal nieuwe woningen dat in Haarlem nodig is om aan het woningtekort een einde te maken, ver mindert nog niet, Daarvoor zou het nodig zijn 5000 woningen te bouwen. En dan was nog slechts aan het acute woningtekort een einde gekomen. De jonggehuwden, die nu uitsluitend zijn aangewezen op het zoeken van kamers, hadden dan nog geen eigen huis. Onder die 143 onhoudbare en 1390 ur gente gevallen die nu ingeschreven staan, zijn nog enkele gevallen die al van 1946 dateren en nog vrij veel van 1947. Sinds 1946 wordt al een woning gezocht voor een gezin bestaande uit een weduwe met een inwonende dochter die 2 kinderen heeft. Het pand waarin de mensen „huizen" is officieel aangemerkt als een krot.. Er is bovendien geen W.C. en ook een aanslui ting op de waterleiding ontbreekt. Van 1947 staat een gezin ingeschreven van man, vrouw en 3 kinderen. Dit heeft zich lange tijd moeten behelpen met 1 kamer en 1 zolder. De hoofdbewoner heeft tenslotte er nog 1 kamertje bijgegeven, maar dit bracht nog geen oplossing. Een man, vrouw en 6 kinderen beschik ken slechts over 1 kamer. Het gevolg is, dat 5 dezer kinderen op kosten van Sociale Zorgen in een kindertehuis zijn opgenomen. Wij tekenen hierbij aan dat ei" sinds 1946 en 1947 vele andere urgente en onhoud bare gevallen zijn geholpen. Het is niet mogelijk om elk op zijn beurt te helpen, want elke woning die beschikbaar komt kan niet zonder meer toegewezen worden aan het gezin dat bovenaan de lijst staat. Er moet niet alleen rekening gehouden worden met de grootte der gezinnen en de ruimte in de woningen, maai" ook met ver schillende andere omstandigheden. Onder meer met de huur die gevraagd wordt en ADVERTENTIE DE ZAGENDE PIJNEN van rheurnatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten f 0.83, f 2.08 en f 7.94. de huur die die mensen kunnen betalen. Er 'is in Haarlem in het bijzonder gebrek aan woningen voor grote gezinnen. Er staan 59 van die gezinnen ingeschreven, terwijl er vrijwel geen kans is om die men sen te helpen, omdat er immers geen huizen gebouwd worden die geschikt zijn voor grote gezinnen. Enkele staaltjes: Een gezin van man, vrouw en 11 kinde ren heeft de beschikking over 2 behoor lijke en 2 kleine kamertjes. Een echtpaar met zes kinderen moet het stellen met twee kamers en een onbescho- ten zolder. Een ander echtpaar, eveneens met zes kinderen woont in een benedenhuis met niet meer dan twee kamers. Talrijk zijn de echtparen die het moeten stellen met twee kamers en een zolder, hoewel daar toch gezinnen onder zijn met 6 tot 10 kinderen. Dit betekent dat de kin deren veelal op de zoldermoeten slapen zonder afscheiding voor de jongens en de meisjes. Een echtpaar met zes kinderen heelt slechts de beschikking over twee zolder kamers en een kabinetje. Een gezin met acht kinderen moet het stellen met twee kamers, want de zolder in het huis is niet te gebruiken omdat die in de oorlog vrijwel gesloopt is om de kachel te stoken. Ieder zal begrijpen dat al deze gevallen onhoudbaar zijn, zodat het nodig is dat er zo spoedig mogelijk verbetering komt. Duo Nap de Kiijn en Alice Heksch speelde Beethoven-cyclus in Londen Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano) hebben zich, na hun recente bezoe ken aan Zwitserland, Italië en Berlijn, in de afgelopen week in Londen doen horen. In' drie opeenvolgende concerten speelden zij Beethovens tien viool-sonates, een muzikale gebeurtenis van betekenis, aangezien een dergelijke cyclus voor de Britse hoofdstad een noviteit vormde. De Londense bladen roemden het spel der beide Nederlandse kunstenaars in enthousiaste bewoordingen. Het duo besloot het optreden in Engeland met een uitzending voor de BBC waarvoor zij werken uitvoerden van Mozart en Stra- winsky. BRABANTSE MIDDENSTANDERS KOMEN MET EIGEN LIJST VOOR DE STATENVERKIEZINGEN. In een vergadering te Tilburg heeft een aantal Brabantse middenstanders het be sluit genomen met een eigen lijst uit te bomen bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten. Er werd betoogd, dat de middenstand bij de candidaatstelling tekort werd gedaan. Ook werd de opmerking ge maakt dat de middenstand zelf schuld had aan het feit, dat zijn candidaten geen kans hadden gekregen. Tenslotte bleek het grootste deel der aanwezigen voor een eigen lijst te voelen. ADVERTENTIE Binnenkort verschijnt Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika waarin talrijke tekeningen van zijn hand de indrukken zullen verluchten van Dr- A. MELCHIOR's verblijf in Oost-Afrika. De prijs van dit fraai uitgevoerde boekwerk (omvang ca. 300 pagi na's) bedraagt f 6.90 geb. Doet reeds nu uw bestelling op dit werk, waarvoor de belang stelling ongetwijfeld zeer groot zal zijn. Boekhandel II. de Vries Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27-27a Als Haarlemmers willen emigreren Steun der gemeente Het is bekend dat het rijk een regeling heeft gemaakt voor steun aan emigreren- den naar Australië. Gezinnen die naar andere landen willen emigreren kwamen tot dusver nog niet bij de gemeente Haarlem aankloppen om steun. B. en W. hebben evenwel in de me morie van antwoord medegedeeld, dat wanneer zich gevallen mochten voordoen waarbij geen rijksregeling van toepassing is, kan worden beoordeeld of steun van ge meentewege verantwoord is te achten. en W. merken evenwel op, dat de voorkeur gegeven wordt aan een regeling waarbij tegelijk met het gezinshoofd het gezin emigreert, opdat het gezinsverband blijft bestaan. Candidaten kring Velsen voorde Statenverkiezingen Voor de op Woensdag 26 April te houden verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn in de statenkring Velsen (omvattende de gemeenten Velsen, Beverwijk, Haarlemmer meer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Bennebroek, Nieuwer Amstel, Ouder Amstel, Uithoorn en Aalsmeer) de volgende candidaten gesteld. Party van de Arbeid: W. F. Visser, Drie huis: A. J. van Leusen, Velsen; P. J, Joore, Haarlemmermeer; M. van Beek, Haarlem; J. H. yan der Made, Amstelveen; J. A. Oud- heusden, Badhoevedorp; J. J. J. Paternostre, Heemstede; A. J. Saarloos, Vijfhuizen; E. Dekker, Aalsmeer; J. van Osvan den Abee- len, Velsen; J. P. Schutte, Badhoevedorp; W. Alberda, Bevex-wijk; W. F. Gijzel, Halfweg; A. J. A, Rilckert, Amsterdam; B. van Heus den, Amsterdam. Katholieke Volkspartij: P. J. van Groe ningen, Nes a. d. Amstel; J. G. van der Lans, Velsen; J. G. Vlegels, Halfweg; I-I. J. M Tonino. Santpoort; H. P. Th. Kolk, Aalsmeer; P. Botman, Badhoevedorp. C. H. U. (Christelijk Historische Unie)Mr. dr. J. van Bruggen, Heemstede; mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Bloemendaal; Nic. van Réeuwijk, Haarlemmermeer; mr. A. Wen sing, Haarlem; mr. J. W. v. Gelder. Nieuwer Amstel; K. C. v. d. Mye Pz„ Zandvoort; A. ten Broeke, Velsen; A. J. de Landmeter, Haarlem; C. J. Braber, Aalsmeer; drs. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, Haarlem; mr. K. A. F. J. Pliester, Heemstede; mr. J. H. Junge, Heemstede; P. Bos, Haarlemmermeer; J. Lucas, Haarlem; M. Tijl, Velsen; mej. J. A. Stuart, Haarlem; C. J. F. Brörens, Haarlem mermeer; J. N. West, Haarlem, M. Hoogen- dijk, Heemstede; S. de Koning, Haarlem mermeer. V. V. D. (Partij voor Vrijheid en Demo cratie): Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede; H, J, Slingenberg, Heemstede; mr. J, M. Stoffelsvan Haaf ten, Haarlem; jhr. H. P, F. Coenen van den Oosterhofü. i Bloemendaal; D. Jongkind Mzn, Aalsmeer; mr. J. E. Goudsmit, Haarlemmermeer; A. Blom Hzn, Beverwijk; ir. P. C. Tirion, Bloe mendaal; G. Tates, Zandvoort; mr. H. L. Prengér, Aalsmeer; -J. van Nispenvan Welij, Heemstede; Joh. C. Jung Sr, Zand voort; mr. J. G. Bettink, Haarlem; J. M. Sti-ijland, Uithoorn; C. Avis, Haarlemmer meer; P. H. van Essen, Haarlemmerliede; R. F. Pasman. Velsen; J. van Holten, Bloemen daal; J. W. Th. Fibbe, Haarlem; R. Enthoven, Bennebroek. C. P. N. (Communistische Partij Neder land): H. Gortzak, Amsterdam; E, Teeboom van West, Amsterdam; W. Hartog, Koog a. d. Zaan; mr. M. D. Proper, Haarlem; J. Hettinga, Amsterdam; M. Harmsen, Amster dam; H. L. Quint, Haarlem; M. E. Lips Odinot, Hilversum; J. Warmerdam, Zaan dam; B. S. Polak, Amsterdam: P. N-. V.plkers, Oud Karspel; D. I. van Zoest, Aalsmeer; P. Kuiper, Wormerveer; T. Hooglandvan. 't Hof, Alkmaar; P. M.' Lanser, Haarlemmer- meer; J. van Delden, Haarlemmermeer; H. Bodde, Wieringen; D. den Hollander, Velsen; P, W. Raamsdonk, Amsterdam. Anti Revolitionaire Party: F. P. Vermeu len, Velsen; mr. O. H van Wijk, Heemstede; M. van den Heuvel. Hoofddorp; P. van der Meer Pzn, Aalsmeer; H. Louwerse, Bad hoevedorp; H. J. Lips, Velsen; M. W. van der Schans, Bovenkerk; H. M. C. Vissers, Vijf huizen; N. Passchier, Beverwijk; K. Norel, Nieuwer Amstel. Staatkundig Gereformeerde Partij: G. Tan- ger, Westzaan; H. Meyer, Koog a. d. Zaan; A. L. van Hall, Amsterdam; D, J. Post, Hil versum; J. van der Poel, Amsterdam; K. Boeder, Enkhuizen. Katholiek Nationale Partij: Mr. C. Smal, Alkmaar; W. J. Saeys. Heemstede; G. H. Muidei", Amsterdam; A. G. A. de Wolf, Heemstede; C. D. Neumann, Amsterdaxn; M. J. G. M. Ebell, Zaandam; J. C. Th. Smit, Heemstede; G. E. M. Mdatman, Amsterdam; H. L. Lenting, Amsterdam. Gereformeerd Politiek Verbond: S. Fop- ma, Nieuwer Amstel; J. G. Maatkamp, Haar lem; K. Pos Mzn, Zaandam; Jac. Wijnands Jr., Wormer; J. A. Zwaan, Velsen. Archieven van Neurenberg naar het Vredespaleis Dinsdagmiddag zijn de in 37 kisten ver pakte archieven van het militair gerechts hof te Neurenberg overgebracht naar het Vredespaleis te 's-Gravenhage. De substi tuut-griffier van het Internationale Ge rechtshof, de heer Coignet, nam de archie ven van de begeleidende Amerikaanse officier, kapitein Hutchins in ontvangst. De kisten bevatten de documenten, die bij de processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers zijn gebruikt, alsmede verschillende bewijs stukken. Naar school. Volgens het'bfficiële Ameri kaanse orgaan in West-Duitsland, de Neue Zeitung, zal het Oost-Duitse de partement van staatsveiligheid oplei dingsscholen voor saboteurs oprichten. Deze saboteurs zullen naai' West-Berlijn worden gezonden, zo zegt het blad. Ontploffing. Na het vernemen van een ont ploffing ontdekten buren in een huis te St. Croix-aux-Mines (Frankrijk) vier door gasverstikking om het leven ge komen kinderen en een bewusteloze man. Het bleek later dat deze man zijn vrouw het huis uit had gejaagd na een hevige twist en daarna de gaskraan had opengezet. De ontploffing ontstond door een vonk van een electrische wekker. Vlaggen. Gisteren hebben boven het Britse parlementsgebouw gedurende korte tijd twee vlaggen gewaaid, waarop stond „Vrede" en „Verbiedt de atoombom". Kort daarop diende een delegatie van het „wereldvredescomité" uit Frankrijk, Italië, Denemarken en Nederland bij het parlement een verzoek in, waarin om het verbod van de atoombom werd ge vraagd. De politie stelt een onderzoek in, hoe de vlaggen op het dak gekomen zijn. Maximum. De Franse regering heeft ge weigerd de verblijfsvergunning te ver lengen van de heer Korneitsjoek, de Russische secretaris van het „Wereld comité van partisanen voor de vrede". Deze vergunning is al vier maal ver lengd en dat is het maximum voor bur gers van de Sovjet-Unie, aldus de Franse regering. Botsing. In Venetië heeft de politie het vuur geopend op stakende arbeiders, die een protest-demonstratie hielden tegen het ontslag van enige employés van de machine-fabriek „Breda". Vijf arbeiders werden gewond, waarvan twee ernstig. De politie verklaart in de lucht te heb ben geschoten, nadat de arbeiders haar met stenen had bekogeld. Vier politie mannen werden licht gewond. Hulp. Engeland krijgt volgende week de eerste leveranties van de Amerikaanse wapenhulp. Vier B-29 Superforten zul len dan uit Amerika worden overge vlogen. De Amerikaanse bemanningen zullen enige tijd in Engeland blijven, om het R.A.F.-personeel te instrueren in het gebruik en het onderhoud van de toestellen. Zuivering. Zeven-en-veertig communisten en met het communisme, sympathise- renden en één fascist zijn in het afge lopen jaar uit de Engelse overheids diensten ontslagen, zo heeft een func tionaris van het Britse departement van Financiën in het Lagerhuis meegedeeld. De 25 sympathisanten kregen hun ont slag, omdat zij in een zodanige verhou ding tot de communistische partij ston den, dat aan 'hun betrouwbaarheid met reden getwijfeld Icon worden. Verbroken banden. Het onder communisti sche leiding staande wereldvakverbond heeft besloten alle banden met de Joe goslavische vakbeweging te verbreken. Het noemt de leiders van die vakbewe ging „verraders van de Joegoslavische arbeiders". Staking. De Londense sleepbootbemannin gen hebben gisteren het werk neerge legd. Zij maken bezwaar tegen de te lange werkdagen.. De. staking omvat 600 man. Vliegdeksehïp. De Amerikaanse marine zal een vierde vliegdekschip aan haar Stille Oceaan-vloot toevoegen, is in Washing ton bekend gemaakt. Het is de Philip pine Sea, Bedenk, dat uit een onvol- doend verzorgde kinder- j hoest een zwakke borst en asthmatisclie aanleg kunnen overbleven. Neem geen risi co, bestrijd kinderhoest on middellijk met de kecrljjk ver- zuchtende, slijmoplossonde: AKKER'S 57. Het was een kale, nare celwaar Panda, maestro Fiedeldum en Joris Goed- bloed in werden opgesloten, maar dat za gen ze eerst helemaal niet, omdat ze nog een erge ruzie aan het maken waren. Ze scholden elkaar uit voor allerlei lelijke dingen. De teergevoelige musicus was de eerste die het opgaf. „Ach, ach", mompel de hij, wat toch een opwinding! Wdt een akeligheid allemaal! Dat is tóch niets voor een kunstenaar zoals ik.Nee, nee! Ach, ik heb wat muziek nodig om bij te komen!" En zonder zich iets van de anderen aan te trekken bracht hij de mondharmonica aan zijn lippen en begon een zacht, maar op gewekt xoijsje te spelen. Panda daaren tegen dacht er niet over om de zaken op hun beloop te laten daarvoor was zijn verontwaardiging veel te oprecht! „Je bent gemeen," zei hij tot Joris. „Je bent slecht. Het zijn jouw streken en slechtheden, die ons nu allemaal in de gevangenis hebben gebracht. Had jij maar beter opgepast, dan zou het ons allemaal beter gegaan zijn!" Nu scheen dat alles eindelijk tot Joris door te dringen. Zijn gelaat werd heel bedroefd en hij gaf nederig toe: „Misschien heb je wel gelijk, klein makkertje. Misschien heb ik weer niet goed opgepast. Achhad ik in mijn jeugd maar beter geluisterd naar wat mijn vader altijd zei! Maar ach ik heb nooit op willen passen! Eéns zul je er spijt van krijgen, zei mijn vader altijd. en ja hoor, daar heb je het nu! O, o, wat heb ik een berouw.Laat het je een les zijn," ging Panda voort, streng maar voldaan. „Door je hebzucht bracht je ons in moeilijkheden. Het is begonnen toen je de viool van maestro Fiedeldum verkocht aan die koopman Kraaksma. Dat was héél gemeen van je, want het was een bijzonder kostbare Stradivarius, waar de koopman nu twintigduizend ducaten voor vraagt. Dat laatste had Joris natuurlijk niet ge weten, en toen hij het nu vernam greep er een verschrikkelijke gedaanteverande ring in hem plaats. Niet langer stond hij deemoedig zijn eigen zonden te betreuren, neen, hij sprong met een woeste schreeuw overeind, roepend: „Wat zeg je? Stradiva rius? Twintigduizend? Dat heeft hij me niet gezegd! Dan heeft hij me bedrogen Dan heeft hij me er te loeinig voor gege ven! De schurk! De oplichter!" De gemeente Haarlem en de middenstand Instelling van een contact- of adviescommissie Het college van B. en W. van Haarlem overweegt aan het tot dusver incidenteel contact tussen de gemeente en de georgani seerde middenstand een permanent karak ter te geven door de vorming van een advies- of contactcommissie. De indruk is verkregen dat in de kringen van onderne mers de totstandkoming van een dergellijk orgaan zou worden toegejuicht. B. en W. menen dat er vooralsnog geen behoefte bestaat aan een commissie van bijstand uit de Raad voor middenstands- zaken. Waarnemend gevangenisdirecteur en bewaarders veroordeeld De Alkmaarse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de waarnemend gevangenisdirecteur IJ. S. en een aantal bewaarders van de strafgevangenis te Hoorn, aan wie ten laste was gelegd dat zij hadden geslagen. De vroegere waarne mend directeur der gevangenis werd ver oordeeld tot een boete van 100, conform de eis. De hoofdbewaarder H. P. en J. P., beidien uit Hoorn, tegen wie drie weken gevangenisstraf was. geëist, werden even eens veroordeeld tot 100. De bewaarders J. M. uit Scheveningen en C. A. B. uit Hoorn werden respectievelijk veroordeeld tot 25 en f 10. Tegen hen was een boete van 50 geëist. De gevangenbewaarder R. W. uit Hoorn werd veroordeeld tot 50. Tegen hem was drie weken gevangenis straf geëist. De rechtbank was van mening, dat de toegepaste wijze van straffen niet geoor loofd kon worden geacht, ondanks de moeilijke omstandigheden waaronder de bewaarders moesten werken. De bewaking stonden wel andere middelen ten dienste om de orde te handhaven. Wegens de uitbreiding van het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in ons land zal de directeur van de Veeartsenij- kundige Dienst, de heer E. J. A. A. Quaed- vlieg, op 20 Maart van 39.45—19.55 uur over de zender Hilversum II een toelichting geven op de maatregelen, die ter bestrijding van deze ziekte moeten worden getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2