ile/o Franse communisten in het defensief Onze veestapel in 5 jaar t.b.c.-vrij Het is niet te geloven Woensdag 15 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Vooraanstaand communist te Cherbourg deserteerde „Manifestaties zijn aardig, als men een biefstuk op tafel heeft staan" (Van onze correspondent te Parijs) Het zou voorbarig zijn reeds nu een defi nitieve uitspraak te doen over de uitslag van de Franse stakingsactie, maar wij mogen wél opmerken dat na twee weken sociale onrust de communisten in het defensief schijnen te zijn gedrukt. „Schij nen", want het is waarschijnlijk dat hun activiteit haar, hoogtepunt nog niet bereikt heeft. Nieuwe stakingsgolven staan Frank rijk ongetwijfeld nog te wachten. Intussen is de actie in het Parijse trans portwezen, die werd begonnen zonder de instemming der niet-communistische syn dicaten, na een paar dagen verlopen, is het stakingsparool in de electriciteitsbedrijven vrijwel nergens opgevolgd zodat Parijs tenminste niet in het donker heeft gezeten is in de mijnen en de staalindustrie het geschil bijgelegd en zijn verschillende par ticuliere patroons met succes in overleg met de vakverenigingen of stakingscomités getreden. Maar het opmerkelijkste en meest opbeurende feit is wel geweest dat de slag van Cherbourg, die men vorige week ver wachtte, niet heeft plaats gehad. Men heeft alle redenen om aan te nemen dat het lossen van oorlogsmateriaal zonder opzienbarende incidenten plaats had kun nen hebben, wanneer het Amerikaanse wapentransport vorige week was gearri veerd, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Bovendien heeft zich in Cherbourg zelf, aan de communistische zijde, een opzien barend geval van desertie voorgedaan. De plaatselijke secretaris van de CGT is name lijk afgetreden omdat hij de communisti sche richtlijnen niet langer wenste te onderschrijven. De verklaring van dit be sluit dient men te zoeken in de ontevreden heid van de havenarbeiders. Direct na de bevrijding heeft Cherbourg, dat als een der voornaamste Amerikaanse iandingshavens fungeerde, een tijd van grote bloei gekend, waarvan uiteraard ook de havenarbeiders profiteerden. Daarna zijn er jaren gekomen van werkloosheid en armoede. De wapen transporten boden nu uitzicht op nieuw en goedbetaald werk en daarom waren de arbeiders niet warm te krijgen voor de communistische leuzen. De afgetreden secretaris heeft die toest£hd in een bon dige formule samengevat: „Manifestaties zijn heel aardig, zei hij, wanneer je thuis een biefstuk op tafel hebt staan." Dat was natuurlijk niet het gezichts punt van de CGT en een breuk tussen de secretaris in Cherbourg en zijn opdracht gevers in Parijs was dein ook niet te voor komen. Wanneer nu precies de eerste Ameri kaanse boot wél arriveren zal, wordt dooi de Franse autoriteiten wijselijk geheim gehouden. Maar ondanks de aanwezigheid van een paar honderd professionele com munistische agitators in de Franse kust streek, lijkt het gevaar voor een uitbars ting hier voor het moment toch wel ge weken. Waarschijnlijk zullen de commu nisten met afleidingsmanoeuvres, fabrieks- bezettingen bijvoorbeeld, eerst trachten de troepen naar andere punten in het land te lokken. Daarom is het aannemelijk dat, Eerste violist Sweelinck-kwartet deed twee handige uitvindingen De eerste violist van het Sweelinck- kwartet, de heer Lou Biloen, heeft twee eieren van Columbus opgeraapt, Het eerste zal uitkomst brengen voor alle violisten, trompettisten, mandolinc- betokkelaars, guitaristen en klarinet blazers die al zo lang hebben verlangd naar een eenvoudig apparaat dat hen het omslaan van hun muziekbladen zou ver gemakkelijken. De uitvinding van de heer Biloen komt hierop neer, dat op de krul van de viool een klein magneetje wordt geplaatst. In de rechteronderhoeken van üe muziekbladen wordt eveneens een stukje staal bevestigd. Bij het omslaan van de bladzijde houdt de violist de krul van zijn viool even bij het stukje staal, waarop de volgende pagina ras zichtbaar wordt. De heer 3iloen hoopt binnenkort een dergelijk instrument, dat onder de naam Magncto-pageturner in de handel wordt gebracht, ook voor pianisten en cellisten gereed te hebben. Voorts vond de heer Biloen ten behoeve van strijkers een sordino (demper) uit, die gemakkelijk tussen kam en staartstuk van violen en dergelijke geschoven kan worden, zodat de spelers dit onderdeel steeds bij de hand hebben en na gebruik op een vaste plaats kunnen bergen. Beide vindingen zullen Vrijdag op een concert dat 't SweelinckMcwartet te Brus sel geeft, worden gedemonstreerd. sm Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 MAART Krelagehuis: Damesbeurs 10 tot 5 en 7 tot 11 uur. Spaarne: „Dolende ridders", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Ben gaalse lanciers", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eroica", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Slangenkuil", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Onder het asfalt van New York 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 16 MAART Krelagehuis: Damesbeurs 105, 711 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. reeds om politieke redenen, de rust voor lopig nog niet zal zijn hersteld. Ook economische en sociale overwegin gen wijzen daar op. Wanneer men de ge beurtenissen der laatste weken namelijk als een simpele loonactie beschouwt, dan moet men vaststellen dat er tot dusverre alleen nog maar een serie voorposten gevechten zijn geleverd. De voornaamste inzet van de strijd was namelijk de be faamde maandelijkse premie van 3000 francs (33 gulden), die alle syndicaten aan de gehele arbeidersklasse wensen te zien toegewezen. Doch daarmede zouden hun eisen nog niet kunnen worden vervuld. Daarna moeten de collectieve arbeids contracten, die kortgeleden door het par lement werden ingesteld, nog worden af gesloten en het ligt dus voor de hand dat op dat moment pas de strijd in volle hitte zal ontbranden. (Adv.) Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Gerardus Wilhelmus Josephus Tuyn, ge handeld hebbende onder de naam Rubber groothandel G. W. J. Tuyn, thans los-werk- man, wonende te Beverwijk. Alkmaarseweg 39. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. D. Proper, advo caat en procureur te Haarlem. de vennootschap onder de firma ..IJ. M. I.". ijzergieterij en het gieten van onderdelen' van landbouwwerktuigen. gevestigd en kantoorhoudende te Hoofddorp, gem. Haar lemmermeer. Stationsweg 13. en de venno ten: a. Hendrikus Alberlus Johannes Loef. wonende te Amsterdam. Johan Kepplerstraat 59: b. Cornelis Vissers, wonende te Hoofd dorp, gemeente Haarlemmermeer, Kruis weg 1143; c. Herbert Vissers, wonende te Haarlemmermeer, Hoofdweg 1278: d. Bas- tiaan Vissers, wonende te Haarlemmermeer, Hoofdweg 1278. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. E, Goudsmit, advocaat cn procureur te Bad hoevedorp, gem. Haarlemmermeer. Jan de Vries, groothandelaar in tabaks producten, wonende te Haarlem, Zijlweg 81. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort. Na gedaan verzet zijn vernietigd de fail lissementen van: Cornelis Franciscus Harmsen, oliebollen bakker, wonende te Haarlem. Middenweg 58. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cura tor: mr. B. E. van Tijn. advocaat en procu reur te Haarlem. de vennootschap onder dc firma Huspeart, groothandel in luxe-, huishoudelijke en speelgoederen en rokersartikelen, gevestigd te Haarlem, Zuiderstraat 2, en de vennoten: a. Theodoras Hessling, wonende te Haarlem, ter Haarstraat 15; b. Johannes van Densen, wonende te Zandvoort, Helmerstraat 37 rd. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. De gemeente en de bedrijfseconomie In Haarlem blijft het onder zoek voorlopig beperkt tot het Energiebedrijf Reeds enige tijd is aan het Gemeente lijk Energiebedrijf (gas en electriciteit) een bedrijfseconoom te werk gesteld. De er varing die daarmee is opgedaan is, naar B. en W. menen, gunstig. Maar het college acht de tijd nog niet gekomen om te over wegen een zodanige functionaris ook bij de andere diensten der gemeente te be noemen. Er is bij het Energiebedrijf geadviseerd tot reorganisatie van de bedrijfsboekhou- ding en over de inrichting en de admini stratie van het magazijn. Deze voorstellen zijn door de directie aanvaard en aan de uitvoering wordt thans gewerkt. Geen vogelpest in Landsmeer Drieduizend kippen uit voorzorg verbrand Het onderzoek van het rijksseruminsti- tüut heeft uitgewezen dat zich op het pluimveebedrijf van de heer P. Blees te Landsmeer geen gevallen van vogelpest hebben voorgedaan. Bij enige zieke kip pen werd loodvergiftiging geconstateerd, veroorzaakt door voer, dat de dieren in Brabant hebben gekregen. Niettemin is uit voorzorg de gehele pluimveestapel (c.a. 3000 kippen) in beslag genomen en verbrand in de destructor te Purmerend. De eigenaar krijgt de waarde van zijn kippen vergoed. ADVERTENTIE Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan j'e reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Twee overlevenden van de Engelse luchtramp malcen het goed. De twee zwagers. Anthony en Handel Rogers, die de vliegramp van de Tudor bij Cardiff overleefdenr zijn in een R.A.F.-liospitaal opgenomen. Beiden maken het redelijk wel. Twee troepenschepen uit Priok vertrokken Op 10 Maart is uit Tandjong Priok naar Amsterdam vertrokken de „Fairsea" met 1921 militairen. Aan boord bevinden zich: 12e R.V.A.; 2e regiment Anti-tank Artillerie (Rata); 2e regiment Luchtdoelartillerie en de 4e infanterie brigade-werkplaats. Op 13 Maart is de „Goya" met 900 mili tairen van Tandjong Priok naar Rotter dam vertrokken. Aan boord bevinden zich: 30 A.A.T.; de 34e en 35e Hulpverband- plaats-afdeling (Hupva), 31e veldhospi taal; staf 2e divisie cn 2e compagnie divisie verbindings afdeling. Zeepfabriek in Nijmegen kreeg Amerikaanse installatie In de Dobbelman-zeepfabriekcn te Nij megen is Dinsdag een Amerikaanse instal latie voor zeepfabricage in werking gesteld, welke dank zij de Marshall-hulp kon wor den aangeschaft. Van deze insfatllaties zijn er nog slechts drie in de Verenigde Staten en één in Canada in gebruik. De president-directeur, mr. R. Dobbel- man, hield een toespraak, waarin hij zeide dat de nieuwe wijze van zeepbereiding een revolutie in deze onderneming betekent. Het proces van het zeepzieden dat tot dus verre vijf dagen vergde, geschiedt nu in twee uren, hetgeen bovendien het voordeel heeft van kolenbesparing en een hoger rendement der grondstoffen. De heer Clarence E. Hunter, hoofd van de C.C.A-missie in Nederland, heeft de in stallatie in werking gesteld door op een knop te drukken. Hij gaf enkele cijfers over de resultaten van de Marshall-hulp, waar mee men thans halverwege is. Tot dus verre is acht milliard dollar besteed voor hulpverlening aan de Marshall-landen ter verbetering van de levensomstandigheden, de vergroting van de productie-capaciteit en een herstel van de vrije handel. De actie voor dc vacanticspreiding heeft ook in Amerika resultaten gehad. Het eerste Amerikaanse toeristengczelschap. dat ons land in 1950 zal bezoeken arriveert reeas op 21 Maart. Samenwerking van overheid en veehouders Het is juist een jaar geleden dat wij enige artikelen plaatsten over de nood zakelijkheid om de tuberculose-bestrijding onder het vee krachtig ter hand te nemen. Wij hadden een onderhoud met dr. H. H. Scholten te Aerdenhout, inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst en van de Volks gezondheid in Noordholland, die er op wees, dat de runder-tuberculose ook een gevaar voor mensen oplevert. Thans liggen de plannen op tafel om onze runderstapel in een tijdvak van vijf jaar practisch vrij van tuberculose te ma ken. Dit is. naar zich laat begrijpen, geen kleinigheid, want op de 2.300.000 koeien in ons land zijn niet minder dan 400.000 „rea- geerders". Het is uitgesloten op één moment schoon schip te maken. Indien alle „reageerders" in eens zouden worden afgemaakt loopt men op vele kanten vast. Allereerst zou de melkvoorziening in het gedrang raken, bovendien zou het dan onmogelijk zijn het vlees dezer koeien in de consumptie te be trekken. Daarom komt er een overgangstijd, op dat de veehouders de gelegenheid krijgen de koeien die geslacht moeten worden, door gezonde beesten te vervangen. De Stichting voor de Landbouw is bij het ontwerpen van het plan uitgegaan van de overweging dat het t.b.c.-vrij maken van onze veestapel niet alleen een belang is van de veehouders, maar dat ook het algemeen, het landsbelang, er bij betrokken is. De export van zuivelproducten wordt er im mers door bevorderd, evenzo de export van levend vee. Daarom wordt ook aanspraak gemaakt op financiële steun van de over heid. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is het daarmee eens. Hij heeft een commissie ad hoe benoemd (be staande uit vertegenwoordigers van zijn departement en van de Stichting van de Landbouw, onder voorzitterschap van prof. ir. W. de Jong te Wageningen) met de op dracht een plan voor de t.b.c.-bestrijding te onderwerpen. Ook heeft overleg plaats ge had met de veehouders en zuivelorganisa- ties. In het kort komt het voorstel, waarover ook met de minister overeenstemming be reikt is, op het volgende neer: ADVERTENTIE dat dc Ver. Blikfabr. de in November be stelde Lincol wasdozen nog niet kan leveren. Werpt de lege Lincol wasdoos niet weg; lever deze in tegen betaling bij Uw leveran cier of bij de LINCOLFABRIEK, Donkere Spaarne 20. Tel. 14214. Reeds thans is de jaarlijkse tuberculinatie in 10 provincies verplicht. 1 Mei a.s. geldt de verplichting voor het gehele land. Door deze controle weet elke veehouder welke dieren positief gereageerd hebben. Iedere veehouder, wiens runderen ge- tuberculineerd zijn, weet of op zijn bedrijf runderen aanwezig zijn met positieve reac ties en welke runderen dat zijn. Hij zal deze dieren uit zijn bedrijf moeten ver wijderen en vervangen door reactie-vrije, hetzij uit eigen aanfok, hetzij door aankoop. De methode met de minste risico is het direct na de jaarlijkse tuberculinatie ver wijderen van alle reagerende runderen. Is dit niet mogelijk, dan moet getracht wor den door scheiding van reagerende en reactie-vrije dieren, aangevuld met klinisch onderzoek, uitbreiding der t.b.c. in het be drijf te voorkomen. Een en ander eist door zetting, overleg en toewijding van de vee houder. Stimulering en aanzetting hiertoe is, naar de ervaring heeft geleerd, nood zakelijk. De t.b.c.-bestrijding zal in handen gege ven worden van de zuivelfabrieken en vee houdersverenigingen. Alleen voor veehou ders die daarbij niet zijn aangesloten, ma ken de Provinciale Gezondheidsdiensten voor Dieren regelingen. Als stimulans om mee te werken wordt van de veehouders die koeien hebben die positief reageren 2 Tc van de verkoopsprijs der melk achtergehouden. Als de veehou ders er in geslaagd zijn om hun bedrijven vrij van t.b.c. te maken, krijgen zij het ingehouden geld alsnog uitbetaald. De termijn voor het vrijmaken der vee stapels is voor bedrijven met 10 reageer ders 1 jaar; 10-20%: 2 jaar, 20-30 3 jaar: 30-50 4 jaar, meer dan 50 5 jaar. Geheel afgescheiden van de hierboven genoemde intern in de fabrieken en ver enigingen toe te passen korting van 2 op het melkgeld van niet reactievrije be drijven, wordt op het melkgebied van alle bedrijven, dus ook van de reactievrije en t.b.c. bedrijven, een centrale heffing gelegd van 25 cent per 100 kg melk. Bij een landelijke melkproductie van 4 milliard kg melk per jaar bedraagt de jaar lijkse opbrengst van dit kwartje 10 millioen gulden, dus in 5 jaar wordt dan 50 millioen gulden bijeengebracht. Eenzelfde bijdrage zal ook door het rijk beschikbaar gesteld worden. Deze gelden worden dan gebruikt om aan de veehouders een vergoeding te geven in de kosten van het opruimen der reageer ders. De vergoeding kan een vast bedrag zijn of gehouden op basis van taxatie. Als sluitstuk van het plan ter stimulering van de t.b.c.-bestrijding is voorgesteld alle reagerende runderen, welke zich in Neder land bevinden, op duidelijke en onmisken bare wijze te merken. Vorstelijke ivoorden Sinds korte tijd wordt er op het Am- 'stelveld weer iedere Maandag markt ge houden. Men kan daar uitstekend terecht om zich allerhande dingen aan te schaf fen, die men nimmer nodig heeft en die kennelijk alleen vervaardigd worden om ergens nog aanwezige verpakkings materialen aan een passende bestem ming te helpen. Verder tracht men er in hoofdzaak lompen en wijsheid kwijt te raken. Maar zo ergens, dan valt hier toch wel heel sterk op hoeveel verande ringen een paar jaren bezetting in het leven van de hoofdstad hebben ge bracht. De hedendaagse bezoeker vindt er ongetwijfeld zeer veel stof, doch niet tot vertellen aan zijn kleinkinderen, al gaat er altijd nog meer om dan in d handelingen van de Tweede Kamer. Nee, dan zaagde men vroeger de plan ken van ander hout, in de dagen van Meier Linnewiel, die door iedereen zo'n veertig, vijftig jaar geleden Kokadorus werd genoemd en die meer toehoorders in zijn openlucht-theater verzamelde dan lawezegge Shakespeare met zijn onfatsoenlijke toneelstukken over jonge meisjes, die met hun vrijers in het bos gaan wonen. Zeer tot onze schade heb ben wij deze populaire standwerker nooit gehoord. Maar gelukkig is Mau- rits Dekker zo vriendelijk geweest in zijn boek „Amsterdam bij gaslicht" enige herinneringen aan deze groot meester van het moeilijkste vak ter we reld te laten afdrukken. Het hierna vol gende hebben wij bijna letterlijk (met enige vrijpostigheden ten aanzien van de spelling) daaruit overgeschreven. Kokadorus was een man met onge wone redenaarstalenten, een sterk ont wikkeld gevoel voor humor en zeer be dreven in de toepassing der alledags- psychologie. Hij had niet anders aan te bieden dan goedkope artikelen, die ook elders volop te krijgen waren: zakmes sen, bretels, sigarenkokers en speel kaarten. Maar Kokadorus verstond de kunst om van het eenvoudigste prul iets bijzonders te maken, een begerenswaar dig artikel met uitzonderlijke eigen schappen, waarvoor men graag een paar kwartjes neertelde. Toch prees hij zijn waren nauwelijks rechtstreeks aan. Dit liet hij over aan zijn denkbeeldige klan ten, waartoe zelfs de leden van het Ko ninklijk Huis behoorden. Bij voorbeeld zo; Kokkie, zei de Koningin tegen me, toen ik verleden week weer eens op het Loo was Kokkie, wat was Hendrik Prins blij met de portefulje die ik laatst van je gekocht heb. Prima, prima. Heel iets anders dan de rommel die ons die knoeiers van hofleveransiere verkope. Ik antwoordde: Majesteit, wat doe je me nou een lol dat je me dat seg. Ik wou dat het stomme publiek op de markt, dat mij maar met suffe smoele staat aan te gape, je eens hore kon. En toen zei de koningin: Kokkie, jonge, blijf bij ons koffiedrinke, ik heb lekkere harde bokkem bij het brood en dan kenne we meteen same eens wat klesse over het nieuwe ministerie. Ik geloof, onder ons gezegd en gezwege, dat ze me weer met een aardig zoodje tinnef hebbe opgescheept. Bij dit staaltje van onbekommerde welsprekendheid zullen we het nu maar laten, onder dankzegging aan Maurits Dekker voor zijn onbezoldigde mede werking. Als u er meer van wilt weten, moet u in de erkende boekhandel zijn. Engels blauw Toen wij eergisteren het Amstelveld betraden, komende van de Reguliers- gracht, zagen wij slechts één enkele samenscholing en daarbij waren de mannen dan nog zo dun gezaaid als de haren op de schedel van een pensioen gerechtigde referendaris. In het midden van de kring stond een man met een bloedblaar op z'n hoofd (zo noemen ze namelijk in Amsterdam een alpino-pet) uit alle macht van zijn vooral op de klinkers versleten stembanden een partij scheermesjes te overschatten. Als u even mee wilt luisteren, dan kunt u het ver schil eens horen. Kijk jongelui, jullie wete net zo goed als ik dat je voor de oorlog scheermes jes van hetzelfde merk in drie verschil lende kleuren kon krijgen, voor vijftig, zéstig en zeventig cent de tien. Maar laat fnij je dan vertellen dat er voor geen cent verschil in zat. Allemaal één toet mem. Je liet je gewoon neppen in zo'n dure winkel omdat je dacht dat de groene scherper ware dan de roje. Kletskoek. Allemaal één toet mem. Ver- linke liete jullie je, so groot als je ben. Maar nou heb ik hier een doos blauwe mesjes. Die benne beter as de beste. As je daarmee je bakkes geschore heb, val len de vrouwe je op het achterbalkon van de trem in je arme om zich tegen je aan te vleie. Je buurman ken ge regeld je kin als spiegel gebruike om zijn das te strikke. Nou denken jullie dat die wondermesjes zeventig sente koste. Maar dan sla je de plank toch lelijk mis. De importeur is namelijk faljiet gegaan omdat hij een proces met de fabrikant heb gevoerd. Nou heb ik het hele zaakje voor een prikkie over genomen. En waarom denken jullie dat dat proces ging? Dat sal ik je nou es haarfijn uitlegge. Deze mesjes benne gemaakt in Engeland en daar schrijfe ze blauw zonder w. Toen zei die impor teur: die rommel ken ik niet verkope, want der staat een drukfout op. Ik vraag u, wat een waanzin. Wat kan het ons nou schele of de Engelsen blauw zonder w willen schrijfe. Ik geef je die mesjes niet voor zestig sente, maar voor twee kwarre. Allé, Engels fabrikaat, wie sal de eerste weze? Er stonden vijftig mannen in die kring. Allemaal met suffe smoele, zou Kokadorus hebben gezegd. Want die be hoefde de taalgrenzen niet te verschui ven om zijn koffers tot de bodem leeg te verkopen. BOEDA. Donderdagavond geeft de Neder landse Opera in de Stadsschouwburg een abonnementsvoorstelling van „Rigoletto" van Verdi en Zondag een matinee van „La Bohème" van Puc cini. Het Amsterdams Toneelgezel schap brengt Zaterdagavond de eer ste herhaling van het laatste stuk van Jean Giraudoux „De Zottin van Chaillot" onder regie van A. De- fresne met Charlotte Kohier in de titelrol. Vrijdagavond is er een abonne mentsvoorstelling van „Driekonin genavond" van Shakespeare met on der vele anderen Elise Hoomans en Paul Huf. Cor Ruys. Kitty Kluppell, Kitty Knappert, Eric van IngenTon van Duinhoven en Ben Hulsman begin nen Zaterdagavond in het Centraal In de hoofdstad uit Theater een serie vertoningen van het blijspel „Drie jongens en een meisje"' door Roger Ferdinand, die men zich zal herinneren als de schrij ver van het destijds door Comedia met zoveel succes gespeelde ..Jon genslyceum". Bets RanucciBeek man leverde de vertaling. Vandaag en morgen vertolkt Jacques Février met het Concertge bouw-orkest onder leiding van Ra fael Kubelik het Concert voor de linkerhand" van Ravel. Zaterdag avond is er in het Concertgebouw weer een buitengewoon concert voor niet-Amsterdammers, waarop de so list Theo Bruins het Vierde Piano concert van Beethoven ten gehore zal brengen. Voor de vereniging Ne derlandPolen geeft de pianiste Ha- lina Czerny-Stefanska op Vrijdag avond in de grote zaal van het Con certgebouw een Chopin-recital. Voor de Amsterdamse Kunstkring treedt hedenavond de Spaanse dan seres Manolita in de Stadsschouw burg op. "N Dammen Kampioenschappen van het District Kennemerland De uitslagen van de persoonlijke kam pioenschappen van Kenncmeiiand luiden: Hoofdklasse: H. BerkNico Blom 11; J. C. DraijerJ. H. Meure 20; W. de JongJ. Poppen 20. Eerste klasse: J van StratenG. Hekelaar 2—0; L. Vooijs—K. de Jong 1—1: N. M. Oud. J. Holm 11; A. F. LeuffenG. de la Rie 20; K. de JongG. de la Rie 20. Tweede klasse: F. LubbeH. Leuwener 20: J. van HorickG. J. Steenkist 20; G. FaaijP. de Kort 20; W. VerheijdeM. Weiland 2—0. Derde klasse: J. v. d. Hogen—W. Nauris 20: H. KlaverTh. Blom 20; J. Mulder M. Heinsbergen 11; W. KortG. Heinsber- gen 20. Haarlemse Damclub De zesde partij werd gespeeld van de herkamp om het clubkampioenschap hoofd klasse van de Haarlemse Damclub tussen J. B. Sluiter Jr. en P. J. van Dartelen, welke evenals de vorige vijf partijen in remise eindigde. Een beslissing is dus nog steeds niet gevallen. Heringa Wuihrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Biljarten Om de Nobelsbeker Gedurende zeven weken houdt de biljart club „Hof van Holland" nederlaagwedstrij den om de Nobelsbeker. Twee avonden in de weck wordt er gespeeld. Vanavond en morgenavond komen de leden van B. V. 1939 bij „Hof van Holland" op bezoek. Daarna komen achtereenvolgens uit: Benoorden 't IJ. Amsterdam: Vriendenkring 2. Haarlem; Excelsior. Beverwijk: DES. Haarlem; Rem brandt. Amsterdam en H.E.T.E.Y, Amster dam (bekcrh oudsier). Boksen Van Dam slaat Soldevilla Luc van Dam won Dinsdagavond te Den Haag in het middengewicht op punten van de Spanjaard Soldevilla in een gevecht over tien ronden. De strijd was uiterst fel, spannend en dikwijls opwindend. Hij trof in de Spanjaard een tegenstander, die hem van het begin tot het einde kranig partij heeft gegeven. Van Dam heeft talloze keren rechtse van de Spanjaard opgevangen, geblokkeerd, ontdo ken en ontweken. Maar dit lukte toch niet altijd en wanneer de klap vol raakte, had onze landgenoot er danig hinder van. Na een eerste ronde van elkaar observeren, onderbroken door enkele lichte linkse direc- ten van de Rotterdammer en een paar harde hoeken van de Spanjaard, nam Van Dam in de tweede ronde het initiatief in handen. Tot het einde toe behield de partij hetzelfde karakter. Van Dam was meestal in de meer derheid. In de vijfde ronde beantwoordde Van Dam een felle aanval van de Spanjaard met een onstuimig tegenoffensief, waarbij een onopzettelijke kopstoot Soldevilla onder het linkeroog blesseerde. Van Dam liet daar nog enige knalharde rechtscn op volgen, maar zette niet door. Hij stond toen al vrij ver op punten voor. en in de drie volgende ronden bleef hij iets in de meerderheid, al hoewel Soldevilla telkens weer trachtte het gevecht te forceren. In een partij over zes ronden heeft Jan Nicolaas, (Den Haag) op punten gewonnen van Walter Kraus (Amsterdam). Oudshoorn moest in de vijfde ronde de strijd slaken tegen Ludwig. IJshockey Nederland verloor in Londen van Zweden In de Wembley Empire Pool te Londen werd Dinsdagavond de ijshockeywedstrijd gespeeld tussen Noorwegen en Frankrijk in groep a van het tournooi om het wereldkam pioenschap ijshockey. Noorwegen won met 11—0. Franrkijk heeft twee wedstrijden verloren, waardoor Groot Brittannië en Noorwegen zich in dc eindgroep plaatsten. Canada won in groep b met 13—2 van Zwitserland De tussenstanden waren 5—1. 41, 40. Als Canada van België wint, komen Canada cn Zwitserland in de eindgroep. Dc Zweden waren in de wedstrijd tegen Nederland voor groep c aanvankelijk een beetje verrast door het stugge verdedigen van onze landgenoten. Ongetwijfeld was Zweden van het begin af sterk in de meer derheid, maar Van der Heiden in het doel stopte op soms schitterende wijze dc moei lijkste schoten, welke van alle kanten op hem werden afgezonden. Bovendien toonde de Haagse doelverdedïger zich een moedige speler, want verscheidene malen wierp hij zich in moeilijke ogenblikken op het ijs teneinde de puck te kunnen wegwerken. In de eerste periode doelpuntten Stig Carlsson en Hans Oeberg (2 x) en in de tweede speel tijd voegde Carlsson er nog een vierde goal aan toe. In de derde periode waren onze tegenstanders echter zo sterk in de meerder heid, dat onze verdediging tenslotte wel moest capituleren en niet minder dan zes maal logde dc Zweedse voorhoede de puck in het Nederlandse doel (10—0). Dc stand luidt: 1. Zweden 2 2 0 0 4 13— 3 2. Verenigde Staten 1 0 0 1 0 3—8 3» Nederland 1 0 0 1 0 0—10

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5