[OTTGERING I STOOKQLIEj jTEEUWEN'Sj f Kolenhandel N.V. f Uit het Album Amicorum van J. B. Schuil geklapt Wees er als de kippen bij... SIMPLEX RIJWIELEN Concentratie van gas- en electriciteitsbedrijven HAARLEM Fris Keiler Macdonald WIRE- en TAPE-recorders Voor sneivervoer Gé v. d. Bosch QKort en Bondig Zaterdag 18 Maart 1950 Eén brok toneel, één bonk toneelhistorie Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant „Tn Nederland vindt men maar weinig critici, die zo geliefd zijn als J. B. Schuil. Waarom? Wel, om de grote, waarachtige liefde, die deze man het toneel toedraagt, nog altijd onverflauwd en met een diepe en rijke kennis. De jongeren weten dit niet en daarom ben ik blij te kunnen ge tuigen van mijn grote waardering voor hem." Aldus ongeveer schreef de acteur en regisseur Louis Saalborn in het Album Amicorum, dat gistermiddag in aanwezig heid van een, ondanks de geringe rucht baarheid aan deze huldiging gegeven, toch nog vrij grote vriendenkring in de socië teit „Teisterbant" aan de weldra 75-jarige werd aangeboden. Dat dit geen loze woorden zijn, moge blijken uit het feit dat de helft van de meer dan honderd in het Album verza melde brieven afkomstig is van bekende tonelisten uit verschillende generaties. Ket gebeurt maar zelden dat uit deze krin gen een woord van waardering voor de criticus voortkomt en mede daarom moet het zo bijzonder verheugend worden ge noemd, dat de meeste inzendingen ondub belzinnig getuigen van eerbied, bewonde ring en dankbaarheid. „Schuil heeft ge- critiseerd als een bij, die overal honing uitzuigt en niet als de wesp, die ook de beste vruchten bederft", verklaarde Cor van der Lugt Melsert en dit citaat zou met tientallen andere voorbeelden aange vuld kunnen worden. Het is zeker geen gewoonte om de in houd van een zo persoonlijk document als een Album Amicorum aan de open baarheid prijs te geven. Doch er komen in sommige brieven zinsneden voor, die de betekenis van Schuil (ónze J. B. S. zo als Top Naeff geestig opmerkt) duidelij ker belichten dan welk gelegenheidsartikel ook zou vermogen te doen en daarom hebben wij de vrijheid genomen enkele daartoe strekkende passages over te schrijven. Joh an Elsensohn noemt de „Jeugdige jarige" (deze tussen aanhalingstekens geplaatste term werd door Rika Hopper gebruikt) „een boodschapper uit een voor bije, grote tijd" en voegt daaraan toe: „Hij had altijd nog een regeltje waardering achter de hand, omdat hij van het toneel hield en nog houdt." Tilly PérinBouw meester uitte dezelfde gevoelens in dicht vorm („nooit heeft Schuil een actrice vermoord") en Jan Musch schreef: „De wil tot opbouwende critiek en de liefde voor de toneelspeelkunst zijn bij Schuil steeds sterk ontwikkeld geweest". Magda Janssens haalde een uitspraak van dr. Willem Royaards aan: „Het is altijd een genot om in Haarlem te spelen, want dan krijg je tenminste een hart onder de riem van Schuil". John Gobau spreekt van „de Hollandse Jules Jouin: één brok toneel, één bonk toneelhistorie" en Eduard Verkade vatte zijn mening samen in de conclusie: „Zijn oordeel werd uitzonderlijk geacht, omdat Schuil beter dan velen onderscheid wist te maken tussen stuk en spel." Ben' Groe- neveld kwam met een wens, die velen zullen onderschrijven: „Ik hoop dat het u gegeven zal zijn uw mémoires uit te geven dat zou een belangrijk document voor ons toneel betekenen." Dat ook de amateurs profijt trokken uit zijn deskundige opinie over hun voor stellingen kan niet beter worden aange toond dan met een citaat uit een brief van de heer G. Hurkmans: „Schuil heeft door zijn critieken en opstellen, geschreven in j een even warm-menselijke en eenvoudige, als boeiende en verzorgde stijl, die met graagte en aandacht werden gelezen en herlezen, bij de lezer de belangstelling voor en de betekenis van het toneel als cultuurfactor verdiept en de becritiseerde lot méér studie en daadkracht geacti veerd, diens liefde en goede smaak geleid en vergroot." Henk Bakker sprak de jarige toe als „de nestor-promotor van het Haarlemse toneelleven." De bijna legendarische vitaliteit van J. B. Schuil werd natuurlijk ook in het ge ding gebracht. „Ik zou graag dat geboor te-bewijs eens willen zien, want ik laat me niet graag bij de neus nemen!" merkte Jules Vei'straete op. Maar H. G. Canne- gieter vond een verklaring: „Wat zijn 75 jaar voor iemand, die met zijn geest de dramatische kunst van eeuwen beleeft?" Zo zouden wij nog kolommen lang kun- i nen doorgaan met het aanhalen van blij ken van vriendschap en erkentelijkheid jegens de schrijver van jongensboeken, toneelstukken en vooral toneelcritieken, die in zijn persoonlijkheid zo'n zeldzaam evenwicht handhaafde tussen de gaven van hoofd en hart. Schuil koppelde altijd Ttsxi Bel 1 3 00 0 DAG EN NACHT Ook N.Z.H.-stadstarieven in Leiden en Den Haag Hoger Naar wij vernemen zal de directie van de N.Z.H. binnenkort toestemming ontvan gen om de tarieven van enkele locale dien sten te verhogen. Na 1 April zal het tarief van een enkele rit op de stadslijn te Leiden worden gebracht op twaalf cent (thans tien cent). De tienrittenkaarten worden in prijs verhoogd van 75 cent tot een gulden. Gelijktijdig zullen ook de tarieven van de locale dienst VoorburgDen HaagSche- veningen worden verhoogd. Voor de trajec ten VoorburgJavabrug en Bezuidenhout Seheveningen wordt een enkele reis vijf tien cent, terwijl acht-rittenkaarten een gulden gaan kosten. Het tarief voor het traject VoorburgSoheveningen zal op twintig cent worden gebracht, terwijl de retourprijs tot 35 cent wordt verhoogd. Nog geen beslissing is genomen voor wat de verhoging van de vervoersprijs van de interlocale diensten betreft. Natriumverlichting langs Rijksstraatweg brandt Gisteravond heeft de natriumverlichting langs de Rijksstraatweg tussen het Soenda- plein en de Jan Gijzenvaart in Haarlem- Noord proef gebrand en daarbij zo uitste kend voldaan dat besloten is van vanavond if deze moderne verlichting definitief te gebruiken. Het Gemeentelijk Energiebedrijf is reeds begonnen de oude gaslantaarns te verwij deren en vangt tevens aan met de moderni sering van de verlichting langs de Rijks straatweg tussen Soendaplein en Paul Kru- gerstraat en tussen Jan Gijzenvaart en Mui- derslotweg. een betrouwbare kennis aan een grote liefde voor de kunst, die in de beste ge vallen het leven een spiegel voorhoudt. Hij was vooral daarom zo'n uitstekend toneelcriticus, omdat hij tevens bleef een warmvoelend levenskunstenaar. Wij besluiten deze bloemlezing uit het Album met een brief van Ben Groenier: „Voorstelling Stadsschouwburg Haarlem. Even voor het begin kijken de spelers in de zaal, van het toneel uit, naar de eerste rij links. De spelers zeggen: Schuil is er. Zij bedoelen: we zijn compleet. Soms zeg gen ze: Schuil is er niet. Dan bedoelen ze: we zijn incompleet." Toneellievend Haar lem hoopt dat „we" nog lang, heel lang, compleet mogen blijven. er zijn weer stallingplaatsen vrij! En U weet..., stallingklanten hebben altijd een 6treepje voor bij Autogarages OLIESLAGERSLAAN 36 - TELEF. 10570 KONINGINNEWEG 113 - TELEF. 12403 (Adv.) B. en W. stellen de gemeenteraad voor een geldlening groot f 350.000 aan te gaan op onderhandse overeenkomst a pari met een looptijd van vijftig jaar en tegen een rente van 3Yi per jaar. Vrijdagmiddag hebben enige tientallen Haarlemse vrienden en bewonderaars de weidra 75-jarige schrijver van jongensboeken en gewezen toneel-recensent J. B. Schuil in de sociëteit „Teisterbant" een, op zijn verzoek bescheiden, hulde gebracht. Dr. P. H. Schroder bood hem een album aan met meer dan honderd brieven en tekeningen van broeders en zusters in de kunst, waaruit men elders in dit blad een bloemlezing kan vinden. De heer R. W. P. Peereboom, directeur-hoofdredacteur van ons blad, schetste in enkele hartelijke woorden de betekenis van Schuil als vriend en als criticus. Ten slotte bood de heer Godfried Bomans als voorzitter van „Teisterbant" hem het ere- iidmaatschap van de sociëteit aan, welk moment men hierbij ziet afgebeeld. De jubilaris dankte ontroerd voor het hem op een zo ongedwongen en welgemeende wijze gebrachte eerbetoon. Zoals reeds gemeld werd, is de heer Schuil op zijn verjaardag uitstedig. Sanering van melkbezorg- rcufes te Heemstede Bijzonderheden over de voorbereiding In navolging van het voorbeeld van een groot aantal plaatsen in het binnen- en buitenland, worden er thans ook in Heem stede plannen uitgewerkt voor een sane ring van de melkbezorgroutes. Dat de melkhandel meent tot deze maat regel te moeten overgaan is een gevolg van de steeds slechter wordende resulta ten in déze branche, waardoor men tot in grijpende maatregelen wordt gedwongen. Het zal, zo wordt ons geschreven, over het algemeen niet bekend zijn, dat de marge op melk heden ten dage nog pre cies even hoog is als in 1939, zodat, ware het niet dat de omzet per melkhandelaar, tengevolge van de stijgende bevolking en het groter verbruik gestegen zou zijn, het bruto inkomen voor hem gelijk zou zijn aan dat van 1939. Nu is juist deze omzet in het afgelopen jaar zeer sterk gedaald (1015 zodat de slijter uit sterk da lende inkomsten zijn doorlopend stijgende onkosten en duurder levensonderhoud moet bestrijden. De regering, die ook thans nog toesla gen op de melkprijs geeft, weigert een prijs- (lees: marge-) verhoging toe te staan en hierdoor is de melkhandelaar gedwongen zijn bedrijf op de meest ra tionele wijze uit te voeren, wil hij het hoofd boven water kunnen houden. In Heemstede ligt het nu in de bedoeling om, na een korte overgangsperiode waarin elke straat door slechts één melkhandelaar zal worden bediend, over te gaan tot het vor men van sectoren, waarin 2 of 3 slijters de melk zullen bezorgen. Op de uitvoering van deze regeling zal worden toegezien door een controleur, die daarvoor wordt aangesteld, terwijl voorts een gemengde commissie, waarvan minstens de helft dei- leden plus één uit consumenten zal be staan, na zal gaan of de service, bediening en kwaliteit der geleverde producten aan dè eisen die t.a.d. kunnen worden ge steld. Door de invoering van dit sectorsysteem hoopt men een opvoering van de arbeids productiviteit te bereiken van 25 tot 30 terwijl de gemiddelde bezorgtijd zal worden verkort. Het streven bestaat er zorg voor te dragen dat alle melk 's mid dags vóór één uur is afgeleverd hetgeen, vooral in de zomermaanden, de kwaliteit ten goede komt. De melkhandel hoopt, dat het publiek medewerking zal willen verlenen. De rationalisering van de melkbezorg routes omvatten: de gemeente Heemstede, Aerdenhout en een gedeelte van het Zui- derhoutpark in Haarlem. vanaf 109.50 HENK DE VRIES RIVIERVISMARKT 7 - TELEFOON 17690 (Adiv.) Nachtdienst apotheken Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H, Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821, HEEMSTEDE: Heemsteedse apotheek, Binnenweg" 98, telefoon 28197. Aerdenhout-apotheek, Zand/voortselaan 164, telefoon 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort. Elswout-aptotheek, Bloemendaalseweg 341, O verveen. De Sfortings- en Ophaaldienst De 10.000 aangeslotenen bereikt De gemeentelijke Stortings- en Ophaal dienst te Haarlem mag zich in steeds meer populariteit verheugen. In het afge lopen jaar steeg het aantal aangeslotenen van 9765 tot 10021. De belangrijke mijl paal van 10.000 is dus bereikt. In 1949 werd 3.348.270,89 gestort en 1.305.371 opgehaald. Tezamen dus ƒ4.653.642,03, tegen ƒ4.237.369,85 in 1948. Een stijging dus van 426.272,18 of 10 Opvallend is dat de maanden zo sterk uiteen lopen. De hoogste maand was Sep tember met 532.981,25 en de laagste Juli met 327.383,51, Daaraan zal de Fiscus or- getwijfeld wel schuld hebben. Het in deposito bij de dienst gegeven kanitaal steeg in 1949 van 453,273 tot 572.355,74. De gevolgen voor het Haarlemse energiebedrijf In de afdelingen van de Haarlemse Raad is aan B. en W. gevraagd: In aanmerking genomen het feit, dait concentratie van openbare bedrijven op het gebied van de gasvoorziening en elec- triciteitsopweikking meer en meer voort gang vindt, is de vraag van belang welke rol onze bedrijven daarbij zullen vervul len. Is er geen gevaar te duchten, dat eventueel ook de distributie van gas en electriciteit uit handen der gemeente zal worden genomen? B. en W. hebben daarop geantwoord: Voor de vrees dat centralisatie van de gasproductie en de electriciteitsopwekking' gevolgd zou worden door een centralisatie van de distributie door een andere instantie dan de gemeente, bestaat naar onze me ning geen aanleiding. De algemene indruk is, dat juist op laatstgenoemd terrein de gemeenten zelfstandig zullen blijven op treden, zij het dan wellicht in regionaal verband. Tot zover dit vraag- en antwoordspel. Wij vernemen dat de door de regering ingestelde commissde-Itterson zich in het bijzonder heeft bezig gehouden met de concentratie van de gasbedrijven. De com missie is bijna met haar arbeid gereed, zodat binnenkort een rapport verwacht kan worden. Er konden ons nog' geen me dedelingen gedaan worden over de conclu sies, maar wij kregen de indruk, dat de opzet is, dat er in de toekomst vijf cen trale gasbedrijven zullen komen, namelijk: le de Hoogovens in Velsen (bestemd voor de gasvoorziening van NoordhoHand)2e Rotterdam (voor Zuidholland); 3e Sluiskil (voor Zeeland); 4e Beek (voor Limburg en Noord-Brabant en 5e Drenthe (voor het Noordelijk deel van ons land). Er zijn thains 130 gasbedrijven in ons land. Het is aan te nemen dat daarvan in de toekomst een groot aantal niet meer zal blijven werken. Of Haarlem daaronder zal zijn is dus nog niet te zeggen. Het zal nog minstens 19 jaar duren voor de concentratie voltooid zal zijn. De Hoogovens leveren thans reeds gas aan Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castri- cum, Uitgeest, Alkmaar, Den Helder, de Zaanstreek en 't noordelijk deel van Amster dam. Haarlem koopt ook een hoeveelheid gas van de Hoogovens. Dit was mogelijk doordat enige tijd geleden het aantal co- kesovenbatterrijen van 3 op 4 gebracht werd. Voor verdere opvoering van de gas productie der Hoogovens zal het wel nodig zijn dat er een vierde hoogoven komt en ook nog een co'kesovenbatterij Alle gemeenten die gas van de Hoog ovens betrekken hebben een eigen -distri butiebedrijf. De Haarlemse gasfabriek (die ook gas levert aan Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort, Haarlemmermeer en Haarlemmer- liede) produceerde in 1949 39.000.000 m3. In de gasfabriek is een bedrag geïnves teerd van f 3.600.00, maar daaronder vallen ook het buizennefe de meters, enz. Van belang zal zijn of de gemeente Haarlem in de toekomst haar gasproductie- bedrijf zal kunnen behouden. E-r wordt aangenomen dat ook na de concentratie der gasbedrijven de gemeen ten hun distributiebedrijf (verkoop van gas) zullen behouden. Wat de concentratie der electriciteitsbe drijven betreft, worden er in Den Haag ook plannen bestudeerd, Naar wij verne- SPECIALE AANBIEDING Cocoslopers 50-70-100-140 breed Cocosmatten en karpetten bij B. A. CASSEE ZONEN ZIJLSTRAAT 83 HAARLEM ZIE. ETALAGES GROTE HOUTSTRAAT 5*, TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 28-32, TEL. 11561 (Adv.) „Het staat in de sterren" in het Rembrandt-theater De Rembrandt-bioscoop vertoont deze week geen film. Het witte doek is opge haald om plaats te bieden aan het Theater Plezier van Floris Meslier, dat daar de technikolder cabaret-revue „Het staat in de sterren" vertoont met medewerking van Toon Hermans, Jan van Ees (die ook het merendeel van de teksten leverde) en vele anderen. Dit programma heeft het maar liefst zeventien weken uitgehouden in de Kleine Komedie te Amsterdam, waar het een groot gedeelte van die tijd uitver kochte zalen trok, zodat men wel moet aannemen dat deze parade van middelma tigheid om welke reden dan ook precies bij het publiek in cje smaak valt. Het geheel getuigt van weinig oorspronkelijkheid. Eén van de sketches in de introductie was nota bene zo overgenomen, zonder vermelding van deze bron, uit een reeks korte één- acters Van Noel Coward. Maar ook overigens miste men de inzet van een met sprankelende fantasie geze gende geest. Daar komt nog bij dat er van de zijde van de toeschouwers bijzonder weinig verbeeldingskracht voor nodig was om het vrouwelijk deel van de bezetting (Wiesje Bouwmeester, Sonja van Weer denburg, Teddy Schaank en Lucy Steyn) voor het zwakke geslacht aan te zien. Van de anderen moet Maxim Hei-man Raft worden genoemd, die enkele niet onaar dige imitaties van filmsterren en huishou delijke bezigheden vertoonde. Weliswaar een variété-nummer, maar dat in ieder ge val op een zeker niveau stond, al was oo{c dat niet bijster hoog. Doch het heeft wei nig zin om hier door te gaan met het leveren van critische kanttekeningen, want de lachlust van de bezoekers wordt bevre digd (zij het dan met goedkope middelen) en daar gaat het om. Toon Hermans is in dit programma niet helemaal Toon Hermans, die hij beloofde te worden, maar niettemin blijven zijn kwasi-slome kolderpraatjes en rake lied jes de moeite waard. Jack Bow ontwierp de choreografie en Joop Geesink de aar dige décors. D. K. H m s voor huisbrand- en industrie- m 5 doeleinden m ffl Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij m gj Raadhuisstraat 23, Heemstede Telefoon 28037 ■■■■■■■■■■■■iiiiiibb" (Adv.) men wordt daarbij gedacht aan het stop zetten van de Haarlemse centrale, die dan alleen als reserve intact gehouden zou worden. Een beslissing is nog niet gevallen. Voorlopig is er evenwel nog geen denken aan het doorzetten vari zulke plannen, want de capaciteit van de centrales is op dit mo ment niet voldoende om in de behoeften te voorzien. Het Haarlemse bedrijf moet her haaldelijk bijspringen om in het tekort el ders te voorzien. Het invoeren van. beper kende bepalingen over het gebruik van electriciteit in ons land in de 4 winter maanden, om de industrieën in de spervuren voldoende stroom te kunnen leveren il lustreert ook het tekort aan capaciteit. De eerste tijd zal de Haarlemse centrale dus in elk geval blijven draaien. Eerst daarna komt ook de vraag aan de orde of Haarlem ook wat de electriciteit aangaat een keuze zal kunnen doen: produceren of inkopen van stroom? In het electriciteitsbedrijf is een nog niet afgelost kapitaal van f 5.195.000 geïnves teerd, waaronder ook de netten vallen. De productie beliep in 1949 66.713.000 KWU. Tenslotte komt in dit verband ook als belangrijk naar voren de verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken. Deze schreef in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat het feit, dat verschil lende gemeenten inkomsten uit hun bedrij ven hebben, op zichzelf niet pleit tegen concentratie. Juist dit feit is een storend element bij het toewijzen van belastingen aan de gemeenten en het zoeken van ob jectieve uitkeringsregelingen uit het Ge meentefonds. De minister zou zich kunnen voorstellen, dat bij een bepaalde wijze van concentratie, waarbij alle gemeenten zo'u- den worden betrokken, de winsten welke gemaakt worden, gelijkelijk zouden worden verdeeld. Dit zou op zich zelf een bijdrage kunnen leveren voor een betere financiële verhouding. De minister ontveinst zich evenwel niet, dat de zaak voor de aller grootste gemeenten wel iets anders ligt. Deze zijn slechts, dank zij de aanwezigheid yan winstgevende bedrijven, in staat de voorzieningen te treffen, welke een grote stad nu eenmaal op verschillend gebied eist. Hoe dit ook zij, in ieder geval zullen de gemeenten schadeloos dienen te worden gesteld, indien haar bedrijven zouden wor den overgenomen, voor de daarin geïnves teerde nog niet afgeschreven kapitalen. Dat zij daarbij ook recht zouden kunnen doen gelden op altijd durende com pensatie van het verlies van winsten, is de mening van de minister niet. Behou dens eventuele aflopende uitkeringen tot aanpassing aan de nieuwe toestand, dient hiervoor een oplossing te worden gevonden in het kader der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. HET IS DE VOLLE WAARHEID dat door gebrek aan ledige Lincol-was- dozen de aflevering wordt vertraagd. Lever de ledige Lincol wasdozen in! U ontvangt er geld voor. LINCOL-FABRIEK Donkere Spaarne 20 -* Telefoon 14214 (Adv.) Filmavond „Oost en West" Een groot aantal leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" was Vrijdag avond in hotel „De Leeuwerik" bijeen ge komen voor het. bijwonen van een film voorstelling. Vertoond zijn films van de N.V. Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Na een inleidend woord van de afde lingsvoorzitter de heer P. C. Woudsma deed de heer Boerstra van. de Rotterdamse Lloyd enkele mededelingen over het vlag- geschip „Willem Ruys". Hierna volgde de vertoning van de film „Van bouwnummer 214 tot vlaggeschip m.s. „Willem Ruys", welke een goed overzicht geeft van de werkzaamheden aan dit schip. In 1939 was men met de bouw begonnen, doch in 1940 moest daarmee gestaakt worden door de oorlog. Na de bevrijding zijn de werk zaamheden voortgezet. De tweede film ging over „Bali" en is eveneens opgenomen door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Verschillende delen van het eiland worden bezocht en de film geeft voorts een beeld van de zeden en gewoonten der bewoners. Candidaten Provinciale Staten Het hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden van de Provinciale Staten van Noordholland in de kieskring Haarlem heeft Vrijdagmiddag vergaderd. De ingeleverde lijsten van de candidaten werden geldig verklaard en alle namen bleven gehandhaafd. voor opname van: Muziek, Vergade ringen, Hoorspelen, Dictaten etc. Vraagt demonstratie en inlichtingen JANSWEG 43 - HAARLEM - TEL. 11828 (Adv.) Het Noordersportpark te Haarlem Wat nog ontbreekt Ir. J. J. Fuykschot, hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem, schrijft in het tijdschrift „Publieke Werken" een arti kel over het Noordersportpark. De aanleg werd in 1934 begonnen door het aanleggen van enige sportvelden. In 1936 werd het eigenlijke park met speel weide gemaakt. Na de oorlog volgde de aanleg van het nieuwe „Haarlem"-terrein, Ook de schade in de oorlog veroorzaakt aan het E.D.O.-terrein 'werd in 1945-1946 her steld. Het Noordersportpark is thans gereed met uitzondering van hel gedeelte tussen het „E.D.O."- en het „Haarlem"-terrein. Het ligt in de bedoeling daar een zwemin richting te bouwen en de aanwezige boer derij in te richten tot theehuis. Voofts zullen op dit terrein nog een speeltuin en een korfbalveld worden aangelegd. Vurig wordt gehoopt, dat dit laatste deel van het werk niet om financiële redenen nog jaren op de verlanglijst zal moeten blijven staan. Evenwel vormt in zijn huidige toestand het park als „long" voor Haarlem-Noord reeds een rijk bezit voor deze stadswijk. DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND BINNENLAND In het najaar van 1949 maakte de inter- geallieerde vriendschapstrein een rondreis door Nederland. Op verschillende stations kon in deze trein een tentoonstelling over het spoorwegverzet in Europa en het verzet in Nederland worden bezichtigd. De directie van de Nederlandse Spoorwegen stelde de baten beschikbaar voor de Stichting 1940 '45. Dezer dagen kon een bedrag van f 11.127,58 aan de Stichting 1940—'45 worden overgedragen. HAARLEM EN OMGEVING Ds. C. Aalders, Ned. Herv. Pred. uit Den Haag houdt op Donderdag 23 Maart een voordracht over het Mysterium Hebraïcum; De betekenis van Israël als voedingsbron voor het Westers geestelijk leven, voor, de Open Religieuse Gemeenschap, Westerhout- park. „Zal de toenemende bewapening leiden tot oorlog of kan zjj dienen ter voorkoming ervan?" is onderwerp op de vijfde discussie avond van het „Instituut voor Arbeiders ontwikkeling" op Maandagavond a.s. in het Nutsgebouw, L. Veerstraat 16. Inleider is F. Kief uit Amsterdam. Voor het genootschap Nederland Engeland zal de heer Adrian Beecham op Maandagavond 27 Maart in Brinkmann een lezing houden over: Volksliedjes van de Britse eilanden. Deze lezing zal met gramo- foonmuziek worden geïllustreerd. Aan de Chr. lagere school tc Hoofddorp zijn benoemd tot onderwijzeres mej, A. Alderliefste uit Genderen en tot onderwijzer de heer P. Togtema uit Katwijk aan Zee. De aanbeveling van B. en W, ter be noeming van een lid in de commissie B tot wering van schoolverzuim ter vervulling van de wegens overlijden van de heer D. W. Miezerus ontstane vacature luidt: 1. mejuf frouw M. Kieft; 2. J. H. A. M. de Beer. Prof. ir. H. T. Zwiers heeft de gemeente verzocht te mogen kopen tegen de prijs van f 12 per m.2 een strook grond, gelegen aan de Westzijde van de Frederik Hendriklaan, groot 528 m.2, zulks met de bedoeling die grond te gebruiken als tuin bij liet perceel aan de Spaarnelaan 44. B. en W. stellen de raad voor de grond te verkopen. De afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging tot behartiging van de belangen Van suikerziekten houdt Dinsdag 21 Maart een propagandavergadering voor leden en belangstellenden in een der zalen van Brinkmann. Vertoond zal worden de Amerikaanse film: „The Story of Diabetes", dr. Gerritzen, medisch adviseur houdt een inleiding. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten mej. C, M. E. Maesen te Haarlem. Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heren Tjia Kian Tie en Th. Liem Tie Bing, beiden te Haarlem. 21 Maart en 21 April? Dan hebt U initiatief, dan wilt graag leiding nemen, dan staat U erop het beste te krijgen dat er is. Zulke mensen drinken .bij voorkeur oude Genever, sinds eeuwen bekend om haar fijne zachte smaak. P Zij willen OUDE VLEK Gcncvcr uit Delft. Bent U toevallig in de volgende periode (22 April-21 Meijarig? Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft. Haarlems burgemeester Verwachting is dat mr. Cremers over enkele weken zijn werk hervatten kan Het herstel van de burgemeester Mr. P. O. F. M. Cremers maakt gelukkig goede vorderingen. Hij is thans naar de Veluwe vertrokken om nog enige rust te genieten. De verwachting is, dat de burgemeester over enkele weken zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. Schilder dronk gratis melk Een 51-jarige schilder uit1 Haarlem- Noord is aangehouden door de politie, omdat hij er de laatste tijd een slechte gewoonte van had gemaakt 's och tends in de nog duistere straten van zijn stadswijk de melk, die hij meende nodig te hebben voor zijn gezondheid, uit de kistjes van de melkboeren te stelen. De diverse, daar werkende melkfirma's werden gelij kelijk benadeeld. Maar op een kwade dag is het ontdekt en nu zit de man op staats kosten over zijn zonden na te denken. Dronken achter het stuur Vannacht om kwart over één zag een Bloemendaalse agent vaar politie op de Korte Zijlweg, dat een auto links van de weg reed. Hij volgde de auto en zag" dat de bestuurder bij de Ramplaan keerde en vervolgens het Houtmanpad opreed. Door een brug kon hij niet verder rijden. De agent van politie heeft de bestuurder, die onder invloed van drank verkeerde, naar het bureau van politie overgebracht. Ds. auto was aan de achterzijde beschadigd ea de voetrem werkte niet. De auto is voof onderzoek in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10