Haarlems Dagblad De liberale niet tot een ministers kunnen besluit komen ,Alle Amerikaanse laboratoria ingeschakeld voor ontwikkeling van nieuwe wapens' „De Ieren zijn geboren vechters, hun is de overwinning" Benelux-commissie acht een boven nationaal parlement nog met mogelijk 64»- Jaargang No. 19504 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarae 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 18 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <Dptcrhtc ^aartemacöc €ourant (3mto t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Onzekerheid in België Socialistisch actie-comité staat achter werkweigering Kabinet afgetreden. BRUSSEL (United Press) Terwijl meer dan 300.000 Belgische arbeiders staken om tegen een terugkeer van Koning Leopold te protesteren, is de Bel gische regering er niet in geslaagd lot een besluit te komen over de wijze waar op een eind aan de Koningskwestie dient te worden gemaakt.- De Katholiek-Liberale coalitieregering van Eyskens wordt met een kabinets crisis bedreigd door de tegenzin dei- Liberale ministers om de terugkeer van 'de Koning te steunen. De Liberale ministers pleegden Vrijdag gedurende vier uur overleg, zonder tot een besluit te komen. Vandaag zullen zij zich opnieuw beraden. De onzekere houding der Liberalen vloeit voort uit de vrees dat hun ontslag tot ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen zoii leiden. Zeifs de Socialisten geven toe dat deze de Leopol- distische katholieken een absolute meer derheid zouden geven. Intussen heeft Arthur Gailly, secretaris van het door de socialisten beheerste Bel gisch vakverbond, verklaard dat de sta kingen zouden worden voortgezet „totdat Wallonië bevrijd zou zijn van Vlaams clericale overheersing welke Leopold de Derde weer op zijn troon wil zetten.'' Kringen uit de omgeving van genoemde vakbond geven te kennen dat de stakin gen, die oorspronkelijk voor 24 uur be doeld waren, zullen voortduren. Eerder had een woordvoerder van de bond verteld dat de stakingen spontaan waren en dat geen opdracht was gegeven, doch officieus gaven de leiders ioe dat het initiatief was uitgegaan van hei cen trale actie-comité van de Socialistische partij. Het socialistische orgaan „Le Peuple" schreef Vrijdag dat indien de Koning zou terugkeren, België in een burgeroorlog tussen de anti-Leopoldistische Walen en de Leopolclistische Vlamingen zou worden gestort. De stakingsbeweging heeft zich uitge breid tot de Brusselse agglomeratie. Voor zover bekend hebben de arbeiders van vier Brusselse metaalfabriekenwaaronder Siemens, alsmede die van een grote sui kerraffinaderij, eveneens het werk neer gelegd. Naar ,,Le Soïr" verder nog bericht heb ben alle ondergrondse en bovengrondse arbeiders van de mijnen van de Beneden- Sambre eveneens het werk gestaakt om te protesteren tegen een eventuele terug keer van Koning Leopold. De mijnen van Tamines gaan heden in staking, evenals de daar gevestigde ijzergieterijen. De autobussen van de Belgische spoorwegen rijden niet meer in het,Waalse land. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voor gedaan. Nader wordt"gemeld: Volgens uit Charleroi, Luik en Bergen ontvangen berichten hebben.de arbeiders na de stakingen van gisteren van 24 uur, hedenmorgen overal in Wallonië het werk hervat. „Indien de G.V.P. en de Koning doorzet ten, is de dag niet ver meer dat de demo cratieën-hun rekenschap zull'en vragen van de ernstige troebelen, die in het land zullen ontstaan", schrijft het socialistische blad „Le Peuple". In een manifest roept de Belgische trans portarbeidersbond hedenmorgen alle Ant werpse havenarbeiders op, aanstaande Maandag het werk voor 24 uur neer te leg gen teneinde te protesteren tegen een terugkeer van Koning Leopold. Engels turbinevliegtuig op Schiphol (Van onze luchtvaartmedewerker) Maandag tot Donderdag a.s. krijgt Schiphol bezoek van een nieuw Engels passagiersvliegtuig, de Viclcers Viscount, dat hier komt demonstreren en vervol gens met hetzelfde doel een reeks andere steden in Europa zal aandoen. Op zichzelf is een dergelijke gebeurte nis niet van zoveel belang, maar deze ma chine zal toch wel meer dan de gebruike lijke belangstelling wekken door het eigenaardige gierende geluid van de mo toren voor de start. De motoren zijn nl. gasturbines. De Viscount wordt vaak een straalvliegtuig genoemd, maar enigszins ten onrechte, want het toestel wordt voortgestuwd door vier normale propel lers. Het bijzóndere is alleen maar dat- deze propellers worden aangedreven door gasturbines, van ongeveer hetzelfde type als cok algemeen voor straalvliegtuigen worden gebruikt, maar die in dat geval uitsluitend een felle gasstraal produceren. De Viscount is het eerste verkeersvlieg tuig met gasturbines dat een bewijs van Lichtvaardigheid voor het vervoeren van betalende passagiers zal krijgen. Deze gasturbine-motoren zijn opvallend klein in vergelijking met de gebruikelijke zuigermotoren en munten uit door de constructieve eenvoud en de rustige gang. Zij lopen volkomen trillingloos en in de cabine is maar heel weinig van het mo torgeluid te horen. Daarbij gebruiken ze petroleum als brandstof, waardoor het brandgevaar sterk verminderd is. De Viscount kan in een drukcabine veertig passagiers, vervoeren op een hoogte van 8000 meter en met een kruis snelheid van ver boven de 500 km. per uur. Het toestel kan gemakkelijk op twee- motoren vliegen en op drie starten, zodat het een groot reserve-vermogen heeft, dat de veiligheid ten goede komt. Het is ge schikt voor trajecten van 4Ö0 tot 1800 km. en de fabriek beweert dat daarbij de exploitatiekosten per passagier en per kilometer lager zijn dan andere vliegtui gen met zuigermotoren. Reeds is bekend gemaakt dat de British European Airways veertig van deze tur binevliegtuigen zal bestellen, waarvan de eerste echter niet binnen twee a drie jaar in gebruik genomen zullen worden. Juist voor het ter perse gaan van ons blad deelden berichten uit Brussel mede dat het Belgisch Kabinet zijn ontslag heeft aangeboden. Premier Eyskens heeft zich naar de Prins-Regent begeven. Over de aanleiding tot dit aftreden wordt gemeld, dat het Kabinet geen over eenstemming kon bereiken over liet bijcen- oepen der verenigde Kamers. Het hoofd van de pauselijke delegatie in Roemenië, Monseigneur Gerald Patrick O'Hara, die volgens Amerikaanse berichten spoedig wegens spionnagedoor de com munistische Roemeense regering zou wor den gearresteerd. De primaat in Roemenië, bisschop Martin Aren. zou zich reeds in gevangenschap bevinden wegens spionnage Dreigende hongersnood in China I-IONGKQNG, 17 Maart Reuter). - In semi-officiële communistische kringen te Hongkong is verklaard, dat een ernstige hongersnood te vrezen is in China. Duizen den zijn reeds omgekomen en men ver wacht, dat millioenen voor de volgende oogst van honger zullen omkomen. In Centraal- en Noorri-Oost-China zou den millioenen mensen moeten bestaan van bladeren, wortelen, gras en klei. zo ver klaarde men. De berichten werden bevestigd door in lichtingen, die door officiële buitenlandse kringen te Hongkong zijn ontvangen. Of schoon de communistische regering nog niet officieel heeft toegegeven dat een ramp dreigt, hebben radio-Peking en de communistische bladen in geheel China vandaag plannen bekend gemaakt voor productievergroting. Gisteren arriveerde te Hongkong een officiële missie uit de provincie Ahnwei om gelden voor de aankoop van voedsel te verzamelen. Andere missies uit de provin cies Sjantoeng en Kiangsoe zijn op weg naar Hongkong. In Ahnwei, de zwaarst getroffen pro vincie, zouden 9 millioen van de 22*mil- lioen mensen gebrek lijden. De honger snood zou ook ernstig zijn in Honan, Ki angsoe, Hopeh, Sjantoeng, delen van Hoenan, Szetsjoean, Tsjekiang, Kwantoeng en Noord-West-China. Hij zou begonnen zijn na een reeks rampzalige misoogsten als gevolg van overstromingen, droogte én epidemieën jn de herfst van het vorig jaar, gevolgd door een strenge winter. De communistische autoriteiten zenden in allerijl voedsel naar de getroffen ge bieden. Tot dusver zijn de beschikbare voorraden echter totaal onvoldoende. Ondernemingsemployé bleef in leven door zich dood te houden BANDOENG (Aneta) Donderdag morgen hebben drie personen met kap messen een aanval gedaan op een employé van de onderneming Bajabangle Tjimahi. De employé, die zich doodhield, werd be roofd van zijn kleding en andere bezit tingen. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tjimahi overgebracht. Duitse vluchtelingen uit Tsjechoslowakije De eerste trein met ongeveer 400 Duitse vluchtelingen uit Tsjechoslowakije is te Furt'h im Wald (Beieren) aangekomen. De gezondheid van deze uit Tsjechoslowakije verdrevenen is „over het algemeen goed", aldus het West-Duitse nieuwsbureau DPA. In totaal worden 20.000 personen van Duitse afkomst uit dit land verwacht. Feestrede" van Johnson op St. Patrick's Day Parlementair orgaan moet adviserende taak hebben Tijdens een te Brussel gehouden Bene- lux-congres, samengesteld uit afgevaar digden der drie Benelux-comités in de aan gesloten landen, heeft een studiecommissie rapport uitgebracht over de gang van zaken en de resultaten ten aanzien van een nauwere samenwerking van de Benelux- landen. De commissie kwam tot de navolgende algemene conclusies: Publicatie van de plannen der regeringen omtrent de vorming van hogere organen is dringend gewenst. De komende conventie, waarin de econo mische unie zal worden belichaamd, dient een eenvoudige wijzigingsprocedure te be vatten teneinde het mogelijk te maken de geleidelijke groei der organen der econo mische unie op de voet te volgen. Wat een interparlementair orgaan betreft, acht de commissie een Benelux-parlement, in de zin van een'super-nationaal orgaan, onder de huidige omstandigheden uitge sloten, doch zij acht het wel gewenst dat een interparlementair orgaan tot stand komt, waarmede bij de voorbereiding van maatregelen op het gebied der economische unie overleg kan worden gepleegd. Het dient als zuiver consultatief beschouwd te Worden. Aangaande een interministerieel orgaan wordt opgemerkt, dat tot nu toe de Bene lux zich van ministersconferentie tot mi nisterconferentie verder heeft ontwikkeld. In de toekomst zal het naar ölle waar schijnlijkheid ook zo gaan, zij het dan dat de betrokken ministers niet twee of drie maal per jaar, doch met een veel grotere frequentie bijeen zullen komen. Anderzijds dient naar het oordeel van de commissie het interministerieel orgaan ge vormd te woorden door ministers, die daar toe uit en door hun eigen kabinet worden CHICAGO, 18 Maart (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie deelde gisteravond te Chicago mede dat de Amerikaanse geleerden thans bezig zijn met de constructie van nieuwe wapenen waarbij alle tot nu toe uitgevonden wapens in de schaduw werden gesteld. Aan een diner ter gelegenheid van Sint Patrick Day deelde hij de leden van de Ierse Club mede dat het militaire onder zoek en de ontwikkeling van de weten schap thans aan de generaals en de ad miraals de strategie voorschrijven. Hij gaf de verzekering dat alle labora toria in de Verenigde Staten ingeschakeld zijn om ervoor zorg te dragen dat de Verenigde Staten aan de kop zouden blij ven in de wetenschappelijke ontwikkeling van nieuwe wapens. „Amerikaanse geleerden ontwikkelen thans nieuwe wapens die het bestaan van alle tot nu toe bestaande wapenen over bodig maken. De modernste vliegtuigen, tanks, kanonnen of onderzeeërs zullen wel licht morgen door de ontwikkeling van een nieuw wapen nutteloos worden". Johnson voegde er echter aan toe dat er altijd soldaten nodig zouden blijven. Johnson zeide: „We zullen zelfs meer manschappen nodig hebben om alle nieuwe vindingen op de juiste wijze te kunnen bedienen". De minister wees erop dat de Verenigde Staten wat het aantal troepen betreft niet tegen de Sovjet Unie opgewassen zou zijn en dat daarom Amerika zich moest toeleg gen op een betere bewapening. „We moeten supérieur zijn in bewapening, we moeien beter getraind zijn. en we moeten zowel strategisch als tactisch goed maken wat we in quantiteit te kort komen". Johnson zeide dat de uitslag van de koude oorlog voor een groot deel af zou hangen van de bondgenoten van de Ver enigde Staten die thans bezig zijn met de opbouw van hun. militaire machten. „Deze bondgenoten hebben met de Verenigde Staten de afspraak gemaakt het Russische imperialisme tot staan te brengen en een einde te maken aan de verspreiding van het Pauselijke nuntius moet Tsjechoslowakije verlaten PRAAG, 16 Maart (Reuter) De Tsjechoslo waakse regering heeft Donder dag mgr. Ottavio de Liva, secretaris van de Pauselijke nuntiatuur te Praag, gelast Tsjechoslowakije binnen drie dagen te verlaten, zo is officieel bekend gemaakt. Hij wordt er van beschuldigd revolulion- naire activiteit te hebben gevoerd. Verder wordt verklaard, dat de kerkelijke hiër archie in Tsjechoslowakije reeds ge ruime tijd de Rooms-Katholieke kerk in Tsjechoslowakije misbruikt had voor staatsvijandige activiteit. „Het ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt het optreden van mgr. de Liva als een directe inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van de Tsje- choslowaakse republiek", zo besluit de nota. Aan het uitwijzingsbevel is een hevige perscampagne voorafgegaan. goddeloze communisme. Groot-Brïttannië is thans gereed om ons te hulp te snellen. Canada's positie is gezond, dé militaire pa raatheid van Frankrijk wordt beter en de Nederlanders, Noren en Belgen tonen dat zij de plichten en verantwoordelijkheden die hun opgelegd zijn, kunnen dragen". „De militaire kwaliteiten van de Ieren maken dat land tot een speciale bakermat voor vechters. Behalve met de moed en het doorzettingsvermogen, zijn de Ieren geze gend met spreekwoordelijk geluk. Met hen is de overwinning", aldus besloot minister Johnson. Tussentijdse verkiezing in Schotland Adam McKinlay, een Labour-lid van het Britse parlement, is Vrijdag in een zieken huis te Glasgow overleden. Hierdoor is een tussentijdse verkiezing in het district West Dumbartonshire (Schotland), waar McKin lay de vorige maand een meerderheid ver kreeg van 613 stemmen, nodig geworden. Dit zal de eerste tussentijdse verkiezing na het totstandkomen van het nieuwe parle ment zijn. De jongste algemene verkiezing leverde voor West Dumbartonshire het vol gende resultaat op: A. S. McKinlay (Labour) 20.398: com mander R. S. Allen (Conservatief) 19.785: F. Hart (Communist) 1198. De kleine meerderheid van de Labour- partij in het Lagerhuis is door de dood van McKinlay tot 5 zetels geslonken. Labour bezet thans 314 zetels tegen de Conserva tieven en de Ierste nationalisten tezamen 309 zetels. Vorming van partijen in West-Duitsland onbeperkt De geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft een wet getekend, waarbij de bepa lingen betreffende vergunningen voor po litieke partijen in West-Duitsland worden geannuleerd. Volgens deze nieuwe wet is de vorming vair nieuwe partijen in de Britse en Franse zones uitsluitend onderhevig fean de Duitse wet. De beperkingen ten aanzien van genoemde vergunningen in de Ameri kaanse zóne werden vorig jaar November reeds opgeheven. Patrouillevaartuigen voor de regering van Indonesië De twee patrouille-vaartuigen „Anrpok" en „Alkai", die door de Indonesische rege ring in Nederland zijn besteld, zullen aan boo*l van het s.s. „Rempang" naar Indo nesië worden vervoerd. De „Ampok" en de „Alkai" zijn de eer ste van een serie van twaalf, die op Ne derlandse werven zijn gebouwd en in de Indonesische wateren patrouille-diensten zullen verrichten en tevens zullen worden gebruikt om passagiers naar afgelegen eilandjes te brengen. Deze opdracht is de eerste, die door de regering van de R.I.S. in Nederland is ge plaatst. In Indonesië beschikt men slechts over één bok, die deze vaartuigen kan lichten. Hiervoor is een speciaal juk geconstrueerd dat bij het laden van de scheepjes in Amsterdam is gebruikt. Dit juk zal aan boord van de „Rempang" eveneens naar Indonesië worden getransporteerd. De patrouillevaartuigen hebben een lengte van dertig meter, een breedte van 51,2 meter en een snelheid van 12 mijl. Het woord is aan Holmes: Zelf-wegcijfering. die zeldzame deugddie "goede mannen preken en goede vrouwen toepassen. De Ampok wordt aan boord van de Rempang gehesen. Zij zullen in Indonesië met een licht ka non worden uitgerust. Met het s.s. „Roe- biah" dat 2 April naar'Indonesië vertrekt, zullen weer twee van deze 'serie vaartui gen worden verscheept. Ernstige overstroming in Ecuador In het dal van de rivier Chanchan, in Ecuador, is de ernstigste overstroming sinds 25 jaar opgetreden. Vee is omgekomen en huizen werden meegesleept. Vier kinderen zijn verdronken. Hei bulderen -van l#t op komende water waarschuwde de mensen bijtijds, zodat geen verdere persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Van de spoor lijn naar Quito, de hoofdstad, zijn 80 km vernield en men vreest dan ook een voed seltekort in dit gebied. De stad Huigra is het zwaarst getroffen. Vele huizen zijn in gestort en de pan-Amerikaanse internatio nale autoweg is niet te gebruiken. Vier spoorbruggen zijn vernield en de tele graafverbindingen zijn verbroken. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geraamd. aangewezen. Wanneer men in enig land met het oog op de afvaardiging naar dit inter ministerieel orgaan, welke inderdaad als tijdrovend beschouwd mag worden, speciale Benelux-ministers in het kabinet ging op nemen, zou dit te betreuren vallen. Juist de „gewone" minister van Economische Zaken, om een sprekend voorbeeld tc noemen, moet bereid zijn in Benelux verband te werken en te denken. De commissie zou zich tot tolk *rillen maken van een veel vernomen, doch in de praktijk nog weinig gerealiseerd verlangen: de inschakeling van het bedrijfsleven, dit laatste in ruime zin genomen en omvattend zowel vertegenwoordigers van de werk nemers als van de werkgeversbelangen. Mislukte revolutiepoging in Bolivia In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is officieel bekend gemaakt dat een poging, om de regering omver te werpen, is mis lukt. Vier officieren en negen burgers zijn gearresteerd. Amerikaanse torpedojagers beschoten te Saigon SAIGON, 18 Maart. (Reuter). De be-, manning van de Amerikaanse torpedoboot- jagers Anderson en Slickwell. die een be zoek aan Saigon brengen, werd gisteravond gealarmeerd toen plotseling hevig gescho ten werd met zware mortieren en ma chine-geweren. Verzetslieden vap de Viet- minh openden het vuur aan de overzijde van de rivier. Verscheidene granaten sloe gen enkele meters van dc torpedojagers in. De Amerikaanse oorlogsschepen be antwoordden het vuur niet, wel Franse lichte artillerie, die een patrouille .dekte, welke de aanvallers verdreef. Het vuren duurde ongeveer een half uur. Van Ameri- kanase zijde is geen melding gemaakt van slachtoffers. Radio-Vietminh riep gisteren haar aan hangers in Saigon op, hun „patriottische activiteit" tijdens het Amerikaanse vloot- bezoek op te voeren. Engelse regering overweegt beperking bewegingsvrijheid LONDEN (United Press) In kringen die nauw contact houden met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat de regering maatregelen in overweging neemt om de bewegingsvrijheid van de diplomaten van de Sovjet Unie en de satellieten, benevens alle onderdanen van die landen, te beperken tot Londen en een straal van dertig mijl rondom Londen. Eén dergelijke actie zou bedoeld zijn als représaille tegen een soortgelijke behan deling van de Britse diplomaten in de Sov jet Unie en de satellieten. Conservatieve leden van het Lagerhuis verzochten om représaillemaatregelen te nemen tegèn de Oost-Europese diplomaten, „niet alleen om veiligheidsredenen, maar ook bij wijze van prestigekwestie". De eer ste aanwijzing dat de regering stappen in die zin overweegt was een verklaring van de parlementaire ondersecretaris voor Bui tenlandse Zaken Ernest Davies in het Lagerhuis. Davies deelde mede dat de Britse diplo maten in Moskou sinds September 1948 zich niet meer mochten begeven buiten een straal van dertig mijl rondom Moskou. Voorts was het grootste gedeelte van Hon garije, Roemenië en Bulgarije verboden gebied voor de Britse diplomaten. Raad vari Europa Nederlandse vertegenwoor digers in de Raadgevende Vergadering De S'aten-Generaal hebben aangewezen als Nederlandse vertegenwoordigers, in de Raadgevende Vergadering van de Réa'd van Europa voor de gewone zitting van 1950, welke op 19-Juli te Straatsburg begint, de heren Van de Kieft (P.v.d.A.) en Kerstens (K.V.P.), leden van de Eerste Kamer, en Serrarens (K.V.P.), Van der Goes van Na- ters (P.v.d.A.). Bruins Slot (A.R.) en Kort hals (V.V.D.), leden van de Tweede Kamer. Als plaatsvervangende vertegenwoordigers treden op de heren Beaufort (K.V.P.) en Rip (A.R.), leden van de Eerste Kamer en mej. Klompé (K.V.P.alsmede de heren Burger (P.v.d.A.), Schmal (C.H.U.) en Ruygers (P.v.d.A.), leden van de Tweede Kamer. De vertegenwoordigers zullen even als- vorig jaar vergezeld worden door mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, com mies-griffier bij de Tweede Kamer, die on langs werd aangewezen als vertegenwoor diger van het seci-etariaat-genera^l van de Raad van Europa in Nederland. Voor de voorbereiding der werkzaam heden voor de komende zomerzitting komt de volgende week te Straatsburg de com missie voor algemene zaken, cie politieke commissie der Assemblée, bijeen. Aan deze bijeenkomst zullen mej. Klompé en de heren Van der Goes van Naters en Burger deelnemen. Ter sprake komt onder andere de vaststelling van een aan de Assemblée aan le bieden rapport over de meest wen selijke en effectieve structuur van de Raad van Europa en diens organen. Mej. Klompé en de heer Van der Goes van Naters hebben terzake constructieve nota's ingediend. Op 30 en 31 Maart vergadert te Straats burg het Comité van Ministers, dat op het Ogenblik voorgezeten wordt door dc Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmus sen. Tegelijkertijd komt de permanente Commissie, de kleine assemblée bijeen. De heren Serrarens en Ruygers zijn de Neder landse vertegenwoordigers in dit college. Minister Stikker, die deel uitmaakt van het Comité van Ministers zal zich waarschijn lijk doen vergezellen door mr. H. Scheltema van zijn ministerie. Op de Rynsburgcrweg in Oegstgeest is de 21-jarige wielrijdstër C. H. Vink. die de trambaan voor haar ouderlijke won' overstak, door een tramtrein overreden gedood. Het tramverkeer ondervond van dit ongeval ongeveer drie kwartier vertraging. Tien doden gevonden "in de „Truculent" LONDEN, 17 Maart. (United Press). Bergingsploegen hebben met acetyleen branders een schot van de Truculent door gebrand en vonden in een afdeling van het voorschip nog acht lijken van Britse zee lieden. Gisteren werden reeds twee licha men ontdekt in het achterschip van de Truculent die Dinsdag gelicht werd en thans op een zandbank in de Theems is gelegd. Door de slechte weersomstandigheden is het niet waarschijnlijk dat de Trucu lent voor de volgende week verhaald zal worden, deelde een zegsman van de Britse Marine mede. Schilderspatroon uit Haarlem vermist Misdaad wordt niet uitgesloten geacht Sinds 21 Februari wordt te Haarlem ver mist de schilderspatroon D, L. O., oud 54 jaar. Toen de vermissing enige tijd duurde, is de Haarlemse politie gaan zoeken. Er zijn door haar verschillende personen opge spoord, die de laatste dagen contact gehad hadden met O. Het onderzoek leidde ook naar Amsterdam, waar met de Amster- damse'polilie werd samengewerkt. Er wer den daar een man en een vrouw opgespoord, die toegaven in gezelschap van O. te zijn geweest. Op enkele punten klopten hun crklaringenniet, waarom zij in bewaring gehouden worden. De politie verklaarde ons dat zij misdrijf niet uitgesloten acht, maar er bestaat daar over geen enkele zekerheid. Ernstig ongeluk op de Jansweg Gisteravond laat is in Haarlem on dei- het viaduct over de Jansweg een 62-jarige Haarlemse incasseerder J. van D. door een auto gegrepen'en tussen deze wagen en het ter plaatse zeer hoge trottoir gekneld. Hij moest met een ernstige hoofdwond, een zware hersenschudding en hevige pijn in de rug naar het St. Joannes de Deo-zie- kenhuis worden overgebracht. Zijn toe stand was hedenochtend redelijk wel. De bestuurder van de auto had uit moe ten wijken voor een uit de tegenoverge stelde richting komende autobus cn had daarbij de fietser niet opgemerkt. De auto rijder. een 39-jarige Haarlemse schilder reed door, doch werd even later door een motorrijder achterhaald. Lopende keerde hij terug naar het viaduct. Hij verklaarde niets van het ongeluk te hebben bemerkt. Het bleek, dat hij licht onder de invloed van alcohol was. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Omuadense iWEKOG stak eerste watergas-generator aan Vrijdag is zonder enig officieel vertoon de eerste generator van de watergasfabriek van de nieuwe IJmuidense Mekog aange stoken. Deze eerste eenheid voor de am- moniaksynthese zal pas over enige weken gas beginnen te leveren, en dan is er een belangrijke stap gezet op de weg naar de volledige onafhankelijkheid der Neder landse landbouw van importen van stik stofmeststoffen. Naar wij vernemen zal in de loop van April de uitbreiding der Mekog officieel in bedrijf kunnen worden gesteld. Koelinrichting met „gasbewaring" Sedert enige tijd wordt in Middelburg in de voormalige villa „Veldzicht", die bij de inundatie van Walcheren zwaar bescha digd werd, een koelinrichting voor fruit met het systeem van de „gasbewaring" toegepast. I-Iet fruit wordt, na gekoeld te zijn, op geslagen in luchtdichte cellen. De wer king van de installatie is zodanig, dat evenveel zuurstof wordt toegevoerd als de vruchten opnemen. Bederf van fruit door te lage tempera tuur kan door deze methode voorkomen worden. In het koelhuis kan 300 ton fruit worden opgeslagen. Men heeft het in de hand, zowel de vochtigheidsgraad als de temperatuur te regelen. Deze temperatuur kan hoger zijn dan bij normale koeling. Reserve WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kust gebieden af en toe harde, later gelei delijk afnemende Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op Maan op Zon op Maan op, 19 Maart: 6.46 uur, onder 18,50 uur 7.05 uur, onder 20.00 uur 20 Maart: 0.44 uur, onder 18.52 uur 7.14 uur. onder 21.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Maart: Hoog water: 3.57 en 16.08 uur Laag water: 11-53 uur. Zondag 10 Maart: Hoog water: 4.29 en 16.40 uur. Laag water: 0.12 en 12-31 uur. Maandag 20 Maart: Hoog water: 4.59 en 17.09 uur. Laag water: 0-43 en 13.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1