SH00H Garage Verbeek Fractie van de Partij van de Arbeid wil de dividendstop handhaven Minister Lieftinck wenst echter dat zij over twee jaar zal aflopen Duitsland weer aan de kop der buitenlandse deelnemers VSV heeft een moeilijke taak tegen Blauw Wit V. -Clowntje Riek Paviljoen Paradis Zaterdag 18 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 TWEEDE KAMER vragen wegens de op 26 April te houden aanbestedingen van het Oostelijk deel van de bedijking van de Z.O. polder. Kwam dat niet neer op een vooruitlopen op de tenslotte door de Kamer té nemen beslis sing omtrent de vraag, welke inpoldering nu nummer een moet zijn? Minister Spit zen trachtte de vrager gerust te stellen door er op te wijzen, dat het hier alleen een aanbesteding betreft en dat de gun ning pas 50 dagen later zal plaats vinden, zodat de Kamer door middel van een aan vullende begroting gelegenheid krijgt zich voor de gunning uit te spreken. De heer Engelbertink bleek niet bijster tevre den over dit antwoord. In feite zou men volgens hem 11a die aanbesteding toch moeilijk meer een geheel andere weg kunnen inslaan. Ter verklaring van de spoed, wat de aanbesteding betreft, voerde minister Spitzen, die de juistheid van de tegenwerping van- de vrager ontleende, aan, dat het er anders op neer zou komen, dat men pas een jaar later met de exploi- 54ste Jaarbeurs (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck kreeg gisteren heel wat critiek te horen naar aanleiding van zijn voorstel tot wettelijke regeling van de dividendbeperking. Nadat de bezetter in 1941 een dividendstop met een maxi mum van 6 procent had afgekondigd, is dat percentage in 1947 bij ministeriële be schikking tot 9 verhoogd. Thans lag er een voorstel ter tafel om die beschikking door een wettelijke regeling te vervangen, die meteen enige „verfijning" en tevens een bepaalde verruiming inhield, samen hangende met het vermogen en de fiscale balans. Bij nota van wijziging had minister Lieftinck een bepaling ingevoegd, waar door de dividendstop niet meer zal gelden voor het boekjaar eindigende op of na 31 December 1952. Hierin lag dus besloten de erkenning, dat de regeling sLechts een tijdelijk karakter moet hebben.. Dit was de heer H o f s t r a (Arbeid) en zijn. poli tieke vrienden allesbehalve naar de zin.. Vandaar hun amendement om die datum tatie zou kunnen beginnen, te schi"appen. De minister bleek eigenlijk tegen zulk een wijziging geen enkel be zwaar te hebben. Zelf gaf hij toe, dat voorlopig de beperking nog nodig is en volgens hem moest men de door hem op genomen eindtermijn eigenlijk alleen be schouwen als een aanwijzing aan of een waarschuwing voor de wetgever om, zo deze na bedoeld tijdstip verlenging van de dividendstop gewenst zou achten, voor een verleningswet zorg te dragen. Als men bedenkt, dat de bewindsman ook nog in ander opzicht aan de fractie van de Partij van de Arbeid voldoening trachtte te schenken, namelijk door te verklaren dat volgens hem er wel degelijk een verband bestond tussen de dividend- en loonstop, hetgeen, behalve de heer Hoogcarspel (Comm.), juist alle andere sprekers had den ontkend, is het verwonderlijk dat de heer Hofstra tot het eind van het debat toe bleef verklaren, dat voor zijn fractie genoten het ontwerp verwerpelijk zou zijn, indien zijn amendement er niet zou komen. De beslissing daarover zal pas val len op 28 Maart, evenals over het amen dement-Ritmeester (WD), dat beoogde om de dividendstop vrijwel terstond om hals te brengen. Deze afgevaardigde zag namelijk in zulk een beperking een vol strekt onnodig ingrijpen in en belem meren van het bedrijfsleven door de heren Welter (Kath. Nat.) Van de Wete ring (C.H.) en Van den Heuvel (A.R.) die echter verklaarde het aanhangige ont werp toch nog te verkiezen boven de be staande van Mei 1947 daterende regeling, een opvatting gedeeld door de heer Lucas (K.V.P.). Aangezien, naar ik tenslotte be grepen heb erg duidelijk is het zeker niet gezegd de minister van Financiën heus niet van plan zou zijn om, ingeval het aanhangige voorstel verworpen zou worden, dat dan ook meteen te beschou wen als een uitspraak,-die hem tot intrek king van de beschikking van 1947 zou nopen, valt te verwachten' dat een vrij grote meerderheid van de Kamer ten slotte toch haar stem aan het wetsontwerp zal geven. Gisteren eindigden de debatten. Dit was nodig omdat de minister Dinsdag naar Indonesië vertrekt, maar het was te laat geworden om de stemmingen nog te kunnen houden. In het begin van de middag stelde de heer Engelbertink (K.V.P.enige Cabriolet Coach Stationcar 4745.- 4745- 4982.- IDANS UIT VOORRAAD LEI Thans weer op korte termijn leverbaar SEDANS UIT VOORRAAD LEVERBAAR BLOEMENDAAL - TELEFOON 22276 Ernstige aanrijding bij Schagen Eén dode Op de rijksweg langs -het Noordhollands kanaal nabij de Stolpen in de buurt van Schagen, is Vrijdagavond omstreeks half tien een vrachtwagen van de firma Kraan en Asjes uit Wieringen met grote snelheid op een uit Groningen' komende stilstaande trailer- gereden De chauffeur van de vrachtwagen, de 46-jarige A. A. uit Hippo- lytushoef geraakte in zijn cabine bekneld en overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De Haarlemse politie De inkrimping der sterkte Uit de gewijzigde begroting voor 1950 blijkt, dat de door de regering vastgestelde inkrimping de sterkte van het korps thans is vastgesteld op 335 man. Op de begroting voor 1950 zijn evenwel nog salarissen uitgetrokken voor 350 man. De onderverdeling is: 22 inspecteurs (3 ambtenaren le klasse, 8 2e en 11 3e klasse). Verder 11 adjudanten, 43 brigadiers, 72 hoofdagenten, 179 agenten, alsook 23 admi nistratieve ambtenaren. De voorgeschreven sterkte zal evenwel door afvloeiing van personeel van 55 jaar en ouder in de loop van 1950 worden bereikt. Op de begroting zijn thans de salarissen uitgetrokken overeenkomstig de inmid dels ingestelde rijksregeling, terwijl ook rekening is gehouden met de 5% toeslag. De salarispost is thans in totaal 1.322.163. 1.322.163.—. Buiten de sterkte van het korps zijn nu gehouden de mensen die geen zuivere po litiedienst verrichten en wier taak ook door burgers zou kunnen worden vervuld. Dit zijn 1 technisch ambtenaar bij de radio- telefonische en telegrafische berichtgeving, 1 concierge, 1 concierge-magazijnbediende 1 garagechef, 3 chauffeurs en 2 monteurs, als ook 3 portiers en 2 boden. 1-Iet salaris van die groep beloopt f 40.800. Sleepboten uit Duinkerken zijn er Vrij dag in geslaagd de 203 ton metende kust- baarder „Mizar" uit Groningen vlot te slepen. De „Mizar" liep op 9 Maart, geladen met suiker, bij Calais aan de grond. (Van een verslaggever). Duitsland neemt onder de buitenlandse lauden op de 54ste Utrechtse Jaarbeurs, die Dinsdag wordt geopend, weer de eer ste plaats in. Was het verleden jaar slechts met 269 producten aan de markt, thans is het met niet minder dan 600 merken vertegenwoor digd. Uiteraard is het leeuwendeel daar van uit West-Duitsland afkomstig. Mr. J. Milius, de directeur der Jaar beurs, die deze feiten in zijn traditionele rede aan de vooravond van de opening van de Jaarbeurs tot de vertegenwoordi gers van de binnen- en de buitenlandse pers meedeelde, wees er op, dat.de invoer van Duitse producten een aanzienlijke verlichting van de dollarbalans betekent. Het herstel van de import' van Duitse pro ductiemiddelen vormt tevens de terugkeer naar normale handelsverhoudingen waar door de mogelijkheid wordt geschapen de Nederlandse industrie tegen lager kost prijs te doen produceren. Deze ontwikke ling wordt gestimuleerd door de devalua tie. die eveneens de invoer uit de dollar- gebieden heelt verminderd. Wanneer- men bedenkt, zo zei mr. Milius, dat de handel uit West-Duitsland wordt geschat op twee milliard gulden, dat wil zeggen op ongeveer 14 van Nederlands nationaal inkomen, dan ligt het voor de hand dat hiervan een grote invloed op de Neder landse markt zal uitgaan. I-Iet gevolg is ook,datde import van Belgische machi- nes een terugslag z.al ondervinden. Zowel de devaluatie als de voortgezette vrijmaking van het handelsverkeer hebben een gunstige ontwikkeling' van de han delsbetrekkingen met de buurstaten mo gelijk gemaakt. Onze betalingsbalans, waarvan het tekort een van Nederlands grote zorgen uitmaakt, geeft hierover be langrijke aanwijzingen, Het tekort, dat over 1947 nog 1.6 milliard bedroeg, zal over 1949 een vermindering tot 600 mil- lioen te zien geven, een schuld die voor namelijk in het dollarverkeer bestaat. Kleine man, wat nu? Zoals altijd onderwierp mr. Milius ook thans de algemene economische situatie in ons land aan een uitvoerige beschou wing, waarbij hij zeide geen beter motto te kunnen kiezen dan „Kleine man, wat nu?" In het bijzonder toonde hij zich be zorgd over de consequenties die de souve- reiniteitsoverdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië naar zijn mening zouden blijken te hebben. En ook ten aan zien van een blijvende gunstige werking van de 'devaluatie was hij sceptisch ge stemd. Anderzijds kon hij met voldoening gewag maken van een toeneming van de industriële bedrijvigheid en over niet on gunstige tendenzen in de landbouw en een bevredigende gang' van zaken in de bui tenlandse handel. Hier werd de vooroor logse toestand weer bereikt, doch dit is nog lang niet voldoende, omdat de voor uitgang der industrialisatie zich zal moe ten uiten in een stijging die belangrijk uitgaat boven het vooroorlogse dekkings percentage. Stagnatie in de detailverkoop Mr. Milius achtte het opvallendste ver schijnsel in de detailverkoop bepalend voor de binnenlandse markt de stag natie in de verkoop, zoals bij de laatste opruimingen allerwege kon worden gecon stateerd. Door de belastingdruk is een groot deel van de middenstand niet in staat geweest om voldoende kapitaal te vormen ter vervanging van noodzakelijke goederen. Aan de andere kant wees de directeur van de Jaarbeurs op de inflatoire werking die er van de kinderbijslag uitgaat, daar. hiervan op het gebied van huishoudelijke artikelen en kleding voorwerpen worden aangeschaft die anders wellicht niet ge kocht zouden zijn. De prijs gaat in de kleinhandel weer een voorname rol spelen en daarmee wordt dé drang naar een goedkoper verkoopsapparaat groter. Het vraagstuk van de bedrijfsconcentratie en onderlinge samenwerking zal dan ook in de komende jaren in het middelpunt der belangstelling blijven staan. Ingewikkelde industrialisatieproblemen Natuurlijk sprak mr. Milius ook over het probleem van de industrialisatie, dat door de toegenomen handelsmogelijkhe den nog gecompliceerder is geworden. De concurrentiestrijd zal tal van jonge, nog in de groei -verkerende industrieën voor moeilijkheden plaatsen. Het zal nodig' zijn alle beschikbare energie te gebruiken om de Nederlandse productie te rationalise ren teneinde tot een verlaging der pro ductiekosten te geraken. Vervolgens zal een oplossing moeten worden gezocht in een grotere arbeidsver deling tussen de West-Europese landen. Hier moet de gedachte van de „marché unique" (een ondeelbare markt) verwe zenlijkt worden. In de derde plaats moet er meer ge- emigreerd worden naar andere wereld delen. Scharnier van Europa-; Gezien Nederlands typische handels-' functie, die aan ons land steeds een be middelende rol heeft gegeven, kan het worden beschouwd als het scharnier van Europa, zo zei mr. Milius, die voorts meende dat Amerika bereid zal blijven Europese artikelen op te nemen. De Ne derlandse export naar de Verenigde Sta ten vertoonde in 1949 eengeringe stijging: de industrie zal zich op de Amerikaanse markt meer moeten concentreren; waarbij naast prijs en kwalitéit ook de verpakking van groot belang is. Mr. Milius vestigde daarom de aandacht op de speciale ver pakkingsstand ten behoeve van exporteurs die door de Economische voorlichtings dienst is ingericht. Hef gezin krijgt onderdak Slapen in een tent is overbodig Inwoners van Bloemendaal hebben dezer dagen een brief in hun bus gevonden waarin mevrouw B.S., een bewoonster van een huis aan de Pinellaan aldaar, een klaagzang laat horen over haar huisves tingsmoeilijkheden. Het betreft hier een uit Indië gerepatrieerd gezin, waarvan de man, een onderofficier die 25 jaar in Indonesië gediend heeft, thans in een inrichting ver pleegd wordt. De vrouw woont met kaar zeven kinderen in een groot huis aan ge noemde laan met enige andere gezinnen. De eigenaar heeft voor de Kantonrechter het huis voor eigen gebruik gevorderd, welke eis is toegewezen. Nu is haar bij deurwaardersexploit aangezegd dat zij 20 Maart het huis moet verlaten. Het D. B. V. O. had sinds het gezin in Nederland kwam voor onderdak gezorgd, eerst in Nijmegen, later in Heemstede. Aerdenhout- en Bloemendaal. Omdat het geen ingezete nen van Bloemendaal zijn', kon de ge meente Bloemendaal geen woonruimte be schikbaar stellen. Gemeend werd dat het hier een zaak betreft van D.B.V.O. Mevrouw B. heeft nu in haar schrijven aan de omwonenden medegedeeld, dat zij een stukje grond in huur vraagt om daar op een tent te plaatsen om in alle geval onderdak te hebben. Alleen vraagt zij voor haar kind van 2 jaar een tijdelijke huis vesting elders. Wij hebben naar. dit geval geïnformeerd, waarbij ons verzekerd wordt dat een oplos sing gevonden is. Elders is een onderdak voor het gezin gevonden. Twee bloemenfeesten op Zaterdag 22 April Bloemencorso in Noordwijk Het jaarlijkse bloemencorso in Noordwijk is bepaald op 22 April, de datum waarop ook het corso in de bloembollenstreek zal worden gehouden. Sinds 1937 organiseert Noordwijk het bloemenfeest. Hier nam men het initiatief tot het leggen van bloem-mozaioken en tot gevelversieringen en het hoogtepunt wqrd wel bereikt in 1940,. toen ook de daar gelegerde militairen hun kanonnen en tanks omtoverden in rijdende bloemstuk ken. Prinses Juliana en Prins Bero'hard woonden de feestelijkheden bij. Na de bezettingsjaren is men in Noordwijk weer met de jaarlijkse bloemenfeesten be gonnen. In Noordwijk is men er van overtuigd,, dat- ondanks Se belangstelling voor het corso in de -bloembollenstreek, zeer velen zullen komen naar de badplaats, om daar het corso te aanschouwen, dat om half drie van de vuurtoren vertrekt en tot ongeveer half zes zal duren. Men is voornemens zo mogelijk de avond te besluiten met een groot vuurwerk, dat ongetwijfeld tienduizenden van de mooie boulevard, die geheel intact is gebleven, zullen willen gadeslaan. Tal van firma's hebben reeds ruimte voor een niozaiek besproken. De school jeugd zal in een wedstrijd haar bedreven heid in het vervaardigen van deze bloe- mentableaux tonen en ook de gevelversie ringen zullen weer te bewonderen zijn. Sport op Zondag Voor «le Minderen 7) Clowntje Rick zag door de spijlen van het hek een mooie tuin; in die tuinop een grasveld, stond een leuk klein speelgoedtafeltje, daarnaast een speelgoedstoeltje. En op dat stoeltje zat 'een vriendelijk uitziend heertje, dat in een boekje las. Clowntje Rick keek verlangend naar het beertje. Dat was een soortgenootje van hem. Wa.t zou hij doen? Hij wou zo graag eens aanspraak hebben, na zijn avontuurlijke luchtreis. Zou hij proberen de aandacht van het beertje te trekken? PsssstHoor eens!" riep Rick. Maar het beertje scheen zo verdiept in het lezen dat hij niets hoorde. „PssssstZeg!" riep clowntje Rick, wat harder. Nu scheen het beertje hem toch gehoord te hebben, want hij keek op van zijn boek. Toen kwam hij naar het hek, en zij begroetten elkaar. VOETBAL Drie afdelingskampioenen van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond zijn reeds bekend en morgen kunnen er nog- enige volgen. Zeker is dat niet. In het Westen bijvoorbeeld heeft VSV de taak Blauw Wit te verslaan. Slagen de Umuide- naren er in Blauw Wit een nederlaag toe te brengen en wint Hermes DVS in Den Haag van ADO dan eindigen de Amsterdamse en Schiedamse club gelijk en een beslissings wedstrijd is nodig. Dat het VSV zal gelukken de laatste competitiewedstrijd in dit seizoen te winnen durven wij echter niet te voor spellen. RCH heeft ook een belangrijke taak te ver vullen. Het krijgt DWS op bezoek, dat met Neptunus de negende en tiende plaats deelt met elf punten. Voor de Amsterdammers ■hangt veel af van het resultaat, evenals van de uitslag NeptunusXerxes. EDO kan het rustiger aandoen tegen 't Gooi. Wordt een zege behaald dan stijgen de Haarlemmers weer enige plaatsen op de ranglijst en tenslotte wordt nog een goede positie bereikt. Haarlem besluit.de competitie, met een wedstrijd in Koog aan de Zaan tegen KFC. Op het terrein aan de Jan Gijzenvaart be haalden de Zaankanters een over-winning. Thans geven wij de Haarlemmers de beste kans. Stormvogels moet er rekening mee houden, dat OSV de laatste wedstrijden kan verlie zen èn daarom zullen de IJmuidenaren hun best doen morgen op eigen veld van WA te winnen. Schoten ontvangt Zandvoortmeeuwen Als Hilversum nog eenakeér' verliest dan stijgen de kansen voor Schoten, doch de Haarlemmers mogen geen nederlaag lijden. Zij staan morgen voor een moeilijke taak. Zandvoortmeeuwen. dat Schoten dit seizoen de eerste nederlaag toebracht, komt op be zoek en aangezien de Zandvoortse ploeg de punten goed kan gebruiken, wordt een felle strijd tegemoet gezien. Tijdens deze wed strijd zullen de op de receptie van „Schoten" aangeboden vlaggen voor het eerst wap peren. Bloemendaal speelt op eigen terrein tegen OVVO en Velsen ontvangt EVV in de derde klas C. Bloemendaal zal 't niet tot een ovér- winning brengen. Van Velsen verwachten wij- een zege. De competitie in de derde klas A van West II nadert haar einde. In Leiden wordt reeds met de mogelijkheid dat Roodenburg kam pioen wordt, rekening gehouden. Dan moet HFC in Gouda tegen GSV gelijk spelen of verliezen en Roodenburg een overwinning boeken op RKAW in Leidsendam. De aan hang van HFC hoopt natuurlijk, dat Rooden burg verliest en de Haarlemmers winnen. TYBB heeft nog een kansje de onderste twee plaatsen te ontlopen, maar dan moet er drie maal achtereen gewonnen worden. Dat is een zware opgaaf voor de Haarlem mers. Morgen wordt in Hillegom tegen Hil- linen gespeeld. HBC speelt in Voorburg tegen Tonegido, dat de punten ook nodig heeft. Wij vermoeden, dat het resultaat een gelijk spel wordt. Verleden week heeft het eerste elftal van EDO gezorgd, dat het eerste klasseschap be houden blijft, morgen is de aandacht ge vestigd op het tweede elftal. Het speelt om twee uur op eigen terrein tegen Zeeburg'ia 2 en winnen de Haarlemmers dan zijn zij kampioen van een der reserve tweede klassen. Aurora moet van „Vogel" kunnen winnen. Door de nederlagen van SVK teg'en DTV heeft Ooster kwartier een kansje 'öm 'het degradatiegevaar in de korfbalcompetitié ie ontlopen. Daarvoor moet SVK Zondag van Westerkwartir verliezen, waarop een goede kans bestaat. De beslissing zal de volgende week vallen, wanneer Oosterkwartier naar KZ trekt. Aurora gaat naar Vogel in Utrecht én moet Voetbal „Watergraafsmeer en het gouden Ajax" De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, heeft in het Waaggebouw te Am sterdam een tentoonstelling geopend ter gelegenheid van het gouden jubileum van Ajax. Deze tentoonstelling geeft een over zicht van de geschiedenis en de topografie van de Watergraafsmeer, die vooral in de laatste halve eeuw door 'de sport zijn be- invloed. Met prenten, documenten, tekeningen van Rembrandt, en foto's wordt de geschiedenis van Watergraafsmeer getoond. Het sportieve gedeelte van de tentoonstelling bestaat uit een enorme verzameling bekers (147) en medailles (237). In de bezettingsjaren zijn 75 medailles uit de collectie gestolen. Natuurlijk heeft ook de geschiedenis van Ajax een plaats gekregen. Bijzonder verma kelijk is het eerste regelement van de eerste jaren, waarin vermeld staat dat de spelers beboet worden met kleine geldsbedragen, indien zij bijvoorbeeld op het veld minder nette uitdrukkingen gebruikten, of wanneer zij weigerden iets te dragen. Kampioenschap van Haarlem Het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB is voornemens na afloop van de competitie weer de wedstrijden te laten ver spelen om het kampioenschap van Haarlem. Daaraan kunnen de vier eerste klassers uit Kennemerland en Stormvogels deelnemen. De derde en vierde klassers zijn uitgeno digd deel te nemen aan een tournooi om de „zilveren schaal", welke het Haarlems Dag blad ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Haarlemse Voetbalbond heeft aangeboden. kans zien om die wedstrijd te winnen. Sport Vereent 2 kan wellicht tegen ZKV 2 in de Zaan één winstpuntje behalen. Ook Water vliet 2 moet eindelijk weer een zege kunnen behalen. Wellicht wordt Luto 2 daarvan het slachtoffer. Handbalcompetitie Voor zes van de aóhtdames- en acht herenhoofdklassers gaat Zondag de laatste ronde. in. Na Zondag resten nog slechts de wedstrijden Blauw WitDES (heren) en Zeeburg—DES (dames), waarna de strijd in de hoogste regionen van hét Nederlandse handbal zal zijn gestreden. Nog. nooit sinds het instellen der hoofdklasseis er zo veel spanning geweest als in deze competitie. Nog steeds laat de beslissing op de onderste plaats op zich wachten. Bij de dames gaat het er het felst aan toe. De mogelijkheid bestaat, dat er vier clubs met een gelijk aan tal punten zullen eindigen!. Ook Concordia loopt gevaar hierbij te behoren. Concordia gaat bij UDI, Arnhem op bezoek. Slechts één punt is' nodig, om zich veilig te stellen, doch men zal het in deze wedstrijd niet cadeau krijgen. Bij de heren spitst .zich.de strijd, om van de laatste plaats te komen toe tussen Blauw Wit, DES en Vlugheid en Kracht. Blauw Wit heeft het als onderste in eigen hand, daar men nog de andere candidaten ontvangt. Uiterste spanning heerst eveneens' in de eerste ldassen dames en heren. Bij de eerst- genoemden zal er door de uitslag Aalsmeer AHC wel -wat meer tekening in de situatie aan de kop ontstaan. De dames van BHC kunnen gelijk- komen met Vriendschap,, door- van Blauw W.it te winnen. ADA is Wat afge zakt en maakt geen kans meer om als eerste te eindigen. Met grote belangstelling wordt het resultaat afgewacht van dé wedstrijd tussen de kampioenen dér 'twééde. klasse dames A en B. Het winnende elftal promo veert naar de eerste klas en neemt de plaats in van Achilles. Elftalopstellingen RCH—DWS. RCH komt als volgt uit: Doel: Van." der Vliet. Achter: Van Rheenen en Lasschuit. Midden: Heyerman, Vos en Van Zanten. Voor: Koster, De Wette, Willemink, Bies- brouck en Couwenhoven. BLAUW WIT—VSV. VSV trekt met de volgende ploeg naar het Olympisch Stadion: Doel: Van der Wint, Achter: Van Gelder en Kunst. Midden. Schoon, Spaans en Stijger. Voor: Sterk, Strieker, Hazeveld, Van der Kuil en De Graaf. KFCHAARLEM. In Koog aan de Zaan verschijnt Haarlem in de volgende opstelling: Doel: Verkaaik. Achter: Van der Linden en Van Gooi. Midden. Barends, De Voogd en Meertens. Voor: Roozen, Pastoor, Jacob, Smit en Groeneveld. 'T GOOIEDO. De opstelling van EDO in Hilversum is: Doel: Van den Berg. Achter: Vrenegoor en Dweelaart. Midden: Karpes, J. Schildwacht en Wilde- boer. Voor: Verdam, Odenthal, Roodselaar, Ko ning, Steendam. IJshockey Wereldkampioenschap De wedstrijd tussen Canada en Zwitser land in de 'eindgroep van het tournooi om het wereldkampioenschap te Londen, leverde een 111 overwinning op. voor Canada. De tusse'nronden warén: ,20, 31, 60. Ame rika Won met 4—2 van Zweden, Dammen Voorwedstrijden om het Nederlands kampioenschap Vrijdagavond werden te Utrecht vier par tijen in de twaalfde ronde gespeeld van de voorwedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland 1951. De uitslagen waren: O. DoornbosRh. J, Ham 11: H. Veenstra—G. de Ren 0—2; A. Jurg—M. J. Haasdonk 1—1; J. Westra—H. Onnink 11. Biljarten Kampioenschap libre Te Hilversum zijn Vrijdag de volgende partijen gespeeld in de strijd om het Ne- Metz 500 5 241 100.— De Ruyter 252 5 249 50.40 8 175 62.50 8 30 4.— 14 188 35.71 Eiehelsheim 133 14 71 9.50 5 205 100.— 56 5 40 11.20 IDeze week gunstige aanbieding WATERPASSEN C. J. VAN DEN BROEK (Adv.) Te Hilversum is op ruim 80-jarige leef tijd overleden de heer W. L. Homans, oud resident van Pekalongan. De heer Homans heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door de sanering van de Preanger, het maken van irrigatiewerken bij Tjilatjap en de bouw van vele scholen en bruggen. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 22) Dat is een heel verhaal, daar zit heel wat aan vast. Ge zult er van opkijken wat ik u vertel. Het is een verschrikke lijke geschiedenis. Ik zal daar niet van opkijken, Van der Giezen, zegt Bart en hij leunt over de tafel met zijn armen over elkaar, want ik weet er alles van. Ge hoeft me daar niets van te vertellen, ik ben al op de hoogte en deze heren hier weten ook wat er aan de hand is. Annelies is bij mij geweest, ik kan u dat nu wel zeggen, ik heb haar gevraagd om er over te zwijgen tot ik hier zou zijn. Wij zijn gekomen om eens te zien wat we voor. u kunnen doen. Van der Giezen zit even stil te denken over wat de schilder daar zegt. Is Anne lies bij u geweest en weet ge er alles van, bent ge gekomen om te zien wat ge voor ons kunt doen, kijk kijk, dat is iets waar hij even bij stil moet staan, dat is om zo te zeggen een verrassing. Annelies is een brave meid, zegt hij, ze is goud waard, maar dat had ze niet moeten doen. Dat had ik niet willen heb ben als ik het had geweten. Ge hebt toch al zoveel aan uw hoofd gehad, ze hadden u beter uw rust kunnen laten daar in Ber gen; dat ge nu om ons hierheen zijt moe ten komen, dat is te gek, dat had ik niet willen hebben. Nee, dat hadt ge niet willen hebben. En daarom heeft zij het niet gezegd. Van der Giezen, man, ge moet begrijpen dat ik u niet in de grond laat stampen, dat ik er een stokje zal voor steken. Ge moet er de moed in houden, ge zult zien dat wij er iets op vinden. Wij zijn met tweeën, jullie zijn met elven, dat zijn er dertien, wie kan daar tegenop? Wij zullen er wat op vinden. Zij zullen er wat op vinden. Bart logeert in het Meiboompje, Sjoerd en Niel eten en slapen in Paviljoen Paradis. Als zij dat hebben afgesproken, komt Annelies bin nen, zij was boodschappen doen in het dorp. Zij geeft de heren een hand; wat blij dat ik ben u weer te zien, zegt zij, ik heb al deze dagen aan Bergen moeten denken. Als je dan ook maar aan ons hebt gedacht, zegt Sjoerd met een lach, en aan mijn hotel, want dat kan niemand vergeten die er eens geweest is. Aan u alle drie heb ik gedacht, zegt Annelies met warmte, ik heb daar een heerlijke dag gehad. Zij kijkt naar Niel Verhagen, die nog geen woord gezegd heeft sinds hij binnenkwam. Onze Niel is zo goed geweest zijn kostbare tijd op te offerèn om ons hier te brengen, hij gaat morgen weer terug, zegt Bart, zijn wagentje heeft er wel wat van geleden. Niel trekt aan zijn sigaret en zuigt de rook naar binnen of die naar zijn tenen moet ik ga morgen niet terug, zegt hij langzaam, ik heb mijn plannen gewijzigd. Ik stel mij ter beschikking van de dertien, dat maakt dus veertien. Ik hoop dat Anne lies daar niets op tegen heeft, ik ben maar een vreemde. Dat is een ironie, die Annelies een kleur geeft. Zij denkt aan die middag in Bergen, toen zij Niel de kamer heeft uitgekeken. Dat is een man die niet gauw iets vergeet, hij heeft dat zeker erg kwalijk genomen. Ik heb daar niets over te zeggen, u moet zelf uitmaken waar u wilt zijn en blijven, zegt ze in verwarring; ik zal er blij om zijn als u hier blijft. U bent erg vriendelijk voor me geweest in Bergen. Sjoerd en Niel gaan naar Paviljoen Paradis om logies te bespreken, Bart zit met Van der Giezen in de kamer die lang zaam schemerig wordt. Over een week is de rechtzaak, zegt de kleine kastelein, ge kunt niet welen wat ik voel als ik daaraan denk, het is voor mij het laatste oordeel. Wat ik heb doorgemaakt, dat is met geen pen te beschrijven. Het is een zwaar feit, het is mishandeling of poging tot doodslag, met voorbedachte rade willen ze ook nog hebben, en er is nog sprake van dat het me om geld te doen was. Op het gemeen tehuis hier hadden ze het óver minstens Vier jaar. Dan kunnen ze me naar het kerkhof brengen, dat overleef ik niet Van Dijk, dat kan een mens als ik niet vol brengen. Ge ziet het te zwart, man, zegt Bart, ge hebt een goede getuige. Annelies kan u redden, zij weet hoe het gegaan is. Wij zullen een goede advocaat in de arm nemen, neen, ge moet er niet het ergste van denken. Ik denk aan mijn kinderen, Van Dijk, ge weet niet wat dat is, dat ge als vader zoiets voor de boeg hebt, dat ge uw bende moet alleen laten. Gij weet niet wat dat is. Neen, Bart weet dat niet, hij heeft geen mens meer op de wereld die hij alleen zou kunnen laten. Boven is Anne lies bezig met de bedden op te maken, zij zingt er een plechtig lied bij. Haar stem komt langs de trap naar de woonkamer, ge moet daar naar luisteren of ge wilt of niet. Neen, ik weet dat zo niet, zegt Bart, ik heb geen kinderen. Maar ik weet iets anders, Van der Giezen, ik weet dat het een geluk is, negen kinderen te kunnen alleen laten, als het moet. Gij bent een gelukkig mens, Van 'der Giezen, dat ge zulle een bende hebt die aan u denkt en voor u door het vuur gaat. Zij zullen er blij om zijn als ge het flink en opgeruimd onder de ogen. ziet. Als ge weg moet, Van der Giezen, zorg dan dat ge weerom komt zoals ze u zagen gaan, zij zullen u daar dankbaar genoeg om zijn. Zij hebben u nodig, ook straks nog. Ge moet zorgen dat ze u niet behoeven te missen. Zij kunnen u niet missen, daar moet ge aan denken. Annelies komt naar beneden en draait het licht aan. Voor, in de gelagkamer, klinken gedempte stemmen en worden stoelen verschoven. Zij gaat er heen, zij gaat de gasten ontvangen en bedienen, zij gaat opgewekt en vrolijk een praatje ma ken met de mensen die komen biljarten of kaarten. Het is al weer wat drukker geworden de laatste dagen, het is alsof de klanten op Annelies afkomen. Van der Giezen, zegt Bart ernstig, dat moet ge zelf doen, dat is geen werk voor Annelies. Ge moet u zelf niet ver bergen, de mensen zien dat niet graag. Maar Van der Giezen ligt met zijn hoofd op zijn arm, hij is bang geworden voor de mensen; die kleine kastelein heeft zijn moed verloren. En Bart praat er niet meer óver. Hij gaat naar fit gelagkamer en praat er met Annelies, d:,% als een volleerde waardin bierglazen vult onder de koperen tapkraan. Dit is het laatste vat, zegt zij zacht, morgen is er niet meer. Dan kunnen we de zaal wel sluiten. Morgen gaat ge er op uit, zegt Bart en hij heft zijn glas oudbruin tegen het licht om er de dansende vonken in te zien, morgen gaat ge er op uit met een volle portemonnaie, dan gaat ge de reke ningen betalen. En nieuw bier bestellen, lijk dit, want dit is prima. Dat heb ik in lange niet geproefd. Annelies kijkt hem ernstig aan. Dat zal een plezierige tocht voor me worden, zegt ze, dan zal ik voor het eerst dat ik hier ben een prettige dag hebben. Want rekeningen betalen, daar houd ik van. Hoe wij dat ooit aan- u zullen kunnen terugbetalen, dat weet ik niet, maar dat het hoog tijd wordt om de leveranciers en de belasting het hunne te geven, dat weet ik wel. Het water stond hier aan de mon den en de Van der Giezens zouden stil en kalm verdronken zijn zonder iets' te zeggen. Zo zijn de mensen hier maar dat hoef ik u niet te vertellen. Ge weet dat beter dan ik. Ja, Bart weet dat. Hij glimlacht om Annelies, die van „wij" spreekt, alsof zij een Van der Giezen is. En hij zegt: Dat terugbetalen, daar weet ik wat op. Van der Giezen moet me er een tonnetje van dit oudbruin voor leveren; want dat is kostelijker dan goud. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6