PALET Besteldienst A.B.C» Besteldienst A.B.C. „HOOVER" wasmachine Predikbeurten P. Schoen - Meubilering SLEUTEL WEG? Fa E. BELLAART Zaterdag 18 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant OPGERICHT Wij vervoeren Doeltreffend - Goedkoop - Vakkundig al uw goederen met 30 KEURIGE VRACHTAUTO'S en 50 BETROUWBARE VAKKUNDIGE EMBALLEURS Ongekend voor Haarlem en omgeving Barrevoetestraat 2, Tel. 18428, Haarlem. Na 6 uur 1415514810 Muziek Concert door de H.O.V. Concertmeester Hesmerg speelde Saint-Saëns Het negende H.O.V.-concert van serie B begon met een noviteit voor Haarlem, na melijk de zogenaamde „Wespen-ouverture" van de Engelse componist Ralph Vaughan Williams. Hoe dit stuk aan deze vreemd soortige naam komt, blijft voor wie het horen mag niet lang een raadsel, want di rect al bij de aanvang suggereren de con -'sordino spelende strijkers het gezoem van zo'n venijnig insect, dat beslist een wesp moet zijn; geen bromvlieg, tor of bij of zich neef noemende mug, want die snorren gemoedelijker, en om die muzikaal uit te beelden zouden de felle rhythmische ac centen van bekkens en blazers, die de com ponist er bij aanwendt kwalijk passen. Maar met de feitelijke inhoud van deze ouverture heeft deze wespenachtige aan loop weinig of niets te maken. Het wordt een vrolijk, fris muziekje van een puntige Engelse directheid, verwant aan volksmelo dieën in „pentatonische" (vijf-trappige) toonschaal, klaar van klank en ongezocht van wending en verwerking, een geestig stuk en als zodanig een probaat middel om „melancholye te verdrijven", zoals dat in oude liedboeken heet. Vaughan Williams heeft te Berlijn bij Max Bruch gestudeerd, maar ge merkt er niets van in zijn muziek; hij ging ook zijn licht opsteken bij Ravel te Parijs, maar dat vlammetje was even min bestand tegen zijn Engelse natuur. Hij heeft uiteindelijk de wijste partij gekozen door zich te üiten naar zijn eigen aard en aanleg. Zijn opgewekte „Wespen-ouver ture" zal, ik ben er zeker van, graag nog eens gehoord worden. Concertmeester Jan Hesmerg was de solist van de avond en wel met het viool concert no. 3 van Saint-Saëns. Hesmerg speelde het dankbare werk met rustige, fraaie en zuivere toon. Van het middendeel maakte hij een poëtische idylle, waar veel bekoring van uitging. Toon Verhey zorgde bovendien, dat de orchestrale omlijsting dit alles in de hand werkte en dat ook vooral in het slotdeel, het bravour-karak- ter naar wens gediend werd. Jan Hesmerg's prestatie werd door het publiek zeer dank baar beloond. Tenslotte genoten wij nog eens intens van Verhey's interpretatie van de Vierde van Brahms. Men zou op talloze verras sende effecten kunnen wijzen, die hij uit de partituur weet te puren, niet met bui tenissigheden of trucjes, doch enkel en alleen door de klankmassa in zuiver even wicht te brengen en daarbij alle aandacht te besteden aan het edele karakter van elke sonoriteit, Hoe ontroerend mooi wordt dan bijvoorbeeld de herhaling van het zangthema in het Andante, gespeeld door de strijkers; hoe teer die fluittoon in de 12de variatie van de Passacaglia; hoe plech tig en verheven het koper-ensemble van trombones en hoorn in de 13de! En zo kunnen wij wel doorgaan. Laten wij het waarderen! JOS. DE KLERK. Ruim 1/3 der M.T.S-leerlingen is uit Haarlem afkomstig Uit het jaarverslag van de Middelbaar Technische School te Haarlem blijkt dat het aantal leerlingen bij het begin van de cursus 757 was en aan het einde 742. De leerlingen waren over de afdelingen als volgt verdeeld: bouwkunde 82, weg- en waterbouwkunde 104, werktuigkunde 272, electrotechniek 125, scheepsbouwkunde 79 en vliegtuigbouwkunde 95. Aan het eindexamen namen 190 leerlin gen deel, waarvan er 165 slaagden. Voor de cursus 1949/1950 meldden zich 491 candidaten aan, 157 werden tot het le studiejaar toegelaten, 64 tot het 2e. De nieuwe cursus begon met 756 leer lingen, daaronder zijn er 255 waarvan de ouders in Haarlem wonen, 127 leerlingen Zijn in Haarlem in pension. Een jongen of een meisje??? Stel voor dat het een jongen en een meisje wordt. Dan krijgt U bovendien Uw 2e Baby- uitzet cadeau, wannéér ge in het tijd vak van 24 Jan. tot 24 Oct. 1950, Uw Baby-uitzet hebt gekocht bij imWeetè VOOR DË BABy A N E G A N G HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem Haarlem, 17 Maart 1950. BEVALLEN van een zoon: 14 Maart: F. W. S. Wooïtmeijer-Bes. 15 Maart: C M de Jong-van Lammeren, 16 Maart: D. H. A. Bri- gode-Geenen, W. Spijker-Balk, A. Vene- kamp-Borreman, 17 Maart: J. H. T. van der Weiden-van Saasen, E. van der Voort-Zwa german. BEVALLEN van een dochter: 15 Maart: J. C. M Pigmans-van Benthem, 17 Maart: J. Keizer-Bouma. OVERLEDEN: 15 Maart: E. J. H. C. Da- zert, 66 j. Denijs van Hullelaan. 16 Maart: P. M. Hoes, 63 j., Vondelwcg. H. van Duijn, 2 fii., Hazepaterslaan HEDEN ONTVANGEN DE NIEUWSTE COMPLEET MET WRINGER 350. J. G. KAASENBROOD Technisch groot! GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Damesbeurs gesloten Meer dan 30.000 bezoekers De Dames-voorjaarsbeurs in het Kre- lage-huis die zo'n doorslaand succes is ge worden er zijn in totaal 37.200 bezoek sters en bezoekers geweest en de meeste standhouders hebben goede zaken gedaan is gisteravond door mevrouw Wesstra- Mackay om 11 ,uur gesloten. Mevrouw Wesstra hield een korte rede waarin zij de standhouders bedankte voor het in het be stuur gestelde vertrouwen en na het spe len van het Wilhelmus werd de vlag van de Nederlandse vereniging van Huisvrou wen gestreken. De laatste bezoekers ver lieten daarna het Krelage-huis, dat de af gelopen acht dagen gegonsd heeft van de drukte die de talloze gasten met zich mee brachten. Voor de organisatoren was het echter nog niet afgelopen, want zowel zij als de standhouders kwamen bijeen in de mode show-zaal. Mevrouw Wesstra richtte daar een dankwoord tot allen die aan het wel slagen van de beurs hebben meegewerkt en dat was dus in de eerste plaats tot de heer Vermeulen, die* voor een vrijwel perfecte organisatie van de beurs heeft gezorgd. Zij bood de heer en èievrouw Vermeulen respectievelijk een portefeuille en een tas aan. Voorts bedankte zij de firma's die voor de speciale attracties op de beurs hadden zorg gedragen en zij sprak er haar voldoening over uit dat 80 van de standhouders volgend jaar terug zullen komen, omdat zij zulke be vredigende resultaten hebben bereikt. De muziek en Daan Hooykaas kregen een aparte vermelding voor de beschaafde manier waarop zij het publiek hebben be zig gehouden. De heer Vermeulen, de directeur van de beurs, bedankte daarna mevr. Wesstra voor haar onmisbare adviezen en haar enorme steun en overhandigde haar ter onderstreping van zijn dank een bloem stuk. Hij bracht voorts hulde aan politie en brandweer en zeide dat hoewel amb telijke molens over het algemeen lang zaam malen, dit in Haarlem zeker niet het geval is geweest, omdat de gemeente secretaris, de heer Wesstra, zijn volle medewerking aan het totstandkomen en het slagen van de beurs heeft gegeven. De heer Vermeulen reikte tot slot sou venirs uit aan het verenigingsbestuur en de adviescommissie. Mevrouw A. C. Croos- muller-Voet bedankte namens het afde lingsbestuur mevr. Wesstra voor haar be zielende leiding en bood haar een vaas or chideeën aan. Tenslotte bracht een der standhouders namens zijn collega's de er kentelijkheid tot uiting voor de voortref felijke organisatie en de medewerking die zij hebben ondervonden. Het gezelschap verhuisde daarna naar het restaurant, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Daarmee kwam het einde van deze damesbeurs, die zoveel groter en succes voller is geweest dan de vorige, zowel voor de standhouders als voor de vereni ging van Huisvrouwen die er 280 nieuwe leden bijkreeg. Gesterkt door dit succes zullen de organisatoren volgend jaar weer een beurs houden en tot troost van dege nen die in de afgelopen week misschien lang voor de loketten hebben gewacht, eer zij naar binnen konden, zij vermeld, dat het in de bedoeling ligt volgend jaar ook kaarten in de stad te verkopen. Interscholair Jeugdtournooi Prijzen voor tekenen, foto grafie, handwerk en handen arbeid Vrijdagavond had in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum de prijsuitrei king plaats van het tweede deel van het Interscholair tournooi voor de beste foto's, tekeningen en handwerken. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, deelde mee, dat reeds meer dan zestienhonderd bezoekers de tentoonstelling hadden bezocht en dat er Zaterdag en Zondag nog gelegenheid be staat het werk te bezichtigen, zodat de kans groot is, dat deze keer het aantal bezoekers boven de tweeduizend komt. De wethouder dankte allen die aan het tournooi hadden meegewerkt. Voor tekenen werden aan de volgende leerlingen prijzen uitgereikt: Pia van Wees, Martien Hellendoom. Kees de Kat. Bram v. d. Wal. Atie Sunter, Ti neke Visser, Dingeman Korf, K. Timmer mans, Nico Schrier, Eva Thöne, Betsy Duncker, Wim Abspoel. Gotfried Janse. Lies Luttik, Joke Kolfoort, Marjo Asbeek Brusse, H. v. d. Ehrenbeemt, Fred, van Beuzekom en P. W. Hart. Voor ingezonden fotowerk werden prijzen uitgereikt aan: H. Peoples, G. v. d. Veld, Ton Souwer. M. Oudejans, H. Fakkelman, A. Lucas, Piet Bruinsma, Chris Bert, A. v. jd. Bijl, Boy Ostmeier, Dick Stevens, R. Bróei'tjes en J. M. Langen egger. In de afdeling handwerken kregen een prijs: Rita v. d. Sohaaf. Corrie Swart, Ina Hoogreef, Petra v. Zij ver den, E. Wesseling, Miep Nellesteyn, E. Schlattmann, Corrie Noordhoek en'T. Moerbeek. In de afdeling handenarbeid kregen een Prijs: Rob v. d. Velde, Eric Claus. Hans Vin cent, Jenny Beek, Wil v. Tienhoven, W. Kraayenga. P. v. Wel, J. P. Koomen, A. Hesmerg, Rita Weysmuller, Lies Luttik, Hajo Vleming, Rie Terol en Simon Busé. Voor groepswei-k werden nog prijzen uitgereikt aan: De Rijkskweekschool, hef-eerste Chi'iste- lijk Lyceum, de Haarlemse Huishoudschool en het Coornhertlyceum. AMATEURTONEEL Jubileumvoorstelling van „Op Hoop van Zegen" Op 16 Maart bestond de toneelvereniging „Herman Heijermans" precies 25 jaar. De gestadige groei werd bij de instelling van de zogenaamde Kultuurkamer onderbro ken, doordat men iedere vorm van activi teit stopzette en tenslotte niets meer dan het vaandel ovex-hield. Met frisse moed, doch een blanco ledenlijst, begon men na de bevrijding opnieuw en thans moet iedere voorstelling in de schouwburg nog een keer herhaald worden om alle dona teurs in staat te kunnen stellen van de prestaties der werkende kring te genieten. Dit succes is mede te danken aan het on vermoeibare aandeel in het leven en stre ven van de vereniging, dat de heer en mevrouw Schiffer Sr. van het begin af op zich hebben genomen. Op hun verzoek werd het jubileum gevierd met twee op voeringen van „Op Hoop van Zegen" van de nog betrekkelijk kort geleden herdachte naamgever, Nederlands meest vooraan staande dramaturg der laatste eeuw. Ook nu weer droeg het zeer verdienstelijke op treden van deze twee reeds enigszins be jaarde krachten respectievelijk als het diakenhuismannetje Cobus en als de on derdanige Kniertje Vermeer niet weinig bij tot het succes van deze avonden. Dit stuk wordt wel eens meer door ama teurs ten tonele gevoerd en telkens blijkt weer hoe moeilijk het is om daarbij aan de eisen te voldoen. Eigenlijk immers wordt de hoofdrol vervuld door ,,de zee met haar eeuwige rampen" en maar hoogst zelden gelukt het om deze onzichtbare macht als een voelbare realiteit op te roe pen. Wat dat betreft stelt het derde be drijf, als de schippersvrouwen elkander hun bedroevende ervaringen vertellen ter wijl buiten de stormwind loeit, de spelers voor zulke onoverkomelijke problemen, dat dit tafereel bij gebrek aan dramatisch beeldende voordracht spoedig vastloopt in eentonigheid. De taak van „Herman Heijer mans" werd nog verzwaard door een alles behalve de juiste sfeer scheppend décor en door enkele onachtzaamheden van regis- seur Kraneveld, die het werkelijkheidsbe jag ondermijnden, zoals het laten weg lopen van de spelers alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Niettemin aanschouwde men over het geheel genomen een bevredigende verto ning, met talrijke treffende détails en enkele zeer bewogen scènes. Met name de arrestatie van Barendje dient hier geme- moreerd te worden, welke rol door de heer J. Leuven voortreffelijk werd gespeeld. Veel zwakker hield zich de heer Umans als de oudste zoon Geert, door wiens toe doen dat schitterende voox-beeld van rheto- rische dialoogvoering „Wie haalt de vis uit de zee?" in telkens eender terugkerende vraagvorm niet de beoogde uitwerking van een aanklacht haalde. Het is onmogelijk om alle medewerkenden bij name te noe men, doch een uitzondering moet worden gemaakt voor mevrouw Umans, die uit de dankbare rol van de struise Jo veel profijt trok, zowel in haar uitlatingen van levens vreugde als in de aangrijpende vertolking van het verdriet, dat haar overmande. Hedenmiddag houdt het bestuur van „Herman Heijermans" receptie in de tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw en vanavond volgt er een groot feest. Er is alle reden om met tevredenheid op de eerste kwart eeuw van.het bestaan terug te zien. DAVID KONING. ff SCHILDERSBEDRIJF GASTHUISSTRAAT 12 - TEI.EFOON 25280 VONDELWEG 96 Bel of schrijf even (Adv.) Frans Vrsons naar Amerika De Nederlandse zanger Frans Vroons vertrekt op 6 April naar de Verenigde Staten. Hij zal te New York in opera-uit voeringen optreden en tevens onderhan delingen voeren over de verfilming van een eigerx scenario. Vroons heeft de aanbieding om voor langere tijd naar Amerika te komen voor lopig afgeslagen, in verband met zijn grote belangstelling voor de Nederlandse Opera. Ter vervulling van zijn verbintenis met deze instelling, komt hij in Mei naar ons land terug om de repetities voor het Hol land Festival mee te maken. De vijftigjarige heer F. J. W., die Vrij dagochtend op de Zandvoorterweg te Aer- denhout is aangereden en naar een zieken huis is overgebracht, maakte het vanmorgen naar omstandigheden goed. Hij heeft een hersenschudding opgelopen. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterd. 7.30: Ds. G. J. Waardenburg. Avond gebed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4: Lith Godsdienstoefe ning voor Doofstommen eh Slechthorenden in de Consistoriekamer. 7: Ds. A. C. G. den Hertog, van Rotterdam. Nieuwe Kerk. 10: Ds. S. H. J Voors. Oosterkerk. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds. E. Dijkhuis. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. A. Veenhof, Kinderkerk. 10.45: Ds. A. Os kamp, van Heemstede. Bakenesserkerk. 9.30: Ds. G. J Waardenburg,, Kinderkerk. 10.30: Ds. W. E. den Hertog, van Loosduinen, Jeugddienst. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors., Rusthuis, Jansstraat, 10.30: Dienst. Jeugdkapel Noord 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost. 10: Dhr. J. P. van Eijsden Sr. Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem, Jacobstr. 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. L'Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 19 Mars a 10 h. 15: Service, présidé par le pasteur Arnal. d'Am- sterdam. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: W. Staalman. Huizen- Met koorzang Eben-Haëzer. Woensdag 8: P Westex-. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L. J. Pasman. Evangelist te Haarlem. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7 45: Jeugdbijeenkomst olv. H. v. d. Brink Op wekkingssamenkomsten. Zuiderstr. 15. Don derdag 3: Ds. J. Visser, Amsterdam met medewerking van het zangkoor der Vrije Baptistegemeente te Amsterdam.. Youth for Christ, geb. C. J. M. V., Lange Margaretha- straat 13. Vrijdag 24 Maart: Rally. Spr. Ds. W. Fijn van Draat. Ned. Herv. Evangelisatie Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Vroeg- indewei, v. Papendrecht. Vrije Evang. Ge meente, Bakenessergracht 65.. 9.30 en 5: Ds. Jac. Verboom.. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. .10.30: Da. M. P. Stol, van Groede. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Jeugdkerk. 9.15: Berkenstr. 10.30: Peuzelaarsteeg. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr, J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag: Biddag voor het gewas. 2.30 en 7.30: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M Holtrop. Baptiste Ge meente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Leger der Heils, Schagchelstraat 26. O.l.v. Maj. Harinck 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtmeeting Ged. Oude Gracht. 8: Verlos- singssamenkomst. Woensdag 8: Instuifavond voor de jongelui. Donderdag 3: Heiligings dienst o.l.v. majoor Bosveld. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, geb. „Immanuël", N.we Kruisstraat 14. 10: Bijz. samenkomst. Spr. M. v. d. Sluis. Amsterdam 7.30: Jeugddienst. Donderdag 7.45: Samen komst. Prediking van het volle Evangelie Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken)Bijbellezing Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Ge meente Gods, Jansstraat 85 (zaal 5) 10 en 4: Samenkomsten. Ds. Gaulke Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Preek en Avondmaal. 7: Samenkomst. Kruisleger, Wolstraat 7 10: Heiligingsdienst. 12: Zon dagsschool. 8: Verlossingssamenkomst. Don derdag 8: Openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente. Jacobijnestraat 15. 10 eix 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiri tisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wij dingsmorgen. Dhr. F. A Geyp. Schiedam. Broedergemeente. Parkiaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A 10: Ds. A. R. de Jong. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10 en 7: Dr. H v. d. Loos. Ned. Prot. Bond. Ber kenstraat 10, 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing, van Middelie. H. C. J. M. V. afd. „Gideon". Julianakerk, Dinsdag 7.30: Clubavond samen met C. J. M. V. Evang. Luth. Gemeente, in de Noorderkapel. Minahassastraat 10,30: Ds, C. H. Brandt. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema. 7: Ds. Henkels Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen (Jeugddienst) 7: Ds. Os kamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Elden Jeugdkapel geen dienst. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. H Jansen. Voorg. v. d. Afdeling. Doopsgez. Kring, Volksbond. Heemst. Dreef. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder Geref. Kerk. In de morgendiensten: Biduur voor het gewas. Chr. Lyceum. 9: Ds. A Don- dorp. 5: Prof. G. Ch. Aalders. Koedielslaan. 10: Ds. J. Overduin. A dam. 5: Ds A. Don- dorp. Camplaan. 10: Prof. G. Ch.' Aalders. 5: Ds. J. Overduin. Geref. Kerk, Herenweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 5: Jeugddienst Ds. W. van Wijngen uit Wassenaar. Religieuze Kring. GED. OUDE GRACHT 52 TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS t 4.60 per maar.d. REPARATIES VRIJ (Adv.) Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. J. Mispelblom- Beyer, Rem. pred. te Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kelk. 10 en 7: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schweitzer, van Beverwijk, BLOEMENDAAL, Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j e. o. „Maranatha". Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. „Jeugdhus" Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike. Dg.. Rotterdam. Geref. Kerk. 9. 10 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof. Soefi- Beweging. Bloemend.weg 141. 11: Dienst. O VERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Irene". Elswoutslaan 1. De troubadour in 1950 Maandagavond zal in één der zalen van Brinkmann aan de Grote Markt voor „Les Conférences Francaises" de acteur Jean Mercure en de pianiste Germaine Mounier optreden met een progi-amma on der de titel „De kunst van de troubadour in 1950". Jean Mercure is acteur en directeur van het Théatre Verlaine in Parijs. Hij heeft daar onder meer het stuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog geregisseerd en er (meer dan honderd keer) de hoofdrol in gespeeld. Hij zal op zijn tournée in ons land, georganiseerd door het Genootschap Nederland-Frankrijk, een zekere vorm van poëzie uitbeelden, ten dele komisch, ten dele dramatisch en daardoor ten nauwste verwant aan toneel, een poëtisch toneel. Hij „speelt" gedichten, die een element van handeling bevatten en die zich daar door lenen, enerzijds voor uitbeelding door een toneelspeler, anderzijds voor muzikale illustratie (door Madame Germaine). Jean Mercure tracht, met werken van moderne dichters, aan te knopen bij de traditie der oude troubadours. Deze interessante poging heeft verleden jaar in Parijs zeer veel succes gehad en eenstemmig de lof der critici verworven. Het is verblijdend, dat ook het Haaidemse publiek van deze poging kan kennis ne men. OLD FINISH HUISKAMER compleet f 487.50 SPAARNWOUDERSTRAAT 130 in 1949is meergezwommen dan in 1948 De hitte-periode was daar van de oorzaak Er zijn in 1949 in de beide gemeentelijke zweminrichtingen aan de Houtvaart en de Delft 158.836 baden genomen. 81181 ba ders trokken naar de Houtvaart en 77655 naar de Delft. In 1948 is er heel wat minder gezwom men. Toen waren de cijfers: Houtvaart 43094 en Delft 65.182, dus 108.276 totaal. Het aantal baden was dus in het laatste jaar 50.560 hoger, of 46.8 Opvallend is dat in 1948 de meeste zwemmers naar de Delft trokken en in 1949 daarentegen naar de Houtvaart. Alleen het aantal kosteloze baden aan de Houtvaart steeg van 21.553 tot 44.115. Aan de Delft kan niet kosteloos gezwommen worden. Dat er in het laatste jaar veel meer ba den genomen zijn is te verklaren uit het feit dat er toen een periode van extra hoge temperaturen was, zodat het water meer lokte. In 1949 waren de baden als volgt ver deeld: baden a 0,20: 28051. kinderbaden a ƒ0,15: 2792, baden a ƒ0.10: 11244, ver- enigingsbaden a 0,10: 1372, baden voor abonnés: 63291. kosteloze baden: 44115 en schoolbaden 7457. Bovendien werden 1524 toeschouwerskaarten verkocht. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" GEVITAMINEERD MET A en D. PRIJS PER PAKJE 34 CENT Schep vreugde in het leven (Palace). Er zit maar weinig originaliteit in, maar wei nig nieuws, en toch is deze film aardig. Misschien komt het omdat James Stewart, zowel als Joan Fontaine toch wel duidelijk op een hoger peil staan dan het gros van Hollywood-stex-ren; misschien moeten we het alleen toeschrijven aan de genoegelijke sfeer, die in deze rolprent overheerst. James Stewart, een ex-oorlogsvlieger, heeft een kleine luchtlijn voor vrachtgoederen ge opend in Amerika. Maar op het moment, dat deze film begint, vangen voor hem de moei lijkheden aan. Moeilijkheden, die voorname lijk Joan Fontaine betreffen. Maar lang zamerhand begint de toeschouwer, die in angstige spanning zit „of ze elkaar zullen krijgen", toch geruster op de toekomst te worden. En als Stewart tenslotte Joan, zowel als een nieuwe Constellation voor zijn maat schappijtje heeft, staan wij allen tevreden op. Want wij hebben dan wel geen film gezien, die ons tot in lengte van dagen zal heugen, maar wel hebben wij een plezierige avond gehad. En dat alleen kan ook tevreden stemmen. E. P. Rembrandt vertoont deze week geen film, maar laat het Theater Plezier van Floris Meslier met Toon Hermans aan het woord, waarover men elders in dit nummer een aparte beschouwing kan vinden. Third Man (Luxor). Haarlem heeft nog steeds niet genoeg van Carol Reeds top product en zo gaat de Derde Man de derde week in. De film verdient ongetwijfeld nog vele weken. The kid from Brooklyn. (City). Een repi"ise van de film van Danny Kaye, die zeker niet zijn beste is. maar toch tal van vermakelijke momenten bezit. Het verma- kelijkste daarvan komt wanneer Kaye een sublieme ballet-parodie geeft, die alleen al de moeite van een bezoek waard is. Motorduivels (Spaarne). Bliksem snelle motoren met brullende uitlaatpijpen, harde, flinke mannen en schone meisjes en de moeilijkheden, die ontstaan uit de com binatie van deze drie factoren vormen het hoofdthema van „Motorduivels". Renee Asherson is het meisje, dat ondanks alle moeilijkheden toch van de motorrijder Dirk Bogarde blijft houden; Moira Lister tracht Dix-k op het slechte pad le bx-engen en Bonar Colleano geeft de motorduivel voortdurend goede adviezen. Voor de liefhebbers van (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) veel sensatie en een beetje romantiek een aardige film. Op een geheel ander plan staat „De ridders van bordpapier", een niet onver dienstelijke farce, spelend in de tijd, dat Cromwell heerste over Engeland. Het domme gezicht van Sid Field en hel verdienstelijke spel van Margaret Lockwood als Nell Gwynne maken deze rolprent tot een ge- noegelijk tijdverdrijf. Men behoeft niet over matig goedlachs te zijn. om zich te amuseren met de humor van deze bordpapieren ridders. E. P. Spionnage in Lakeview (Frans Hals). In de fictieve „atoomstad" Lakeview houden geleerden zich bezig met het ontraadselen der atoomgeheimen. De stad wordt streng bewaakt en iedereen die er in of uit gaat moet zich aan een scherpe controle, onder andere met een „electrisch oog" onder werpen. Maar toch zit er ergens een lek, want een detectieve van Scotland Yard ont dekt onder de verflaag van een uil Amerika naar Engeland gezonden schilderij een zeer belangrijke formule, dit uit Lakeview af komstig moet zijn. Samen met een Ameri kaanse collega gaat hij op zoek naar het lek in de atoomstad en'het gelukt beiden ten slotte na een reeks sensationele belevenissen de wel bizonder geraffineerde manier te ontdekken waarop agenten van een „vreem de mogendheid" achter de geheimen van Lakeview wisten te komen. Meer zullen we niet onthullen van dit uitermate spannende verhaal met zijn verras sende ontknoping. De films, waarin Dennis O' Keefe en Louis Hayward voortreffelijk spel te zien geven, gunt de toeschouwer ook een kijkje achter de schermen van het Federal Bureau of Investigation, de Ameri kaanse Geheime Dienst. S. K. „Touring Zandvoort" volgt „Haarlems Bloei" na In navolging van „Haarlems Bloei" heeft ook de stichting „Touring Zandvoort" het plan opgevat ter versteviging van haar financiële basis een loterij te organiseren, waarvan de hoofdprijs een villatje zal zijn. Het ligt in de bedoeling onvoorziene om standigheden voorbehouden nog dit jaar de loterij te houden. B. en W. hebben aan de raad voorgesteld met het oog op deze loterij net perceel ge meentegrond gelegen op de hoek van de Kostverlorenstraat en de Noorderduinweg in erfpacht uit te geven. Dit stuk grond, waarop zich een onbe woonbaar verklaarde woning bevond, werd in 1948 door de gemeente aangekocht om een verbetering in de verkeerssituatie te verkrijgen. Er bleef echter nog ruim drie honderd vierkante meter grond over, die nog geen bestemming heeft. De Commissie voor de Publieke Werken had de voorkeur gegeven aan verkoop. Heemstede Sportuitwisseling Heemstede—Leamington Van 25 tot 31 Mei zal Heemstede weer ter gelegenheid van de sportuitwisseling met Leamington Spa bezoek krijgen var. een honderdtal Engelsen. Op het programma staan tafeltenniswedstrijden, hockey, tennis, voetbal, gymnastiek, cricket zwemmen en waterpolo. Nog niet voor alle Engelse ga's- ten is het comité van de sportuitwisseling er in geslaagd huisvesting te vinden. Het houdt zich gaarne aanbevolen voor aanmeldingen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M, v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903: dr. J. G. M. v. Walsem. Bronsteeweg 302, tel. 28377 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27931. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jae. de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedsc Apo theek. Binneweg 98, tel. 28197; Acrdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. SCHEEPVAART Abbedijk. 16 260 m. N. Paramaribo. Alkaid, 16 130 ir.. NO. Teneriffe. Aludra, pass. 16 Brunsbuttel n. Hamburg. Adrastus. 13 te P. Said v. N. York n. Soerabaja Alphacca, 16 te New York v. Baltimore. Arkeldijk, 16 te Hamburg v. R'dam. Albireo, pass. 17 Fernando Noronha. Alphard, 13 te Buenos Aires v. Rdam. Amstelveen, 17 terug n. N. Orleans, roerschatje. Aagtekerk, 17 v, Aden n. Port Said. Akkrumdijk. IS te Philadelphia v. Boston. Alnati. 17 bij St. Vincent. Amstelkerk, pass. 17 ICp. Blanco. Antonia it), J3 v. Singapore n. Pt. Swcttcnnnm. Amstelland, 16 pass. Kp. Verdische ell. Arendskerk, 18 te Bombay. Arnedijk. pass. 17 Key west. Baud, 17 verw. te Makassar v. Soerabaja. Bennekom. 16 820 m. ZW. Flores. Blijdendijk. 17 verw. Genua. Bonaire. 16 820 m. O NO. Trinidad^ Blommersdijk. 16 v. Alexandrië n. R dam. Bantam, pass. 17 Lizard. Bengkalis. 17 te Muscat Bloemfontein. 17 te Southampton Boschfontein. 17 v. Beira r.. Lorenzo Marquez. Celebes. 1G 70 m. N.NO. Orar.. Cistula (t). 17 verw. Por'. Said. Ceronla <t). 15 180 m. ZO. Port Soedan. Cottlca. 15 1120 in. NO. Martinique. Congostroom, 15 90 m. ZW. Teneriffe. Castor, pass. 17 San Salvador. Celebes. 17 in Straat Gibraltar. Cleodora (t), 17 te Singapore v. Suez. Congostroom. 17 v. Dakar n. Conakry. Coryda U). 17 te Killingholme v. Punta Cardon Delfland, pass 17 Ouessant. Duivendrecht (t). 16 110 m. NO. St. Paulsrocks. Duivendijk, 16 120 m. N.NW. Santa Cruz. Delfshaven. 17 dwars Lissabon. Ena (t). pass. 17 Messina. Erinna (t), 16 verw. te Pladju v Min. Esso Amsterdam (t), 16 90 m. Z.ZW. Flores. Esso Rotterdam (t). 16 215 m. W. Flnisterre. Etrema (t), 16 nog te Balikpapan. Fairsea, 17 100 m. Minikoy. Friesland, 17 v. Penang n. Port Swettenham. Gadina (t). 16 145 m. W. Ouessant. Gooiland, 16 220 m. ZW. Kp. St. Vincent. Glenorgy, 14 v. Penang n. Rotterdam. Georglc, 17 nog te Suez. Gouwe. 17 te Bathurst. v. Konakvy. Heelsum. 16 160 m. ZW. Bermuda. Hydra, 16 360 m. O.NO. San Miguel. Heerengracht. 16 te Abo van Helsingfors. Herefordshire. 14 te Houston v. Soerabaja. Helicon, 16 v. New York n. Aruba. Hilversum. 16 V. Aden n. Suez. Hccuba. 17 pass. ZO Trinidad n Paramaribo. Hugo de Groot. 17 in Hardangerfjord v. Tanga. Overijsel, 19 8 u. Hoek v. Hoiiand verw. Jacob Cats, 16 verw. te Narvik v R'dam. Jaarstroom, 15 v. Cap. Coast n. TakoradL Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Fintsterre. Karslk. 16 v. Gorontalo n. Surabaja. Keilehaven. 16 110 m. W ZW. Kp Lopez. Kamerlingh Onnes. 13 18 u. verw. H. v. Holland Kota AgOeng, 17 by Kp. Palos. Loppcrsum. 16 200 m N.NW. Flnisterre. Laertes. 15 v. Port Said n- A'dam. Larenberg. 16 v. Cotenou n. Lagos. Leersum 18 v. Lagos naar Port Gcntil verw. Leerdam. 16 te Baltimore v. Norfolk. Leopoldskcrk. 16 te Londen v. Antwerpen. Lindekerk. 16 v. Basrah, n. R'dam. Lckkerkerk, 17 bij Elba. Lombok. 16 v. Kohsichang n. Soerabaja. Maas. 16 1020 m. W.ZW. eil. Palma. Maasland. 16 140 m. W. Lissabon. Maetsuycker, 19 vOnv. te Fremantle v. Djakarta Metula (t), 16 150 m. W. Ouessant. Mitra (t). 16 780 m. ZW. Fayal. Modjokerto, 17 te Makassar v. Balikpapan. Muiderkerk, 18 320 m. NW. Kp. Frio. Malvina (t), 17 Gibraltar. Macuba t)17 v. Piraeus n. Triplol. Merwede. 18 te Luanda n. Matacü. Nieuw Amsterdam 17 v. Bahia n. Trinidad. Noord wijk, 13 v. Sete n. Londen. Oranje Fontein. 17 verw. Beira v. Lorenzo Marques. Ossendrccht (t), pass. 17 Finisterre. Overijsel, 17 24 u. pass. Ouessant. Phrontls. pass. 16 Ouessant Poseidon. 16 410 m. Z.t.O. Kp. Hatteras. Prins Mauri ts, 16 510 m. ZO. Kp. Race. Prins Willem III. 17 70 m. W. Cadiz. Prins Frederlk Hendrik, pass. 17 Kp. Bon. Polydorus, 17 te Boston. Polyphemus. 14 v. Makassar n. Soerabaja. Papendrecht (t). 17 pass. Ouessant 18 verw. Hambic v. Abadar.. Prins Willem II, 17 in Straat Florida. Pygmalion. 17 v. N. Orleans n. Puerto Cabello. Randkerk. 16 220 m. ZW. Kp. St. Vincent Rondo. 16 te Penang. Rotti, 17 v. Suez n. Djibouti. Saidje (t), 16 Palembang loodsschip n. Pladju. Stad Maastricht, 16 te R'dam v. IJmuiden. Stad Schiedam, 16 70 m. Minorca. Stanvac Pendopo (t). 16 v. Haiphong n. Saigon. Stuyvesant, 15 130 m N.NO. Martinique. Schiediik, 16 te Djakarta, v. New York. Sloterdijk, 16 v. Halifax. Sarpedon, 17 v. New York n. Turkseil. Slamat, 17 te Genua. Stad Haarlem, pass. 17 ICp St. Vincent. Stad Maassluis, pass, 17 Kp. Bon. Salawati, pass, 18 Malta. Soestdijk, pass. 17 Flores. Somersetshire, 17 230 m. W.t.N. Minicoy. Stad Arnhem. 17 v, Tunis n. Sfax. Straat Soenda, 17 v. Zanzibar n. Penang. Streefkerk. 17 v. Antwerpen. St. Maarten. 16 v. St. Thomas n. A'dam. Titan. 14 te Adelaide v. R'dam n. Brisbane. Tablan. 15 te Houston v. N. Orleans n. P. Arthur Tiberius. 16 v Laguaira n. Guanta. Talisse, pass 17 Landsend. Tarakan. 17 te Betawan. Taria (t). 17 v. Singapore n. Sydney Temate. 17 Kp. Guardafui. Tiberius. 17 v Cumana n. Pampatar Triton. 17 te Port of Spain v. Carupano. Van Outshoorn. 18 verw. Djakarta Van 't Hoff. 15 330 m. W.NW. Bermuda. Volendam. 17 bij Kp. Tenez. Vulcan us. 17 v. Oran n R'dam. Wieldrecht <t). 17 pass. Torrestraat Waterman, pass. 18 7 u. Malta. Waterland 16 v. Montevideo r.. Santos. Zonnewük. 16 55 m. NW Horta Zeeman. 17 v Banjuwangi n. Semarar*. Zuiderkruis, 17 225 m. O.t-Z. Malta.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7