ek van de Dam- Het Hek van de Dam Verloren finale I J Lente Landelijk Zaterdag 18 Maart 1950 Voorjaarszon over de oude geveltjes aan het Bakenesserkamer-hofje in Haarlem, dat waarschijnlijk binnenkort, zoals wij gisteren reeds kort meldden, gedeeltelijk gerestaureerd zal worden. KORT VERHAAL DOOR WILLEM LEONARD „Een voortreffelijk verslag", zei de heer Lootskens goedkeurend alvorens zijn aan winst in het kr.ipselboek te kleven, dat de zorgvuldig uitgesneden verslagen bevatte van de begrafenissen van zijn vrienden. De heer Lootskens zelf was zevenentach tig, een krasse grijsaard, die nog zeer aan het leven met alle daaraan verbonden plezante zaken hechtte. Hij was er zeer op gesteld te merken, dat waar zijn vrienden één voor één naar een betere wereld ver huisden, hij zelf in het bezit van een rede lijk goede gezondheid verkeerde. Om dot onomstotelijk te bewijzen, ver zamelde hij alle krantenstukjes over de begrafenissen van de oude schoolvrienden, waarmee hij sinds jaar en dag was opge trokken in de provincie-stad, waar hij zijn domicilie had. Van één ding was hij vast overtuigd, namelijk, dat hij het langst zou blijven leven. Hij was trouwens al een aar dig eind op weg, want waar het clubje drie jaar geleden nog uit zeven man had be staan, waren er thans nog maar twee over. Eigenlijk had hij hen met alles verslagen. Vroeger op school met vechtpartijtjes, later met biljarten, met kaarten, hij. Lootskens, was altijd nummer een geweest en zo maakte hij zich niet in het minst zorgen over de afloop van deze wedstrijd. Want zo beschouwde de heer Loötskens het eigen lijk. De hongerwinter had drie oude vrindjes geëist, de 86-jarige Van Iperen, in leven commissaris ener verzekeringsmaatschappij (op school „rooie Kees" genaamd), de 87- jarige Henri d'Arnot, in leven een onver beterlijke nietsdoener en Van Zevenhuy- zen, die zich vergooid had aan een juf uit Amsterdam en er op zijn 87-ste precies drie jaar voor nodig had gehad om aan ader verkalking plus een koude winter zonder eten te sterven. De vorige lente was de oud gemeente-secretaris Pieter Bamstra er tus sen uitgetrokken. Altijd een ziekelijke jon gen geweest, eigenlijk nog een wonder, dat hij zo lang was blijven leven. Gisteren was Willem „Neus" van Steen bergen onder de grond gestopt („Neus" om dat dit gezichtsdeel bij hem bijzonder sterk ontwikkeld was). Eerst had Jhr. Karei van Haaltum het woord gevoerd en Lootskens, die altijd scherp op aftakeling van ziin con currenten lette, had opgemerkt, dat zijn stem en zijn handen trilden en dat hij bovendien een gemeen hoestje had. Gesterkt door het vooruitzicht, dat de uitslag in de finale wel bij voorbaat vast stond, n.u Neus, die altijd een taaie was ge weest, van het tapijt was verdwenen, had Lootskens het woord genomen en tot zijn genoegen opgemerkt, dat wanneer hij er zich toe zette, zijn stem nog over het kerk hof schalde, dat het een lieve lust was. Na afloop had hij Van Haaltum op een glas sherry geïnviteerd, maar deze had kuchend gezegd: „Nee, mijn waarde, op mijn leeftijd kan men zulks beter achter wege laten". Op mijn leeftijd, dacht Lootskens, die jongen is nota bene pas 85, twee jaar jonger dan ik. Hij had zich het glas sherry nog heel best laten smaken en had de pret tige gedachte gekoesterd, dat wanneer het met hem afgelopen zou zijn, er tenminste geen ouwe vrindjes na de begrafenis tegen elkaar zouden kunnen zeggen: „Beste jon gen, dis Lootskens hoor. Maar ja, zwakjes hè, zwakjes". Hij nam nog een glas sherry en zag zich al bij de groeve van Karei van Haaltum staan. „Als de laatst overgeblevene van enze oude vriendenkring is het mij een be hoefte des harten. Woorden als honing. Nu eerst het verslag inplakken, dacht hij met de nevelige, welwillendheid die sherry hem altijd gaf. Hij knipte er voorzichtig nog een paar randjes wit af en plakte hei op pagina vijf van zijn boek. Hij nam nog een glas van de sherry, die hem vandaag zo verduiveld lekker smaak te. „Neus, ouwe jongen", mompelde hy licht-ontroerd, „daar ga je". In een teug goot hij het gouden vocht naar binnen. Hij werd er een beetje duizelig van. Toen nam hij zijn oude vulpen om de bladzijde van een ti-effende inscriptie te voorzien. Hij schreef: „11 October, Willem van Steenb. Midden in het woord weigerde de pen hardnekkig verdere dienst. Hij probeerde het ding hard uit te slaan. Ineens schreeuw de hij „Au"! Hij had zich met. volle kracht in de rug van zijn hand gestoken, wel een centimeter diep. „Bloedvergiftiging", zei de dokter de volgende dag, „ik heb geen hoop meer". Vijf dagen later ging achter de baar de oude,, gebogen gestalte van Jhr. Karei van Haaltum, die zich nu zeer eenzaam voelde. (Nadruk verboden) Emir kan iveer kieken Enige tijd geleden ging een Arabisch emir, Ali Abdoel Kerim Fadl el Abdali, met zijn talrijk gevolg in Port Said aan boord van het s.s. „Lieve Vrouwekerk". Hij had een kostbaar fototoestel in een lederen foudraal. dat zijn wapen droeg, bij zich. Dit toestel werd echter gestolen. Een onderzoek aan boord leverde niets op, maar de kapitein constateerde, dat twee scheepsbedienden in Basra goede sier maakten. Dat wekte zijn argwaan en samen met de eerste stuurman ging hij aan wal, liep de fotozaken af en ontdekte dat in een dezer het toestel van de emir voor 31 Engelse ponden en een goedkoper toestel was geruild. De emir heeft zijn eigendom terug en de twee bedienden zijn bij aankomst te Rotterdam door de politie gearresteerd. Atoom in de kinderkamer Een ondernemende Amerikaanse firma heeft een nieuw soort „kinderspeelgoed" op de markt gebracht: een miniatuur atoom laboratorium dat bestaat uit een kolf met drie stukjes radioactief erts. een „Geiger- buis" (instrument om radioactieve straling waar te nemen en te meten), een electro- scoop en een fluorescerend scherm, waarop de ontbinding der atomen en de baan der alpha-deeltjes zichtbaar gemaakt kan wor den. Het nieuwe speelgoed heet volkomen ongevaarlijk en heeft zelfs een officieel cer tificaat van geen bezwaar gekregen van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie. Volgens deze commissie zou de Geigerbuis in het speeltuig zelfs een han dig bezit zijn in geval van een atoomoorlog. Twee Nederlanders zullen in de Ver enigde Staten de interne organisatie van de Verenigde Volken gaan bestuderen. Het zijn mr. A. M. W. Resius van de afdeling Bui tenlandse Betrekkingen van het regerings- commissaiïaat voor de buitenlandse agrarische aangelegenheden te Den Haag en mr. S. L. B. baron Lewe van Aduard, eveneens uit Den Haag. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Christelijke Reisvereniging zal de heer Gerard Hoek Maandagavond in hotel „De Leeuwerik" spreken over Zuid-Afrika. Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont Zaterdagavond ..De Zottin van Chaillot" door Jean Giraudoux en Zondagavond het blijspel „Ze kre gen wat ze wildenmet Louis Saal- born in de hoofdrol. De Haagse Co- medie geeft op Woensdagavond een voorstelling van „De knecht van twee meesters" door Carlo Goldoni onder regie van Cees Lascur met Jan Retèl, Myra Ward, Elisabeth Andersen en Bob de Lange. De Nederlandse Opera geeft herha lingen van ,,La Bohème" van Puccini op Zondagmiddag en van ..Hoffmans Vertellingen" van Jacques Offenbach op Dinsdagavond. Hedenavond wordt in het Concert gebouw een concert voor nict-Am- sterdammers gegeven, met Theo Bruins als piano-solist. Het abonne mentsconcert van Zondagmiddag ge niet de medewerking van de violiste Ludmilla Bertlowa. Het programma bestaat uit de ouverture Titusvan In de hoofdstad uit Mozart, de Tweede Symphonic van Schumann, dc Fantasie voor viool en orkest van Suk en Vier Slavische dansen van Dvorak. Dirigent is Ra fael Kubelik. Maandagavond wordt in het Con certgebouw een extra-concert gege ven door „De Minne strelen", onder leiding van Hubert Cuypcrs. Dins dagavond voert hel Amsterdams Ora toriumkoor onder leiding van Piet van F.amnnd dp Matthriiis Passion." Vrienden.... een goede lente en een nieuw geluid! Die goede lente komt wel. Ge behoeft u daarover geen zorg te maken. Ik heb al overal crocussen gezien. Er is er niet één weggebleven omdat hij het boven de aarde zo leuk niet vond. En de hyacinten en tulpen komen ook. Zij komen bloeien en kleuren en geuren en de mensen ge lukkig maken. Zij hebben met huisves- tmgsmoeilijkheden niets te maken, alleen maar aarde, water en wind. Die goede lente komt voor u allen. Zij vervult het leven met een zachte geur cn zij geeft de wereld een vreemd verlan gen, dat ik niet beschrijven zal. De dich ters hebben er hun handen aan vol. Laten wij de dichters niet storen. Zij zijn de bioemen onder de mensen. Zij vinden de geuren en de kleuren van het woord, die wij niet kunnen vinden, omdat wij nu eenmaal geen dichters zijn. Hun vers bloeit argeloos langs de drukke wegen. Pas op, vertrap het niet! Vrienden.... een goede lente en een nieuw geluid! Vooral het nieuw geluid, want het oude is versleten van naargeestigheid, gerim peld van zorgen, verdroogd in de koude wind. Het nieuwe geluid, dat ik u toewens te horen, is zo oud als de mens. Zo eeuwig als zijn verlangen. Zo jong als de lente. Zo nieuw als de eindeloze loop der sei zoenen. Op de kermis mijner prilste jeugd was altijd een mooie tent. Zij heette Théatre Pittoresque en mooie dames en sterke heren lieten daar - voor één dubbeltje - zien wat zij konden. En altijd eindigde de voorstelling in een tableau vivant, een levend beeld in rose licht. Ik zie het nog. met die mooie rose dames met gouden pabntakken en zilveren ankers. Dat breid heette Geloof, Hoop en Liefde. Het was maar kevmisspel. banaal en lelijk. Maar het was de eerste maal dal dat jongetje in rose, zilver en goud het eeuwige verlangen van alle mensen voor- getoond kreeg en ik behoef u, kermis- gangers, immers niet te zeggen hoe on vergetelijk dat is? Wel, de goede lente komt binhen enkele dagen. En het nieuwe geluid, dat ik u toewens, komt niet. In deze lente niet. .Dat. durf ik u te voorspellen. Maar de bloemen zijn er. En de dichters dichten. Een tableau vivant in duizend kleuren. Geloof, hoop en liefde in gouden en zil veren woorden. Pas op; vertrap ze niet! ELIAS. „Ommekeer" in vliegfuigcabines bepleit „Achteruit vliegen" zou veili ger zijn voor de passagiers (Van onze correspondent in Londen) Het verschrikkelijk ongeluk met het ..Tudor 5"-vliegtuig bij Cardiff heeft de pennen in beweging gebracht van hen, die zich ongerust maken over het tekort aan veiligheidsmaatregelen bij de Engelse bur gerluchtvaart. Bij de R.A.F. worden veel meer van dergelijke maatregelen getroffen. Alle nieuwe militaire transportvliegtuigen worden of zijn bijvoorbeeld reeds uitgerust met zitplaatsen, waarbij de inzittenden met de nug naar de motoren geplaatst zijn. Ook de „Vikings" van de Engelse koning zijn op dergelijke wijze ingericht, Deze plaatsing der stoelen is het resultaat van proeven, genomen door medici en an dere leden van de wetenschappelijke staf van het Instituut voor Luchtvaartgenees- kunde te Farnborough. Schokproeven wer den uitgevoerd met een pop. voorzien van metalen ledematen van gelijke sterkte als die van het menselijk lichaam. Deze „dum my" werd naar voren geschoten met de snelheid, waarmee de passagiers in een val lend vliegtuig van hun plaatsen worden geslingerd. Indien de metalen surrogaat- inzittende andersom was geplaatst, dus met het „gezicht" naar de staart, had de schok in voorwaartse richting, welke bij vlieg tuigongelukken het grootste aantal slacht offers veroorzaakt, veel minder ernstige gevolgen. Atoom-controle De gemeenteraad van Vaucluse. een Frans dorpje van 943 zielen nabij Avignon, heeft een dezer dagen een wijs besluit genomen. Dat besluit bepaalt letterlijk dat „het met zich meevoeren of het gebruik van atoom- en/of waterstofbommen binnen de grenzen van deze gemeente aan ieder verboden" is. Third Manmoedig Wij vleien ons met de gedachte dat gij nog niet vergeten zijt dat wij u in dertijd bevolen hebben de Third Man te gaan zien en nog eens te gaan zien en het „Harry Lime" thema te gaan ho ren en nog eens te gaan horen. Nu zijn w;j wel teleurgesteld dat u dat nog niet gedaan hebt. Nou goed dan, u misschien wel, maar uw buurman nog niet. Daar inmiddels de obsessie in ons nog steeds weigert te exploderen, minnen wij nog voortdurend de citer en daarom ook het „wonderkind" Dominika Loss, zo als zij door directeur Nicolaas Kroese in de rötisserie „La Mère Benelux" wordt voorgesteld. Deze citer-speelster die de voor een wonderkind opmerke lijk hoge leeftijd van 62 jaar bezit, ver kreeg haar naam en faam reeds toen zij in 1895 voor Europese Hoven tok kelde een tijd, verduidelijkt Nico laas in zijn geschreven recommendatie, waarin niemand nog maar droomde var. een Third Man (zelfs van een tweede man was al heel gewaagd) of van Anton Karas. Verklaringen van vorstelijke lakstempels voorzien leggen daarvan getuigenis af, zo bezweert ons Nicolaas die overal lak aan heeft. Zij wordt aan de piano bijgestaan door de heer Nick Ward, die bereid bleek ons te vergaten op een wals die van Chopin is geweest. Het aardige van het duo Ward-Loss (geen gelukkige namen-combinatie voor slechte ver staanders) is dat het de citer in dienst weet te stellen van lichte klassieke mu ziek, zoals bijvoorbeeld een wals van Brahms, sonates van Mozart, iets van Debussy, Beethoven (Für Elise) en het Vijff Vlieghenlied (Für Nicolaas). Be geleid door het gemurmel der etende gasten en de paukenslagen van vallende pannen in de keuken worden het hele symphonie-concerten Mocht gij soms. aangelokt door dit fijnbesnaards wonder, behoefte gevoe len u aan de schoot van Moeder Benelux te vleien, dan voelen wij ons echter ge dwongen u te waarschuwen dat er nog andere muzikale attracties zijn. Nauw hebt gij driewerf het hoofd gestoten op de smaile trap die naar dit établissement leidt en uw ogen uitgekeken aan de heerlijke beentjes, die er voor het klui ven liggen, of daar hoort ge ineens een forse heer op vrolijk-smachtende toon roepen: „Hoi Marie, Hoi Marie!" Bij nadere beschouwing blijkt dit de heer Marcel Lavies te zijn, die geheel en al uit Zuid-Afrika is overgestoken om hier enige haria's uit Hitaliaanse ho- pera's te zingen. Hij legt onder het zin gen namelijk een grote voorliefde voor de ingeademde „ha" aan de dag, het geen zelfs de stervens-aria uit Tosca een buitengemeen opgewekt karakter versohaft. Het muzikale programma werd daar na weer opgevat door Dominika Loss, die Third Manmoedig in de snaren greep om het lijflied van Harry Lime te the- men. Net toen wij weer geheel in de ban van deze charmante schurk waren geraakt en hem ieder moment dachten te zien verschijnen, trad de heer Kroese inderdaad binnen. Het licht van de kaarsen viel gezellig op zijn kale sche del. Hij heeft namelijk zijn resterende lokken zo gerangschikt dat niemand hem in de nek kan kijken. Wij hadden deze opmerking toen nog niet gemaakt en daarom bood hij ons "n glas Venusolie aan. Wij weten niet of de naam van deze drank ontleend is aan de beginlet ters van alle likeurmerken waaruit zij is samengesteld, fhaar zij schonk ons weer vertrouwen in de godin van de liefde. Ye olde bedstee De heer Nicolaas Kroese, die gij op het bijgaand tegel-mozaiek met zijn Swarte Scliaep anno 1687 ziet afgebeeld en die in het bezit is van een aantal ouderwetse percelen, waarin hij op iedere étage een eethuysje heeft geves tigd ja, zelfs twee naast elkaar lig gende vertrekken dragen soms nog ver schillende namen bleek bereid ons de sleutel van zijn fortuin te overhandigen. Vijftien jaar geleden was hij nog kunst handelaar in het pand op de hoek van de Vijff Vlieghcnsteeg en het Spui. Daar het soms dagen duurde voordat een klant binnenkwam om te informeren hoe laat de volgende tram naar Haarlem vertrok, had hij alle tijd om te overwegen op welke wijze hij aan zijn welstand kon bouwen. Hij kwam toen tot de gedachte dat het voordeliger zou kunnen wezen om de bejaarde roodkoperen en zinken keuken-benodigdheden niet te verkopen, maar er spijzen in gaar te braden. Daar de huur van het ganse pand vier gulden in de week bedroeg thans is dat 4.60 geworden, hetgeen een niet ge ringe stijging der bedrijfsonkosten be tekent hoefde hij over vaste lasten niet te klagen. Hij opende het wijn- en eethuys de Vijff Vlieghen en begon te concurreren door al zijn dranken vijf cent duurder te verkopen dan zijn mede dingers, een methode die inmiddels door hem tot principe is verheven. Voor die vijf cents extra diste hij de gasten „een verhaaltje" op, zoals hij zegt en nog steeds doet, dat bestond uit het terug roepen van romantischer eeuwen, door nel aan de muren bevestigen van een *root aantal in onbruik geraakte artike len. Hij slaagde er voorts in om in het bui tenland op grote schaal de misvatting te propageren, dat zijn eet-panaen natuur getrouwe afspiegelingen van het reilen cn zeilen in de Gouden Eeuw vormen. Men zegt zelfs dat hij in zijn ijver om alle klokken in Amsterdam drie eeuwen terug te zetten, er in geslaagd is te be werkstelligen dat het eindpunt van de Haarlemse tram verplaatst wordt, aan gezien men in Vondels dagen de con- ducteursfluit nog niet kende. Het heeft hem echter niet mogen gelukken de Am sterdamse gemeenteraad over te halen een bindende verordening uit te vaardi gen tot het dragen van klompen door de gehele burgerij, teneinde het stadsbeeld een Anton Pieckerig aspect te verschaf fen. Nochtans zoeken buitenlanders in gro ten getale de fraaie panden op die met grote neonletters hun ouderdom illustre ren. Er komen lekkerbekken uit alle werelddelen gevlogen om hun handteke ning in het gastenboek te zetten en er vervolgens wat te eten of een drankje te drinken, dat in een fraaie en origineel twintigste-ecuwse antieke ijskast is ge koeld. Koperen plaatjes op sommige stoelen geven aan dat Douglas Fairbanks Junior, Leopold Stokowsky. Benny Goodman en de Saint de desbetreffende zetels voor u gewarmd hebben. Ten ge rieve van de buitenlanders dragen de onderscheidene zalen oud-Amerikaanse namen als Ye Olde Cellar en Ye Kings Grill. Als de heer Kroese zich nijdig maakt, zegt hij dan ook: „Loop naar Ye Olde Mother Hendrien". Het verhaal over buitenlandse bezoe kers dat ons het meest getroffen heeft, ging over twee New Yorkers die op ver schillende verdiepingen van dezelfde wolkenkrabber woonden en wier con versatie in de V. S. zich had bepaald tot het wederzijds afnemen der Stelsonhoe- den. Zïi ontmoetten elkaar in de Vijff Vlieghen en zijn toen de hele avond gezellig samen uit geweest, vertelt de heer Kroese en hij pinkt van ontroering een druppel jus uit zijn mondhoek. Het komt ons voor dat gij er maar het beste aan doet om schielijk te emigreren, teneinde daarna als buitenlander nog meer van de eet'nuysjes te kunnen ge nieten. Want zij zijn inderdaad de moeite waard. Toen wij langs het „vette touw tje" waren afgedaald naai" de Eem- brandtzaal, gingen wij van louter ver wan Bach uit, begeleid door dc H.O.V. met medewerking van Corry Bijster, Herman Schey en vele andere solis ten. In de kleine zaal van hel Concert gebouw zingt Zaterdagavond de En gelse coloratuur-sopraan Josephine Strey en speelt Zondagavond de Amerikaanse pianiste Helen Brai- nard. Dinsdagavond ivordt in de lie deren-cyclus Franz Schuberts ,,Win- terreise" ten gehore gebracht door de banton Laurens Bogtman, begeleid door Felix de Nobel. In de American Businessmen's Club wordt een tentoonstelling ge houden van 124 moderne Ameri kaanse wetenschappelijke en techni sche boeken. Tot 7 April kan men in het Bureau voor acsthctische advie zen leren hoe op ecnvoiLdige wijze en met eenvoudige middelen tafels voor speciale gelegenheden gedekt moeten worden. In het Rijksmuseum is een Willem IH-tentoonstelling ingericht en in het Museum van de Arbeid een expositie van glas in lood. rukking midden in een schotel oesters van een Amerikaanse pelgrim zitten. Oud eikenhout glansde donker in het licht der kaarsen. De diepe gloed van het goudleer deelde zich mee aan het ge bruinde gezicht van een Italiaanse, wier ogen sterren schoten. Zij hoorde echter niet onverbrekelijk bij het interieur en daarom dwaalden ónze ogen verder. Langs oude tegeltjes, snotneuzen (hier mee bedoelen wij niet de bezoekers), blokkenpannen en allemaal andere over blijfselen uit het tijdperk van de beel denstorm, waar een teder licht over viel. Wij zijn tenslotte met een diepe zucht in een bedstee gaan zitten, die als om raming voor een heel oud eiken tafelije diende en peinsden over de juistheid van het gezegde dat men beter met stroop vliegen kan vangen dan met azijn. Nicolaas heeft er vijf en het zijn geen eendagsvliegen. BOEDA. Langs het Spaarne Het Spaarne maakt geen enkele aan spraak op een kampioensbetiteling als de langste rivier, of zelfs maar het langste kanaal van enig deel van de wereld. In tegendeel, het is waarschijnlijk een van de kortste; zulks ondanks zijn vaak zo grootse uiterlijk van een grote breedte. (Wist u, dat het Noorder Buiten Spaarne op som mige plaatsen driehonderd meter breed is?) Maar behalve die breedte heeft het toch nog wel iets bijzonder, namelijk zijn om geving. Want de oevers van het Spaarne, dat al lang geleden opgehouden heeft een snelle vliet te zijn, wisselen over een afstand van nog geen twee kilo meter van Haarlem. De weg, die daar nog vervaarlijker kronkelt dan het Spaarne, is smal en hobbelig. Kip pen lopen de graantjes tussen de straatstenen op te pikken, boeren karren maken snel verkeer vrijwel on mogelijk cn nooit ziet men er veel mensen. Die zijn verspreid over het land van Schalkwijk. Af cn toe ziet men een eenzame man op zyn stuk grond. luttele kilometers van volledige starisbebou- wing, drukke markten en straten, hoge ge bouwen en verkeers lawaai lot een sfeer van pure landelijke rust. Wie Zuidelijker komt dan het Havenkanaal van Heemstede en zelfs al een paar hon derd meter daarvoor vindt nog maar weinig huizen (en die zijn niet hoog), rustige weggetjes, paarden en koeien, een enkele fietser en verder slechts rust. Het platteland op Als het waait, wordt men in die onv streken bijna van de voeten geblazen. Langs het Spaarne loopt een smal jaagpad, waar de golven van het ook daar brede Spaarne heel dichtbij klotsen. De wandeling tegen de wind in, is een worsteling, want haast nergens in onze omgeving jaagt hij zo open cn vrij over kilometers van het vlak ste, meest-Hollandse land. Af en toe breekt boven ons de zon tussen twee donkere wolken door, vreemd vluch tend licht werpend op de golven van ons machtigste binnenwater. Van dichtbij komt het geloei van een melancholieke koe. En van veel verder waaien ons wat verspreide klanken van het carillon van de Grote Kerk tegemoet. Maar dat en de aanblik van dat stadse silhouette schijnt onwezenlijk hier. op twee kilometer buiten de stad, waar alleen koeien en kippen en de regelval cn de stand van het Spaarne nog ter zake lijken te doen. E. F. Nieuwe hoop voor blinden Wanneer blinden de beschikking hadden over een zintuig zoals dat wat de vleermui zen leidt bij hun rondfladderen door de duisternis, zouden zij geen witte wandel stokken en geleidehonden meer nodig heb ben om hun weg door het leven te vinden. Dat zintuig is te vergelijken met een pri mitieve maar zeer doelmatige radar-instal latie: de vleermuis piept, luistert naar de echo en leidt daaruit af, of er zich obstakels in zijn vliegbaan bevinden. Verschillende instrumenten die ontwor pen zijn om de blinde te leiden, werken volgens hetzelfde principe, behalve dan dat hun werking op de weerkaatsing van een lichtstraal of radio-,,beam" berust in- plaats van op geluidsecho's. Er zijn bijzon der vernuftige apparaten bij, doch zij heb ben alle het bezwaar dat zij veel te om vangrijk en te zwaar zijn om door de blinde te worden meegevoerd. Een Newyorkse natuurkundige, nr. Heinz Kallmann, is er nu echter, naar Newsweek meldt, in geslaagd om een elcctronische blindengeleider te ontwerpen, die niet gro ter is dan een boxcamera en nog geen kilo gram weegt. Het geheim van Kallmann's apparaat, dat hij „Optar" doopte (Optical Automatic Ranger), is dat dit voor het „pei len" van obstakels het aanwezige dag- of kunstlicht als medium gebruikt cn dus geen eigen energiebron nodig heeft, zoals alle vroegere uitvindingen op dit gebied. Wordt de lens, die zich in het apparaat bevindt, op een voorwerp gericht, dan ontwerpt zij van dit voorwerp een beeld in het toe stel en de plaats waai- dit beeld zijn groot ste scherpte heeft, wordt automatisch vast gelegd. Het instrument registreert daar door precies, op welke afstand van de lens het voorbeeld zich bevindt en „vertaalt" die afstand voor de blinde in fluittonen. Het toestel produceert acht verschillende signalen, variërend van een hoge schrille fluittoon (voor voorwerpen op een arm lengte afstand) tot een lage bromtoon (voor objecten op 4.5 nieter afstand of meer) en door het toestel als een zaklantaarn heen en weer le bewegen kan de blinde dus nauwkeurig bepalen, of er ergens voor of opzij van hem obstakels op zijn weg zijn- In volkomen duisternis is „Optar" de blin de van geen nut, maar het instrument kan reeds „zien" bij een verliehtingssterkte van een halve kaars. Kallmann gelooft, dat het toestel, bij voldoende belangstelling, voor 25 dollar te fabriceren zou zijn. De overige 'kosten zouden het bedrag van 30 cent per maand (vervanging van de gewone zak lantaarnbatterij, waarop het signaalmecha nisme werkt) niet te boven gaan. Oklahoma's luipaard De ontsnapte luipaard die onlangs op schudding veroorzaakte in Oklahoma City, totdat een vergiftigd stuk vlees een einde aan zijn leven maakte, heeft een echt Ame rikaans staartje gehad. „Newsweek" weet te vertellen dat: a. de bewoners van Okla homa City het dier hebben laten opzetten en het nu een plaatsje zullen geven in het Capitool van hun staat: b. Maurice Conn een journaal-operateur, schatten gelds ver dient met het verhuren van 2ijn opnamen van de luipaard-escapade in bioscoopthea ters over de gehele U.S.A.: c. de New York Post het „verkorte boek" in haar Zondags blad verwisselde voor een uittreksel uit Jim Corbett's roman „The maneating leopard of Rudrapravag" en d. een groot warenhuis in New York direct enkele duizenden speel goed-luipaarden liet vervaardigen, die on danks de gepeperde prijs van vijf dollar per stuk in enkele dagen uitverkocht waren.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9