Haarlems Dagblad Verdediging Papieren geld doormidden gescheurd De afgetreden premier Eyskens kreeg een informatieve opdracht 64e Jaargang No. 19505 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Maandag 20 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Adverttarïeven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <0prahtc Daaricmsrtic «Tourant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom WINSTON CHURCHILL heeft een stoere rede in het Lagerhuis gehouden. Zij betrof de verdediging van het Westen. Evenals de Britse regering is hij van me ning dat men daarbij rekenen moet op het vormen van een vastelands-front in West- Europa. De vraag is hoe men dit, als de Russen ooit tot de aanval mochten over gaan, met. succes zal kunnen verdedigen tot hulp uit Amerika opdaagt. Ik kan u voor uw gemoedsrust niet aanraden, u een dergelijke toestand voor te stellen, maar deze vraag werd geopperd. Churchill heeft het noodzakelijk geacht te verklaren, dat zulk een. lang front niet verdedigd zal kun nen worden zonder de actieve hulp van West-Duitsland. Met andere woorden: hij wil de Duitsers herbewapenen. Ik weet niet of velen zich in Juni 1945 hebben kunnen voorstellen, dat zij binnen vijf jaar een der gelijke aanbeveling van de Man met het V-teken, van de overwinnende Britse pre mier uit die dagen, te horen zouden krijgen. Maar zo gaat het met die dingen. Het loopt altijd anders. De West-Duitsers hebben in hun kranten deze rede met blijdschap ontvangen. Waar schijnlijk verblijden zij zich ditmaal niet in de eerste plaats, omdat zij graag' bewapend zijn, maar omdat zij de nabijheid van de Russen vrezen en zich onveilig voelen. Daar is geen reden voor, heeft de Britse regering doen weten. Zij behoeven zich niet onveilig te voelen met bezettingstroepen in hun land. Het is niet duidelijk wat de Britse regering daarmee bedoelt, want die troepen zijn ge ring in aantal en bieden zeker geen ver- dedigings-kans met het oog op de toekomst. Maar de regering is boos over de rede van Churchill, die door Attlee als een verkie- zingsspeech is betiteld, en heeft verklaard dat zij geen verandering zal brengen in haar beleid ten aanzien van Duitsland. De Manchester Guardian vindt Churchill's standpunt „intens onaangenaam". Zij is evenwel niet geneigd het betoog als slechts vuurwerk-voor-de-kiezers buiten beschou wing te laten. Het (invloedrijke) blad neemt het zwaar op. Het zegt: „Als Chur chill gelijk heeft en veel deskundigen zijn het met hem eens schijnen wij de keus te hebben tussen het aanvaarden van Duitse hulp of het vechten van een ver loren veldslag (als oorlog eenmaal mocht uitbreken) in het Westen. Zij die terugdein zen voor het hoogst gevaarlijke vooruit zicht van een herleefd Duits leger moeten zichzelf zien te overtuigen van de goede uitslag van ander beleid. Zij moeten ge loven dat Lord Montgomery en z-ijn gene raals in staat zouden zijn, met een handvol divisies een veldslag te winnen van de ge weldige slagorde van Rusland en zijn satel lieten. Is dat denkbaar? Als Mr. Churchill gelijk heeft (en hij is niet geheel onwetend in deze zaken), zodat het niet kan, dan besteedt onze minister van Oorlog nu 780 millioen pond in een jaar alleen met het oog op de koude oorlog en vertrouwt hij op de atoombom voor een hete oorlog. De vrije wereld komt spoedig voor een moeilijk be sluit te staan. Welke oplossing wij ook mo gen kiezen, Iaat het debat gevoerd worden met de moed en openhartigheid, waarmee Mr. Churchill het heeft geopend." In Frankrijk heeft het betoog van Chur chill, zoals iedereen begrijpt, geen aange name indruk gemaakt. Frankrijk voelt niets voor herbewapening van Duitsland. En men zou zich kunnen indenken dal te Parijs gezegd wordt: Gij Engelsen kunt daar eerstdaags wel een interessant debat over gaan voeren, maar wie wonen cv tenslotte op het vasteland van Europa? Wie grenzen aan Duitsland? Wie .hebben de Duitse in vasies in hun landen moeten verduren? Meent gij trouwens, dat gij te beslissen hebt over de bewapening onder het Atlantische Pact? Ga eerst eens in Washington vragen wat men u daar wil toestaan en op hoeveel hulp gij rekenen kunt, en hoe snel! Het is ongetwijfeld nuttig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het militaire beleid onder het Atlantische Pact aan de invloed der West-Europese parlementen waaronder het Britse parlement is ont trokken. Het berust bij generale staven, die rapport uitbrengen aan een comité van ministers. Het wordt niet in democratische zin en in democratisch kader toegepast. De Amerikanen hebben er overwegende in vloed op, omdat zij de wapens leveren. Voor het overige hebben wij bet voorrecht, enor me bedragen aan belastinggelden voor de troepen, hun uitrusting enzovoorts te mo gen opbrengen. Ware er een Europese Unie, dan zouden wij tot een groot en sterk ge heel behoren en de Amerikanen zouden ter dege met onze wensen en inzichten reke ning dienen te houden. Ook zou het defen- sie-beleid dan aan het Unie-parlement op normale, democratische wijze voorgelegd moeten worden. -Hoe is het nu? Als men over verdediging met het oog op de moge lijkheid van oorlog spreekt, pleegt West- Europa's vasteland als „bruggehoofd van het Westen" te worden aangeduid. Enge land ziet ons als zijn bruggehoofd; Amerika op zijn beurt ziet ons en Engeland samen als zijn bruggehoofd. Het is geen prettig beeld. liet is vooral geen prettig beeld als men zonder bijzondere prijs te stellen op de eer, de eerste schok te mogen opvangen wordt onthaald op het vooruitzicht, dat óf Duitsland herbewapend moet worden, óf .„vertrouwd wordt" op de atoombom. Wat weet men van de uitwerking van de atoom bom? Blijkbaar alleen, dat die oneindig groter is geworden dan in de dagen van Hirosjima en Nagasaki. Welke vooruitzich ten opent West-Duitse herbewapening? Bij voorbeeld dit: dat zodra die ver genoeg ge- 1 vorderd is, Moskou cle Duitsers een prach tig verdrag zal aanbieden, inhoudend her eniging met Oost-Duitsland, dus herstel van het Rijk in zijn geheel, voorts natuurlijk „onafhankelijkheid" (onder zekere voor waarden) en vijftig of honderd of destloods meer jaren innige vriendschap. Waarop Duitsland „zijn aandacht weer op het Wes ten zou kunnen gaan richten" in de van ouds bekende zin en daarmee de Russen alle tijd en ruimte schenken voor hun Azia tische bezigheden. Heeft Churchill daar middelen tegen? Ze zijn maar in één vorm denkbaar. Hij heeft -dus blijkbaar bedoeld dat West-Duitsland eerst in een West-Europese Unie zou moe ten worden opgenomen en dat deze Unie haar verdediging (met inbegrip van die van liet West-Duitse gebied) zou dienen te regelen. Zonder Engeland acht men de Unie niet denkbaar. Churchill zou. als men deze bedoeling aannemen mag, zijn standpunt ongetwijfeld in verdere betogen gaan ont wikkelen. Geldzuivering in Indonesië De ene helft blijft betaalmiddel, de andere wordt aandeel in regeringslening Belgische regeringscrisis Nieuwe coalitie met Koningsgezinde liberalen of homogeen katholiek kabinet Het aftreden der Belgische regering, dat wij Zaterdag nog in een deel van onze op lage meldden, heeft de situatie in België gekenmerkt als een ernstige politieke crisis, die moeilijk op te lossen zal zijn. Be libe rale ministers hebben zich niet kunnen ver enigen met liet bijeenroepen van de Kamers in gecombineerde zitting, zoals door Koning Leopold was verzocht en door de katholieke ministers als eis werd gesteld tijdens de moeizame onderhandelingen in de kabi netsvergaderingen, die tenslotte eindigden met een breuk in de coalitie-regering. De Prins-Regent heeft intussen het ontslag der regering aanvaard en de afgetreden mi nister-president Eyskens belast met een informatieve opdracht. Eyskens zou heden beginnen met zijn onderzoek naar de moge lijkheid van een nieuwe kabinetsformatie. Hij heeft verklaard misschien hedenavond een verklaring te zullen afleggen. Sommige politici zijn van oordeel, dat de kabinetsformateur zal trachten een coalitie te vormen met de Koningsgezinde liberale ministers uit het demissionaire ka binet, bijvoorbeeld minister Lilar, dan wel met de Koningsgezinde liberale parle mentsleden Sabbe en La Haye of de libe rale oud-minister Julius Hoste. Mocht de kabinetsformateur er niet in slagen liberalen in een nieuwe regering op te nemen, dan zou nog slechts overblijven een homogeen katholieke regering te vor men, die als enig punt op haar programma de terugkeer van de Koning zou plaatsen en die met een kleine meerderheid in de Verenigde Kamers de wet op het regent schap zou kunnen doen opheffen, teneinde de vorst aldus in staat te stellen naar België terug te keren. Bij de onderhandelingen tüssen de ka tholieke en liberale ministers zou intussen gebleken zijn dat ook enkele katholieke ministers met name die uit het Waalse land erop hebben aangedrongen bij de oplossing van de Koningskwestie niet overijld te handelen. Vooral Gaston Eys kens moet, naar wordt vernomen, zijn par tijgenoten Paul van Zeeland en De Vleeschauwer, die beiden als voorstanders van een snelle terugkeer van de vorst be kend staan, gewaarschuwd hebben voor onberaden maatregelen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de ka tholieken, indien zij er niet in slagen en kele liberalen in een nieuwe regering op te nemen, het zullen laten aankomen op kamerontbinding en verkiezingen. Volgens deze hypothese zouden zij door nieuwe verkiezingen dc resultaten van de volks raadpleging over de terugkeer van de Ko ning willen laten bevestigen en zodoende de absolute meerderheid niet alleen in de Senaat, doch ook in de Kamer willen be halen. Op deze wijze zou de opheffing van de wet op het regentschap met een over tuigende meerderheid door de gezamen lijke Kamers worden goedgekeurd. Incidenten Op twee plaatsen in de buurt van Leuven, te Linden en Erps-Kwerbs, is het Zondag- tot een revolvergevecht gekomen tussen voor- en tegenstanders van de Koning. Er wordt geen melding gemaakt van slacht offers. De politie vond later een „aanzienlijke hoeveelheid" munitie in het huis van een Ge herinnert u Adenauer's plotselinge voorstel van een Unie van Duitsers en Fransen, nog maar weinige dagen geleden. Is Churchill's betoog wellicht een volgende zet in de Unie-richting? Het lijkt erop. R. P. lid der anti-Koningsgezinde groepen. De Walen hebben Zondag verklaard, dat zij bij een terugkeer van de Koning een nieuwe volksraadpleging zullen eisen ditmaal om het land in drie autonome delen te splitsen. Dc anti-Leopoldistische leider De Housse verklaarde: „Wij zullen een vastbesloten strijd voeren. Wij zullen geen duimbreed toegeven aan de Vlaamse meerderheid." De Housse deelde mee. dat de permanente commissie van het Waalse Congres Zater dag had besloten, dat de Walen bij een terugkeer van Koning Leopold een split sing van het land in Wallonië, Vlaanderen en Brussel zouden eisen. Het Belgische socialistische vakverbond het grootste in het land zal Maandag een plan bespreken voor een „progressieve staking" van twee dagen in de vólgende week en drie dagen in de daaropvolgende week om de Koning tot troonsafstand te dwingen. I11 Vlaanderen werd echter door verschil lende vakverenigingen die bij het socialis tische verbond zijn aangesloten verklaard dat zij niet aan een „zuiver politieke sta king" zouden deelnemen. De nationale raad van de Belgische socia listische partij heeft Zondagavond een reso lutie aangenomen; waarin werd verklaard, dat de Koning niet meer in staat is de een heid van de Belgische natie te verzekeren. In de resolutie wordt de oprichting van actie-comités uit partij en vakverbond voorgesteld, die „hun actie met alle midde len zullen voortzetten tot Koning Leopold begrijpt, dat de belangen van het land zijn persoonlijke belangen te boven gaan." Staking in Antwerpen In antwoord op de oproep van de Bel gische transportarbeidersbond hebben he denmorgen ongeveer 25.000 Antwerpse havenarbeiders het werk neergelegd om te protesteren tegen een terugkeer van Ko ning Leopold. Het percentage arbeiders, dat bij deze waarschuwingsstaking van 24 uur betrokken is, bedraagt bijna 70 pro cent van het totaal aantal Antwerpse ha venarbeiders. Expori van bloembollen naar Engeland vrij Engeland, dat in 1949 voor 25 millioen gulden aan bloembollen afnam, is de voor naamste afnemer van het bloembolleyvak. De ontwikkeling van de handel op dit land staat dan ook in hel middelpunt van de belangstelling der vakmensen en de ver anderingen die kortelings in de voorschrif ten hebben plaats gehad, deden onmiddel lijk hun invloed gelden, want het aantal reizigers dat de afgelopen week naar het eilandenrijk vertrok was opvallend groot! Voortaan toch zal ieder, die over een exportvergunning beschikt, vrijelijk naar Engeland mogen exporteren. Vooi'heen was dit alleen toegestaan aan hen, die ook voor de oorlog zaken met Engeland deden. Onlangs werd dit aantal begunstigden een weinig uitgebreid, niaar die uitbreiding werd achterhaald door het besluit waarbij ieder het recht kreeg te exporteren. Engeland zal dit jaar voor hetzelfde be drag afnemen als in 1949, terwijl boven dien een bedrag van 150.000 pond sterling is gereserveerd voor de nieuwe exporteurs. Het kwantum, vorig jaar 13.750 ton, zal thans 15.000 ton bedragen. De verhoging van het contingent bedraagt in tonnen 9 en qua bedrag 6 pet. De verdeling van het contingent, dat nog steeds gehandhaafd blijft, zal in Ne derland plaats hebben. DJAKARTA (Ancta) De geldzuive ring in Indonesië, die Zondagavond over de radio door de minister van Financiën der R.I.S., Sjafroeddin Prawiranegara, be kend werd gemaakt,.nadat minister-presi dent Moh Hatta, eveneens over de radio, een uitvoerige uiteenzetting had gegeven over de economische situatie in de R.I.S., houdt hel volgende in: Al het papiergeld, dat Zondagavond te 20.00 uur in omloop was, verliest de helft van de waarde. De biljetten dienen te wor den gehalveerd, de linkerhelft blijft wet tig betaalmiddel voor de helft van het no minale bedrag tot 16 Api-il 1950, de rech terhelft geeft recht op een obligatie in een 3 procent rente dragende regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bankbiljetten en munt biljetten ter waarde van 2,50 eii lager, die de gehele nominale waarde behouden. De linkerhelften moeten tussen 22 Maart en 16 April bij banken en andere instel lingen worden ingewisseld tegen nieuwe Zondagochtend is Prins Bernhard per K.LM.-vliegtuig uit New York in ons land teruggekeerd van zijn reis naar Zuid-. Noord-en Midden-Amerika. Het Koninklijk gezin herenigd op Schiphol. Een hartelijk weerzien. Onderzoekcommissie onthult complot tegen Haïti Een door de raad van Amerikaanse lan den ingestelde commissie, welke bestaat uit vertegenwoordigers van Bolivia, Columbia, Ecuador, Uruguay en de Verenigde Staten, heeft in een rapport verklaard dat func tionarissen van de Dominicaanse republiek samengespannen hebben om de regering van Haïti omver te werpen. Cubaanse en Guatemalaanse autoi'iteiten hadden zonder succes hierbij geholpen. Het onderzoek werd ingesteld naar aan leiding van een klacht van Haïti, dat de regering der Dominicaanse republiek had deelgenomen aan een mislukte samenzwe ring tegen de regering van Haïti. De Dominicaanse republiek antwoordde met dergelijke beschuldigingen te uiten aan het adres van Cuba. Guatemala en Haïti. Zowel Haïti als de Dominicaanse republiek die op hetzelfde eiland liggen, verzochten om toepassing van het verdrag van Rio de Janeiro, dat voorziet in wederzijdse bij stand om de vrede op het Westelijk half rond te bewaren. Volgens het rapport had Haïti de actie der drie andere landen niet uitgelokt of op andere wijze aanleiding ertoe gegeven. De raad van de organisatie van Ameri kaanse landen zal 3 April bijeenkomen om het rapport en eventuele maatregelen te- bespreken. Amerikaans-Nederlandse vloot- oefeningen in de Caraïbische Zee Zoals gemeld, worden er thans in de Caraïbische zee oefeningen gehouden door geallieerde vlooteenhedem Zaterdag werd door Amerikaanse en Nederlandse oorlogs schepen ten Zuiden en ten Westen van de Cubaanse haven Santiago de Cuba ge oefend. Onder de Nederlandse oorlogsbo dems bevond zich het vliegdekschip „Ka rei Doorman". In een te Washington door de Ameri kaanse marineleiding uitgegeven bekend making wordt gezegd dat het resultaat der vlootoéfeningen „hoogst bevredigend" was. Van het Amerikaanse vliegdekschip „Franklin Delano Roosevelt" en de „Karei Doorman" opstijgende vliegtuigen deden schijnaanvallen op oppervlakteschepen. Ook moesten de vliegtuigen verdedigings gevechten leveren ter dekking van de vliegdekschepen. De leiding dezer „lucht patrouilles" berustte afwisselend bij Ame rikaanse en bij Nederlands zee-officieren. Het geheel der viooloefeningen stond onder leiding van de schout-bij-nacht der Amerikaanse vloot T. S. Combs. Schout bij-nacht Conibs leidde de operatics van af het vlaggeschip der Nederlandse oor logsbodems, waarbij hij de gastvrijheid ge noot van de Nederlandse commandant, schout-bij-nacht J. J. L. Willinge. Arrestaties in verband met de zaak-Westerling DJAKARTA, 19 Maart (Aneta). Aneta bevestigt de arrestatie van nir. dr. J. Ozinga, hoofdambtenaar van het ministe rie van Voorlichting van de R.I.S., onder verdenking, betrokken te zijn geweest bij de kwestie-Westerling. De militaire gou verneur van Djakarta deed van deze arres tatie mededeling. Tevens werd gearresteerd de heer Jiscoot van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Renault werkt weer Alle arbeiders van de genationaliseerde fabriek van Renault te Parijs zijn Maandag weer aan het werk gegaan. Zij handhaven echter hun eis tot een gratificatie van 3000 francs. banknoten, die de halve nominale waarde van de vroegere zullen hebben. Banksaldi moeten worden gehalveerd: De helft ervan wordt overgeboekt op de inschrijvingsrekening der staatslening- 1950 van de R.I.S." en de houder is ge dwongen staatsobligaties, die later zullen worden uitgereikt, te nemen tegen dat be drag. Uitgezonderd van de gedwongen in schrijving op de staatslening zijn tegoeden van banken bij de circulatiebank en tegoe den van landskassen, postkantoren, am bassades, gezantschappen, consulaten en het personeel daarvan, tegoeden van ban ken onderling en tegoeden van door de minister van Financiën aan te wijzen in stellingen met een liefdadig doel. De eer ste 200 van banktegoeden beneden 1000 zijn vrij. Noodwet voor lening Tegelijk met het bekend maken van deze maatregelen is een noodwet afgekondigd, waarin de minister van Financiën wordt gemachtigd gedurende 1950 alle maatrege len te treffen terzake van het aangaan van een staatslening door de R.I.S. en om het deelnemen aan een dergelijke lening voor te schrijven, zomede om voorschriften te geven met betrekking tot de geldsomloop. Blijkens de ondertekening is deze wet in werking gelreden op 18 Maart 1950. De eerste besluiten van de minister van Financiën ingevolge deze machtiging zijn de in het eerste deel van dit bericht weer gegeven maatregelen met betrekking tot de geldsomloop. Het tweede besluit betreft het aangaan van een lening, waartegen schuldbekentenissen aan toonder worden uitgegeven. Deze schuldbekentenissen dra gen 3 procent rente, betaalbaar op jaar lijkse coupons, verschijnende 1 September, aanvangend 1951. Op de eerste coupon wordt rente over 17 maanden betaald. Jaarlijks, aanvangend in 1951, wordt een bedrag bestemd voor inkoop van schuld bekentenissen tot ten hoogste 1.19 procent van het gehele bedrag der krachtens dit besluit in het leven geroepen schuld. In de overweging wordt gezegd „dat het, ter consolidatie van de vlottende schuld, nodig is, over te gaan tot een lening ten laste van de R.I.S.". Nameloze ellende in China Water, ziekten, droogte, sneeuw en oorlog De hongersnood in China breidt zich uit over millioènen mensen in elf provincies ten Zuiden van de Grote Muur. Volgens berichten uit buitenlandse en Chinese bronnen woekeren ziekten onder de boeren, wier weerstand is verzwakt door ontberingen. Een hulp-missie, die in Hongkong uit de provincie Anbwei is teruggekeerd, heeft een verklaring verspreid, waarin gezegd wordt, dat hongersnood en ziekten 53 van de 63 districten in de provincie hebben aangetast. De missie voorspelt, dat de toe stand snel zal verslechteren en millioenen zullen sterven indien niet dadelijk hulp geboden wordt. Volgens de missie uit Anhwei hebben duizenden in wanhopige omstandigheden geleefd sinds de overstromingen van de zomer van het vorig jaar de oogst vernie tigden, huizen verwoestten, voedselvoor raden wegspoelden en vee verdronk. Doordat de dijken van de Yangtse en de Hoeai op vele plaatsen bezweken, bleven grote gebieden in de herfst onder water staan. Het teruglopende water op andere plaatsen liet een laag modder en zand achter. De winter bracht zoveel sneeuw, dat de nietige hutten, welke door de boeren uit allerlei materiaal, dat het terugvloeiende water achterliet, werden gebouwd, onder de vracht instortten. Van andere zijde 'wordt verklaard, dat de ooi-log en de economische chaos de uit werking van de overstromingen, de droogte en de epidemieën in vele provincies hebben verergerd. Intussen werd van communistische zijde bekend gemaakt, dat reusachtige hoeveel heden graan naar de getroffen gebieden onderweg waren. Tot dusver is nog geen ruchtbaarheid gegeven aan een eventueel verzoek der Chinese communisten 0111 hulp uit het buitenland. Chinese kringen in Hongkong menen echter, dat de aanwezigheid in Hongkong van de missie uit Anhwei er op wijst, dat zij bereid zijn hulp te aan vaarden. Landing van nationalisten Zaterdag is een Chinees nationalistisch commando er in geslaagd zich op het Chi nese vasteland te ontschepen en zich mees ter te maken van de stad Soengmen, ge legen aan de Oostkust van de provincie Tsjekïang, op ongeveer 320 km van Sjanghai. Volgens het communiqué van de nationalistische admiraliteit zouden bij deze operatie 25.000 communisten in de pan zijn gehakt. Het communniqué zegt niet of het hier een afzonderlijke overval betreft of een I eerste operatie van het sedert lang door de 1 nationalistische autoriteiten aangekondigde tegenoffensief. Volgens aan te Hongkong verschijnende Chinese bladen ontleende berichten zou den nationalistische autoriteiten hebben verklaard dat meer aanvallen op het vaste land van China kunnen worden verwacht, waaraan zij toevoegden dat deze aanvallen onder meer ten doel zouden hebben het moreel van de Chinese communisten, dat reeds zou zijn verminderd door de onrust onder de boeren en de toestand van eco nomische chaos, welke in het Chinese bin nenland moet heersen, verder te verzwak ken. Een der aangehaalde Chinese nationa listische autoriteiten verklaarde dat de na tionalistische legerleiding thans de sterkte der communistische troepen op verschil- lende punten van de Chinese kust doet beproeven, „zulks als voorbereiding voor een mogelijke invasie". Het woord is aari Anonymus: Wees vriendelijk tegen de men sen, die kent. Zonder hen zoudt. u een volkomen vreemdeling zijn. Lijk van vermiste schilder in Haarlem-Noord opgehaald Misdrijf niet zeer waarschijnlijk Zondagmorgen 0111 half twaalf heeft de Haarlemse politic het lijk van de 54-jarige huisschilder, D. L. O. uit dc Kaninefaten- straat in Haarlem-Noord, die sedert 21 Februari werd vermist, ter hoogte van de Jeugdherberg uit de Jan Gijzenvaart op gehaald. Het was door de vader van dc Jeugdherberg ontdekt. Het lijk stak met de schedel juist boven de waterspiegel uit. Toch bleek het niet verzwaard te zijn en ook de benen waren niet vastgebonden. Het is zeer goed mo gelijk, dat deze ongewone stand is ver oorzaakt door de zware kledingstukken van het slachtoffer, waarvan vrijwel vast staat, dat het voorover in de vaart is gevallen. Op het stoffelijk overschot, dat geen sporen van geweldpleging vertoonde, wer den enkele waardevolle voorwerpen, zoals gouden ringen en een horloge niet ketting, en een betrekkelijk groot bedrag aan geld aangetroffen. Deze omstandigheid maakt het minder waarschijnlijk, dat de verdrinking aan misdrijf moet worden toegeschreven al blijft men uiteraard met de mogelijkheid rekening houden. Het onderzoek heeft zeer veel tijd ge vergd, daar de 42-jarige Amsterdamse eierenverkoopster, met wie de schilder de avond van de 21ste Februari had doorge bracht en de man met wie deze vrouw samenwoont, volkomen tegenstrijdige ver klaringen aflegden. De vrouw was met de Haarlemmer 's nachts per taxi naar de omgeving van diens woning gereden, naar zij verklaarde. Bij een brug. hadden zij het voertuig ver laten, waarna de vrouw na enkele ogen blikken naar Amsterdam niet dezelfde auto was teruggekeerd. Hoewel de inspec teurs en rechercheurs die met het onder zoek waren belast, met de vrouw alle bruggen in Haarlem en omgeving zijn af gereden, gaf zij voor geen enkele te her kennen. Pas toen de Amsterdamse taxi chauffeur was gevonden, kwam uit dat de schilder bij de brug over de Jan Gijzen vaart is uitgestapt. De mogelijkheid dat hij, daar hij niet geheel nuchter was, in het water is gelopen, wordt niet uitgeslo ten geacht. De aanwijzingen van de even eens in hechtenis genomen taxi-chauffeur leidden nog Zaterdagnacht tot een uitge breid onderzoek in de Jan Gijzenvaart en in de naburige vyver in het Noordersport park. De Amsterdamse vrouw en man worden vandaag voor de Officier van Justitie geleid. Verzekeringsagent aangehouden. Natuurlyk heeft men ook de twee Haar lemmers met wie O. naar Amsterdam is gereden stevig aan de tand gevoeld. Zij hebben verklaard, dat de schilder in een zeer opgewekte en royale stemming ver keerde. Later op de avond zijn zij alleen naar Haarlem teruggegaan. Bij het onderzoek is gebleken, dat een van hen, een verzekeringsagent, in finan ciële moeilijkheden verkeerde. Er zijn aanwijzingen dat hij verduiste ring gepleegd zou hebben. Om die reden is dc man in verzekerde bewaring gesteld. Hamburgs dok opgeblazen Zaterdag hebben Britse ingenieurs een aanvang gemaakt met het opblazen van liet dok „Elbe 17" te Hamburg, dat eigen dom van de staat is doch in exploitatie bij de firma Blohm en Voss. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, had nog een beroep gedaan op de Britse Hoge Com missaris, generaal Robertson, om de ver nieling van het dok af te gelasten. Dr. John Dunlop, de Britse commissaris voor Hamburg, was van zijn ziekbed op gestaan, om, zoals hij had aangekondigd, in de tunnel onder de Elbe aanwezig te zijn om de klachten van Duitse zijde, dat het opblazen van het dok schade aan de tunnel zou brengen, te ontzenuwen. In plaids ge wikkeld zat hij, temidden van Duitse en buitenlandse journalisten, de ontploffingen af te wachten. Dc eerste serie ontploffingen was in de tunnel nauwelijks waarneembaar. Twee atoomgeleerden uit Engeland verdwenen De Engelse geheime dienst zoekt naar twee vooraanstaande in de Verenigde Sta ten geboren atoomgeleerden, die uit Enge land zijn verdwenen, nadat zij in dat land gedurende verscheidene maanden weten schappelijk onderzoekingswerk hadden verricht, zo meldt de „Daily Graphic". De beide mannen, zo schrijft het genoemde blad, waren op de hoogte met alle gehei men van de atoomlaboratoria in Harwell en men gelooft dat zij zich naar de Ver enigde Staten heböen begeven, waar thans in alle havens naar hen wordt gezocht. VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht plaatselijk lichte regen, morgen overwegend droog met plaatselijke opklaringen. Matige en nabij de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tempera tuur. 21 Maart: Zon op 6.42 uur. onder 18.54 uur Maan op 7.24 uur. onder 22.24 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 20 Maart: Hoog water: 4.59 en 17.09 uur. Laag water: 0.43 en 13.03 uur. Dinsdag 21 Maart: Hoog water: 5.26 en 17.38 uur. Laag water: 1.12 en 13.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1