10, 3 Hef Nationaal Park de Kennemerduinen Koningin en prinsesjes begroetten Prins Bernhard op Schiphol Wereldnieuws Haarlemse uitbreidingsplannen De radio geeft Dinsdag PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Maandag 20 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant 2 Met de KLM-Constellation „Vlaardingen" van de lijndienst New YorkAmsterdam keerde Zondagmorgen Prins Bernhard en zijn gevolg, na een reis van twee-en-een- Iialve maand door de West, Midden-, Zuid- en Noord-Amerika, in het vaderland terug. Koningin Juliana, de vier prinsesjes, bijna alle leden van het kabinet, de am bassadeurs der Verenigde Staten en Canada, de gezanten van Brazilië. Mexico en Venezuela, de "vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen en Suriname, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en de burgemeesters van de hoofdstad en Nieuwer Amslcl waren naar Schiphol gekomen om de Prins by zijn thuiskomst te begroeten. - Zondagmorgen vroeg kwamen op Schip hol reeds de eersten aan van de velen, die zich naar de luchthaven hadden begeven voor de aankomst van Prins Bernhard. In het passagiersrestaurant arriveerden tegen acht uur minister-president dv. Drees en de ministers Van Schailc, Stikker, Van Maarseveen, Mensholt, Schokking en Spit zen. Tegen kwart voor negen hadden zich bij hen de ambassadeurs der Verenigde Staten cn Canada alsmede de gezanten van Brazilië, Mexico en Venezuela gevoegd. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burgemeester van de hoofdstad en zijn collega van Nieuwer Amstel waren aanwezig. Even voor negen uur zette de Amster damse Politie-muziekkapel, die op het platform stond opgesteld, een vrolijke mars in en reed een hofauto met de ko ninklijke standaard voor bij de aankomst hal en enkele ogenblikken later betraden de Koningin en de vier prinsesjes de zaal. De Koningin begroette de autoriteiten en de familieleden van het gevolg van de Prins. Beatrix waakte over haar jongste zusje, die vrolijk tussen al de officiële mensen doorwandelde. Buiten wapperde de Koninklijke Stan daard en de vlaggen van de landen, die de Prins had bezocht. Plotseling klonk door de luidspreker: „de PH-TDN uit New York wordt om half tien verwacht" en dit was het sein voor allen om naar buiten te Prias Bernhard begroette vervolgens de andere leden van het kabinet en de diplo matieke vertegenwoordigers. Een Ameri kaanse reporter van P.C.J. gelukte het de Prins even voor de microfoon te krijgen. Met zijn hand op, de schouder van de radioman zei de Prins enkele woorden over zijn reis. Nog even toefde het ko ninklijk gezin temidden van het gezel schap. Nadat de Prins nogmaals de gezag voerder de hand had gedrukt, begaven de Prins en de vier prinsesjes zich naar de hofauto. Onder gejuich van allen op het platform en de tallozen, die op het dak terras van het restaurant de aankomst hadden gadegeslagen, vertrok de auto even voor tien uur van de luchthaven naar paleis Soestdijk. ENQUêTE IN AUSTRALIë Wie moet Nederlands Nieuw Guinea besturen? Het Australisch Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft deze maand de volgen de vraag gesteld aan een groot aantal Australische mannen en vrouwen: „Wie vindt u dat Nederlands Nieuw Guinea moet besturen: de Nederlanders, de Indo nesiërs. Australië of de U.N.O.?" De antwoorden luidden: 42 Australië 23 de Nederlanders 16 de UNO, de Organisatie der Ver enigde Volkeren 6 de Indonesiërs 13 Geen oordeel. Het was te verwachten, dat de meeste Australiërs het bestuur over geheel Nieuw Guinea v.oor zich zouden verlangen. De enquête is interessant doordat blijkt, dat meer Australiërs een andere oplossing wensen: 45 van de ondervraagden ver kozen immers een bestuur van de UNO, Nederland of Indonesië tegenover de 42 vóór een Australisch bewind. Het historische kasteel met landgoed „Maurick"' te Vught zal door een stichting worden geëxploiteerd als hotel en restaurant. De tegenwoordige eigenares zal een vleugel van het kasteel blijven bewonen. SLAAT IN fXTBA STERKE per rol ct De grootste en de beste! Autobus reed te water; alle inzittenden gered Ontploffing in Philipsfabriekem richt aanzienlijke schade aan gaan. De Koningin, begeleid door burgemeester d'Ailly en de prinsesjes begaven zich naar het platform en tuurden naar de lucht of de „Vlaardingen" reeds in zicht was. Koog boven de luchthaven naderde inderdaad de Constellation, die enkele ogenblikken later op een der landingsbanen neerstreek. De muziek zetten het volkslied in en naast de mast waaraan de standaard van de Landsvrouwe was gehesen ging de stan daard van Prins Bernhard omhoog. Prin ses Marijke trok zich van dit plechtige ogenblik niets aan. „Kijk, daar komt pap pie", zei de Koningin tot haar jongste dochter, die op dat ogenblik meer belang stelling scheen te hebben voor al die offi ciële heren in het zwart. Langzaam taxiede de „Vlaardingen" tot vlak voor de hal, een trap werd snel aangereden, de deur van de cabine werd geopend en daar was de Prins, gekleed in generaalsuniform. Voor hij het vliegtuig verliet drukte hij nog even de hand van de stewardess en van.de ge zagvoerder, de heer R.' P. A. van Rees, chef-piloot van de New York-lijn. Wat toen volgde was de begroeting van een man en vader die na een lange reis thuis komt. Minister-president Drees was daarna de eerste der autoriteiten, die de Prins de hand drukte en in zijn kort begroetings woord de dank uitsprak van de regering voor de voortreffelijke diensten die de Prins ons land overal op zijn reis door het Westelijk halfrond als „goodwill-ambas sadeur" bewezen heeft. Zondagnacht te ongeveer twaalf uur is een autobus van de Damster Autobusmaat schappij Groningen nabij Garmerwolde in het Damsterdiep gereden, Alle 25 inzitten den konden door de noOdluiken in veilig heid worden gebracht. Volgens passagiers zou de bus niet dooi de chauffeur, doch tijdelijk door een passa gier zijn bestuurd. De passagier zou dit hebben aangeboden, omdat de bestuurder het druk had met de kaartjesverkoop. Toen de bus te water reed, brak een paniek onder de passagiers uit. Door flink optreden van enkele militairen der lucht strijdkrachten, die zich in het voertuig be vonden, konden de inzittenden worden ge kalmeerd, Alle passagiers werden na het ongeluk naar een naburig café overge bracht. De passagier-bestuurder bleek een chauffeur te zijn van de Damster Auto- busmaatschappij. Het is de gewoonte bij deze maatschappij dat op drukke Zondag avonden de dienstdoendebestuurder even tueel wordt bijgestaan door een als passa gier in de wagen meerijdende chauffeur. UCHTECHT EN AFWASBAAR behang hebben wij bok voor U. BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Wij bezorgen, door geheel Haarlem en omstr. (Adv.) In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur heeft zich in een der machinekamers van het complex Emma- singel der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven een vrij hevige ontploffing voorgedaan. I-Ioewel zich op het ogenblik der ont ploffing in de machinekamer vier per sonen bevonden, kreeg niemand enig letsel. De materiële schade aan gebouwen en machines is aanzienlijk. Enige stagnatie van betekenis in het be drijf is echter niet te verwachten. Bestemming van de gronden B. en W. stellen de Raad voor in enkele uitbreidingsplannen wijzigingen tc brengen. Het college wil aan de gronden die nabij het goederenstation aan de Westergracht gelegen zijn en die aanvankelijk bestemd waren voor uitbreiding van het emplace ment, bestemmen voor de vestiging van kleine en lichte industrieën eh verzorgings- bedvijven. Plan A voor Haarlem-Noord willen B. en W. zo wijzigen dat op daarvoor geschikte gronden bebouwing in meer woonlagen mogelijk wordt. Voorts dient daar een ter rein gereserveerd te worden voor een in richting van middelbaar onderwijs. In Plan B voor Haarlem-Noord moet in de omgeving van het station Bloemendaal een terrein bestemd worden voor de bouw van een ondercentrale voor de telefoon netten Haarlem-Noord en Bloemendaal. Op het plan omgeving Kleverlaan, waar op, reeds grond bestemd is voor een open zweminrichting en een sportterrein dat !s winters gebruikt kan worden voor ijs- baah, willen B. en W. ook grond reserveren voor de bouw van een turnhal c.a., ter voorziening' van de behoefte aan een over dekt sportcentrum in dat deel der ge meente, Daarmede zal dan ook voorzien worden in de behoefte aan gymnastiek lokalen voor middelbare scholen. Uitbreiding van het St. Elisabeths Gasthuis Een dépendance in Zandvoort Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis hebben de Raad verzocht mede te werken om hen in staat te stellen de Clarastichting aan de Kostverlorenstraat te Zandvoort te exploiteren. Van een Joodse stichting te Amsterdam kan dit gebouw voor 10 jaar gehuurd worden voor 7500 per jaar. Er kunnen 50 kinderen of 30 volwassenen en 15 kinderen verpleegd worden. Het is even wel nodig dat er enkele herstellingen wor den uitgevoerd en ook de inventaris wordt aangevuld. Daarvoor is een bedrag van 45.000 nodig. B. en W. stellen de Raad voor dit bedrag van 45.000 beschikbaar te stellen. 61. Wie van het voorgaande met aan dacht kennis heeft genomen, zal zich er niet over verbazen, dat Joris Goedbloed nu, gestoken in zijn statig dienders-pak, de binnenplaats van het gerechtsgebouw op wandelde. Daar had men namelijk het cir cus zolang ondergebracht, en wel liefst onder de veilige hoede van Hoofdagent Harrepak. Het paard Inferno zat daar ook, en aangezien Hoofdagent Harrepak een hoogst ongezellig persoon was, verheugde het zich zeer 'nu het Joris terug zag. Joris deed echter net of hij het dier niet kende en gunde zich geen tijd om veel woorden aan het vrolijk weerzien te besteden. „Mijn goede man", sprak hij tot de hoofdagent, „u wacht een teleurstellende mededeling. Het is mij. niet ontgaan, hoe fiks gij hier uw plicht vervult, maar deze circus-wagen is Samenwerking tussen het Haarlem en Amsterdam bij Natuurreservaat. Thans is het prae-advies van Gedepu teerde Staten van Noordholland verschenen over de financiële medewerking der Pro vincie bij de aankoop van het duinterrein ten Noorden van de Zeeweg te Bloemen daal. Gedeputeerde Staten schrijven o.a.: Met deze aankoop zal worden bereikt, dat een natuurreservaat van de eerste orde in zijn huidige staat behouden blijft, terwijl hierdoor tevens zal worden tegemoet ge komen aan de recreatie-behoefte van de nabijgelegen, zich nog steeds uitbreidende bevolkingscentra. Het terrein waarom het hier gaat maakt deel uit van het grootste nog gave duinge bied van West-Europa. Het heeft een eigen karakter en behoort tot de fraaiste en meest belangwekkende duinterreinen van Neder land. Het bestaat uit een golvend landschap met lange valleien evenwijdig aan de kust, met aan de landzijde hoge duintoppén, die een prachtig vergezicht opleveren. De ver scheidenheid in begroeiing en dierenwereld wordt door de deskundigen uniek geacht. De beplanting is veelsoortig en omvat mede oude natuurlijke loofhoutbossen; de fauna, vooral de avifauna, is rijk in aantal en soorten. Zijn grote waarde als recreatie-gebied, waarbij in het bijzonder' wordt gedacht aan wandelen en kamperen, ontleent dit duin terrein gelijk gezegd aan zijn ligging in de nabijheid van grote bevolkingscon centraties. Het wordt begrensd door de be bouwingen van IJmuiden, Velsen, Driehuis, Santpoort, Bloemendaal, Overveen en Haarlem (Ramplaankwartier). Het is per trein, auto, bus en rijwiel zeer gemakkelijk bereikbaar van Amsterdam uit, de Zaan streek, Kennemerland-Noord tot Alkmaar toe. De bevolkingsgroepen, welke het ter rein in hoogstens anderhalf uur per fiets kunnen bereiken, omvatten circa 1 1/3 mil- lioen mensen. Voor 1970 gaat de raming naar 1 2/3 millioen. In verband met de omstandigheid, dat dit terrein in het bijzonder van grote be tekenis is voor de Provincie Noordholland en meer speciaal voor de gemeenten Am sterdam en Haarlem, is het Rijk met Ge deputeerde Staten en de besturen der beide genoemde gemeenten in contact getreden omtrent de financiering van de aankoop en omtrent de wijze van exploitatie. De duinterreinen zullen worden aange kocht door een voor dit doel in het leven te roepen stichting, te noemen „Het Natio naal Park de Kennemer Duinen", die tevens tot taak zal hebben de exploitatie te verzorgen. In verband met de omstandig heid, dat de afspraak is, dat de definitieve koopacte vóór 1 Meü a.s. moet worden ge passeerd, zal deze stichting spoedshalve worden opgericht door vier personen, die, hoewel daarbij als particuliere personen optredend, als vertegenwoordigers der vier deelnemende partijen kunnen worden aan gemerkt. Voor de Provincie zal de Voor zitter van het college van Ged. Staten aan de oprichting van de stichting deelnemen. Zilveren plaquette voor jubilerend „Herman Heijermans" De viering van het 25-jarig bestaan van de toneelvereniging „Herman Heijermans" welke verleden week begon met twee voorstellingen in de Haarlemse Schouw burg van het spel van de zee „Op Hoop van Zegen" werd Zaterdag in het Ge meentelijk Concertgebouw voortgezet met een receptie door het bestuur, een koffie tafel voor de werkende leden en een vro lijke feestavond met cabaret en bal voor de donateurs. Des middags werd het woord gevoerd door voorzitter E. H. Schiffer Sr., die in herinnering bracht met hoeveel moei lijkheden de opbouw en de wederopbouw (na de oorlogsjaren, waarin men zich van iedere activiteit onthield) van de vereni ging gepaard ging. Als voorbeeld daarvan memoreerde spreker de inspanning van oud-voorzitter Jansen, die keer op keer het onmogelijk schijnende tot stand wist te brengen om de kosten van een voorstelling te betalen. Thans stemmen zowel ledental als spelpeil tot tevredenheid. Vertegenwoordigers van de zusterver enigingen De Reünie, Vriendschap zij ons doel, Op Hoop van Zegen (uit Zandvoort) en Palvu (uit IJmuiden) uitten in korte toespraken hun waardering voor het ver leden en hun wensen voor de toekomst. De heer J. de Ruiter, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Amateur-toneelunie reikte ter ere van het jubileum een zilveren pla quette uit. Er waren veel bloemstukken. thans in beslag genomen, onteigend en ge vorderd door het Ministerie van Oorlog, teneinde dienst te doen als salonrijtuig van de opper-commandant van de duikboten- dienst. Aangezien de commandant er drin gend om verlegen zit moet ik vjat voortma ken, dus open mij de poort, mijn beste!" Hoofdagent Harrepak haastte zich om aan die opdracht te voldoen en salueerde be leefd toen Joris nu de poort uit reed. „Haha", mompelde deze intussen, vals- lacliend, „dit gaat zeer goed! Zo krijg ik een voorsprong op die muzikant en op Panda en dat is maar goed ook, want luie-weet hebben zij nog plannen in de zin! Voort dus, Inferno, edel dier, voordat Pan da, dat kleine rakkertje, mij weer eens dwarsboomt!" Misschien vraagt men zich af, hoe het inmiddels met Maestro Fiedel- rijk, de provincie en de gemeenten i de aankoop en het beheer van het De aankooplcosten van het' c.a. 1200 ha- grote duinterrein zullen, inclusief kosten van overdracht, f 1.250.000,bedragen. Hierin zal het Rijk voor 55 procent subsi diëren, terwijl de Provincie een bijdrage van 25 procent en de gemeenten Amster dam en Haarlem elk van 10 procent zullen geven. Voor de Provincie zal dit een uit gave van 312.500,betekenen. De eerste zorg voor het stichtingsbestuur zal zijn zo delen Ged. Staten verder mede plannen te ontwerpen omtrent' de werken, die uitgevoerd zullen moeten wor den, om de aangekochte terreinen aan hun nieuwe bestemming' dienstbaar te maken. Te denken valt hierbij o.m, aan het aanleg gen van wegen en paden, het maken van afrasteringen, enz. Voor een en ander is, als eerste aanloopkapitaal, nog 100.000,— extra in totaal uitgetrokken, te verstrekken a fonds perdu door het Rijk, de Provincie en de beide gemeenten, in dezefde verhou ding, waarin wordt deelgenomen in de aan- koopkosten. Verder zal reeds aanstonds, zelfs zonder enige nieuwe kapitaalsinvestering, de ex ploitatie van het terrein voor de stichting zekere onvermijdelijke jaarlijks terug kerende uitgaven met zich brengen, in verband met het. meest noodzakelijke on derhoud van het terrein, bewaking, admini stratie, betaling van grond- en polderlasten, enz. Wel is het de bedoeling van wandelaars een bescheiden toegangsprijs te vragen, doch te betwijfelen valt, of deze de aan dit bezoek verbonden lasten 'zullen dekken. De opzet is deze uitgaven in elk geval te beperken tot 20.000,per jaar, die ook in dezelfde verhouding betaald zullen worden door het rijk, de provincie en de gemeenten Haarlem en Amsterdam. Brandende auto op de Velser pont Zondagavond omstreeks zeven uur raak te een personenauto op de Velserpont in brand toen deze pont nog' in 't haventje lag. Er ontstond een lichte paniek onder de naburige automobilisten, die echter door het pontpersoneel direct werd bedwon gen. De chauffeur van de brandende wa gen heeft het vuur, dat onder de motor kap woedde, vrij snel kunnen bedwingen door de benzineleiding los te rukken. Wethouder van Arnhem plotseling overleden Zondagmiddag brak brand uit op de „Boshoeve", een boerderij in Renkum. Een grote schuur en al het landbouwgereed schap gingen in de vlarpmen op De bur gemeester van Arnhem en de wethouders Kordes en Dorresteih waren bij de blus- singswerkzaamheden aanwezig. Toen de heer Kordes na de brand naar huis terug keerde is hij plotseling overleden, vermoe delijk ten gevolge van een hartverlam ming. (Adv.) Drie verkeersongevallen Op de hoek van de Kruisweg en de Nieuwe Gracht had Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tussen een motorrijder en een personenauto, die hij geen voor rang verleende. De motorrijder en zijn duopassagier vielen, waarbij de laatste een grote vleeswond aan zijn rechterdijbeen kreeg. Beide voertuigen werden licht bescha digd. De motorfietser bleek ixiet in het bezit van een rijbewijs. Zaterdagmiddag had eveneens een aan rijding plaats op de hoek van Nassaulaan en Nassaustraat tussen een vrachtauto en een personenauto. Hier verleende de be stuurder van de personenauto geen voor rang. De remmen van de vrachtauto ble ken niet goed te functionneren. Op het Plein werd Zondagmiddag een zestienjarige fietser uit Abbenes, terwijl zij een stilstaande autobus passeerde, door een andere ingehaald. Zij is daarbij ver moedelijk geschrokken waardoor zij viel en bewusteloos bleef liggen. Met een her senschudding is het meisje per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. Zaterdagmiddag is te water gelaten de romp van het 16.000 ton metende motortank schip „Troma" dat gebouwd wordt bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam. Deze tanker is de tweede van een serie van zeven tanksche pen, die door verschillende Noorse rederijen besteld zijn bij de N. D. S. M. dum en Panda ging. Welnu zij waren juist opgestaan na een nacht vol onaange name dromen en waren uit hun hoge leger steden geklommenMaar wie beschrijft hun verbazing, toen zij daar in de onderste kribbe de gestalte van de machteloze Bri gadier Boekweit aantroffen! „Joris is weg", siste Panda woedend. „Weer een van zijn schurkenstreken! En ik dacht nog wel zo dat hij nu eindelijk een beter leven wilde gaan leiden. Daar steekt weer iets achter en ik zal hem wel eens leren!" Maar de goede musicus bedacht dat alles niet. Vol mededogen staarde hij naar de geknevelde politieman. „Hij ziet er opgewonden uit", mompelde hij. „Nerveus, lijkt me het goede woord. Ach, ach! Misschien zou het hem opvrolijken, wanneer ik hem de kleine sonatine van Mobelius eens voorspeelde, Antwoord. „Van wie is de zin „To be or not to be, that is the question" afkomstig", zo luidde de vraag, die aan een aantal studenten in Straubing (Beieren) werd voorgelegd. „Van Adolf Hitler" meende er éèn. (Het is, zoals bekend, een citaat uit Shakespeare's „Hamlet"). Overleden. De Britse geleerde en Nobel prijswinnaar Sir Norman Ha worth, die meegewerkt heeft aan de vervaardiging van de atoombom, is Zaterdagavond op 66-jarige leeftijd in Birmingham over leden. Vader van Tarzan, Edgar Rice Burroughs, de schepper van Tarzan, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Calii'ornië overle den. Zijn boeken over Tarzan hebben hem multi-millionnair gemaakt. Het eer ste, „Tarzan van de apen", schreef hij in 1914 met behulp van Stanleys boek „In darkest Africa". Burroughs is zelf nooit in Afrika geweest. Manoeuvres. De Franse, Britse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag een aan val van vijandelijke vliegtuigen uit het Oosten afgeweerd. Deze luchtslag was eên onderdeel van de gecombineerde manoeuvres in de Franse zóne van Duitsland. De afdeling burgerlijke za ken van de Amerikaanse strijdkrachten oefende zich daarbij in liet vorderen van voedsel voor 500.000 vluchtelingen uit door de aanvaller bezette gebieden, genoeg voor dertig dagen. „De kat likt de candeleer". De New York Times meldt dat Spanje onderhandelt over aankoop van olie uit de Sovjet- Unie. Afgevaardigden van de Sovjet- Unie kwamen Zaterdag in Madrid aan om hierover besprekingen te voeren. Voor de zekerheid. In Amerika heeft men een Geiger-apparaat geconstrueerd voor de burgerlijke verdediging, dat op een voudige wijze radio-activiteit tengevolge van atoombom-aanvallen aantoont. Groen licht geeft aan dat alles veilig is, geel licht wijst op radio-activiteit die voor de mens gevaarlijk begint te wor den en rood licht wijst op een dusdanige radio-activiteit, dat men onmiddellijk dekking moet zoeken. Verloren. De haven-autoriteiten van Mar seille delen mee dat het Franse vracht schip „Saint Anne" als verloren moet worden beschouwd. Het schip was met 15 man aan boord op weg van Algiers naar Toulon. Het verdween Woensdag morgen in de buurt van de Balearen. .Hulp. Volgens berichten uit Hongkong helpen Russische militairen de Chinese communistische manschappen bij het bedienen van het .luchtafweergeschut op het vliegveld van Sjanghai. Democratie. De Amerikaanse republikeinse senator William Langer is van plan een wetsontwerp in te dienen tot instelling van een federale controle oip films, acteurs en regisseurs. Het zou voorts strekken tot deportatie van Charlie Chaplin en andere „pro-communisti sche" mensen uit de Amerikaanse -film- imdustrie. Grapjes. Het humoristische Joegoslavische blad „Jez" geeft het volgende gefin geerde nieuwsbericht: „Het volksbevrij dingsleger van China heeft het eiland Wei-Tsjou, 5.000 kilometer ten Oosten van Belgrado bevrijd. Deze verplette rende nederlaag van de Tito-kliek be wijst eens te.meer dat Tito zich bij de imperialisten heeft aangesloten". En het tweede luidt: „Men heeft in Amerika een nieuwe methode ontdekt om t.b.c. te constateren. De academie van Moskou meldt, dat zij nog niet weet welke me thode het is, maar dat zij er van over tuigd is, dat Russische artsen deze reeda in het begin van de 18de eeuw toe pasten". Muziek Opmerkelijk debuut van de violoneelUsté Francoise Vetter De bezoekers van het concert, dat Zater dagavond onder auspiciën van het Volks universiteitscomité voor jonge Toonkun stenaars in de Renaissancezaal van' het Frans Halsmuseum gegeven werd, waren getuigen van een verrassend debuut, na melijk van de jeugdige violoncelliste Fran- goise Vetter. Zij werd bij haar -optreden terzijde gestaan door haar eveneens jeug dige kunstzuster de pianiste Tineke de Smidt. Voor Haarlem is de pianiste geen onbekende meer en na deze avond zal de naam van Frangoise Vetter in onze stad niet langer een begrip zonder inhoud zijn. Want deze jonge instrumentaliste heeft zich met haar optreden voorgesteld als een toonkunstenares van zuiver ras, als een persoonlijkheid, waarvan men met bij zondere belangstelling de ontwikkeling te gemoet kan zien.. Deze overtuiging schonk Frangoise Vetter reeds met haar eerste vertolking op dit concert, welke de 3 de Suite in C voor vio- loncello-solo van Joh. Seb. Bach betrof. Men kon hier spreken van een in technisch opzicht welhaast volmaakte uitvoering, klaar van bouw en melodische vormge ving, geladen door een aangeboren muzi kaliteit, die ook de prachtige toonvorming bewerkte, welke muziek en instrument tot een volkomen eenheid deed worden. Na deze muziek van pure schoonheid moest de Sonate opus 5 no. 2 in g kleine terts van Beethoven wel de mindere blijven, in het bijzonder door het verlies der absolute zelfstandigheid van de violoncel. Toch is de sonate een opmerkelijk verschijnsel in een tijd (1797), waarin de violoncel zijn plaats als solo-instrument langzaam aan weer gaat innemen. Die instrumentale on vrijheid gaf ook aan het spel een sterk gebonden karakter, het minst nog ten aan zien van het ongecompliceerde, frisse Rondo. Na de pauze gingen de cöncertgeefsters met een driedelig werk „Pohadka" van de Tsjechische componist L. Janacek en met de Sonate no. 2 van W. Pijper over tot de hedendaagse muziek, waarin het besef voor de volstrekt eigen aard van de violon cel, ook in zijn verhouding tot de piano, duidelijk tot uitdrukking komt. Dit werd weer een waarborg voor uitstekende ver tolkingen, waarin naast de violoncelliste ook de pianiste Tineke de Smidt met knap en muzikaal spel een aandeel kon hebben. Twee werkjes van Ibert en Granados, on getwijfeld gekozen als vriendelijke reacties na Pijpers Sonate, werden als slot van de avond met de vereiste charme en lyrische expressiviteit gespeeld. Veel bloemen en langdurige, warme bijval waren de uitingen van ruim verdiende waardering, P. ZWAANSWIJH Minister In 't Veld: Wij moeten seriebouw van duizenden woningen aandurven De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, m.r. dr. J. in 't Veld, opende Zaterdag de duizendste „Airey"-woning in een door de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting gebouwd complex montagewoningen aan de Hooglandse weg te Amersfoort. In een toespraak zei de minister: „Wij zijn op weg om in de arbei derswoningbouw iets nieuws te bx'engen. Wij moeten", aldus de minister, „in sterke mate positief gaan werken. De ingenieurs dienen te leren in series te denken. Het bouwen van series van enkele duizenden woningen moeten wij aandurven. Wezen lijke nieuwe denkbeelden vinden wij in de arbeiderswoningbouw nog niet. Toch zul len wij naar het voorbeeld van Engeland moeten komen tot de toepassing van cen trale verwarming, warmwatervoorziening en betere verlichting in de arbeiderswo ningen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening.. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 11.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.30 Voor zie ken. 12.00 Accordeonorkest. 12,30 Weerbe richt. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen, 15.15 Muzikale causerie. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 3 3,30 Cello en piano. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Platen 19.20 Voor de vrouw. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Surinaamse muziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orgel, vocaal ensemble en solisten. 22,30 pianoconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8,00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Pla ten. 10 40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest, 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Zang en piano. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. *19.25 „Dit is leven". 19.40 Kamermuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Piano. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Kamerorkest en solist: (in de pauze „naar Spanje"). 22.40 Godsdienstige causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Trio. Mr. FOCKEMA ANDREAE: laatste militairen wellicht in September uit Indonesië terug Regering zal de sterkte van het garnizoen op Nieuw- Guinea bepalen De staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, is Zaterdag uit Djakarta op Schiphol aangekomen.0 Mr. Fockema Andreae merkte op, dat juist de laatste phase van de afwikkeling in Indonesië vele deskundigen vereist. Het zal daarom mogelijk zijn, dat officieren van het K.N.I.L., die op het ogenblik met verlof in Nederland vertoeven, toch nog voor korte tijd naar Indonesië zullen moe ten gaan. Mr. Fockema Andrea was verder van mening dat het toch wel eind Septem ber zal worden voordat de laatste Neder landse soldaten Indonesië zullen hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat de stemming in de doorgangskampen zeer goed is. Er is alles gedaan wat mogelijk is om deze kampen in orde te brengen en in het alge meen vinden de militairen het er best om uit te houden. Vol lof sprak de staatsse cretaris over het werk van de N.I.W.I.N. Er is nog' niet bepaald, zo zeide de staatssecretaris, hoe groot de Nederlandse militaire missie in Indonesië zal zijn. Dit probleem heeft behalve een militaire ook een belangrijke politieke kant en het zou verkeerd zijn deze zaak te forceren. Mr. Fockema Andreae acht het belang rijk, dat op de ministersconferentie ook militaire problemen zullen worden bespro ken. Hoe groot het garnizoen op Nieuy/ Guinea zal worden, is een kwestie, welke de rege ring zal moeten bepalen. „Het is zeer ze ker niet het plan om Nieuw Guinea „vol te stoppen" en dus een militaire bedrei ging te doen zijn", zo merkte hij op. Arrestant, die op de vlucht sloeg, doodgeschoten In Waalre arresteerden drie politieman nen de 26-jarige E. E. K.,' die ervan ver dacht werd een inbraak te hebben ge pleegd. K„ die reeds meermalen wegens het plegen van inbraken is veroordeeld, had zich op de vliering van een huis verbor gen. Bij zijn overbrenging naar het ge meentehuis rukte K. zich los en sloeg op de vlucht. Ondanks waarschuwingsschoten -bleef K. niet staan. Een der politiemannen loste toen een schot op de vluchteling, die in de buik werd getroffen en enkele ogen blikken later overleed. Vogelpest tot dusverre alleen in Zuid-Nederland geconstateerd De maatregelen, die de overheid tot be strijding van de zogeViaamde pseudo-vo- gelpest heeft genomen, hebben voorlopig geleid tot localisering van de besmetting in het Zuiden des lands. In totaal zijn tot nu tóe in het Zuiden 28. besmettingsgevaren geconstateerd, waarvan 25 in Noord-Bra bant. 1 ii\ Zeeuws-Vlaanderen en 2 in Lim burg.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2